![]() |
Axa cu came...ascutzite sau patrate ?!?
Cum ar trebui sa fie pt o majina de fuga?
Pana acu am auzit tot felu' de explicatzii ji pareri...vreau sa ma conving ! Ajtept...10x anticipat! ;) Ascutzita [termen carel auzi cel mai des] k sa deschida ji sa inchida mai repede, sa fie arderea mai bruska...sa arda toate gazele o data...intzelegatzi voi... Patrata...sa intre mai multa benzina...cika ajas lamajinile de raliu... :?: :!: :?: |
nu-i explicati nici unul nimic pana nu invata sa vorbeasca.
|
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
|
pai dupa parerea mea nu e chiar asa de simpla, forma camrei din cate stiu este calculat , iar la axele cele sport, camele sunt altfel callculate, aici se urmareste o putere mare la o turatie mare, nu ca la cele standard.
Asta din cate stiu io, poate ma insel |
eu stiu destule, dar imi ia 10 minute sa citesc un post al tau scris in limba ta, asa ca nu ma voi obosi sa raspund, asta e.
|
Quote:
|
Raspuns:
- Edaska valskera serd...agu amhioolda da vera escunka axa esdaku supapa ideea ka nustta. -Nu-i cere lui Zetemte traducerea ca nu stie!!!!!! |
corect. :D
|
3 Attachment(s)
Uite un profil de cama de competitie,pe 320 grade. S-a mers cu axele pana la 340 grade, axele ce se folosesc la Nascar.
Exista mai multe tipuri de axe cu came. Sunt unele care imping supapa mai mult (pot fi cu ridicare de 6, 6.2 , 7mm, etc) ,unele care o tin mai mult timp deschisa si unele care o si impig mai mult, si o tin si mai mult deschisa. Astea cele din urma sunt extremele. 242,260,270- axe slabe, trag bine doar jos, dupa 4500 sunt moarte. 282,292- axa medie. 316, 320,335, 340, axe care trag bine doar la turatie mare. De exemplu cea pe 320 lucreaza corect intre 3000 si 7000 ture. Poate mai sunt si altele, eu personal doar pe astea le cunosc. Acum despre forma, uita-te la axa mea pe 320, nu are botul deloc ascutit, e patratos, pentru a tine supapa mult timp deschisa. Ridicare este de 6.2 daca nu ma insel. Axele tari nu o sa fie niciodata ascutite. Am avut o axa pe 242 grade, foarte slaba, care avea camele cu varful triunghiular, adica foarte ascutit. Acest mit cu axa ascutita e din popor, in realitate nu stau asa lucrurile. P.S. De ce sa ajuti omul, cand poti sa te amuzi un pic pe seama lui ? |
SGM a tradat :evil:
|
10x Robert pt explicatziile date ji GSX pt...nu jtu, incerkarea lui! :) ;)
P.S. : Credeam k aici se pot primii sfaturi despre majini, nu despre gramatica limbii romane :) [sau chiar a altei limbi...cum se baga altzii in seama:P]...oricum, e democratzie, fiecare face ce vrea...yo scriu cum vreau, tu raspunzi cum vrei...toata treaba tzine de bun simtz ! Hai kam dat-o ji yo 'n dirigentzie! :P :)) :peace: |
Quote:
prin felul tau de a scrie pe langa faptul ca enervezi, pari infantil, mirc-ist(daca e corect termenul) nici nu te faci inteles cum poate ai vrea. cred ca toata lumea citeste doar jumatate din ce postezi tu. mai gandeste-te. Scuze moderatorilor de offtopic |
mIRC-er ... nu mirc-ist... :P
|
Daca vrei si mai multe detalii incearca http://www.musclecarclub.com/library/tech/engine.shtml dar e in engleza :D(sa mor yo B-34-SGM te faci inginer auto??? ,sory pt offtopic)
|
Baietzi...chiar nu inghit mircu'... :)
10x Cipi ;) |
camele au trei parametri care ne intereseaza: unghiul de urcare,unghiul de coborare si unghiul de stationare ...o axa cu came de putere trebuie sa ofere o inaltime maxim admisibila de ridicare a supapelor, un avans la deschidere si intarziere la inchidere maxim admisibile...axele cu came pot fi proiectate asa cum a spus si SGM pt a oferi maximul in mai multe plaje de turatii...pt liniute ai nevoie de o axa cu came proiectata pt a oferi putere maxima la turatii mari...avansurile si intarzierile nu se aleg aleatoriu ci se calculeaza...e un algoritm ce tine seama printre altele si de parametrii variabili ai amestecului si gazelor reziduale in cei patru timpi ai motorului,deci a nu se incerca acasa, cu inaltime si unghiul de stationare e mai usor,adica se pot calcula si acasa fara prea multa bataie de cap si cunostinte, caci inaltimea maxima este limitata de constructia chiulasei si a capacului chiulasei, unghiul de stationare care este unghiul care iti spune cat timp sta supapa la inaltimea maxima este si ea limitata de diagrama de deplasare a pistonului in functie de unghiul de rotatie al arborelui cotit,caci nu poti risca ca pistonul sa loveasca supapa...
