Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Evenimente Auto (https://forum.4tuning.ro/25-evenimente-auto.html)
-   -   BOICOT ROMANIA 14.01.2011 ora 17.00 (https://forum.4tuning.ro/25-evenimente-auto/231643-boicot-romania-14-01-2011-ora-17-00-a.html)

dany12epz 08-01-11 01:52

BOICOT ROMANIA 14.01.2011 ora 17.00
 
Am reusit sa iau legatura cu marea majoritate a oraselor care au iesit sa BOICOTEZE benzinariile OMV-PETROM pentru a stabili o legatura mai stransa intre noi si de a ne corela actiunile ca si timp si data precum si a ne stabilli clar obiectivele,asta deorece numai impreuna,toti o singura voce vom reusii sa ne facem auziti.
Cu toti ne-am ales ziua de 14.01.2011 si ora 17.00 si va asteptam in numar cat mai mare
In decursul a 2 saptamani am reusit sa plecam de la 30 de persoane cu simt civic la 1000 poate 2000 de voci,am reusit sa atragem atentia media si sa aducem de partea noastra opinia publica,in tara lumea s-a mobilizat si a receptat mesajul nostru mult mai bine,Bucurestiul ramane tributar unor mentalitati gresite,insa speram ca pana pe data de 14.01.2011 sa le schimbam gandirea si sa ni se alture,nu prin injuraturi sau jigniri,ci prin argumente.
Zeci de ani am fost mintiti de producatori de combustibili si de diferite persoane cu interese in aceasta sfera ca taxele in Romania sunt imense,odata cu aceste proteste multi au aflat ca in data de 1 ianuarie Romania a intrat la nivelul de accizare minim din U.E 359 euro /1000 litri de benzina mult mai mic decat in state in care benzina este ori mai ieftina sau acelasi pret ca la noi.
La motorina inca nu s-a ajuns la acciza minima,mai sunt 30 euro/1000 litri ce ne despart de aceasta.
Motivele pentru care ne-am indreptat atentia catre Petrom omv sunt urmatoarele:
-Reprezinta monopolul din Romania,deci dicteaza piata si preturile
-Sunt singurii care folosesc resurse din Romania(extrag petrolul nostru si care ar acoperii 60% din necesarul pietei) si pentru care platesc cea mai mica redeventa din europa 6$ pe baril,desi in pretul de la pompa ni-l calculeaza la cotatia zilei azi 90$...si daca asta nu ar fi de ajuns titeiul din romania foarte bun si mult mai scump pe piata il exporta in rafinariile din Austria deoarece costul rafinarii este mult mai mic datorita calitatii sale,iar noi importam petrol cu sulf ceea ce face ca costul de productie inregistrat in Romania sa fie mai scump.
-Costul fortei de munca in romania si care se regaseste normal in pretul carburantilor este de mai bine de 10 ori mai mic la noi in tara fata de alte tari europene,stiti cu totii ca avem mana de lucru ieftina,de la cei ce lucreaza la sonda in extragere,cei din rafinarie,sau casierii de la statie
-Romania are acces la mare iar distanta Constanta-Ploiesti este una mica...de exemplu Austria nu are si se adauga mai mult in costul de productie prin transport.
-Transportatorii sunt mult mai ieftini in Romania...0.78-0.85 per km fata de media U.E. 1.25 euro per km.
Si totusi astazi 08.01.2011 datorita cursului de 4.25 lei/1euro avem bezina la 1.20 euro per litru mai mult decat in Austria,unde taxele sunt cu 32 % mai mari ca la noi in tara
A sosit timpul sa boicotam total OMV-Petrom si sa nu mai alimentam in nici un fel de la ei decat atunci cand ai boicotam si atunci cu maxim 10 ronplatiti de preferinta in monede de 1 ban
Trebuie sa ne schimbam obiceiurile de cumparare si sa gasim alte benzinarii.
Ideal ar fi sa alimentam din Ungaria,Bulgaria,Moldova,Ukraina.
Nu toata lumea poate asa ca ar trebuii sa ne indreptam atentia catre LUK OIL ,in weekend fac reduceri de 5 bani (500 lei vechi) nu este mult dar poate ai putem incuraja sa mareasca aceste reduceri prin consum de la ei.
Mai au inca o oferta in fiecare zi la 6 benzinarii di tara vand benzina de 98 la pret de 95...ar mai fi Rompetrol independenti si ei fata de austrieci.
MOl si AGIP cumpara de la omv deci nu reprezinta o solutie viabila.
Icercati sa convingeti cat mai muta lume sa renunte la benzinariile austriecilor,folosind argumente,un om rational va intelege, insa nu va consumati energia cu altfel de oameni care nu pricep o iota si o tin pe a lor.
Legat de actiunea 17-19 ianuarie toata lumea trebuie sa preia acest mesaj in forma aceasta
“Dragi Romani haideti sa nu ne mai lasam calcati in picioare de benzinarii si sa-i facem sa vada ce inseamna sa piarda bani. SA NU INTRE NIMENI IN NICIO BENZINARIE - pe 17-18-19. ianuarie. sa mergem cu RATB, cu bicicletele sau pe jos"
Cineva mai adaugase un "sau alimentati inainte" pai ne furam caciula singuri atunci ce rost ar mai avea acest protest.
Cuvantul ce trebuie sa ne defineasca in aceste zile este economie maxima de carburant.
Am vazut ca foarte multa lume baga foarte putina benzina deoarece li se blocheaza pompa...la fiecare 30 de secunde trecute de la ultima apasare pompa se inchide automat ca masura de siguranta....scopul nostru este sa numere cat mai multe monede deci la 20-25 de secunde mai apasati usor cate o data.
Ideea cu bani mari nu este prea buna caci vor avea rest sa va dea.
Ei cumpara monede de la bnr si seful de tura are in seif zeci de fisicuri cu marunt.
Evitati pe viitor afisele pe masina putem fi interpretati ca protestatari si nu ceea ce suntem CLIENTI,scartaitul rotilor si alte bravuri,respectati codul rutier si nu mergeti cu avarii,claxoane etc...nu vrem sa fim discreditati,in 10 secunde media ne poate face 0
Numai bine

