Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Tuning pe machete (https://forum.4tuning.ro/506-tuning-machete.html)
-   -   Machete in lucru - Lancer (https://forum.4tuning.ro/506-tuning-machete/304192-machete-lucru-lancer.html)

lancer 16-02-12 22:50

Machete in lucru - Lancer
 
9 Attachment(s)
deci achizitionat oltcitul de la DeAgostini

clar culoarea nu imi place dar cum am colectia completa un exemplar o sa ramana asa

Una din machete va fi clar copia mai mica a unuia din oltciturile care le am in curte in speta 11R-ul lui taicameo ... am eu o simpatie mai mare pt aceasta masina fata de al meu OLTCIt... probabil din simplul fapt ca a fost de noua in casa noastra, a fost prima masina la care m-am urcat la volan si multe altele

pt aceasta in plan ar fi :

- o modificare minora a pragurilor(si asa cele ale machetei seamana foarte mult cu unele de fibra)
-aparatori noroi roti fata
-culoare rosie
-vopsire interior in culorile originale (gri)
-modificare volan (mi se pare mie prea lung axul)
-cateva elelente de care nu au avut grija chinezii si anume :
- oglinda pe partea dreapta,
- antena
- redesenarea elementelor de design(manere usi, ornament streasina,chedere geamuri) si desenarea celor care nu au existat pe macheta initiala in speta stropitoarele de parbriz, semnalizatoarele laterale, ornamentul haionului

poze cu stadiul lucrarii mai jos ...si prima problema aparuta ...un defect de turnare la aripa dreapta ... uitandu-ma apoi si la restul exemplarelor de le mai am am costatat ca vopseaua le atenueaza dar nu le ascunde

Imi cer totusi scuze pentru calitatea pozelor ..dar telefonul meu nu stie mai mult...

2010 17-02-12 06:32

Re: machete in lucru - Lancer
 
Te rog sa nu te mai grabesti atunci cand scrii!
Incearca poze la pervaz unde ai lumina de afara

dog99 17-02-12 08:51

Re: machete in lucru - Lancer
 
suna bine,succes;)

don_eduardo37 17-02-12 12:20

Re: machete in lucru - Lancer
 
Bravo domnule, hai sa vedem ce iese, spor cu pragurile, eu m-am enervat ca nu rezista chitul in fasie subtire si am dat dracu masina aseara, in seara asta ma pun pe ea, eventual mai bag si eu o vopsea....am infundat gaurile la spate unde vine bara si am tras chit intre urechi...ramane fara bara spate masinuta. Vezi ca farurile nu merg curatate cu lichid de frana, cu acetona am sa incerc poate asa o sa mearga. poate poate rezolvam trabantul in seara asta, inca sunt indecis daca sa incerc sau sa-l mai las.
Defectul de pe dreapta, trebuia sa finisesi incat sa ramana vopsea in gaura aia, cu ce ai curatat, cu lama? merge cu lichid de frana stas....doar bagi cateva zgarieturi pana la metal si las-o in lichid de frana peste zi, la caldura, si apoi o iei cu lama, merge blana, se inmoaie vopseaua, ii moare priza.

lancer 17-02-12 15:51

Re: Machete in lucru - Lancer
 
ce lichid de frana??? s-au inventat solutiile decapante ... nu e prea cine stie ce decanolul de la policolor ..dar isi face treaba .... asa arata la cea de-a doua inmuiere pe interior nu am avut rabdare ca lumea sa o frec cu carpa si periuta de dinti si am folosit o lama de cuter ... si a fost treaba de 3-4 ore de la inceput pana la sfarsit ...timp in care am facut o gramada de alte treburi

mersi de urari dog

don_eduardo37 17-02-12 15:59

Re: Machete in lucru - Lancer
 
Eu lichid de frana folosesc si functioneaza se inmoaie vopseaua si se desprinde nu la carpa dar la o lama sare imediat. Eu am lasat masinuta de pe o zi pe alta, bineinteles, nu trebuie sa stai langa ea cat sta in solutie.:lol:

Auras 26 17-02-12 23:50

Re: Machete in lucru - Lancer
 
Felicitari pentru ideea cu lucrarea machetei dupa masina originala. succes:D

aditza579 18-02-12 12:29

Re: Machete in lucru - Lancer
 
Salut! Imi place cum lucrezi dar as avea si eu o intrebare. Vazant ca geamurile de la Oltict sunt nituite, as dori sa-mi spui si mie cu ce le-ai decapsat dar fara sa le crapi/spargi? Spor la treaba!

FED express 18-02-12 12:54

Re: Machete in lucru - Lancer
 
Quote:

Originally Posted by aditza579 (Post 4886706)
Salut! Imi place cum lucrezi dar as avea si eu o intrebare. Vazant ca geamurile de la Oltict sunt nituite, as dori sa-mi spui si mie cu ce le-ai decapsat dar fara sa le crapi/spargi? Spor la treaba!

