![]() |
criterii BEST ENGINE
x-ray,ai onoarea...
|
Re: criterii BEST ENGINE
6 Attachment(s)
Parerea mea ... pentru o jurizare corecta la categoria BEST ENGINE ...
Best Engine nu inseamna sa iti iei un Veyron si sa ii prezinti motorul ... Inseamna sa ai o masina care are sub capota un MOTOR NOU ( cu un PLUS DE IMBUNATATIRI pe care potzi sa "il lingi" de curat si impecabil ce este ! ... adica sa fie cat mai putine piese stock ramase din motorul original. Nu inseamna ca vopsesti capacul motorului cu oja sau ca pui un extinctor vopsit cu albastru pe care ai trantit un sticker cu nos langa baterie ... sau ca tragi niste tuburi colorate cumparate de la electrica pentru izolatie ... In cazul in care se vopsesc piesele , sa se verifice calitatea vopsitoriei ... cum e dat lacul , cum e facut airbrush-ul , etc ... Am pus mai jos niste poze ... |
Re: criterii BEST ENGINE
Primele 3 motoare ( Tuning 1 , Tuning 2 si Tuning 3 )sunt genul de motoare care ar trebui sa participe la aceasta grupa : BEST ENGINE ...
Celelalte 3 ( WTF1 , WTF2 , WTF3 ) sunt ... GLUME ... Tentative ... aiureli ! |
Re: criterii BEST ENGINE
Ce zici tu X-Ray e BEST ENGINE DRESSING...
solutia pt BEST ENGINE e una singura -> DYNOTESTUL!!! ;) (care va fi mai mult ca sigur la fata locului.) |
Re: criterii BEST ENGINE
Quote:
La categoria BEST ENGINE ar trebui sa se ia in calcul motorizarea care exista pe masina ... La orice marca exista Varful de gama ... BMW Seria 3 exista M3 CSL , la seria 5 exista M5 , cum la Opel exista 2.0 16v Turbo , cum la VW exista la Passat W8 , la Golf 3.2 V6 , la Ford exista V10 de 506 Cp ... Genul acesta de motoare ar trebui sa se gaseasca sub capota unor masini care nu au fost echipate niciodata motorizarea asta ... |
Re: criterii BEST ENGINE
Eu ziceam doar ca ce ai prezentat tu tine de tuningul dpdv al aspectului motorului nu de motor in sine... Ca poti stoarce multi cai si motorul sa arate ca inainte.
Sau il poti "imbraca" frumos - furtune siliconice, inox, filtru, paint si sa nu aiba nimic in plus ca putere... si doar ca design. Iar ce ziceam eu cu dyno, ma refeream la a observa castigul de putere... nu la a pune un veyron si a vedea ca are in plus fata de specificatii 0 cai. |
Re: criterii BEST ENGINE
Quote:
Ala e aspect ??? I-a uita-te mai bine ... |
Re: criterii BEST ENGINE
parerea mea de incepator :ar trebuii sa se tina cont si de puterea obtinuta in urma modificarilor (daca o sa fie dyno acolo) cat si de designul exterior ;)
nu cred ca ar fii corect sa castige un motor cu ceva putere dar jalnic la exterior si invers ;) eu cam asha vad treaba .....:rolleyes2 |
Re: criterii BEST ENGINE
Da bre am inteles foarte bine ce zici tu, si nu te-am contrazis...
