![]() |
Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?
Intrebarea este pentru cei care circula cu masina iarna. Multi spun ca a circula cu bmw-ul iarna e imposibil. Eu unul as vrea sa incerc si nu stiu ce ar trebui sa am pe masina/ la mine. Am un 318 I - 118 cai.
1. Cauciucuri de iarna noi. Ce imi recomandati? Ce producator? 2. Doi saci de nisip in portbagaj. 3. Lanturi? Lopata? Altceva? |
Re: Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?
Cu niste cauciucuri de iarna noi si cu lanturi daca este zapada mare..rezolvi .
|
Re: Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?
Quote:
|
Re: Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?
ce aveti mah? saci de nisip? :lol:
laba piciorului drept face diferenta. dupa cauciucurile de iarna. si nu strica niste lichid parbriz de iarna, verificat instalatiile el la incalzire oglinzi, duze parbriz, incuietori, incalzire scaune (ptr cine are), dezaburie etc. lichid racire 50/50 apa e ok iarna nu? |
Re: Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?
mie personal mi se pare mai simplu de mers iarna cu tractiune spate , asta probabil pt ca nu am avut niciodata tractiune fata :lol: .
4 cauciucuri de iarna si esti in regula ; in rest multa atentie ! |
Re: Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?
Va multumesc mult pentru sugestii. Cauciucuri - Ce producator? Conteaza?
|
Re: Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?
Daca ai cauciucuri de iarna bune ( min 4 mm daca le iei SH ) pe toate rotile nu ar trebui sa ai probleme deloc . Cumpara neaparat de iarna , cele mixte nu te ajuta prea mult pe zapada .
|
Re: Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?
daca ai de gand sa cumperi noi cred ca poti lua si ceva no name . SH incearca sa te axezi pe ceva marca mai de renume (Dunlop , Continental ETC) !
|
Re: Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?
Quote:
Am avut timp sa merg cu viteza cat a fost frumos. De acum vreau doar sa pot sa circul si sa imi pastrez masina intacta... |
Re: Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?
Quote:
dupa ce pui gumele de iarna, cel mai important e soferul, si piciorul de pe acceleratie, daca mergi precaut, schimbat in 2000-2500 nu ai de ce sa iti faci probleme. daca dai de polei/gheata, poti avea si mama cauciucurilor de iarna top brand, daca nu o calci cum trebuie a fugit. asa ca nu subestima puterea piciorului drept (si stgul de asemenea), gumele de iarna nu fac minuni. te pot ajuta sa pleci de pe loc, in rest depinde de tine. |
Re: Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?
Quote:
|
Re: Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?
nu e vorba de viteza, ci de viteza si turatii in functie de conditii.
daca e mazga/zapada pe jos, daca sari de 2500/3000 rpm s-ar putea sa fuga de spate. oricum nu te arunci la viteza iarna, in curbe e foarte usor sa traga spatele. poti ocoli tu pericolele, dar pericolele nu te pot ocoli pe tine = oricand se poate sui altul pe tine. |
Re: Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?
daca tot vrei sa-ti faci o idee generala despre topul anvelopelor la americani te poti uita aici (majoritatea se gasesc de vanzare si in Romania):
http://www.tirerack.com/tires/survey...sp?type=W&VT=C |
Re: Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?
caucicuri de iarna si eventual dupa modelul Rusia,o camera de filmat sa vezi cum prostii cu tractiunea fata isi dau in pom.
Am mers o iarna intreaga fara abs functional (si voi merge si iarna asta) si n-am avut probleme majore.(sa fiu sincer,am avut de cateva ori emotii cand vedeam ca masina se duce sanie la o frana mai brusca,dar am trecut iarna fara nicio zgarieturi pe masina ) Astea cu saci de nisip in portbagaj sau "iarna e naspa daca ai bemveu" o sa le auzi doar de la conducatorii de dacie sau aia cu 1.9 tdi. ps : frana de motor :D |
Re: Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?
ca o paranteza, masinile de competitie pe zapada/gheata au ABS-ul dezactivat :D
|
Re: Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?
noi nu suntem asa profi :D
inca ceva :vezi cum faci sa ai caldura si nu cumpara gume noi ca ce se gasesc aici sunt niste gunoaie,mai bine niste sh uri de firma. sapt trecuta am luat pt un A4 table + gume 5mm (. Dunlop Winter Sport M3 daca nu ma insel ) + capace la 80 de euro |
Re: Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?
Pai in primul rand cauciucurile fac mult m ai ales ca ii tractiune spate ,cum zic alti ca ii teroare sa mergi iarna cu tractiune spate daca stii conduce si nu bruschezi te descurci de minune,iarna trecuta pe spate aveam cauciucuri foarte uzare aproape sterse si 2 sapt de iarna am mers cu ele pana sa imi iau de iarna si am fost si pana la Belis si am urcat cu cauciucurile alea deci nui asa grav tractiunea spate.Recomand cauciucuri iarna
|
Re: Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?
si la mine e prima iarna cu beemerul.pe fata am niste cauciucuri sh de iarna si pe spate am luat 2 noi ca dehh...are tractiune spate:)recunosc cred ca am luat cele mai ieftinache :) marca kebler pret 320 de lei de la 370 lei/bucata ca mi-a facut nu stiu ce oferta...
|
Re: Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?
Sunt deja la al 4 iarna cu tractiune spate ! Diferenta o face cauciucurile toate de iarna !
Cu grija in curbe, fara graba si nu in ultimul rand : pastreaza distanta !!! Dupa un timp , devine chiar interesant de cat de bine sti sa-ti controlezi masina ! Voie buna !!! |
Re: Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?
Quote:
ce bine ar fi sa stie si alti participanti la trafic sa isi controleze masinile, unii doar cu tractiune fata. |
Re: Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?
Quote:
|
Re: Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?
La mine este a2a iarna si prima cu cauciucuri de iarna ceva mai bune dar sh ,iarna trecuta chiar am parcurs dintante lungi ,si pe la tara pante mai patina dar tot el se descurca daca il iei usor merge foarte bine,dar daca lai bruscat te invarte de nu te vezi in schibm este manevrabil , sa nu uiti lichidul de parbriz iarna trecut am uitat:lol: nu te lua dupa majoritatea care spun ca este teroare cu bmw iarna a sa iti placa sa ii ti frau .
|
Re: Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?
La mine e prima iarna, prima masina :)
Am schimbat: anevelope (am pus noi, pentru iarna cu jante de tabla), lichid frana, antigel, ulei, filtre. Sunt in curs de a mai schimba si tendinta de a apasa pe acceleratie si aproape sunt pregatit! :-P |
Re: Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?
Eu il dotez cu un garaj si cu niste cauciucuri da'lea de iarna :D
|
Re: Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?
Quote:
|
Re: Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?
Vredenstein SnowTrac 1 2 3 si nu vei avea nici o problema garantat. daca nu ma crezi uite te sa vezi ce face pe masinile doar cu o singura punte motoare si fara abs/esp etc.
|
Re: Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?
Quote:
Sa folosesc frana de motor sau nu? Unii zic da altii nu. |
Re: Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?
Quote:
Aaaa nu , eu faceam referire la eficienta acestor modele de cauciuc , La bmw , depinde de situatie , uneori iesi din incurcatura cu asc ul ON , alteori cu ASC ul off. SI da , frana de motor e mai indicata decat cea de picior. Dar nimic din toate astea nu vor avea efect daca nu ai cauciucuri bune pe masina , asta e clar. |
Re: Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?
iarna trecuta a fost prima iarna cu tractiune spate...pana atunci am avut doar cu tractiune fata!pot spune e ca mult mai fun cu spatele.bine,am avut mici probleme ca aveam v-uri:))...dar norocul meu lsd!problema la multi cu bmw(cunoscutii mei) este garda la sol nu aderenta!dar frumusetea cere sacrificii....incet dar sigur se poate circula fara probleme!astept zapada,anul asta fiind dotat cu anvelope pe iarna,pe 16".si ca un sfat(personal) daca vezi ca nu vrea sa plece,da-i cu a doua...eu asa am mers si jur ca nu am ramas niciodata si nici nu am atins-o vreodata!nu-ti mai fie asa frica...e tot o masina;).bafta!
|
Re: Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?
Quote:
|
Re: Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?
Quote:
Voie buna ! |
Re: Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?
Quote:
iar daca nu ai lsd si ramai intepenit dar usor nu suspendat trageti frana de mana pt a putea pacali diferentialul sa distribuie sarcina pe cealalta roata....ma rog e greu de explicat dar e unul din secretul diferentialului open iarna :) cand ramai inzapezit.eu iarna trecuta cu anvelope toyo de iarna NOI nu am ramas niciodata intepenit fara LSD.anvelopele fac diferenta!!!! |
Re: Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?
Quote:
Corect jimgod , anvelopele fac diferenta |
Re: Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?
La E30 m20b27 am cumparat cauciucuri noi de iarna,o lopata si atat!
|
Re: Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?
[QUOTE=JimGod;4797329]pleaca cu a1a de pe loc fara sa accelerezi si ai sa vezi ca nu o sa mai ai probleme.
iar daca nu ai lsd si ramai intepenit dar usor nu suspendat trageti frana de mana pt a putea pacali diferentialul sa distribuie sarcina pe cealalta roata....ma rog e greu de explicat dar e unul din secretul diferentialului open iarna :) cand ramai inzapezit.eu iarna trecuta cu anvelope toyo de iarna NOI nu am ramas niciodata intepenit fara LSD.anvelopele fac diferenta!!!![/QUO sunt foarte multe tehnici de a aborda iarna!eu am spus cum am facut eu,cu anvelope de vara,si am trecut iarna fara probleme.greu su stresant ca la un moment dat nu plecarea era problema,dar am trecut.nu o recomand nimanui cu anvelope de vara,mie asa s-a intamplat sa fie,mai ales ca nu mergeam cu maisna zi de zi...dar anul asta,multumim guvernului,suntem obligati si automat am fost si eu!pt mine e o initiativa f buna!dar acum am pus si nui mai avem zapada:((....bafta tuturor |
Re: Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?
cateodata mai ajuta si un tub doua de spray degivrant
|
| All times are GMT +2. The time now is 06:57. |
- Copyright 2026 4Tuning