![]() |
Cielo-ul meu...
Salutare!
Azi mi-am propus să-mi prezint şi eu maşina, impulsionat de munca depusă pentru a-mi monta geamuri electrice pe Standard-ul cumpărat în aprilie 2003. Ca opţiuni nu am avut decât A/C, pentru că nu am mai avut bani la momentul respectiv pentru un Executive, şi maşini cu GPL nu mai erau in fabrică. Vroiam un Standard cu A/C şi GPL. Avantajul meu, fiind craiovean, a fost că am reuşit să mă duc direct in fabrică să-mi aleg maşina. Vă daţi seama că toate erau la fel ca şi calitate a fabricării, dar parcă a fost un strop de satisfacţie mai mare să fac ceva de genul "Din oceanul Pacific, a ieşit un peşte mic... " Înainte de a povesti primele impresii daţi-mi voie să menţionez că inainte de a-l cumpăra, vândusem (doar din motiv de vechime) un Cielo din 96, de Korea. La primul contact cu maşina am crezut că nu e adevărat: motorul extrem de zgomotos, am crezut că e lângă mine in maşină, poziţia in scaunul şoferului foarte inaltă, imposibilitatea la momentul acela de a-l regla pe înălţime, suspensia foarte moale, bordul sărăcăcios, feţele de uşi mai urâte decât la celălalt Cielo şi multe multe altele care nu m-au incântat deloc. Singura chestie care-mi plăcea şi care stătea la baza schimbării maşinii era faptul că era maşină nouă. Ca să povestesc mai pe scurt, de când am luat-o am avut intenţia să pun toate opţiunile, numai că de-abia acum am ajuns să-i pun geamuri electrice, pentru că am avut o super ofertă si nu am putut să o refuz. Până la geamuri, i-am montat a doua sau a treia zi de la cumpărare ceasuri de bord cu turometru, noi. După aceea au urmat: - bară de rigidizare, intre oalele amortizoarelor faţă - boxele spate (Sony Xplode 240W, cu 3 căi, maşina are firele trase) - boxe faţă Magnat CarFit 102 - alarmă cu inchidere centralizată - deschidere portbagaj din telecomandă (fabrica nu a montat buton interior de deschidere a portbagajului, chestie care-mi place, dacă am ceva de valoare pun in portbagaj) - folie uşor fumurie (care acum e dată jos din cauza controalelor din trafic, ea nefiind omologată) - radio-cd JVC - proiectoare faţă (au instalaţia electrică trasă doar in faţă, in bară, nu si in bord) - ceasul din mijlocul bordului (are firele trase) - temporizatorul pentru ştergătoare (nu are nici un fir tras, a fost nevoie de intervenţia electricianului) - chederul acela din faţă de la capotă (nici ăla nu se mai montează din fabrică) - DRL made by Abramburel - senzori de parcare cu afişaj încorporat în oglinda retrovizoare - semnalizatoare albe pe faţă - cotieră de Espero. Mai recent (adică acum aprox. 1-2 luni) mi-am montat bordul electronic de Kadett GSI şi amortizoare întărite pe spate. Acum le aştept pe cele Sachs Advantage, care trebuie să-mi ajungă săptămâna viitoare din Germania. Jenţi Borbet Type T 7Jx15, ET35, aştept cauciucuri Toyo T1R 195/50/15. Ieri, când montam geamurile, munca asta fiind enormă, trebuind să dau jos mocheta, scaunele, banchetele, centurile faţă, feţele de uşi etc. pentru a monta instalaţia electrică de pe podea, am văzut la o Nexia HB care nu avea motorul pe ea, bara stabilizatoare, care era foarte groasă in comparaţie cu ce reţinusem eu că am pe maşină. La comparaţia ochiometrică mi-am confirmat: bara stabilizatoare de pe HB era cu mult mai groasă decât cea de pe maşina mea. In secunda următoare a inceput schimbul. Nu pot să vă spun in cuvinte câtă diferenţă poate să facă acea bară. A meritat fiecare bănuţ. Pentru cei care nu ştiu ce face bara aia, elimină ruliul, adică maşina nu se mai inclină aşa rău pe curbe, e mai fermă. Acum, sincer să fiu, montarea geamurilor electrice a durat circa 7 ore, atât din cauza problemelor minore apărute (s-a dovedit că instalaţia pe care vroiam să o montez era de la un HB, până am găsit alta a mai durat cam 20-30 de minute), dar a meritat din plin. In momentul de faţă am o singură problemă şi habar nu am de la ce ar putea să fie: după ce am plecat de la omul care m-a ajutat, totul mergea perfect. După cca. 20 de minute si 5-6 km efectuaţi, nu-mi mai indică nivelul de benzină din rezervor şi mi se aprinde becul. Maşina are aproximativ 45 de litri in rezervor, care deşi indicatorul s-a dus incet-incet spre zero, nu a dispărut, nu am pierderi de benzină. Habar nu am de la ce ar putea să fie, azi mă duc la electrician să vedem. Sper doar să nu fie vreun fir ars in instalaţia electrică montată ieri, deşi a mers foarte bine o bucată de vreme. În încheiere, urmează să montez: - amortizoare faţă Sachs - arcuri cu 4 cm mai joase - volan. Acum, câteva poze, mai vechi şi mai noi: https://img246.imageshack.us/img246/2...a098dx7.th.jpghttps://img246.imageshack.us/img246/3...0303rf5.th.jpghttps://img246.imageshack.us/img246/8...0301tq4.th.jpghttps://img483.imageshack.us/img483/3...0101ti2.th.jpg https://img131.imageshack.us/img131/7...0099qs4.th.jpghttps://img213.imageshack.us/img213/9...1550cn9.th.jpghttps://img88.imageshack.us/img88/6528/img2328yx2.th.jpghttps://img213.imageshack.us/img213/2...2335et5.th.jpg |
Re: Cielo-ul meu...
|
Re: Cielo-ul meu...
Foarte tare masina !!!!!!!!
-Imi place mult ideea cu bara stabilizatoare !!Pentru espero stie cineva exista mai groasa? -Iar bordul e senzatie! Bafta la modificari in continuare!!!!!! Un Paste fericit pentru toata lumea!!! |
Re: Cielo-ul meu...
mama ce diferenta intre barile alea.
fara sa fiu rautacios si sa te superi pe mine, volanul acela strica tot, mai ales strica bordul :( daca`i putea sa`l schimbi sa pui ceva mai frumos, foare bine`ar da mai ales cu bordul acela de gsi. ps: ai avut treptate cu telescoapele alea monroe sensatrack, deja bat dupa 1 luna :(...am ocazia sa le repun pe cele sport, dar chiar am vrut sa ma conving ca monroe is proaste |
Re: Cielo-ul meu...
Stiu ca sunt offtopic dar ......tocmai ce mi-am schimbat amortizoarele si i-am pus monroe stock la care cik ofera garantie 18 luni sau 100000km ...dacia daca e asa cum zici tu dau 2 stice de jack :P.Kt priveste masina lu Lao e reusita pana aku.tot respectu pt el
|
Re: Cielo-ul meu...
Bara de rigidizare are nevoie de o vopsire.