Ruff_Ryders 08-01-11 02:21

Re: BOICOT ROMANIA 14.01.2011 ora 17.00
 
sa speram ca ceea ce ai spus tu se va realiza in toata tara si nu va alimenta nimeni si vom face boicot in continuare...Bafta multa tuturor

ALEX_BZN 08-01-11 02:27

Re: BOICOT ROMANIA 14.01.2011 ora 17.00
 
Treaba cu boicotatul e buna, dar cea cu nealimentarea pe 3 zile nici nu o sa se simta, findca o sa fim maxim 2000 membri 4 tuning cu priteni si familie cu toti care nu alimenteaza....ar trebuii sa nu alimenteze marile companii de transport, dar lor nu le convine ca si asa pe picior de faliment multe prefera sa mai produca un ban in urma serviciilor lor de trasport marfuri si calatori decat sa tina masinile pe drepta 3 zile si poate nici sa nu rezolve nimic..eu unu va zic sincer ca daca am nevoie sa alimentez nu ma dau inapoi sa o fac indiferent de zi...am participat in ploiesti la toate 3 boicotarile de 29.12. 2010 si apoi in ianurie pe 3 si pe 7 dar la asta nu va sustin findca chiar nu are rost, nu baga nimeni de seama ca am alimentat noi sau nu, cine a fost cu ideea asta cu nealimentarea pe 3 zile nu a fost gandita in profunzime, intradevar era bine gandita daca se alinia toti cetatenii si firmele de transport, dar la noi catia chiar nu tine!!!

rizik 08-01-11 02:28

Re: BOICOT ROMANIA 14.01.2011 ora 17.00
 
sper sa ia amploare protestul dany si pe 14 sa iasa ceva frumos,deja primesc in fiecare zi mass-uri de la lume in legatura cu protestul,este foarte bine sa informezi lumea de ce facem treaba asta si sa o faci cat mai des posibil pe toate caile pentru ca toti cei ce sunt la protest sa stie de ce sunt acolo.ROMANIA TREZESTE-TE

dany12epz 08-01-11 02:45

Re: BOICOT ROMANIA 14.01.2011 ora 17.00
 
Quote:

Originally Posted by ALEX_BZN (Post 3964342)
Treaba cu boicotatul e buna, dar cea cu nealimentarea pe 3 zile nici nu o sa se simta, findca o sa fim maxim 2000 membri 4 tuning cu priteni si familie cu toti care nu alimenteaza....ar trebuii sa nu alimenteze marile companii de transport, dar lor nu le convine ca si asa pe picior de faliment multe prefera sa mai produca un ban in urma serviciilor lor de trasport marfuri si calatori decat sa tina masinile pe drepta 3 zile si poate nici sa nu rezolve nimic..eu unu va zic sincer ca daca am nevoie sa alimentez nu ma dau inapoi sa o fac indiferent de zi...am participat in ploiesti la toate 3 boicotarile de 29.12. 2010 si apoi in ianurie pe 3 si pe 7 dar la asta nu va sustin findca chiar nu are rost, nu baga nimeni de seama ca am alimentat noi sau nu, cine a fost cu ideea asta cu nealimentarea pe 3 zile nu a fost gandita in profunzime, intradevar era bine gandita daca se alinia toti cetatenii si firmele de transport, dar la noi catia chiar nu tine!!!

Aplicarea boicotului de catre noi coroborata si cu refuzul nostru de a mai alimenta din statiile OMV-Petrom pot produce un efect destul de mare.
Eu am renunat la acest grup am fost la Rompetrol de la inceputul anului si o sa incerc Luk oil iar consumul meu anual este de 2500 litri.
Va trebuii sa asteptam si sa analizam dupa data de 19,oricum avem destul sprijin media pentru acest event si sper in reusita lui suntem intr-o luna ianuarie in care consumul este mai mic,este o perioada de criza,anul trecut consumul de carburant a a scazut cu 10 % avem toate premisele pentru o luna proasta in lumea carburantilor.
Hai sa nu fim carcaotasi si sa incercam sprijinirea acestei noi forme de boicot...daca tu ai o idee de protest chiar astept astfel de propuneri sa le discutam cu totii si sa vedem ce plusuri putem aduce.

dany12epz 08-01-11 02:47

Re: BOICOT ROMANIA 14.01.2011 ora 17.00
 
Quote:

Originally Posted by rizik (Post 3964344)
sper sa ia amploare protestul dany si pe 14 sa iasa ceva frumos,deja primesc in fiecare zi mass-uri de la lume in legatura cu protestul,este foarte bine sa informezi lumea de ce facem treaba asta si sa o faci cat mai des posibil pe toate caile pentru ca toti cei ce sunt la protest sa stie de ce sunt acolo.ROMANIA TREZESTE-TE

te salut,mersi

Dr. Feng Shui 08-01-11 05:35

Re: BOICOT ROMANIA 14.01.2011 ora 17.00
 
17-18-19 ianuarie masina va sta in parcare:!:

xxdadixx 08-01-11 07:17

Re: BOICOT ROMANIA 14.01.2011 ora 17.00
 
Va rog schimbati RATB cu "transportul in comun" in mesajul general pentru 17-19. Mersi.

dadydoris 08-01-11 09:04

Re: BOICOT ROMANIA 14.01.2011 ora 17.00
 
dany12epz pe data de 14 la 17:00 ne stingem undeva?

B.81.WGX 08-01-11 09:10

Re: BOICOT ROMANIA 14.01.2011 ora 17.00
 
de aproape o luna de zile sunt calator cu RATB-ul(bucuresti) de cand mi s-a stricat masina.

ALEX_BZN 08-01-11 11:39

Re: BOICOT ROMANIA 14.01.2011 ora 17.00
 
Quote:

Originally Posted by dany12epz (Post 3964354)
Aplicarea boicotului de catre noi coroborata si cu refuzul nostru de a mai alimenta din statiile OMV-Petrom pot produce un efect destul de mare.
Eu am renunat la acest grup am fost la Rompetrol de la inceputul anului si o sa incerc Luk oil iar consumul meu anual este de 2500 litri.
Va trebuii sa asteptam si sa analizam dupa data de 19,oricum avem destul sprijin media pentru acest event si sper in reusita lui suntem intr-o luna ianuarie in care consumul este mai mic,este o perioada de criza,anul trecut consumul de carburant a a scazut cu 10 % avem toate premisele pentru o luna proasta in lumea carburantilor.
Hai sa nu fim carcaotasi si sa incercam sprijinirea acestei noi forme de boicot...daca tu ai o idee de protest chiar astept astfel de propuneri sa le discutam cu totii si sa vedem ce plusuri putem aduce.

