Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   The best 4x4: care anume crezi tu că e?.. (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/228429-the-best-4x4-crezi.html)

vnool 20-12-10 13:29

The best 4x4: care anume crezi tu că e?..
 
Urmarind de multa vreme temele discutate aici, am observat ca ar fi interesant sa dezbatem tema de 4x4, indiferent de marca..(exista alt Thread cu xdrive vs. quattro) dar, ca sa nu incalcam legile acolo as vrea sa vad poate 4matic-ul e mai bun sau cei de la subaru,volvo,acura si multe alte marci inclusiv si xdrive si pe cei de la audi ;) ;)8)

GTR 20-12-10 16:33

re: The best 4x4: care anume crezi tu că e?..
 
Aici este cu dus si intors. Daca vorbim de off-road sunt mai bune sistemele cu blocant, aca vorbim de masini de strada si/sau off-road usor sunt cateva sisteme foarte perfomante cu diferente destul de mici intre ele.

Eu cred ca cele mai performante (exclusiv off-road) sunt pe:

Evo X
Subaru STI
restul Subaru cu ASD
Audi S4, RS5 cu TV
Nissan GT-R
BMW - X-drive
Honda (SH-AWD)

Nu asta este ordinea, dar cam astea par cele mai performante ale momentului.

Probabil cel mai bun si detaliat link explicativ cu sisteme 4x4 este acesta:

http://www.awdwiki.com/awd.html

vnool 21-12-10 10:57

Re: The best 4x4: care anume crezi tu că e?..
 
GTR sincer as fi deacord cu tine, dar din atitea studii am ramas foarte surprins de cei de la Land Rover cum se descurca in diferite situatii... dar faptul cum se descurca subaru si xdrive ma pus pe ginduri in situatii de gheata, deci avem pareri mai bune ? :D

GTR 21-12-10 21:19

Re: The best 4x4: care anume crezi tu că e?..
 
Quote:

Originally Posted by vnool (Post 3916064)
GTR sincer as fi deacord cu tine, dar din atitea studii am ramas foarte surprins de cei de la Land Rover cum se descurca in diferite situatii... dar faptul cum se descurca subaru si xdrive ma pus pe ginduri in situatii de gheata, deci avem pareri mai bune ? :D

Cred ca trebuie sa mai citesti 1data ce am scris, repet: (exclusiv off-road), este exclusiv, nu inclusiv.

Land Rover in afara de Freelander au totul orientat catre off-road.

La capitolul Off-road este cu totul alta discutie, acolo nu conteaza numai tipul de tractiune, acolo sunt alte n repere la fel de importante.

Nu prea are legatura sistemul de tractiune de off-road cu cel de on-road, diferentialele blocabile 100% sunt foarte practice off-road si total neadegvate on-road.

Champion 21-12-10 21:23

Re: The best 4x4: care anume crezi tu că e?..
 
Ce pareri aveti despre Saab? din cate stiu foloseste Haldex IV, in timp ce xDrive doar Haldex III :)

vnool 21-12-10 21:25

Re: The best 4x4: care anume crezi tu că e?..
 
daca sincer eu is dezamagit de quattro de la audi si as vrea sa incerc orice altceva numai sa fie mai bun ca el... de aia si am postat tema data , poate vad lumea 4x4 de strada sub alti ochi.. si sincer ma pus pe ginduri un pic sistemul care il folosesc cei de la Acura din filmuletul dat ....


https://www.youtube.com/watch?v=FJZxVefta68

Champion 21-12-10 21:34

Re: The best 4x4: care anume crezi tu că e?..
 
Quote:

Originally Posted by vnool (Post 3917692)
daca sincer eu is dezamagit de quattro de la audi si as vrea sa incerc orice altceva numai sa fie mai bun ca el... de aia si am postat tema data , poate vad lumea 4x4 de strada sub alti ochi..

La Quattro e mai mult traditia, ca in momentul de fata si de ceva ani buni incoace e depasit de multe alte sisteme, insa na, cum is romanii "moama am quattro frate, e 4x4 cel mai tare ma", insa multi vorbesc in necunostinta de cauza, nu ca nu ar fi bun quattro, dar sunt sisteme pe piata care il depasesc clar :) si nu sunt la masini nemtesti neaparat, desi xDrive e peste quattro (vezi topicul quattro vs xDrive), ci la asiatici, Subaru, Mitsubisi sau la suedezi, Saab.Volvo ce foloseste? ca despre Volvo nu stiu mai nimic :-?? in domeniul 4x4.