Cu un burghiu spargi capul nitului.

lancer 18-02-12 13:51

Re: Machete in lucru - Lancer
 
exact cum spune FED express... se ia un burghiu ...un pic mai mare decat capul nitului si se taie acel cap ca sa poti scoate geamul fara probleme ... ulterior geamurile se lipesc nu se mai nituiesc

aditza579 18-02-12 14:20

Re: Machete in lucru - Lancer
 
Da, merci de sfat. Am facut marea greseala de a incerca sa tai un nit cu un spiral mai mic decat capul nitului si m-am chinuit si am reusit sa sparg plasticul din jurul nitului. Merci inca odata!

lancer 18-02-12 21:56

Re: Machete in lucru - Lancer
 
7 Attachment(s)
incet incet

don_eduardo37 18-02-12 22:39

Re: Machete in lucru - Lancer
 
Modelul Sport GTI? :lol:
Neaparat o culci cat de cat la pamant...
Superb, eu mai am pragul pe la sofer...

lancer 18-02-12 23:07

Re: Machete in lucru - Lancer
 
nee ... alea au buza + curbura e pe invers spre interior + ca sunt mai late ca astea ... din alea am pe a mea ... astea se vor normale primul model aparut pe piata ... dar asa iesira ... oricum mai am de lucru la ele ...sa vad cum fac poate le las si asa ...multi vad putini pricep ... dar pentru linistea mea sufleteasca s-ar putea sa le modific

don_eduardo37 18-02-12 23:32

Re: Machete in lucru - Lancer
 
Din ce le-ai facut taica de ti-au iesit asa subtiri:lol:?
Eu am rezolvat pragurile, spatele, am taiat busonul de la hayon, mai am golurile din aripile fata sa le umplu si e stas>:)
P.S. Edit, tot Sport GTI am si eu, doar ca-s mult mai jos, acum stiu cu ce seamana astea facute de tine, pe spate m-a indus in eroare, aveam pe DBC si eu niste ceva praguri de tigra cred, cu ceva evazare in spate....alea seamana tare.:rolleyes2

lancer 19-02-12 00:25

Re: Machete in lucru - Lancer
 
pai pentru praguri e reteta proprie ... aproape 2 tuburi de superglue + hartie :

dai cu superglue pe pragul caroseriei si pe marginea inferioara, lipesti o bucata de hartie, apoi dai peste ea iar cu superglue, pe ambele fetesi ai grija sa traga hartia lipiciul ..sa se imbibe, o lasi sa se traga sa se usuce putin ..ii mai dai iar cu superglue ... mai pui o bucata de hartie peste aia ... si tot asa pana ajunge la o grosime la care iti convine ... si apoi treci la prelucrare .. forma si finisaj ... la finisaj daca e nevoie mai dai un strat de superglue .. sau partial, sa astupi gaurile pana iese cum iti doresti .. eu unul am lucrat decat cu smirghel de 600 intai uscat si apoi umed pentru ca superglue cam interactioneaza cu apa

P.S.

pe asta nu o las mai jos ... pe urmatoarea care o sa fie modificata ...si eventual o sa aiba coloritul rip-ului dar pana acolo sa o fac pe asta mai am destule amanunte de rezolvat la ea

don_eduardo37 19-02-12 00:56

Re: Machete in lucru - Lancer
 
La mine a iesit cu chit si cu freza aia facuta de mine:lol:, vopsit tot, pus la uscat...

bobocu91 19-02-12 01:58

Re: Machete in lucru - Lancer
 
Ce face lipsa asta de ocupatie mai lancer... :lol:

Sper sa gasesc maine in craiova sa`mi iau si eu una. :(

lancer 19-02-12 02:25

Re: Machete in lucru - Lancer
 
pai de ... imi omor si eu timpul ... daca vara ma ocup de oltcit ...de ce sa nu ma ocup si iarna ... eee ca difera scara e alta treaba ... si sincer nu am loc ca m-as ocupa si vara si iarna de aceiasi scara ... vorba aia ...doar stii ca asta e frumusetea oltcitului ... tot timpul trebuie sa ii faci ceva ... daca nu ii faci tu ... te face el sa ii faci

da bre daca gasesti ..dar tu trebuie sa iti gasesti si o dacie cu jante pe 14 sau cel putin doar jantele si cauciucurile ...sa ii faci transplantul pe oltcit ...:)

aditza579 19-02-12 10:27

Re: Machete in lucru - Lancer
 
Bravo! Au iesit bestiale pragurile si-mi plac ca sunt subtile.

