Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii Ford (https://forum.4tuning.ro/325-discutii-ford.html)
-   -   Ford Puma (https://forum.4tuning.ro/325-discutii-ford/24865-ford-puma.html)

puma rider 07-10-06 19:53

Ford Puma
 
Salutare, sunt nou pe forum, si as vrea sa stiu daca mai sunt si alti propietari de Ford Puma, si ce pareri are lumea despre aceasta masina

intel23 16-10-06 14:19

Re: Ford Puma
 
o masina foarte rara , sa o stapanesti sanatos , ce motor ai pe ea ?
Eu unul o compar cu Opel Tigra.

Eugen_TL 16-10-06 14:55

Re: Ford Puma
 
bv omule.. o astfel de masina vreausi eu sa imi iau dar sa intram in ue ca in ro sincer sa fiu mi se par destul de ridicate la pret si mai sunt si rulate aici ...

e o masina peste tigra zic eu din toate punctele... arata destul de fain poate un pik prea bombata,cocosata dar cu niste fuste finute se rezolva ... ai de gand sa o lasi asa?

NWZeu 16-10-06 14:59

Re: Ford Puma
 
va zic eu are 1.7 motorul dar am sa il las pe proprietar sa va zica mai multe :D, si DA este mult peste Tigra din toate punctele de vedere ;)

puma rider 16-10-06 23:36

Re: Ford Puma
 
intel23 : are motor de 1.7 16v, cu distributie variabile, 125 de cai, motorul este rezultatul colaborarii dintre ford yamaha si cosworth :D
TuningBoy : eu ti-o recomand, e o masina buna, mie imi pare mai nervoasa decat reiese din fisa tehnica...consumul e si el bun cam 9-10 la suta in oras...la stilul meu de mers, la fel si extraurban. Suspensia nu e ea adaptata "drumurilor" din Romania,si se uzeaza relativ repede, dar urmeaza sa-i iau acum niste amortizoare bilstein, care probabil se vor comporta mai bine.
Un kit pentru exterior si eventual alte modificari o sa-i fac si eu dar dupa ce intram in UE, si o sa am libera trecere spre tari mai civilizate...la noi preturile sunt cam sarite.

maddogul 23-10-06 00:37

Re: Ford Puma
 
Noroc Super masina eu caut un motor ca al tau sa-l pun pe Fiesta mea daca auzi pe cineva ca vinde sau vreo puma bushita anunta-ma
PS cu 2 axe cu came cam 400 Lire + 190 Lire serpisorii o duci in 160 Cp lejer
De mult ma uit pe pumabuild.co.uk tatici lor
Cu Stima

puma rider 23-10-06 17:10

Re: Ford Puma
 
Pentru 160 de cai e de ajuns un chip si un filtru cred...daca mai investesti si in axe cu came deja te gandesti la modificari mai serioasa..
PS Daca te intereseaza o puma nebushita, sa faci trecerea de la fiesta:P, s-ar putea sa o vand pe a mea in primavara...depinde daca am finante sa trec la o categorie mai sus :D

HOT 23-10-06 20:50

Re: Ford Puma
 
Intradevar peste tigru este si puma nu,dar mai tare e parca cougar-ul decat astea doua.Si aia e foarte rara pe la noi.Sa o stapanesti sanatos k e frumoasa puma ta.

puma rider 24-10-06 18:31

Re: Ford Puma
 
Cougar-ul esta mai mare si mai practica...dar din cate stiu eu e facut pe platforma fostului ford mondeo, cu suspensiile putin mai soft chiar decat acesta, fiind o masina facuta pentru piata americana, unde cele mai stramte viraje sunt alea de pe care intri pe autostrada :d, asa ca la capitolul handling...s-ar putea sa nu fie prea stralucita, mai ales pt noi romanii, ce facem zilnic testul "elanului" la masina,
evitand gropi si canale ce nu sunt la nivel ;)

Eugen_TL 24-10-06 18:34

Re: Ford Puma
 
da asa e ..cougarul e mai mare frumos dar prea mare ...la mine in tulcea sutn 3 bucari chele rau nici capace nu au :).... e coupeul de la mondeo asta stiam si eu ...intra la alta clasa oricum

Laly77 11-05-07 10:42

Re: Ford Puma
 
Quote:

Originally Posted by puma rider (Post 578467)
Salutare, sunt nou pe forum, si as vrea sa stiu daca mai sunt si alti propietari de Ford Puma, si ce pareri are lumea despre aceasta masina

este o masina super,dar sa sti sa ai grija de ia.Ca sant piesele foarte scumpe,si nu se merita sa pui la mana a doua.Sa o stapanesti sanatos

puma rider 11-05-07 23:33

Re: Ford Puma
 
Mersi de urare!E a ta puma de la avatar? n-am vazut-o prin oras si arata totusi promitator....detalii ceva despre imbunatatiri ?Bara din fata de unde ai luat-o?, daca e a ta

Laly77 12-05-07 19:16

Re: Ford Puma
 
O am de 1 luna,si am luat-o de la cineva din Targoviste.
Bara din fata este adusa din germania nu este facuta, tipul de la care am luat-o mia zis ca a bagat vreo 4000Euro in masina.
Are vopsea cameleon verde pe ea si are factura de la glasurit de 1750 Euro.

In rest am bagat o gramada de bani in ea de cand am luat-o,
asta e masina la mana a 2-a,bagi bani in ea.
In rest am ganduri mari cu ea vreau sa o mai modific putin.

Laly77 12-05-07 19:20

Re: Ford Puma
 
Vreau sa ai schimb farurile si stopurile.
Daca stiti pe cineva care are imi poate aduce!!!!!!!!!!!!!!

cristy_pescar 14-08-07 23:44

Re: Ford Puma
 
Salutare,voi fi si eu {in sfarsit }proprietarul unui ford puma.Cei care se pricep la ele,poate aveti vreun prieten care are masina asta,cat de scumpe sunt piesele,si ce probleme majore pun aceste masini.Am un pic de frica in sosete intrucat am vazut ca nu prea sunt multe in romania si nu vreau sa dau pe piese o avere.Am inteles de la cineva ca se potrivesc cele de ford ka{parca}.
O alta nelamurire e legata de kilometraj,imi pare cam mic{masina din 99 70 mii km}cum o pot verifica?Stiti vreun magazin in constanta de unde pot cumpara piese pentru ea?
Multumesc anticipat

ramonyka_86 22-08-07 17:08

Re: Ford Puma
 
da e super draguta masina(mai mult pt fete:D)..initial si eu tot pt puma am optat dar cand am vazut cougar_ul mi-am schimbat parerea:D depinde acum si ce vrei de la masina pe care ti-o cumperi:D...

cristy_pescar 22-08-07 21:31

Re: Ford Puma
 
Da ,este perfect adevarat ca Cougar este mai mare,un pic mai elaborat,dar uneori imperfectiunea are stilul ei.De exemplu imi place mai mult Puma pentru ca e mai micuta,privita din fatza arata ca un mic alien,privita din spate ca un cougar si privita din lateral ,ca un Lotus elise.Apoi motorasul de 1.7 zetec care duce tona de tabla la 100 km in 8.5 secunde te cam face sa iti lipesti talpa de acceleratie.

cornelpuma76 28-11-08 13:12

Re: Ford Puma
 
Detin si eu o astfel de masina .am un ford puma din 1998 cu motor de 1400.nu pot sa fac o comparatie cu alte masini pt ca nu sunt suficient de informat si decat sa spun o prostie mai bine tac.nu ai ce sa-i reprosezi.masina raspunde ok la toate cerintele .am dorit sa o vand mai demult.trebuia sa plec sa muncesc afara .dar oferta a cazut si normal am renuntat,acum sunt nevoit sa o pun iar in vanzare deoarece dupa sarbatori voi pleca in suedia mai exact pe 27 ianuarie.cei care sunt interesati de acest model de masina ma pot suna la tel :0763602787
am postat si un anunt la ford-anunturi auto pe saitul acesta .
nu ratati masina la pretul pe care l-am stabilit.supermegaultra-merita.

stupy_87 29-01-09 00:59

Re: Ford Puma
 
as dori sa stiu si eu cine are un Ford puma lovit spate sau ziceti-mi cineva cine vinde piese de puma sau unde as putea gasi pe net piese:D,astept mail pe [email protected]

tweet 10-09-09 06:41

Re: Ford Puma
 
Hello.Am si eu un ford puma din 97,motor de 1.7 :D As vrea sa imi pun toba sport si eventual sa ii fac vreo dunga.Ceva sugestii?(avand in vedere ca sunt fata?:> )

Kedy 10-09-09 18:13

Re: Ford Puma
 
Nu ii fa nici o dunga, jante, suspensie sport, toba sport(Magnaflow)

lukian007 12-09-09 14:06

Re: Ford Puma
 
buna baieti,
aveti dreptate Ford Puma este o masina deosebita, detin un asemenea exemplar :) si nu ma dezamagit niciodata.
Cine doreste sa achizitioneze unul?
Am un Ford Puma de Vanzare, 1,7, 125 cai din '99, piele originala Puma interior, presuri originale puma, MP3 Sony, jenti aluminiu '15, toate consumabile schimbate recent.
Detalii la: 0745494942
[email protected]

Ms,
Sa stapaniti bine caii putere!:D

dobca adrian 01-10-09 08:06

Re: Ford Puma
 
salut si eu ca si altii sunt nou pe forum.Sunt proprietaru unui ford puma iar daca are cineva nelamuriri sau pot sa il ajut cu ceva sa ia legatura cu mine pe mes:[email protected]

balki 02-03-10 20:06

Re: Ford Puma
 
2 Attachment(s)
salutare,eram si eu curios ce pareri sunt despre ford puma

rapgame27 29-07-10 18:42

Re: Ford Puma
 
http://www.magnatuning.ro/ro/products/177/Puma
incearca si aici
Quote:

Originally Posted by puma rider (Post 588188)
intel23 : are motor de 1.7 16v, cu distributie variabile, 125 de cai, motorul este rezultatul colaborarii dintre ford yamaha si cosworth :D
TuningBoy : eu ti-o recomand, e o masina buna, mie imi pare mai nervoasa decat reiese din fisa tehnica...consumul e si el bun cam 9-10 la suta in oras...la stilul meu de mers, la fel si extraurban. Suspensia nu e ea adaptata "drumurilor" din Romania,si se uzeaza relativ repede, dar urmeaza sa-i iau acum niste amortizoare bilstein, care probabil se vor comporta mai bine.
Un kit pentru exterior si eventual alte modificari o sa-i fac si eu dar dupa ce intram in UE, si o sa am libera trecere spre tari mai civilizate...la noi preturile sunt cam sarite.


sparly 25-01-12 16:13

Re: Ford Puma
 
6 Attachment(s)
va salut ,am devenit si eu propietarul unui PUMA si deja sunt indragostit de masina ,,,1,4,16v si mapuc so modific ,deja am pus ambreaj sport ,axa cu came sport ,injectoare marite ,soft ,suspensie sport ,si lucrand in domeniu am ajuns la concluzia de a umbla la spoilare si evacuare
mai nou as vrea sa infiintam FAN CLUB PUMA in cazul in care nu exista


All times are GMT +2. The time now is 20:35.

- Copyright 2026 4Tuning