GTR 21-12-10 21:35

Re: The best 4x4: care anume crezi tu că e?..
 
Quote:

Originally Posted by Champion (Post 3917688)
Ce pareri aveti despre Saab? din cate stiu foloseste Haldex IV, in timp ce xDrive doar Haldex III :)

Eu cred ca intai ar trebui sa studiezi link-ul pe care l-am dat, o sa-ti dea cam toate raspunsurile.

Xdrive este un sistem propriu BMW, nu este vorba de un diferential cumparat, pus pe masina si redenumit.

vnool 21-12-10 21:39

Re: The best 4x4: care anume crezi tu că e?..
 
@Champion , daca sincer am citit credca de 2-3 ori thread-ul quattro si xdrive, plus la toate astea am mers singur pe drum accidentat de vara si de iarna si ras-testat acel quattro, nimic nou acelasi sitem vechi cum zici tu si acea "Legenda".. de aia si am postat aici alta tema pentru ca exista Subaru pe care am vazut foarte multe despre ele ca fac farmece, chear si acel Mitsubishi acum generatia noua ma shokat :shock: ... sa vedem deja cine si ce impresii au despre realitate nu despre teorie ;) :D:twisted:

Champion 21-12-10 21:39

Re: The best 4x4: care anume crezi tu că e?..
 
Quote:

Originally Posted by GTR (Post 3917719)
Eu cred ca intai ar trebui sa studiezi link-ul pe care l-am dat, o sa-ti dea cam toate raspunsurilei.

Xdrive este un sistem propriu BMW, nu este vorba de un diferential cumparat, pus pe masina si redenumit.

Nu vazusem linkul din post, scuze, ai dreptate, eu asa stiam ca si BMW foloseste o un sistem bazat pe Haldex III, dar se pare ca m-am inselat.

PS: interesant site-ul :)

GTR 21-12-10 21:43

Re: The best 4x4: care anume crezi tu că e?..
 
Quote:

Originally Posted by Champion (Post 3917734)
Nu vazusem linkul din post, scuze, ai dreptate, eu asa stiam ca si BMW foloseste o un sistem bazat pe Haldex III, dar se pare ca m-am inselat.

PS: interesant site-ul :)

Este foarte tare site-ul, l-am gasit pe un forum de 4x4. Mi se pare cel mai complet si mai detaliat site legat de sistemele 4x4.

lascarica 23-12-10 02:53

Re: The best 4x4: care anume crezi tu că e?..
 
Quote:

Originally Posted by GTR (Post 3917719)
Eu cred ca intai ar trebui sa studiezi link-ul pe care l-am dat, o sa-ti dea cam toate raspunsurile.

Xdrive este un sistem propriu BMW, nu este vorba de un diferential cumparat, pus pe masina si redenumit.

X-drive este numele "de piata" ,dat de catre departamentul marketing bmw. Si chiar este un viscocuplaj,functionand exact cu aceleasi unitati functionale si principii ca si haldexul,complet diferit de cel de-aldoilea sistem- torsenul. Are la fel ca si orice haldex,un complex de discuri intre care coeficientul de frecare variaza cu ajutorul unui sistem hidraulic(pistonas/-ase) controlat de unitate de control aferenta.
Singura diferenta NU vine de la sistemul x-drive/haldex in esenta lor ca si solutii constructive,ci de la modul in care este implementata pe masinile bmw si anume Desfiintand unul din "lantul" de 3 diferentiale(la masinile echipate cu haldex,exista toate3 ,chiar daca dpdv al blocurilor functionale,par doar 2) in scopul reducerii costurilor (bine,celor ce "traiesc" din pliante publicitare si filmulete de promovare,li se va pare blasfemie asta...mai bine s-ar duce pe la scoala,unii....sau macar ar pune manutele sa desfaca,pentru a se convinge...insa e nevoie de anumita dorinta de cunoastere pt.asta,numita de unii si inteligenta;) )

GTR 23-12-10 12:39

Re: The best 4x4: care anume crezi tu că e?..
 
Quote:

Originally Posted by lascarica (Post 3920617)
X-drive este numele "de piata" ,dat de catre departamentul marketing bmw. Si chiar este un viscocuplaj,functionand exact cu aceleasi unitati functionale si principii ca si haldexul,complet diferit de cel de-aldoilea sistem- torsenul. Are la fel ca si orice haldex,un complex de discuri intre care coeficientul de frecare variaza cu ajutorul unui sistem hidraulic(pistonas/-ase) controlat de unitate de control aferenta.
Singura diferenta NU vine de la sistemul x-drive/haldex in esenta lor ca si solutii constructive,ci de la modul in care este implementata pe masinile bmw si anume Desfiintand unul din "lantul" de 3 diferentiale(la masinile echipate cu haldex,exista toate3 ,chiar daca dpdv al blocurilor functionale,par doar 2) in scopul reducerii costurilor (bine,celor ce "traiesc" din pliante publicitare si filmulete de promovare,li se va pare blasfemie asta...mai bine s-ar duce pe la scoala,unii....sau macar ar pune manutele sa desfaca,pentru a se convinge...insa e nevoie de anumita dorinta de cunoastere pt.asta,numita de unii si inteligenta;) )

1. Xdrive este un nume de piata, normal, dar nu este cumparat un haldex si pus pe masina cu numele Xdrive, adica xdrive nu este 4motion, 4motion e marketing in comparatie cu xdrive.

2. Este mai putin important ca lucreaza pe acelasi principiu (vascocuplaj) si motoarele merg toate pe acelasi principiu dar diferentele reale sunt destul de mari.

3. Cate si care sunt masinile cu haldex si cu 3 diferentiale (1+ 2in1)????

Haldex este exact un "diferential central", lipit insa de diferentialul spate si nu face altceva decat repartitia puterii intre punti, repartitia puterii intre rotiile de pe aceeasi punte facadu-se prin diferentiale clasice autoblocante.

Xdrive este tot un diferential central care se afla insa in spatele cutiei de viteze si care face exact acelasi lucru, adica repartizeaza puterea intre punti, repartitia puterii intre rotiile de pe aceeasi punte facadu-se prin diferentiale clasice autoblocante..

Diferentele intre cele 2 sisteme este ca la Xdrive actionarea placilor se face electro-mecanic si mai rapid, iar la haldex se face elctro-hidraulic si mai lent.
O alta diferenta este ca xdrive poate face o repartitie de la 0-100% pe ambele punti, haldex avand un procent maxim de 10-90%. (destul de putin important)


Asa ca pune mana si documenteaza-te inainte ca doar "e nevoie de anumita dorinta de cunoastere pt.asta,numita de unii si inteligenta;)"

Lil' D 23-12-10 14:25

Re: The best 4x4: care anume crezi tu că e?..
 
Quote:

Originally Posted by GTR (Post 3921384)

Haldex este exact un "diferential central", lipit insa de diferentialul spate si nu face altceva decat repartitia puterii intre punti, repartitia puterii intre rotiile de pe aceeasi punte facadu-se prin diferentiale clasice autoblocante.

Xdrive este tot un diferential central care se afla insa in spatele cutiei de viteze si care face exact acelasi lucru, adica repartizeaza puterea intre punti, repartitia puterii intre rotiile de pe aceeasi punte facadu-se prin diferentiale clasice autoblocante..

Diferentele intre cele 2 sisteme este ca la Xdrive actionarea placilor se face electro-mecanic si mai rapid, iar la haldex se face elctro-hidraulic si mai lent.
O alta diferenta este ca xdrive poate face o repartitie de la 0-100% pe ambele punti, haldex avand un procent maxim de 10-90%. (destul de putin important)


Acum se vad roadele discutiei de pe celalalt topic :lol: :razz:

Sunt curios daca exista masini cu Haldex sau Visco sau whatever in punti. Torsen am vazut..

Personal, daca e vorba de turisme, un central Torsen mi se pare interesant, cum e pe Audi quattro cu motoare longitudinale (modele vechi doar?), din cauza faptului ca e mecanic 100%.

Daca e vorba de off-road, nu am nevoie de diferential central, deci ramane doar ce se poate pune in punti :)

lascarica 23-12-10 14:38

Re: The best 4x4: care anume crezi tu că e?..
 
Quote:

Originally Posted by GTR (Post 3921384)
1. Xdrive este un nume de piata, normal, dar nu este cumparat un haldex si pus pe masina cu numele Xdrive, adica xdrive nu este 4motion, 4motion e marketing in comparatie cu xdrive.

2. Este mai putin important ca lucreaza pe acelasi principiu (vascocuplaj) si motoarele merg toate pe acelasi principiu dar diferentele reale sunt destul de mari.

3. Cate si care sunt masinile cu haldex si cu 3 diferentiale (1+ 2in1)????

Haldex este exact un "diferential central", lipit insa de diferentialul spate si nu face altceva decat repartitia puterii intre punti, repartitia puterii intre rotiile de pe aceeasi punte facadu-se prin diferentiale clasice autoblocante.

Xdrive este tot un diferential central care se afla insa in spatele cutiei de viteze si care face exact acelasi lucru, adica repartizeaza puterea intre punti, repartitia puterii intre rotiile de pe aceeasi punte facadu-se prin diferentiale clasice autoblocante..

Diferentele intre cele 2 sisteme este ca la Xdrive actionarea placilor se face electro-mecanic si mai rapid, iar la haldex se face elctro-hidraulic si mai lent.
O alta diferenta este ca xdrive poate face o repartitie de la 0-100% pe ambele punti, haldex avand un procent maxim de 10-90%. (destul de putin important)


Asa ca pune mana si documenteaza-te inainte ca doar "e nevoie de anumita dorinta de cunoastere pt.asta,numita de unii si inteligenta;)"

Cred ca partea cu documentatul(observ ca le ai cu ..google:D...sper sa nu te simti jignit) ,dar mai ales cu verificatul ar trebui sa ti-o insusesti 100%:lol::
-actionarea placilor nu constituie diferenta constructiva,caracteristica defintorie a haldex vs.alte diferentiale visco,este utilizarea Unui singur piston de actionare a placilor si faptul ca lasa aproape neactionata in conditiile de aderenta ideala ,una dintre punti(spate).Deci NU variatia raportului de cuplu intre punti,nu despre astavorbesc,sper ca s-a inteles.
In alta ordine de idei si porsche a folosit si foloseste angrenare hidraulica...d-aia lenta si proasta:lol:...si...ghici ce: si bmw a folosit actionare hidraulica,insa n-au reusit a-l face fiabil niciodata in acest mod ,in consecinta au trecut la actionarea electromagnetica.
-comparatia ta intre motoarele cu ardere interna (ca principiu) si diferentialul visco,este absolut deplasata...
-Toate masinile cu haldex au 3 diferentiale: 1 fata(pe cutie);2-haldex)ala lung care-l vezi tu dupa flansa de la cardan);3 spate,de multe ori aflat in carcasa comuna sau aparent comuna cu cel haldex.
-raportul cuplului distribuit intre punti tine doar de softul unitatii de control, ales in functie de targetul masinii pe care este implementat sistemul.
Legat de afirmatia ta "...electro-mecanic si mai rapid, iar la haldex se face elctro-hidraulic si mai lent. "...vezi ca exista si anumite pachete de upgrade..si oricum diferentele sunt de nivelul sutimilor de secunda in CELE mai diferentiate situatii. Te invit sa-mi demonstrezi PRACTIC cat de bine te descurci tu cu un x-drive in paralel cu o masina cu haldex...se vedem cat de usor e sa exploatezi cele cateva sutimi/miimi de secunda in plus la viteza de reactie a centralului...sau..daca nu cumva vei dovedi contrarul afirmatiei tale:lol:
O zi buna,

ZAUBER 24-12-10 10:57

Re: The best 4x4: care anume crezi tu că e?..
 
cel mai bun sistem 4x4 este adaptive de la insignia!

alc2 24-12-10 18:34

Re: The best 4x4: care anume crezi tu că e?..
 
@ZAUBER , ai putea sa spui si de ce? In raport cu modelele concurentei desigur

unchiulNOS 24-12-10 18:42

Re: The best 4x4: care anume crezi tu că e?..
 
pt ca este un haldes generatia a 5, ultima, capacitatea de a trasmite instantaneu cuplul pe puntea spate de pe stanga pe dreapta, eSLD...cel mai performant la ora actuala.

ionut_cluj 24-12-10 19:47

Re: The best 4x4: care anume crezi tu că e?..
 
