Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Discutii generale (https://forum.4tuning.ro/392-discutii-generale.html)
-   -   Help : Sistem audio Dacia Nova (https://forum.4tuning.ro/392-discutii-generale/4167-help-sistem-audio-dacia-nova.html)

X-PAK 18-03-05 00:21

Help : Sistem audio Dacia Nova
 
Subiect : Dacia Nova GTI, head unit Sony CDX S2000 .
Probleme :
1.boxe fatza
2.amplificator
3.woofer

Keep it simple and cheap !

Multzumesc anticipat pt idei shi sfaturi !

DJ e-Jay 19-03-05 21:40

1 Attachment(s)
Boxe in usi pe fata sau spate nu poti sa bagi la Nova !
Asta multumita romanului care s-a apucat sa faca masini ! Nu s-a gandit sa conceapa niste spatii si pt difuzoare !
Statii si difuzoare de bass gasesti pe toate drumurile si la toate preturile !
Nu stiu de ce iti faci probleme ?
Eu am sistemul din imagine si m-a costat cam asa:
1) CD Player JVC: 4500000 ! (nou)
2) 2 difuzoare Sony Explod: 3200000 ! (noi)
3) Statie ROCKFORD FOSGALE 400W (rms) 3500000 !(la mana a doua)
4) Subwofer 2500000 ! (la mana a doua)
Eu cred ca am un sistem mediu ! Dar in acelasi timp destul de satisfacator la un pret foarte acceptabil !
In total: 13700000 !
Mai putin de atat nu cred ca merita !
Nu te speria de pretul total, cumparale separat la intervale de timp si o sa fie totul OK !

fuscobal 20-03-05 00:52

Ba se pot pune difuzoare pe SuperNova cu modificarile de rigoare. Pentru cine nu crede, se poate asculta supernova celor de la Oma Alarm de pe BD Expozitiei care este dotata in portiere cu DLS Iridium de vreo 7-800E perechea !!! Masina suna destul de bine !

sfigmo 20-03-05 06:28

difuzoare pe Nova intra daca faci modificari la treaba aia mare neagra de plastic unde este grilajul din usi...se face un mic adaptor si intra difuzoare de 13cm fara probleme...in rest ai de unde alege...bafta

X-PAK 20-03-05 23:29

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"DJ e-Jay\"
Statii si difuzoare de bass gasesti pe toate drumurile si la toate preturile !
Nu stiu de ce iti faci probleme ?

Unde ? In bucuresti ma refer ? ...ceva idei !

X-PAK 20-03-05 23:33

DJ e-Jay, pe spate, unde ai cele 2 boxe, presupun ca ai pus o tija ceva sa nu se indoaie cartonu ala sau ce e, dar alta intrebare am, nu itzi scartzie cumva la drum ? Mie DA ! :(

tng 21-03-05 16:46

Are o bara metalica(yo l-am ajutat sa o puna :P )ca altfel se indoia placa.
Ce zici ca iti scartzie?

X-PAK 21-03-05 22:37

pai din cate mi-am dat eu seama, scartzaie placa aia, sau cauciucul ala din capat se freaca de plastic...pana mea..

tng 22-03-05 09:34

si mie mi s-a parut atunci cand mergeam cu el cu masina..nu cred ca ai ce-i face.Orcum nu este pre` deranjant,daca mai ai si muzica pornita,nici ca se aude.

Gabriel_xenon 18-06-06 22:03

Re: Help : Sistem audio Dacia Nova
 
Quote:

Originally Posted by X-PAK
DJ e-Jay, pe spate, unde ai cele 2 boxe, presupun ca ai pus o tija ceva sa nu se indoaie cartonu ala sau ce e, dar alta intrebare am, nu itzi scartzie cumva la drum ? Mie DA ! :(


io unu am pus o tija de inox rezistenta...si tot s-a indoit acel carton
ma gandeam s ii fac ceva din lemn ceva mai subtzire dar mai rigid...imbracat in ceva mocheta k sa nu zbarnaie...si cred k ar rezolva problema...voi ce zicetzi>?

