Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Opel tuning (https://forum.4tuning.ro/136-opel-tuning.html)
-   -   Tuning de firma de la Opel - Lotus Omega (https://forum.4tuning.ro/136-opel-tuning/4131-tuning-firma-opel-lotus-omega.html)

Hondarul 15-03-05 21:29

Tuning de firma de la Opel - Lotus Omega
 
Tuningul masinilor tip racing a inceput acolo unde se fac masinile: in curtea producatorilor. Masina Lotus Carlton / Omega este un exemplu bun al celor de la Opel. Au transformat o caroserie de Opel Omega intr-unul din cele mai rapide masini sedan din lume, si asta in 1991.

Motorul este de 3.6 litri, 6 cilindri in linie, cu 2 turbine Garret T25, cu 2 intercoolere. Mai precis, a rezultat din motorul bi-turbo o putere de 377 de cai putere si 568 Nm. Destul pentru a propulsa masina de 1.655 de kg in doar 5.1 s pana la 100 km/h si destul sa ajunga la 290 km/h cu aceeasi caroserie de limuzina Opel. Sfertul de mila in 13 s. Pe fata avea cele mai mari discuri de frana din acea vreme: 330 mm. Cutia era manuala, in 6 trepte.

Au fost produse din pacat doar 950, din care doar 510 erau cu volan pe stanga.

Eu unul cred ca este impresionant ce se putea face la acea vreme cu o masina de serie, daca era data pe mana unui producator de masini sportive - Lotus in acest caz. Dar totul se facea in uzina.

Acesta este adevaratul tuning cred eu, old school daca vreti, care dintr-o masina de familie facea una de curse.

http://www.omegaclub.hu/lot03.jpg
http://www.omegaclub.hu/lotmot.jpg
http://www.omegaclub.hu/lotint.jpg
http://www.omegaclub.hu/lot02.jpg
http://www.omegaclub.hu/ooclot03.jpg

Soichiro 15-03-05 22:48

Re: Tuning de firma de la Opel - Lotus Omega
 
Quote:

Originally Posted by \"Hondarul\"

Motorul este de 3.6 litri, 6 cilindri in linie, cu 2 turbine Garret T25, cu 2 intercoolere. Mai precis, a rezultat din motorul bi-turbo o putere de 377 de cai putere si 568 Nm. Destul pentru a propulsa masina de 1.655 de kg in doar 5.1 s pana la 100 km/h si destul sa ajunga la 290 km/h cu aceeasi caroserie de limuzina Opel. Sfertul de mila in 13 s. Pe fata avea cele mai mari discuri de frana din acea vreme: 330 mm. Cutia era manuala, in 6 trepte.

Neimpresionant, sunt valori la care ajunge pana si un Sti doar putin \"eliberat\", fara prea mari modificari. In plus de asta, un NSX R sau chiar Type S cu 100cp mai putin si normal aspirat este in stare sa-i faca cu mana destul de des.

MadCow 15-03-05 23:33

a
 
tu nu pricepi ca masina aia a iesit in 91 :shock: p-atunci era fff puternica
mie imi place ffff mult e absolut superba. am inteles ca exista una si in RO

COObra 16-03-05 00:56

Quote:

Neimpresionant, sunt valori la care ajunge pana si un Sti doar putin \"eliberat\", fara prea mari modificari. In plus de asta, un NSX R sau chiar Type S cu 100cp mai putin si normal aspirat este in stare sa-i faca cu mana destul de des.
nu inteleg de ce postezi daca nu esti impresionat
eu sunt.
masina aia a fost facuta acum 14 ani. iar motorul ala garantat rezista cel putin dublu cat o chitzaitoare dea ta japoneza.
la orice ora mi-as dori asa ceva. o adevarata masina din toate punctele de vedere. nu numai 0-400m conteaza.

B 68 VLD 16-03-05 11:44

Quote:

Neimpresionant, sunt valori la care ajunge pana si un Sti doar putin \"eliberat\", fara prea mari modificari. In plus de asta, un NSX R sau chiar Type S cu 100cp mai putin si normal aspirat este in stare sa-i faca cu mana destul de des.
In primul rand masina aia este din 91. :wink: Faci niste comparatii care nu-si au rostul. Dar oare de ce Enzo are 660cp si suta-n 3.7 sec si o locomotiva are 2000cp, nu trage nici un vagon si ia suta-n in 2min? :lol:

Prin acest topic s-ar putea demonstra ca opel-ul nu este o firma de ignorat. Poate unii dintre voi ati auzit de 2001 Opel Astra Coupe OPC X-Treme2001, care este adevarat este decat un concept dar este super super tare.

