Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Dacia tuning (https://forum.4tuning.ro/134-dacia-tuning.html)
-   -   Logan RS de 170 de cai putere! By Patrick Kirfel (https://forum.4tuning.ro/134-dacia-tuning/29339-logan-rs-170-cai-putere-by-patrick-kirfel.html)

Vise 18-12-06 10:53

Logan RS de 170 de cai putere! By Patrick Kirfel
 
5 Attachment(s)
170 de cai si 7.8 secunde pentru 0-100 km/h.
Patrick Kirfel, este pasionat de pilotaj si de tuning si detine un centru de vanzare a modelelor Renault si Dacia in Germania.

- scaunele Recaro prevazute cu centuri de siguranta cu prindere in sase puncte si
- volanul sport de dimensiuni mici
- cilindree de 2.0 litri si vine direct de pe Clio RS
- 1135 de kilograme
- 0 la 100 km/h in 7.8 secunde si la o viteza maxima de 200 km/h.
- sistemul de suspensii a fost modificat
- garda la sol a fost coborata
- jantele de doar 15 inch

germanul l-a fixat la nu mai putin de 30.000 de euro
Informatii selectate de site-ul automarket.

dogy_10 18-12-06 18:39

Re: Logan RS de 170 de cai putere! By Patrick Kirfel
 
un film ceva nu este sa vedem cum merge, mi se pare cam mult 30 000

DolusD 18-12-06 19:24

Re: Logan RS de 170 de cai putere! By Patrick Kirfel
 
loolz, pai pe ce dau frate 30 mii ???? pe un logan ??? poa` sa aibe 300 cp , dar la 170 cp doar 200 km/h ??? ce o avea pe el tot logan ramane ,de 30 mii imi cumpar bmw m3 sh si nu o sa se compare loganu cu bmw-u niciodata !

Vise 18-12-06 20:25

Re: Logan RS de 170 de cai putere! By Patrick Kirfel
 
Poate doar a vrut sa demonstreze ca se poate :)

DolusD 18-12-06 20:26

Re: Logan RS de 170 de cai putere! By Patrick Kirfel
 
dap , orice se poate dak sunt bani ......

tfsi 18-12-06 20:28

Re: Logan RS de 170 de cai putere! By Patrick Kirfel
 
un exemplu in care se poate demonstra cat de mult conteaza aerodinamica masinii.acelasi motor pe clio face suta cu o jumate de secunda mai repede.

smtraxx 18-12-06 20:40

Re: Logan RS de 170 de cai putere! By Patrick Kirfel
 
Varza totala..de banii aia imi fac masina de 1000 cai putere...si ma dau la mustata cu Bugatti.

dogy_10 19-12-06 19:51

Re: Logan RS de 170 de cai putere! By Patrick Kirfel
 
Quote:

Originally Posted by smtraxx (Post 666289)
Varza totala..de banii aia imi fac masina de 1000 cai putere...si ma dau la mustata cu Bugatti.

hai sa nu exageram.....ce masina faci de 1000 de cai trabant cu reactor nuclear:D

Mihaitza_tdi 19-12-06 20:39

Re: Logan RS de 170 de cai putere! By Patrick Kirfel
 
Pret cam mare....motorul ii ok!

NightDevil 19-12-06 23:23

Re: Logan RS de 170 de cai putere! By Patrick Kirfel
 
Nu conteaza pretul ..este o masina pregatita pt competitie cred ka i-si merita pretul ..