am zis doar ca dupa mine ar merge denumita categoria "Best Engine Dressing"... pentru ca titlul de "best engine" cel putin pe mine ma duce cu gandul la altceva, si anume la performanta dovedita, care poate fi prezenta fara nimic care sa sara in ochi! Si da am vazut pozele... motoarele alea au un "aspect" ce te duce cu gandul la multa putere! |
Re: criterii BEST ENGINE
propun si aici o delimitare, pe subcategorii:
best engine specs si best engine-bay dressing si x-ray-eyes si rosonic au foarte mare dreptate in ceea ce spun. aceasta delimitare pe subcategorii nu face decat sa arunce putina lumina intr-un tuning romanesc in care regele "engine" nu prea a fost urcat pe tron, oficial, la nici un salon. e pacat sa n-avem un punct de referinta, e pacat sa nu se ia in consideratie si prepararea motorului, atat de ordin estetic cat si de ordin functional. cele doua subcategorii - le gasesc mai mult decat CLARE si EFICIENTE intr-un astfel de show. asa ca... puneti mana si creionati niste criterii, apelati la niste specialisti si hai sa le dam publice si pe astea ;) |
Re: criterii BEST ENGINE
cel mai corect ar fi, dupa parerea mea de neinitiat, ca ar trebui masurata puterea actuala a mototrului pe dynotester si impartita la puterea originala, din talom.Si cel care are raportul asta mai mare pleaca cu cupa :-P
|
Re: criterii BEST ENGINE
da, e gandita si asta, e unul din motivele pt care aducem dyno la fata locului.
Din pacate nu e 4x4 |
Re: criterii BEST ENGINE
Si ce facetzi cu masinile care au motorul in rodaj ??? Care sa zicem ca l-au terminat cu 7 zile inaintea concursului ... si nu au nici macar 1000 de kilometri de rodaj facutzi ???
Eu nu am mai auzit pe afara sa se faca la Best Engine dyno-test ... Nu e asta problema ... dar Dyno-Testul ala presupune sa duci masina in ture f mari care ii fac " foarte bine cand nu ai nici 1000 km ... Nu? |
Re: criterii BEST ENGINE
Quote:
nici chiar asa, ca vin cu motorul cu uleiul pe el de un deget grosime. cred ca mai intai ar trebuii definit ce se urmareste la un motor: - aspectul? (aicea se poate cadea in partea unde apare unul cu un motor plin de chinezarii inutile care iau ochii si lucesc dar fara nici o utilitate practica) - calitatea si numarul modificarilor (pot fi o gramda de modificari care aparent sa nu se vada, pistoane biele, injectoare.......) - cresterea de putere fata de standard (aicea sa nu se ajunga la exemplul dat de mine mai sus sa castige un motor pe care atarna uleiul de un deget impins la maxim doar pt acest eveniment) poate se vor imbina toate aceste aspecte. |
Re: criterii BEST ENGINE
Quote:
e prevazut separat un dyno-contest |
Re: criterii BEST ENGINE
Quote:
Dar pe pagina principala nu am vazut nici o categorie BEST ENGINE ... doar Best Interior , Best of Show , Best exterior , db , bla bla ... |
Re: criterii BEST ENGINE
nu era prevazut initial...
dar daca discutiile converg inspre ceva coerent, de ce nu? nu regulamentul ne face, noi il facem |
Re: criterii BEST ENGINE
Quote:
- aveti ceva modificat la motor ? - cat la suta sunt modificari pur estetice ? - cat la suta sunt modificari pur tehnice ? - ati mers pe show&shine sau pe functionalitate maxima ? dupa ce aceste intrebari (de sine statatoare sau impreuna cu altele pe care le stabiliti) au fost puse participantilor, e deja clar daca se merita implementarea subcategoriilor best-engine bay dressing si best engine specs, separat sau impreuna cu acel dyno-contest. si da, un strut brace intre amortizoarele fatza poate participa la ambele categorii (apropos de un exemplu) - are o functionalitate clara si poate fi cromat sau vopsit in ton cu paint-ul exterior sau altceva. ;) motorul nu poate castiga (parerea mea) decat intr-o simbioza perfecta sau care tinde spre perfectiune cu transmisie, suspensie, franare, tren rulare, stabilizare si rigidizare caroserie. altfel - avem de ales intre motoare de sute de cai care nu pun decat o mica parte din acesti cai la roata. ;) inca o data: acel show&shine ne va da posibili viitori castigatori in estetica compartimentului motor, acei "puristi" care nu sufera o picatura de ulei pe capacul motor proaspat cromat iar coroborarea engine specs cu dyno-contest-ul poate duce la o apreciere mai exacta a viitorilor posibili castigatori ai acestor din urma categorii. indiferent de ce se hotaraste, o mai zic inca o data: MOTORUL, la un astfel de show, trebuie sa fie si el, la randul lui, incoronat. :D |
Re: criterii BEST ENGINE
O parere, nimic mai mult. E un salon de tuning, care tradus cu ceea ce se intampla la noi este salon de STYLING. Sa fim seriosi, cata lume are bodykit intr-adevar de racing, cu airdiffusere gandite, eleroane la unghiul potrivit, spoiler fata cara sa raceasca aerul si care sa-l scoata... Le numaram pe degete?
Concluzia - BEST ENGINE sa se refere de fapt la BEST ENGINE DRESSING. Sa lasam puterea motorului la o parte. De aia avem curse legale sau ilegale, ca sa aratam ca conteaza puterea motorului, de aia luam cupa si diploma la curse, ca avem motoare puternice, nu frumoase ca aspect. La curse - BEST ENGINE SPECS, la tuning-show - BEST ENGINE DRESSING Despre criterii, la fel, ar fi usor de elaborat un barem. De la gradul de curatenie, calitatea prinderilor, suruburi ruginite, furtunele cum sunt prinse, coliere curate si bune, sa nu se vada fire si cabluri "romanesti", calitatea vopselei (un motor care nu are cel putin capacul de la tacheti vopsti, nu stiu daca are ce cauta aici), paintbrush, chestii unice (exista borne cu LCD-uri:lol: ), etc... Cum a zis si Gratzian, separat, dyno-contest. |
Re: criterii BEST ENGINE
da, hondarul, ai dreptate, asta a fost prima mea reactie cand am vazut ce-ai scris. DAR, imi dau seama ca nu e atat de necesar, avand in vedere contextul in care discutam de categoriile de concurs.
uite argumentele mele: refuz, din cauza deformatiei profesionale, sa cred ca in martie/aprilie va fi doar show de styling. sau, mai bine zis, e maaare pacat sa fie doar show de styling. imi doresc, si mai bine zis, sa nu merg DOAR la un show de styling. aminteai de ridler. chiar daca suntem la 150.000 de ani lumina in spate, e pacat sa NU INCEPEM cu ceva. e pacat sa tot amanam momentul. incet, incet dar sa fie. sa fie un punct de referinta in mini-istoria tuning-ului ca da, s-a facut prima jurizare pe cele 2 subcategorii. tin sa te contrazic cu exemplul dat de tine vis-a-vis de show de tuning/curse. desi ai foarte mare dreptate, ai pierdut o nuanta: la curse, nu conteaza DOAR motorul. la curse conteaza motorul+omul. ;) asa ca, aici, la show-ul de tuning, gasesc normala divizarea in 2 subcategorii, pentru ca e o expozitie statica, deci omul din spate nu-si poate dovedi (si nici nu tine sa dovedeasca) calitatile lui competitive, cu volanul in mana, talpa in podea si 2 degete pe schimbator. ;) si, ca orice show auto (din care deriva si un show tuning) spectatorii si toti cei prezenti, ca si concurentii, vor sa afle diferite specs de la fiecare motor in parte, pus pe fiecare masina in parte. in context, exceptionala ideea care s-a dat pe undeva pe-aici - cu foicica facuta de propitar, cu specs-urile masinii (motor, bodykit, alea, alea) deci - decat sa fim negativisti si sa privim realist si cinic lucrurile, mai bine sa ne dam si sa ne luam avant spre metodologia, mentalitatea si calitatea de afara. ;) |
Re: criterii BEST ENGINE
Mai spun si eu o parere : puteti pune la "Best Engine" 50% puterea si 50% aspectul . Ca pana la urma un la motor tunat conteaza ambele aspecte . Deci "Best Engine" sa aiba 100 de puncte care se aduna din "best look" si "best performance" . Best look se puncteaza asa cum ati spus voi , iar best performance sa se calculeze exact dupa cateva reguli : acea formula cu Puterea Masurata (tunata) / puterea stock ( 50 % ) + inca 50% care sa adune daca are schimbata evacuarea , admisia , chip-tuning/power-box , intercooler , compressor , supercharger , turbo , NOS , cage-bar , roll-bar , sistem franare schimbat / modificat , ... Asta ca sa nu fie prea avantajate masinile care vin cu 300-400 Cp din fabrica , pentru ca e clar ca la 500 Cp un chip + celelalte modificari aduc mai mult castig decat i-ar aduce unuia cu 130 Cp stock , desi respectivul a bagat in masina mult mai multi bani si ar fi mult mai performanta decat una din " clasa " ei .
Asta e parerea mea ... rog nu dati cu parul ! |
Re: criterii BEST ENGINE
Si eu sunt de parere ca ar trebui sa primeze procentul modificarii masinii fata de fabrica, altfel am ajunge toti sa folosim aceleasi motoare si idei, si asta e un aspect ce diverge de la ideea de tuning, personalizare... Acel procent poate fi calculat atat dupa dyno cat si dupa alte modificari aduse fata de serie, pentru ca spre exemplu, un tico nu are ce arata la curse unde A1 este de pana in 75 hp cand el stock are 42 hp, iar unde o modificare de 20 de cai este o minune ce zic eu merita premiata mai mult decat una de 40 de cai adusa unei masini pentru care reprezinta de fapt un 10-15% din puterea de fabrica... Ideea centrala era de a premia modificarile ce individualizeaza o masina fata de cele de serie, nu potenta financiara de a cumpara un motor de serie deja puternic, pentru ca altfel toti ar veni cu o balanta/extras nu cu foaia de specs...
|
Re: criterii BEST ENGINE
Ce legatura au cursele cu 4Tuning Show ???
Ca asha iau o masina care participa in campionatul de WRC si nu cred ca ma mai bate nimeni. Vorbeam de ASPECT,de modificari vizibile.Nu cred ca o sa se vada o chiuloasa comprimata , un piston forjat , O volanta usurata. Alea sunt la interior. Primele 3 poze puse pe topicul asta sunt cele mai elocvente ! |
Re: criterii BEST ENGINE
Pai hai sa ne gandim la cei care au dulapul plin de trofee - KWX, care daca te uiti sub capota te sperii si nu intelegi nimic, Subaru care are folii de izolatie termica peste tot, Speedster care are motor stock cu un fogger de NX. Pentru cei care alearga la curse conteaza puterea, iar frumusetea, curatenia si gradul de stralucire nu conteaza absolut deloc. Ce vreau sa spun este ca nu trebuie sa dai premiul BEST ENGINE adunand criteriile de jurizare de la PUTERE si ASPECT. Nu prea au legatura unele cu celelalte in Romania. Pozele puse de X-Ray sunt un exemplu de ce ar trebui sa fie, dar nu cred ca exista un singur motor in tara asta macar aproape de cele din poza. Plus ca motoarele din poza e clar ca sunt strict de show, chiar daca se anunta puterile motorului de sute de cai - exemplu concret: o turbina care este folosita si merge, nu va ramane niciodata nichelata si cromata cum este cea din poza. Suntem in Romania, wake up!
Trebuie facut premiu separat de BEST ENGINE SPECS si BEST ENGINE DRESSING. La SPECS castiga masina care, masurata pe dyno la fata locului, a castigat cea mai multa putere in plus fata de puterea de fabrica. Asa ar fi normal zic eu. La DRESSING, se face un barem legat de aspect. Parerea mea. Care poate fi buna sau proasta, dar e argumentata. Nu cinica sau negativista. |
Re: criterii BEST ENGINE
Quote:
dar haidetzi sa inaintam putin ...sa facem concret criteriile si baremul de pucte, sa il mai dezbatem daca e cazut si sa terminam odata cu problema asta..., sau nu ?:D |
Re: criterii BEST ENGINE
pana la urma s-a hotarat conducerea? se baga categoria aceasta ? :)
|
Re: criterii BEST ENGINE
inca deliberam, si stam sa vedem cat mai multe opinii pe subiect, sa nu hotaram la intamplare...
mai stam de vb cu unu, cu altul... |
Re: criterii BEST ENGINE
Quote:
Super tare ideea.....si deja am vorbit cu cineva care va fii prezent cu o astfel de capodopera.....arata foarte asemanator cu cele din primele poze puse de X-ray... Deci persoana respectiva va participa 100% pt a castiga sectiunea de BEST ENGINE DRESSING. Foarte tare ideea oricum....cred ca vor suficienti concurenti dornici sa arate ce au si sub capota.... |
Re: criterii BEST ENGINE
Pai facem asa ... punctam cumva best dressing si apoi se dau puncte in plus pt procentele in plus pe care le scoate motorul pe dyno fata de stock . Adik + 10 % fata de stok e 1 punct , + 20% 2 puncte . Iar notarea best engine sa se faca cu punctaj de la 1 la 10 . Sa dai o vopsea e (200.000 sprayoul) , inoxul nu e scump , un oil catch tack cromat e 1 mil , dar sa pui 50 % in plus la motor si sa mai si arate bine .... nu cred ca engine specs sunt doar pt curse. Doar modificarea motorului tot TUNING se numeste si cei care o fac sunt ... TUNERi . Nu ?
|
Re: criterii BEST ENGINE
Si cu masinile cu motorul in rodaj ce facem ?
Cum ii masori puterea ? |
Re: criterii BEST ENGINE
Pai...cu dyno ar fii o problema....sunt masini foarte joase care daca le bagi pe role s-ar putea sa isi sparga barile....sa ii pui sa le demonteze...nu poti.
Eu cand am vorbit de BEST ENGINE DRESSING m-am gandit numai la aspectul exterior...nu si la ce are prin el....acum....decideti voi. |
Re: criterii BEST ENGINE
Quote:
|
Re: criterii BEST ENGINE
Quote:
|
Re: criterii BEST ENGINE
Quote:
1000 de Km ? Doar atat se face un rodaj ? Vorbesc de un motor nou 100% ... nu de o segmentare ! Quote:
|
Re: criterii BEST ENGINE
Quote:
|
Re: criterii BEST ENGINE
Whatever ... o sa expun masina fara capota si cu o fisa dyno langa dar nu ma inscriu la atetea categorii pt un singur motor . BEST ENGINE era concludent si suficient . jdemii de categorii ..... daca vin cu uleiul pe el dar cu cai multi sa inteleg ca e ok ? Hai fratilor ... vorbim de tuning motor . E ca si cum ai premia o masina pt kit de caroserie si separat pt jante si cauciucuri .
Andrei ... sunt mai multe metode de a roda un motor ..... ;) |
Re: criterii BEST ENGINE
Quote:
|
Re: criterii BEST ENGINE
Quote:
|
Re: criterii BEST ENGINE
ba nu va mai certati atata corect ar fii aspect + cu cat la suta sa marit puterea motorului fata de stock (fara nos )+ce modificari majore sau facut la motor fata de stock si atat de exemplu eu am un motor de 77 kw stock si poate lam dus la 110 kw prin modificari tehnice poate l-am si vopsit cu vopsea speciala :) si poate mai are si ceva special deci tunat bine de tot (poate )
|
Re: criterii BEST ENGINE
Quote:
Si cum se masoara cu cat % s-a marit puterea motorului fata de stock daca masina e 4x4 ? |
| All times are GMT +2. The time now is 18:03. |
- Copyright 2026 4Tuning