Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii Bmw (https://forum.4tuning.ro/291-discutii-bmw.html)
-   -   Cum va dotati BMW-ul pentru iarna? (https://forum.4tuning.ro/291-discutii-bmw/282477-dotati-bmw-iarna.html)

mihayyy2000 11-10-11 18:12

Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?
 
Intrebarea este pentru cei care circula cu masina iarna. Multi spun ca a circula cu bmw-ul iarna e imposibil. Eu unul as vrea sa incerc si nu stiu ce ar trebui sa am pe masina/ la mine. Am un 318 I - 118 cai.

1. Cauciucuri de iarna noi. Ce imi recomandati? Ce producator?
2. Doi saci de nisip in portbagaj.
3. Lanturi? Lopata? Altceva?

stefz 11-10-11 18:32

Re: Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?
 
Cu niste cauciucuri de iarna noi si cu lanturi daca este zapada mare..rezolvi .

liviu tex 14-10-11 10:45

Re: Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?
 
Quote:

Originally Posted by mihayyy2000 (Post 4638659)
Intrebarea este pentru cei care circula cu masina iarna. Multi spun ca a circula cu bmw-ul iarna e imposibil. Eu unul as vrea sa incerc si nu stiu ce ar trebui sa am pe masina/ la mine. Am un 318 I - 118 cai.

1. Cauciucuri de iarna noi. Ce imi recomandati? Ce producator?
2. Doi saci de nisip in portbagaj.
3. Lanturi? Lopata? Altceva?

cauciucuri de iarna! atat,fara lanturi decat daca vrei s-o priponesti de stalp fara nisip ca nu'i moskwich sa umbli cu greutati dupa tine! cine spune ca e imposibil de circulat cu bmw'ul iarna ori nu'i sofer ori n'a mers niciodata cu masina! orice marca de cauciuc e buna,eu am avut iarna trecuta ''bridgoptresdsdcxa'' si a mers beton!

maxmartinez 14-10-11 11:37

Re: Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?
 
ce aveti mah? saci de nisip? :lol:

laba piciorului drept face diferenta. dupa cauciucurile de iarna.

si nu strica niste lichid parbriz de iarna, verificat instalatiile el la incalzire oglinzi, duze parbriz, incuietori, incalzire scaune (ptr cine are), dezaburie etc.

lichid racire 50/50 apa e ok iarna nu?

Lymbutza 14-10-11 13:01

Re: Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?
 
mie personal mi se pare mai simplu de mers iarna cu tractiune spate , asta probabil pt ca nu am avut niciodata tractiune fata :lol: .

4 cauciucuri de iarna si esti in regula ; in rest multa atentie !

mihayyy2000 14-10-11 13:29

Re: Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?
 
Va multumesc mult pentru sugestii. Cauciucuri - Ce producator? Conteaza?

SAX1987 14-10-11 13:31

Re: Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?
 
Daca ai cauciucuri de iarna bune ( min 4 mm daca le iei SH ) pe toate rotile nu ar trebui sa ai probleme deloc . Cumpara neaparat de iarna , cele mixte nu te ajuta prea mult pe zapada .

Lymbutza 14-10-11 14:15

Re: Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?
 
daca ai de gand sa cumperi noi cred ca poti lua si ceva no name . SH incearca sa te axezi pe ceva marca mai de renume (Dunlop , Continental ETC) !

mihayyy2000 14-10-11 14:19

Re: Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?
 
Quote:

Originally Posted by Lymbutza (Post 4644740)
daca ai de gand sa cumperi noi cred ca poti lua si ceva no name . SH incearca sa te axezi pe ceva marca mai de renume (Dunlop , Continental ETC) !

Pai as vrea ceva nou. Bine nu m-as arunca la cele mai scumpe dar nici cele mei ieftine sa nu fie... Eu nu prea le am si nu stiu cam care ar fi un clasament al producatorilor de anvelope. Chiar mi-ar prinde bine sa imi ziceti cam care ar fi primii 5 producatori. Ma intereseaza aderenta ca vine iarna si nu cred ca am sa circul cu viteze prea mari...
Am avut timp sa merg cu viteza cat a fost frumos. De acum vreau doar sa pot sa circul si sa imi pastrez masina intacta...

maxmartinez 14-10-11 14:35

Re: Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?
 
Quote:

Originally Posted by mihayyy2000 (Post 4644753)
Pai as vrea ceva nou. Bine nu m-as arunca la cele mai scumpe dar nici cele mei ieftine sa nu fie... Eu nu prea le am si nu stiu cam care ar fi un clasament al producatorilor de anvelope. Chiar mi-ar prinde bine sa imi ziceti cam care ar fi primii 5 producatori. Ma intereseaza aderenta ca vine iarna si nu cred ca am sa circul cu viteze prea mari...
Am avut timp sa merg cu viteza cat a fost frumos. De acum vreau doar sa pot sa circul si sa imi pastrez masina intacta...

sunt multi producatori, dar nu asta e important.

dupa ce pui gumele de iarna, cel mai important e soferul, si piciorul de pe acceleratie, daca mergi precaut, schimbat in 2000-2500 nu ai de ce sa iti faci probleme.

daca dai de polei/gheata, poti avea si mama cauciucurilor de iarna top brand, daca nu o calci cum trebuie a fugit.

asa ca nu subestima puterea piciorului drept (si stgul de asemenea), gumele de iarna nu fac minuni. te pot ajuta sa pleci de pe loc, in rest depinde de tine.

mihayyy2000 14-10-11 14:38

Re: Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?
 
Quote:

Originally Posted by maxmartinez (Post 4644784)
sunt multi producatori, dar nu asta e important.

dupa ce pui gumele de iarna, cel mai important e soferul, si piciorul de pe acceleratie, daca mergi precaut, schimbat in 2000-2500 nu ai de ce sa iti faci probleme.

daca dai de polei/gheata, poti avea si mama cauciucurilor de iarna top brand, daca nu o calci cum trebuie a fugit.

asa ca nu subestima puterea piciorului drept (si stgul de asemenea), gumele de iarna nu fac minuni. te pot ajuta sa pleci de pe loc, in rest depinde de tine.

Vad ca ai ceva experienta... Spune-mi te rog cam cu ce viteza se ruleaza iarna pentru a evita pericolele? Tu de exemplu cam cu cat mergi?

maxmartinez 14-10-11 14:49

Re: Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?
 
nu e vorba de viteza, ci de viteza si turatii in functie de conditii.

daca e mazga/zapada pe jos, daca sari de 2500/3000 rpm s-ar putea sa fuga de spate.

oricum nu te arunci la viteza iarna, in curbe e foarte usor sa traga spatele.

poti ocoli tu pericolele, dar pericolele nu te pot ocoli pe tine = oricand se poate sui altul pe tine.

JustinCase 14-10-11 15:49

Re: Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?
 
daca tot vrei sa-ti faci o idee generala despre topul anvelopelor la americani te poti uita aici (majoritatea se gasesc de vanzare si in Romania):

http://www.tirerack.com/tires/survey...sp?type=W&VT=C

zepolikahhh_ 14-10-11 23:39

Re: Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?
 
caucicuri de iarna si eventual dupa modelul Rusia,o camera de filmat sa vezi cum prostii cu tractiunea fata isi dau in pom.
Am mers o iarna intreaga fara abs functional (si voi merge si iarna asta) si n-am avut probleme majore.(sa fiu sincer,am avut de cateva ori emotii cand vedeam ca masina se duce sanie la o frana mai brusca,dar am trecut iarna fara nicio zgarieturi pe masina )
Astea cu saci de nisip in portbagaj sau "iarna e naspa daca ai bemveu" o sa le auzi doar de la conducatorii de dacie sau aia cu 1.9 tdi.
ps : frana de motor :D

JustinCase 15-10-11 02:40

Re: Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?
 
ca o paranteza, masinile de competitie pe zapada/gheata au ABS-ul dezactivat :D

zepolikahhh_ 15-10-11 02:57

Re: Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?
 
noi nu suntem asa profi :D
inca ceva :vezi cum faci sa ai caldura si nu cumpara gume noi ca ce se gasesc aici sunt niste gunoaie,mai bine niste sh uri de firma.
sapt trecuta am luat pt un A4 table + gume 5mm (. Dunlop Winter Sport M3 daca nu ma insel ) + capace la 80 de euro

Vero12 16-10-11 11:31

Re: Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?
 
Pai in primul rand cauciucurile fac mult m ai ales ca ii tractiune spate ,cum zic alti ca ii teroare sa mergi iarna cu tractiune spate daca stii conduce si nu bruschezi te descurci de minune,iarna trecuta pe spate aveam cauciucuri foarte uzare aproape sterse si 2 sapt de iarna am mers cu ele pana sa imi iau de iarna si am fost si pana la Belis si am urcat cu cauciucurile alea deci nui asa grav tractiunea spate.Recomand cauciucuri iarna

02PSR 21-10-11 21:12

Re: Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?
 
si la mine e prima iarna cu beemerul.pe fata am niste cauciucuri sh de iarna si pe spate am luat 2 noi ca dehh...are tractiune spate:)recunosc cred ca am luat cele mai ieftinache :) marca kebler pret 320 de lei de la 370 lei/bucata ca mi-a facut nu stiu ce oferta...

Sparkle_81 21-10-11 21:40

Re: Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?
 
Sunt deja la al 4 iarna cu tractiune spate ! Diferenta o face cauciucurile toate de iarna !
Cu grija in curbe, fara graba si nu in ultimul rand : pastreaza distanta !!!
Dupa un timp , devine chiar interesant de cat de bine sti sa-ti controlezi masina !




Voie buna !!!

maxmartinez 22-10-11 12:10

Re: Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?
 
Quote:

Originally Posted by Sparkle_81 (Post 4661120)
Sunt deja la al 4 iarna cu tractiune spate ! Diferenta o face cauciucurile toate de iarna !
Cu grija in curbe, fara graba si nu in ultimul rand : pastreaza distanta !!!
Dupa un timp , devine chiar interesant de cat de bine sti sa-ti controlezi masina !




Voie buna !!!


ce bine ar fi sa stie si alti participanti la trafic sa isi controleze masinile, unii doar cu tractiune fata.

Sparkle_81 22-10-11 12:14

Re: Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?
 
Quote:

Originally Posted by maxmartinez (Post 4661838)
ce bine ar fi sa stie si alti participanti la trafic sa isi controleze masinile, unii doar cu tractiune fata.

:arrow: Adevar ai grait !!!:-P:-P:-P

mihayruncanu 22-10-11 18:27

Re: Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?
 
La mine este a2a iarna si prima cu cauciucuri de iarna ceva mai bune dar sh ,iarna trecuta chiar am parcurs dintante lungi ,si pe la tara pante mai patina dar tot el se descurca daca il iei usor merge foarte bine,dar daca lai bruscat te invarte de nu te vezi in schibm este manevrabil , sa nu uiti lichidul de parbriz iarna trecut am uitat:lol: nu te lua dupa majoritatea care spun ca este teroare cu bmw iarna a sa iti placa sa ii ti frau .

warp 22-10-11 20:09

Re: Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?
 
La mine e prima iarna, prima masina :)
Am schimbat: anevelope (am pus noi, pentru iarna cu jante de tabla), lichid frana, antigel, ulei, filtre.
Sunt in curs de a mai schimba si tendinta de a apasa pe acceleratie si aproape sunt pregatit! :-P

bcoupe 22-10-11 22:25

Re: Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?
 
Eu il dotez cu un garaj si cu niste cauciucuri da'lea de iarna :D

maxmartinez 22-10-11 23:42

Re: Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?
 
Quote:

Originally Posted by bcoupe (Post 4662695)
Eu il dotez cu un garaj si cu niste cauciucuri da'lea de iarna :D

lucky you, dai mai putin la lopata :lol:

DEVIL's Style 25-10-11 04:16

Re: Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?
 
Vredenstein SnowTrac 1 2 3 si nu vei avea nici o problema garantat. daca nu ma crezi uite te sa vezi ce face pe masinile doar cu o singura punte motoare si fara abs/esp etc.

mihayyy2000 24-12-11 11:16

Re: Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?
 
Quote:

Originally Posted by DEVIL's Style (Post 4667633)
Vredenstein SnowTrac 1 2 3 si nu vei avea nici o problema garantat. daca nu ma crezi uite te sa vezi ce face pe masinile doar cu o singura punte motoare si fara abs/esp etc.

Dezactivez asc-ul? E prima iarna si is cam "emotionat" :???:
Sa folosesc frana de motor sau nu? Unii zic da altii nu.

DEVIL's Style 24-12-11 11:19

Re: Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?
 
Quote:

Originally Posted by mihayyy2000 (Post 4792909)
Dezactivez asc-ul? E prima iarna si is cam "emotionat" :???:
Sa folosesc frana de motor sau nu? Unii zic da altii nu.


Aaaa nu , eu faceam referire la eficienta acestor modele de cauciuc , La bmw , depinde de situatie , uneori iesi din incurcatura cu asc ul ON , alteori cu ASC ul off. SI da , frana de motor e mai indicata decat cea de picior. Dar nimic din toate astea nu vor avea efect daca nu ai cauciucuri bune pe masina , asta e clar.

OdorogLGV 26-12-11 15:54

Re: Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?
 
iarna trecuta a fost prima iarna cu tractiune spate...pana atunci am avut doar cu tractiune fata!pot spune e ca mult mai fun cu spatele.bine,am avut mici probleme ca aveam v-uri:))...dar norocul meu lsd!problema la multi cu bmw(cunoscutii mei) este garda la sol nu aderenta!dar frumusetea cere sacrificii....incet dar sigur se poate circula fara probleme!astept zapada,anul asta fiind dotat cu anvelope pe iarna,pe 16".si ca un sfat(personal) daca vezi ca nu vrea sa plece,da-i cu a doua...eu asa am mers si jur ca nu am ramas niciodata si nici nu am atins-o vreodata!nu-ti mai fie asa frica...e tot o masina;).bafta!

mihayyy2000 26-12-11 20:28

Re: Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?
 
Quote:

Originally Posted by OdorogLGV (Post 4795430)
iarna trecuta a fost prima iarna cu tractiune spate...pana atunci am avut doar cu tractiune fata!pot spune e ca mult mai fun cu spatele.bine,am avut mici probleme ca aveam v-uri:))...dar norocul meu lsd!problema la multi cu bmw(cunoscutii mei) este garda la sol nu aderenta!dar frumusetea cere sacrificii....incet dar sigur se poate circula fara probleme!astept zapada,anul asta fiind dotat cu anvelope pe iarna,pe 16".si ca un sfat(personal) daca vezi ca nu vrea sa plece,da-i cu a doua...eu asa am mers si jur ca nu am ramas niciodata si nici nu am atins-o vreodata!nu-ti mai fie asa frica...e tot o masina;).bafta!

Merci mult pentru sfaturi! Am fost azi cu ea la o partie si am urcat un deal mare mare iar drumul era inzapezit si chiar alunecos. Eram 4 persoane in masina si nu imi venea sa cred ca urc. Mergeam lin cu a doua, fara sa o bruschez, si am ajuns la destinatie. In schimb cand am ajuns acasa, nu mai gaseam loc de parcare, si am zis sa urc pe o bordura. Surprinza! Era gheata pe marginea bordurii si nici ca nu urca. Am facut eu mai multe manevre si pana la urma am "cocotat-o".

Sparkle_81 27-12-11 20:33

Re: Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?
 
Quote:

Originally Posted by mihayyy2000 (Post 4795772)
.....
Eram 4 persoane in masina si nu imi venea sa cred ca urc. Mergeam lin cu a doua, fara sa o bruschez, si am ajuns la destinatie.
....

Nu fi asa surprins; in situatiile astea incepi sa cunosti capacitatea masinii.



Voie buna !

JimGod 28-12-11 00:59

Re: Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?
 
Quote:

Originally Posted by OdorogLGV (Post 4795430)
iarna trecuta a fost prima iarna cu tractiune spate...pana atunci am avut doar cu tractiune fata!pot spune e ca mult mai fun cu spatele.bine,am avut mici probleme ca aveam v-uri:))...dar norocul meu lsd!problema la multi cu bmw(cunoscutii mei) este garda la sol nu aderenta!dar frumusetea cere sacrificii....incet dar sigur se poate circula fara probleme!astept zapada,anul asta fiind dotat cu anvelope pe iarna,pe 16".si ca un sfat(personal) daca vezi ca nu vrea sa plece,da-i cu a doua...eu asa am mers si jur ca nu am ramas niciodata si nici nu am atins-o vreodata!nu-ti mai fie asa frica...e tot o masina;).bafta!

pleaca cu a1a de pe loc fara sa accelerezi si ai sa vezi ca nu o sa mai ai probleme.
iar daca nu ai lsd si ramai intepenit dar usor nu suspendat trageti frana de mana pt a putea pacali diferentialul sa distribuie sarcina pe cealalta roata....ma rog e greu de explicat dar e unul din secretul diferentialului open iarna :) cand ramai inzapezit.eu iarna trecuta cu anvelope toyo de iarna NOI nu am ramas niciodata intepenit fara LSD.anvelopele fac diferenta!!!!

DEVIL's Style 28-12-11 08:12

Re: Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?
 
Quote:

Originally Posted by JimGod (Post 4797329)
pleaca cu a1a de pe loc fara sa accelerezi si ai sa vezi ca nu o sa mai ai probleme.
iar daca nu ai lsd si ramai intepenit dar usor nu suspendat trageti frana de mana pt a putea pacali diferentialul sa distribuie sarcina pe cealalta roata....ma rog e greu de explicat dar e unul din secretul diferentialului open iarna :) cand ramai inzapezit.eu iarna trecuta cu anvelope toyo de iarna NOI nu am ramas niciodata intepenit fara LSD.anvelopele fac diferenta!!!!


Corect jimgod , anvelopele fac diferenta

Seryoga 28-12-11 18:27

Re: Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?
 
La E30 m20b27 am cumparat cauciucuri noi de iarna,o lopata si atat!

OdorogLGV 29-12-11 15:15

Re: Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?
 
[QUOTE=JimGod;4797329]pleaca cu a1a de pe loc fara sa accelerezi si ai sa vezi ca nu o sa mai ai probleme.
iar daca nu ai lsd si ramai intepenit dar usor nu suspendat trageti frana de mana pt a putea pacali diferentialul sa distribuie sarcina pe cealalta roata....ma rog e greu de explicat dar e unul din secretul diferentialului open iarna :) cand ramai inzapezit.eu iarna trecuta cu anvelope toyo de iarna NOI nu am ramas niciodata intepenit fara LSD.anvelopele fac diferenta!!!![/QUO
sunt foarte multe tehnici de a aborda iarna!eu am spus cum am facut eu,cu anvelope de vara,si am trecut iarna fara probleme.greu su stresant ca la un moment dat nu plecarea era problema,dar am trecut.nu o recomand nimanui cu anvelope de vara,mie asa s-a intamplat sa fie,mai ales ca nu mergeam cu maisna zi de zi...dar anul asta,multumim guvernului,suntem obligati si automat am fost si eu!pt mine e o initiativa f buna!dar acum am pus si nui mai avem zapada:((....bafta tuturor

Blitz-Krieg 04-01-12 10:18

Re: Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?
 
cateodata mai ajuta si un tub doua de spray degivrant


All times are GMT +2. The time now is 06:57.

- Copyright 2026 4Tuning