TufY 20-12-06 11:15

Re: Logan RS de 170 de cai putere! By Patrick Kirfel
 
eu zic ca daca ar cadea pe mana lu sgm un logan (6000E) + inca vre-o 10.000 E ar iesi ceva asemanator :D :D:D

UniculSGM 22-12-06 16:48

Re: Logan RS de 170 de cai putere! By Patrick Kirfel
 
As bate la loganul ala ca la fasole. :) Cu 3000 iei un clio sau megane RS facut praf, cu motorul si cutia bune, si de 7000 ii pui turbo, si iti mai raman si bani. 300 cai sunt suficienti.

dexter_20 23-12-06 17:55

Re: Logan RS de 170 de cai putere! By Patrick Kirfel
 
un logan stock e 9000 euro.cam putine modificari pt 21000 euro. parerea mea
30.000 se pot investi intr-o alta masina.....sau daca ar fi sa fie bagati intr-un logan....poate romanul ar face o treaba mai buna. e doar o parere personala.

fastbiker 23-12-06 18:20

Re: Logan RS de 170 de cai putere! By Patrick Kirfel
 
pretul este foarte mic pentru o masina de competitie si daca intrii pe circuit cu o masina de 300cp ai sa fii umilit de un logan de 170cp.....mie sincer nu-mi place loganul,dar este totusi o masina de circuit...spunea cineva de turbo...la clasa 2.0 superturisme sunt admise doar motoarele aspirate

Cristi_XP 24-12-06 03:58

Re: Logan RS de 170 de cai putere! By Patrick Kirfel
 
Motor de Clio Rs zicea cineva ca e in jur de 3000 euro cu ce mai tre pe langa el.O suspensie in jur de 500 euro,scaune volan si jante 17500 iepuroi :D

bano 30-12-06 00:35

Re: Logan RS de 170 de cai putere! By Patrick Kirfel
 
aiurea rau 30000 de k pt 170 si duar 200 km sant pe aici laudarosi cau luat 205 km cu logan stok.incredibil....
https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tuning/12999-logan-1-6-a/page-3.html

Cristi_XP 30-12-06 05:12

Re: Logan RS de 170 de cai putere! By Patrick Kirfel
 
Dap,doar ca respectivii au uitat sa precizeze daca erau sau nu pe dyno,daca erau sau nu in panta cu masina,viteza vantului care batea din spate...etc :))

Ionutz maniacu 30-12-06 21:49

Re: Logan RS de 170 de cai putere! By Patrick Kirfel
 
Cam scump la 30000,chiar foarte scump si la 170 de CP doar 200 km/h???Nu cred aproape 180-185 km/h prinde stock,deci la 90 CP dar la 170 si aerodinamica putin imbunatatita yo nu cred ca are cum doar 200 km/h

Cristi_XP 02-01-07 02:22

Re: Logan RS de 170 de cai putere! By Patrick Kirfel
 
Era in rodaj si le-a fost mila :))

tony_steaua 20-04-07 16:59

Re: Logan RS de 170 de cai putere! By Patrick Kirfel
 
vad ca toti sau aproape toti faceti spume ca e mult, si ca, cu 30000 poti sa faci n lucruri...e adevarat, iti poti cumpara si lamborghini countach la banii aia, daca ai noroc, dar ideea de a face dintr-un logan, o masina puternica merita cei 30000. eu unul nu am agreea niciodata loganul, dar daca as avea si eu banii neamtului, poate k as face si eu la fel cu un logan, sau cu alte masini care nu ar merita atatia bani investiti. Bv lui...

**COSMIN** 20-04-07 21:15

Re: Logan RS de 170 de cai putere! By Patrick Kirfel
 
Quote:

Originally Posted by dogy_10 (Post 667751)
hai sa nu exageram.....ce masina faci de 1000 de cai trabant cu reactor nuclear:D

De Nissan Skyline GTR 34 ce zici....1000 de cai si inca mai poti urca motorul acelei masini..:evil: :evil: .... Imi cer scuze de off topic

MARI_NSL 20-04-07 21:19

Re: Logan RS de 170 de cai putere! By Patrick Kirfel
 
frumos loganu pt ca e lasat .....nu mai pare asa rau a camion ....dar prea multii bani ;);)

dogy_10 20-04-07 23:23

Re: Logan RS de 170 de cai putere! By Patrick Kirfel
 
Quote:

Originally Posted by **COSMIN** (Post 862726)
De Nissan Skyline GTR 34 ce zici....1000 de cai si inca mai poti urca motorul acelei masini..:evil: :evil: .... Imi cer scuze de off topic

cu 30 000euro?????:-P :-P :-P :-P

e cam exagerat pretul la loganul asta, in sensul ca mai mult de 15 mii nu sa bagat mai mult ca sigur

alex_ggk 21-04-07 00:42

Re: Logan RS de 170 de cai putere! By Patrick Kirfel
 
frateeee :)))) 30 .000 $ pt 170 cp 0-100 7.8 secunde 200 km/h vit maxima .......pai cred k performantele astea le are megane sedane deluxe.... si e mult mai ieftina + confort... bafta

CT-82-PWR 23-04-07 11:27

Re: Logan RS de 170 de cai putere! By Patrick Kirfel
 
Cam putin 200km/h pentru 170CP,eu cred ca ea mai mult daca pana si asta de 105Cp scoate 185km/h

sebaaa 23-04-07 13:53

Re: Logan RS de 170 de cai putere! By Patrick Kirfel
 
la banii astia zici k el construieste fiecare masina cu mana lui ,nu de alta..
nush unde se duc cei 170 de cai..pe apa sambetei sau ceva de genu
imi vine greu sa cred k e asa de proasta cutia aia pusa pe logan..cresti puterea cu 65 sau 80 de cai(depinde de la ce motor a pornit) si creste viteza maxima cu 30 km/h? daca sunt si aia chinuiti..degeaba ..e vorba sa ia 200..nu faceti comparatie cu 300 sau alta viteza..
nush cine da banii pe asa ceva..
de 30 mii euro ori iti iei cva mai puternic si mai misto..sau iti faci unul singur.. vb lui sgm..

dan_ursu 23-04-07 14:16

Re: Logan RS de 170 de cai putere! By Patrick Kirfel
 
pai cred ca 30.000 de mii de E te-a costat cu tot cu masina;) dar sunt foarte multi bani investiti pt o dacie:D

Sp33d_evil 24-04-07 01:29

Re: Logan RS de 170 de cai putere! By Patrick Kirfel
 
dacia tot dacie ramane...
peste 2-3 ani o mananca rugina :D

Outta Control 24-04-07 14:33

Re: Logan RS de 170 de cai putere! By Patrick Kirfel
 
In nici un caz nu se marita sa bagi atatia bani intr-un logan, eu am si mai mult de 4-5000 nu as baga nici in ruptu capului. Te gandesti ca il faci de 170 de cai si ce ii mai pui pe el si te trezesti ca te face apoi unul cu un BMW stock 320I, pe care a dat putin peste 10000E. Acu, fiecare face ce vrea cu banii lui.

Cristi_XP 26-04-07 16:21

Re: Logan RS de 170 de cai putere! By Patrick Kirfel
 
200km/h sunt probabil pe GPS si cu o eroare de kilometraj or fi 220-230 pe ceas...Insa la 170 cp si raportul greutate/cp oarecum in favoarea loganului ar trebui sa fie un top speed mai mare.Sunt 2 masini care vor avea acest motor...in Romania...2 stiu eu...sunt curios de rezultate!

CT-82-PWR 26-04-07 17:29

Re: Logan RS de 170 de cai putere! By Patrick Kirfel
 
eu zic ca astea din romania vor scoate mai mult de 200 http://www.xtrempc.ro/forum/images/smiles/tongue3.gif

Duke 26-04-07 20:10

Re: Logan RS de 170 de cai putere! By Patrick Kirfel
 
mei si asa eu cred ca noi ne cam dam prea mult la BMW si MERCEDES !

Uite la americani aia au CUDA si toata ziua cand ii auzi vorbesc de stret rods si hot rods si alte masini americane pe aia nu ii auzi cu BMW si MERCEDES cum nici pe francezi nu ii auzi cu BMW si MERCEDES ....