Bigu 18-06-06 23:12

Re: Help : Sistem audio Dacia Nova
 
iti dau si eu nishte sfaturi, ca posesor de dacia sn, si eu am avut aceeasi problema cu cartonul ala de pe spate, in prima instanta am pus o bara ca sa-mi stea dreapta, dar dupaia am descoperit alta chestie, mi-am facut eu din 1bucata pal, alta placa, dupa cum a vrut mushchiu meu am decupato si arata chiar f bine

Bigu 18-06-06 23:20

Re: Help : Sistem audio Dacia Nova
 
si pt sistemul audio...depinde pe ce vrei sa te axezi....daca vrei sa bubuie sa se uite toti dupa tine sau sa se auda muzica asa pt sufletul tau ....
daca vrei calitate la muzica, recomand un amplif pe doua canale, destul de slabutz ... vreo 250 w (cca 80-100 rms) si un woofer mai rezonabil, peste 2mil...2mil jumate, incinta inchisa. daca vrei muzica sa urle, automat iti tb mai multi banuti, o statie mai de doamne ajuta, un dif mai tare , incinta cu bass reflex daca nu ti la claritatea muzicii si condensator (daca ti la masina si nu vrei sa ai blitzuri in loc de faruri seara) ;)

blak 19-06-06 16:32

Re: Help : Sistem audio Dacia Nova
 
Bigu am si eu o intrebare pentru tine:
Calitatea sunetului ce intelegi tu?
Eu unul prin calitatea sunetului inteleg niste scule pe masura.... sculele pentru a detine un sistem SQ sunt destul de scumpe... si nu orice amplificator reuseste sa se ridice la cerintele de SQ !
Un amplificator pentru SQ nu cred k gasesti la 3-4milioane....

Bigu 19-06-06 21:19

Re: Help : Sistem audio Dacia Nova
 
Quote:

Originally Posted by blak
Bigu am si eu o intrebare pentru tine:
Calitatea sunetului ce intelegi tu?
Eu unul prin calitatea sunetului inteleg niste scule pe masura.... sculele pentru a detine un sistem SQ sunt destul de scumpe... si nu orice amplificator reuseste sa se ridice la cerintele de SQ !
Un amplificator pentru SQ nu cred k gasesti la 3-4milioane....

daca ai chef sa te iei de mine, ia-te in alt mod, omul a zis ca vrea ceva ieftin, daca vrei sa-ti compun un sistem sq, o s-o fac ! sq se gaseshte nu numa dupa 1000 eur, se gaseshte si mai ieftin dar in limita cerintelor...sper sa intelegi ce vreau sa spun...pace:-P

pesteimputit 19-06-06 23:42

Re: Help : Sistem audio Dacia Nova
 
te asigur ca un sistem SQ sare lejer de 1000e

vpower16v 20-06-06 00:07

Re: Help : Sistem audio Dacia Nova
 
@bigu...nu ma refer la tine....doar glumesc..

fac sistem sub 5 milioane pe care sa sune GUTA bine ....nu stiti nimica mai baieti :):):)

Bigu 20-06-06 09:23

Re: Help : Sistem audio Dacia Nova
 
:)) iei un cotetzofon de piata cu 700 si o umplii de tweetere si e numa bine... :)) pt pesteimputit si blak...ba baieti nu am coborat acu` o juma` de ora din cocotier. cititi cerinta omului si o sa va dati seama ca nu a zis nimik de nici un sistem competitional. NU am zis ca un sist sq nu sare de 1000, el a zis cat mai ieftin sa fie...dar vad ca unii se simt importanti prin posturile offtopic care le fac...l-ati ajutat cumva ca mi-ati "demonstrat" mie ca stiti ca un sistem sq sare de 1000 eur? el a zis ca vrea si el o muzica si atat. muzica aia se poate baza pe bashi, pe GUTA :) si pe un sistem mai de doamne ajuta, dar unii nu se sinchisesc sa citeasca tot inainte sa posteze, asta e......sper ca m-am facut inteles si sa nu se mai gaseasca inca un destept sa-mi spuna cat e un sistem sq e peste 1000 eur(pt ca shtiu si eu asta). ;) nu am zis ca sunt mai destept ca voi, dar spre deosebire eu incerc sa ajut un om nu sa atac pe altul. bafta !

Bigu 20-06-06 09:28

Re: Help : Sistem audio Dacia Nova
 
Quote:

Originally Posted by blak
Un amplificator pentru SQ nu cred k gasesti la 3-4milioane....

eu zic ca gaseshti, nu neaparat nou...dar ampliful acela impinge 2 sateliti nu wooferu!!!!!!!!! :)

pesteimputit 20-06-06 11:38

Re: Help : Sistem audio Dacia Nova
 
Quote:

Originally Posted by Bigu
eu zic ca gaseshti, nu neaparat nou...dar ampliful acela impinge 2 sateliti nu wooferu!!!!!!!!! :)

pai te rog aratami si mie unu ca sa nu mai dau atatia bani pe un VRx sau LRx

FlippE[R]75 20-06-06 11:46

Re: Help : Sistem audio Dacia Nova
 
gibiel frate :D

Bigu 20-06-06 11:54

Re: Help : Sistem audio Dacia Nova
 
Quote:

Originally Posted by FlippE[R]75
gibiel frate :D

corec! :)) deci se poate

bad_boy2k 20-06-06 12:35

Re: Help : Sistem audio Dacia Nova
 
gibiel si SQ...? mai rar...adik deloc.

blak 20-06-06 17:42

Re: Help : Sistem audio Dacia Nova
 
Bigu.... scuze nu ma pricep ... Peace

blak 20-06-06 18:02

Re: Help : Sistem audio Dacia Nova
 
Un sistem ieftin as pune pe o nova ar fi urmatorul :
Boxe Fatza: DLS B5 50W RMS ,componente .... 2 cai - 2,1 milioane
Boxe Spate: DLS 1269 60W RMS (Ovale) -1,8 mil
sau pt usile spate: DLS 225 50W RMS -1,8mil
Amplificator: Magnat The Rock 800 -5,5 milioane
4x110W RMS @4ohm
2x260@4 ohm punte
Subwoofer: JBL GTO1202D 300W RMS (tub) 3,5 milioane
Asta iese undeava la 13milioane...... dar nu prea poti avea pretentii mari....

steaua23 20-06-06 18:28

Re: Help : Sistem audio Dacia Nova
 
si casetofonu unde e :)) ?
mai trebuie si sigurante, cabluri etc ...

Bmw_E30dak 20-06-06 19:21

Re: Help : Sistem audio Dacia Nova
 
dar voi stiti ce are tipul aq pe nova???zic decat 14 milioane subwooferul si statia de amplificare

Bigu 20-06-06 19:23

Re: Help : Sistem audio Dacia Nova
 
kit Directed 1,5 mil, cotetzofon gaseshte si la 3 mil nou sau sh cu tot cu mp3, statia ai puso cam scumpa, exista si alte alternative mai ieftine, si pe 2 canale nu 4, si daca nu vrea kit original de woofer poate sa-si achizitioneze separat siguranta si carcasa undeva la 200-250 mii si cablurile de unde face el rost... oricum, respect pt BLAK ;) peace!

FlippE[R]75 20-06-06 20:14

Re: Help : Sistem audio Dacia Nova
 
Bigu-le ... vad ca le ai frate ... ai citit pe net ? PEACE :D

steaua23 20-06-06 20:29

Re: Help : Sistem audio Dacia Nova
 
daca chiar vrei ieftin iti iei seturile de mac audio de la ofertele alea generoase.

FlippE[R]75 20-06-06 20:35

Re: Help : Sistem audio Dacia Nova
 
daca chiar vrei ieftin stai cu boxele de fabrica pana cand iti vei permite ceva bun (scump). cel mai bine iei intai player care sa te ajute putin, apoi un set de componente capabile amplificate pe masura si apoi treci la bas.

decat mult si prost mai bine putin si bun. (mai bine stau cu un set de componente capabile si fara bas decat cu niste boxe vai steaua lor si cu o chestie care ragaie in portbagaj)

Bigu 20-06-06 20:49

Re: Help : Sistem audio Dacia Nova
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by FlippE[R]75
Bigu-le ... vad ca le ai frate ... ai citit pe net ? PEACE :D

:):) shti cum e....din greseli invatza omu, sistemu pe masina mea eu l-am facut, iti dai seama cate name si noname au trecut prin mana mea, cert e ca am schimbat 3 woofere, 2 amplifuri, cabluri, condensatori...oricum...tot ce e facut , e facut de capu meu , nu m-am dus la nimeni! ;) si ca o chestie...cu asta intru la categoria kitsch tuning, RECUNOSC!!! , cate masini ai vazut cu neoane de casa (220v) sub masina? eu una singura si aia a mea! le-am dat jos dupa scurt timp pt ca niciodata nu reuseam sa le izolez calumea. cand le aveam eu...un set de neoane de masina erau in jurul a 10 mil (in bv)si eu ma scosesem la 3 mil cu inventia mea! dar omul se descurca cu ce are! permit a se bate joc de mine in limita bunului simt! :) ca intre tovarasi;) si inca ceva...pun pariu ca toti s-au gandit candva daca ar merge neoane de casa pe masina ...peace