Hondarul 16-03-05 13:56

Re: a
 
Quote:

Originally Posted by \"MadCow\"
tu nu pricepi ca masina aia a iesit in 91 :shock: p-atunci era fff puternica
mie imi place ffff mult e absolut superba. am inteles ca exista una si in RO

Chiar exista una la noi ??? Cam putin probabil daca au existat doar 900.

Soichiro vedea lumea altfel la 98 de ani si compara doar cu Honde, ceea ce ar fi bine, dar in ziua de azi, nu acum 14 ani, asa este... :wink:

bogdanRS 16-03-05 20:06

O masina asemanatoare a fost si Renault Safrane biturbo lansat in 1994(daca nu gresesc), in jur de 280cp, 3.0 v6 bi-turbo, transmisie 4x4.
Fabricata tot in numar mic de exemplare a fost fabricata cu ajutorul tunerului german hartge.

SEBASTIAN 16-03-05 20:36

Re: Tuning de firma de la Opel - Lotus Omega
 
Quote:

Originally Posted by \"Hondarul\"
Tuningul masinilor tip racing a inceput acolo unde se fac masinile: in curtea producatorilor. Masina Lotus Carlton / Omega este un exemplu bun al celor de la Opel. Au transformat o caroserie de Opel Omega intr-unul din cele mai rapide masini sedan din lume, si asta in 1991.

Motorul este de 3.6 litri, 6 cilindri in linie, cu 2 turbine Garret T25, cu 2 intercoolere. Mai precis, a rezultat din motorul bi-turbo o putere de 377 de cai putere si 568 Nm. Destul pentru a propulsa masina de 1.655 de kg in doar 5.1 s pana la 100 km/h si destul sa ajunga la 290 km/h cu aceeasi caroserie de limuzina Opel. Sfertul de mila in 13 s. Pe fata avea cele mai mari discuri de frana din acea vreme: 330 mm. Cutia era manuala, in 6 trepte.

Au fost produse din pacat doar 950, din care doar 510 erau cu volan pe stanga.

Eu unul cred ca este impresionant ce se putea face la acea vreme cu o masina de serie, daca era data pe mana unui producator de masini sportive - Lotus in acest caz. Dar totul se facea in uzina.

Acesta este adevaratul tuning cred eu, old school daca vreti, care dintr-o masina de familie facea una de curse.

http://www.omegaclub.hu/lot03.jpg
http://www.omegaclub.hu/lotmot.jpg
http://www.omegaclub.hu/lotint.jpg
http://www.omegaclub.hu/lot02.jpg
http://www.omegaclub.hu/ooclot03.jpg


Nu vreau sa va suparati ca va mai fac unele observatii insa informatia nu trebuie alterata.
OMEGA LOTUS nu este un OPEL este Lotus, faptul ca Lotus a primit acceptul sa cumpere caroseri de la VAUXAL(Opel-Anglia) este altceva.
Masina asta era marca LOTUS model Omega.Performantele sunt incontestabile acum cca 10 ani erau cel putin doua in Bucuresti.
Nu am condus nici una in schimb am vazut una la munca si putea bine de tot mai ales dupa 130km/h.

synkro 17-03-05 00:06

Re: Tuning de firma de la Opel - Lotus Omega
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by \"SEBASTIAN\"
Nu vreau sa va suparati ca va mai fac unele observatii insa informatia nu trebuie alterata.
OMEGA LOTUS nu este un OPEL este Lotus, faptul ca Lotus a primit acceptul sa cumpere caroseri de la VAUXAL(Opel-Anglia) este altceva.
Masina asta era marca LOTUS model Omega.Performantele sunt incontestabile acum cca 10 ani erau cel putin doua in Bucuresti.
Nu am condus nici una in schimb am vazut una la munca si putea bine de tot mai ales dupa 130km/h.[/b]

cand s-a fabricat OPEL LOTUS OMEGA, atat Opel,cat si Lotus ,si alte firme,erau sub marca GM . a fost facuta in colaborare,din cate stiu eu nu a cumparat unu de la altul nimic...pur si simplu au pus motor de lotus elise (parca) pe caroserie de opel omega.

stiu sigur de una in bucuresti ,are GUV la nr,si de asemenea stiu ca omu nu o vinde :) ...super masina atat pt `91,cat si pt 2005

SEBASTIAN 17-03-05 07:16

Re: Tuning de firma de la Opel - Lotus Omega
 
Quote:

Originally Posted by \"synkro\"
Quote:

Originally Posted by \"SEBASTIAN\"
Nu vreau sa va suparati ca va mai fac unele observatii insa informatia nu trebuie alterata.
OMEGA LOTUS nu este un OPEL este Lotus, faptul ca Lotus a primit acceptul sa cumpere caroseri de la VAUXAL(Opel-Anglia) este altceva.
Masina asta era marca LOTUS model Omega.Performantele sunt incontestabile acum cca 10 ani erau cel putin doua in Bucuresti.
Nu am condus nici una in schimb am vazut una la munca si putea bine de tot mai ales dupa 130km/h.[/b]

cand s-a fabricat OPEL LOTUS OMEGA, atat Opel,cat si Lotus ,si alte firme,erau sub marca GM . a fost facuta in colaborare,din cate stiu eu nu a cumparat unu de la altul nimic...pur si simplu au pus motor de lotus elise (parca) pe caroserie de opel omega.

stiu sigur de una in bucuresti ,are GUV la nr,si de asemenea stiu ca omu nu o vinde :) ...super masina atat pt `91,cat si pt 2005

Situatia expusa de tine este destul de reala in schimb masina se inmatricula doar sub brendul Lotus, iar daca s-a scris si Opel in acte a fost o scapare, doar la noi se mai scrie asa ceva.
Este oarecum similar cu BMW ALPINA, in acte marca e ALPINA este marca distincta chiar daca colaboreaza la maxim cu BMW. Nu e ca AMG la Mercedes.

Hondarul 17-03-05 08:37

Si motorul era de Esprit presupun... 3000 cmc DOHC transformat in 3.6 cmc, 6 in linie...

S-a pastrat marca Lotus si s-a adaugat modelul de la Opel, Omega.

Nu ne suparam ca nu avem de ce, mai ales daca observatiile sunt corecte si ne indruma pe drumul cel bun.

ALXutz 17-03-05 10:11

Motorul nu cred ca putea fi de elise, pt ca elise nu cred ca exista in 91... Esprit e mai plauzibil

SEBASTIAN 18-03-05 07:05

L E G A L R A C I N G
 

Este un motor special si nu e derivat din ceva de OPEL.
Nu este nici pe Elise motorul, cel de pe Omega Lotus a fost creat special pt aceasta masina.

Bytzu 18-03-05 07:44

Sebastian cam are dreptate, in parte.....elise alias project m1.11 n-are nimic de-a face, iar espritul are motor v6; tind sa cred ca acest motor este derivat din cel de 6 in linie de 3l sau 3.2, cel de pe senator, mai ales preparat Irmscher

mara 18-03-05 08:16

Respect pt posesori acestor masini(si nunumai ,orice marca cu prestante asemanatoare).Eu stiu unul in curtea cuiva ,dar din pacate nu functioneaza. Mare, mare pacat! Incerc sa revin cu poze!

D_M_X 20-03-05 10:18

Mara daca al stii nu te-ai putea interesa daca e la vanzare? Asta tinand cont ca nu e in stare de functionare...

SEBASTIAN 20-03-05 10:50

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"Bytzu\"
Sebastian cam are dreptate, in parte.....elise alias project m1.11 n-are nimic de-a face, iar espritul are motor v6; tind sa cred ca acest motor este derivat din cel de 6 in linie de 3l sau 3.2, cel de pe senator, mai ales preparat Irmscher

este v6 de 3,6 litri creat special pt modelul asta de Lotus. Nu e legat de nici un motor Opel.

SEBASTIAN 20-03-05 10:58

The Omega Lotus runs from 0-100 Km/h in a mere 4.5 secs. Even figures for serious supercars like the Ferrari Testarossa and Porsche 911 Turbo trailed in most areas, leaving only the Lamborghini Diablo as a true match in all-round performance.
Power is delivered by a 3.6-litre, 24V twin-cam 377 HP straight-six engine with a pair of Garrett T2 5 turbos. 1,100 Omega Lotus were built.

XSW 07-04-05 18:11

Hello all, m-ati atins pe inima, asta e dragostea vietii mele ... mi s-a pus pata de cand eram copchil prin 92 cand era un articol comparativ in Auto Motor und Sport intre Alpina seria 5, M5, Opel Lotus Omega si un Mertz AMG ... Tre sa zic ca Omega le-a dat clasa de nu se mai ridicau celelalte, plus ca are un look de cazi pe jos.

Motorul ESTE de provenienta Opel (cel putin la baza hehe) adica un 3000 24V preparat apoi de Lotus, cilindree crescuta la 3600, chiulasa, axe etc. schimbate samd. CV in 6 trepre de pe Chevrolet Corvette ZR-1 interior piele + mahon etc. doar bordul a fost criticat, era cel de serie de pe Carlson (modelul Vauxhall al Omega). A fost o masina cu adevarat periculoasa, ea nefiind limitata la 250 km/h (atingea peste 290) si cu ceva tweak-uri se putea obtine si mai multa putere din ea. CV in schimb considerata prea lunga, cu un alt diferential se puteau atinge acceleratii simtor mai bune.

O chestie cute e ca masina era notorie pt. ca era folosita de infractori si ca politia plangea ca nu ii poate prinde, am vazut nenumarate clipuri cu politia *incercand* sa prinda un lotus omega :P Eh, atunci era la inceput, intre timp M5-uri si altele i-au luat locul, dar eu nu o voi uita prea curand :P

PS : In Anglia ajunge 13-20 mii lire una in stare superba

alexutzu 07-04-05 20:28

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"B 68 VLD\"
..................Prin acest topic s-ar putea demonstra ca opel-ul nu este o firma de ignorat. Poate unii dintre voi ati auzit de 2001 Opel Astra Coupe OPC X-Treme2001, care este adevarat este decat un concept dar este super super tare.

iata despre ce vorbea vlad....
http://www.cardesignnews.com/events/...xtreme366s.jpg http://www.cardesignnews.com/events/...xtreme468s.jpg http://www.cardesignnews.com/events/...tremeg813s.jpg http://www.cardesignnews.com/events/...tremei110s.jpg

catalin rs4 08-04-05 01:50

am condus un lotus omega si masina merge foarte bine se comporta la viteza mare cat si mica foarte bine....cand te gandesti ca masina a fost facuta in ani 90 pe vremea aia era cea mai rapida limuzina din lume!! o super masina si rara!! dar pt necunoscatori tot opel omega ramane :D chiar daca masina are mai putin dea face cu omega ii un lotus...se gasesc de la 15-16 mii in sus..pe net..

Bytzu 08-04-05 08:03

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"SEBASTIAN\"
Quote:

Originally Posted by \"Bytzu\"
Sebastian cam are dreptate, in parte.....elise alias project m1.11 n-are nimic de-a face, iar espritul are motor v6; tind sa cred ca acest motor este derivat din cel de 6 in linie de 3l sau 3.2, cel de pe senator, mai ales preparat Irmscher

este v6 de 3,6 litri creat special pt modelul asta de Lotus. Nu e legat de nici un motor Opel.

Motorul ESTE de provenienta Opel (cel putin la baza hehe) adica un 3000 24V preparat apoi de Lotus

Sebastian, cand am facut aceasta afirmatie am facut-o in cunostiinta de cauza! si am avut dreptate :D

sunt de acord cu tine ca acest motor nu mai are nimic in comun cu unul de Opel, dar acel motor de senator a fost baza - sunt in bucuresti senatoare irmscher care fac sa paleasca multe masini sportive

Cipin-KUS 08-04-05 20:57

...
 
http://www.mobile.de/SIDRhBg.5qtNvix...1111154208679&
uite aici una de vanzare....la doar 14.059 km 17.350 euro... :D ...prea tari masinutele astea..

ZooM-ZooM 08-04-05 21:40

Re: ...
 
Quote:

uite aici una de vanzare....la doar 14.059 km 17.350 euro... :D ...prea tari masinutele astea..

tu vb serios?!adica am intrat p mobile...dar NU CRED CA ARE 14 000 KM!!!nici sa ma tai cu lama...ce dreq frate....daca mergi cu ea la piatza si tot faci mai multi km din 91 pana acu....las-o dreq de treaba...
oricum,masina e super tare...da clasa multor \"mijloace de transport\" mai suparate....
opel face si masini bune,dar lotus le-a dus la extrem pe astea :D:)

catalin rs4 08-04-05 22:04

de ce sa nu crezi ca are 14 mii de km?? sunt alti care isi cumpara asa o masina si o tin ani de zile in garaj poate se plimba odata in luna duminica cu ea si gata...cunosc o gramada care fac asa..

alexutzu 08-04-05 23:12

Re: ...
 
