Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   Ford - TDCI vs TDDI (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/229345-ford-tdci-vs-tddi.html)

JunKer_hP 25-12-10 21:15

Ford - TDCI vs TDDI
 
Cam care ar diferentele si cam care ar fi mai bun?

golf3diesel 26-12-10 11:23

Re: Ford - TDCI vs TDDI
 
TDCI-urile sunt mai pretentioase la consumabile si motorina(se stie ca injectoarele Delphi mai cadeau).TDDiurile sunt gen TDI ,mai zgomotoase(pompa -injector) dar din cate am auzit sunt destul de robuste.Prefer TDCI datorita silentiozitatii superioare si dezvoltarii progresive a puterii pe o banda de putere mai larga.

DONU' 26-12-10 12:39

Re: Ford - TDCI vs TDDI
 
Eu am un Ford Mondeo 2001 2.0 90 CP Duratorq (TDDI).
L-am cumparat din Germania la 170.000 km, acum are 250.000 km timp in care n-a vazut decat schimburi de filtre si ulei la 15000 de km (ulei original Ford).
In rest n-am avut probleme cu ea deloc!
Anul trecut am facut un drum de Germania si doua de Ungaria plus alergat cu ea prin toata tzara.
Ploiesti - Nadlac mi-a consumat 4.8 L/100 km si toata Germania mers fortza, in jur de 6 L/100km. In oras mananca in jur 8-9 L/100km.
Eu zic ca este un consum ok masina avand 1500 kg si doar 90 CP. Cuplul face diferentza.
Sunt niste motoare super shmekere chiar daca intr-adevar sunt mai zgomotoase. Pe mine nu ma deranjeaza ca sunt zgomotoase.
Dau muzica mai tare si nu mai aud motorul :p.
Oricum si la capitolul sonorizare Fordul sta bine.
:peace:

pharaon 27-12-10 16:39

Re: Ford - TDCI vs TDDI
 
Quote:

Originally Posted by DONU' (Post 3928160)
Eu am un Ford Mondeo 2001 2.0 90 CP Duratorq (TDDI).
L-am cumparat din Germania la 170.000 km, acum are 250.000 km timp in care n-a vazut decat schimburi de filtre si ulei la 15000 de km (ulei original Ford).
In rest n-am avut probleme cu ea deloc!
Anul trecut am facut un drum de Germania si doua de Ungaria plus alergat cu ea prin toata tzara.
Ploiesti - Nadlac mi-a consumat 4.8 L/100 km si toata Germania mers fortza, in jur de 6 L/100km. In oras mananca in jur 8-9 L/100km.
Eu zic ca este un consum ok masina avand 1500 kg si doar 90 CP. Cuplul face diferentza.
Sunt niste motoare super shmekere chiar daca intr-adevar sunt mai zgomotoase. Pe mine nu ma deranjeaza ca sunt zgomotoase.
Dau muzica mai tare si nu mai aud motorul :p.
Oricum si la capitolul sonorizare Fordul sta bine.
:peace:

Si eu am tot 90 de hp la Tdci, dar la 1.6 (C-Max). Vreau mai multi, o sa remapez ecu ... iar aici cred ca sunt un pic mai avantajat fata de Tddi (posibilitati si castigul de putere). In plus cred ca e mai silentioas si mai rafinat motorul decat un tddi. La fiabilitate, ramane de vazut, mai ales ca va suporta si o remapare.

cavaliere 28-12-10 08:01

Re: Ford - TDCI vs TDDI
 
Motoarele tdi sunt indestructibile daca le dai ulei la timp .In afara de pompa de joasa presiune care poate pica pe la 250.000 ( si e maxim 6 milioane una noua oem) in rest sunt cele mai fiabile.
Chestia asta ca " e mai rafinat" .. Eu unul cat am avut tdci ( tot asa din auzite ca vezi doamne e "commonrail" , sa vezi diferenta ce e intre un diesel clasic si commonrail..) , ei bine nu mi s-a parut in afara de faptul ca e mai silentios , chiar deloc mai bun. Asta cu zgomotul e subiectiva mie chiar nu mi-a facut probleme acustice , dadeam muzica mai tare :rolleyes2 Cat despre remaparea la tdci, eu zic sa pui banii deoparte si sa o lasi asa , nu de alta dar eviti alte probleme ulterioare.

haplea 28-12-10 20:37

Re: Ford - TDCI vs TDDI
 
Quote:

Originally Posted by DONU' (Post 3928160)
Eu am un Ford Mondeo 2001 2.0 90 CP Duratorq (TDDI).
L-am cumparat din Germania la 170.000 km, acum are 250.000 km timp in care n-a vazut decat schimburi de filtre si ulei la 15000 de km (ulei original Ford).
In rest n-am avut probleme cu ea deloc!
Anul trecut am facut un drum de Germania si doua de Ungaria plus alergat cu ea prin toata tzara.
Ploiesti - Nadlac mi-a consumat 4.8 L/100 km si toata Germania mers fortza, in jur de 6 L/100km. In oras mananca in jur 8-9 L/100km.
Eu zic ca este un consum ok masina avand 1500 kg si doar 90 CP. Cuplul face diferentza.
Sunt niste motoare super shmekere chiar daca intr-adevar sunt mai zgomotoase. Pe mine nu ma deranjeaza ca sunt zgomotoase.
Dau muzica mai tare si nu mai aud motorul :p.
Oricum si la capitolul sonorizare Fordul sta bine.
:peace:

si prietena mea are un ford la fel si nu are nici o treaba,e chiar reusit.... generatia noua e praf din toate punctele de veder ,deci prima generatie trebuie laudata........

pharaon 28-12-10 21:56

Re: Ford - TDCI vs TDDI
 
Quote:

Originally Posted by cavaliere (Post 3933531)
Cat despre remaparea la tdci, eu zic sa pui banii deoparte si sa o lasi asa , nu de alta dar eviti alte probleme ulterioare.

ar fi perfect sa imi spui mai multe detalii despre evitarea remaparii la tdci ...

haplea 28-12-10 22:38

Re: Ford - TDCI vs TDDI
 
Quote:

Originally Posted by pharaon (Post 3936012)
ar fi perfect sa imi spui mai multe detalii despre evitarea remaparii la tdci ...

daca vrei cai!nu ai cum sa o eviti,nu ai cum sa controlezi injectoarele, turbina,senzori ,totul este controlat de ECU......nu merge pacalit din punct de vedere mecanic......degeaba iti pui o turbina mai mare sau injectoare atata timp ,cat ele sunt controlate de ECU lucrand pe parametri standard.........vrei performante trebuie sa modifici.......

cavaliere 29-12-10 09:36

Re: Ford - TDCI vs TDDI
 
Si eu i-am sugerat sa uite de remapare pt a nu uita si de fiabilitate. Tu nu stiu ce ai inteles

lord_wader 29-12-10 10:37

Re: Ford - TDCI vs TDDI
 
Exista vreun studiu sau macar sondaj care sa demonstreze ca remaparea la diesel afecteaza fiabilitatea? La noi sunt sute daca nu chiar mii de dieseluri de la Logan si pana la 3.0TDi resoftate si nu am auzit pe nimeni sa se planga ca le-au crapat injectoarele, turbina sau mai stiu eu ce. Ba chiar cei mai multi se lauda ca le merge masina mai bine, altii ca le-a scazut consumul (explicabil cred), altii ca da mai mult fum negru, dar am auzit si de ulei care curge pe la turbina, conducte fisurate etc.

Si apoi cat vrei sa te tina un diesel nou (persoana fizica)? eu cred ca nu isi propune nimeni sa faca mai mult de 250.000 cu el sa zicem iar cei mai multi il vand dupa 100-150.000 si isi iau alta masina.

haplea 29-12-10 11:23

Re: Ford - TDCI vs TDDI
 
Quote:

Originally Posted by lord_wader (Post 3937154)
Exista vreun studiu sau macar sondaj care sa demonstreze ca remaparea la diesel afecteaza fiabilitatea? La noi sunt sute daca nu chiar mii de dieseluri de la Logan si pana la 3.0TDi resoftate si nu am auzit pe nimeni sa se planga ca le-au crapat injectoarele, turbina sau mai stiu eu ce. Ba chiar cei mai multi se lauda ca le merge masina mai bine, altii ca le-a scazut consumul (explicabil cred), altii ca da mai mult fum negru, dar am auzit si de ulei care curge pe la turbina, conducte fisurate etc.

Si apoi cat vrei sa te tina un diesel nou (persoana fizica)? eu cred ca nu isi propune nimeni sa faca mai mult de 250.000 cu el sa zicem iar cei mai multi il vand dupa 100-150.000 si isi iau alta masina.

taica-miu are masina stoc si este mai fiabila a mea,a lui zici ca se tureaza in gol pe cand a mea nu se simte..........deci remaparea face bine......

pharaon 29-12-10 11:50

Re: Ford - TDCI vs TDDI
 
Quote:

Originally Posted by haplea (Post 3936216)
daca vrei cai!nu ai cum sa o eviti,nu ai cum sa controlezi injectoarele, turbina,senzori ,totul este controlat de ECU......nu merge pacalit din punct de vedere mecanic......degeaba iti pui o turbina mai mare sau injectoare atata timp ,cat ele sunt controlate de ECU lucrand pe parametri standard.........vrei performante trebuie sa modifici.......

Quote:

Originally Posted by haplea (Post 3937255)
taica-miu are masina stoc si este mai fiabila a mea,a lui zici ca se tureaza in gol pe cand a mea nu se simte..........deci remaparea face bine......

Quote:

Originally Posted by cavaliere (Post 3937003)
Si eu i-am sugerat sa uite de remapare pt a nu uita si de fiabilitate. Tu nu stiu ce ai inteles

Multumesc pt opinii ! :) Suntem pe un site de tuning, masina e din 2008 si are 57.k km deci o sa imi asum riscul :) Nu o sa o tin o vesnicie, tot ce imi doresc (dupa remapare) e sa nu am martori aprinsi in bord, sa mearga rezonabil si sa traga un pic mai bine. Daca prajesc turbina prematur, poate o sa am cum sa fac conversia la cel de 109. Nu si-a facut nimeni de pe acest forum, la modelul asta de motor o remapare ?

haplea 29-12-10 11:55

Re: Ford - TDCI vs TDDI
 
Quote:

Originally Posted by pharaon (Post 3937335)
Multumesc pt opinii ! :) Suntem pe un site de tuning, masina e din 2008 si are 57.k km deci o sa imi asum riscul :) Nu o sa o tin o vesnicie, tot ce imi doresc (dupa remapare) e sa nu am martori aprinsi in bord, sa mearga rezonabil si sa traga un pic mai bine. Daca prajesc turbina prematur, poate o sa am cum sa fac conversia la cel de 109. Nu si-a facut nimeni de pe acest forum, la modelul asta de motor o remapare ?

cunosc o gramada care si-au facut si nu au avut sau au probleme,uni au chiar si pe taxi........

cavaliere 29-12-10 14:27

Re: Ford - TDCI vs TDDI
 
Sunt atatea variabile incat e greu de demonstrat , dar din moment ce se creste presiunea in turbo, si se modifica anumite harti din ecu , pai explica si mie cum poate fi mai fiabil decat ce da fabrica dupa ce testeaza in prealabil motorul respectiv cu setarea respectiva de mii de ori? Evident ca n-o sa zica prea multi dupa ce si-au softat masina ca merge mai prost sau ca nu se simte mare diferenta. Asta ar insemna sa recunosti ca esti prost dupa ce ai dat banul si nu ai obtinut ce te asteptai.
Evident ca o resoftare de calitate ajuta pe un anumit palier de cuplu ,dar de multe ori se obtin castiguri infime fata de ce se declara inainte de a se face softul adica ( +30% putere in cazul unui tdi).
Cat despre consum, hai sa fim seriosi ca softul il faci pt pseudo-plusul de performanta , dar cum poate o masina sa consume mai putin cand la cele mai multe resoftari se mareste si cantitea de motorina "prescrisa" in harta stock? Dovada ca marea majoritate dau fum dupa soft. Si daca tot faci softul il faci in ideea ca vrei sa ai mai multa putere, deci nu ai sa folosesti masina la 2000 de ture ca sa consume "mai putin". Asa ca daca ii dai in gura frecvent 3500-4000 de ture consumul o sa creasca fata de stock ,nicidecum sa scada. Acum o sa apara tunerii sa sustina contrariul dar realitatea e una singura.
Cat despre ce am sugerat sa uite de resoftare, m-am referit strict pt motorul tdci care este si asa destul de sensibil si ambreiajul e oarecum la limita ( sa nu zic subdimensionat).
Fara sa jignesc pe nimeni care se considera tunner , dar fiabilitatea de fabrica este ideala( intr-un sistem cu repere alese adhoc), iar modificarile ulterioare care implica turbina, ambreiaj rezida intr-o scadere a fiabilitatii.
In plus mare majoritate isi iau masina sh, deci numarul de kilometri este de cele mai multe ori o mare necunoscuta asa ca e greu de spus cat de fiabila poate fi o masina cand tu o iei cu 50.000 km si ea de fapt are 150.000.
Fiecare face ce vrea pana la urma cu masina sa, insa parerea mea este ca decat sa ii faci modificari ulterioare mai bine o iei de fabrica cu motor mai puternic si ai baza mai mare in niste ingineri care testeaza produsul indelung, decat intr-un resoft care pana la urma e artizanal.
ps: fara aluzie la nimeni doar o parere .

haplea 29-12-10 17:53

Re: Ford - TDCI vs TDDI
 
apropo........stiti care este diferenta la gama vw ,audi 1.9tdi pd 130vs150vs160 la capitolul motor?......NICI UNA.......difera decat turbina de 130 cai vn17 VA iar la 150 respectiv160 cai vnt17 VB,.....injectoarele sunt aceleasi pentru cele 3 tipuri de motoare,....ce difera la fiecare in parte este softul....deci cei din grupul vag ca sa poata sa vand autoturisme pentru toate tarile a trebuit sa se adapteze la politica tari respective, adica sa nu faca numai un singur tip de motor ca nu ar mai avea vanzare ex:in italia platesti asigurarea in functie de cai pe care ii are masina respectiva,vrei cai putini ....platesti putin... vrei cai multi platesti de te ustura....sunt unele tari care interzice tuning la motor:olanda,spania etc........si de aceea oameni cumpara masini cu cai multi sau putini in functie de bugetul pe care il are.........

haplea 29-12-10 18:03

Re: Ford - TDCI vs TDDI
 
intrebare si logica.....de ce motoarele cu cai mai muti ,puse pe aceasi platforma de caroserie consuma mai putin?!.....de ex:ibiza cupra 160 cai consuma mai putin decat ibiza fr 130 cai......

_anaconda_ 29-12-10 18:22

Re: Ford - TDCI vs TDDI
 
Poate pentru ca sunt 2 motoare complet diferite cu 2 cutii de viteza complet diferite care duc evident la rezultate diferite ?

haplea 29-12-10 18:27

Re: Ford - TDCI vs TDDI
 
Quote:

Originally Posted by _anaconda_ (Post 3938415)
Poate pentru ca sunt 2 motoare complet diferite cu 2 cutii de viteza complet diferite care duc evident la rezultate diferite ?

amandoua au acelasi tip de cutie ERF, numai ca diferenta este de cai......

mishuBMW 29-12-10 18:31

Re: Ford - TDCI vs TDDI
 
Quote:

Originally Posted by cavaliere (Post 3933531)
Motoarele tdi sunt indestructibile daca le dai ulei la timp .In afara de pompa de joasa presiune care poate pica pe la 250.000 ( si e maxim 6 milioane una noua oem) in rest sunt cele mai fiabile.
Chestia asta ca " e mai rafinat" .. Eu unul cat am avut tdci ( tot asa din auzite ca vezi doamne e "commonrail" , sa vezi diferenta ce e intre un diesel clasic si commonrail..) , ei bine nu mi s-a parut in afara de faptul ca e mai silentios , chiar deloc mai bun. Asta cu zgomotul e subiectiva mie chiar nu mi-a facut probleme acustice , dadeam muzica mai tare :rolleyes2 Cat despre remaparea la tdci, eu zic sa pui banii deoparte si sa o lasi asa , nu de alta dar eviti alte probleme ulterioare.

commonrail ce inseamna?:oops:

haplea 29-12-10 18:34

Re: Ford - TDCI vs TDDI
 
la motorul de 130 cai la viteza de 160-170km/h ai un consum de 6,5-7%.........la cel de 160 cai aceasi viteza ai un consum de 5,4 max 6%.....asta se datoreaza faptului ca,motorul merge degajat si nu simte caroseria grea,iar la cel de 130cai motorul merge mai fortat datorita faptului ca,cursa acceleratiei este mai apasata fata de cea a motorului de 160........deci aici intervin cai si logica.........

haplea 29-12-10 18:42

Re: Ford - TDCI vs TDDI
 
Quote:

Originally Posted by mishuBMW (Post 3938438)
commonrail ce inseamna?:oops:

commonrail=injectoarele au aceasi rampa comuna si sunt comandate electronic avand la baza o pompa de inalte,care ajung la o presiune de motorina injectata intre 500-600 bari in rampa ,fata de cele mecanice care sunt comandate de pompa de injectie mecanica si ajung maxim la 300 de bari.....depinde de model si motorizare......

cavaliere 29-12-10 19:11

Re: Ford - TDCI vs TDDI
 
Motoarele astea de care zici tu nu au mai nimci in comun . Si daca tot ai zis ca au aceeasi cutie de viteza ( sa zicem ca e asa) atunci de unde ai scos asta:
"la motorul de 130 cai la viteza de 160-170km/h ai un consum de 6,5-7%.........la cel de 160 cai aceasi viteza ai un consum de 5,4 max 6%.....asta se datoreaza faptului ca,motorul merge degajat si nu simte caroseria grea,iar la cel de 130cai motorul merge mai fortat datorita faptului ca,cursa acceleratiei este mai apasata fata de cea a motorului de 160........deci aici intervin cai si logica........."
Deci daca cutia ar fi la fel atunci ce mai e si gogomania pe care tocmai ai scris-o?
Pe principiul mentionat de tine are insemna ca un motor de 500 de cai ar consuma mai putin decat cel de 130 pt ca nu "simte caroseria". Good point aici intervine logica!!!

le: Passat 1.9 tdi 101 cai consuma mai mult sau mai putin decat 1,9 tdi 130 de cai? Ia raspunde tot logic sa vedem ce crezi tu?

haplea 29-12-10 19:22

Re: Ford - TDCI vs TDDI
 
Quote:

Originally Posted by cavaliere (Post 3938576)
Motoarele astea de care zici tu nu au mai nimci in comun . Si daca tot ai zis ca au aceeasi cutie de viteza ( sa zicem ca e asa) atunci de unde ai scos asta:
"la motorul de 130 cai la viteza de 160-170km/h ai un consum de 6,5-7%.........la cel de 160 cai aceasi viteza ai un consum de 5,4 max 6%.....asta se datoreaza faptului ca,motorul merge degajat si nu simte caroseria grea,iar la cel de 130cai motorul merge mai fortat datorita faptului ca,cursa acceleratiei este mai apasata fata de cea a motorului de 160........deci aici intervin cai si logica........."
Deci daca cutia ar fi la fel atunci ce mai e si gogomania pe care tocmai ai scris-o?
Pe principiul mentionat de tine are insemna ca un motor de 500 de cai ar consuma mai putin decat cel de 130 pt ca nu "simte caroseria". Good point aici intervine logica!!!

le: Passat 1.9 tdi 101 cai consuma mai mult sau mai putin decat 1,9 tdi 130 de cai? Ia raspunde tot logic sa vedem ce crezi tu?

cel de 101 consuma mai mut fata de cel de 130 daca ai prieteni cu aceleasi motoare intreaba-i......

KAY_ 29-12-10 19:38

Re: Ford - TDCI vs TDDI
 
Sunt multe cutii de viteza cu acelasi cod dar nu au acelasi raport final .

haplea 29-12-10 19:54

Re: Ford - TDCI vs TDDI
 
Quote:

Originally Posted by KAY_ (Post 3938672)
Sunt multe cutii de viteza cu acelasi cod dar nu au acelasi raport final .

cod motor ARL 150 CAI si cutie viteze cod ERF la 3000 rot/min cu treapta 6 ai viteza de 175km/h..........un alt motor AJM 115 cai cutie viteza ERF la 3000 rot/min cu treapta 6 ai viteza de 175 km/h ......aici contrazici fabricantul.......

KAY_ 29-12-10 20:45

Re: Ford - TDCI vs TDDI
 
In exemplu dat de tine mai mult ca sigur e vorba de 2 caroserii doferite .E posibil un raport final apropiat sau la fel pe 2 caroserii diferite cum ar fi Sharan 150 cp ARL si GOLF 4/ 115 cp AJM si sa compenseze diferenta de greutate dintre ele .Dar pe o aceasi caroserie (cum ai dat tu exemplu cu Ibiza ) unde sunt diferente de putere si cuplu, nici un fabricant nu pune acelasi raport final .

Asta e unu din motivele pt care exista acea diferenta de consum in favoarea celei cu putere mai mare chiar daca cutia are acelasi cod .Acelasi cod il are si F20 care sa pus pe c20xe si are 3 rapoarte finale diferite in functie de masina pe care a fost pusa .Raportu final este influentat cel mai mult de putere si greutate aplicabil de orice fabricant .

haplea 29-12-10 20:54

Re: Ford - TDCI vs TDDI
 
Quote:

Originally Posted by KAY_ (Post 3938905)
In exemplu dat de tine mai mult ca sigur e vorba de 2 caroserii doferite .E posibil un raport final apropiat sau la fel pe 2 caroserii diferite cum ar fi Sharan 150 cp ARL si GOLF 4/ 115 cp AJM si sa compenseze diferenta de greutate dintre ele .Dar pe o aceasi caroserie (cum ai dat tu exemplu cu Ibiza ) unde sunt diferente de putere si cuplu, nici un fabricant nu pune acelasi raport final .

Asta e unu din motivele pt care exista acea diferenta de consum in favoarea celei cu putere mai mare chiar daca cutia are acelasi cod .Acelasi cod il are si F20 care sa pus pe c20xe si are 3 rapoarte finale diferite in functie de masina pe care a fost pusa .Raportu final este influentat cel mai mult de putere si greutate aplicabil de orice fabricant .

IMI CER SCUZE......am uitat a specifi: BORA 1,9tdi pd AJM respectiv ARL

pharaon 03-01-11 16:30

Re: Ford - TDCI vs TDDI
 
Mdah, o pagina intreagan de discutii off ... TDCI sau TDDI ? mai exact, si-a fcaut cineva vreodata remap la TDCI ? Niste pareri pro sau contra despre satisfactiile si/sau esecurile intalnite ar fi perfecte ...

UNLORD 09-01-11 17:47

Re: Ford - TDCI vs TDDI
 
Quote:

Originally Posted by pharaon (Post 3950061)
Mdah, o pagina intreagan de discutii off ... TDCI sau TDDI ? mai exact, si-a fcaut cineva vreodata remap la TDCI ? Niste pareri pro sau contra despre satisfactiile si/sau esecurile intalnite ar fi perfecte ...

Un chiptuning cu dyno inainte si dupa remap iti recomand (IMHO) ... sunt si la noi cateva firme care fac ...


All times are GMT +2. The time now is 04:19.

- Copyright 2026 4Tuning