![]() |
logan 2010 sau accent 2007 ?
sal. sunt intr-o dilema ....
am nevoie de o masina cu care sa-mi fac treaba, care sa nu ma lase in drum si care sa nu necesite investii (pe cat posibil). cum bugetul este limitat 4000-4500 euro, si tanand cont ca fac credit pt el nu vreau o masina de fitze dar mai veche, care , eventual sa ma toace mereu de bani. Asa dar vreau masina care sa nu necesite investitii, sa-mi fac treaba cu ea si nu ma intereseaza sa intoarca lumea capul dupa ea. Printre masinile care se incadreaza in buget si pret, m-am oprit asupra celor 2: 1. Logan ,2010, 36000 km, cu aer, servodirectie, abs, geamuri el fata, comp bord, motor 1,4 75 de caluti 2. Accent, 2007, 80 000 km , aer, servodirectie, oglinzi el, geamuri el fata, abs, motor 1,4 16v 87 de cai(parca) Acum incerc sa gandesc rational, tinand cont ca fac credit pe 3 ani, parca as alege Loganul (oricum nu fac mai mult de 1500km/an). Credeti k fac o alegere buna? |
Re: logan 2010 sau accent 2007 ???
Daca faci 1500 de km pe an mai bine nu iti cumperi nimic. DAca faci 15 mii pe an , atunci ia Logan-ul. Accent-ul ala nu iti ofera nimic in plus, e mai mic, consuma mai mult si e mai vechi cu 3 ani. Succes
|
Re: logan 2010 sau accent 2007 ???
scuze 15 000/an
|
Re: logan 2010 sau accent 2007 ???
salut ! cele 2 masini sunt de calibru apropiat asa ca poti alege linistit loganul pt ca e mai tanar cu 3 ani, si are km putini ! nu vei fi dezamagit ! bafta !
|
Re: logan 2010 sau accent 2007 ???
Loganul as spune si eu in ideea ca are mai putini km (nu ani ca asta nu conteaza, am un vecin cu logan 2004 si 15.000km). Cand ma gandesc ca masina aia a facut deja aproape 90K pe soselele noastre....si nici nu e ceva calitativ gen vw, bmw ...mai bine loganul.
|
Re: logan 2010 sau accent 2007 ???
votez Logan...din motivele enumerate de colegii care au postat înaintea mea
|
Re: logan 2010 sau accent 2007 ???
multumesc pt sfaturi....
Exact asa am gandit si eu!!! Nu sufar de nemtzoaice, ca cei care merg cu rezervoru pe rosu non stop dar au bmw. |
Re: logan 2010 sau accent 2007 ?
Fost posesor de accent 1341cmc 85Cp 2001, conducator ocazional de logan 1.4 2006
Ambele sunt masini corecte cel mai mult conteaza cum au fost intretinute, cele doua de mai sus le-am cunoscut pana la peste 100k si nu au avut probleme. Loganul cred ca tine mai putin la condus mai agresiv dar are avantajul anului. Kilometrii sunt inca putini si la hyundai, posibil sa cada debitmetrul Motorasul de accent e mai vioi si din experienta mea si altora e foarte fiabil, si are tachetii hydaulici, la logan sunt cu tija impingatoare => mult mai silentios hyundaiul si nici nu trebuie reglate jocurile la culbutori niciodata, la logan posibil sa mai fie nevoie dar nu e cine stie ce. Manopera la reprezentanta hyundai era ok acum 4 ani cand am avut eu. Eu zic sa analizezi bine fostii posesori si dupa asta sa faci alegerea. Probabil ca as alege accentul...dar asta doar pentru ca m-e dor cateodata de al meu... |
Re: logan 2010 sau accent 2007 ?
bosssule eu am condus 1 data(pt ultima data) un logan si ala 1.4 si vreau sa zic ca este praf la stabilitate in curba la 80-90 km/h. nu stiu de ce are stabilitatea care tinde spre 0? era sa ma rastorn cand am luat curba cu 90 km/h si nu era ac de par.
nu mai punem la socoteala ca este anemic rau. nici nu imi pot imagina cum merge cu 5 persoane+bagaje intr-o vacanta. cred ca vacanta in sine inseamna sa conduci o asa chesti de masina. mi se pare ca este extrem de prost construita si ma intreb daca s-a lucrat inginereste pt a face o asa masina? accent-ul nu stiu cum merge, dar pot sa bag mana in foc ca merge mult mai bine, desii nu am condus un accent, sau hyundai vreodata. cel mai bine ar fii un drive-test cu amandoua si o sa te decizi singur, sigur nu o sa iti fie greu. daca o masina este mai veche cu 3 ani si merge mai bine ca una mai noua, nu vad dc nu ai alege-o pe aia mai "sigura"? bafta cu covrigu, indiferent de alegere. |
Re: logan 2010 sau accent 2007 ?
@zauber: eu am vrut sa vad ce poate loganu' chiar de 1.4 si nu mi s-a intamplat sa am emotii de rasturnare sau chestii de genu'. am luat si viraje mai stranse cu viteza destul de mare si doar au scartait rotile, dar nu sa dea semne de rasturnare. la 130-140 am facut slalom printre masini prin Bucuresti si ma bagam chiar si in curbe pe langa ei, la fel fara semne de rasturnare, sa nu mai spun ca aveam 130 si a trebuit sa franez sa intru intr-un "ac de par", doar acolo am avut emotii, recunosc, dar a iesit cu bine.
Nu vreau sa spun ca loganul este mare masina sportiva (aici e chiar un gunoi! nu trage deloc!) sau super stabila, dar sunt altele care iti dau emotii mai mari. Sincer, eu as cauta un Ford Focus II sau o Astra Classic sau chiar Ford Fiesta (depinde acum si de cat spatiu are omul nevoie, 1.4 tdci sa aiba si un consum mic). |
Re: logan 2010 sau accent 2007 ?
Quote:
Rvl si eu as alege o dacie 1310 in 4faruri noua cum am avut daca as avea posibilitatea. Dar la cum arata acum soselele si la cat consuma cred ca in 5ani ar fi buna de rabla :D |
Re: logan 2010 sau accent 2007 ?
@ZAUBER - depinde.... si eu daca as conduce zi de zi un A4 as zice poate ca loganul nou e gunoi, insa in situatia data ma intereseaza ca macar in primul an (15000 km) costurile de intretinere sa tinda spre zero.
Am avut masina de serviciu un Logan dci abs plus cu care am mers cam 60 000 km si sincer sa fiu mi s-a parut o masina mai mult decat corecta! Si eu as vrea o octavia dar...... nu din 2002! |
Re: logan 2010 sau accent 2007 ?
Zauber eu am vazut care s-au rasturnat cu ford focus pe loc drept la 100/h de la manevrat radioul. Asta primavara eram intr-o parcare si un basarabean s-a rasturnat cu o toyota langa mine avand vreo 50/h pentru ca si-a varsat termosul de cafea pe el, a incercat sa redreseze masina a inceput sa "danseze", la 50/h!!! si s-a dus in sant apoi s-a rasturnat. L-am ajutat cu inca o persoana sa scoata masina, a pus-o pe roti si a plecat mai departe :D
|
Re: logan 2010 sau accent 2007 ?
Quote:
Quote:
|
Re: logan 2010 sau accent 2007 ?
intr-o noapte la fel si eu am nimerit intr-un taxi logan 1.4 cu... 380 000 km in bord si chiar m-am bagat in vorba cu omul. a spus ca masina la motor si cutie nu a avut deloc probleme si au fost schimbate doar consumabilele (ambreiaj pe la 200 000, amortizare de 3 ori ca na... drumurile stim cum sunt).
|
Re: logan 2010 sau accent 2007 ?
Niciuna din masini nu sta pe curbe daca intri un pic mai hotarat, ambele sunt puturoase, niciuna nu consuma putin dar conteaza acum si stilul lui de mers. Eu as merge pe varianta Logan, il repari oriunde, are piese un pic mai ieftine, e mai nou si cu mai putini km, e mai spatios. Bafta!
P.S: Lasa-i pe aia BMW-urile sa mearga cum vor, problema romanului in general e ca se uita prea mult in curtea vecinului si prea putin in a lui. |
Re: logan 2010 sau accent 2007 ?