Bordul m-a ajuns cam 90-100 de euro: bordul, mufele şi senzorul de viteză. Probleme am întâmpinat cu turometrul. Detalii AICI. Am mai făcut ceva poze azi (cu camera fot de data asta), când am mai dezmorţit şi motoreta: https://img79.imageshack.us/img79/840...4731ny1.th.jpghttps://img79.imageshack.us/img79/3771/img2477cw0.th.jpg Feţele de uşi, provenite de la o Nexia adusă din Germania: https://img79.imageshack.us/img79/5625/img2483pn8.th.jpg Şiii... ce am montat astăzi, confecţionată cu vreo 2 zile in urmă. Se numeşte "shortshift" şi scurtează cursa schimbătorului de viteze. Pot spune că e mare diferenţă, s-a scurtat considerabil cursa. Piesa din poză este pârghia de la timonerie. https://img79.imageshack.us/img79/6096/img2482ac0.th.jpg Şi cum o poză face cât o mie de cuvinte, iată 5.000 de cuvinte. Detalii de realizare: https://img76.imageshack.us/img76/311...0002du2.th.jpghttps://img76.imageshack.us/img76/752...0005pg5.th.jpghttps://img76.imageshack.us/img76/865...0006vo7.th.jpghttps://img76.imageshack.us/img76/931...maalul5.th.jpghttps://img76.imageshack.us/img76/442...0013fd7.th.jpg Şi da, volanul trebuie schimbat neapărat. |
Re: Cielo-ul meu...
Nu am idee de ce nu se văd pozele:
https://img76.imageshack.us/img76/596...0002nx7.th.jpghttps://img62.imageshack.us/img62/784...0005iw4.th.jpghttps://img62.imageshack.us/img62/219...0006cc4.th.jpghttps://img62.imageshack.us/img62/160...maallm3.th.jpghttps://img62.imageshack.us/img62/796...0013cj5.th.jpg |
Re: Cielo-ul meu...
Da bine domnu Lao intr un final poze si cu masinuta ta.Felicitari si succes in continuare.
|
Re: Cielo-ul meu...
Hristos a inviat!
felicitari pt modificarile aduse. si Cielo meu e la fel ca al tau (doar ca e ohc 8v). in rest...tot argintiu, tot STD (cu AC). bara dintre amortizoare cat te-a costat? eu asi vrea sa modific, pt inceput, stabilitatea (de franare sunt multumit) si dupa aceea performantele motorului. imi place si bordul electronic, e f tare..problema e cu garantia, ca o pierd daca umblu prea mult la masina. o bara intre amortizoare m-ar interesa sa-i pun si eu la vara, am inteles de la altii ca diferenta e notabila...si pt siguranta, chiar merita. ma mai inspir si eu de la tine, poate ii mai aduc diverse modificari... bafta in continuare. |
Re: Cielo-ul meu...
Pe bară am dat 1 milion prin 2001. Găseşti pe la 60-70 de euro dacă te interesezi cu adevărat. Şi da, MERITĂ! Îţi ţine caroseria bine bine. Asta se vede la geometria roţilor faţă.
Ce pot să spun cu mâna pe inimă e că, după ce am schimbat bara anti ruliu pe faţă, s-a schimbat tot comportamentul maşinii in viraje. E cu totul altă maşină, nu se mai inclină aşa rău pe curbe şi chiar se vede. Pentru cei interesaţi, o astfel de bară anti ruliu e 70 ron şi vă pot face eu rost. Ăsta e preţul ei, nu fac bişniţă cu ele. Cât priveşte motorul, nu merită. Cea mai bună soluţie e să-l schimbi cu unul de 2.000 de cm., de Opel. |
Re: Cielo-ul meu...
Merci de raspunsuri Lao. Intr-adevar, banii sunt o mica problema in perioada asta...multe sarbatori..cheltuieli, dar pun de-o parte niste banuti si pt masina. bara de la amortizoare e pt Opel banuiesc, nu? vectra? ca nu cred sa existe pt Cielo...
unele modificari nu vreau sa le fac (nu acum), pt ca am masina in garantie pt inca un an jumatate si nu asi vrea sa o pierd...deci schimbarea motorului cu unul de 2000 nici nu se poate pune in discutie. Modificarile la care ma gandeam eu ar fi de genul: filtru sport (ceva de firma, ma gandisem la un inlocuitor in carcasa originala - merita, sau sa pun unul conic?), un ulei mai bun (sintetic) in cutia de viteze, bujii NGK cu 4 electrozi si fise Tesla, evacuare Borla inox (in functie de buget poate sau nu sa includa si "serpisorii") si un "chip tuning". Din cate am inteles eu pe forum, ai avut cateva Cielo si ai facut destule modificari la ele. Poate mai ai idei, poate ceva din ce am zis eu nu e ok... |
Re: Cielo-ul meu...
