Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Consiliere achizitie auto (https://forum.4tuning.ro/220-consiliere-achizitie-auto.html)
-   -   Achizite Audi A3 & A4! Pareri! (https://forum.4tuning.ro/220-consiliere-achizitie-auto/208006-achizite-audi-a3-and-a4-pareri.html)

roba_florin 09-09-10 00:17

Achizite Audi A3 & A4! Pareri!
 
Salut tuturor :)
Vreau sa imi achizitionez una din masinile din titlu, Audi A3 Sau A4 model 95-99 si nu stiu ce si dc sa aleg :)
Tin sa mentionez k am condus ambele modele si ambele sunt superbe :)
Insa ce nu stiu, cum este intretinerea la ele si ce fel de masini sunt... pica des? sunt fiabile? chestii deastea :) va rog sa ma ajutati :)
Multumesc

ZaNe94 09-09-10 07:47

Re: Achizite Audi A3 & A4! Pareri!
 
Cam ca la golf 4 si passat b5 :-?
Sunt masini bune... cu toate ca de a4 se zicea ca nu are o suspensie grozava...
Din ele eu as alege a4, imi place mai mult, clasa superioara...

roba_florin 09-09-10 11:55

Re: Achizite Audi A3 & A4! Pareri!
 
Quote:

Originally Posted by ZaNe94 (Post 3645041)
Cam ca la golf 4 si passat b5 :-?
Sunt masini bune... cu toate ca de a4 se zicea ca nu are o suspensie grozava...
Din ele eu as alege a4, imi place mai mult, clasa superioara...

ambele modele imi plac ... insa pot spun k a3-ul ar avea un minus, cele 2 usi :)
prefer o masina cu 4 :">
ms pt raspuns :P astept si altele :P

Laptiucu 09-09-10 13:01

Re: Achizite Audi A3 & A4! Pareri!
 
modelul respectiv de A3 este si in 4 usi nu doar in 2.

daca nu folosesti portbagajul mai mare ia A3 ... daca nu te deranjeaza consumul putin mai mare si iti trebuie portbagajul mai mare iei A4. in rest diferente nesemnificative.

roba_florin 09-09-10 13:27

Re: Achizite Audi A3 & A4! Pareri!
 
Quote:

Originally Posted by Laptiucu (Post 3645782)
modelul respectiv de A3 este si in 4 usi nu doar in 2.

daca nu folosesti portbagajul mai mare ia A3 ... daca nu te deranjeaza consumul putin mai mare si iti trebuie portbagajul mai mare iei A4. in rest diferente nesemnificative.

portbagaj nu imi trb :-j cat despre consum, ar fi mai bn un consum cat mai oke :)
ceea ce ma sperie la aman2 modelele este k aud tot mai des k sunt piesele scumpe la audi :|

Laptiucu 09-09-10 14:14

Re: Achizite Audi A3 & A4! Pareri!
 
Te rog sa scrii in limba romana nu in limbaj de messenger sau mirc.

Piese scumpe depinde de buget. Personal mi se par piesele ok ca pret. EGR 650 lei cu montaj inclus, 150-200 E un injector, 200-300 lei un brat inferior-superior asa in mare ...

Acum mai depinde si forma masinii ... A3 vs A4 ... care-ti place tie mai mult.

shadow 09-09-10 14:47

Re: Achizite Audi A3 & A4! Pareri!
 
Quote:

Originally Posted by roba_florin (Post 3645852)
portbagaj nu imi trb :-j cat despre consum, ar fi mai bn un consum cat mai oke :)
ceea ce ma sperie la aman2 modelele este k aud tot mai des k sunt piesele scumpe la audi :|

Nu vreau sa ma intelegi gresit...dar esti genul de om care isi ia o masina doar pt ca e AUDI si dupa daca iti pica ceva la ea sau daca ii spargi oglinda nu ai bani sa o schimbi???
Trebuie sa te gandesti mai ales la o masina cu atatia ani in spate...ce iti poate pica la ea si daca iti permiti sa le schimbi sau doar o sa stai si o sa te uiti la ea cum zace in parcare...

ZaNe94 09-09-10 17:16

Re: Achizite Audi A3 & A4! Pareri!
 
