![]() |
o parere...
deci... de mult ma gandesc la prima mea masina... nu mai e mult si dau de carnet si am nevoie de o masina pentru incepatori..cu un consum mic..2 usi care sa nu imi dea batai de cap..fiind incepator la partea de mecanica nu ma pricep...
am unele variante cum ar fii : vw golf 3, opel tigra, opel astra f, seat ibitza sau vw vento.. am deschis acest subiect pentru a primii sfaturi de la cei mai experimentati ca mine... deci..fiecare isi spune parerea...va multumesc!:peace: |
Re: o parere...
eu ... de exemplu conduc un vw 3
permisul il am de o luna de zile masina e foarte ok... cat tine despre consum ia cam 8-9 in oras.. ( in traficul din buc) 6-7 afara.. motor cu o capacitate cilindrica de 1.4 L, 60 de cai...2 usi. |
Re: o parere...
Daca vrei consum mic mai bine iti iei un diesel,daca vrei viteza iti iei un benzinar cu motor cel putin de 1,6 de la VW(Seat e tot VW),daca vrei ieftin ca pret al masinii un Opel.Dar cea mai buna pt incepatori ramane Dacia(1310,SN,Solenza,Logan).Depinde de banii pe care ii ai.
|
Re: o parere...
multumesc pentru sfat :) vw ar fii printre primele variante dar m'ar atrage si un seat ibitza sau opel tigra...poate o sa ma consult si cu un mecanic.. sau poate imi va raspunde cineva chiar aici care se pricepe la mecanica
Quote:
|
Re: o parere...
poate o solenza da... de 1310 nici sa nu aud...am condus una si mi se pare ca o duc eu in spate pe ea.. iar loganul nu imi place ca aspect..eu caut o masina micuta, care sa arate cat de cat bine...pe care la un moment dat poate o sa fac un tuning... iar intr'o dacie chiar nu vreau sa investesc banii aiurea..
ca buget..cam 4000 de euro pt inceput Quote:
|
Re: o parere...
ma gandeam la asta
http://seat.anunturi-auto.4tuning.ro...i-9573757.html o bara fata, o toba sport.. si e foarte buna pt mine ce parere ai? Quote:
|
Re: o parere...
Quote:
dar un sfat.. incearca sa cauti in mai multe locatii din cate vad.. ai un buget frumusel pentru masina nu ar fi rau daca ai incerca sa mergi in targul de masini... cel putin sa-ti faci o parere.. bafta! |
Re: o parere...
ok..multumesc mult pentru sfat:)
bafta si tie:) Quote:
|
Re: o parere...
Astra f pentru incepatori ...e masina aproape de ideal.
Piese ieftine , fiabilitate recunoscuta de majoritatea care au avut modelul .. Motoarele sunt destul de simple ,fara multi senzori si alte balarii |
Re: o parere...
Te poti orienta si la un opel corsa din 2004 diesel sau benzina,ambele au consum redus sau la un fiat stilo coupe lafel 2004,chiar si la un vw golf IV 2001-2002.Dupa parerea mea ar trebui sa cauti ceva dupa 2001-2002 si la 4000e cum ai zis ai toate sansele sa iti iei o masina buna.
|
Re: o parere...
da....as putea face asta dar daca imi iau un golf 4 si il stric imi bag unchia in gat...asa vreau o masinuta pe care sa ma invat...si de care sa nu imi para asa de rau daca o stric fata de un golf 4 sau cv de genu..
Quote:
|
Re: o parere...
da..si am inteles ca unele piese se potrivesc de la cielo :- ??
Quote:
|
Re: o parere...
