![]() |
Help : Sistem audio Dacia Nova
Subiect : Dacia Nova GTI, head unit Sony CDX S2000 .
Probleme : 1.boxe fatza 2.amplificator 3.woofer Keep it simple and cheap ! Multzumesc anticipat pt idei shi sfaturi ! |
1 Attachment(s)
Boxe in usi pe fata sau spate nu poti sa bagi la Nova !
Asta multumita romanului care s-a apucat sa faca masini ! Nu s-a gandit sa conceapa niste spatii si pt difuzoare ! Statii si difuzoare de bass gasesti pe toate drumurile si la toate preturile ! Nu stiu de ce iti faci probleme ? Eu am sistemul din imagine si m-a costat cam asa: 1) CD Player JVC: 4500000 ! (nou) 2) 2 difuzoare Sony Explod: 3200000 ! (noi) 3) Statie ROCKFORD FOSGALE 400W (rms) 3500000 !(la mana a doua) 4) Subwofer 2500000 ! (la mana a doua) Eu cred ca am un sistem mediu ! Dar in acelasi timp destul de satisfacator la un pret foarte acceptabil ! In total: 13700000 ! Mai putin de atat nu cred ca merita ! Nu te speria de pretul total, cumparale separat la intervale de timp si o sa fie totul OK ! |
Ba se pot pune difuzoare pe SuperNova cu modificarile de rigoare. Pentru cine nu crede, se poate asculta supernova celor de la Oma Alarm de pe BD Expozitiei care este dotata in portiere cu DLS Iridium de vreo 7-800E perechea !!! Masina suna destul de bine !
|
difuzoare pe Nova intra daca faci modificari la treaba aia mare neagra de plastic unde este grilajul din usi...se face un mic adaptor si intra difuzoare de 13cm fara probleme...in rest ai de unde alege...bafta
|
Re:
Quote:
|
DJ e-Jay, pe spate, unde ai cele 2 boxe, presupun ca ai pus o tija ceva sa nu se indoaie cartonu ala sau ce e, dar alta intrebare am, nu itzi scartzie cumva la drum ? Mie DA ! :(
|
Are o bara metalica(yo l-am ajutat sa o puna :P )ca altfel se indoia placa.
Ce zici ca iti scartzie? |
pai din cate mi-am dat eu seama, scartzaie placa aia, sau cauciucul ala din capat se freaca de plastic...pana mea..
|
si mie mi s-a parut atunci cand mergeam cu el cu masina..nu cred ca ai ce-i face.Orcum nu este pre` deranjant,daca mai ai si muzica pornita,nici ca se aude.
|
Re: Help : Sistem audio Dacia Nova
Quote:
io unu am pus o tija de inox rezistenta...si tot s-a indoit acel carton ma gandeam s ii fac ceva din lemn ceva mai subtzire dar mai rigid...imbracat in ceva mocheta k sa nu zbarnaie...si cred k ar rezolva problema...voi ce zicetzi>? |
Re: Help : Sistem audio Dacia Nova
iti dau si eu nishte sfaturi, ca posesor de dacia sn, si eu am avut aceeasi problema cu cartonul ala de pe spate, in prima instanta am pus o bara ca sa-mi stea dreapta, dar dupaia am descoperit alta chestie, mi-am facut eu din 1bucata pal, alta placa, dupa cum a vrut mushchiu meu am decupato si arata chiar f bine
|
Re: Help : Sistem audio Dacia Nova
si pt sistemul audio...depinde pe ce vrei sa te axezi....daca vrei sa bubuie sa se uite toti dupa tine sau sa se auda muzica asa pt sufletul tau ....
daca vrei calitate la muzica, recomand un amplif pe doua canale, destul de slabutz ... vreo 250 w (cca 80-100 rms) si un woofer mai rezonabil, peste 2mil...2mil jumate, incinta inchisa. daca vrei muzica sa urle, automat iti tb mai multi banuti, o statie mai de doamne ajuta, un dif mai tare , incinta cu bass reflex daca nu ti la claritatea muzicii si condensator (daca ti la masina si nu vrei sa ai blitzuri in loc de faruri seara) ;) |
Re: Help : Sistem audio Dacia Nova
Bigu am si eu o intrebare pentru tine:
Calitatea sunetului ce intelegi tu? Eu unul prin calitatea sunetului inteleg niste scule pe masura.... sculele pentru a detine un sistem SQ sunt destul de scumpe... si nu orice amplificator reuseste sa se ridice la cerintele de SQ ! Un amplificator pentru SQ nu cred k gasesti la 3-4milioane.... |
Re: Help : Sistem audio Dacia Nova
Quote:
|
Re: Help : Sistem audio Dacia Nova
te asigur ca un sistem SQ sare lejer de 1000e
|
Re: Help : Sistem audio Dacia Nova
@bigu...nu ma refer la tine....doar glumesc..