SUN 21-06-06 01:13

Re: Help : Sistem audio Dacia Nova
 
:lol: LOL....tare ideea...esti inventiv si atata timp cat ai facut-o cu mana ta se poate spune ca e de apreciat...btw par destul de puternice din poza! Numai bine!

Shorty 21-06-06 16:21

Re: Help : Sistem audio Dacia Nova
 
2 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by Bigu
:):) ca o chestie...cu asta intru la categoria kitsch tuning, RECUNOSC!!! , cate masini ai vazut cu neoane de casa (220v) sub masina? eu una singura si aia a mea! le-am dat jos dupa scurt timp pt ca niciodata nu reuseam sa le izolez calumea. cand le aveam eu...un set de neoane de masina erau in jurul a 10 mil (in bv)si eu ma scosesem la 3 mil cu inventia mea! dar omul se descurca cu ce are! permit a se bate joc de mine in limita bunului simt! :) ca intre tovarasi;) si inca ceva...pun pariu ca toti s-au gandit candva daca ar merge neoane de casa pe masina ...peace

sincer mai sunt si altii care au ase ceva (sau au avut macar).adica si io am avut dar la mine a fost o chestie diferita cand mi-am pus eu neoane de casa alea speciale pt masina + ca erau scumpe dar nu luminau klumea ase ca am ramas la neoane de casa si convertoare facute de mine.acum nu mai am ca am avut accident si s-au dus o parte din ele.si nu am mai avut timp sa ma ocup de masina.oricum tot de casa o sa-mi pun doar ca o sa fac ceva fain acum .

Bigu 21-06-06 17:53

Re: Help : Sistem audio Dacia Nova
 
arata mishto!

basic 21-06-06 18:54

Re: Help : Sistem audio Dacia Nova
 
Pe langa faptul ca sunteti OFFTOPIC..a-ti citit data la care initiatorul topicului a cerut sfaturi?....
17-03-05, 22:21 si a-ti vazut totusi ca are "casetofon" nu? -Subiect : Dacia Nova GTI, head unit Sony CDX S2000 .

Oricum poate ii va folosi la ceva..daca inca mai asteapta sfatul si polemica:)

Bigu 21-06-06 19:07

Re: Help : Sistem audio Dacia Nova
 
nu-i bai! am ajuns sa ne cunoastem mai bine! :):)

Shorty 21-06-06 19:48

Re: Help : Sistem audio Dacia Nova
 
ms mult ,bigu
nimic nu e offtopic(pana la un momentdat),atata timp cat se poate invata din ideile altora.

blak 21-06-06 20:44

Re: Help : Sistem audio Dacia Nova
 
Voi folositi 220V , dar doamne fereste sa se faca un scurt sau sa se intample altceva.... nu sunt 12v ...ci 220V....

Bigu 21-06-06 20:49

Re: Help : Sistem audio Dacia Nova
 
Quote:

Originally Posted by blak
Voi folositi 220V , dar doamne fereste sa se faca un scurt sau sa se intample altceva.... nu sunt 12v ...ci 220V....

ca o mica paranteza...intradevar, daca se intampla vreun scurt tb schimbate niste sau o siguranta de pe sistem...si...nu voltii te omoara...amperii o fac!

Shorty 22-06-06 00:23

Re: Help : Sistem audio Dacia Nova
 
Quote:

Originally Posted by blak
Voi folositi 220V , dar doamne fereste sa se faca un scurt sau sa se intample altceva.... nu sunt 12v ...ci 220V....

ase ca sa te sperii si mai tare convertoarele care imi alimenteaza neoanele fac din 12 v cam 400 v in gol iar in sarcina(daca se conecteaza neon) se duce cam la 300v poate ceva mai jos.
daca se face scurt nu se intampla nimic la instalatia masinii pt ca convertoarele au protectie(in cel mai rau caz de arde convertorul).


All times are GMT +2. The time now is 08:08.

- Copyright 2026 4Tuning