Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Daewoo (https://forum.4tuning.ro/111-masina-mea-daewoo.html)
-   -   Ticozaurul - Daewoo Tico Sx+GPL (https://forum.4tuning.ro/111-masina-mea-daewoo/365256-ticozaurul-daewoo-tico-sx-gpl.html)

mike_mocy 13-03-13 22:30

Ticozaurul - Daewoo Tico Sx+GPL
 
2 Attachment(s)
Salut baieti! Accesand ultima vreme forumul 4tuning m-am hotarat sa-i fac o mica prezentare si bestiei mele, este vorba de un Tico Sx din 2000 achizitionat in urma cu 6 luni. Cum l-am cumparat i-am facut o mini-revizie, i-am schimbat filtrele plus uleiul si i-am pus si instalatie de gaz deoarece mai aveam un logan pe gaz si nu-mi venea sa merg pe benzina:))). Ulterior am facut rost de niste jante de matiz pentru care am cumparat caucicuri de vara dimensiunea 155/70/13 care sper sa se potriveasca si sa nu atinga si pe cele de 12 sa le pastrez cu gumele de iarna. Pe viitor vreau sa-i schimb capul de la planetara pentru ca bate in draci, o bascula, filtrele si uleiul si distributia, iar dupa folie si eventual xenoane si sa-i pun la punct instalatia de aer conditionat. Per total sunt foarte incantat de masinuta, mai mult decat Loganul, in privinta consumului si e numai buna pentru Bucuresti. Atasez si doua poze cu mica bestie.:)))

PH 96 K R S 14-03-13 08:37

Re: Ticozaurul - Daewoo Tico Sx+GPL
 
Quote:

Originally Posted by mike_mocy (Post 5399154)
Salut baieti! Accesand ultima vreme forumul 4tuning m-am hotarat sa-i fac o mica prezentare si bestiei mele, este vorba de un Tico Sx din 2000 achizitionat in urma cu 6 luni. Cum l-am cumparat i-am facut o mini-revizie, i-am schimbat filtrele plus uleiul si i-am pus si instalatie de gaz deoarece mai aveam un logan pe gaz si nu-mi venea sa merg pe benzina:))). Ulterior am facut rost de niste jante de matiz pentru care am cumparat caucicuri de vara dimensiunea 155/70/13 care sper sa se potriveasca si sa nu atinga si pe cele de 12 sa le pastrez cu gumele de iarna. Pe viitor vreau sa-i schimb capul de la planetara pentru ca bate in draci, o bascula, filtrele si uleiul si distributia, iar dupa folie si eventual xenoane si sa-i pun la punct instalatia de aer conditionat. Per total sunt foarte incantat de masinuta, mai mult decat Loganul, in privinta consumului si e numai buna pentru Bucuresti. Atasez si doua poze cu mica bestie.:)))

hai ca nu e rea asta mica,arata ingrijit.sunt tare curios cat poate sa consume pe gaz,cred ca uiti sa alimentezi :D

ionut_birovescu 14-03-13 09:35

Re: Ticozaurul - Daewoo Tico Sx+GPL
 
1 Attachment(s)
arata foarte bine .. sa ai parte de ea si fara evenimente .am citit ca ai montat pe ea instalatie gpl .. imi poti spune te rog unde anume ai montat-o si la ce pret ?este in roata de rezerva butelia ? si cat consuma totusi ..? nu de alta dar chiar zilele astea ma uitam pe net de o instalatie sa pun si eu .apropo ...si tico al meu este tot verde :) sa se poarte verdele anu asta :))

mike_mocy 14-03-13 09:41

Re: Ticozaurul - Daewoo Tico Sx+GPL
 
Quote:

Originally Posted by PH 96 K R S (Post 5399377)
hai ca nu e rea asta mica,arata ingrijit.sunt tare curios cat poate sa consume pe gaz,cred ca uiti sa alimentezi :D

La interior e foarte curata, avand doi proprietari, ambele femei. Ca si consum in exterior imi iese undeva la 5 la o viteza de 100km/h, iar in bucuresti in jur de 8,5 l/100 de km, mers nu foarte sportiv, dar grabit sa nu intarzii la munca. La consumul in orasa daca l-as mai micsora cu un litru ar fi perfect.

mike_mocy 14-03-13 09:46

Re: Ticozaurul - Daewoo Tico Sx+GPL
 
Quote:

Originally Posted by ionut_birovescu (Post 5399454)
arata foarte bine .. sa ai parte de ea si fara evenimente .am citit ca ai montat pe ea instalatie gpl .. imi poti spune te rog unde anume ai montat-o si la ce pret ?este in roata de rezerva butelia ? si cat consuma totusi ..? nu de alta dar chiar zilele astea ma uitam pe net de o instalatie sa pun si eu .apropo ...si tico al meu este tot verde :) sa se poarte verdele anu asta :))

Mersi frumos! Multi kilometri si tie, instalatia am montat-o in Bucuresti la un service din Ghencea, pretul a fost de 1300 cu butelie toroidala de 32 de litri(cel mai mic pret gasit erau si la 1600 lei), mi se pare enorm avand in vedere ca este o vorba doar de o instalatie clasica. Daca vrei am vazut pe okazii, vindea cineva o instalatie second-hand la 450 de lei pentru tico.

mike_mocy 14-03-13 10:11

Re: Ticozaurul - Daewoo Tico Sx+GPL
 
Inca o intrebare...am doua difuzoare de 16,5 cm pe care cu inele adapatoare vreau sa le montez in usile fata, incap?si-a mai montat cineva ? ca din ce am vazut nu e foarte mare spatiu acolo?

ionut_birovescu 14-03-13 12:28

Re: Ticozaurul - Daewoo Tico Sx+GPL
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by mike_mocy (Post 5399521)
Inca o intrebare...am doua difuzoare de 16,5 cm pe care cu inele adapatoare vreau sa le montez in usile fata, incap?si-a mai montat cineva ? ca din ce am vazut nu e foarte mare spatiu acolo?

nu cred sa incapa acolo ..din cate am vazut spatiu este foarte ingust si eu m-am gandit sa pun dar am renuntat la idee ...eu am ales alt loc sa pun boxele ..si cred ca va iesi ok in partea din spate in stanga si in dreapta exact deasupra roti acolo este un spatiu pe care il poti folosi .. faci o cutie fain acoperita cu fibra si nu mai are moarte ..

Lucian MC 14-03-13 19:40

Re: Ticozaurul - Daewoo Tico Sx+GPL
 
O bascula de tico si cateva piese mai am eu pentru tico noi ,Am avut si eu unul dar nu era de mine caci sunt mai agresiv in trafic si stau la 8 km de oras deci nui prea grozava pentru mine :) Oricum superbe masinute si merg de rup in oras,il parcam unde nici nu imi imaginam si daca ii faceam plinul uitam sa alimentez:)) . Multa bafta cu proiectul

mike_mocy 15-03-13 09:53

Re: Ticozaurul - Daewoo Tico Sx+GPL
 
In spate am doua difuzoare tot de 16,5 cm montate in polita asa ca pica...o sa scot fata de usa sa vad ce e pe acolo si poate le pacalesc cu inele adpatoare.

mike_mocy 06-04-13 23:43

Re: Ticozaurul - Daewoo Tico Sx+GPL
 
1 Attachment(s)
Astazi intr-un final mi-am cumparat cap planetara pentru ca bate in draci si mi-e frica sa nu raman in drum si o bascula pentru partea stanga. Zilele astea sper sa reusesc si sa nu-mi prind urechile pe acolo si sa raman cu masina desfacuta:))))

ionut_birovescu 08-04-13 18:14

Re: Ticozaurul - Daewoo Tico Sx+GPL
 
Quote:

Originally Posted by mike_mocy (Post 5430212)
Astazi intr-un final mi-am cumparat cap planetara pentru ca bate in draci si mi-e frica sa nu raman in drum si o bascula pentru partea stanga. Zilele astea sper sa reusesc si sa nu-mi prind urechile pe acolo si sa raman cu masina desfacuta:))))

eee incet incet te vei descurca tu .. din cate am vazut "ticalosu" nu este asa de complicat ..intre timp am mai pus si eu cate ceva pe la al meu nu cine stie ce dar destul de importante.incet incet ma gandesc sa pastrez masina si poate in vara bag ceva ceva banuti in ea si sa rezultatu final va fi pe masura .;)

B-99-SAA 13-04-13 12:20

Re: Ticozaurul - Daewoo Tico Sx+GPL
 
Pot sa spun cu tarie ca e cea mai buna masina de oras, strict de oras! A mea consuma 4.5 afara si in oras vara 6.5 si iarna 8.5 (doar benzina), si eram super multumit. Iti recomand o folie pe geamuri, macar laterale si spate.

mike_mocy 14-04-13 15:15

Re: Ticozaurul - Daewoo Tico Sx+GPL
 
Am reusit sa schimb capul de planetara datorita indicatiilor primite de la baietii dupa forum, urmeaza sa-i schimb si bascula, sper sa nu fie prea complicat. Umeaza sa-i montez si folie, dar numai dupa ce-mi termin te rezolvat si problema cu aerul conditionat!

valitataye 15-04-13 19:52

Re: Ticozaurul - Daewoo Tico Sx+GPL
 
Frumos ticalos,spor la modificari.Tu ai inmatriculat masina pe numele tau sau a ramas pe numele vechiului proprietar?

mike_mocy 17-04-13 23:57

Re: Ticozaurul - Daewoo Tico Sx+GPL
 
am trecut-o pe numele tatalui meu ca sa platesc mai putin la asigurare, am apucat sa o inmatriculez inante sa intre in vigoare timbrul de mediu.

valitataye 18-04-13 07:36

Re: Ticozaurul - Daewoo Tico Sx+GPL
 
Am inteles,nu mai renteaza sa cumperi masini acuma cu timbrul asta de mediu.

