![]() |
The best 4x4: care anume crezi tu că e?..
Urmarind de multa vreme temele discutate aici, am observat ca ar fi interesant sa dezbatem tema de 4x4, indiferent de marca..(exista alt Thread cu xdrive vs. quattro) dar, ca sa nu incalcam legile acolo as vrea sa vad poate 4matic-ul e mai bun sau cei de la subaru,volvo,acura si multe alte marci inclusiv si xdrive si pe cei de la audi ;) ;)8)
|
re: The best 4x4: care anume crezi tu că e?..
Aici este cu dus si intors. Daca vorbim de off-road sunt mai bune sistemele cu blocant, aca vorbim de masini de strada si/sau off-road usor sunt cateva sisteme foarte perfomante cu diferente destul de mici intre ele.
Eu cred ca cele mai performante (exclusiv off-road) sunt pe: Evo X Subaru STI restul Subaru cu ASD Audi S4, RS5 cu TV Nissan GT-R BMW - X-drive Honda (SH-AWD) Nu asta este ordinea, dar cam astea par cele mai performante ale momentului. Probabil cel mai bun si detaliat link explicativ cu sisteme 4x4 este acesta: http://www.awdwiki.com/awd.html |
Re: The best 4x4: care anume crezi tu că e?..
GTR sincer as fi deacord cu tine, dar din atitea studii am ramas foarte surprins de cei de la Land Rover cum se descurca in diferite situatii... dar faptul cum se descurca subaru si xdrive ma pus pe ginduri in situatii de gheata, deci avem pareri mai bune ? :D
|
Re: The best 4x4: care anume crezi tu că e?..
Quote:
Land Rover in afara de Freelander au totul orientat catre off-road. La capitolul Off-road este cu totul alta discutie, acolo nu conteaza numai tipul de tractiune, acolo sunt alte n repere la fel de importante. Nu prea are legatura sistemul de tractiune de off-road cu cel de on-road, diferentialele blocabile 100% sunt foarte practice off-road si total neadegvate on-road. |
Re: The best 4x4: care anume crezi tu că e?..
Ce pareri aveti despre Saab? din cate stiu foloseste Haldex IV, in timp ce xDrive doar Haldex III :)
|
Re: The best 4x4: care anume crezi tu că e?..
daca sincer eu is dezamagit de quattro de la audi si as vrea sa incerc orice altceva numai sa fie mai bun ca el... de aia si am postat tema data , poate vad lumea 4x4 de strada sub alti ochi.. si sincer ma pus pe ginduri un pic sistemul care il folosesc cei de la Acura din filmuletul dat ....
https://www.youtube.com/watch?v=FJZxVefta68 |
Re: The best 4x4: care anume crezi tu că e?..
Quote:
|
Re: The best 4x4: care anume crezi tu că e?..
Quote:
Xdrive este un sistem propriu BMW, nu este vorba de un diferential cumparat, pus pe masina si redenumit. |
Re: The best 4x4: care anume crezi tu că e?..
@Champion , daca sincer am citit credca de 2-3 ori thread-ul quattro si xdrive, plus la toate astea am mers singur pe drum accidentat de vara si de iarna si ras-testat acel quattro, nimic nou acelasi sitem vechi cum zici tu si acea "Legenda".. de aia si am postat aici alta tema pentru ca exista Subaru pe care am vazut foarte multe despre ele ca fac farmece, chear si acel Mitsubishi acum generatia noua ma shokat :shock: ... sa vedem deja cine si ce impresii au despre realitate nu despre teorie ;) :D:twisted:
|
Re: The best 4x4: care anume crezi tu că e?..
Quote:
PS: interesant site-ul :) |
Re: The best 4x4: care anume crezi tu că e?..
Quote:
|
Re: The best 4x4: care anume crezi tu că e?..
Quote:
Singura diferenta NU vine de la sistemul x-drive/haldex in esenta lor ca si solutii constructive,ci de la modul in care este implementata pe masinile bmw si anume Desfiintand unul din "lantul" de 3 diferentiale(la masinile echipate cu haldex,exista toate3 ,chiar daca dpdv al blocurilor functionale,par doar 2) in scopul reducerii costurilor (bine,celor ce "traiesc" din pliante publicitare si filmulete de promovare,li se va pare blasfemie asta...mai bine s-ar duce pe la scoala,unii....sau macar ar pune manutele sa desfaca,pentru a se convinge...insa e nevoie de anumita dorinta de cunoastere pt.asta,numita de unii si inteligenta;) ) |
Re: The best 4x4: care anume crezi tu că e?..
Quote:
2. Este mai putin important ca lucreaza pe acelasi principiu (vascocuplaj) si motoarele merg toate pe acelasi principiu dar diferentele reale sunt destul de mari. 3. Cate si care sunt masinile cu haldex si cu 3 diferentiale (1+ 2in1)???? Haldex este exact un "diferential central", lipit insa de diferentialul spate si nu face altceva decat repartitia puterii intre punti, repartitia puterii intre rotiile de pe aceeasi punte facadu-se prin diferentiale clasice autoblocante. Xdrive este tot un diferential central care se afla insa in spatele cutiei de viteze si care face exact acelasi lucru, adica repartizeaza puterea intre punti, repartitia puterii intre rotiile de pe aceeasi punte facadu-se prin diferentiale clasice autoblocante.. Diferentele intre cele 2 sisteme este ca la Xdrive actionarea placilor se face electro-mecanic si mai rapid, iar la haldex se face elctro-hidraulic si mai lent. O alta diferenta este ca xdrive poate face o repartitie de la 0-100% pe ambele punti, haldex avand un procent maxim de 10-90%. (destul de putin important) Asa ca pune mana si documenteaza-te inainte ca doar "e nevoie de anumita dorinta de cunoastere pt.asta,numita de unii si inteligenta;)" |
Re: The best 4x4: care anume crezi tu că e?..
Quote:
Acum se vad roadele discutiei de pe celalalt topic :lol: :razz: Sunt curios daca exista masini cu Haldex sau Visco sau whatever in punti. Torsen am vazut.. Personal, daca e vorba de turisme, un central Torsen mi se pare interesant, cum e pe Audi quattro cu motoare longitudinale (modele vechi doar?), din cauza faptului ca e mecanic 100%. Daca e vorba de off-road, nu am nevoie de diferential central, deci ramane doar ce se poate pune in punti :) |
Re: The best 4x4: care anume crezi tu că e?..
Quote:
-actionarea placilor nu constituie diferenta constructiva,caracteristica defintorie a haldex vs.alte diferentiale visco,este utilizarea Unui singur piston de actionare a placilor si faptul ca lasa aproape neactionata in conditiile de aderenta ideala ,una dintre punti(spate).Deci NU variatia raportului de cuplu intre punti,nu despre astavorbesc,sper ca s-a inteles. In alta ordine de idei si porsche a folosit si foloseste angrenare hidraulica...d-aia lenta si proasta:lol:...si...ghici ce: si bmw a folosit actionare hidraulica,insa n-au reusit a-l face fiabil niciodata in acest mod ,in consecinta au trecut la actionarea electromagnetica. -comparatia ta intre motoarele cu ardere interna (ca principiu) si diferentialul visco,este absolut deplasata... -Toate masinile cu haldex au 3 diferentiale: 1 fata(pe cutie);2-haldex)ala lung care-l vezi tu dupa flansa de la cardan);3 spate,de multe ori aflat in carcasa comuna sau aparent comuna cu cel haldex. -raportul cuplului distribuit intre punti tine doar de softul unitatii de control, ales in functie de targetul masinii pe care este implementat sistemul. Legat de afirmatia ta "...electro-mecanic si mai rapid, iar la haldex se face elctro-hidraulic si mai lent. "...vezi ca exista si anumite pachete de upgrade..si oricum diferentele sunt de nivelul sutimilor de secunda in CELE mai diferentiate situatii. Te invit sa-mi demonstrezi PRACTIC cat de bine te descurci tu cu un x-drive in paralel cu o masina cu haldex...se vedem cat de usor e sa exploatezi cele cateva sutimi/miimi de secunda in plus la viteza de reactie a centralului...sau..daca nu cumva vei dovedi contrarul afirmatiei tale:lol: O zi buna, |
Re: The best 4x4: care anume crezi tu că e?..
cel mai bun sistem 4x4 este adaptive de la insignia!
|
Re: The best 4x4: care anume crezi tu că e?..
@ZAUBER , ai putea sa spui si de ce? In raport cu modelele concurentei desigur
|
Re: The best 4x4: care anume crezi tu că e?..
pt ca este un haldes generatia a 5, ultima, capacitatea de a trasmite instantaneu cuplul pe puntea spate de pe stanga pe dreapta, eSLD...cel mai performant la ora actuala.
|
Re: The best 4x4: care anume crezi tu că e?..
Quote:
|
Re: The best 4x4: care anume crezi tu că e?..
Quote:
|
Re: The best 4x4: care anume crezi tu că e?..
Mercedes G.....alceva ce?! :-P
Motivul: Inca din varianta de baza, standard si TOATE variantele de motorizari au diferentialele spate si cel mai important fatza blocante, cu craboti!!! In plus toata transmisia e heavy duty la toate modelele (spre deosebire de Rovere la care numai la extras-uri e asa plus la rover blocantul fatza vine tot ca o extraoptiune, deci nici macar optiune suplimentara standard!).....iar cuplajele se fac cu craboti, sher pe sher! ...nu frictiune, nu mrl-uri! La restul de masini doar cu valente offroad(mai bine zis de drum rau) din cate am vazut 4-maticul ar fi primul, apoi X-drive si pe urma Quattro... |
Re: The best 4x4: care anume crezi tu că e?..
Quote:
Iar "nu mrl-uri"...hmm.....arata-mi te rog un 4x4 permanent ....cu MRL-uri:lol:...sau explica-mi care ar fi rostul lor:D...Oricum,G consuma EXORBITANT si este Extrem de grea,FARA performante offroad asa cum te-ai astepta citind echiparea :)...Vorbeste si tu cu oameni care s-au dat cu ele,nu cu aia care le scot la sinaia/poiana brasov in fata clubului8) Craciun fericit ! |
Re: The best 4x4: care anume crezi tu că e?..
Quote:
PS: Esti cumva prieten cu maretul Dan Vradie?! |
Re: The best 4x4: care anume crezi tu că e?..
Quote:
1 la mana, 460-ul ala care spui tu ca a castigat asa si pe dincolo, NU prea mai are NICI un diferential stock,nici un cardan stock, pinioane in transfer (ala are CT,nu e permanent) si cutie ,suspenzii,etc....iar caroseria,nu prea mai exista..:lol:...Asadar,cine a"castigat", un sasiu intarit de 460 cu emblema mercedes si motor de 123?!=)). La consum,iara batii campii cu succes! am 3 prieteni apropiati care au avut: Petre.n(461),cristi slt(463), bogdan C(460). ...poate-s mincinosi toti..:lol:..stii cat imi ia mie urban rd28t ? 11%..Nu spun cat lua 460 cu 2.3benzina sau 463 cu 3.0D..=)).... Legat de greutate,iara "vorbesti" galagie si atat: CINE vorbea de discovery3 sau X5 or hyunday tucson?...Faceam referire la masini din aceeasi clasa cu G,offroadere pe sasiu...LJ70,y60/61,etc..vezi p-aici;) PS: sunt amic cu multa lume,iar spre deosebire de tine,reusesc sa am propriile pareri ce au la baza experiente ale mele sau aspecte constatate personal si NU filme yotube sau povestile unora care n-au idee cum functioneaza un diferential blocabil or ce inseamna homocinetica la un offroader(nu mai spun sa o reconditioneze:lol:) |
Re: The best 4x4: care anume crezi tu că e?..
Quote:
Gixer, baga niste date tehnice macar despre una din punti, un diametru la coroana, diametru la planetare, spline count si eventual dimensiunile trompelor, sa vedem ce e asa de heavy duty prin ele :) |
| All times are GMT +2. The time now is 07:08. |
- Copyright 2026 4Tuning