Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masini tunate (https://forum.4tuning.ro/18-masini-tunate.html)
-   -   Honda S2000 CR Concept (https://forum.4tuning.ro/18-masini-tunate/37716-honda-s2000-cr-concept.html)

RoSonic 05-04-07 13:40

Honda S2000 CR Concept
 
9 Attachment(s)
Honda S2000 CR Concept
Prototipul 2008 Honda S2000 CR (Club-racer) va fi prezentat in premiera in cadrul Salonului Auto International de la New York. Acest concept se va concretiza intr-un nou nivel de echipare pentru S2000 din toamna lui 2007.

Cateva detalii:
- motor 2.2l, 16valve DOHC VTEC 4 cilindri
- putere: 237HP@7800rpm
- cuplu: 220NM@6800rpm
- cutie de viteze manuala cu 6 trepte cu rapoarte scurte
- LSD (limited slip differential)
- un nou bodykit
- hard top din aluminiu
- suspensie mai rigida
- jante 17''
- anvelope Bridgestone Potenza RE070 215/45 R17 fata si 245/40 R17 spate.
- VSA (Vehicle Stability Assist) decuplabil

Rasputin 05-04-07 14:10

Re: Honda S2000 CR Concept
 
Mortala masina 8) am ramas fara cuvinte.

Blondu_little_206 05-04-07 14:48

Re: Honda S2000 CR Concept
 
nu sunt cine stie ce modificari la ea si asta imi place pt ca o honda S2000 e impunatoare asa cum e ea!!!!

Tzus 05-04-07 15:42

Re: Honda S2000 CR Concept
 
Since nu-mi place...cam uratica...nu mi se pare o masina interesanta.

STREET 05-04-07 16:00

Re: Honda S2000 CR Concept
 
foarte frumoasa mai ales culoarea...:shock: :D

Andreus 05-04-07 16:42

Re: Honda S2000 CR Concept
 
Frumushica.....eleronul nu`mi place...shi cred k mergea shi alta culoare :)

Donnyro 05-04-07 16:44

Re: Honda S2000 CR Concept
 
K orice Honda S2000 este mortala.

Andreus 05-04-07 16:55

Re: Honda S2000 CR Concept
 
Frumushica.....eleronul nu`mi place...shi cred k mergea shi alta culoare :)

caroletho 05-04-07 17:14

Re: Honda S2000 CR Concept
 
nu e extrem de urata dar nici cea mai reusita s2000 nu e. nu prea imi place cum au continuat ei linia masini in spatele celor doua locuri. aduce cu primele masini de formula 1 si nu prea se leaga cu restul masini.

ROSSI 46 05-04-07 17:37

Re: Honda S2000 CR Concept
 
-una la mana...nu intzeleg dak tot iau marit cilindrea ptr ce iua sczut puterea
-2 la mana spoilerul fatza este cam grosolan ...probabil k e foarte functzional dar arata cam urat
- mergeau nishte jante pe 18 clar, cat despre culoare e nashpa rau mergea mult mai bine altceva
parerea mea e k incearca sa mai traga de acest model inca ceva timp...iar dupa nu pot decat sa sper k vor scoate un model care va rupe gura targului asa cum honda nea obosnuit dealungul anilor...honda rullz

Eugen_TL 05-04-07 18:06

Re: Honda S2000 CR Concept
 
de acord cu rossi... in plus alea 2 chestii (cum draq se numesc ) dau nasol pe masinutza

KoFo 05-04-07 18:57

Re: Honda S2000 CR Concept
 
interesanta dar puteau sa puna un motor mai puternic:???:

-Caz- 05-04-07 19:47

Re: Honda S2000 CR Concept
 
japonezii erau renumiti(si inca sunt) pentru motoarele de cilindree mica,dar cu o putere considerabila . astfel ei erau in concurenta directa cu americanii (intotdeauna au fost) care scoteau de exemplu 240cp dintr`un camaro de 4L , iar japonezii 240cp dintr`un 2L supra-alimentat , etc. pe moment preferi japonezii , tehnologie , nebunii ... dar un motor japonez de cilindree mica si cu putere mare este un motor "forjat" un motor care dupa 150.000km te gandesti la un altul. pe cand la un 5L muscle , este un motor menajat , un motor ce ajunge fara probleme la 300.000 mile (am spus bine , mile).

pe noile motoare se incearca durabilitatea , un exemplu bun este tot de la honda si anume noul civic diesel cu motor de 2.2L de 140cp (un motor mai menajat, care sa duca 300.000km) . (automat... japonezii au tehnologia necesara sa faca un 1.6L ,fie el si diesel, de 150 cai... dar cati km ii dai?)

concluzia: se incearca durabilitatea in prezent .

P.S. : fuck american cars... nu le prea inghit , prefer intr`adevar japonezii , dar am cautat o explicatzie pt marirea cilindreei si pastrarea puterii ( in fine... mai mik cu 3 cp, da`i dreaq... la v-tec ii scotzi dintr`un filtru sport :) )

Bobby boss 05-04-07 20:27

Re: Honda S2000 CR Concept
 
Seamana cu VIPER E MARFA

UNLORD 05-04-07 20:28

Re: Honda S2000 CR Concept
 
puterea a ramas aceasi, adica 240 de cai, 237 in sistem american, calculati la roata (articolul e luat din car and driver)! Motorul are cilindrea marita de mult timp pt. america (au facut-o pt cresterea cuplului). Aia mai spuneau: castigul e in reducerea greutatii! adica au scos aerul conditionat, instalatia audio, etc! Este o editie anivesara a ultimului an de productie in care se mai fabrica! Se vrea mai pur sange! Pe mine nu prea ma sparge designul! Puteau sa o lase originala, eventual sa schimbe doar vopseaua! oricum este un model simbolic pt roadstere cum a fost si mx5-ul!