Quote:

Originally Posted by unchiulNOS (Post 3924562)
pt ca este un haldes generatia a 5, ultima, capacitatea de a trasmite instantaneu cuplul pe puntea spate de pe stanga pe dreapta, eSLD...cel mai performant la ora actuala.

Generatia a 5-a va aparea in 2012.

unchiulNOS 24-12-10 21:17

Re: The best 4x4: care anume crezi tu că e?..
 
Quote:

Originally Posted by alc2 (Post 3924548)
@ZAUBER , ai putea sa spui si de ce? In raport cu modelele concurentei desigur

pai este a 4 generatie haldex inbunatatita si multa electronica facuta bine!

Gixer 24-12-10 21:41

Re: The best 4x4: care anume crezi tu că e?..
 
Mercedes G.....alceva ce?! :-P
Motivul: Inca din varianta de baza, standard si TOATE variantele de motorizari au diferentialele spate si cel mai important fatza blocante, cu craboti!!! In plus toata transmisia e heavy duty la toate modelele (spre deosebire de Rovere la care numai la extras-uri e asa plus la rover blocantul fatza vine tot ca o extraoptiune, deci nici macar optiune suplimentara standard!).....iar cuplajele se fac cu craboti, sher pe sher! ...nu frictiune, nu mrl-uri!
La restul de masini doar cu valente offroad(mai bine zis de drum rau) din cate am vazut 4-maticul ar fi primul, apoi X-drive si pe urma Quattro...

lascarica 25-12-10 02:16

Re: The best 4x4: care anume crezi tu că e?..
 
Quote:

Originally Posted by Gixer (Post 3924986)
Mercedes G.....alceva ce?! :-P
Motivul: Inca din varianta de baza, standard si TOATE variantele de motorizari au diferentialele spate si cel mai important fatza blocante, cu craboti!!! In plus toata transmisia e heavy duty la toate modelele (spre deosebire de Rovere la care numai la extras-uri e asa plus la rover blocantul fatza vine tot ca o extraoptiune, deci nici macar optiune suplimentara standard!).....iar cuplajele se fac cu craboti, sher pe sher! ...nu frictiune, nu mrl-uri!
La restul de masini doar cu valente offroad(mai bine zis de drum rau) din cate am vazut 4-maticul ar fi primul, apoi X-drive si pe urma Quattro...

Transmisia G-ului lasa de dorit Tocmai la capitolul heavy-duty :lol:...adica NU-I deloc bullet-proof asa cum ar da impresia faima. In alta ordine de idei,ORICE offroader cu BLOCANT,presupune chestia aia pe care tu ai vazut-o ca fiind "cu craboti" :lol:."Celelalte" se numesc AUTOBLOCANTE;). Intr-adevar,este unica prin faptul ca 99% din versiuni vin echipate cu blocabil fata/spate.
Iar "nu mrl-uri"...hmm.....arata-mi te rog un 4x4 permanent ....cu MRL-uri:lol:...sau explica-mi care ar fi rostul lor:D...Oricum,G consuma EXORBITANT si este Extrem de grea,FARA performante offroad asa cum te-ai astepta citind echiparea :)...Vorbeste si tu cu oameni care s-au dat cu ele,nu cu aia care le scot la sinaia/poiana brasov in fata clubului8)
Craciun fericit !

Gixer 25-12-10 12:32

Re: The best 4x4: care anume crezi tu că e?..
 
Quote:

Originally Posted by lascarica (Post 3925448)
Transmisia G-ului lasa de dorit Tocmai la capitolul heavy-duty :lol:...adica NU-I deloc bullet-proof asa cum ar da impresia faima. In alta ordine de idei,ORICE offroader cu BLOCANT,presupune chestia aia pe care tu ai vazut-o ca fiind "cu craboti" :lol:."Celelalte" se numesc AUTOBLOCANTE;). Intr-adevar,este unica prin faptul ca 99% din versiuni vin echipate cu blocabil fata/spate.
Iar "nu mrl-uri"...hmm.....arata-mi te rog un 4x4 permanent ....cu MRL-uri:lol:...sau explica-mi care ar fi rostul lor:D...Oricum,G consuma EXORBITANT si este Extrem de grea,FARA performante offroad asa cum te-ai astepta citind echiparea :)...Vorbeste si tu cu oameni care s-au dat cu ele,nu cu aia care le scot la sinaia/poiana brasov in fata clubului8)
Craciun fericit !