Bei fratilor Franta are Renault , Germania are BMW si MErcedes , Italia are cam tot ce e mai bun , iar noi ar trebui sa ajutam la evolutia Daciei si sa nu mai mediatizam toate masinile de afara

Acuma parerea mea nu merita dacia 30de mii de coco dar e fain ca cineva a facut asa ceva !

moise 27-04-07 12:14

Re: Logan RS de 170 de cai putere! By Patrick Kirfel
 
Loganu de "curse" de 90 CP (cupa Dacia Logan, aia care a fost la demonstratia de la Casa Poporului) costa 13000 de Euro, asta costa 30000 Euro, probabil ca s-a facut calculul asa :

Dacia Logan 8500 Euro + ClioRs (nou,complet) 17000 Euro + suspensii, rollbar, jante, cauciucuri 4500 Euro= 30000 Euro :lol: :lol: :lol: :lol:

Faza cu maxim 200Km/h as intelege-o daca ar avea cutie cu ropoarte scurte, dar atunci ar trebui sa aiba 0-100 Km/h in 6 sec.

Aaa si apropo un Clio RS modificat pt curse (ala ca al lui George Grigorescu) costa 32000-36000 Euro.

florin83 27-04-07 12:22

Re: Logan RS de 170 de cai putere! By Patrick Kirfel
 
Quote:

Originally Posted by Ionutz maniacu (Post 680100)
Cam scump la 30000,chiar foarte scump si la 170 de CP doar 200 km/h???Nu cred aproape 180-185 km/h prinde stock,deci la 90 CP dar la 170 si aerodinamica putin imbunatatita yo nu cred ca are cum doar 200 km/h

poate are o cutie scurta...facuta pt acceleratie, nu pt top speed..
si o masina de WRC are viteza maxima tot cam pe acolo, poate mai putin.. si are 300 cai. ce inseamna, ca e varza?

conteaza cat de repede ajunge la viteza aia...

Ghimpe200 30-04-07 09:51

Re: Logan RS de 170 de cai putere! By Patrick Kirfel
 
Pai asta e k poate loganul a fost facut pt liniute,da si ashea,7,6 secunde pana la suta e cam mult.Totusi mie nu imi place loganul,chiar dak are 170 cai sau 105 cai sau 16v,nu imi place.

Cristi_XP 02-05-07 01:11

Re: Logan RS de 170 de cai putere! By Patrick Kirfel
 
Quote:

Originally Posted by moise (Post 873728)
Loganu de "curse" de 90 CP (cupa Dacia Logan, aia care a fost la demonstratia de la Casa Poporului) costa 13000 de Euro

Masina costa 6750 euro... :) si e pregatita de fabrica pentru rally,suspensie sport,ECU reno sport,rollbar ...
Cat despre BMW si mercedes in America...sunt vazute ca masini de lux,masini scumpe...pe care nu oricine si le permite!

einstein1984 02-05-07 01:26

Re: Logan RS de 170 de cai putere! By Patrick Kirfel
 
Ader si eu la parerea generala ca la 30 000 de euro mai bine modifici un CLio RS si iesie ceva mai potent!

ShinyG 02-05-07 23:25

Re: Logan RS de 170 de cai putere! By Patrick Kirfel
 
De o calitate indoielnica acest thread poluat de minori inarmati cu "pareri"...
Pacat de masina, pentru ca este singurul Logan tunat profi de pana acum!
Respectele mele pentru acest domn german!

Cristi_XP 04-05-07 01:06

Re: Logan RS de 170 de cai putere! By Patrick Kirfel
 
Ceea ce nu pricep unii de aici este...ca ai ceva unicat.La 30 de mii poti sa`ti iei m3,dar in lume cate M3uri sunt?
S-a vorbit de vreun M3 cum s-a vorbit de loganul acesta?Fiecare cu parerea lui.Banii...suma bagata in masina..nu are importanta...importanta are produsul final.Atata timp cat s-a realizat ce s-a propus..e ok,un proiect care a avut succes si nu a bagat banii degeaba in masina.

zoro#$$$$$$ 07-07-07 23:33

Re: Logan RS de 170 de cai putere! By Patrick Kirfel
 
are glume in program


All times are GMT +2. The time now is 23:50.

- Copyright 2026 4Tuning