Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Consiliere achizitie auto (https://forum.4tuning.ro/220-consiliere-achizitie-auto.html)
-   -   help mee tractiune spate la vre-o10.000e (https://forum.4tuning.ro/220-consiliere-achizitie-auto/39408-help-mee-tractiune-spate-vre-o10-000e.html)

spgbuc 24-04-07 22:07

help mee tractiune spate la vre-o10.000e
 
as dori sa imi cumpar o masina cu tractiune spate :twisted: suma de care despun momentan este de 10.000e dar se mai aduna:D ca nu arde sa o iau maine asa ca astept sfaturile voastre in legatura cu ce masina as putea lua la aceasta suma, care sa fie mai noua de 2000 anul fabricatiei sa fie in 4 usi si sa aibe tractiune spate:D

Lucian_benz 25-04-07 08:14

Re: help mee tractiune spate la vre-o10.000e
 
La vreo 10.000 iti iei un C-Klasse de prin 2000,in functie de motorizare si dotari s-ar putea sa trebuiasca sa mai pui ceva peste.
Sau BMW seria 3 !
Astea ar fi recomandarile mele.

teddy 30-04-07 05:10

Re: help mee tractiune spate la vre-o10.000e
 
cred ca seria 3 ramane cea mai sensibila alegere la cerintele astea. e46 si-a dovedit fiabilitatea si ramane bine in pret. pentru piese si service ai infinite posibilitati, pentru eventuale upgrade-uri la fel. chiar si multe dezmembrari. C klasse e gaura neagra!

manumeciu 01-05-07 02:25

Re: help mee tractiune spate la vre-o10.000e
 
Mda...bune amandoua . La 10k nu iti iei C-klasse, despre E46....daca ai afla cat costa sa schimbi un pivot...:sad:

spgbuc 01-05-07 12:50

Re: help mee tractiune spate la vre-o10.000e
 
cred ca va fi seria 3:-P se presteaza mai bine la ce as vrea sa fac din ea:twisted: decat un mercedes :D

autoad 09-06-07 11:12

Re: help mee tractiune spate la vre-o10.000e
 
cel mai bine seria 3

manolica76 09-06-07 11:16

Re: help mee tractiune spate la vre-o10.000e
 
Quote:

Originally Posted by manumeciu (Post 878705)
Mda...bune amandoua . La 10k nu iti iei C-klasse, despre E46....daca ai afla cat costa sa schimbi un pivot...:sad:

un pivot costa 130 roni....oare e mult?

B-87-CTE 21-06-07 15:24

Re: help mee tractiune spate la vre-o10.000e
 
!!!!!!!!!!!!!la cielo e 2mil unu!!!!!!!!!!!!!
merita sa te bagi la seria 3

Iulixxx 21-06-07 15:32

Re: help mee tractiune spate la vre-o10.000e
 
E 46 320i
nu te lasa indus in eroare 316i-318i-320i toate consuma la fel in jur de 13L/100km in oras

autoad 21-06-07 16:13

Re: help mee tractiune spate la vre-o10.000e
 
parca diferenta dintre ele sta numai in cp nu?

Iulixxx 21-06-07 16:19

Re: help mee tractiune spate la vre-o10.000e
 
da
diferenta de cilindree e f mica,de sub 100cc

Cosmin255 22-06-07 00:12

Re: help mee tractiune spate la vre-o10.000e
 
si eu tot bmw ti-as recomanda , dar gandeste-te bine daca il poti intretine

Iulixxx 22-06-07 15:07

Re: help mee tractiune spate la vre-o10.000e
 
Quote:

Originally Posted by obrazNICK (Post 960616)
si eu tot bmw ti-as recomanda , dar gandeste-te bine daca il poti intretine

da....intretinerea e decisiva,daca nu ii faci reviziile ca la carte cu consumabile/piese originale vei avea tot timpul pb cu el

spgbuc 28-06-07 09:40

Re: help mee tractiune spate la vre-o10.000e
 
acuma ma gandesc merita un 320d sau un 320i :D ca ma gandesc si la consum?:oops: tinand cont ca va fi masina de zi cu zi/noapte de noapte:D