|
10x Tnos !;)
Raman datod de 1 T.E.C. ...:P |
LEGAL RACING
Eu spun sa lasam proiectarea axelor cu came sau ARBORI CU CAME, in denumirea corecta in seama inginerilor specialisti. Sunt mult mai multe de urmarit cand faci o axa, dar e adevarat ca sau mai facut si dupa ureche cu rezultate peste serie. In general se folosesc anumite diagrame in functie de utilitate motorului. La orice motor turatia axei cu came este de 1/2 din turatia motorului. Intersectarea deschiderii-inchiderii supapelor e foarte importanta. Grosso modo se poate spune ca o axa buna are efectul unui mic turbo de fapt ce face alimenteaza cu mai mult aer tinand supapa de admisie mai mult deschisa si ca sa nu fie motorul in regim compresor se deschide si evacuarea ca sa scoata cat mai bine tot rezidul. Axe cu unghiuri f mari care tin supapele mult deschise si la diferite distante de chiulasa au inconvenientul de a intra tarziu in faze chiar la unele de la peste 5000 in sus. Exista si axe care ridica putin turatia de putere cu maxim 1000 si o coboara cam tot cu atat astea sunt cele mai bune, iar distributia variabila compenseaza f mult. |
10x Sebastian !
O axa ca ultima mentzionata de tine vreau...masina este pt mersul de zi cu zi, nu vreau ceva extrem ! |
282 grade iti trebuie tie. Parerea mea.
|
Re:
Quote:
Se poate aduce orice vrei nou la cel mai bune preturi. |
Foarte interesant explicatiile voastre.Si mai exista varianta mircoman. :))))
Va salut cu respect! |
AAA...si banuiesc ca masina e un golf 3 gti de 1,8. Am dreptate?
|
Doar asa de intrebare . . . Exista axa cu came pt Diesel ?!?!
VW TDIi 110 Cp mai exact . . . :?: Sincer nu cred dar poate poate stie cineva mai bine :roll: |
Dar axe pt Nubira pot fi facute?! :lol:
|
La orice masina se poate monta o axa mai performanta.
Eu am mers pe o axa aprope extrema, 320 grade, cele mai tari fiind pe 340, cu care merg baietii la Nascar. Am relanti la 1400, avand in vedere ca motorul este nou si nu are uzuri deloc, nu mai am si componente usurate in motor. Cu un raport de comprimare mare, merge bine motorul si la turatie mica. A mea a capatat un sunet foarte puternic, se sinte gazele evacuate de la 1.5 metrii distanta, la relanti. Trage bine si la turatie mica, dar nu am depasit 3000 cu ea, pt ca are doar 50 km motorul. Eu sunt foarte multumit de axa. Multa lume mi-a zis ca nu o sa mai pot merge cu masina in oras, ca pana la 3000 nu trage, dar nu stau chiar asa lucrurile, pot merge relaxat si in oras. |
Re:
Quote:
-An fab. : 1987 -Varianta : Golf GTI 16v [DOHC] -Tipul : Volkswagen KR -Serie : 043519 -Cilindree : 1781 cmc -Putere/Turatzie : 102 Kw/6.300 Rpm -Cuplu/Turatzie : 170 Nwt/4.800 Rpm -Raport compresie : 10/1 -Aspiratzie : Normal -Carburant : Benzina -Viteza max. constructiva : 208 Kmh Uite acy kate cevadspre ea : https://www.4tuning.ro/forum/viewtopic.php?t=3281 10x again ! |
Re:
Quote:
axa ai puso lafel ca pe cea de serie?In aceeasi pozitie? Cea mai tare axa de Dacia este ALBERTINI si costa cam 5000euro, am una. |
Re:
Quote:
Eu recomand marca SCHRICK unde ai ce alege. 260/114 cu 260/114 268/112 cu 268/112 exista si cu 270/110 sau 276/110 ori284/108 si 300/105 ultimele doua sunt cu tachei si culbutori mecnici la celelalte se pastreasza hidraulici. |
Te invit la garaj la mine sa masori axa sa vezi ca este pe 320 si trage bine si la turatie joasa motorul. Cu ajutorul metodei cu un cerc gradat care se pune pe delco,apoi se urmaresc supapele. Asa am masurato.
