![]() |
Diff-ul optim pt 400m?
Care credeti ca ar fi cel mai bun dif pt 400m?
Mitul popular e cel cu diff-ul scurt, cat mai scurt posibil. Totusi mi-e greu sa nu imi pun problema ca 1 si 2 vor fi foarte dificile dpdv al tractiunii, si in afara de asta, ar mai fi problema cu inca o treapta in plus. De asemenea, ma gandesc ca daca scurtezi treptele peste o anumita limita, deja nu mai da randament, adica motorul se tureaza mult prea repede pana in limitare si masina inainteaza prea putin (asta s-ar putea sa fie o prostie, da' nu stiu cum sa explic pt ca e mai mult un sentiment care-l am eu, decat un argument tehnic). Oricum, as fi foarte interesat sa stiu daca vreunul din voi a facut ceva teste concrete cu diferite diferentiale si cronometrat pe 400m, sau le-a incercat in paralel cu o alta masina (aceiasi). Ce pareri aveti? |
Re: Diff-ul optim pt 400m?
Calculeaza-ti singur...
Intri aici si descarci programul asta.... http://locost7.info/gearcalc.php Un 318is cu dif de 4,27 si ridicat pana in 7000 de ture bate un 325 stock... Da in gol din roti si pe treapta a 3-a.... PE 400 de metri s-ar putea sa nu dai o treapta in plus fatza de o masina stock... Diferenta ar fi poate ca atunci cand tu esti in a 4-a in 6000 de ture, cealalta masina d-abia sa fi schimbat treapta de viteza si sa fie tot in a 4-a la 4500 de ture... |
Re: Diff-ul optim pt 400m?
Plus inca cateva modificari ;))
|
Re: Diff-ul optim pt 400m?
Quote:
slabut programul si nu are nimic legat de bmw.gasisem la un mom dat un program bunicel sa vad daca mai dau de el gata am gasit,uite aici: http://www.bokchoys.com/differential/GearRatios.htm |
Re: Diff-ul optim pt 400m?
Quote:
|
Re: Diff-ul optim pt 400m?
Quote:
Rahat cu apa rece linkul ( ala nu e program e link )... E folositor doar in prisma programului trimis de mine... E o lista cu rapoartele diferentialelor atat... Da... marea problema a programului e faptul ca n-are un sticker cu M3... Era perfect in cazul ala. Ti-ar mai fi dat 3 cai in plus... |
Re: Diff-ul optim pt 400m?
Pentru ce are el e bun,adica 325 daca te uiti mai bine poate si calcula iar rezultatele cam alea sunt
|
Re: Diff-ul optim pt 400m?
Eu nu vad ca poti calcula ceva din lista data de tine... Si nu vad niciun rezultat...
Unde scrie in lista data de tine de exemplu la cate rotatii stai in a 4-a la 100/h cu diferential de 3.91 , cu cutie de 4.25 si cu roti pe 18... ? Cu porgramul trimis de mine poate calcula treaba asta cu lista ta nu. Deci de ce programul meu e de cacat iar lista ta e asa minunata ? Si daca el are 325 care-i treaba ? Ce incerci sa ne comunici ? Putea sa aiba si 1,6 datele problemei raman aceleasi... |
Re: Diff-ul optim pt 400m?
Quote:
poftim. http://www.bokchoys.com/differential...calculator.htm calculatorul este intradevar pentru e46 insa intre 2,5-ul de e46 si e36 nu e mare branza,difera alte mici chestii,insa te ajuta sa iti faci o idee. dar pentru ca tu vrei ca programul tau sa fie mai bun... ok,e mai bun...happy now? |
Re: Diff-ul optim pt 400m?
Cele mai bune calcule se fac pe sosea, pe 400 m daca schimb in 6500 cu aproximativ 30 m inainte de linia de finish trebuie sa bag treapta a 5-a dar daca schimb in 7100 trec 400 exact in limitare (motor 18is diff 4.27 open cauciucuri 195 65 15) mare atentie la dimensiunea cauciucului .
|
Re: Diff-ul optim pt 400m?
Baieti, frana! Hai sa pastram o atmosfera amiabila favorabila dezvolatarii de idei si teorii benefice mistrekului (si nu numai)! :D
deci treaba sta in felul urmator: calculator am si eu pt trepte, in functie de dif, rapoartele cutiei si roti. dar pe mine ma interesa mai mult daca a incercat cineva concret, cu difuri diferite. sa vada cu care a scos timp mai bun, sau cu care a batut o masina de la care inainte lua bataie. sau macar ca recuperat ceva. din calculatoare nu pot sa-mi dau seama decat de viteza care o sa o am intr-o treapta anume, la o turatie anume. dar nu stiu cat de repede o sa ajung la viteza respectiva. sau in cat timp o sa parcurg o distanta anume. deci, reluam.. dar fara bataie, va rog.. asa, mai omeneste, ca nu suntem toti invatati, si oricum, e forum, d-aia suntem aici, sa ne exprimam pareri (bune sau mai putin), sa dezbatem subiecte, sa ne punem la comun experientele si sa tragem niste concluzii. nu sa vedem care e mai iute de tastatura si mai iscusit in vorbe cu bataie lunga (sau mai putin). |
Re: Diff-ul optim pt 400m?
Quote:
|
Re: Diff-ul optim pt 400m?
M-am dat cu aproximativ 9 masini 325 unii dintre proprietari pot confirma am zis sa incerc cu mai multi ca poate unu are motoru dus unu ambreiajul.... sti cum e . Tot ce a fost 2.5 stock am batut cu aproximativ 20 cm (o bara fata ) , au mai fost cazuri in care m-am dat cu 2.5 softat si cu serpi si am stat paralel (propieratul e coleg de forum si poate comfirma acelas rezultat in ambele curse) mi-am luat-o de la un 2.5 vanos softat o masina fix (initial pana sa puna softul il faceam jumate de masina) mi-am luat-o si de la da_joint 325 softat ,m-am dat si cu 2.5 varianta de 170 de cai tot cam o bara am stat in fata cam astea ar fi rezultatele care pot fi confirmate de proprietari si altii care au fost la fata locului . Din cate am vazut tu ai 2.5 cu ceva modificari un diferential de 4.27 ar fi prea scurt pentru tine , ai avea mari probleme cu aderenta iar viteza maxima este 160 in limitare, iti dau cel mai simplu sfat daca vrei ceva intre 3.64 si 3.91 pune pe spate niste roti 205 45 15 si o sa fi uimit garantez.
|
Re: Diff-ul optim pt 400m?
Quote:
p.s. felicitari pt performante, nu e rau deloc! |
Re: Diff-ul optim pt 400m?
Nu am incercat sincer .
|
Re: Diff-ul optim pt 400m?
A punctat f bine antacebal. sunt curios dupa ceva uppgrade-uri si la mine cam cat urc,momentan merg cu lsd-ul stock al masinii adica 3,15 si soft(e o varianta intermediara...nu e ceva f agresiv)...sunt tentat de 3,91 ce are si Jimgod,am auzit ca face treaba f buna dar pana voi pune am alte prioritati.
Cand m-am dat cu antacebal el avea interiorul golit(a scos nebunu si stergatoarele :)) ) roti pe 15'' la mine full si roti 17'',am plecat prost si mi-a sarit o masina in fata,apoi l-am prins si i-am dat eu o masina. Oricum pentru un 1,8is se misca f bine masina lui iar dezavantajul fiind ca schimba vitezele ca dracii si evident ii scade viteza maxima destul de mult |
Re: Diff-ul optim pt 400m?
Quote:
viteza maxima stiu ca o sa scada, intrebam doar pt 400m. era bine de stiut cum statea inainte cu 325, ca sa ne facem idee cam cat a recuperat. poate se mai baga careva cu experiente proprii? p.s. ar trebui si tu sa incerci sa cronometrezi 400m cu 3.15-le actual, ca punct de referinta pt cand o sa pui 3.91. |
Re: Diff-ul optim pt 400m?
Eu am 325 cu diff de 3,45...
Fatza de 318is de fabrica aproximez ca ii dau 50 de metri... poate chiar mai mult... Pana la 100/h ajunge oricum cu 3 secunde mai devreme cu diff de fabrica... Acujm poti sa-ti faci o idee cat a recuperat antacebal cu diff-ul lui fermecat :) |
Re: Diff-ul optim pt 400m?
care ar fii grupul perfect pt un 2.5 stock e36 (mentionez ca am pe masina 3.15 blocant) este unul mai superior lui ??
|
| All times are GMT +2. The time now is 07:56. |
- Copyright 2026 4Tuning