Da, bara merge de la Opel Kadett, Astra, poate chiar şi Vectra A cu puţine modificări. Nici a mea nu a venit la fix, dar cu puţină bună-voinţă am modificat-o.
Filtru sport nici să nu te gândeşti să iei d-ăla care se montează in carcasa originală, nu are nici un efect. Am avut si stiu despre ce vorbesc. Poate unul conic să facă diferenţa, dar dacă nu umbli şi la cantitatea de benzină injectată in cilindri, nu ai făcut nimic. Ulei sintetic in cutia de viteze? Pentru ce? Ai simţi vreo diferenţă? Bujiile cu 4 electrozi iar am auzit că nu prestează prea bine. Cât despre şerpişori şi chip, dacă ai bani cu care nu ai ce face, le montezi, dacă nu, stai in banca ta. Mare diferenţă nu va fi, adică la sfârşit vei sta şi te vei intreba dacă a meritat investiţia şi am o presimţire că nu-ţi va place răspunsul pe care ţi-l vei da. Cea mai bună soluţie este un motor de Opel, de 2000 de cmc. |
Re: Cielo-ul meu...
Ok...vezi ca m-ai mai lamurit cu cate ceva. Filtrul in carcasa nu il schimb pt performante, mai mult pt faptul ca (zic eu) este ceva mai bun si se poate curata periodic. Daca tu zici ca se merita mai mult unul conic, iau si varianta asta in calcul, cu toate ca mai comod era cu cel inlocuitor (mai ferit de praf, apa...)
la uleiul sintetic in cutie, da, se simte la consum (nu mult, dar e ceva)...fiecare cu ce-l doare :) si in plus, e ceva mai bun calitativ decat ceea ce pun in uzina. Cu banii am ce face, nu sunt atat de multi incat sa nu stiu de ei si ma doare sufletul cand vad ca un esapament complet e cat salariul meu pe o luna. dar daca se merita, de ce nu?... nu ar merita in loc de Champion pe care le am acum sa pun NGK BPR...nu mai stiu cum, pt motorul meu? sau Beru? din ce mi-a spus cineva de la o firma de "tuning" de pe plaiurile noastre, cu un chip tuning asi mai castiga in jur de 10-15 cp, ceva cuplu si, la mers normal, ar scadea consumul cu ~1%. Poate sunt povesti, dar spun si eu ce am mai auzit pe ici..pe colo. Tocmai de asta intreb si scriu pe forum, ca sa nu arunc niste bani aiurea (exact cum ai spus tu, sa nu stau la sfarsit sa ma intreb daca a meritat sau nu). |
Re: Cielo-ul meu...
1. Cata apa sau praf crezi ca ajunge la filtrul conic, daca il montezi in acelasi loc? Si pana la urma, de-aia e filtru, sa filtreze praful.
2. Cu chip mai mult de 7-8 cai nu obtii. 10 cai poate cu esapament cu tot. 3. Esapament complet e fff scump si nu-ti da mai mult de 4-5 cai, cine iti spune ca iti da mai mult minte de ingheata apele. Ca o concluzie: Numai daca pui toate astea: chip, filtru sport si esapament complet, poti obtine undeva la 11-12 cai. Mai mult, deja as pune-o pe Dyno sa vad cu ochii mei cati cai am. |
Re: Cielo-ul meu...
Lao, din ce am mai citit pe aici, am ajuns la niste concluzii: pt chip o sa ma duc la o firma careia nu-i dau numele, dar este in legatura cu 4t. apropos, daca se uita cineva...nu am fost deloc multumit de spalatorie :(. Am vazut masini facute de ei cu rezultate bune. Pai da, e facut filtrul ca sa filtreze (logic), dar apa nu este filtrata, nu o opreste. Nu vrea sa-mi asum riscul de a "f**e" motorul aiurea. Filtrul nu m-am hotarat inca ce fac cu el, dar ai si tu dreptate...
Legat de esapament, am vb cu cei de la Borla si esapamentul (fara catalizator si serpisori) ma costa cam 450 ron (cu tot cu un tips, care e si ala vreo 60 ron parca), serpisorii ar mai costa cam inca 900 ron...oricum nu asi schimba esapamentul pt putere, doar pt faptul ca inoxul nu are moarte (vorba vine..). Legat de chip tuning, e o firma careia nu-i dau numele, care are pe site niste marci cu care a lucrat: printre ele se numara si Daewoo, motor de 1.5 55kw - 75cp. Aportul adus (asa zic ei) ar fi fost de la aceste valori la 61kw - 83cp. deci nu cred ca vorbesc aiurea, banuiesc ca se bazeaza pe ceva cand pun asemenea informatii. |
Re: Cielo-ul meu...
Uite preţuri primite de mine acum 5-6 luni:
1. serpisori 1000ROn 2. toba intermediara sport BORLA PROXS fi50 308,58 3. toba finala sport BORLA PROXS fi50 280 4. Montaj+coliere suduri argon etc aprox 150 5. Ornamente avem de la 40 Ron pana la 150Ron Mi se par mai mult decât enorme, mi se par mega-enorme. Nu merită banii. Tu crezi că filtrul ăla stă in apă? Dacă ajung câteva picături de la o ploaie mai ca lumea sau de la spălătorie. Mai am ceva in proiect, ceva legat tot de admisia aerului, dar până nu se realizează nu dau detalii. Ideea e că dacă vezi unde am să pun filtrul de aer, rămâi mască. Întotdeauna mi-au plăcut experimentele necostisitoare şi ăsta ar fi unul dintre ele. Nu mă dau in lături de la experimente, mai ales că e cea mai bună metodă de a încerca lucruri noi şi a te convinge singurel dacă merită sau nu. |
Re: Cielo-ul meu...
Lao, mi-ar placea sa vad si eu masinutza ta intr-o zi oarecare...si daca nu se poate, macar mai da-mi cate o idee doua. eu imi spun parerea, nu trebuie sa crezi ca te contrazici. Nu ma pricep atat de bine incat sa ma contrazic.
Eu am primit o oferta de la Borla acum vreo 4-5 luni: si totul se ducea la vreo 450 ron cu tips cu tot, teava de 50 sau de 45 (la alegere).Montajul au zis ca e gratuit la ei si in banii astia intra intermediara, finala si tevile de legatura. Imi pare rau ca nu mai am mailul lor. Oricum, e posibil ca preturile sa se fii schimbat intre timp. Nu mi se par preturi enorme, la 450 ron ambele tobe...hai ca le dau maine un alt mail, sa vad ce oferta mai primesc. La cat ai zis tu, da...e enorm. |
Re: Cielo-ul meu...
Aş vrea să vin joi la întâlnirea DaewooClub, la polivalentă. Dacă vrei, ne vedem acolo, pe la 8 fără ceva aş vrea să fiu acolo deja. ;)
|
Re: Cielo-ul meu...
in mod sigur nu ajung joi :( eu pe la 7 scap de la munca de obicei, dar zilele astea am mai multa treaba....si nu o sa ajung mai devreme de 9-9.30 acasa. plus ca mi-e si cam lene sa bat orasul pana in poli, dupa 11-12 ore de munca:)
stai linistit, ca oricum nu ma apuc eu de modificari acum. momentan sunt inca la capitolul "platit n-spe rate, revizii, asigurare, casco, impozite....si trait pe langa :D". dar se prevad vremuri mai bune in viitorul apropiat si decat sa-mi iau o alta masina (mai buna dar si mult mai scump de intretinut), prefer sa-mi fac Cielo-ul meu cat mai functional si placut mie. le-am trimis mail celor de la Borla, sa vad ce preturi imi dau :D |
Re: Cielo-ul meu...
lao si tu te-ai gandit sa-l pui filtrul in spate sub spoiler? :P zi numa atat da sau nu...ca idei multe am si eu, practica ma omora si sculele. geo am eu o toba sport la un pret bun bun bun, vb pe mess alecs_rg
|
Re: Cielo-ul meu...
bordu ala ma inebuneste :X:X:X......i nebunie cu bordu ala de GSI(NU?)..
si io as vrea asa ceva dar vad k in sibiu nu se gaseste.. nush care zicea tot pe aici pe forum k poate cauta bord (plasma)...ar fi mai fain |
Re: Cielo-ul meu...
Acolo mă gândeam să-l pun, dar poate-i găsesc alt loc, din care să ia aer mai repede şi mai mult. Eventual să-i trag tubul din care să-şi ia aer chiar in bara faţă, pe partea dreaptă.
Vinde un nene bord LCD cu 200 ron, la Bazar. Vezi ce poţi negocia. Mufe nu mai am, le-am dat pe toate, dar am senzor de viteză cu 6 impulsuri. Ăsta îţi trebuie pentru a citi viteza cu care te deplasezi. |
Re: Cielo-ul meu...
Deci Lao vi astazi la intalnire pe la 20:00 ?
As veni si eu sa vad ce ai mai facut la masinuta si poate chiar sa o vezi si tu pe-a mea. Serban, |
Re: Cielo-ul meu...
Eu aşa aş vrea. Sper doar să nu intervină ceva.
|
Re: Cielo-ul meu...
eu demult ma gandeam acolo, numa ca pe unde aduc furtunu pana in fata?
m-am gandit cumva in spatele cutiei de viteze...da delicata treaba, asa ca a ramas acolo unde ii :P |
Re: Cielo-ul meu...
Salut! in primu rand imi pare rau Lao ca n-am apucat sa-ti vad masina cat am fost in bucuresti dar si pozele sunt bune :D si acum ...nu stiu de ce va chinuiti sa puneti filtru ala pe nush unde pentru ca oricum nu conteaza ...poti sa pui si kit cold air intake daca nu ai modificari la motor degeaba ! treaba cu chip`u asa e am intrebat si eu la o firma care face asa ceva si au zis ca ar putea sa scoata undeva la 9 cp dintr-un motor 16v ...nu e cine stie ce dar avand in vedere ca consumul nu creste (poate chiar scade putin) si creste puterea, de ce nu !? Eu sunt in masuratori pt o toba sport (nu ma astept la cresterea puterii sau cine stie ce) pe care sper sa o achizitionez sapt viit, cat am fost la bucuresti am cumparat de la r.n filtru green(acum am unu de bazar) si domnu de acolo mi-a zis ca mi-l pune al posta si ajunge in 3 zile (de atunci) dar ulterior am dat un telefon si au zis ca de abia in 2 saptamani ajunge ca nu au pe stoc...una peste alta imi place masina ta dar ai si muncit ceva la ea :D p.s mai ai vreo idee referitoare la problema mea ?
|
Re: Cielo-ul meu...
da care-i problema ta ca n`am inteles.
filtrul de aer acolo unde l`a pus cineva de pe forum nu prea trage deloc aer rece ba mai mult trage aer cald. chipu la cielo iti da intre 9-11% din cat are masina si un 12-14nm. teoretic daca cresti puterea iti creste si consumul...da mno. in alta ordine de idei din toba si din filtru nu castigi mare putere, poate 2 cai cel mult ideea de baza ii ca respira mai usor motorul, trage mai repede aerul si`l da afara mai repede. eu n`am simtit putere cand le`am pus doar ca suna altfel masina din cauza tobei sport si la un drum cluj-craiova-constanta-cluj intr-o singura zi am crezut ca si innabunesc, de atunci am renuntat la toba sport. ideea ii ca filtrul de aer sa fie pus undeva unde sa traga aer rece daca se poate cu umpic de presiune si sa fie ferit de apa, sub spoilerul spate era o idee defapt deasupra puntii spate ca nu era apa....da si acolo ar fi, ma rog acolo unde exista el in prezent ar fi ok daca s-ar putea face un furtun de ghidare a aerului. |
Re: Cielo-ul meu...