Quote:

Originally Posted by shadow (Post 3646036)
Nu vreau sa ma intelegi gresit...dar esti genul de om care isi ia o masina doar pt ca e AUDI si dupa daca iti pica ceva la ea sau daca ii spargi oglinda nu ai bani sa o schimbi???
Trebuie sa te gandesti mai ales la o masina cu atatia ani in spate...ce iti poate pica la ea si daca iti permiti sa le schimbi sau doar o sa stai si o sa te uiti la ea cum zace in parcare...

nu te supara, dar cred ca el hotaraste ce masina si de ce sa o ia, no? e o chestie destul de ceausista sa avem toti dacii si matizuri (sau alte masini low cost)

Laptiucu 09-09-10 20:40

Re: Achizite Audi A3 & A4! Pareri!
 
zane94 ideea lui shadow (daca am ineles bine) este ca decat un audi de 10 ani luat doar ca e audi (desi omu stie ca nu e cea mai ieftina la intretinere vrea una) mai bine o dacie sau matiz cu care sa mergi 4-5 ani fara investitii (ma refer mai degraba la logan decat dacie si matiz dar daca tot le-ai adus in discutie am zis sa continui in aceeasi nota).

Ideea pe scurt ar fi ca decat fudul cu audi in fata blocului pe butuci mai bine "sarac" cu masina sub fund ... Cam asta era ideea de baza (shadow sa ma corectezi daca am inteles gresit).

Apropo ... Nu ar fi primul care si-ar stoarce toate buzunarele sa isi ia masina si mai apoi pentru schimbul de distributie sa se imprumute de la prieteni etc ... Sa nu ne gandim daca mai cadeau si piese ... Deci nu sunt basme din carti sau din filme.

ZaNe94 09-09-10 21:55

Re: Achizite Audi A3 & A4! Pareri!
 
da, da poate isi ia audi sa agate fete :-?, ce treaba avem noi sa il judecam.

VirusicaX 09-09-10 21:56

Re: Achizite Audi A3 & A4! Pareri!
 
Eu conduc matiz si sunt foarte mandru de asta. Pe langa matiz mai conduc o dacie break si un olcit. Mandru ca sunt roman....dar macar pe astea pot sa le intretin :-).

Daca ajung director imi iau si eu masina mai potenta....pana atunci :-) matizul e chiar fainut....dacia break e incapatoare....si in olcit urla motorul (macar atat).

On Topic: Nu ai zis totusi cam ce buget ai, cam cati km faci pe an si alte mici detalii care conteaza. Nu exista doar audi pe lumea asta.

roba_florin 10-09-10 00:50

Re: Achizite Audi A3 & A4! Pareri!
 
Quote:

Originally Posted by Laptiucu (Post 3645968)
Te rog sa scrii in limba romana nu in limbaj de messenger sau mirc.

Piese scumpe depinde de buget. Personal mi se par piesele ok ca pret. EGR 650 lei cu montaj inclus, 150-200 E un injector, 200-300 lei un brat inferior-superior asa in mare ...

Acum mai depinde si forma masinii ... A3 vs A4 ... care-ti place tie mai mult.

ok! o sa scriu citetz pt toata lumea ;)
piesele nu mi se par nici mie exagerat de scumpe :) iar ca masina cred ca as prefera a4! imi place!

roba_florin 10-09-10 00:54

Re: Achizite Audi A3 & A4! Pareri!
 
Quote:

Originally Posted by VirusicaX (Post 3647099)

On Topic: Nu ai zis totusi cam ce buget ai, cam cati km faci pe an si alte mici detalii care conteaza. Nu exista doar audi pe lumea asta.

Bugetul meu ar fi pe undeva pe la 4500E. iar km/an in mare sincer nu stiu sa zic...pe undeva pe la 15-20.000 si alte mici detalii...prietnii imi zic ca sunt al dracului de zgarcit :)) si totusi vreau audi :D

roba_florin 10-09-10 00:59

Re: Achizite Audi A3 & A4! Pareri!
 
Quote:

Originally Posted by Laptiucu (Post 3646884)
.

Ideea pe scurt ar fi ca decat fudul cu audi in fata blocului pe butuci mai bine "sarac" cu masina sub fund ... Cam asta era ideea de baza (shadow sa ma corectezi daca am inteles gresit).

Apropo ... Nu ar fi primul care si-ar stoarce toate buzunarele sa isi ia masina si mai apoi pentru schimbul de distributie sa se imprumute de la prieteni etc ... Sa nu ne gandim daca mai cadeau si piese ... Deci nu sunt basme din carti sau din filme.

Nu ... nu imi storc buzunarele pt a cumpara masina asta :) o iau pt ca imi place .. iar daca pica ceva la ea cred ca imi pot permite sa nu o tin in parcare si sa fac doar pe fudulu' ;)


app de picat piese si chestii deastea :) nimeni nu imi zice nici un minus la niciuna din masini ? sunt chiar atat de bune? nu au nici o defectiune care sa apara mai des la aceste modele?
ms!

marele_pitik 10-09-10 01:07

Re: Achizite Audi A3 & A4! Pareri!
 
credeti k as putea gasi un a3 undeva la 2500E cat de cat bunicel?

Laptiucu 10-09-10 08:29

Re: Achizite Audi A3 & A4! Pareri!
 
pe scurt: EGR-ul scuipa ulei la majoritatea ... se poate curata ~300 lei sau schimba 650 lei. (dupa curatarea egr-ului si a galeriei mai trece ~ 20.000 km pana iar scuipa ulei)

bratele de la rotile din fata (datorita drumurilor noastre minunate)
mai sunt probleme la turbo ...
probleme mai sunt la ledurile de la ventilatie ca nu se mai aprind ... se inlocuiesc si apoi totul e ok ...
clima in special compresorul mai cade/defecteaza pe la unele
servodirectia mai e problematica pe la ele ... la unele
amortizoarele tot din cauza drumurilor noastre ...

cam astea-mi vin in minte acum.

ionut_cluj 10-09-10 08:32

Re: Achizite Audi A3 & A4! Pareri!
 
A3 nu e o masina tare reusita. Prima varianta nu s-a vandut extraordinar iar ultima, din cate stiu, nu se mai produce, din cauza vanzarilor.

roba_florin 10-09-10 13:41

Re: Achizite Audi A3 & A4! Pareri!
 
Quote:

Originally Posted by Laptiucu (Post 3647756)
pe scurt: EGR-ul scuipa ulei la majoritatea ... se poate curata ~300 lei sau schimba 650 lei. (dupa curatarea egr-ului si a galeriei mai trece ~ 20.000 km pana iar scuipa ulei)

bratele de la rotile din fata (datorita drumurilor noastre minunate)
mai sunt probleme la turbo ...
probleme mai sunt la ledurile de la ventilatie ca nu se mai aprind ... se inlocuiesc si apoi totul e ok ...
clima in special compresorul mai cade/defecteaza pe la unele
servodirectia mai e problematica pe la ele ... la unele
amortizoarele tot din cauza drumurilor noastre ...

cam astea-mi vin in minte acum.


sunt cateva chestii care cat de cat ingrijoreaza :P
oricum ms pt aceste specificatii ;)

roba_florin 10-09-10 13:43

Re: Achizite Audi A3 & A4! Pareri!
 
Quote:

Originally Posted by ionut_cluj (Post 3647769)
A3 nu e o masina tare reusita. Prima varianta nu s-a vandut extraordinar iar ultima, din cate stiu, nu se mai produce, din cauza vanzarilor.

as prefera un a4 ;) vad mai multe avantaje :)

VirusicaX 10-09-10 15:26

Re: Achizite Audi A3 & A4! Pareri!
 
Quote:

Originally Posted by roba_florin (Post 3648614)
as prefera un a4 ;) vad mai multe avantaje :)

Ma din cate vad eu tu iti raspunzi singur....

roba_florin 10-09-10 23:43

Re: Achizite Audi A3 & A4! Pareri!
 
Quote:

Originally Posted by VirusicaX (Post 3648894)
Ma din cate vad eu tu iti raspunzi singur....

am zis totusi inainte sa cumpar masina ... sa aud si alte pareri ;)

VirusicaX 11-09-10 08:22

Re: Achizite Audi A3 & A4! Pareri!
 
Quote:

Originally Posted by roba_florin (Post 3649856)
am zis totusi inainte sa cumpar masina ... sa aud si alte pareri ;)

Alte pareri, de parca ar mai conta. Tu zici vreau un A3 sau un A4 si lauzi A4-le ala in toate posturile pe care le dai.......Iar la final vi cu replica "[...] sa aud si alte pareri."

shadow 13-09-10 09:16

Re: Achizite Audi A3 & A4! Pareri!
 
Quote:

Originally Posted by Laptiucu (Post 3646884)
zane94 ideea lui shadow (daca am ineles bine) este ca decat un audi de 10 ani luat doar ca e audi (desi omu stie ca nu e cea mai ieftina la intretinere vrea una) mai bine o dacie sau matiz cu care sa mergi 4-5 ani fara investitii (ma refer mai degraba la logan decat dacie si matiz dar daca tot le-ai adus in discutie am zis sa continui in aceeasi nota).

Ideea pe scurt ar fi ca decat fudul cu audi in fata blocului pe butuci mai bine "sarac" cu masina sub fund ... Cam asta era ideea de baza (shadow sa ma corectezi daca am inteles gresit).

Apropo ... Nu ar fi primul care si-ar stoarce toate buzunarele sa isi ia masina si mai apoi pentru schimbul de distributie sa se imprumute de la prieteni etc ... Sa nu ne gandim daca mai cadeau si piese ... Deci nu sunt basme din carti sau din filme.

Exact...cunosc f multe cazuri (nu fac nici o referire la cazul de fata) in care persoana respectiva si-a luat o masina mai veche si acum rugineste intr-o parcare...

beck 13-09-10 12:18

Re: Achizite Audi A3 & A4! Pareri!
 
Quote:

Originally Posted by Laptiucu (Post 3647756)
pe scurt: EGR-ul scuipa ulei la majoritatea ... se poate curata ~300 lei sau schimba 650 lei. (dupa curatarea egr-ului si a galeriei mai trece ~ 20.000 km pana iar scuipa ulei)


egr-u NU scuipa ulei !!! egr-u e o valva de recirculare a gazelor de esapament. nu are treaba cu uleiul .

la modelele mai vechi se poate scoate foarte usor . si DA masina trece testul ITP la RAR fara spaga cu egr scos.

operatiunea de anulare egr si curatare a galeriei de evacuare nu dureaza mai mult de 3 ore si o poate face oricine are o trusa de tubulare si un pic de indemanare.
+exista zeci de tutoriale pe internet.


eu sunt in aceeasi postura, ma gandesc la un a3 /a4 b5 , 1.8 t sau o mobra noua.

Laptiucu 13-09-10 14:05

Re: Achizite Audi A3 & A4! Pareri!
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by beck (Post 3654857)
egr-u NU scuipa ulei !!! egr-u e o valva de recirculare a gazelor de esapament. nu are treaba cu uleiul .

la modelele mai vechi se poate scoate foarte usor . si DA masina trece testul ITP la RAR fara spaga cu egr scos.

operatiunea de anulare egr si curatare a galeriei de evacuare nu dureaza mai mult de 3 ore si o poate face oricine are o trusa de tubulare si un pic de indemanare.
+exista zeci de tutoriale pe internet.


eu sunt in aceeasi postura, ma gandesc la un a3 /a4 b5 , 1.8 t sau o mobra noua.

beck sa-mi fie cu pardon ... vaporii de ulei ce vin de la turbina trec de intercooler si ies pe la EGR.

si ... atata timp cat acel EGR scuipa ulei (da, ulei beck) iti murdareste tot ce este in jur. mie unul aceste scapari/scurgeri de ulei mi se pare un defect. ca nu afecteaza cu nimic e una ... ca se poate elimina EGRul e neimportant ...

Si da, se poate anula EGR-ul dar umbla zvonuri in popor ca acest lucru duce la cresterea consumului, desi iti ies gazele la RAR e putin crescut CO2-ul emis.

Pe scurt mie nu-mi place sa carpesc masina ce sa o am in stare aproape perfecta de aici si obtiunea mea pentru curatare (sunt comod prefer sa platesc sa il curete altcineva decat sa ma ung eu pana`n cap) sau inlocuire.

Ca o concluzie ... DA este un defect.

In poza alaturata se vede anularea EGR.

beck 13-09-10 19:07

Re: Achizite Audi A3 & A4! Pareri!
 
lol, aia nu-i anulare egr :)

e un dop pus pe vacumul care actioneaza egr-u.

acolo mai este si o clapeta pt oprirea rapida a motorului dar asta e alta discutie.

ca sa renunti elegant la egr ai nevoie de ceva de genul asta:

http://www.dieselgeek.com/servlet/Detail?no=299

eu am 1,9tdi alh (90cp), 155k km, are unichip de pe la 80k km, pe dyno a scos fix 107 cai dar mult mai mult cuplu , mi s-a spus in mai multe randuri ca turbina este de vina/obosita etc, cert e, ca de la 80 k km pana azi masina functioneaza cu aceeasi turbina si NU consuma mai mult de 100-200ml ulei la 7-8k km (intervalul de schimb) acum merge cu esso 0w30, in Romania mergea pe castrol magnatec si consuma un pic peste 500ml la schimb dar vedea numai talpa zilnica in Bucuresti.

la 150k i-am facut un race pipe si am curatat galeria de admisie, se simte pe toata plaja de turatii. Consumul nu a crescut absolut deloc imi ia in jur de 6l/100 la mers normal, un pic peste limita de viteza, adica 120-130 pe gps, 90% autostrada.
tot atunci i-am pus si un recuperator de ulei, deci singurul ulei care ar putea ajunge in admisie vine de la turbina... dar galeria era curata la154k cind am verificat.

crede-ma un racepipe +recuperator de ulei e cea mai eleganta solutie, acum vreau sa-i montez un radiator de ulei si ceasuri de temp si presiune.

pt amicul cu audiurile.. sincer nu te sfatuiesc sa cumperi audi tdi la pretul asta, sunt foarte rare tdi-urile asa vechi sub 300k km , mai bine iei un 1,6 16v sau un 1,8 5v.

Laptiucu 13-09-10 20:04

Re: Achizite Audi A3 & A4! Pareri!
 
de 2 ori lol.

In primul rand eu am prezentat varianta "pe gratis" a anularii EGR. Da ... Asa se anuleaza un EGR ... Imi pare rau ca ai fost indemnat sa pui in practica varianta "eleganta" dar personal prefer varianta "pe gratis" si da ... Dar hai sa nu o mai lungim cu vorba.
Din ce vad ca scrii aici realizez ca nu stii deloc despre ce discutam in concluzie asta e ultimul mesaj pe aceasta tema al meu ...

In al doilea rand "lol" cand am zis ca scuipa ulei nu m-am referit ca e robinet de-a dreptul ... Scuipa/umezeste/pateaza etc etc ... Vorbim de cantitati de cateva grame nu de mililitri/litri. Imi pare rau ca nu am pe nimeni cu egr murdar sa iti fac o poza dar va veni si aceea pentru cunostinta ta generala.

Si ... Permite-mi sa iti zic ca aici nu e topicul de prezentare masini ... Istoria masinii tale o poti pune la topicul dedicat.

Cand am zis ca creste consumul ma refeream la sute de grame nu la litri ... Si nu e universal valabil.

Seara faina si ... Daca vrei sa continuam ddiscutia hai sa o facem pe aria tehnica sau pe pm si sa lasam omu sa isi ia a3 sau a4.

beck 13-09-10 20:33

Re: Achizite Audi A3 & A4! Pareri!
 
si mie imi pare rau, daca nu vrei sa intelegi ca egr-u nu are legatura cu uleiul din admisie ...e bine macar ca esti fudul si imi spui mie ca nu am habar despre ce vorbesc.

cind te-ai dus la servis sa-ti curete admisia le-ai dat si indicatii sau numai aici esti "connaisseur"?

pe pm nu avem ce discuta, este un forum public si cine cauta informatii despre egr-tdi o sa dea de ele.

omu' o sa-si ia "a3 sau a4" indiferent de ce scriem noi aici.

Laptiucu 13-09-10 21:19

Re: Achizite Audi A3 & A4! Pareri!
 
beck dai in penibil ... Intra pe google ... Scrie "ulei egr" si studiaza primul link care iti apare ... Cel de pe vwforum sa vezi o gramada de persoane la care-i scuipa ulei pe la egr ... Apoi hai inapoi si mai vorbim. Ti-am zis ... Nu stii despre ce e vorba si totusi dai inainte cu o chestie eronata care o stii. Nu am de ce sa incerc sa te conving ca am dreptate ... Dar incerc macar sa "te invat" ca teoriile tale sunt complet gresite. Poti cauta pe vwforum si despre anulare egr sa vezi metoda de care zic eu aici ca e universal valabila si folosita de toti.

Nu inteleg de ce te ataci asa ... Am zis generic vorbind ca mi se pare mai comod sa platesc pe altii sa curete galeria si egr-ul dar ca veni vorba ... In primul rand egr-ul meu nu e nici anulat nici nu scuipa ulei ... Dupa ce citesti topicul spre care te-am indrumat o sa vezi ca sunt printre foarte putinii cu egr NEanulat care nu scuipa ULEI. In al doilea rand desi nu sunt mecanic am curatat mai multe egr-uri si admisii de passat/golf/a4 decat ai avut si poate decat ai vazut tu.

Si in ultimul rand cu ce ajuta problema uleiului in egr initiatorul topicului?

P.s. dupa ce studiezi continuam discutia ... Pana atunci nu mai discutam subiectul pentru ca vorbesti sa te afli in treaba fara sa stii despre ce vorbesti. Mersi de intelegere.

roba_florin 13-09-10 21:29

Re: Achizite Audi A3 & A4! Pareri!
 
hai k m-am documentat pe net de problema asta...si iata ce am inteles:P
E ceva normal, defapt asta e boala lor. Vaporii de ulei ce vin de la turbina trec de ntercooler si ies pe acolo. Nu e o problema decat pana cand EGR-ul se va murdari destul de mult incat sa nu mai functioneze corect, iar atunci cel mai simplu este anularea lui :D

roba_florin 13-09-10 21:31

Re: Achizite Audi A3 & A4! Pareri!
 
Quote:

Originally Posted by VirusicaX (Post 3650155)
Alte pareri, de parca ar mai conta. Tu zici vreau un A3 sau un A4 si lauzi A4-le ala in toate posturile pe care le dai.......Iar la final vi cu replica "[...] sa aud si alte pareri."

care este problema in a afla si parerile altora despre aceste 2 modele :-??
da...imi place a4 mai mult...insa nu sunt ink hotarat a3 sau a4 :P

Laptiucu 13-09-10 21:56

Re: Achizite Audi A3 & A4! Pareri!
 
clar ca buna ziua. Dar beck batman batman.
Dar pana sa se strice egr-ul se va murdari zona dimprejur ceea ce nu e deloc frumos ... Daca mai prinde si putin praf se intareste pe furtune tevi si ce mai e ... Si ca o paranteza inainte sa se strice egr-ul de obicei incepe si se rupe membrana din interior (as fi tentat sa zic ca din cauza umezelii) si scoate un sunet specific ... Un fel de flac flac flac ... Unii prefera sa il anuleze (e pe gratis) altii prefera sa il curete altii sa il schimbe ... Pe principiul ca "nemtii nu l-ai pus acolo degeaba" :)

dar ai inteles tu ideea care e.

roba_florin 13-09-10 22:27

Re: Achizite Audi A3 & A4! Pareri!
 
Quote:

Originally Posted by Laptiucu (Post 3656165)
clar ca buna ziua. Dar beck batman batman.
Dar pana sa se strice egr-ul se va murdari zona dimprejur ceea ce nu e deloc frumos ... Daca mai prinde si putin praf se intareste pe furtune tevi si ce mai e ... Si ca o paranteza inainte sa se strice egr-ul de obicei incepe si se rupe membrana din interior (as fi tentat sa zic ca din cauza umezelii) si scoate un sunet specific ... Un fel de flac flac flac ... Unii prefera sa il anuleze (e pe gratis) altii prefera sa il curete altii sa il schimbe ... Pe principiul ca "nemtii nu l-ai pus acolo degeaba" :)

dar ai inteles tu ideea care e.

da;) am inteles-o p'asta cu egr-ul ;) cel putin din ce se vbeste pe alte forumuri :P
joi trag o fuga prin bulgaria sa vad ce si cum e treaba pe acolo :) am inteles k este un targ la vratza unde sunt masini si preturi super oke :)



ms mult pt raspunsuri :P


All times are GMT +2. The time now is 09:42.

- Copyright 2026 4Tuning