fac sistem sub 5 milioane pe care sa sune GUTA bine ....nu stiti nimica mai baieti :):):) |
Re: Help : Sistem audio Dacia Nova
:)) iei un cotetzofon de piata cu 700 si o umplii de tweetere si e numa bine... :)) pt pesteimputit si blak...ba baieti nu am coborat acu` o juma` de ora din cocotier. cititi cerinta omului si o sa va dati seama ca nu a zis nimik de nici un sistem competitional. NU am zis ca un sist sq nu sare de 1000, el a zis cat mai ieftin sa fie...dar vad ca unii se simt importanti prin posturile offtopic care le fac...l-ati ajutat cumva ca mi-ati "demonstrat" mie ca stiti ca un sistem sq sare de 1000 eur? el a zis ca vrea si el o muzica si atat. muzica aia se poate baza pe bashi, pe GUTA :) si pe un sistem mai de doamne ajuta, dar unii nu se sinchisesc sa citeasca tot inainte sa posteze, asta e......sper ca m-am facut inteles si sa nu se mai gaseasca inca un destept sa-mi spuna cat e un sistem sq e peste 1000 eur(pt ca shtiu si eu asta). ;) nu am zis ca sunt mai destept ca voi, dar spre deosebire eu incerc sa ajut un om nu sa atac pe altul. bafta !
|
Re: Help : Sistem audio Dacia Nova
Quote:
|
Re: Help : Sistem audio Dacia Nova
Quote:
|
Re: Help : Sistem audio Dacia Nova
gibiel frate :D
|
Re: Help : Sistem audio Dacia Nova
Quote:
|
Re: Help : Sistem audio Dacia Nova
gibiel si SQ...? mai rar...adik deloc.
|
Re: Help : Sistem audio Dacia Nova
Bigu.... scuze nu ma pricep ... Peace
|
Re: Help : Sistem audio Dacia Nova
Un sistem ieftin as pune pe o nova ar fi urmatorul :
Boxe Fatza: DLS B5 50W RMS ,componente .... 2 cai - 2,1 milioane Boxe Spate: DLS 1269 60W RMS (Ovale) -1,8 mil sau pt usile spate: DLS 225 50W RMS -1,8mil Amplificator: Magnat The Rock 800 -5,5 milioane 4x110W RMS @4ohm 2x260@4 ohm punte Subwoofer: JBL GTO1202D 300W RMS (tub) 3,5 milioane Asta iese undeava la 13milioane...... dar nu prea poti avea pretentii mari.... |
Re: Help : Sistem audio Dacia Nova
si casetofonu unde e :)) ?
mai trebuie si sigurante, cabluri etc ... |
Re: Help : Sistem audio Dacia Nova
dar voi stiti ce are tipul aq pe nova???zic decat 14 milioane subwooferul si statia de amplificare
|
Re: Help : Sistem audio Dacia Nova
kit Directed 1,5 mil, cotetzofon gaseshte si la 3 mil nou sau sh cu tot cu mp3, statia ai puso cam scumpa, exista si alte alternative mai ieftine, si pe 2 canale nu 4, si daca nu vrea kit original de woofer poate sa-si achizitioneze separat siguranta si carcasa undeva la 200-250 mii si cablurile de unde face el rost... oricum, respect pt BLAK ;) peace!
|
Re: Help : Sistem audio Dacia Nova
Bigu-le ... vad ca le ai frate ... ai citit pe net ? PEACE :D
|
Re: Help : Sistem audio Dacia Nova
daca chiar vrei ieftin iti iei seturile de mac audio de la ofertele alea generoase.
|
Re: Help : Sistem audio Dacia Nova
daca chiar vrei ieftin stai cu boxele de fabrica pana cand iti vei permite ceva bun (scump). cel mai bine iei intai player care sa te ajute putin, apoi un set de componente capabile amplificate pe masura si apoi treci la bas.
decat mult si prost mai bine putin si bun. (mai bine stau cu un set de componente capabile si fara bas decat cu niste boxe vai steaua lor si cu o chestie care ragaie in portbagaj) |
Re: Help : Sistem audio Dacia Nova
1 Attachment(s)
Quote:
|
Re: Help : Sistem audio Dacia Nova
:lol: LOL....tare ideea...esti inventiv si atata timp cat ai facut-o cu mana ta se poate spune ca e de apreciat...btw par destul de puternice din poza! Numai bine!
|
Re: Help : Sistem audio Dacia Nova
2 Attachment(s)
Quote:
|
Re: Help : Sistem audio Dacia Nova
arata mishto!
|
Re: Help : Sistem audio Dacia Nova
Pe langa faptul ca sunteti OFFTOPIC..a-ti citit data la care initiatorul topicului a cerut sfaturi?....
17-03-05, 22:21 si a-ti vazut totusi ca are "casetofon" nu? -Subiect : Dacia Nova GTI, head unit Sony CDX S2000 . Oricum poate ii va folosi la ceva..daca inca mai asteapta sfatul si polemica:) |
Re: Help : Sistem audio Dacia Nova
nu-i bai! am ajuns sa ne cunoastem mai bine! :):)
|
Re: Help : Sistem audio Dacia Nova
ms mult ,bigu
nimic nu e offtopic(pana la un momentdat),atata timp cat se poate invata din ideile altora. |
Re: Help : Sistem audio Dacia Nova
Voi folositi 220V , dar doamne fereste sa se faca un scurt sau sa se intample altceva.... nu sunt 12v ...ci 220V....
|
Re: Help : Sistem audio Dacia Nova
Quote:
|
Re: Help : Sistem audio Dacia Nova
Quote:
daca se face scurt nu se intampla nimic la instalatia masinii pt ca convertoarele au protectie(in cel mai rau caz de arde convertorul). |
| All times are GMT +2. The time now is 08:08. |
- Copyright 2026 4Tuning