Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Masina mea Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 13-03-13, 23:30   #1
mike_mocy

Stage 3
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 91
Default Ticozaurul - Daewoo Tico Sx+GPL

Salut baieti! Accesand ultima vreme forumul 4tuning m-am hotarat sa-i fac o mica prezentare si bestiei mele, este vorba de un Tico Sx din 2000 achizitionat in urma cu 6 luni. Cum l-am cumparat i-am facut o mini-revizie, i-am schimbat filtrele plus uleiul si i-am pus si instalatie de gaz deoarece mai aveam un logan pe gaz si nu-mi venea sa merg pe benzina)). Ulterior am facut rost de niste jante de matiz pentru care am cumparat caucicuri de vara dimensiunea 155/70/13 care sper sa se potriveasca si sa nu atinga si pe cele de 12 sa le pastrez cu gumele de iarna. Pe viitor vreau sa-i schimb capul de la planetara pentru ca bate in draci, o bascula, filtrele si uleiul si distributia, iar dupa folie si eventual xenoane si sa-i pun la punct instalatia de aer conditionat. Per total sunt foarte incantat de masinuta, mai mult decat Loganul, in privinta consumului si e numai buna pentru Bucuresti. Atasez si doua poze cu mica bestie.))
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Picture 055.jpg
Views:	219
Size:	2.45 MB
ID:	2718043   Click image for larger version

Name:	IMG00295.jpg
Views:	307
Size:	887.5 KB
ID:	2718044  
mike_mocy is offline   Reply With Quote
Old 14-03-13, 09:37   #2
PH 96 K R S

Stage 5
 
PH 96 K R S's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 485
Default Re: Ticozaurul - Daewoo Tico Sx+GPL

Quote:
Originally Posted by mike_mocy View Post
Salut baieti! Accesand ultima vreme forumul 4tuning m-am hotarat sa-i fac o mica prezentare si bestiei mele, este vorba de un Tico Sx din 2000 achizitionat in urma cu 6 luni. Cum l-am cumparat i-am facut o mini-revizie, i-am schimbat filtrele plus uleiul si i-am pus si instalatie de gaz deoarece mai aveam un logan pe gaz si nu-mi venea sa merg pe benzina)). Ulterior am facut rost de niste jante de matiz pentru care am cumparat caucicuri de vara dimensiunea 155/70/13 care sper sa se potriveasca si sa nu atinga si pe cele de 12 sa le pastrez cu gumele de iarna. Pe viitor vreau sa-i schimb capul de la planetara pentru ca bate in draci, o bascula, filtrele si uleiul si distributia, iar dupa folie si eventual xenoane si sa-i pun la punct instalatia de aer conditionat. Per total sunt foarte incantat de masinuta, mai mult decat Loganul, in privinta consumului si e numai buna pentru Bucuresti. Atasez si doua poze cu mica bestie.))
hai ca nu e rea asta mica,arata ingrijit.sunt tare curios cat poate sa consume pe gaz,cred ca uiti sa alimentezi
PH 96 K R S is offline   Reply With Quote
Old 14-03-13, 10:35   #3
ionut_birovescu

Stage 5
 
ionut_birovescu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 301
Default Re: Ticozaurul - Daewoo Tico Sx+GPL

arata foarte bine .. sa ai parte de ea si fara evenimente .am citit ca ai montat pe ea instalatie gpl .. imi poti spune te rog unde anume ai montat-o si la ce pret ?este in roata de rezerva butelia ? si cat consuma totusi ..? nu de alta dar chiar zilele astea ma uitam pe net de o instalatie sa pun si eu .apropo ...si tico al meu este tot verde sa se poarte verdele anu asta )
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	P3141452.JPG
Views:	191
Size:	694.4 KB
ID:	2718302  
__________________
ionut_birovescu is offline   Reply With Quote
Old 14-03-13, 10:41   #4
mike_mocy

Stage 3
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 91
Default Re: Ticozaurul - Daewoo Tico Sx+GPL

Quote:
Originally Posted by PH 96 K R S View Post
hai ca nu e rea asta mica,arata ingrijit.sunt tare curios cat poate sa consume pe gaz,cred ca uiti sa alimentezi
La interior e foarte curata, avand doi proprietari, ambele femei. Ca si consum in exterior imi iese undeva la 5 la o viteza de 100km/h, iar in bucuresti in jur de 8,5 l/100 de km, mers nu foarte sportiv, dar grabit sa nu intarzii la munca. La consumul in orasa daca l-as mai micsora cu un litru ar fi perfect.
mike_mocy is offline   Reply With Quote
Old 14-03-13, 10:46   #5
mike_mocy

Stage 3
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 91
Default Re: Ticozaurul - Daewoo Tico Sx+GPL

Quote:
Originally Posted by ionut_birovescu View Post
arata foarte bine .. sa ai parte de ea si fara evenimente .am citit ca ai montat pe ea instalatie gpl .. imi poti spune te rog unde anume ai montat-o si la ce pret ?este in roata de rezerva butelia ? si cat consuma totusi ..? nu de alta dar chiar zilele astea ma uitam pe net de o instalatie sa pun si eu .apropo ...si tico al meu este tot verde sa se poarte verdele anu asta )
Mersi frumos! Multi kilometri si tie, instalatia am montat-o in Bucuresti la un service din Ghencea, pretul a fost de 1300 cu butelie toroidala de 32 de litri(cel mai mic pret gasit erau si la 1600 lei), mi se pare enorm avand in vedere ca este o vorba doar de o instalatie clasica. Daca vrei am vazut pe okazii, vindea cineva o instalatie second-hand la 450 de lei pentru tico.
mike_mocy is offline   Reply With Quote
Old 14-03-13, 11:11   #6
mike_mocy

Stage 3
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 91
Default Re: Ticozaurul - Daewoo Tico Sx+GPL

Inca o intrebare...am doua difuzoare de 16,5 cm pe care cu inele adapatoare vreau sa le montez in usile fata, incap?si-a mai montat cineva ? ca din ce am vazut nu e foarte mare spatiu acolo?
mike_mocy is offline   Reply With Quote
Old 14-03-13, 13:28   #7
ionut_birovescu

Stage 5
 
ionut_birovescu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 301
Default Re: Ticozaurul - Daewoo Tico Sx+GPL

Quote:
Originally Posted by mike_mocy View Post
Inca o intrebare...am doua difuzoare de 16,5 cm pe care cu inele adapatoare vreau sa le montez in usile fata, incap?si-a mai montat cineva ? ca din ce am vazut nu e foarte mare spatiu acolo?
nu cred sa incapa acolo ..din cate am vazut spatiu este foarte ingust si eu m-am gandit sa pun dar am renuntat la idee ...eu am ales alt loc sa pun boxele ..si cred ca va iesi ok in partea din spate in stanga si in dreapta exact deasupra roti acolo este un spatiu pe care il poti folosi .. faci o cutie fain acoperita cu fibra si nu mai are moarte ..
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	P1251412.JPG
Views:	380
Size:	472.6 KB
ID:	2718474  
ionut_birovescu is offline   Reply With Quote
Old 14-03-13, 20:40   #8
Lucian MC

Stage 5
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 446
Member of:
[DACIA]
Default Re: Ticozaurul - Daewoo Tico Sx+GPL

O bascula de tico si cateva piese mai am eu pentru tico noi ,Am avut si eu unul dar nu era de mine caci sunt mai agresiv in trafic si stau la 8 km de oras deci nui prea grozava pentru mine Oricum superbe masinute si merg de rup in oras,il parcam unde nici nu imi imaginam si daca ii faceam plinul uitam sa alimentez) . Multa bafta cu proiectul
Lucian MC is offline   Reply With Quote
Old 15-03-13, 10:53   #9
mike_mocy

Stage 3
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 91
Default Re: Ticozaurul - Daewoo Tico Sx+GPL

In spate am doua difuzoare tot de 16,5 cm montate in polita asa ca pica...o sa scot fata de usa sa vad ce e pe acolo si poate le pacalesc cu inele adpatoare.
mike_mocy is offline   Reply With Quote
Old 07-04-13, 00:43   #10
mike_mocy

Stage 3
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 91
Default Re: Ticozaurul - Daewoo Tico Sx+GPL

Astazi intr-un final mi-am cumparat cap planetara pentru ca bate in draci si mi-e frica sa nu raman in drum si o bascula pentru partea stanga. Zilele astea sper sa reusesc si sa nu-mi prind urechile pe acolo si sa raman cu masina desfacuta)))
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG00311.jpg
Views:	103
Size:	119.0 KB
ID:	2741877  
mike_mocy is offline   Reply With Quote
Old 08-04-13, 19:14   #11
ionut_birovescu

Stage 5
 
ionut_birovescu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 301
Default Re: Ticozaurul - Daewoo Tico Sx+GPL

Quote:
Originally Posted by mike_mocy View Post
Astazi intr-un final mi-am cumparat cap planetara pentru ca bate in draci si mi-e frica sa nu raman in drum si o bascula pentru partea stanga. Zilele astea sper sa reusesc si sa nu-mi prind urechile pe acolo si sa raman cu masina desfacuta)))
eee incet incet te vei descurca tu .. din cate am vazut "ticalosu" nu este asa de complicat ..intre timp am mai pus si eu cate ceva pe la al meu nu cine stie ce dar destul de importante.incet incet ma gandesc sa pastrez masina si poate in vara bag ceva ceva banuti in ea si sa rezultatu final va fi pe masura .
ionut_birovescu is offline   Reply With Quote
Old 13-04-13, 13:20   #12
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Ticozaurul - Daewoo Tico Sx+GPL

Pot sa spun cu tarie ca e cea mai buna masina de oras, strict de oras! A mea consuma 4.5 afara si in oras vara 6.5 si iarna 8.5 (doar benzina), si eram super multumit. Iti recomand o folie pe geamuri, macar laterale si spate.
__________________
Ex: '98 Daewoo Tico SX -> sold!
Ex: '00 Daewoo Cielo Hatchback -> sold!

Now: '01 VW Golf variant -> no topic
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 14-04-13, 16:15   #13
mike_mocy

Stage 3
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 91
Default Re: Ticozaurul - Daewoo Tico Sx+GPL

Am reusit sa schimb capul de planetara datorita indicatiilor primite de la baietii dupa forum, urmeaza sa-i schimb si bascula, sper sa nu fie prea complicat. Umeaza sa-i montez si folie, dar numai dupa ce-mi termin te rezolvat si problema cu aerul conditionat!
mike_mocy is offline   Reply With Quote
Old 15-04-13, 20:52   #14
valitataye


Stage 5
 
valitataye's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 3,465
Member of:
[Competitor CNCA]
[SEAT]
[4Tuning International]
Default Re: Ticozaurul - Daewoo Tico Sx+GPL

Frumos ticalos,spor la modificari.Tu ai inmatriculat masina pe numele tau sau a ramas pe numele vechiului proprietar?
valitataye is offline   Reply With Quote
Old 18-04-13, 00:57   #15
mike_mocy

Stage 3
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 91
Default Re: Ticozaurul - Daewoo Tico Sx+GPL

am trecut-o pe numele tatalui meu ca sa platesc mai putin la asigurare, am apucat sa o inmatriculez inante sa intre in vigoare timbrul de mediu.
mike_mocy is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -