Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Alte discutii Bmw

Reply
 
Thread Tools
Old 11-10-11, 18:12   #1
mihayyy2000

Stage 5
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 486
Member of:
[FORD]
Default Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?

Intrebarea este pentru cei care circula cu masina iarna. Multi spun ca a circula cu bmw-ul iarna e imposibil. Eu unul as vrea sa incerc si nu stiu ce ar trebui sa am pe masina/ la mine. Am un 318 I - 118 cai.

1. Cauciucuri de iarna noi. Ce imi recomandati? Ce producator?
2. Doi saci de nisip in portbagaj.
3. Lanturi? Lopata? Altceva?
__________________
Visinica
mihayyy2000 is offline   Reply With Quote
Old 11-10-11, 18:32   #2
stefz

Stage 4
 
stefz's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 207
Member of:
[VW]
Default Re: Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?

Cu niste cauciucuri de iarna noi si cu lanturi daca este zapada mare..rezolvi .
stefz is offline   Reply With Quote
Old 14-10-11, 10:45   #3
liviu tex

Stage 5
 
liviu tex's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,876
Default Re: Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?

Quote:
Originally Posted by mihayyy2000 View Post
Intrebarea este pentru cei care circula cu masina iarna. Multi spun ca a circula cu bmw-ul iarna e imposibil. Eu unul as vrea sa incerc si nu stiu ce ar trebui sa am pe masina/ la mine. Am un 318 I - 118 cai.

1. Cauciucuri de iarna noi. Ce imi recomandati? Ce producator?
2. Doi saci de nisip in portbagaj.
3. Lanturi? Lopata? Altceva?
cauciucuri de iarna! atat,fara lanturi decat daca vrei s-o priponesti de stalp fara nisip ca nu'i moskwich sa umbli cu greutati dupa tine! cine spune ca e imposibil de circulat cu bmw'ul iarna ori nu'i sofer ori n'a mers niciodata cu masina! orice marca de cauciuc e buna,eu am avut iarna trecuta ''bridgoptresdsdcxa'' si a mers beton!
liviu tex is offline   Reply With Quote
Old 14-10-11, 11:37   #4
maxmartinez

Stage 5
 
maxmartinez's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 592
Default Re: Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?

ce aveti mah? saci de nisip?

laba piciorului drept face diferenta. dupa cauciucurile de iarna.

si nu strica niste lichid parbriz de iarna, verificat instalatiile el la incalzire oglinzi, duze parbriz, incuietori, incalzire scaune (ptr cine are), dezaburie etc.

lichid racire 50/50 apa e ok iarna nu?
__________________
maxmartinez is offline   Reply With Quote
Old 14-10-11, 13:01   #5
Lymbutza

Stage 5
 
Lymbutza's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 1,292
Default Re: Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?

mie personal mi se pare mai simplu de mers iarna cu tractiune spate , asta probabil pt ca nu am avut niciodata tractiune fata .

4 cauciucuri de iarna si esti in regula ; in rest multa atentie !
__________________
BMW E36 318i 1997
Lymbutza is offline   Reply With Quote
Old 14-10-11, 13:29   #6
mihayyy2000

Stage 5
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 486
Member of:
[FORD]
Default Re: Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?

Va multumesc mult pentru sugestii. Cauciucuri - Ce producator? Conteaza?
mihayyy2000 is offline   Reply With Quote
Old 14-10-11, 13:31   #7
SAX1987
4Tuning International Member


Stage 5
 
SAX1987's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 2,804
Member of:
[4Tuning International]
[2 Roti]
[BMW]
Default Re: Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?

Daca ai cauciucuri de iarna bune ( min 4 mm daca le iei SH ) pe toate rotile nu ar trebui sa ai probleme deloc . Cumpara neaparat de iarna , cele mixte nu te ajuta prea mult pe zapada .
SAX1987 is offline   Reply With Quote
Old 14-10-11, 14:15   #8
Lymbutza

Stage 5
 
Lymbutza's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 1,292
Default Re: Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?

daca ai de gand sa cumperi noi cred ca poti lua si ceva no name . SH incearca sa te axezi pe ceva marca mai de renume (Dunlop , Continental ETC) !
Lymbutza is offline   Reply With Quote
Old 14-10-11, 14:19   #9
mihayyy2000

Stage 5
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 486
Member of:
[FORD]
Default Re: Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?

Quote:
Originally Posted by Lymbutza View Post
daca ai de gand sa cumperi noi cred ca poti lua si ceva no name . SH incearca sa te axezi pe ceva marca mai de renume (Dunlop , Continental ETC) !
Pai as vrea ceva nou. Bine nu m-as arunca la cele mai scumpe dar nici cele mei ieftine sa nu fie... Eu nu prea le am si nu stiu cam care ar fi un clasament al producatorilor de anvelope. Chiar mi-ar prinde bine sa imi ziceti cam care ar fi primii 5 producatori. Ma intereseaza aderenta ca vine iarna si nu cred ca am sa circul cu viteze prea mari...
Am avut timp sa merg cu viteza cat a fost frumos. De acum vreau doar sa pot sa circul si sa imi pastrez masina intacta...
mihayyy2000 is offline   Reply With Quote
Old 14-10-11, 14:35   #10
maxmartinez

Stage 5
 
maxmartinez's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 592
Default Re: Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?

Quote:
Originally Posted by mihayyy2000 View Post
Pai as vrea ceva nou. Bine nu m-as arunca la cele mai scumpe dar nici cele mei ieftine sa nu fie... Eu nu prea le am si nu stiu cam care ar fi un clasament al producatorilor de anvelope. Chiar mi-ar prinde bine sa imi ziceti cam care ar fi primii 5 producatori. Ma intereseaza aderenta ca vine iarna si nu cred ca am sa circul cu viteze prea mari...
Am avut timp sa merg cu viteza cat a fost frumos. De acum vreau doar sa pot sa circul si sa imi pastrez masina intacta...
sunt multi producatori, dar nu asta e important.

dupa ce pui gumele de iarna, cel mai important e soferul, si piciorul de pe acceleratie, daca mergi precaut, schimbat in 2000-2500 nu ai de ce sa iti faci probleme.

daca dai de polei/gheata, poti avea si mama cauciucurilor de iarna top brand, daca nu o calci cum trebuie a fugit.

asa ca nu subestima puterea piciorului drept (si stgul de asemenea), gumele de iarna nu fac minuni. te pot ajuta sa pleci de pe loc, in rest depinde de tine.
maxmartinez is offline   Reply With Quote
Old 14-10-11, 14:38   #11
mihayyy2000

Stage 5
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 486
Member of:
[FORD]
Default Re: Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?

Quote:
Originally Posted by maxmartinez View Post
sunt multi producatori, dar nu asta e important.

dupa ce pui gumele de iarna, cel mai important e soferul, si piciorul de pe acceleratie, daca mergi precaut, schimbat in 2000-2500 nu ai de ce sa iti faci probleme.

daca dai de polei/gheata, poti avea si mama cauciucurilor de iarna top brand, daca nu o calci cum trebuie a fugit.

asa ca nu subestima puterea piciorului drept (si stgul de asemenea), gumele de iarna nu fac minuni. te pot ajuta sa pleci de pe loc, in rest depinde de tine.
Vad ca ai ceva experienta... Spune-mi te rog cam cu ce viteza se ruleaza iarna pentru a evita pericolele? Tu de exemplu cam cu cat mergi?
mihayyy2000 is offline   Reply With Quote
Old 14-10-11, 14:49   #12
maxmartinez

Stage 5
 
maxmartinez's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 592
Default Re: Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?

nu e vorba de viteza, ci de viteza si turatii in functie de conditii.

daca e mazga/zapada pe jos, daca sari de 2500/3000 rpm s-ar putea sa fuga de spate.

oricum nu te arunci la viteza iarna, in curbe e foarte usor sa traga spatele.

poti ocoli tu pericolele, dar pericolele nu te pot ocoli pe tine = oricand se poate sui altul pe tine.
maxmartinez is offline   Reply With Quote
Old 14-10-11, 15:49   #13
JustinCase

Stage 5
 
JustinCase's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 726
Member of:
[BMW]
Default Re: Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?

daca tot vrei sa-ti faci o idee generala despre topul anvelopelor la americani te poti uita aici (majoritatea se gasesc de vanzare si in Romania):

http://www.tirerack.com/tires/survey...sp?type=W&VT=C
__________________
"Understeer is when you hit the wall with the front of the car and oversteer is when you hit the wall with the rear of the car. Horsepower is how fast you hit the wall, torque is how far you take the wall with you."

Last edited by JustinCase; 14-10-11 at 15:51.
JustinCase is offline   Reply With Quote
Old 14-10-11, 23:39   #14
zepolikahhh_

Stage 5
 
zepolikahhh_'s Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 753
Default Re: Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?

caucicuri de iarna si eventual dupa modelul Rusia,o camera de filmat sa vezi cum prostii cu tractiunea fata isi dau in pom.
Am mers o iarna intreaga fara abs functional (si voi merge si iarna asta) si n-am avut probleme majore.(sa fiu sincer,am avut de cateva ori emotii cand vedeam ca masina se duce sanie la o frana mai brusca,dar am trecut iarna fara nicio zgarieturi pe masina )
Astea cu saci de nisip in portbagaj sau "iarna e naspa daca ai bemveu" o sa le auzi doar de la conducatorii de dacie sau aia cu 1.9 tdi.
ps : frana de motor
zepolikahhh_ is offline   Reply With Quote
Old 15-10-11, 02:40   #15
JustinCase

Stage 5
 
JustinCase's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 726
Member of:
[BMW]
Default Re: Cum va dotati BMW-ul pentru iarna?

ca o paranteza, masinile de competitie pe zapada/gheata au ABS-ul dezactivat
JustinCase is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -