Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Daewoo (https://forum.4tuning.ro/111-masina-mea-daewoo.html)
-   -   cielo (https://forum.4tuning.ro/111-masina-mea-daewoo/41713-cielo.html)

4SPK 20-05-07 19:40

cielo
 
2 Attachment(s)
salut...mi-a venit si mie in sfarsit masina...dupa o saptamana de asteptare
e un cielo st/ac p gaz...cu 50 d km la bord...
imi place la nebunia (mai ales ca io am condus o dacie veche pana acum) si sper sa se dovedeasca o masina buna
totusi am si io cateva nelamuriri :D
- pe site-ul de la daewoo scria ca toate masinile au boxe fata...dar nu prea stiu unde ar putea fi...asa ca va rog ziceti-mi si mie
- ziceti-mi si mie cat tine rodajul la o masina...am carnet de putin timp si ai mei au zis ca nu s vor ocupa de rodaj si ca ma lasa pe mine si nu prea stiu exact in ce consta acest rodaj

de modificat probabil o sa ma apuc cand o sa se duca garantia peste 2 ani...pana atunci poate doar incaltari noi...o folie pe geamuri...si chestii din astea micute :D

va multumesc !!!

B-64-KTL 20-05-07 21:01

Re: cielo
 
In primul rand s-o stapanesti sanatos, in al doilea rand boxele fata sunt sub sitele alea din extremele laterale ale bordului, iar in al treilea rand nu bine s-o alergi prea tare cat timp este in rodaj si nici sa schimbi treptele in tuaratii foarte ridicate.La cati mai multi km cu ea fara incidente.

4SPK 20-05-07 21:36

Re: cielo
 
si cat timp tine rodajul asta??? cate sute de km?? mai trebuie sa mai fac si altceva?

Lao 20-05-07 21:53

Re: cielo
 
Să o stăpâneşti sănătos şi fără incidente!!! Îţi stau la dispoziţie cu ceva piese pentru a o aduce cât mai aproape de un Executive: ceas de bord, turometru (daca nu ai), geamuri electrice etc. Al meu aşa e acum. :D

https://forum.4tuning.ro/111-masina-mea-daewoo/37860-cielo-meu.html

4SPK 20-05-07 22:29

Re: cielo
 
e chiar mijto masina ta mai ales bordul ala...insa nu prea am bani acum plus ca mai e faza cu garantia...
xcum faza mijto e ca ma turometru ca de asta imi era si mie frica auzisem k nu au...dar se pare ca are :D

DACIA-Wrc 21-05-07 08:13

Re: cielo
 
esti multumit de cum vezi noaptea?
oare numa eu vad prost noaptea sau ii o chestie generala la cielo?

4SPK 21-05-07 17:50

Re: cielo
 
mai nu pot sa zic ca vad superb...dar deocamdata ma multumesc si asa...

Geo_ZGA 21-05-07 22:56

Re: cielo
 
In primul rand sa o stapanesti sanatos si fara incidente.
Scoate-i folia albastra de pe bandourie laterale si de pe spoilere. Din cauza caldurii, o sa se topeasca pe ornamente si va arata oribil.
Daca pana acum nu ai gasit boxele fata, inseamna ca iti trebuie o harta si o busola :lol: Glumeam, e imposibil sa le ratezi: dreapta-stanga bordului sus, ai cate o grila. Acolo le vei descoperi....cam greu de scos daca nu ai mai incercat asta, dar merge. incearca sa nu tragi f tare, sa nu rupi din bord. Sfatul meu: lasa-le acolo, ca merg binisor. vezi sa nu distorsioneze vreuna, eu asa am patit.
Rodajul, din cate stiu eu, e facut deja din fabrica, pe banc. Oricum, cam 1000 km e, fa un drum pana la mare si inapoi, mergi cu maxim 2500 rpm, nu ii da demaraje, forje...si nu pune greutate pe ea (adica max 2 persoane). Eu cand am luat-o mi s-a spus ca nu e nevoie sa ii fac rodajul, am respectat cam 500 km ce ti-am zis mai sus :P
Vezi ca ai prima revizie la 1500 km, se face schimb ulei si filtru, manopera e 0. Uleiul+filtrul "Daewoo" e cam 120-140 ron. A 2a (de fapt prima) revizie e la 10.000 km sau 6 luni, care vine prima: schimb ulei+filtru, schimb filtru benzina, diverse verificari...bla,bla, cam 200-250 ron max.
Gaseste un service Daewoo bun (eventual poate cunosti pe cineva acolo) si pt orice problema aparuta nu ezita sa te duci la garantie. Eu asa fac :D Pana acum am schimbat disc ambreiaj si difuzor fata pe garantie. Nemultumit in continuare, urmeaza sa schimb timoneria schimbatorului si bandoul de pe usa stanga fata (s-a cojit dupa prima luna, restul sunt prefecte).
In rest....ai grija de ea si baga benzina buna, gaz bun si schimba-i consumabilele la timp. Bafta.

4SPK 22-05-07 12:00

Re: cielo
 
azi ma duc la un service daewoo sa vad daca imi pierd garantia daca imi pun geamurile electrice si daca nu maine cred ca stau cu ea in service toata ziua ( dupa examen :D ) sa il le pun, si cred ca imi arunc si o inchidere centralizata si alarma pe ea :)
plus difuzoarele pe spate cu nijte tweetere si km atat pana la sfarsitul sesiunii...si dupa...vad io ce pot sa fac rost la nijte preturi bunicele si tot asa sa nu imi pierd garantia daca le pun :D
sapt asta o scot la primu ei drum in afara craiovei :D

Geo_ZGA 22-05-07 12:02

Re: cielo
 
Sa postezi aici cum e cu geamurile electrice, ca si pe mine ma batea gandul sa-i pun pe fata. Si sa postezi si preturile...piese, manopera...
bafta.

4SPK 22-05-07 12:05

Re: cielo
 
tot fata vreau si eu si mi-a zis cineva ma ma duce cu tot cu manopera pana pe la 7 mil...dar o sa postez dupa ce le pun,ca de pus le pun daca nu pierd garantia

Geo_ZGA 22-05-07 12:14

Re: cielo
 
Mi se pare cam mult 700 ron pt 2 geamuri...la banii astia mai bine nu mai pun, stau la "manivela" :P

Lao 22-05-07 13:51

Re: cielo
 
La banii ăia mai bine iei universale la 240 ron, din Vitan. La 700 ron îţi dau eu tot ce-ţi trebuie pt geamuri electrice: macarale, motoraşe, butoane, instalaţia electrică, pentru toate 4.

4SPK 22-05-07 18:43

Re: cielo
 
1 Attachment(s)
difuzoarele alea mari si albastre vreau sa le pun in spate unde sunt gaurile data,bine cu nijte tweetere langa ele...si as vrea sa stiu daca se potrivesc...au diametru de 20 de cm

Geo_ZGA 22-05-07 18:46

Re: cielo
 
Pai pune mana pe ruleta si masoara ;) e cald afara, ai maini....vezi ce diametru are gaura data deja si daca ti se potrivesc.

Lao 22-05-07 20:22

Re: cielo
 
Cea mai simplă metodă e să dai difuzoarele de fabrică jos şi să le bagi pe astea să vezi dacă intră. ;)

Alea de fabrică au 4 piuliţe de plastic, se desfac cu cheie de 10, prin portbagaj.