Vb foarte mari prostii.....deocamdata de cativa ani incoace tot un G-u a castigat campionatul national de offroad...cabrio primul model, si cu motorul de 3000D ca si pe cobra. Zici de consum de parca patrolu sau roveru consuma cat corsa diesel!!! :lol: deci nu stii aici, ....pai asta de 3.0D ia cam 15 in medie, iar benzinarul de 2.8 K-jetronic ia 20, iar un 2.3E(inj electronic comandata) pe care vreau sa-l iau consuma 18!!! plus cu extrem de grea 2.5T pe cand cu sasiul autoport discovery3 are 2.8T ....ai zis-o si aici :shock:.....oricum nici nu are rost sa mai discut cu cineva care vorbeste asa de G-u numai din povesti, cel mai fiabil si adevarat offroader din lume.......ia-ti tu rover si fi fericit cu multi prieteni din service-uri si tractari ;)
PS: Esti cumva prieten cu maretul Dan Vradie?!

lascarica 25-12-10 14:02

Re: The best 4x4: care anume crezi tu că e?..
 
Quote:

Originally Posted by Gixer (Post 3926092)
Vb foarte mari prostii.....deocamdata de cativa ani incoace tot un G-u a castigat campionatul national de offroad...cabrio primul model, si cu motorul de 3000D ca si pe cobra. Zici de consum de parca patrolu sau roveru consuma cat corsa diesel!!! :lol: deci nu stii aici, ....pai asta de 3.0D ia cam 15 in medie, iar benzinarul de 2.8 K-jetronic ia 20, iar un 2.3E(inj electronic comandata) pe care vreau sa-l iau consuma 18!!! plus cu extrem de grea 2.5T pe cand cu sasiul autoport discovery3 are 2.8T ....ai zis-o si aici :shock:.....oricum nici nu are rost sa mai discut cu cineva care vorbeste asa de G-u numai din povesti, cel mai fiabil si adevarat offroader din lume.......ia-ti tu rover si fi fericit cu multi prieteni din service-uri si tractari ;)
PS: Esti cumva prieten cu maretul Dan Vradie?!

Domnu',din cate vad,ai cam exagerat cu beutura/palica de craciun:D !
1 la mana, 460-ul ala care spui tu ca a castigat asa si pe dincolo, NU prea mai are NICI un diferential stock,nici un cardan stock, pinioane in transfer (ala are CT,nu e permanent) si cutie ,suspenzii,etc....iar caroseria,nu prea mai exista..:lol:...Asadar,cine a"castigat", un sasiu intarit de 460 cu emblema mercedes si motor de 123?!=)).

La consum,iara batii campii cu succes! am 3 prieteni apropiati care au avut: Petre.n(461),cristi slt(463), bogdan C(460). ...poate-s mincinosi toti..:lol:..stii cat imi ia mie urban rd28t ? 11%..Nu spun cat lua 460 cu 2.3benzina sau 463 cu 3.0D..=))....
Legat de greutate,iara "vorbesti" galagie si atat: CINE vorbea de discovery3 sau X5 or hyunday tucson?...Faceam referire la masini din aceeasi clasa cu G,offroadere pe sasiu...LJ70,y60/61,etc..vezi p-aici;)
PS: sunt amic cu multa lume,iar spre deosebire de tine,reusesc sa am propriile pareri ce au la baza experiente ale mele sau aspecte constatate personal si NU filme yotube sau povestile unora care n-au idee cum functioneaza un diferential blocabil or ce inseamna homocinetica la un offroader(nu mai spun sa o reconditioneze:lol:)

Lil' D 25-12-10 15:15

Re: The best 4x4: care anume crezi tu că e?..
 
Quote:

Originally Posted by lascarica (Post 3925448)
Transmisia G-ului lasa de dorit Tocmai la capitolul heavy-duty :lol:...adica NU-I deloc bullet-proof asa cum ar da impresia faima.

Cel putin puntea fata e subtire din informatiile ce le-am adunat pana acum.

Gixer, baga niste date tehnice macar despre una din punti, un diametru la coroana, diametru la planetare, spline count si eventual dimensiunile trompelor, sa vedem ce e asa de heavy duty prin ele :)


All times are GMT +2. The time now is 07:08.

- Copyright 2026 4Tuning