bobocu91 22-02-12 17:57

Re: Machete in lucru - Lancer
 
Lancer nici o noutate, probleme intampinate ceva?...stii ca vreau sa le stiu pe toate inainte sa ma apuc de a mea si orice informatie e binevenita. :D

chosty 22-02-12 22:33

Re: Machete in lucru - Lancer
 
salutare, interesanta ideea cu superglue...am si eu o rugaminte, daca se poate, pune o poza cu pragurile, care sa fie mai clara, as vrea sa pot vedea cum au iesit pragurile, pentru ca ma bate gandul sa incerc si eu treaba asta cu superglue-ul....
spor la treaba! Astept sa vad cum o sa iasa olcitu'

lancer 23-02-12 00:13

Re: Machete in lucru - Lancer
 
Quote:

Originally Posted by bobocu91 (Post 4893607)
Lancer nici o noutate, probleme intampinate ceva?...stii ca vreau sa le stiu pe toate inainte sa ma apuc de a mea si orice informatie e binevenita. :D

deocamdata se lucreaza cu spor ...in limita timpului ... deocamdata am reusit sa duc pragurile la forma si dimensiunile pe care le voiam ... adica mult mai mici ... in forma din fotografii semanau prea mult cu cele de pe masina mea si prea putin cu ale masinii a carei replica va fi ... asa ca acuma fata de pragul initial al machetei sunt cam cu o jumatate de milimetru mai jos la mijloc, iar in partea din fata si spate maxim 1,5 ... insesizabile dar exista ... intre timp am reusit sa fac si munca de chinez ... adica antena, am constat ca am gaurit degeaba caroseria ... nu-i nimic se astupa ... deci antena va veni lipita la final dupa vopsire ... poze maine ca acuma nu mai am acumulatori la aparat + pentru mai multe detalii si poze clare ar trebui lumina zilei ...

am renuntat la geamurile custode in favoarea unora cu cheder ...

P.S.

si am mai descoperit inca un lucru sau mai multe lipsa la inventar ... finitia interioara a plafonului, ceasul si parasolarele ... deci trebuie confectionate ...

Dj.Klaus 26-02-12 18:49

Re: Machete in lucru - Lancer
 
Aripile spate o merge umflate?

lancer 26-02-12 19:40

Re: Machete in lucru - Lancer
 
nu stiu la aia ma gandesc si eu ... eventual pilite pe interior pana in zona usilor tot asa cum e facuta devierea aia pentru roata ...mai luat si din aia un pic in partea de sus ... si apoi prinsa in menghina din partea din fata pana in dreptul inchiderii usii ...si incercata o umflare in partea din spate ... dar nu stiu daca tine antimoniul e cam casant

si a doua varianta a fi cu decuparea si refacerea unor aripi umflate peste noile roti
dar ramane in studiu

bobocu91 15-03-12 11:55

Re: Machete in lucru - Lancer
 
Lancer nimica nou?...am desfacut`o si eu pe a mea, acum trebuie sa`mi fac curaj sa trec la partea urmatoare... :lol:

Hai ca vreau sa vad cum ai avansat, sa mai invat si eu... :-P

lancer 15-03-12 14:31

Re: Machete in lucru - Lancer
 
pai nu am avansat prea mult ... am reusit sa fac cate ceva pe la interior si cam atat ... am vopsit si exteriorul ...dar nu mi-a placut cum a iesit asa ca trebuie sa o bag la decapat din nou in rest cam ce aveam de facut sunt cam facute

george_braila 25-03-12 12:21

Re: Machete in lucru - Lancer
 
salut , vreau sa te intreb de unde ai luat Olcit-ul

Danutz Bratosin 25-03-12 12:26

Re: Machete in lucru - Lancer
 
Quote:

Originally Posted by george_braila (Post 4948917)
salut , vreau sa te intreb de unde ai luat Olcit-ul

A fost o promotie la revista DeAgosini acu cateva saptamani...a costat 25 ron. Il gasesti si acum de vanzare pe net..dar la preturi astronomice:shock:

bobocu91 03-04-12 20:39

Re: Machete in lucru - Lancer
 
Lancer ai refacut machetuta?...vreau pozeee!! :D

alin-007 05-04-12 09:59

Re: Machete in lucru - Lancer
 
Quote:

Originally Posted by Danutz Bratosin (Post 4948925)
A fost o promotie la revista DeAgosini acu cateva saptamani...a costat 25 ron. Il gasesti si acum de vanzare pe net..dar la preturi astronomice:shock:

Suni la Deagostini si dai comanda de ce numar vrei la acelas pret :)

stuparu_mihairadu 16-04-12 20:49

Re: Machete in lucru - Lancer
 
vai de capu meu :)))..voi nu sunteti normali :))) ...in sensul bun al cuvantului

pasiune dusa la extrem..si foarte bine din pct meu de vedere.

incep sa regret ca nu mia-m cumparat si eu macheta si sa incerc fel de fel de combinatii etc.

misto rau proiectu !:!:


All times are GMT +2. The time now is 17:19.

- Copyright 2026 4Tuning