![]() |
Machete in lucru - Lancer
9 Attachment(s)
deci achizitionat oltcitul de la DeAgostini
clar culoarea nu imi place dar cum am colectia completa un exemplar o sa ramana asa Una din machete va fi clar copia mai mica a unuia din oltciturile care le am in curte in speta 11R-ul lui taicameo ... am eu o simpatie mai mare pt aceasta masina fata de al meu OLTCIt... probabil din simplul fapt ca a fost de noua in casa noastra, a fost prima masina la care m-am urcat la volan si multe altele pt aceasta in plan ar fi : - o modificare minora a pragurilor(si asa cele ale machetei seamana foarte mult cu unele de fibra) -aparatori noroi roti fata -culoare rosie -vopsire interior in culorile originale (gri) -modificare volan (mi se pare mie prea lung axul) -cateva elelente de care nu au avut grija chinezii si anume : - oglinda pe partea dreapta, - antena - redesenarea elementelor de design(manere usi, ornament streasina,chedere geamuri) si desenarea celor care nu au existat pe macheta initiala in speta stropitoarele de parbriz, semnalizatoarele laterale, ornamentul haionului poze cu stadiul lucrarii mai jos ...si prima problema aparuta ...un defect de turnare la aripa dreapta ... uitandu-ma apoi si la restul exemplarelor de le mai am am costatat ca vopseaua le atenueaza dar nu le ascunde Imi cer totusi scuze pentru calitatea pozelor ..dar telefonul meu nu stie mai mult... |
Re: machete in lucru - Lancer
Te rog sa nu te mai grabesti atunci cand scrii!
Incearca poze la pervaz unde ai lumina de afara |
Re: machete in lucru - Lancer
suna bine,succes;)
|
Re: machete in lucru - Lancer
Bravo domnule, hai sa vedem ce iese, spor cu pragurile, eu m-am enervat ca nu rezista chitul in fasie subtire si am dat dracu masina aseara, in seara asta ma pun pe ea, eventual mai bag si eu o vopsea....am infundat gaurile la spate unde vine bara si am tras chit intre urechi...ramane fara bara spate masinuta. Vezi ca farurile nu merg curatate cu lichid de frana, cu acetona am sa incerc poate asa o sa mearga. poate poate rezolvam trabantul in seara asta, inca sunt indecis daca sa incerc sau sa-l mai las.
Defectul de pe dreapta, trebuia sa finisesi incat sa ramana vopsea in gaura aia, cu ce ai curatat, cu lama? merge cu lichid de frana stas....doar bagi cateva zgarieturi pana la metal si las-o in lichid de frana peste zi, la caldura, si apoi o iei cu lama, merge blana, se inmoaie vopseaua, ii moare priza. |
Re: Machete in lucru - Lancer
ce lichid de frana??? s-au inventat solutiile decapante ... nu e prea cine stie ce decanolul de la policolor ..dar isi face treaba .... asa arata la cea de-a doua inmuiere pe interior nu am avut rabdare ca lumea sa o frec cu carpa si periuta de dinti si am folosit o lama de cuter ... si a fost treaba de 3-4 ore de la inceput pana la sfarsit ...timp in care am facut o gramada de alte treburi
mersi de urari dog |
Re: Machete in lucru - Lancer
Eu lichid de frana folosesc si functioneaza se inmoaie vopseaua si se desprinde nu la carpa dar la o lama sare imediat. Eu am lasat masinuta de pe o zi pe alta, bineinteles, nu trebuie sa stai langa ea cat sta in solutie.:lol:
|
Re: Machete in lucru - Lancer
Felicitari pentru ideea cu lucrarea machetei dupa masina originala. succes:D
|
Re: Machete in lucru - Lancer
Salut! Imi place cum lucrezi dar as avea si eu o intrebare. Vazant ca geamurile de la Oltict sunt nituite, as dori sa-mi spui si mie cu ce le-ai decapsat dar fara sa le crapi/spargi? Spor la treaba!
|
Re: Machete in lucru - Lancer
Quote:
|
Re: Machete in lucru - Lancer
exact cum spune FED express... se ia un burghiu ...un pic mai mare decat capul nitului si se taie acel cap ca sa poti scoate geamul fara probleme ... ulterior geamurile se lipesc nu se mai nituiesc
|
Re: Machete in lucru - Lancer
Da, merci de sfat. Am facut marea greseala de a incerca sa tai un nit cu un spiral mai mic decat capul nitului si m-am chinuit si am reusit sa sparg plasticul din jurul nitului. Merci inca odata!
|
Re: Machete in lucru - Lancer
7 Attachment(s)
incet incet
|
Re: Machete in lucru - Lancer
Modelul Sport GTI? :lol:
Neaparat o culci cat de cat la pamant... Superb, eu mai am pragul pe la sofer... |
Re: Machete in lucru - Lancer
nee ... alea au buza + curbura e pe invers spre interior + ca sunt mai late ca astea ... din alea am pe a mea ... astea se vor normale primul model aparut pe piata ... dar asa iesira ... oricum mai am de lucru la ele ...sa vad cum fac poate le las si asa ...multi vad putini pricep ... dar pentru linistea mea sufleteasca s-ar putea sa le modific
|
Re: Machete in lucru - Lancer
Din ce le-ai facut taica de ti-au iesit asa subtiri:lol:?
Eu am rezolvat pragurile, spatele, am taiat busonul de la hayon, mai am golurile din aripile fata sa le umplu si e stas>:) P.S. Edit, tot Sport GTI am si eu, doar ca-s mult mai jos, acum stiu cu ce seamana astea facute de tine, pe spate m-a indus in eroare, aveam pe DBC si eu niste ceva praguri de tigra cred, cu ceva evazare in spate....alea seamana tare.:rolleyes2 |
Re: Machete in lucru - Lancer
pai pentru praguri e reteta proprie ... aproape 2 tuburi de superglue + hartie :
dai cu superglue pe pragul caroseriei si pe marginea inferioara, lipesti o bucata de hartie, apoi dai peste ea iar cu superglue, pe ambele fetesi ai grija sa traga hartia lipiciul ..sa se imbibe, o lasi sa se traga sa se usuce putin ..ii mai dai iar cu superglue ... mai pui o bucata de hartie peste aia ... si tot asa pana ajunge la o grosime la care iti convine ... si apoi treci la prelucrare .. forma si finisaj ... la finisaj daca e nevoie mai dai un strat de superglue .. sau partial, sa astupi gaurile pana iese cum iti doresti .. eu unul am lucrat decat cu smirghel de 600 intai uscat si apoi umed pentru ca superglue cam interactioneaza cu apa P.S. pe asta nu o las mai jos ... pe urmatoarea care o sa fie modificata ...si eventual o sa aiba coloritul rip-ului dar pana acolo sa o fac pe asta mai am destule amanunte de rezolvat la ea |
Re: Machete in lucru - Lancer
La mine a iesit cu chit si cu freza aia facuta de mine:lol:, vopsit tot, pus la uscat...
|
Re: Machete in lucru - Lancer
Ce face lipsa asta de ocupatie mai lancer... :lol:
Sper sa gasesc maine in craiova sa`mi iau si eu una. :( |
Re: Machete in lucru - Lancer
pai de ... imi omor si eu timpul ... daca vara ma ocup de oltcit ...de ce sa nu ma ocup si iarna ... eee ca difera scara e alta treaba ... si sincer nu am loc ca m-as ocupa si vara si iarna de aceiasi scara ... vorba aia ...doar stii ca asta e frumusetea oltcitului ... tot timpul trebuie sa ii faci ceva ... daca nu ii faci tu ... te face el sa ii faci
da bre daca gasesti ..dar tu trebuie sa iti gasesti si o dacie cu jante pe 14 sau cel putin doar jantele si cauciucurile ...sa ii faci transplantul pe oltcit ...:) |
Re: Machete in lucru - Lancer
Bravo! Au iesit bestiale pragurile si-mi plac ca sunt subtile.
|
Re: Machete in lucru - Lancer
Lancer nici o noutate, probleme intampinate ceva?...stii ca vreau sa le stiu pe toate inainte sa ma apuc de a mea si orice informatie e binevenita. :D
|
Re: Machete in lucru - Lancer
salutare, interesanta ideea cu superglue...am si eu o rugaminte, daca se poate, pune o poza cu pragurile, care sa fie mai clara, as vrea sa pot vedea cum au iesit pragurile, pentru ca ma bate gandul sa incerc si eu treaba asta cu superglue-ul....
spor la treaba! Astept sa vad cum o sa iasa olcitu' |
Re: Machete in lucru - Lancer
Quote:
am renuntat la geamurile custode in favoarea unora cu cheder ... P.S. si am mai descoperit inca un lucru sau mai multe lipsa la inventar ... finitia interioara a plafonului, ceasul si parasolarele ... deci trebuie confectionate ... |
Re: Machete in lucru - Lancer
Aripile spate o merge umflate?
|
Re: Machete in lucru - Lancer
nu stiu la aia ma gandesc si eu ... eventual pilite pe interior pana in zona usilor tot asa cum e facuta devierea aia pentru roata ...mai luat si din aia un pic in partea de sus ... si apoi prinsa in menghina din partea din fata pana in dreptul inchiderii usii ...si incercata o umflare in partea din spate ... dar nu stiu daca tine antimoniul e cam casant
si a doua varianta a fi cu decuparea si refacerea unor aripi umflate peste noile roti dar ramane in studiu |
Re: Machete in lucru - Lancer
Lancer nimica nou?...am desfacut`o si eu pe a mea, acum trebuie sa`mi fac curaj sa trec la partea urmatoare... :lol:
Hai ca vreau sa vad cum ai avansat, sa mai invat si eu... :-P |
Re: Machete in lucru - Lancer
pai nu am avansat prea mult ... am reusit sa fac cate ceva pe la interior si cam atat ... am vopsit si exteriorul ...dar nu mi-a placut cum a iesit asa ca trebuie sa o bag la decapat din nou in rest cam ce aveam de facut sunt cam facute
|
Re: Machete in lucru - Lancer
salut , vreau sa te intreb de unde ai luat Olcit-ul
|
Re: Machete in lucru - Lancer
Quote:
|
Re: Machete in lucru - Lancer
Lancer ai refacut machetuta?...vreau pozeee!! :D
|
Re: Machete in lucru - Lancer
Quote:
|
Re: Machete in lucru - Lancer
vai de capu meu :)))..voi nu sunteti normali :))) ...in sensul bun al cuvantului
pasiune dusa la extrem..si foarte bine din pct meu de vedere. incep sa regret ca nu mia-m cumparat si eu macheta si sa incerc fel de fel de combinatii etc. misto rau proiectu !:!: |
| All times are GMT +2. The time now is 17:19. |
- Copyright 2026 4Tuning