Luigyy 05-04-07 21:21

Re: Honda S2000 CR Concept
 
a fi ea frumoasa da eleronul ala parerea mea nu mere delok

UHU82 05-04-07 21:32

Re: Honda S2000 CR Concept
 
Masina nu e prototip ci va fi disponibila spre vanzare. In locul din portbagaj unde venea acoperisul de panza au pus un sistem de ramforsare a caroseriei. Au schimbat si interiorul nitel. Cilindreea a fost modificata pentru marirea cuplului si a fiabilitatii. I-au schimbat mai multe si pe la suspensii si diferential. Body-kitul a fost adoptat si din motive aerodinamice. Pe spate are roti mai late.

Patrulei 05-04-07 23:24

Re: Honda S2000 CR Concept
 
mmMM!masina e mistow pacat k au schimbat ceasurile alea si au pus unele digitale:(dar in rest masina este K:D:Pmie imi place eleronu la nebunie:D

Race 06-04-07 09:11

Re: Honda S2000 CR Concept
 
Quote:

nu intzeleg dak tot iau marit cilindrea ptr ce iua sczut puterea
Probabil pentru ca pe langa fanii japonezelor obsedati de puterea litrica mai exista si oameni care vor sa conduca masina,si sa o conduca repede.Motorul de 2,2 litri are puterea maxima la turatie mai joasa,si cuplul maxim mai mare si la turatie si mai joasa,ceea ce duce la o curba de putere mai buna.Toate publicatiile care le-au testat pe amandoua au zis ca se simte diferenta pe circuit.Nu ca ar conta la ceva,ca e pacat sa strici mirajul celor 120 CP/litru doar pentru a face o masina sport mai rapida :sad:

Quote:

240cp dintr`un camaro de 4L
Nici una din cele 4 generatii de Camaro n-a avut motor de 4 litri.

Quote:

puterea a ramas aceasi, adica 240 de cai, 237 in sistem american, calculati la roata
Puterea a ramas aceeasi,doar ca si inainte erau tot 240 HP,nu PS.237 HP e puterea dupa standardele SAE revizuite.Si e masurata la motor,nu la roti.

Quote:

pacat k au schimbat ceasurile alea si au pus unele digitale
Si S2000 normal tot digitale le are.

CocoT 28 06-04-07 10:49

Re: Honda S2000 CR Concept
 
.................

z3r0m3CSL 06-04-07 11:46

Re: Honda S2000 CR Concept
 
Mdea da tot ala vechi inca rulzzzz !!!!!! ii mai fain ca asta !

-Caz- 06-04-07 16:21

Re: Honda S2000 CR Concept
 
@ Race

in fine... m`am grabit... nush cat avea camaro, parca 5 L , io incercam sa scot in evidenta diferenta de cilindree, nu mai conteaza cu :P

liwiu_evo 06-04-07 22:56

Re: Honda S2000 CR Concept
 
daca nu se numea s2000 cr concept ash fi jurat ca e o s2000 normala, tunata ci stil :(

ics3s 07-04-07 23:49

Re: Honda S2000 CR Concept
 
ma da si eu am citit despre s2000 cr si cred k o sa fie de 260CP nu 237CP...cel putin asa scria pe un site.

KONELL 09-04-07 21:47

Re: Honda S2000 CR Concept
 
:D :D :D Intrucat S2000-ul este o masina care imi place ..... exemplul de fata imi place ff mult ... sincer eu nu vad nici o greseala in aceasta masina (stiu ca sunt subiectiv :-P )

Marinica 10-04-07 13:30

Re: Honda S2000 CR Concept
 
Honda, e una dintre cele mai revolutionare marci... mitul european incepe sa dispara, japonezii se ridica exponential... masinuta asta e o bomba!!!

alex-mishu 11-04-07 17:24

Re: Honda S2000 CR Concept
 
Nu e cine stie ce, dar merge...

vladimir_VLM 12-04-07 00:35

Re: Honda S2000 CR Concept
 
modificari aproape 0, ne asteptam la ceva mai mult, eleronul se putea ceva mai discret nu aripa aia care parca are rolul sa o ridice nu sa o apese

Treshure 12-04-07 14:16

Re: Honda S2000 CR Concept
 
Quote:

Originally Posted by vladimir_VLM (Post 847078)
modificari aproape 0, ne asteptam la ceva mai mult, eleronul se putea ceva mai discret nu aripa aia care parca are rolul sa o ridice nu sa o apese

Adevarat ca designul nu prea e nou.. asta e masina de scos in.. 2000 :)

bizkuite 12-04-07 16:57

Re: Honda S2000 CR Concept
 
Quote:

Originally Posted by Bobby boss (Post 835828)
Seamana cu VIPER E MARFA

Vai... rushinika
am vazut drive-test la "5th gear" cu modelul vechi pe circuit si avea performante de invidiat, ce sa mai zic de varianta imbunatatita... e o masina reusita din toate pct. de vedere... ;)

edi2peu 14-04-07 17:55

Re: Honda S2000 CR Concept
 
nu prea imi place designul la ea dar are performante bune

DaViD TL 14-04-07 18:02

Re: Honda S2000 CR Concept
 
cu siguranta mergea alta culoare,in rest e destul de bine realizata,insa ce iar schimba destul de mult lookul ar fi o garda la sol mai mica,asta e parerea mea !!!

mareo 11-08-07 21:33

Re: Honda S2000 CR Concept
 
frumos kitu` , chiar arata mult mai bine


All times are GMT +2. The time now is 18:12.

- Copyright 2026 4Tuning