Eu am logan 1.4 din 2007. Ce pot sa zic, cand l-am luat avea 56000 km si un deviz de reparatii necesare de vreo 3200 lei (facut la dacia desigur).
Consumul e de vreo 6,6-7 extraurban si minim 11 in oras. Stabilitatea e ok daca te obisnuiesti cu masina, eu am trecut de la un punto din 95 la logan si am crezut ca ma rastorn la prima curba. Cu timpul m-am obisnuit, si duce mai mult decat pare, dar inca n-am condus masina sa stea mai prost la capitolul asta. Ca si alte chestii ce sa mai zic, are ceva greierasi, scaunele din fata au ceva joc, torpedoul nu se inchide prea bine, maneta de semnalizare merge mai refuza sa mearga din cand in cand, cand calc frana mi se aprinde in bord martorul de la farurile de ceata.... pana la urma e dacie si e de inteles. |
Re: logan 2010 sau accent 2007 ?
Quote:
|
Re: logan 2010 sau accent 2007 ?
accentul este peste logan din orice punct de vedere,confort,interior,frane,directie,stabilitate ,putere si daca ai grija de ea este si mai fiabila din punctul meu de vedere...am accent din 2007,1,4 benzina 90 cai,36.000 km reali si nu a avut nici o problema pana in momentul de fata functioneaza ca noua.......si sincer nu se compara loganul in veci cu ea....oricum amandoua consuma aproximativ 9L/100 km in oras...acum depinde si de stilul de condus.....
|
Re: logan 2010 sau accent 2007 ?
Desigur, daca ai tu Accent clar e peste Logan, adica nici nu se punea altfel problema...
|
Re: logan 2010 sau accent 2007 ?
Quote:
|
Re: logan 2010 sau accent 2007 ?
Quote:
|
Re: logan 2010 sau accent 2007 ?
Quote:
|
Re: logan 2010 sau accent 2007 ?
Quote:
|
Re: logan 2010 sau accent 2007 ?
eu am si bmw si logan 1.5dci de la servici.vreau sa zic k am primit masina dauna la 17.000km(dauna si reparata la gigel in curte).acum am 52000 si sunt super multumit de ea.daca nu as fi fan bmw si as avea de ales intre alte masini si un logan "relativ" nou as merge pe logan.stabilitate are(nu e de curse),la 140 pe autostrada mere ok ,iar daca poti sa iti iei dci o sa vezi o diferenta maxima la consum.singurele inconveniente al loganului sunt sopurile k e pom de craciun dupa ce oxideaza contactele si se deschide usor.deci recomand logan
|
Re: logan 2010 sau accent 2007 ?
dupa mine dintre masinile astea doua mi as cumpara logan 1.5 DCI :D
sau clio 1.5 dci tot in banii aia ii gasessti :P |
Re: logan 2010 sau accent 2007 ?
Omul cred ca vrea niste pareri cat de cat obiective, nu intereseaza pe nimeni discutiile de genul: "A mea e mai mare!" .
|
Re: logan 2010 sau accent 2007 ?
Quote:
Legat de fiabilitate :lol:asteapta si tu sa mai treaca vreo 7-8ani si sa faci suta si apoi sa o declari pe deplin fiabila. Ai doar 36mii, logan fiabil am vazut cu 200mii, unii au vazut la taxi si 350-400. Deja la kilometrii astia vorbim de fiabilitate de masini germane. |
Re: logan 2010 sau accent 2007 ?
Quote:
|
Re: logan 2010 sau accent 2007 ?
Quote:
frate tu ai dreptate in ceea ce spui,am avut logan de servici 1.5 dci cea mai full varianta si pana la 70.000 km cat am tinut-o,intr-adevar a fost ffff.buna,absolut nici o problema si alergata zdravan,dar eu nu as da banii pe ea sincer totul porneste de la exterior care nu imi place sub nici o forma in comparatie cu altceva....in afara de consum si aerul conditionat care este f.bun si puternic altceva nu mi-a placut.....si am dat un sfat....eu accent mi-as lua pentru ca am si daca as da banii inca o data tot pe accent i-as da,asa ca fanii logan sa isi vada de loganul lor.... |
Re: logan 2010 sau accent 2007 ?
multumesc pt parerile voastre (unele cam subiective.
