Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   PROVOCARI (https://forum.4tuning.ro/61-provocari.html)
-   -   m power vs rs power (https://forum.4tuning.ro/61-provocari/2994-power-vs-rs-power.html)

catalin rs4 18-12-04 23:19

m power vs rs power
 
provoc toate bmw-urile sau mai bine spus toate m-urile :D

Turbo110 19-12-04 16:00

:D
 
chiar m5 asta nou !

catalin rs4 19-12-04 16:04

da chiar m5 asta nou :D mam dat deja cu m5 nou aici :twisted:

Turbo110 19-12-04 17:25

:D
 
Si cum sta traeba am inteles ca tu ai 480 de cp !
hai zi repede .... sau pune un film daca mai ai !

catalin rs4 19-12-04 19:11

pot sa pun pariu ca ii un rs4 de serie nu? :?

guci 20-12-04 05:13

bmw M
 
oricine poate provoca,
cine a vazut RS4 pe pista in Romania?
de ce nu a venit?
si-o fura?
poate s-a dat cu un 525 nou cu pachet M?
laudele astea, batele sa le bata!

EvLSant0S 20-12-04 13:28

eu am vazut rs4 / am simtit rs4 .... da , ii e frica lu cata sa vina , ca si-o fura.... aveti de invatat de la omu` asta .... se da de placere/curiozitate ...

insa , pana vine el... fii sigur ca sta acolo de frica sa nu si-o ia prin buc de la vreunu :) :) :) :)

Turbo110 20-12-04 14:15

:d
 
guci nu e nevoie sa vb auierea cauta pe forum poze cu masina lui cata !
Nu e un om care se lauda !
Iar cata nu cred sincer ca un rs4 de serie are ceva de comentat in fata unui M5 e60 ! dar daca tu crezi e bine.......... si oricum daca e vb de al tau e discutabila treaba !

B|shOp-VR6 20-12-04 14:40

Re: bmw M
 
Quote:

Originally Posted by \"guci\"
oricine poate provoca,
cine a vazut RS4 pe pista in Romania?
de ce nu a venit?
si-o fura?
poate s-a dat cu un 525 nou cu pachet M?
laudele astea, batele sa le bata!

Cum intrebi tu.. cine a vazut RS4 pe pista in Romania putem sa intrebam si noi... cine l-a vazut pe guci pe pista in Romania :lol:

Sunt curios daca tu ai face drumul Germania-Romania pentru o legala in Romania, tare sunt curios...

Cat despre RS4 ala... am avut ocazia sa apas si eu pedala de acceleratie... pacat ca era suspendat in service :P

Aki 20-12-04 23:59

Re: bmw M
 
Quote:

Originally Posted by \"guci\"
oricine poate provoca,
cine a vazut RS4 pe pista in Romania?
de ce nu a venit?
si-o fura?
poate s-a dat cu un 525 nou cu pachet M?
laudele astea, batele sa le bata!

Daca l-ai fi cunoscut ti-ai fi dat seama ca nu este genul de om care sa se laude :!:
Cata asteptam si noi filmul...daca ai facut vreunul :wink:
See ya!

NSL_M3CABRIO 21-12-04 03:38

te astept tati in bucuresti.... :lol: :lol: :lol: :lol: :twisted: :twisted: :twisted:



M-Power---rulez :twisted:

alexutzu 21-12-04 10:52

Re: bmw M
 
Quote:

Originally Posted by \"guci\"
oricine poate provoca,
cine a vazut RS4 pe pista in Romania?
de ce nu a venit?
si-o fura?
poate s-a dat cu un 525 nou cu pachet M?
laudele astea, batele sa le bata!

acum ma bag si eu in seama cu riscul de a ma injura proprietarul lui RS!

am vazut la cineva acasa un filmuletz cu acest RS4 vs maserati coupe (maserati era sigur, nu mai stiu modelul) si spuneti-mi sincer, cine credeti ca a castigat???
VA ZIC EU si din mers si dupa loc, a rs4 a mancat pamantul iar maserati abia daca pleca dupa loc, bine acum depinde si de indemanarea+experienta fiecaruia, dar totusi mai toate filmuletele care le-am vazut cu acel audi m-au impresionat foarte tare!
si inca ceva: toti care il cunosc cu adevarat pe RS4 stiu ce ii poate pielea si ce facea acea \"masinuta\"

