Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   TuningDAYS 2007 (https://forum.4tuning.ro/353-tuningdays-2007.html)
-   -   criterii BEST ENGINE (https://forum.4tuning.ro/353-tuningdays-2007/34067-criterii-best-engine.html)

gaju 21-02-07 14:06

criterii BEST ENGINE
 
x-ray,ai onoarea...

X-Ray-Eyes 21-02-07 15:22

Re: criterii BEST ENGINE
 
6 Attachment(s)
Parerea mea ... pentru o jurizare corecta la categoria BEST ENGINE ...
Best Engine nu inseamna sa iti iei un Veyron si sa ii prezinti motorul ...
Inseamna sa ai o masina care are sub capota un MOTOR NOU ( cu un PLUS DE IMBUNATATIRI pe care potzi sa "il lingi" de curat si impecabil ce este !
... adica sa fie cat mai putine piese stock ramase din motorul original.
Nu inseamna ca vopsesti capacul motorului cu oja sau ca pui un extinctor vopsit cu albastru pe care ai trantit un sticker cu nos langa baterie ... sau ca tragi niste tuburi colorate cumparate de la electrica pentru izolatie ...

In cazul in care se vopsesc piesele , sa se verifice calitatea vopsitoriei ... cum e dat lacul , cum e facut airbrush-ul , etc ...

Am pus mai jos niste poze ...

X-Ray-Eyes 21-02-07 15:32

Re: criterii BEST ENGINE
 
Primele 3 motoare ( Tuning 1 , Tuning 2 si Tuning 3 )sunt genul de motoare care ar trebui sa participe la aceasta grupa : BEST ENGINE ...
Celelalte 3 ( WTF1 , WTF2 , WTF3 ) sunt ... GLUME ... Tentative ... aiureli !

RoSonic 21-02-07 15:35

Re: criterii BEST ENGINE
 
Ce zici tu X-Ray e BEST ENGINE DRESSING...

solutia pt BEST ENGINE e una singura -> DYNOTESTUL!!! ;) (care va fi mai mult ca sigur la fata locului.)

X-Ray-Eyes 21-02-07 15:45

Re: criterii BEST ENGINE
 
Quote:

Originally Posted by RoSonic (Post 763116)
Ce zici tu X-Ray e BEST ENGINE DRESSING...

solutia pt BEST ENGINE e una singura -> DYNOTESTUL!!! ;) (care va fi mai mult ca sigur la fata locului.)

Si daca imi iau un Veyron si ii prezint motorul stock de 1001 cai cine unde e Tuningul ???

La categoria BEST ENGINE ar trebui sa se ia in calcul motorizarea care exista pe masina ...
La orice marca exista Varful de gama ...
BMW Seria 3 exista M3 CSL , la seria 5 exista M5 , cum la Opel exista 2.0 16v Turbo , cum la VW exista la Passat W8 , la Golf 3.2 V6 , la Ford exista V10 de 506 Cp ...
Genul acesta de motoare ar trebui sa se gaseasca sub capota unor masini care nu au fost echipate niciodata motorizarea asta ...

RoSonic 21-02-07 16:04

Re: criterii BEST ENGINE
 
Eu ziceam doar ca ce ai prezentat tu tine de tuningul dpdv al aspectului motorului nu de motor in sine... Ca poti stoarce multi cai si motorul sa arate ca inainte.
Sau il poti "imbraca" frumos - furtune siliconice, inox, filtru, paint si sa nu aiba nimic in plus ca putere... si doar ca design.

Iar ce ziceam eu cu dyno, ma refeream la a observa castigul de putere... nu la a pune un veyron si a vedea ca are in plus fata de specificatii 0 cai.

X-Ray-Eyes 21-02-07 16:18

Re: criterii BEST ENGINE
 
Quote:

Originally Posted by RoSonic (Post 763176)
Eu ziceam doar ca ce ai prezentat tu tine de tuningul dpdv al aspectului motorului nu de motor in sine...

Tu ai vazut bine primele 3 poze ???
Ala e aspect ???
I-a uita-te mai bine ...

shantzu 21-02-07 16:58

Re: criterii BEST ENGINE
 
parerea mea de incepator :ar trebuii sa se tina cont si de puterea obtinuta in urma modificarilor (daca o sa fie dyno acolo) cat si de designul exterior ;)
nu cred ca ar fii corect sa castige un motor cu ceva putere dar jalnic la exterior si invers ;)
eu cam asha vad treaba .....:rolleyes2

RoSonic 21-02-07 17:09

Re: criterii BEST ENGINE
 
Da bre am inteles foarte bine ce zici tu, si nu te-am contrazis...
am zis doar ca dupa mine ar merge denumita categoria "Best Engine Dressing"... pentru ca titlul de "best engine" cel putin pe mine ma duce cu gandul la altceva, si anume la performanta dovedita, care poate fi prezenta fara nimic care sa sara in ochi!


Si da am vazut pozele... motoarele alea au un "aspect" ce te duce cu gandul la multa putere!

TopArt 21-02-07 17:14

Re: criterii BEST ENGINE
 
propun si aici o delimitare, pe subcategorii:

best engine specs

si

best engine-bay dressing

si x-ray-eyes si rosonic au foarte mare dreptate in ceea ce spun.

aceasta delimitare pe subcategorii nu face decat sa arunce putina lumina intr-un tuning romanesc in care regele "engine" nu prea a fost urcat pe tron, oficial, la nici un salon. e pacat sa n-avem un punct de referinta, e pacat sa nu se ia in consideratie si prepararea motorului, atat de ordin estetic cat si de ordin functional. cele doua subcategorii - le gasesc mai mult decat CLARE si EFICIENTE intr-un astfel de show.

asa ca... puneti mana si creionati niste criterii, apelati la niste specialisti si hai sa le dam publice si pe astea ;)

metal_militia 21-02-07 18:04

Re: criterii BEST ENGINE
 
cel mai corect ar fi, dupa parerea mea de neinitiat, ca ar trebui masurata puterea actuala a mototrului pe dynotester si impartita la puterea originala, din talom.Si cel care are raportul asta mai mare pleaca cu cupa :-P

Gratzian 21-02-07 19:25

Re: criterii BEST ENGINE
 
da, e gandita si asta, e unul din motivele pt care aducem dyno la fata locului.
Din pacate nu e 4x4

X-Ray-Eyes 21-02-07 20:10

Re: criterii BEST ENGINE
 
Si ce facetzi cu masinile care au motorul in rodaj ??? Care sa zicem ca l-au terminat cu 7 zile inaintea concursului ... si nu au nici macar 1000 de kilometri de rodaj facutzi ???
Eu nu am mai auzit pe afara sa se faca la Best Engine dyno-test ... Nu e asta problema ... dar Dyno-Testul ala presupune sa duci masina in ture f mari care ii fac " foarte bine cand nu ai nici 1000 km ...
Nu?

200SX 21-02-07 22:04

Re: criterii BEST ENGINE
 
Quote:

Originally Posted by metal_militia (Post 763393)
cel mai corect ar fi, dupa parerea mea de neinitiat, ca ar trebui masurata puterea actuala a mototrului pe dynotester si impartita la puterea originala, din talom.Si cel care are raportul asta mai mare pleaca cu cupa :-P


nici chiar asa, ca vin cu motorul cu uleiul pe el de un deget grosime.


cred ca mai intai ar trebuii definit ce se urmareste la un motor:
- aspectul? (aicea se poate cadea in partea unde apare unul cu un motor plin de chinezarii inutile care iau ochii si lucesc dar fara nici o utilitate practica)
- calitatea si numarul modificarilor (pot fi o gramda de modificari care aparent sa nu se vada, pistoane biele, injectoare.......)
- cresterea de putere fata de standard (aicea sa nu se ajunga la exemplul dat de mine mai sus sa castige un motor pe care atarna uleiul de un deget impins la maxim doar pt acest eveniment)

poate se vor imbina toate aceste aspecte.

Gratzian 21-02-07 23:52

Re: criterii BEST ENGINE
 
Quote:

Originally Posted by X-Ray-Eyes (Post 763649)
Si ce facetzi cu masinile care au motorul in rodaj ??? Care sa zicem ca l-au terminat cu 7 zile inaintea concursului ... si nu au nici macar 1000 de kilometri de rodaj facutzi ???
Eu nu am mai auzit pe afara sa se faca la Best Engine dyno-test ... Nu e asta problema ... dar Dyno-Testul ala presupune sa duci masina in ture f mari care ii fac " foarte bine cand nu ai nici 1000 km ...
Nu?

nu, era off topic de la mine...sorry
e prevazut separat un dyno-contest

X-Ray-Eyes 22-02-07 00:21

Re: criterii BEST ENGINE
 
Quote:

Originally Posted by Gratzian (Post 764224)
nu, era off topic de la mine...sorry
e prevazut separat un dyno-contest

Asa mai merge sherif ...
Dar pe pagina principala nu am vazut nici o categorie BEST ENGINE ... doar Best Interior , Best of Show , Best exterior , db , bla bla ...

Gratzian 22-02-07 00:41

Re: criterii BEST ENGINE
 
nu era prevazut initial...
dar daca discutiile converg inspre ceva coerent, de ce nu?
nu regulamentul ne face, noi il facem

TopArt 22-02-07 07:56

Re: criterii BEST ENGINE
 
Quote:

Originally Posted by Gratzian (Post 764293)
nu era prevazut initial...
dar daca discutiile converg inspre ceva coerent, de ce nu?

in cazul acesta, ca si in cazul intrebarii "exista masini custom la eveniment ca sa delimitam best custom si best import exterior", trebuie facut un sondaj intre participanti cu intrebari simple care vor duce la nasterea sau gatuirea in fasha a celor doua subcategorii propuse de x-ray-eyes si rosonic si imbinate de mine:

- aveti ceva modificat la motor ?
- cat la suta sunt modificari pur estetice ?
- cat la suta sunt modificari pur tehnice ?
- ati mers pe show&shine sau pe functionalitate maxima ?

dupa ce aceste intrebari (de sine statatoare sau impreuna cu altele pe care le stabiliti) au fost puse participantilor, e deja clar daca se merita implementarea subcategoriilor best-engine bay dressing si best engine specs, separat sau impreuna cu acel dyno-contest.

si da, un strut brace intre amortizoarele fatza poate participa la ambele categorii (apropos de un exemplu) - are o functionalitate clara si poate fi cromat sau vopsit in ton cu paint-ul exterior sau altceva. ;)

motorul nu poate castiga (parerea mea) decat intr-o simbioza perfecta sau care tinde spre perfectiune cu transmisie, suspensie, franare, tren rulare, stabilizare si rigidizare caroserie. altfel - avem de ales intre motoare de sute de cai care nu pun decat o mica parte din acesti cai la roata. ;)

inca o data: acel show&shine ne va da posibili viitori castigatori in estetica compartimentului motor, acei "puristi" care nu sufera o picatura de ulei pe capacul motor proaspat cromat iar coroborarea engine specs cu dyno-contest-ul poate duce la o apreciere mai exacta a viitorilor posibili castigatori ai acestor din urma categorii.

indiferent de ce se hotaraste, o mai zic inca o data: MOTORUL, la un astfel de show, trebuie sa fie si el, la randul lui, incoronat. :D

Hondarul 22-02-07 10:05

Re: criterii BEST ENGINE
 
O parere, nimic mai mult. E un salon de tuning, care tradus cu ceea ce se intampla la noi este salon de STYLING. Sa fim seriosi, cata lume are bodykit intr-adevar de racing, cu airdiffusere gandite, eleroane la unghiul potrivit, spoiler fata cara sa raceasca aerul si care sa-l scoata... Le numaram pe degete?

Concluzia - BEST ENGINE sa se refere de fapt la BEST ENGINE DRESSING. Sa lasam puterea motorului la o parte. De aia avem curse legale sau ilegale, ca sa aratam ca conteaza puterea motorului, de aia luam cupa si diploma la curse, ca avem motoare puternice, nu frumoase ca aspect.

La curse - BEST ENGINE SPECS, la tuning-show - BEST ENGINE DRESSING

Despre criterii, la fel, ar fi usor de elaborat un barem. De la gradul de curatenie, calitatea prinderilor, suruburi ruginite, furtunele cum sunt prinse, coliere curate si bune, sa nu se vada fire si cabluri "romanesti", calitatea vopselei (un motor care nu are cel putin capacul de la tacheti vopsti, nu stiu daca are ce cauta aici), paintbrush, chestii unice (exista borne cu LCD-uri:lol: ), etc...

Cum a zis si Gratzian, separat, dyno-contest.

TopArt 22-02-07 11:47

Re: criterii BEST ENGINE
 
da, hondarul, ai dreptate, asta a fost prima mea reactie cand am vazut ce-ai scris. DAR, imi dau seama ca nu e atat de necesar, avand in vedere contextul in care discutam de categoriile de concurs.

uite argumentele mele: refuz, din cauza deformatiei profesionale, sa cred ca in martie/aprilie va fi doar show de styling. sau, mai bine zis, e maaare pacat sa fie doar show de styling. imi doresc, si mai bine zis, sa nu merg DOAR la un show de styling.

aminteai de ridler. chiar daca suntem la 150.000 de ani lumina in spate, e pacat sa NU INCEPEM cu ceva. e pacat sa tot amanam momentul. incet, incet dar sa fie. sa fie un punct de referinta in mini-istoria tuning-ului ca da, s-a facut prima jurizare pe cele 2 subcategorii.

tin sa te contrazic cu exemplul dat de tine vis-a-vis de show de tuning/curse. desi ai foarte mare dreptate, ai pierdut o nuanta: la curse, nu conteaza DOAR motorul. la curse conteaza motorul+omul. ;) asa ca, aici, la show-ul de tuning, gasesc normala divizarea in 2 subcategorii, pentru ca e o expozitie statica, deci omul din spate nu-si poate dovedi (si nici nu tine sa dovedeasca) calitatile lui competitive, cu volanul in mana, talpa in podea si 2 degete pe schimbator. ;)

si, ca orice show auto (din care deriva si un show tuning) spectatorii si toti cei prezenti, ca si concurentii, vor sa afle diferite specs de la fiecare motor in parte, pus pe fiecare masina in parte. in context, exceptionala ideea care s-a dat pe undeva pe-aici - cu foicica facuta de propitar, cu specs-urile masinii (motor, bodykit, alea, alea)

deci - decat sa fim negativisti si sa privim realist si cinic lucrurile, mai bine sa ne dam si sa ne luam avant spre metodologia, mentalitatea si calitatea de afara. ;)

marius_eugen 22-02-07 12:17

Re: criterii BEST ENGINE
 
Mai spun si eu o parere : puteti pune la "Best Engine" 50% puterea si 50% aspectul . Ca pana la urma un la motor tunat conteaza ambele aspecte . Deci "Best Engine" sa aiba 100 de puncte care se aduna din "best look" si "best performance" . Best look se puncteaza asa cum ati spus voi , iar best performance sa se calculeze exact dupa cateva reguli : acea formula cu Puterea Masurata (tunata) / puterea stock ( 50 % ) + inca 50% care sa adune daca are schimbata evacuarea , admisia , chip-tuning/power-box , intercooler , compressor , supercharger , turbo , NOS , cage-bar , roll-bar , sistem franare schimbat / modificat , ... Asta ca sa nu fie prea avantajate masinile care vin cu 300-400 Cp din fabrica , pentru ca e clar ca la 500 Cp un chip + celelalte modificari aduc mai mult castig decat i-ar aduce unuia cu 130 Cp stock , desi respectivul a bagat in masina mult mai multi bani si ar fi mult mai performanta decat una din " clasa " ei .
Asta e parerea mea ... rog nu dati cu parul !

tico_rs 22-02-07 13:18

Re: criterii BEST ENGINE
 
Si eu sunt de parere ca ar trebui sa primeze procentul modificarii masinii fata de fabrica, altfel am ajunge toti sa folosim aceleasi motoare si idei, si asta e un aspect ce diverge de la ideea de tuning, personalizare... Acel procent poate fi calculat atat dupa dyno cat si dupa alte modificari aduse fata de serie, pentru ca spre exemplu, un tico nu are ce arata la curse unde A1 este de pana in 75 hp cand el stock are 42 hp, iar unde o modificare de 20 de cai este o minune ce zic eu merita premiata mai mult decat una de 40 de cai adusa unei masini pentru care reprezinta de fapt un 10-15% din puterea de fabrica... Ideea centrala era de a premia modificarile ce individualizeaza o masina fata de cele de serie, nu potenta financiara de a cumpara un motor de serie deja puternic, pentru ca altfel toti ar veni cu o balanta/extras nu cu foaia de specs...

TheBig_X 22-02-07 13:26

Re: criterii BEST ENGINE
 
Ce legatura au cursele cu 4Tuning Show ???
Ca asha iau o masina care participa in campionatul de WRC si nu cred ca ma mai bate nimeni.
Vorbeam de ASPECT,de modificari vizibile.Nu cred ca o sa se vada o chiuloasa comprimata , un piston forjat , O volanta usurata.
Alea sunt la interior.
Primele 3 poze puse pe topicul asta sunt cele mai elocvente !

Hondarul 22-02-07 13:59

Re: criterii BEST ENGINE
 
Pai hai sa ne gandim la cei care au dulapul plin de trofee - KWX, care daca te uiti sub capota te sperii si nu intelegi nimic, Subaru care are folii de izolatie termica peste tot, Speedster care are motor stock cu un fogger de NX. Pentru cei care alearga la curse conteaza puterea, iar frumusetea, curatenia si gradul de stralucire nu conteaza absolut deloc. Ce vreau sa spun este ca nu trebuie sa dai premiul BEST ENGINE adunand criteriile de jurizare de la PUTERE si ASPECT. Nu prea au legatura unele cu celelalte in Romania. Pozele puse de X-Ray sunt un exemplu de ce ar trebui sa fie, dar nu cred ca exista un singur motor in tara asta macar aproape de cele din poza. Plus ca motoarele din poza e clar ca sunt strict de show, chiar daca se anunta puterile motorului de sute de cai - exemplu concret: o turbina care este folosita si merge, nu va ramane niciodata nichelata si cromata cum este cea din poza. Suntem in Romania, wake up!

Trebuie facut premiu separat de BEST ENGINE SPECS si BEST ENGINE DRESSING. La SPECS castiga masina care, masurata pe dyno la fata locului, a castigat cea mai multa putere in plus fata de puterea de fabrica. Asa ar fi normal zic eu. La DRESSING, se face un barem legat de aspect.

Parerea mea. Care poate fi buna sau proasta, dar e argumentata. Nu cinica sau negativista.

MKE 22-02-07 14:37

Re: criterii BEST ENGINE
 
Quote:

Originally Posted by Hondarul (Post 765107)

Trebuie facut premiu separat de BEST ENGINE SPECS si BEST ENGINE DRESSING. La SPECS castiga masina care, masurata pe dyno la fata locului, a castigat cea mai multa putere in plus fata de puterea de fabrica. Asa ar fi normal zic eu. La DRESSING, se face un barem legat de aspect.

si dupa parerea mea asa ar fi cel mai corect....
dar haidetzi sa inaintam putin ...sa facem concret criteriile si baremul de pucte, sa il mai dezbatem daca e cazut si sa terminam odata cu problema asta..., sau nu ?:D

STIprdr 22-02-07 16:31

Re: criterii BEST ENGINE
 
pana la urma s-a hotarat conducerea? se baga categoria aceasta ? :)

Gratzian 22-02-07 18:31

Re: criterii BEST ENGINE
 
inca deliberam, si stam sa vedem cat mai multe opinii pe subiect, sa nu hotaram la intamplare...
mai stam de vb cu unu, cu altul...

ERY 23-02-07 10:27

Re: criterii BEST ENGINE
 
Quote:

Originally Posted by RoSonic (Post 763116)
Ce zici tu X-Ray e BEST ENGINE DRESSING...


Super tare ideea.....si deja am vorbit cu cineva care va fii prezent cu o astfel de capodopera.....arata foarte asemanator cu cele din primele poze puse de X-ray...

Deci persoana respectiva va participa 100% pt a castiga sectiunea de BEST ENGINE DRESSING.


Foarte tare ideea oricum....cred ca vor suficienti concurenti dornici sa arate ce au si sub capota....

Lucian 23-02-07 11:32

Re: criterii BEST ENGINE
 
Pai facem asa ... punctam cumva best dressing si apoi se dau puncte in plus pt procentele in plus pe care le scoate motorul pe dyno fata de stock . Adik + 10 % fata de stok e 1 punct , + 20% 2 puncte . Iar notarea best engine sa se faca cu punctaj de la 1 la 10 . Sa dai o vopsea e (200.000 sprayoul) , inoxul nu e scump , un oil catch tack cromat e 1 mil , dar sa pui 50 % in plus la motor si sa mai si arate bine .... nu cred ca engine specs sunt doar pt curse. Doar modificarea motorului tot TUNING se numeste si cei care o fac sunt ... TUNERi . Nu ?

X-Ray-Eyes 23-02-07 14:30

Re: criterii BEST ENGINE
 
Si cu masinile cu motorul in rodaj ce facem ?
Cum ii masori puterea ?

ERY 23-02-07 14:32

Re: criterii BEST ENGINE
 
Pai...cu dyno ar fii o problema....sunt masini foarte joase care daca le bagi pe role s-ar putea sa isi sparga barile....sa ii pui sa le demonteze...nu poti.
Eu cand am vorbit de BEST ENGINE DRESSING m-am gandit numai la aspectul exterior...nu si la ce are prin el....acum....decideti voi.

Lucian 23-02-07 16:00

Re: criterii BEST ENGINE
 
Quote:

Originally Posted by X-Ray-Eyes (Post 766861)
Si cu masinile cu motorul in rodaj ce facem ?
Cum ii masori puterea ?

F f tare!!!!! Daca ai motorul in rodaj .... ii faci rodajul inainte de 29 martie. O noapte .... 2 drumuri Constanta - Bucuresti dus - intors si gata rodajul .

Lucian 23-02-07 16:03

Re: criterii BEST ENGINE
 
Quote:

Originally Posted by CT-81-ERY (Post 766865)
Pai...cu dyno ar fii o problema....sunt masini foarte joase care daca le bagi pe role s-ar putea sa isi sparga barile....sa ii pui sa le demonteze...nu poti.
Eu cand am vorbit de BEST ENGINE DRESSING m-am gandit numai la aspectul exterior...nu si la ce are prin el....acum....decideti voi.

Pe afara vopsit gardul .... daca ajungem sa apreciem numai Samco si vopseaua termica de pe bloc .... hai frate .... Eu aveam de gand sa ma bag la best engine... dar daca e vorba DOAR de aspect ... mai bine ma las . O sa expun masina fara capota ca sa se vada ca aveam ce arata dar nu ma voi inscrie. Nu e normal . Cu banii care i-am dat pe turbina imi puneam SAMCO si la furtunasele pt stropit parbrizul .

X-Ray-Eyes 23-02-07 16:19

Re: criterii BEST ENGINE
 
Quote:

Originally Posted by Lucian (Post 767004)
F f tare!!!!! Daca ai motorul in rodaj .... ii faci rodajul inainte de 29 martie. O noapte .... 2 drumuri Constanta - Bucuresti dus - intors si gata rodajul .


1000 de Km ? Doar atat se face un rodaj ?
Vorbesc de un motor nou 100% ... nu de o segmentare !

Quote:

Originally Posted by Lucian (Post 767006)
Pe afara vopsit gardul ...

Si inauntru sa arate fiecare ce a bagat ... ca sa vada lumea ca nu e numai gardul vopsit ... si are si niste "leoparzi" inauntru ... nu pisici maidaneze ...

Hondarul 23-02-07 18:18

Re: criterii BEST ENGINE
 
Quote:

Originally Posted by Lucian (Post 767006)
Pe afara vopsit gardul .... daca ajungem sa apreciem numai Samco si vopseaua termica de pe bloc .... hai frate .... Eu aveam de gand sa ma bag la best engine... dar daca e vorba DOAR de aspect ... mai bine ma las . O sa expun masina fara capota ca sa se vada ca aveam ce arata dar nu ma voi inscrie. Nu e normal . Cu banii care i-am dat pe turbina imi puneam SAMCO si la furtunasele pt stropit parbrizul .

Pai care parte nu ai inteles-o? Sunt doua premii distincte - DRESSING si SPECS. Tu ai triplat puterea de fabrica, ai sanse sa castigi la SPECS. Crezi ca este aspectuos, lucios si impresioneaza vederea, te bagi si la DRESSING. Nu cred ca merge sa facem un singur premiu care sa le inglobeze pe amandoua. Asa este si afara - ENGINE DRESSING si PERFORMANCE ENGINE. Unde e neclaritatea?

Lucian 23-02-07 19:21

Re: criterii BEST ENGINE
 
Whatever ... o sa expun masina fara capota si cu o fisa dyno langa dar nu ma inscriu la atetea categorii pt un singur motor . BEST ENGINE era concludent si suficient . jdemii de categorii ..... daca vin cu uleiul pe el dar cu cai multi sa inteleg ca e ok ? Hai fratilor ... vorbim de tuning motor . E ca si cum ai premia o masina pt kit de caroserie si separat pt jante si cauciucuri .
Andrei ... sunt mai multe metode de a roda un motor ..... ;)

ERY 24-02-07 18:17

Re: criterii BEST ENGINE
 
Quote:

Originally Posted by Hondarul (Post 767301)
Asa este si afara - ENGINE DRESSING si PERFORMANCE ENGINE. Unde e neclaritatea?

Si cred ca este si cel mai logic sa fie asa.

Lucian 24-02-07 18:22

Re: criterii BEST ENGINE
 
Quote:

Originally Posted by CT-81-ERY (Post 768960)
Si cred ca este si cel mai logic sa fie asa.

Daca aveai o turbina pe masina , nitro si alte chestii ... nu mai spuneai asta.

trixulica 25-02-07 19:03

Re: criterii BEST ENGINE
 
ba nu va mai certati atata corect ar fii aspect + cu cat la suta sa marit puterea motorului fata de stock (fara nos )+ce modificari majore sau facut la motor fata de stock si atat de exemplu eu am un motor de 77 kw stock si poate lam dus la 110 kw prin modificari tehnice poate l-am si vopsit cu vopsea speciala :) si poate mai are si ceva special deci tunat bine de tot (poate )

X-Ray-Eyes 25-02-07 19:16

Re: criterii BEST ENGINE
 
Quote:

Originally Posted by trixulica (Post 770692)
...corect ar fii aspect + cu cat la suta sa marit puterea motorului fata de stock (fara nos )+ce modificari majore sau facut la motor fata de stock si atat ...


Si cum se masoara cu cat % s-a marit puterea motorului fata de stock daca masina e 4x4 ?


All times are GMT +2. The time now is 18:03.

- Copyright 2026 4Tuning