Xelo 28-06-07 10:18

Re: help mee tractiune spate la vre-o10.000e
 
Eu mai bine m-as intreba unde gasesc 320i cu 10.000 € ? Bine, poate gasesti vreunul cu +200.000 km fata de cei afisati pe bord si o cumperi, dar pe urma o sa te caiesti. In 10.000 € ai sanse mai multe sa iei un 316i intretinut, decat ceva mai puternic si vai de mama lui. Apropo, sper ca stii zicala "Nu-ti cumpara masina pentru care ai bani, ci cumpara-ti-o pe cea pe care ti-o poti permite". Un BMW e pretentios pt Romania, plecand de la suspensii rigide, consum si mecanici. Nu vrei sa stii cat e ora de manopera la Bavaria sau la Filaret sau cat te costa schimbul de placute de frana pe fata (si in anumite cazuri - gen directie, frane, motor nu iti permiti sa bagi turcisme) - trebuie sa bagi piese originale. Benzina la 316i te costa pe putin 8 mil/luna daca mergi zi de zi... imagineaza-ti cat te va costa la 320i. Daca iti iei 320d, scapi de dracu' dar dai de ma-sa: majoritatea dieselurilor de la noi, pe langa faptul ca sunt alergate mai mult decat benzinarele, au o problema majora - turbina. Tinand cont ca e masina SH, nu poti sa stii cand si daca a fost schimbata vreodata, cand e urmatorul termen pentru a "cadea"... iar daca [,] cade, te usureaza de 2000€ instant. Banii pe care ii economisesti la motorina ii dai cu varf si indesat pe turbina :). Si oricum, BMW pe motorina... crede-ma ca nu are nici un farmec. Daca tii la consum, ia-ti un Golf TeDeI :D sau Matiz.

Nu iti zic sa iti iei Merc, doar ti-am prezentat opinia mea ca posesor de BMW.

PS: Foarte tare afirmatia cu diferenta de 100cc si acelasi consum la motoare de 4 si 6 cilindri. 316i si 318i impart acelasi motor (!), deci aceeasi cilindree (1895 cc), diferenta intre ele constituind-o doar numarul diferit de valve/cilindru. La 320i nici nu ma obosesc sa raspund...

autoad 28-06-07 10:18

Re: help mee tractiune spate la vre-o10.000e
 
eu m-am obisnuit cu dieselul , imi chiar place iar diferenta la performante este nesemnificativa

Bmw_Rulllzzz 28-06-07 10:37

Re: help mee tractiune spate la vre-o10.000e
 
Quote:

Originally Posted by mnl69 (Post 940155)
un pivot costa 130 roni....oare e mult?

unde gasesc si eu un astfel de pivot??? daca iti cade un pivot tre' sa schimbi tot bratul inferior ;) bmw-ul ar fi o alegere buna dar intr-adevar e destul de costisitor de intretinut.

HOT 28-06-07 22:40

Re: help mee tractiune spate la vre-o10.000e
 
Quote:

Originally Posted by Xelo (Post 970965)
Eu mai bine m-as intreba unde gasesc 320i cu 10.000 € ? Bine, poate gasesti vreunul cu +200.000 km fata de cei afisati pe bord si o cumperi, dar pe urma o sa te caiesti. In 10.000 € ai sanse mai multe sa iei un 316i intretinut, decat ceva mai puternic si vai de mama lui. Apropo, sper ca stii zicala "Nu-ti cumpara masina pentru care ai bani, ci cumpara-ti-o pe cea pe care ti-o poti permite". Un BMW e pretentios pt Romania, plecand de la suspensii rigide, consum si mecanici. Nu vrei sa stii cat e ora de manopera la Bavaria sau la Filaret sau cat te costa schimbul de placute de frana pe fata (si in anumite cazuri - gen directie, frane, motor nu iti permiti sa bagi turcisme) - trebuie sa bagi piese originale. Benzina la 316i te costa pe putin 8 mil/luna daca mergi zi de zi... imagineaza-ti cat te va costa la 320i. Daca iti iei 320d, scapi de dracu' dar dai de ma-sa: majoritatea dieselurilor de la noi, pe langa faptul ca sunt alergate mai mult decat benzinarele, au o problema majora - turbina. Tinand cont ca e masina SH, nu poti sa stii cand si daca a fost schimbata vreodata, cand e urmatorul termen pentru a "cadea"... iar daca [,] cade, te usureaza de 2000€ instant. Banii pe care ii economisesti la motorina ii dai cu varf si indesat pe turbina :). Si oricum, BMW pe motorina... crede-ma ca nu are nici un farmec. Daca tii la consum, ia-ti un Golf TeDeI :D sau Matiz.

Nu iti zic sa iti iei Merc, doar ti-am prezentat opinia mea ca posesor de BMW.

PS: Foarte tare afirmatia cu diferenta de 100cc si acelasi consum la motoare de 4 si 6 cilindri. 316i si 318i impart acelasi motor (!), deci aceeasi cilindree (1895 cc), diferenta intre ele constituind-o doar numarul diferit de valve/cilindru. La 320i nici nu ma obosesc sa raspund...

Bravo in sfarsit cineva care spune adevarul gol golut.Cea mai sincera replica si eu as veni tot cu sfatul cumpara ceva ce poti intretine nu ce iti permiti sa cumperi.Asa ca mai bine te orientezi pe ceva mai vechi cu tractiune spate benzina o japoneza si de la care sa iti mai ramana si bani in caz ca iti cade ceva sa poti sa o remediezi,dar oricum alea is cele mai tari in ceea ce priveste fiabilitatea..


All times are GMT +2. The time now is 14:08.

- Copyright 2026 4Tuning