pai si nu asta am zis si eu cu chip`ul ca iti da 9 cp si iti spun sigur ca nu iti creste consumul (date furnizate de firma) si problema ta nu a mea :P cu filtru este ca te chinui sa-l pui pe nu stiu unde degeaba ca nu are nici un efect daca nu ai modificari serioase la motor !
|
Re: Cielo-ul meu...
Quote:
|
Re: Cielo-ul meu...
Nu...vad ca inca nu am primit nimic. Si cand am mai trimis in toamna, mi-au raspuns dupa 3-4 zile. Astept :)
|
Re: Cielo-ul meu...
Quote:
|
Re: Cielo-ul meu...
salutare...am si yo unele intrebari,dak esti gata sa ma ajuti si pe mn sa ma anunti.Am tot un cielo si as vrea sa-i fac unele modoficari, in primul rand niste jante.
|
Re: Cielo-ul meu...
1. Spune-ne ce fel de jenţi vrei să pui pe ea şi noi te consiliem.
2. Alex, problema ta e foarte ciudată, dar 100% de la maşina ta. Nu pot face nimic dacă maşina e la 300 de km depărtare. |
Re: Cielo-ul meu...
pai nush2....niste idei interesante pt un cielo, si sa fie cat mai ieftin.Ca deocamdata vreau sa aflu piata.
|
Re: Cielo-ul meu...
Tu cam vrei mură-n gură, exact ce nu-mi place mie.
"Las' să caute alţii modele pentru mine, eu doar să aleg din ele ce-mi place." Nu merge aşa, cauţi singurel modelul sau modelele care-ţi fac cu ochiul, apoi pui poze aici şi noi te sfătuim. Nu merge aşaa, să facă alţii munca de cercetare sau cel puţin nu eu, că nu am timp. |
Re: Cielo-ul meu...
asa lao fi rau :P....nu k nu ai avea dreptate ....
|
Re: Cielo-ul meu...
pai nu prea ma pricep...si nici nu stiu pe unde sa caut..si d-aia zic.zi-mi u daca poti pe unde sa caut...doar dak poti
|
Re: Cielo-ul meu...
daca vrei ceva calumea cauta OZ Racing pe alb sau galben(gen subaru) pe 15'. sunt cam 116 euro + tva bucata(noi).
fa-ti un topic separat si lasa aci loc pentru a arata lao ce imbunatatiri mai are la masina, ca chiar are ce arata. lao vezi poate dai mai multe detalii si despre lao-ul vechi...ca multa lume inca are 8v si poate unele descrieri nu potrivesc... |
Re: Cielo-ul meu...
Detalii despre Cielo-ul vechi nu prea am ce să dau, pentru că multe din modificările lui se regăsesc pe cel nou. Iar in ceea ce priveşte motorul de pe cel vechi, ca şi cel nou, nu avea nici măcar o modificare. În schimb le întreţin foarte bine, schimbând toate consumabilele când trebuie.
|
Re: Cielo-ul meu...
Quote:
tare de tot frate bordul, apropo ma intereseaza si pe mine bara antiroliu de unde si cat si cum si eu una cel mai tare ma deranjeaza stabilitatea la masina. am facut si eu mici modificari, adica evacuare marita de inox de la cap la coada cu tobe si intermediara si final si catralizator sport toate, jenti pe 15' cu gume eagle f1 cea ce recomand sunt super la performante si acum ma intereseaza arcuri care le am promise de la un prieten unele rosi de kadet gsi amortizoare de la bilstein si bara anti roliu si fata si spate. astept si eu raspuns de la tine tare oricum |
| All times are GMT +2. The time now is 09:37. |
- Copyright 2026 4Tuning