Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Dacia (https://forum.4tuning.ro/109-masina-mea-dacia.html)
-   -   Solenza B 68 BMD (https://forum.4tuning.ro/109-masina-mea-dacia/205041-solenza-68-bmd.html)

AnDr3Y-SoLenZa 23-08-10 09:56

Solenza B 68 BMD
 
26 Attachment(s)
deci....
in primu rand eu sunt Andrei :D
asa...deci solenza :
e din 2003 , sunt primul proprietar , e modelu' clima ( am ac hehe :lol: )
-1.4 remapat , filtru sport cu carcasa de carbon , toba inox yed racing , filtru breather yed racing
-jante 15" cu gume 195/50/r15 tigar prima ( ff bune la un pret mic )
-mijlocul de la capota negru mat ( vopsea aspra la atingere )
-bara noua , neagra cu nr pus jos
-grila fara emblema , negru mat
-pleoape
-"cleen look" hayon da nu e gata :D
-eleron
-tamburi si etrieri galben sport
-stergatoare plate :lol:
-becuri albastre far , proiectoare si pozitii pe led

si interior

-huse scaune
-aeratoare , manere usi si gaurile alea unde bagi mana sa deschizi usa vopsite ( acuma nu prea mai sunt ca aeratoarele le'am facut albastre si celelalte au ramas gri )
-bord albastru ( doar vitezometru' dar am unu in casa care l'am facut pe smd 100% :yes: pe alb )
-nuca schimbator schimbata
-isonorizare podea + pedalier + portbagaj

audio

-alpine CDE-100EUB
-boxe fata well , sony xplod in placa , statie juice 220x1 in punte si woofer M.N.C

cam asa e acum...
ce sa mai zic...masina vede numai ture inalte , nu a mai fost subturata de vreo 2 ani , nu am avut probleme cu injectoare infundate , catalizator infundat , fum negru albastru alb , trage de rupe
distributie , planetare , caseta servo ,amortizoare ( toate 4 ) , ulei cutie , recent schimbate

planuri pe viitor ( apropiat :twisted: )

-bad boy look ( s'ar putea sa il fac sambata asta )
-terminat spatele si poate poate acoperit si gaura aia mare unde e numarul da nu stiu sigur
-vopsit toate plasticele din int. negru mat si aeratoare albastru cobalt ( poate , nu stiu ce culoare sa le fac )
-telescoape scurtate si intarite si taiat din arcuri ( momentan amortizoarele astea sunt foarte tari , chiar m'am mirat cat de tari pot fi , poate e ca sunt noi dar am facut cam 3000 km si parca sunt mai tari :O )

planuri pe viitor ( mai departat )

-evacuare dubla cu serpisori
-schimbat scaune
-axa cu came
-compressor :twisted::twisted:


aa da am uitat , poze :oops:

adi.schumi_tm 23-08-10 10:33

Re: Solenza B 68 BMD
 
In poza 2 arata foarte bine masina,felicitari.Bara fata ce o ai acum nu o vopsesti in culoarea caroseriei?La o folie pe geamuri te-ai gandit?Bafta

AnDr3Y-SoLenZa 23-08-10 10:38

Re: Solenza B 68 BMD
 
bara nu stiu daca o sa o mai vopsesc...nu arata mai bine asa ? mie asa mi se pare :D

la folie sigur ca m'am gandit dar am o singura problema : e singura masina din familie si merge si tata cu ea si cica nu vede seara domne prin folie :sad: dar macar ma lasa sa fac altceva la ea :D
daca ai sti cat ma oftic ca erau ata de aproape sa isi cumpere masina si au aflat ca in toamna se fac restructurari si 1 din ei o sa ramana fara servici ( lucreaza impreuna )
daca nu se faceau restructurari masina era a mea din primavara :sad:

Alex30 23-08-10 17:58

Re: Solenza B 68 BMD
 
Salut andrey si bine ai venit. Frumoase modificari ai facut la Solenta pana acum...iar planurile pe viitor sunt bune :). Bravo tine-o tot asa


LE: Cum se aude toba aia ? :D

bib_andrey 23-08-10 19:22

Re: Solenza B 68 BMD
 
Salut Andrey !:lol: In primul rand bine ai venit, masina arata f bne,bafta in continuare..si sa ai $$ sa ii faci ce vrei u ! Bafta!:D

AnDr3Y-SoLenZa 23-08-10 20:02

Re: Solenza B 68 BMD
 
multumesc :oops:

tobe se aude asa cand nu aveam remapare si filtru sport
https://www.youtube.com/watch?v=ZYA-rfUqjVU

si asa cand aveam remapare si filtru sport
https://www.youtube.com/watch?v=-nK7Yi9hFG4

Relu_GTT 23-08-10 20:09

Re: Solenza B 68 BMD
 
ce amortizoare zici ca ai ? cat au costat ?

Alex4u 23-08-10 20:15

Re: Solenza B 68 BMD
 
frumoasa sa o stapanesti sanatos..

n3lu20 23-08-10 20:41

Re: Solenza B 68 BMD
 
Foarte frumoasa masina. Sunt fan solenza chit ca nu detin una. Spor in continuare la modificari. :D

AnDr3Y-SoLenZa 24-08-10 06:54

Re: Solenza B 68 BMD
 
amortizoarele sunt bilstein pe ulei si au fost 100 ron/buc

ynp_46 24-08-10 09:35

Re: Solenza B 68 BMD
 
scuteaza amortizoarele si taie din arcuri.

AnDr3Y-SoLenZa 24-08-10 15:05

Re: Solenza B 68 BMD
 
stiu :P dar momentan sunt ok

Alexis_PSA 25-08-10 12:32

Re: Solenza B 68 BMD
 
frumoasa masina ai grija de ea , jantele dau foarte bine pe masina :)

nelutz69 26-08-10 17:57

Re: Solenza B 68 BMD
 
Te salut Andrey, spor la modificari .... imi place ca faci interiorul negru, fal tot si nu o sa regreti :-) eu stiu :twisted:

AnDr3Y-SoLenZa 26-08-10 18:18

Re: Solenza B 68 BMD
 
ms nelutzu :D si eu stiu ca am urmarit topicul tau :rolleyes2

SOLENZAXJG 26-08-10 21:58

Re: Solenza B 68 BMD
 
Andrey tine-o tot asa cum masina imi place si o stiu de mult masina de cand te-ai apucat sa pui pe ea.Spor la treaba ce vrei sa o faci saptamana ce vine;)

nelutz69 26-08-10 22:16

Re: Solenza B 68 BMD
 
cum ai facut sa ai cadranul iluminat cu albastru? explica mai in detaliu :twisted:

http://s2.4tuning.ro/?mmid=2f42495a838808095 :?::?::?:

AnDr3Y-SoLenZa 27-08-10 09:48

Re: Solenza B 68 BMD
 
aia se face foarte simplu , doar se schimba ledurile ( smd )
poti sa schimbi ledurile si acolo la ceas si km dar in rest e luminat cu becuri

eu l'am facut pe tot cu leduri smd:oops:

Old_boy 29-08-10 15:51

Re: Solenza B 68 BMD
 
foarte frumoasa masina ta jantele alea dau foarte bine pe ea eu zic sa vopsesti bara in culoarea masinii dadea mult mai bine cat despre folie... dute la lumnar vezi foarte bine noaptea prin ea

Sonny™ 29-08-10 16:31

Re: Solenza B 68 BMD
 
daca tot te.ai apucat de spate fa ceva ed genu ca la nelutz, in rest arata bine masina, spor la modificari si bara aia parca vine mai bine vopsita in culoarea masinii...;)

AnDr3Y-SoLenZa 30-08-10 11:30

Re: Solenza B 68 BMD
 
vad eu cum fac cu folia...da nu asta e importanta acum

nu cred ca astup gaura aia de la numar , parca arata prea dulap dar oricum am scos scrisurile si o sa scot si incuietoarea

Sonny™ 30-08-10 11:35

Re: Solenza B 68 BMD
 
Quote:

Originally Posted by AnDr3Y-SoLenZa (Post 3620148)
vad eu cum fac cu folia...da nu asta e importanta acum

nu cred ca astup gaura aia de la numar , parca arata prea dulap dar oricum am scos scrisurile si o sa scot si incuietoarea



daca lasi gaura fa ceva si nu mai pune plasticul ala negru deasupra numarului...;)

SOLENZAXJG 30-08-10 12:28

Re: Solenza B 68 BMD
 
Te-ai apucat de bad look sau inca nu au venit domni de la munte?

AnDr3Y-SoLenZa 30-08-10 16:22

Re: Solenza B 68 BMD
 
ti'am zis ca am fost la munte sambata si ca a ramas pe sambata viitoare ( adica asta care vine acum )

da ma gandesc sa scot plasticul ala si sa sudez o tabla in locul ei ( tot in forma aia ) , ce ziceti ?

nelutz69 31-08-10 01:14

Re: Solenza B 68 BMD
 
Quote:

Originally Posted by AnDr3Y-SoLenZa (Post 3620148)
nu cred ca astup gaura aia de la numar , parca arata prea dulap dar oricum am scos scrisurile si o sa scot si incuietoarea

Adica asa zici, dulap ??? bine, m-am suparat :twisted: trebuia sa spui mai finutz ceva, sifonier sau dulapior :peace:

AnDr3Y-SoLenZa 31-08-10 08:23

Re: Solenza B 68 BMD
 
:oops: scz daca te'ai simtit jignit dar tu ai facut si eleronu ala si mai arata a hayon da asa simplu doar cu gaura astupata...

am mai gasit niste poze cu bordu'
ma dau batut...nu le gasesc , luat fiecare poza din calc la mana si nik... sunt pe un tel de'al meu da i l'am dat lu gagicamea :lol: o sa ii cer pozele si le postez ( chiar ieri ma uitam la pozele alea )

B-99-SAA 31-08-10 09:39

Re: Solenza B 68 BMD
 
Arata bine pana acum. Pune folie cu incredere, din interior nu-ti ia mult din vizibilitate, iar noaptea oricum e intuneric, deci nu e mare diferenta :D

AnDr3Y-SoLenZa 31-08-10 09:57

Re: Solenza B 68 BMD
 
nu imi spune mie ca stiu , spunei lu tata ca eu i'am explicat dar el nu , batman batman :lol: m'am obisnuit cu ideea

ce culoare ziceti sa fac interiorul ? negru cu ce?

BR-98-EUS 31-08-10 10:51

Re: Solenza B 68 BMD
 
Arata foarte bn masina..te tii de ea..fa`o in continuare..nu te lasa..si multi km fara probleme

nelutz69 31-08-10 11:09

Re: Solenza B 68 BMD
 
Quote:

Originally Posted by AnDr3Y-SoLenZa (Post 3622732)
ce culoare ziceti sa fac interiorul ? negru cu ce?

negru MAT si albastru cobalt... cu exteriorul tau albastru iese un vis :-P

Quote:

Originally Posted by AnDr3Y-SoLenZa (Post 3622524)
:oops: scz daca te'ai simtit jignit
am mai gasit niste poze cu bordu'
ma dau batut...nu le gasesc , luat fiecare poza din calc la mana si nik... sunt pe un tel de'al meu da i l'am dat lu gagicamea :lol: o sa ii cer pozele si le postez ( chiar ieri ma uitam la pozele alea )



stai linistit, glumeam.......nu ma simt deloc jignit, nu am de ce...:twisted:
... baga pozele cu bordu :twisted:

AnDr3Y-SoLenZa 01-09-10 12:18

Re: Solenza B 68 BMD
 
6 Attachment(s)
pozele :D

b08ygs 01-09-10 15:38

Re: Solenza B 68 BMD
 
Am citit la inceputul topicului ca ai facut remapare, inainte de aceasta, cum mergea masina? Tragea? Sau era lesinata? Un consum poti sa-mi dai si mie, urmeaza sa se achizitioneze o masina la firma, va fi o solenta modelul full si eram curios la ce standarde se ridica aceasta:)

AnDr3Y-SoLenZa 01-09-10 16:41

Re: Solenza B 68 BMD
 
pai ce sa zic...masina tragea bine si inainte , eu sunt multumit cum merg solenzele si supernovele
nu prea sunt lenese astea :twisted: dar daca s'a mers subturat cu ea o sa fie lenesa daca nu ii dai umpic sa se desfunde
consum....pai la cum conduc eu ..cam 9.5-10 darr poti sa scoti si 8.5-9

AnDr3Y-SoLenZa 02-09-10 19:29

Re: Solenza B 68 BMD
 
3 Attachment(s)
actor inchidere centralizata pt hayon :twisted:
acum 2 min am intrat pe usa :D

B-99-SAA 03-09-10 08:13

Re: Solenza B 68 BMD
 
Cred ca ai vrut sa zici "actuator" :D Ai buton de actionare din telecomanda alarmei?

AnDr3Y-SoLenZa 03-09-10 12:57

Re: Solenza B 68 BMD
 
nu am alarma :D am pus butonu' ala in interior nu ai vazut?

B-99-SAA 03-09-10 21:55

Re: Solenza B 68 BMD
 
Quote:

Originally Posted by AnDr3Y-SoLenZa (Post 3631425)
nu am alarma :D am pus butonu' ala in interior nu ai vazut?

Pai nu am deschis poza... Mi scuzi :oops: E bine cu buton :D Acum iti permiti sa astupi yala daca faci clean pe spate! :twisted:

aleXpeed 04-09-10 14:15

Re: Solenza B 68 BMD
 
Frumusica foc masina iar planurile de viitor suna foarte bine, o aranjezi frumos vad;). Ca idee, in viitor ai putea sa treci la "caiet" si un set de lupe cu angel eyes de se pun in far cu xenon pe scurta si pe lunga, cred ca ar arata super pe Solenza.

AnDr3Y-SoLenZa 04-09-10 20:05

Re: Solenza B 68 BMD
 
da stiu ca ar da bine dar o sa am probleme cu cap de creta si la itp :( dar sa vedem...acum vreau sa ma bag mai mult pe "performance"
din cauza unei probleme personale s'a amanat ( iar ) bad boy looku si toate cele :( nu stiu pana cand din pacate

catalin266 05-09-10 22:57

Re: Solenza B 68 BMD
 
zimi si mie de unde ai pragrurile .felicitari pentru masina .


All times are GMT +2. The time now is 21:31.

- Copyright 2024 4Tuning