imi cer scuze k trebuie sa va dezamagesc......dar nu m-am putut abtine :( sper ca nu am facut o alegere rea.... Am cumparat un astra g din 2001, in 4 usi, 1,7 diesel, cu 233k km pe bord, de la un amic care pleaca sapt asta in germania la munca impreuna cu sotia. Masina e inm pe bg, el o are de vreo 6 luni, adusa de sorcasu din austria. Pret 2000 euro. PS: am scapat si fara credit!!!!:) ms pt sfaturi inca odata. alte detalii peste cateva zile cand o sa fac un "jurnal". va las link aici. seara buna! |
Re: logan 2010 sau accent 2007 ?
Quote:
|
Re: logan 2010 sau accent 2007 ?
S-o stapanesti sanatos si fara incidente! Mereu vor exista avantaje si dezavantaje ... Ca motorizare poate nu este nici peste Accent nici peste Logan dar cu siguranta este peste cele doua la orice altceva, chiar daca are 10 ani si 200k+ km.
|
Re: logan 2010 sau accent 2007 ?
Quote:
|
Re: logan 2010 sau accent 2007 ?
La kilometrii astia ar cam trebui sa ii faci o inspectie generala(daca vrei sa o pastrezi mai multi ani). Lichide, ulei, filtre, discuri de frana, placute, turbina in ce stare e, furtunele de la turbina, colierele, senzorii acolo daca mai functioneaza corect, debitmetrul in special, EGR-ul daca e infundat sau nu, daca picura ulei pe undeva,distributie etc etc. Dupa asta poti sa o duci linistit multi ani ca sunt destul de fiabile 1.7
Sa o stapanesti sanatos si sa nu iti bati joc de ea. |
Re: logan 2010 sau accent 2007 ?
Quote:
Ai facut cea mai buna alegere! |
Re: logan 2010 sau accent 2007 ?
rea...buna asta e. faptul e consumat. din ce vad eu masina este in stare excelenta(pt varsta si km ei). la max 10-15k km/an cred ca e bine.
bun ca am scapat de rata lunara la banca. oricum sunt convins ca in masina nu o sa bag bani lunar (exceptand motorina) . vine si "jurnalu" unde sa o prezint! |
Re: logan 2010 sau accent 2007 ?
Quote:
|
Re: logan 2010 sau accent 2007 ?
Sincer la cata teorie cunosc mecanicii de la noi ( excluzand aici pasionatii si devaratii profesionisti! )....eu mai degraba m-as documenta singur si daca ar fi nevoie de reparatii as repara singur. Ce sa stie Dorel despre senzori, despre electronica...Dorel stie sa desfaca suruburi, sa dea jos si sa inlocuiasca piesa, chestie care uneori poate fi rentabila daca nu ai scule, elevator si ajutoare. In rest...am vazut eu mecanici la service de renume care iti baga cu 0.5l de ulei peste normal sau care iti spun ca nu se pricep la schimbat distributia. Pai mai bine imi caut eu manualul de reparatii si schimb eu tot ce e de schimbat ca si consumabil, mai multa incredere am in mine ca fac treaba ca la carte decat in Dorel. Ca Dorel stie sa faca treaba babeste. Mai multa incredere as avea intr-un prieten care nu e mecanic dar care a facut din reparat masini o pasiune
|
Re: logan 2010 sau accent 2007 ?
Quote:
- Greseala este a ta daca te duci la "Dorel" sa iti repare defectiunea de natura electronica. Pentru asta exista electricienii auto. - Poate nu toti au "inclinatia" ta spre mecanica si nu au piese/ scule /elevatoare cum probabil ai tu. - Este mult mai usor sa iei in deradere o meserie pentru simplu fapt ca "orice padure are si uscaturi". Noi nu ne-am obisnuit ca fiecare om isi castiga banii dintr-o meserie. Adica mecanicul auto ia bani ca sa repare masini, croitorul sa faca haine, brutarul sa faca paine, etc. Noi romanii ne pricepem la toate cand de fapt nu facem nimic bine. - Iti urez succes in tentativa ta de a nu da bani mecanicilor auto. |
| All times are GMT +2. The time now is 08:33. |
- Copyright 2026 4Tuning