Tu trebuie sa te gandesti ca 2500 litrii ai tai pe an nu insemna nimic, o firma de transporturi daca face plinul la 4 camioane intr-o zi aia e cantitatea!!! Nu vreau sa va dezcurajez cu nealimentarea dar nu are nici un efect. Boicotul e foarte bun findca le dai pierderi directe in timpul cat blochezi benzinariile petrom-omv din mai multe orase...eu imi expun parerea, nu vreau sa fiu gica-contra sau sa deranjez!!

Ruff_Ryders 08-01-11 12:00

Re: BOICOT ROMANIA 14.01.2011 ora 17.00
 
alex bzn sa speram ca in curand si cei de la transporturi ni se vor alatura si vom face ceva de amploare..trebuie sa asteptam sa vedem ce se intampla

carm3n87 08-01-11 12:07

Re: BOICOT ROMANIA 14.01.2011 ora 17.00
 
Sper sa fim macar o data uniti sa putem schimba ceva in tara asta...salariile sunt cum sunt, locuri de munca tot mai putine,nu cred ca am avea nevoie de scumpiri zilnice!!

Danutz Bratosin 08-01-11 12:08

Re: BOICOT ROMANIA 14.01.2011 ora 17.00
 
Quote:

Originally Posted by dadydoris (Post 3964559)
dany12epz pe data de 14 la 17:00 ne stingem undeva?

Da, la fantana Miorita. de acolo stabilim care cum incotro...

StreetStyle22 08-01-11 12:38

Re: BOICOT ROMANIA 14.01.2011 ora 17.00
 
Toti isi trag benzina,motorina de la noi..
Aral,Petrom,Omv,Rompetrol,Lukoil,dar absolut toti.
Ganditi-va..
nu e mai ieftin sa o iei din tara si sa o transporti ? Decat sa o aduci din Austria,Ucraina ?
De la Petromidia pleaca benzina cu 2.10 lei la pompe ajunge cu pretul actual.
Am auzit de la taximetristi...daca ei m-au mintit pe mine..asta e.

Ruff_Ryders 08-01-11 12:40

Re: BOICOT ROMANIA 14.01.2011 ora 17.00
 
pretul de la care pleca e mai mic undeva la 1.6 lei dar pana la pompe mai are de trecut prin multe dar chiar si asa nu isi justifica imensele majorari

ionutz85zkh 08-01-11 12:46

Re: BOICOT ROMANIA 14.01.2011 ora 17.00
 
Quote:

Originally Posted by ALEX_BZN (Post 3964938)
Tu trebuie sa te gandesti ca 2500 litrii ai tai pe an nu insemna nimic, o firma de transporturi daca face plinul la 4 camioane intr-o zi aia e cantitatea!!! Nu vreau sa va dezcurajez cu nealimentarea dar nu are nici un efect. Boicotul e foarte bun findca le dai pierderi directe in timpul cat blochezi benzinariile petrom-omv din mai multe orase...eu imi expun parerea, nu vreau sa fiu gica-contra sau sa deranjez!!

Din pacate ai dreptate ... faptul ca nu alimentam noi 3 zile chiar nu o sa se simpta .. cea mai buna idee ramane cea cu boicotatul, daca noi ne intalnim mai des ( odata la 2-3 zile ) sa boicotam, atunci intradevar s-ar simtii ceva acolo sus.

Mustang 08-01-11 13:00

Re: BOICOT ROMANIA 14.01.2011 ora 17.00
 
S-ar simti... daca romanul ar da dovada de simt civil si ar face asta in semn de solidaritate pentru cei care incearca sa faca ceva pentru tara!!!

Daca toti gandim asa, nu e de mirare ca tara asta e sortita esecului.

ionutz85zkh 08-01-11 14:10

Re: BOICOT ROMANIA 14.01.2011 ora 17.00
 
@Mustang - Nu ma intelege gresit, sunt total de acord cu protestele de care am vorbit aici ( am participat si voi participa ( sper ) la toate ), doar ca incearca sa fi realist sa intelegi ca nu toti sunt dispusi sa mearga pe jos in frig sau cu ratb-ul si sa-si lase autoturismul acasa. Eu unul de cand au inceput boicoturile am apelat la masina doar cand intradevar a fost nevoie ( cumparaturi si activitati de genu ), dar asta nu o sa-i faca pe oameni sa renunte la masini in detrimentul mijlocului de transport in comun.
Raman la parerea ca cea mai buna forma de "protest" ramane cea cu boicotarea benzinariile pentru ca atunci vor simtii cu adevarat ca protestam impotriva scumpirii abuzive a combustibilului.

Codrut88 08-01-11 14:28

Re: BOICOT ROMANIA 14.01.2011 ora 17.00
 
Quote:

Originally Posted by Dr. Feng Shui (Post 3964390)
17-18-19 ianuarie masina va sta in parcare:!:



Nici eu nu voi folosi deloc masina in zilele17-19 iar dupa aceeas decat foarte rar , nu voi mai alimenta decat pentru stricta necesitate si niciodata de la PETROM ,pentru ca ei au cea mai mare cota de piata in Romania. Conform unei simple teorii economice "DACA CEREREA PENTRU UN BUN SAU SERVICIU SCADE IMPLICIT SCADE SI PRETUL ACESTUIA". Exemplu real piata imobiliara. Eu propun sa ne reducem toti consumul de combustibil pe cat putem si sa nu mai cumparam de la PETROM astfel ii vom obliga sa reduca pretul. Inca un sfat sa nu ne lasam repede pacaliti daca scad 1, 2 bani/litru pretul ar trebuii sa ajunga undeva la 4lei-4.5lei maxim. Doar impreuna putem fi puternici!

Codrut88 08-01-11 14:33

Re: BOICOT ROMANIA 14.01.2011 ora 17.00
 
[QUOTE=ionutz85zkh;3965400]@Mustang - Nu ma intelege gresit, sunt total de acord cu protestele de care am vorbit aici ( am participat si voi participa ( sper ) la toate ), doar ca incearca sa fi realist sa intelegi ca nu toti sunt dispusi sa mearga pe jos in frig sau cu ratb-ul si sa-si lase autoturismul acasa. Eu unul de cand au inceput boicoturile am apelat la masina doar cand intradevar a fost nevoie ( cumparaturi si activitati de genu ), dar asta nu o sa-i faca pe oameni sa renunte la masini in detrimentul mijlocului de transport in comun.
Raman la parerea ca cea mai buna forma de "protest" ramane cea cu boicotarea benzinariile pentru ca atunci vor simtii cu adevarat ca protestam impotriva scumpirii abuzive a combustibilului.[/QUOTE

Litrul de benzina a ajuns mai scump decat 1 h de munca oare este corect? Cum spui si tu inca nu toti vor sa lase masina acasa pentru ca inca isi permit dar daca nu dau acum dovada de solidaritate fata de cei care incep sa nu-si mai permite vor pierde si ei pentru ca se estimeaza noi cresteri de preturi undeva la 7 lei/ litru la sfarsitul acestui an.

D-FENS 08-01-11 14:46

Re: BOICOT ROMANIA 14.01.2011 ora 17.00
 
Quote:

Originally Posted by dany12epz (Post 3964314)
... Motivele pentru care ne-am indreptat atentia catre Petrom omv sunt urmatoarele:
-Reprezinta monopolul din Romania,deci dicteaza piata si preturile
-Sunt singurii care folosesc resurse din Romania(extrag petrolul nostru si care ar acoperii 60% din necesarul pietei) si pentru care platesc cea mai mica redeventa din europa 6$ pe baril.....
....iar noi importam petrol cu sulf ceea ce face ca costul de productie inregistrat in Romania sa fie mai scump.
-Costul fortei de munca in romania si care se regaseste normal in pretul carburantilor este de mai bine de 10 ori mai mic...
...de la cei ce lucreaza la sonda in extragere,cei din rafinarie,sau casierii de la statie
-Romania are acces la mare iar distanta Constanta-Ploiesti este una mica...de exemplu Austria nu are si se adauga mai mult in costul de productie prin transport.
-Transportatorii sunt mult mai ieftini in Romania...0.78-0.85 per km fata de media U.E. 1.25 euro per km.
Si totusi astazi 08.01.2011 datorita cursului de 4.25 lei/1euro avem bezina la 1.20 euro per litru mai mult decat in Austria,unde taxele sunt cu 32 % mai mari ca la noi in tara
A sosit timpul sa boicotam total OMV-Petrom...
...sa ne indreptam atentia catre LUK OIL ,in weekend fac reduceri de 5 bani (500 lei vechi) nu este mult dar poate ai putem incuraja sa mareasca aceste reduceri prin consum de la ei.
...ar mai fi Rompetrol independenti si ei fata de austrieci.
MOl si AGIP cumpara de la omv deci nu reprezinta o solutie viabila.

“Dragi Romani haideti sa nu ne mai lasam calcati in picioare de benzinarii si sa-i facem sa vada ce inseamna sa piarda bani. SA NU INTRE NIMENI IN NICIO BENZINARIE - pe 17-18-19. ianuarie. sa mergem cu RATB, cu bicicletele sau pe jos"
Numai bine



Citind cele de mai sus m-am hatarat sa nu ma alimentez de la PetromV sau Petrom.
Multumesc pt datele expuse.

dany12epz 08-01-11 15:18

Re: BOICOT ROMANIA 14.01.2011 ora 17.00
 
Pentru cei care sunt mai sceptici fata de boicotul17-18-19....la fel am fost cu totii si fata de primul boicot realizat,dar uite unde s-a ajuns
Vreau sa intelegeti ca boicuturile in forma actuala vor continua,nealimetarea din 17-18-19 este inca o forma pa care incercam sa o implementam,vad ca lumea incepe sa vada de ce boicotam Petrom-Omv si lumea renunta la ei.
Fiti alaturi de noi la toate formele de boicot si cu siguranta daca nu incercam nu vom reusii nimic, ideea a prins foarte bine,o sa vedeti pe tot fluxul media acest indemn,toti cei care partcipam la evenimenente,renuntam la petrom si omv,ni se mai adauga cei ce ne-au citit motivatia coroborat cu perioada economica in care ne aflam,bani butini deci cerere mica,suntem in luna ianuarie deci eminamente o luna mai slaba dpdv economic avem toate sansele sa scadem consumul...iar asta e scopul nostru de aia mergem in benzinarii sa alimentam noi de 60 ron toti 30 ca sa nu consume altii mai mult si astfel sa le creem o paguba materiala cat mai mare
Avem 2 forme de Boicotare ambele vor continua.
Va multumesc

D-FENS 08-01-11 18:16

Re: BOICOT ROMANIA 14.01.2011 ora 17.00
 
Sper sa gresesc,dar am vazut azi la Lukoil ca benzina de 95 era 5,98.
Chiar acum se discuta pe Realitatea!

Ruff_Ryders 08-01-11 18:29

Re: BOICOT ROMANIA 14.01.2011 ora 17.00
 
da asa se pare ca se intampla...se pare ca fac numai sa ne enerveze mai mult..sa speram ca vor face ceva transportatorii sa ni se alature ca nu se mai poate sincer...imi vine sa ma duc sa-i impusc

D-FENS 08-01-11 18:34

Re: BOICOT ROMANIA 14.01.2011 ora 17.00
 
Cred ca e nevoie de un sprijin din partea transportatorilor,banuiesc ca ei reprezinta "grosul".

Ruff_Ryders 08-01-11 18:35

Re: BOICOT ROMANIA 14.01.2011 ora 17.00
 
da iti dai seama ca ei reprezinta "grosul"

D-FENS 08-01-11 18:44

Re: BOICOT ROMANIA 14.01.2011 ora 17.00
 
Deci,se va renunta pt o zi-doua la benzina si se va merge cu RATB-ul,ati vazut cat are un sofer la RATB?Ma scuzati,intreb si eu ca amaratul...:???:

Ruff_Ryders 08-01-11 18:48

Re: BOICOT ROMANIA 14.01.2011 ora 17.00
 
da am vazut circa 4.200 lei...de asta nici nu ii prea intereseaza pe ei de ce se intampla la momentul actual

DanSGH 08-01-11 18:52

Re: BOICOT ROMANIA 14.01.2011 ora 17.00
 
Ce bine era daca era adevarat!

Ruff_Ryders 08-01-11 18:53

Re: BOICOT ROMANIA 14.01.2011 ora 17.00
 
si de unde sti tu ca nu e adevarat?

DanSGH 08-01-11 18:57

Re: BOICOT ROMANIA 14.01.2011 ora 17.00
 
Quote:

Originally Posted by Ruff_Ryders (Post 3966213)
si de unde sti tu ca nu e adevarat?

Am un frate sofer la RATB, si crede-ma daca avea 4200 de lei salariu ma bagam si eu.

Ruff_Ryders 08-01-11 18:58

Re: BOICOT ROMANIA 14.01.2011 ora 17.00
 
inseamna ca si aia mint de ingheata pamantul

dany12epz 08-01-11 21:04

Re: BOICOT ROMANIA 14.01.2011 ora 17.00
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by D-FENS (Post 3966103)
Sper sa gresesc,dar am vazut azi la Lukoil ca benzina de 95 era 5,98.
Chiar acum se discuta pe Realitatea!

Azi am alimentat de la LUK OIL vis a vis de liberty center rahova pe linia lui 32 cu 4.94La un rezervor mediu de 50 litri un plin facut ar fi mai ieftin cu 9.5 ron fata de 5.13/l la un omv sau petromv...eu zic ca este ceva si ar trebuii sa-i incurajam atasez si bonul ca dovada.
La ce emisiune de la realitatea s-a discutat si la ce ora,sa o caut pe inregistrari.
Multumesc

D-FENS 08-01-11 21:24

Re: BOICOT ROMANIA 14.01.2011 ora 17.00
 
Nu stiu emisiunea cum se numeste,era in jurul orei 19.
Eu trec zilnic,de mai multe ori,pe langa o benzinarie Lukoil(Targoviste).Azi dupa amiaza am vazut 5.98...:shock:
Maine cand ma duc la munca ma mai uit odata,poate era afisajul defect...
SPER!

Fantomel4u 08-01-11 22:10

Re: BOICOT ROMANIA 14.01.2011 ora 17.00
 
In data de 14 ianurie 2011,ora 17:00 in orasul Resita din judetul Caras-Severin se va organiza o intalnire in Parcarea Kaufland incercand sa boicotam impotriva majorarii pretului carburantului exagerat de mult!

Rog toti conducatorii auto si toti locuitorii orasului Resita si imprejurimilor sa ia parte la acest miting sa fie alaturi de noi,sa ne sustina!

Ganditi-va ca in primul rand orice crestere a pretului carburantilor creste si... pretul vieti in Romania si nu numai!

Va rugam ca pe data de 14.01.2011 la ora 17:00 sa veniti cu autoturismul personal,scuter,ATW sau chiar cu mijlocul de transport in comun in PARCAREA KAUFLAND-ului!!!Anuntati-va colegii de munca,rudele,prietenii!Incercati sa raspanditi vestea pe internet!!!

Nimeni nu va fi amendat,nu se vor deschide dosare penale!Nici Politia Locala,Politia Rutiera sau Jandarmeria nu au ce sa va faca daca va comportati civilizat!!!

Daca aveti posibilitatea sa afisati si bannere pe masina sau orinde crede-ti ar fi perfect!

EVITATI SA CLAXONATI,SA TIPATI!!!Fara galagie!!!

Rog multa seriozitate si va rog nu uita iti pasa de restul iti pasa de tine!

Mustang 08-01-11 22:44

Re: BOICOT ROMANIA 14.01.2011 ora 17.00
 
Din pacate, la acest boicot nu voi putea participa. Sunt intr-un examen la master si nu exista nicio sansa sa mi-l aman. Insa, stiti replica: va sustin si bravo voua!

Incepand cu 14, pe o perioada nedeterminata, nu mai folosesc masina deloc - deci benzinariile nu vor mai vedea banuti de la mine in viitorul apropiat. Stiu ca-s cantitate neglijabila, dar sper sa fie mai multi romani care sa ia aceeasi decizie ca si mine in viitorul apropiat.

dany12epz 09-01-11 02:47

Re: BOICOT ROMANIA 14.01.2011 ora 17.00
 
Am dat de un articol incredibil
Titlul lui este urmatorul
Cum câştigă Petrom de patru ori mai bine decât anul trecut dacă produce şi vinde mai puţin?

http://wall-street.md/view_art.php?view_sub=56189651

"La nivel de piaţă vânzările totale de carburanţi au săzut cu 12%, iar cele din retail s-au contractat cu 6%. Noi am scăzut mai mult pentru că în 2009 am avut multe vânzări de păcură. Oricum, la nivel de piaţă cred că până la sfârşitul anului vom avea pe partea de retail o scădere de 10%, iar pentru 2011 este dificil să fac o predicţie pentru că evoluţia va depinde foarte mult de măsurile de relansare care vor fi luate şi de efectul acestora", a mai precizat Mariana Gheorghe, CEO al Petrom

În contextul în care compania nici nu a produs mai mult şi nici nu a vândut mai multă motorină şi benzină, rezultatele bune sunt explicate în mare parte prin creşterea preţurilor atât la petrol, cât şi la carburanţi.

"Iniţial, concurenţa pe client a dus la o scădere a preţurilor, dar apoi au intervenit mai mulţi factori independenţi de noi care au dus la majorarea acestora cum ar fi creşterea TVA sau creşterea cotaţiilor internaţionale", explică Gheorghe.

Producţia, mina de aur

Pe partea de explorare şi producţie, care reprezintă practic bogăţia Petrom, compania a raportat un profit operaţional (EBIT) de 1,7 miliarde de lei (427 de milioane de euro), aproape dublu comparativ cu perioada similară a anului trecut, chiar şi pe fondul unei scăderi de 3% a producţiei.

Daca cititi printre randuri veti realiza ca astia fac profituri imense si pe timp de criza si toate pe seama noastra...daca lor le scad vanzarile ei cresc preturile pentru ca noi suntem slabi si mergem in continuare sa le cumparam benzina...cand in orice stat civilizat astfel de practici nu isi au locul caci sunt taxate imediat de consumatori prin actinui multiple de protest in care se mobilizeaza toata populatia.
OAMENI BUNI NU LE MAI CALCATI PRAGUL BENZINARIILOR SA AI INVATAM MINTE,REDUCETI CONSUMUL SI MERGETI LA LUK OIL SI ROMPETROLtrebuie sa le reducem vanzarile la maxim astia sunt atat de nesimtiti

dany12epz 09-01-11 13:51

Re: BOICOT ROMANIA 14.01.2011 ora 17.00
 
Am vazut aseara la realitatea declaratia Dl Adrian Vasilescu consilierul guvernatorului Bnr Mugur Isarescu si a deputatului PDL Daniel Oajdea
Datorita acestor boicoturi atragem atentia si unor oameni importanti din viata economica si politica a Romaniei.
Vreau sa va spun ca intr-o discutie neoficiala cu un demnitar din arcul guvernamental,am fost felicitati si mi s-a spus franc ca foarte bine facem si sa continuma sa punem o presiune cat mai mare pe benzinari caci numai atunci guvernul are o justificare pentru a intervenii.
"Cunoaşteti poziţia Băncii Naţionale, care a fost exprimată prin vocea guvernatorului, nu întelegem ce se întamplă pe piaţa carburanţilor şi de unde vin aceste scumpiri. Este de neînţeles această dinamică a preţurilor la benzină şi motorină, în condiţiile în care avem încă extracţii interne şi faţă de anii trecuţi un preţ mai rezonabil pe piaţa internaţională la ţiţei", a declarat Adrian Vasilescu.

"Avem de-a face cu un monopol privat care nu e bine gestionat de stat, de Consiliul Concurenţei. Românii sunt consumatori captivi. Nu putem cere oamenilor să meargă pe bicicletă ca să nu mai crească preţurile. Cei din Consiliul Concurentei ar trebui traşi la răspundere, poate chiar ar trebui să fie trimis la plimbare şi să fie puşi alţii în loc. Categoric nu îşi fac treaba", a declarat Daniel Oajdea, deputat PDL

Ei nu ne pot obliga sa mergem cu bicicleta insa noi ca si consumatori avem dreptul de a o face numai noi putem sa iesim din captivitate....haideti sa facem noi ceva inainte sa asteptam ca altii sa se implice pentru noi.

deyuuu 09-01-11 18:48

Re: BOICOT ROMANIA 14.01.2011 ora 17.00
 
eu alimentez doar de la MOL ...

dar de cand benzina tot creste masina rugineste in garaj :(


All times are GMT +2. The time now is 11:20.

- Copyright 2026 4Tuning