mike_mocy 18-04-13 15:55

Re: Ticozaurul - Daewoo Tico Sx+GPL
 
Astazi mi-am facut timp sa schimb si bascula deoarece pivotul avea joc, a fost ceva de lucru, m-am chinuit la bucsile de la bara de torsiune, dar in final am terminat treaba cu satisfactia lucrului facut de mine insumi si fara bani la mecanici.

valitataye 18-04-13 19:55

Re: Ticozaurul - Daewoo Tico Sx+GPL
 
Quote:

Originally Posted by mike_mocy (Post 5444324)
Astazi mi-am facut timp sa schimb si bascula deoarece pivotul avea joc, a fost ceva de lucru, m-am chinuit la bucsile de la bara de torsiune, dar in final am terminat treaba cu satisfactia lucrului facut de mine insumi si fara bani la mecanici.

Si te-ai bucurat ca ai facut o treaba cu simt de raspundere,nu cum se intampla prin unele service-uri.

mike_mocy 07-05-13 23:30

Re: Ticozaurul - Daewoo Tico Sx+GPL
 
am reusit sa-i fac schimbul de ulei si filtre, i-am pus roti de matiz cu anvelope de vara, am completat cu ulei in cutie pentru ca pierdusem un pic cand am schimbat capul de la planetara. urmeaza sa-i fac o geometrie si sa-i indrept rotile pe fata. Era sa uit ce-i mai importatnt, am incarcat si instalatia cu freon dar din pacate scapa pe la garniturile compresorului si racoreala m-a tinut numai trei zile. urmeaza sa-l demontez si sa incep cautarea de garnituri.;00)

vali-05rzj 18-05-13 06:21

Re: Ticozaurul - Daewoo Tico Sx+GPL
 
sa il alergi sanatos ,fara evenimente

mike_mocy 19-05-13 08:20

Re: Ticozaurul - Daewoo Tico Sx+GPL
 
multumesc asemenea

mike_mocy 08-12-13 08:22

Re: Ticozaurul - Daewoo Tico Sx+GPL
 
Va salut. Nu am mai postat de foarte mult timp, dar asta nu inseamna ca nu am mai facut nimic la masina. Am reusit sa schimb distributia, am luat curea contitech ceea ce nu va recomand deoarece are un rontait la relanti, i-am facut revizia la gaz singur, m-a ajuns doar 10 lei. Probleme ar mai fi cu bateria, deoarece nu ma mai tine de cand a dat frigul dupa o zi pe alta...am suspectat bornele care nu faceau contact cu toata suprafata bornei bateriei si erau oxidate, le-am schimbat si am fost si cu masina la o verificare electricianul spunandu-mi ca nu am probleme la incarcare ci un consum in stand by de 0.04-0.05 amperi ceea ce nu ar fi mare. Voua cum vi se pare acest consum de curent/Bateria nu are mai mult de 2 ani si jumatate

vali-05rzj 08-12-13 09:37

Re: Ticozaurul - Daewoo Tico Sx+GPL
 
controleaza densitatea electrolitului si puneo pe redresor , ca in fisa tehnica a bateriei scrie ca ;o data la 3 luni trebuie pusa pe rdresor , daca faci drumuri scurte si cu consumatori i porniti nu are timp alternatorul sa incarce

mike_mocy 08-12-13 18:26

Re: Ticozaurul - Daewoo Tico Sx+GPL
 
Bateria este una branduita de la Norauto si nu cred ca este cu intretinere pentru ca nu are capacele. Am pus-o acum pe redresor si sa vad cum se comporta dupa incarcare, intradevar in ultimul timp fac drumuri foarte scurte dar nu mi se pare in regula ca in conditiile astea sa nu mai porneasca dupa o zi pe alta , nefiind nici foarte frig.

mike_mocy 08-04-14 10:59

Re: Ticozaurul - Daewoo Tico Sx+GPL
 
Nu am mai postat de ceva vreme...intre timp am innoit-o cu baterie si am scapat de vesnica problema cu pornirea. Zilele astea am cumparat dicuri de frana, placute, lichid frana, cap de planetara si rulmenti, urmeaza sa le schimb pentru ca la franare imi da vibratii in volan. Momentan sunt multumit de bestiuta:)))cum a venit caldura a scazut si consumul.

B-99-SAA 09-04-14 12:29

Re: Ticozaurul - Daewoo Tico Sx+GPL
 
Da, la mine era diferenta consistenta la consum... Cat iti ia in oras/afara?

mike_mocy 10-04-14 08:11

Re: Ticozaurul - Daewoo Tico Sx+GPL
 
Pai acum ca s-a mai incalzit imi ia afara 5l/100km iar in oras in jur de 8l/100km, dar fac drumuri scurte de maxim 5 km dus, iar motorul nu apuca sa se incalzeasca.


All times are GMT +2. The time now is 19:34.

- Copyright 2026 4Tuning