Renault 12 Gordini grupa 2, a avut din fabrica axa pe 316 grade, si merge excelent din cate am vazut intr-un film de la retromobil, cu AG 12 GOR. Axa nu am defazato deloc fata de normal, este pe aceesi pozitie. As fi vrut mai de mult sa imi fac pinioane cu care sa defazez axa, dar la dacie este dificil sa umblii, avand axa cu came in bloc. Cea mai performanta axa care se poate face este pe 345 grade, dar eu nu mi-as monta asa ceva decat daca as alerga la raliu, si nu as avea voie cu turbo. Nu cunosc diagrama acestei axe de care spui , Albertini. De axe Albert am auzit, poate e aceesi persoana. Poate 500 E, nu 5000 La 5000 E ar trebuii sa fie facuta din aur sau platina.Asta ca o mica gluma. O axa o cumperi pe la aprox 150E, din Romania. Inca se mai pot face axe pe comanda la Faur. Recunosc, trage mai prost decat vechea axa a mea la turatie mica, dar nu cu mult mai prost, din cauza raportului de comprimare pe care l-am marit. Motorul e in rodaj, si nu il turez, nu vreau sa coxez segmentii. Motorul o sa mearga bine intre 3000 si 7500 rpm, dar cu niste jicloare corect dimensionate si difuzoare pe masura in carburatoare, o sa traga bine si la turatie mica. Dupa rodaj montez doua dublu corp orizontale, Solex DDH 40, sau Dellorto DHLA 40. Acum am un Weber sincron 38/38, bunicel, dar nu asigura benzina necesara pt ce axa am, la o turatie mare. |
Re:
Quote:
Si zici ca yo am tachetzi hadraulici ?!? :oops: |
Re:
Quote:
|
Re:
Quote:
Da e f bine cum ai montato si nu e bine sa o defazezi daca e o axa buna la culbutori trebuie mare atentie, ai pus tije impingatoare de Renault? La axe ai nevoie de benzina multa si recomand si o pompa electrica. Axa nu mai stiu cum se scrie o sa verific insa atat costa de noua o tin ca piesa de muzeu. Ma bucur ca-ti merge bine jos probabil au o deschidere pe timp lung si inaltime nu f mare. Acum plec la Tm ma grabesc vorbim cu alta ocazie. |
Sebastian, cand ai spus ca\"la orice motor turatia axei cu came este 1/2 din turatia motorului\"(adica a arborelui cotit) cred ca te refereai la cel in 4 timpi,fiindca la cel in 2 timpi turatia axei cu came este egala cu cea a arborelui cotit. :(
|
Pai cred ca da, ca altfel sunt si motare fara ax cu came, e putin gresita exprimare, \"la orice motor\", dar ideea e de baza. Apropo ce are asa special axa aia de costa 5000E ??? :?:
|
Asa am gandit si eu(departe de mine ideea sa-l acuz) ca a scris pe graba dar asa am vrut eu sa clarific treaba :lol: chiar de ieri de cand am citit topicul dar am avut probleme cu sarma.... :wink:
|
Re:
Quote:
Ma simt nevoi sa-ti atrag atentia ca daca mai spui ineptii pe forum o sa cer excluderea ta de aici. Nu stiu ce pregatire ai insa ma simt jignit ca trebuie sa-ti dau o astfel de replica. Ai vazut vreo data o axa cu came a unui motor in doi timpi? Motoarele in doi timpi in general nu au axe cu came.asa ca nu au cum sa se invarta. Te rog nu mai intoxica lumea cu aberatii. Din pacate scri f mult aici pe forum si de calitate foarte slaba, m-am lamurit cate sti despre motoare. Apropo ai idee cum se pune la punct delcao-ul la diesel? |
Mi-am dat seama de ce axa mea pe 320 grade trage neasteptat de bine si la turatie joasa! Am rectificat scaunele la supape, si am lasat jocul la culbutori mai mare, special,in perioada rodajului. Am facut jocurile 0.4 si 0.5 mm, fata de 0.20 si 0.25. Deschiderea supapei este mai mica acum. Dupa ce o sa fac jocurile cum trebuie o sa beneficiez total de axa cu came montata, si o sa traga numai la turatie mare.
Tijele impingatoare sunt originale R Alpine, si sunt cu 1 mm mai groase fata de cele de Dacie. Nu cred ca o sa se indoaie avand in vedere ca am si intarit arcurile la supape, pentru o mai buna urmarire a conturului camei la turatie mare. |
Re:
Quote:
Perfect! Lustruieste bine tot ce poti! Bielele le-ai usurat? Ar fi bine sa treci la set motor de 1,6, vei obtine mai mult si o sa vezi ca tureaza excelent. |
Voi chiar sunteti meseriasi. :shock: Si eu stiu putina mecanica, dar voi chiar stiti ce trebuie si cum trebuie. Daca o sa vreau sa-mi tunez vreodata dacia, o sa vin la bucuresti !!
Apropo, SGM , de ce nu tuni si alte dacii? Sau nu te-a rugat nimeni pana acum? Ai face o afacere destul de profitabila, din pasiunea ta. Macar castigi cat sa-ti faci tie masina mai buna :)) Salutare si respect !!! |
| All times are GMT +2. The time now is 23:47. |
- Copyright 2026 4Tuning