Quote:

Originally Posted by \"Cipin-KUS\"
uite aici una de vanzare....la doar 14.059 km 17.350 euro... :D ...prea tari masinutele astea..

masina asta de vanzare e CRIMA nu alta! e prea tare, mi-as dori asa ceva! chiar daca pana acum nu sufeream asa ceva :oops:

XSW 08-04-05 23:15

lasa km, asa sunt sigur reali, la genu asta de masina nu fac nemtii smenuri, dar daca te uitai mai atent in poze ai fi vazut ca e cam varzuita in partea dreapta fatza si janta probabil bulita (si nu cred ca mai gasesti tipul ala de jante e serie limitata din cate stiu eu). Oricum eu zic ca face banu masina, dar nu cred ca te lasa astia sa recarosezi un 2.0i rapanos cu bestia asta ;)

Cipin-KUS 08-04-05 23:21

...
 
da serch la mobile.de ....sunt vrio7-8 de vanzare da asta are cei putini km...da am vazut ca e botita in partea dreapta fata.....si chiar sunt reali....in germania in special...genul asta de oameni sunt des intalniti....au 3-4 masini....din care una de genu asta care o tin in garaj vorba lu' Catalinrs4....

alexutzu 08-04-05 23:21

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"XS[DNiED
\"]....... in poze ai fi vazut ca e cam varzuita in partea dreapta fatza si janta probabil bulita (si nu cred ca mai gasesti tipul ala de jante e serie limitata din cate stiu eu). Oricum eu zic ca face banu masina, dar nu cred ca te lasa astia sa recarosezi un 2.0i rapanos cu bestia asta ;)

si eu cred ca merita....... ce drq pui niste jante mai noi de firma si asta e masina

Cipin-KUS 08-04-05 23:24

:arrow: http://www.mobile.de/SIDtcg.IiHkyfK0...1111161298687&

check this out....de ce asta are 447 hp?.....au fost 2 versiuni sau ce?...mai este una galbena pe mobile.de tot cu 447...

alexutzu 08-04-05 23:25

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"XS[DNiED
\"]....... in poze ai fi vazut ca e cam varzuita in partea dreapta fatza si janta probabil bulita (si nu cred ca mai gasesti tipul ala de jante e serie limitata din cate stiu eu). Oricum eu zic ca face banu masina, dar nu cred ca te lasa astia sa recarosezi un 2.0i rapanos cu bestia asta ;)

si eu cred ca merita....... ce drq pui niste jante mai noi de firma si asta e masina

Cipin-KUS 08-04-05 23:45

...
 
ma...uite ma uitam acuma la opel omega...sunt si variante 3.0i...facute de opel...ai putea sa faci recarosare pe asa ceva.....oare se poate?.. :roll:

XSW 09-04-05 01:09

cu pile se poate orice, fara pile, ma indoiesc. Singura varianta fabricata a fost cea de 377 HP, dar sunt baieti care le-au modificat pana peste 500 cai.

catalin rs4 09-04-05 02:21

se pot modifica foarte usor de serie au 377 sunt biturbo daca nu ma insel...

XSW 09-04-05 05:09

citeam de un tip care a ajuns la 490 pe dyno doar din reglaj turbo / ECU ... deh alta viata cu turbo, la aspirat e mult mai greu ...

Sincer ce rupe la masina asta e ca poti da peste nas cam oricarui posesor de BMW care crede ca ai un cazan de Omega vai de viata lui :P Asta si faptul ca designul mi se pare timeless, cam orice masina din perioada aia arata a masina veche, ma mira si pe mine cu cat gust au preparato la exterior baietii, e superba pt. o masina de varsta ei.

Am filme cu un tip care scoate 11.7 quarter mile, 0-300 etc. daca vreti o sa pun vreo cateva, ca restul sunt maaari.

ZooM-ZooM 09-04-05 07:58

poi lasa aici filmuletzele :)

XSW 09-04-05 18:47

1 Attachment(s)
le pun pe rand ca data trecuta la al 3-lea film mi-a crapat ie ...

1. \"urmarire\" cu politia ... pana ii vede in retrovizoare

XSW 09-04-05 18:56

1 Attachment(s)
Ilegala cu Toyota Supra ... care nu cred ca era stock la ce flame scotea :P

XSW 09-04-05 19:18

1 Attachment(s)
11.7 1/4 mile cu 195/h trap speed ... decent, nu ? :P

XSW 09-04-05 19:30

1 Attachment(s)
smokin ...


All times are GMT +2. The time now is 19:22.

- Copyright 2026 4Tuning