Quote:
vento este doar in 4 portiere.... eu as alege golf 3 sau astra :) (ca masini in 2 portiere) |
Re: o parere...
da asta cu vento stiu..ytigra ..mda mi'a cam pierit ideea sa imi iau tigra...am fost intr'un sat unde sunt numai tigani..si toti aveau tigra :)) plus de asta mi se paare mica:-?? mai ales locurile din spate.... da..cam astea sunt variantele:D merci pentru parerea ta
Quote:
|
Re: o parere...
si inca o propunere..ford puma... ma gandeam si la calibra dar am auzit ca e problema cu consumul..asa e?
Quote:
|
Re: o parere...
Pai Calibra sub 10% in oras nu prea are cum sa scoata, motorul fiind de 2000 minim. Daca vrei putere baga-te la benzina si motor maricel. Daca vrei consum mic sa te plimbi toata ziua, cauta ceva diesel - Astra F sau ceva asemanator. Eu am ajuns la concluzia ca motor relativ mic pe benzina nu prea ajuta, mai ales la masinile mai vechi, putere mica, si consum maricel.
|
Re: o parere...
pai sunt consumatoare calibrele, au motoare mari...
la fel cum sunt calibrele fata de tigra, este ford cougar fata de puma... |
Re: o parere...
aha..multumesc...dar daca se monteaza o instalatie GPL? tot consuma mult?
Quote:
|
Re: o parere...
ok..multumesc!:)
Quote:
|
Re: o parere...
Quote:
|
Re: o parere...
1 Attachment(s)
Eu unu recomand HYUNDAI ACCENT.Daca vrei s fie si bun si mai frumos decat asta nou,ia versiunea 2005.Eu am unu din 2005 si nare nicio problema,nu scartaie nimic,etc.De 4000E poti sa iti iei unu,iar despre consum,eo cel mai mic am scos 4,8% extraurban,iar cel mai mare 12 si ceva(cand aveam 195km/h deci motorul era bine turat,si se mai ducea daka avea unde).Sunt foarte multumit de ea.Daca esti pasionat de "prepararea" masinilor,accentu asta iese f frumos daca stii cum sa-l faci
|
Re: o parere...
auzisem si eu ca accentul ajunge la 260 km/h numa sa ai unde sa-i dai :rolleyes2
|
Re: o parere...
260 :-o, da la ce motorizare?
|
Re: o parere...
Quote:
probabil ai auzit gresit.la 260 la prima denivelare zbori cu accentul(cel putin la modelul 2006+):lol:si asa masina e instabila la peste 140 km/h daramite la 260 |
Re: o parere...
nu..nu ma tenteaza..mai mult m'ar tenta o honda civic:)
Quote:
|
Re: o parere...
sunt renumite in fiabilitate :), si sunt si foarte frumoase :)
mai ai mazda 323 (cu haion) dar are 5 portiere |
Re: o parere...
var'miu are honda civic si imi zicea ca masina consuma foarte putin... dar problema e la piese...trebuie cumparat tot butucul de exemplu chiar daca nu ai nevoie sa il inlocuiesti pe tot..piese separat nu se gasesc...
nu imi place mazda:D dar multumesc pentru sfat Quote:
|
Re: o parere...
eram ironic cu 260 la faza cu am prins 195 dar mai mergea daca aveam unde sa-i dau a colegului "Accent Modify"
|
Re: o parere...
mi'a zis cineva la bmw nici sa nu ma gandesc..nu e o masina deloc indicata pentru un incepator...asa e?:rolleyes2
|
Re: o parere...
Quote:
|
Re: o parere...
i'am zs ca am nevoie de o masina pentru incepatori..si a zs nicidecum bmw:)) nush ce credea ca fac cu ea:- ?? mi'a zis ca are tractiune spare si ca si la semafor "te fura" putin spatele si nu e indicata pt un incepator : - ??
Quote:
|
Re: o parere...
ia vezi ,eg6 iti place? iti plac masinile late care au 1000 de kg si 160 cp?:D
|
Re: o parere...
da...deasta are var'miu
Quote:
|
| All times are GMT +2. The time now is 11:42. |
- Copyright 2026 4Tuning