![]() |
Cum se vopsesc jantele de aliaj
As vrea sa stiu ce vopsea sa folosesc si eventual alte grunduri ca sa vopsesc mai inchis un pic interioarele jantelor, nu si fata.Primesc sfaturi de la toata lumea
|
Re: Cum se vopsesc jantele de aliaj
M-am lamurit cu voi
|
Re: Cum se vopsesc jantele de aliaj
pai nu iti va raspunde nimeni din moment ce se vopsesc clasic ca orice alta tabla. Problema ar fi fost daca era plastic
|
Re: Cum se vopsesc jantele de aliaj
Am inteles totusi ca nu e chiar asa banal, ca se da cu nu stiu ce solutie pt aderenta...
|
Re: Cum se vopsesc jantele de aliaj
Quote:
depinde de la ce culoare pleci. Nu trebuie nici o vopsea intermediara "de aderenta". Slefuit bine interiorul cu amirghel de 400-600 ,acoperite partile de pe partea opusa (nu va fi simplu) ,degresat bine si gata cu operatiunea de pregatire a vopsirii. Cit despre vopsea,da amanunte ce culoare,metalizat/nemetalizat, vrei. |
Re: Cum se vopsesc jantele de aliaj
Metalizat , un negru perlat cel mai probabil sau un gri inchis
|
Re: Cum se vopsesc jantele de aliaj
Quote:
Atunci merge un negru metal, iar in lac pigment de gri metal granula mare .Folosesc in mod curent codul BC 180 si merge perfect peste negru.Cu cit aplici mai mult acel lac "imbunatatit", cu atit se va deschide negrul ,devenind mai gri.Se poate folosi chiar si negru nemetalizat. |
Re: Cum se vopsesc jantele de aliaj
OK turbojack mersi pt toate ponturile.Sper sa-mi iasa, o sa mai vb cu niste vopsitori si le fac.
|
Re: Cum se vopsesc jantele de aliaj
5 Attachment(s)
Quote:
curatat,smirgheluit imperfectiunile,degresat,kituit unde era nevoie(am fol kit normal auto si se pare ca a prins) din nou slefuit,degresat,apoi aplicat spray pt jante (policolor) in vreo 2-3 straturi,apoi strat de lac tot pt jante(tot policolor).pana acum nu mi-a sarit vopseaua de pe ele,dar asta poate insemna si faptul ca am avut noroc ca a prins kit-ul si vopseaua.de grunduit nu am grunduit pt ca grundul vechi se tinea foarte bine.atasez niste poze,nu sunt extrem de clare dar iti faci o idee. |
Re: Cum se vopsesc jantele de aliaj
Arata ca noi in poze si daca a si tinut ai facut o treaba buna.Acum pot spune ca am mai mult curaj
|
Re: Cum se vopsesc jantele de aliaj
3 Attachment(s)
te sfatuiesc si eu la fel k roptor doar k dupa c esti gata cu slefuitu poti sa aplici un strat de spritchit, matuiesti cu smirgel ff fin ,o vopsesti si p urma dai cu lac peste vopsea (mie vopsitul a iesit la geanta din poza destul de prost deoarece era ceva problema cu pistolu si ...)dak vrei gri iti sfatuiesc de le policolor-silverpol
|
Re: Cum se vopsesc jantele de aliaj
[QUOTE=riptor;607819]nu se vopsesc ca orice tabla..de aia sunt de aliaj si nu de tabla..nu? nu orice grund prinde pe aliaje....
Orice janta de aliaj are un strat de lac sau uneori sint chiar plastifiate.Sprit se foloseste doar in caz de reparatii cu chit,altfel merge perfect direct cu vopsea dupa o "matuire" cu smirghel hidro de 400-600. |
Re: Cum se vopsesc jantele de aliaj
[QUOTE=turbojack;609086]
Quote:
|
Re: Cum se vopsesc jantele de aliaj
Quote:
|
Re: Cum se vopsesc jantele de aliaj
OK man te astept cu rezultatele.Eu inca nu am indraznit sa incerc.Bafta
|
Re: Cum se vopsesc jantele de aliaj
Buna turbojack! as avea nevoie de un sfat despre fetele de usi interior mai exact cum sa le pregatesc sau ce sa le fac sa arate bine... eu am incercat sa le vopsesc si a iesit un cacat... le-am stricat, acum as vrea sa incerc altceva dar nu stiu ce daca ai timp da un sfat
multumesc:-) |
Re: Cum se vopsesc jantele de aliaj
S.O.S
Ma intereseaza urgent piese (sau chiar o masina) ptr Toyota Celica 1980. 1588 cm3. 2 TB. Mersi inainte..... :!: |
| All times are GMT +2. The time now is 22:33. |
- Copyright 2026 4Tuning