PS: eu nu il cunosc pe proprietar, sa nu ma intelegeti gresit

Turbo110 22-12-04 13:40

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"NSL_M3CABRIO\"
te astept tati in bucuresti.... :lol: :lol: :lol: :lol: :twisted: :twisted: :twisted:



M-Power---rulez :twisted:

YFR'ule dc il astepti ca tureaza motorul nebun v6 biturbo si tie iti cade puntea spate de frica cand aude turbinele cum urla !
Serios acum nu ai ce sa faci omule masina lui e tare rau de tot 310/320 vMax :))

NSL_M3CABRIO 22-12-04 17:46

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"Turbo110\"
Quote:

Originally Posted by \"NSL_M3CABRIO\"
te astept tati in bucuresti.... :lol: :lol: :lol: :lol: :twisted: :twisted: :twisted:



M-Power---rulez :twisted:

YFR'ule dc il astepti ca tureaza motorul nebun v6 biturbo si tie iti cade puntea spate de frica cand aude turbinele cum urla !
Serios acum nu ai ce sa faci omule masina lui e tare rau de tot 310/320 vMax :))


tati... nu te mai agita... nu ai de unde sa stii ce se ascunde sub o ccapota... poate un compresor... poate o turbina... chiar un charger... nu!?.... sa nu ii plece scrisu la rs de frica... :lol: :lol: :lol: :lol:

Turbo110 22-12-04 17:56

:D
 
Offfff ce am zis eu ce ai inteles tu !
Oricum mai tare A4 decat BMW 3 :)) :lol:

Bogdan_16v 23-12-04 00:46

Quote:

jignit de bubu021
Ai meritat-o cu vf si indesat, anonimule cu zi familiar...

Ca sa fiu ontopic, RS4 fara discutie...M3 stock sa treaca intai de Sti stock si dup-aia mai vedem :lol: No disrespect :wink:

tazmania 23-12-04 09:48

in situatzia mai sus prezentata.catalin sta mai bine!dar,asta off topic,am vazut filmuletze(si o sa le pun curand)cu bmw m3 supermodificat,care a facut in sange ferrari mondena,start dupa loc,din mers si viteza maxima.nici eu nu am bmw la suflet(vezi laguna vs bmw)dar cand e vb de dreptate ma plec in fatza lor.....respect

Gabi_323i 23-12-04 10:36

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"tazmania\"
in situatzia mai sus prezentata.catalin sta mai bine!dar,asta off topic,am vazut filmuletze(si o sa le pun curand)cu bmw m3 supermodificat,care a facut in sange ferrari mondena,start dupa loc,din mers si viteza maxima.nici eu nu am bmw la suflet(vezi laguna vs bmw)dar cand e vb de dreptate ma plec in fatza lor.....respect

aici e vb de \"doar\" 315 cai vs o acceleratie 4.2s pana la 100km/h

catalin rs4 23-12-04 16:18

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"NSL_M3CABRIO\"
Quote:

Originally Posted by \"Turbo110\"
Quote:

Originally Posted by \"NSL_M3CABRIO\"
te astept tati in bucuresti.... :lol: :lol: :lol: :lol: :twisted: :twisted: :twisted:



M-Power---rulez :twisted:

YFR'ule dc il astepti ca tureaza motorul nebun v6 biturbo si tie iti cade puntea spate de frica cand aude turbinele cum urla !
Serios acum nu ai ce sa faci omule masina lui e tare rau de tot 310/320 vMax :))


tati... nu te mai agita... nu ai de unde sa stii ce se ascunde sub o ccapota... poate un compresor... poate o turbina... chiar un charger... nu!?.... sa nu ii plece scrisu la rs de frica... :lol: :lol: :lol: :lol:

stai linistit ca numi pica scrisul :lol: accept cu cea mai mare placere provocarea cand vin..acuma sunt in tara de acea nam mai postat :twisted: va doresc la toti sarbatori fericite si un an nou mai bun :twisted: ne vedem la bucuresti!! pt turbo da mam dat cu m5 asta nou scurt la semafor o singura data cam pana la 160 si aveam cam 2 masini in fata...masina mea are doar 460 cp atata scrie in talon :D va urma un video frumos in curand poate prin februarie..ceva frumos nu spun inca ce...surpriza :wink: inca odata numai bine la toate lumea sa auzim numai de bine ce bine ii acasa!!!!! :D :D :D

Turbo110 25-12-04 09:07

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"Bogdan_16v\"
Quote:

jignit de bubu021
Ai meritat-o cu vf si indesat, anonimule cu zi familiar...

Ca sa fiu ontopic, RS4 fara discutie...M3 stock sa treaca intai de Sti stock si dup-aia mai vedem :lol: No disrespect :wink:

pai cum sa treaca ca la cand eu am vazut intr-o noapte fericita pe dn1 cum un m3 stock a stat langa unu cu cip si supersprint deci stock subaru mananca bataie !

Turbo110 25-12-04 09:14

:D
 
Cata 160 asta inseamna 1-2-3 cred...foarte putin !
Dar totusi a ta e 4wd nu crezi ca pe la sfarsitu la a-3-a un pic din a-4-a poate daca aveatzi unde sa ii datzi era un pic mai strans !
Nu vreau sa fiu carcatas nici nu vrea sa fiu un capcaun care crede abmw'u a inventat masina dar totusi tind sa cred ca 2-3 masini e enorm de mult !
Astept cu nerabdare filmuletze cu masina ta ca am reinstala windows'u si nu prea mai am filmuletze cu tine ! 8)

catalin rs4 26-12-04 21:42

Re: :D
 
Quote:

Originally Posted by \"Turbo110\"
Cata 160 asta inseamna 1-2-3 cred...foarte putin !
Dar totusi a ta e 4wd nu crezi ca pe la sfarsitu la a-3-a un pic din a-4-a poate daca aveatzi unde sa ii datzi era un pic mai strans !
Nu vreau sa fiu carcatas nici nu vrea sa fiu un capcaun care crede abmw'u a inventat masina dar totusi tind sa cred ca 2-3 masini e enorm de mult !
Astept cu nerabdare filmuletze cu masina ta ca am reinstala windows'u si nu prea mai am filmuletze cu tine ! 8)

eu spun cum a fost.. :twisted: ca a fost mult sau nu ..astai altceva...conteaza mult si soferul :lol:

Turbo110 27-12-04 15:37

:D
 
Da cata asta conteaza cel mai mult mi sa intamplat si mie sa mio iau pe scurt cand mi am luat masina din simplu fapt ca nu stiam cum sta treaba cu ea !!

SEBASTIAN 02-01-05 15:14

LEGAL RACING
 

Beneficiind de amabilitatea voastra am sa va fac o paralela destul de completa intre un M3 si un RS4 din care se vad date mult mai atragatoare la RS4 si cu toate astea pe circuit performantele sun mult inferioare.
Sa nu uitati niciodata ca un BMW e capabil de orice surprize chiar daca are un handicap mare de cai. Sa nu uitam ca si Mc Laren F1 ascunde sub capota tot un BMW.
RS4 M3 CSL

Audi Quattro GmbH BMW M GmbH

Engine 2671 cccm, 6 Zyl , 30 V.........................3246 cccm, 6 Zyl , 24 V
Power 380 PS (280 KW) @ 6100/min.........360 PS (265 KW) @ 7900/min
Torque 440 Nm @ 2500/min .................................370 Nm @ 4900/min
Transmission 0 (6) .................................................. ..................2 (6)
Weight 1675 Kg .................................................. ..................1421 Kg
Weight / BhP 4,4 Kg / PS................................................ ....3,9 Kg/ PS
0 - 100 Km/h 4,7 s .................................................. .................. 4,8 s
0 - 200 Km/h 17 s .................................................. .................16,7 s
0 - 200-0 Km/h 22,4 s .................................................. ........... 21,4 s
Top Speed
250 Km/h * el. begrenzt .................................................. . 280 Km/h
80 - 120 Km/h 4.Gear 4,5 s................................................. .........5,1 s
100 - 0 Km/h hot 40,6 m , 9,5 m/s.............................32,4 m , 11,9 m/s
Transverse Acceleration 1,15 g................................................. ...1,4 g
Slalom Course 36 / 110m 121 / 123 Km/h.....................135 / 157 Km/h
Round Time Nuerburgring 8.25 min........................................7.50 min
Round Time Hockenheim 1.18,2 min.....................................1.13,5 min
Dupa cum se vede pe circuit diferentele sunt foarte mari in favoarea BMW.

SEBASTIAN 02-01-05 15:29

LEGAL RACING
 
1 Attachment(s)

Uitati unde se situeaza M3CSL la tur de pista pe :
Nuerburgring \"Nordschleife\"

Car [min]

1. Porsche Carrera GT 7.40
2. TechArt GT street 7.43
3. Pagani Zonda S 7.44
4. Porsche GT2 (996) 7.46
5. Porsche GT3 RS 7.47
6. Porsche 911 GT3 Cup 7.49
7. BMW M GmbH M3 CSL 7.50
Lamborghini Murciélago 7.50
8. Lamborghini Gallardo 7.52
Mercedes SLR McLaren 7.52








luca 02-01-05 15:49

Ai ales si tu cel mai smeker M3 si anume CSL care are un pret in jurul a 100.000 E la vanzare cand se fabrica ca s-au facut numai 500 de buc, carbon cat cuprinde si mai rapid, demonstrat, cu mai bine de 2 secunde pe circuit fata de M3.
Nu cred ca poate fi comparat cu un RS4 care e la juma de pret (fata de cel al fabricantului lui M3 CSL ca acum sigur nu il iei la pretul ala) si performante mult mai slabe.
Daca gresesc corectati-ma.

zetemte 02-01-05 16:11

OT:

M3 CSL at Nurburgring
https://www.4tuning.ro/forum/viewtopic.php?p=119263

georgian 02-01-05 18:01

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"luca\"
Ai ales si tu cel mai smeker M3 si anume CSL care are un pret in jurul a 100.000 E la vanzare cand se fabrica ca s-au facut numai 500 de buc, carbon cat cuprinde si mai rapid, demonstrat, cu mai bine de 2 secunde pe circuit fata de M3.
Nu cred ca poate fi comparat cu un RS4 care e la juma de pret (fata de cel al fabricantului lui M3 CSL ca acum sigur nu il iei la pretul ala) si performante mult mai slabe.
Daca gresesc corectati-ma.

Ma bag si eu pt ca stiu cum sta treaba cu Audi mai bine decat multi dar stiu si pretul la m3csl e de 70000euro si nu e mai scump decat rs4, optiunile pot face diferentierea.

georgian 02-01-05 18:22

top ten
 
cu siguranta stiti ce este top ten iar eu va dau clasamntul pe doua probe, va ror sa subliniati pozitia lui Audi.
Nu vreau sa creada cineva ca am ceva cu Audi RS4. Acest Audi este un automobil normal sportivioat destul de confortabil dar particularitatile lui sportive sunt foarte limitate si Mercedes S 55/65 AMG bikompresor/biturbo se misca repede insa nu sunt un coupe sportiv.
Pentru o vacanta la munte si cu schiurile deasupra as opta pentru Audi RS.
Daca vrei sport si ai sau nu la dispozitie o pista indiscutabil aleg un M 3 CSL.
Slalom Course (36m)

Car [Km/h]

1. Porsche 911 GT3 Cup 136
2. Porsche Carrera GT 135
BMW M GmbH M3 CSL 135
3. Porsche GT3 RS 134
4. Lotus Exige 133
Lotus Exige (2004) 133
5. Lamborghini Gallardo 131
BMW Mini Cooper S Works 131
BMW Z4 3.0 SMG 131
6. Porsche 911 GT3 (2003) 130

Evasive Course (110m)

Car [Km/h]

1. Porsche Carrera GT 157
BMW M GmbH M3 CSL 157
2. Porsche GT2 (996) 154
3. Mercedes SLR McLaren 152
4. Lotus Exige (2004) 150
Porsche GT3 RS 150
5. Porsche 911 GT3 (2003) 149
BMW Z4 3.0 SMG 149
6. Lamborghini Gallardo 147
7. Dodge Viper SRT-10 146

georgian 02-01-05 18:28

ca idee generala
 
Max. Transverse Acceleration

Car [g]

1. Porsche 911 GT3 Cup 1,6
2. Porsche GT3 RS 1,4
BMW M GmbH M3 CSL 1,4
3. Porsche Carrera GT 1,35
Lamborghini Gallardo 1,35
Porsche GT2 (996) 1,35
4. Ferrari 550 Maranello 1,3
Porsche 911 GT3 1,3
Porsche 911 Turbo (996) 1,3
Ferrari Challenge Stradale 1,3

georgian 02-01-05 18:31

mai are calitati...
 
100 - 0 Km/h , hot

Car [m]

1. Porsche 911 GT3 Cup 32,2
2. BMW M GmbH M3 CSL 32,4
3. Lotus Exige (2004) 33,6
Subaru Impreza WRX STi 33,6
4. Porsche 911 GT3 (2003) 34
Porsche Carrera GT 34
5. Porsche GT3 RS 34,1
6. Dodge Viper SRT-10 34,3
7. Lamborghini Gallardo 34,4
8. Porsche Boxster S 34,8



100 - 0 Km/h , hot

Car [m/s2]

1. Porsche 911 GT3 Cup 12
2. BMW M GmbH M3 CSL 11,9
3. Lotus Exige (2004) 11,5
Subaru Impreza WRX STi 11,5
4. Porsche 911 GT3 (2003) 11,4
Porsche Carrera GT 11,4
5. Porsche GT3 RS 11,3
Dodge Viper SRT-10 11,3
6. Lamborghini Gallardo 11,2
7. Porsche Boxster S 11,1
200 - 0 Km/h , hot

Car [s]

1. Porsche 911 GT3 Cup 4,3
2. Porsche GT3 RS 4,7
BMW M GmbH M3 CSL 4,7
Mercedes SLR McLaren 4,7
Pagani Zonda S 4,7
3. Callaway C12 4,8
Porsche Carrera GT 4,8
Ferrari Challenge Stradale 4,8
Lotus Exige (2004) 4,8
4. Porsche 911 Carrera (996) 5



Max. Delay

Car [m/s2]

1. Porsche 911 GT3 Cup 12,4
2. Ferrari Challenge Stradale 12,2
BMW M GmbH M3 CSL 12,2
3. Porsche GT3 RS 12,1
4. Porsche 911 GT3 (2003) 11,9
5. Porsche 911 Carrrera (2002) 11,8
Porsche Carrera GT 11,8
BMW M GmbH M5 E60 11,8
6. General Motors Chevrolet Corvette Com. Edition 11,5
7. Porsche 911 GT3 11,4

Turbo110 02-01-05 19:22

:D
 
Pe circuit este una ce ne place 9 este alta !!!!

SEBASTIAN 02-01-05 21:47

LEGAL RACING
 

Nu sunt un fan Audi, am un rewspect deosebit pentru orice marca chiar si pentru Trabant si asta nu e o gluma.
Nu pot sa trec neobservata aceasta comparatie cum nu am ocolit nici multe altele pana acum.
Important este sa vedem din ce punct de vedere ne intereseaza o comparatie, confort, viteza, manevrabilitate, raport calitate pret, aspect...
si apoi sa trecem la comparatie.
Aici este o comparatie privind performantele asa ca e clar ca optez in proportie de 100% pentru o masina buna iar datele tehnice ma conving sa aleg BMW.
Fiecare are optiune lui insa e bine sa ganditi dupa ce cautati cat mai multe informatii si cu cat o sa stiti mai multe cu atat o sa alegeti mai greu.

catalin rs4 16-01-05 04:49

Re: LEGAL RACING
 
Quote:

Originally Posted by \"SEBASTIAN\"

Nu sunt un fan Audi, am un rewspect deosebit pentru orice marca chiar si pentru Trabant si asta nu e o gluma.
Nu pot sa trec neobservata aceasta comparatie cum nu am ocolit nici multe altele pana acum.
Important este sa vedem din ce punct de vedere ne intereseaza o comparatie, confort, viteza, manevrabilitate, raport calitate pret, aspect...
si apoi sa trecem la comparatie.
Aici este o comparatie privind performantele asa ca e clar ca optez in proportie de 100% pentru o masina buna iar datele tehnice ma conving sa aleg BMW.
Fiecare are optiune lui insa e bine sa ganditi dupa ce cautati cat mai multe informatii si cu cat o sa stiti mai multe cu atat o sa alegeti mai greu.

daca tot esti asa fan inrait bmw de ce ti-ai luat subaru????? sunt si eu curios... oricum un rs4 bate un m3 iar un rs6 bate un m5 (400 cp) asa ca cum poti sa spui ca datele technice te fac sa alegi bmw?? eu cred ca tu ai ceva cu marca audi.. :twisted: :lol:

Gabi_323i 16-01-05 07:59

din cate stiu eu Sebastiam mai are si un 330i E46 compresor

EvLSant0S 16-01-05 10:50

1 Attachment(s)
adica asta ?

sorren 21-01-05 02:55

Track_Challenge


http://www.track-challenge.com/main....asp?ordering=8

MARIO_BMW 23-01-05 03:59

SALUT !
 
1 Attachment(s)
:D RESPECT SEBASTIAN RESPECT PENTRU TOT CE AI ZIS !!! MIE TOTUSI NU IMI VINE SA CRED CUM NEAGA UNII ANUMITE FAPTE/LUCRURI ABSOLUT INCONTESTABILE( PERFORMANTA BMW), SI INCA O DATA IMI ADUC AMINTE CA TRAIM IN ROMANIA....ORICE PUSTI CARE DABEA A TRECUT SAU TRECE PRIN PUBERTATE SE APUCA SA ARUNCE CATE O VORBA AIUREA DESPRE O MASINA CARE REPREZINTA UN MIT, O PIESA GREA IN LUMEA SPORTULUI CU MOTOR , O MASINA CARE DUPA DATE INDICATE DE TINE TINE PIEPT UNOR SUPERMASINI. ESTE ADEVARAT, SI AUDI ESTE O MASINA SPORT DAR NU ESTE BMW.

catalin rs4 23-01-05 04:18

Re: SALUT !
 
Quote:

Originally Posted by \"MARIO_BMW\"
:D RESPECT SEBASTIAN RESPECT PENTRU TOT CE AI ZIS !!! MIE TOTUSI NU IMI VINE SA CRED CUM NEAGA UNII ANUMITE FAPTE/LUCRURI ABSOLUT INCONTESTABILE( PERFORMANTA BMW), SI INCA O DATA IMI ADUC AMINTE CA TRAIM IN ROMANIA....ORICE PUSTI CARE DABEA A TRECUT SAU TRECE PRIN PUBERTATE SE APUCA SA ARUNCE CATE O VORBA AIUREA DESPRE O MASINA CARE REPREZINTA UN MIT, O PIESA GREA IN LUMEA SPORTULUI CU MOTOR , O MASINA CARE DUPA DATE INDICATE DE TINE TINE PIEPT UNOR SUPERMASINI. ESTE ADEVARAT, SI AUDI ESTE O MASINA SPORT DAR NU ESTE BMW.

nu inteleg fanii astia inraiti ca si tine...ce vrei sa spui prin: si audi este masina sport dar nui bmw?? sunt multe masini mai \"sport\" decat bmw...audi este numai una dintre ele...va place bmw pt ca numai de bmw se stie in tara...si ca nu sunt alte masini mai tari decat bmw....ce masini tari are bmw in afara de m3 si m5??? o masina mai tare decat bmw ar mai fi subaru.. :D

MARIO_BMW 24-01-05 03:23

mda
 
1 Attachment(s)
mda... :? se pare ca degeaba calatoresti in afara tarii.....esti cam inchis si mai ales tu ai ceva cu marca BMW, ti-a casunat tie pe M, ei bine M este mai presus de S....daca tot zici ca subaru e mai bun sau audi este mai bun decat BMW, atunci in datele cu timpii efectuati pe circuit postate de Sebastian de ce nu se afla subaru sau audi in fata la BMW? ? ? mai bine citeste inca o data ce a postat sebastian si apoi daca mai ai cuvinte mai zii ceva....



se vede ca nu stii catusi de putin de bmw.... seria 8? seria 6? nu au modele sport? 635 csi...sau 850.......mai nou..M6 ..????


All times are GMT +2. The time now is 04:01.

- Copyright 2026 4Tuning