BGD_NNE 22-05-07 20:38

Re: cielo
 
Sal.Ca si ceilalti te felicit pt achizitie,sa o stapanesti sanatos si fara evenimente . Diamentrul la difuzoarele pe spate este de 16 iar pe fata de 10

DACIA-Wrc 22-05-07 22:25

Re: cielo
 
16,5 mai exact dar daca desfiintezi cutia poti pune de 20cm linistit
eu am de 20

4SPK 22-05-07 22:44

Re: cielo
 
ms mult dacia...cred ca maine ma si apuc sa le montez
alea din fata nu le schimb...cel putin nu deocamdata :)
cand nu am ce face cu 600 d mii (la atat am vazut 2 difuzoare de 10 bune) atunci le schimb si p alea din fata

4SPK 23-05-07 13:28

Re: cielo
 
am fost dimineate la polystar in craiova si m-am interesat de pretul geamurilor electrice fata si sunt cu manopera cu tot 700 ron,adik exact cat auzisem si eu
partea cea mai dura e ca imi cer 500 ron pt inchiedere centralizata,asa ca pe aia cred ca o pun singur :D

Geo_ZGA 23-05-07 14:06

Re: cielo
 
Nuuu, e exagerat de mult inchiderea. In Bucuresti am gasit inchidere Spaal cu 140 ron si alarma Black Widow pornind de la 200 ron. Montajul este gratuit, in conditiile in care cumperi produsele de la ei. Cunosc firma de multi ani, lucreaza cu produse bune, sunt seriosi si ofera garantie. cine cunoaste...e pe Bd Timisoara de cativa ani, inainte era tot prin Dr Taberei ;)

Lao 23-05-07 16:17

Re: cielo
 
Quote:

Originally Posted by 4SPK (Post 915581)
am fost dimineate la polystar in craiova si m-am interesat de pretul geamurilor electrice fata si sunt cu manopera cu tot 700 ron,adik exact cat auzisem si eu
partea cea mai dura e ca imi cer 500 ron pt inchiedere centralizata,asa ca pe aia cred ca o pun singur :D

Fii antena: stiu o firma care are si produse si preturi bune. Sa-ti explic cum ajungi la ei:

Cum treci de OMV-ul de pe C. Bucuresti si o iei la dreapta spre Electroputere, imediat cum ai ajuns in Rocada, la stanga se face o straduta care urca spre IUG. Pe straduta asta, pe partea dreapta la parterul blocurilor e firma asta.

Du-te si intreaba acolo de toate alea si spune-ne aici tarifele. ;)

quick_5hifter 23-05-07 16:32

Re: cielo
 
Quote:

Originally Posted by Geo_ZGA (Post 915640)
.... Montajul este gratuit....

@Geo_ZGA: ma cam indoiesc ca montajul este gratuit si la inchidere....poate la alarma, la care montajul dureaza 2 ore max.
La inchidere centralizata, costa mai mult montajul decat piesele, din cate am constatat eu. Si dureaza cel putin 4 ore, in functie de masina.

Geo_ZGA 23-05-07 16:36

Re: cielo
 
Sincer, si eu m-am indoit, stiu ca dureaza montajul la inchidere. Dar asa scrie pe site-ul lor: "Pt orice produs cumparat de la noi montajul este gratuit!". Daca mint ei, mint si eu. Dar oricum nu cred sa fie 500 ron... o sa-mi pun si inchidere si alarma la vara si o sa postez cat m-a costat cu totul.

p.s: oricum o sa le iau pe amandoua de la ei si sper sa-mi faca si o reducere mica (in cazul in care ma mai costa manopera ceva):D

4SPK 23-05-07 19:17

Re: cielo
 
ms mult lao...am sa ma duc si acolo :)
cat despre difuzoarele de 20 nu reusii nimic...nu se potrivesc...tre sa le vad si nu am nici un chef k s auzea bine in ele...dar imi trebuie banii :((

4SPK 23-05-07 22:39

Re: cielo
 
app stie cineva daca difuzoarele alea de 17 sony,pionier sau KENWOOD de pe la altex si flanco sunt bune de ceva? si daca pretul afisat e pe unul singur sau pe aman2? :D ms mult

BGD_NNE 23-05-07 23:27

Re: cielo
 
Aku depinde ce intelegi tu prin bune.......si din ce stiu eu este pretul/set

4SPK 23-05-07 23:28

Re: cielo
 
mai bune ma refer p la un 15-25 d w asa :)
k xcum nu vreau sa imi urle in cap...inca nu sunt asa d experimentat ca sofer :)

BGD_NNE 23-05-07 23:31

Re: cielo
 
Daca iti iei ovale poate o sa itzi scaota 15 20 w , putere in care sa ai fidelitatea cea mai buna ....ce vezi tu pe cutii 1800 w ...bullshit dar cred ca stii asta

4SPK 23-05-07 23:34

Re: cielo
 
stiu :)
faza e k p cielo nu stiu dak merg ovale...asa k le iau rotunde :)
dak scot 20 imi ajunge!
ms pt raspuns

BGD_NNE 23-05-07 23:37

Re: cielo
 
De ce sa nu mearga ??Tre sa modifici un pik aia pe care se monteaza si merge orice :P.Schimba si pe fatza ..eventual iatzi niste MTX pe fata de 100 mm iar pe spate tot MTX de 165 sau de 200 mm .
Ia d`aci http://www.***********/ gasesti tot ce vrei 8)

4SPK 23-05-07 23:40

Re: cielo
 
pai asta e faza k eu aveam de 20 cm ... dar nu ma lasa tata sa tai aia...plm k e masina noua si nu s apuca sa o taie...si prostii din astea...k asa aveam dif bunicele :) ... :|

BGD_NNE 23-05-07 23:41

Re: cielo
 
Da nu tre sa o tai mah .Nu mai pui capacu ala care il are de la boxele orginale si pui boxele astea pe care le ai cu capacele lor ;).Nu tre sa tai nik
Vezi ca ai pm cu siteu ala pe care gasesti tot ce vrei

Bogdan YBR 23-05-07 23:43

Re: cielo
 
si faci mare tiganie daca nu tai sa intre fix in locas.pune de 10 pa fata si 165 pe spate. recomand MTX ca am pe masina si suna super

4SPK 23-05-07 23:44

Re: cielo
 
1. nu am originale...am luat masina fara...
2. incercai azi tot...cele de 20 de cm nu imi intra....:( ramane km 1-1.5 cm afara...si mi-ar trebui nijte inele de diferenta

BGD_NNE 23-05-07 23:45

Re: cielo
 
Eeeee trimite un pm cu id tau de mess si iti explic acolo cum se face ;)Iti arat si poze

DACIA-Wrc 24-05-07 08:35

Re: cielo
 
hehehe stiu
asa`m facut si eu am taiat treaba aia
nu mult vreo 5 milimetrii pe ici pe colo.
si am taiat in asa fel incat atunci cand pun cutia la loc sa nu se vada :P
poti taia linistit pentru ca nu va depasi locul unde culca cutia
acuma mi groaza sa desfac un difuzor sa`ti arat.
da pune ceva de firma in cutie si scapi de probleme :P

4SPK 24-05-07 16:46

Re: cielo
 
pana la urma imi montai 2 dif sony xplod de 17 cm...si sincer sunt multumit cum se aude pt moment :)
sper ca cele din bord sa tina k si xplod-urile sa nu mi s arda...app...daca stiti...cam cati w au cele din bord sa stiu sa nu dau prea mult in ele :D

Geo_ZGA 24-05-07 17:16

Re: cielo
 
au cam 15w alea din bord, Electronica ;) sunt bunicele, dar da-i fader mai pe spate, asa se face mereu.

4SPK 24-05-07 21:40

Re: cielo
 
ms mult
acum doar ce imi pusai inchiderea centralizata,alarma ( bine am o prob cu ea ca 3 sa ii schimb senzorul ala ca nu merge...asa ca am numai inchidere,maine dim si alarma :D ) si imi pusai si la porbagaj sa il deschid din telecomanda si bine inteles maine trebuie sa pun si butoanele alea de la usi care aprind lampa centrala ca astia de la daewoo fac economie :D...si...dupa inscriere geamurile electrice!!!


All times are GMT +2. The time now is 22:32.

- Copyright 2026 4Tuning