Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   Autohtona Noua vs SH Strain (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/190217-autohtona-vs-sh-strain.html)

KAY_ 24-05-10 15:53

Autohtona Noua vs SH Strain
 
Logan, Sandero, Duster vs sh strain orice marca la o suma de bani echivalenta cu Dacia .Care alegere e mai buna ?

MariusMKV 24-05-10 16:08

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
pana la momentul actual votat SH.. Nu zic ca nu este bun loganu , dar in banii astia in iau ceva mai vechi , cu mai multe dotari si mai fiabil.

22VIN 24-05-10 16:11

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Kayule, ai dat startul unui topic pe care lumea doar o sa se certe:lol:
Eu nu ma mai bag, just sit down & watch:lol:

MariusMKV 24-05-10 16:14

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
@amphetamine asa sunt toate astea de la versus

JunKer_hP 24-05-10 16:14

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Daca as lua masina doar sa ma folosesc de ea si sa o tin minim 10 ani as lua Daci, am votat sh , la momentul actual as lua sh pt. ca nu tin masina mai mult de 2-3 ani

KAY_ 24-05-10 16:27

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by amphetamine (Post 3385840)
Kayule, ai dat startul unui topic pe care lumea doar o sa se certe:lol:
Eu nu ma mai bag, just sit down & watch:lol:

Sa speram ca discutiile se vor purta fara cearta :-)

GTR 24-05-10 16:35

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Depinde si conditiile de achizitie si intrebuintare, se stie ca leasingul este mai avantajos la masinile noi si mai ales la Dacia. Conteaza si intrebuintarea, pentru firma nu sunt hotarat pentru mine clar SH.

lord_wader 24-05-10 19:53

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Cred ca totul se reduce la cati bani cash are un om in momentul de fata, si ce varsta are el. De cele mai multe ori un familist bugetar va fi nevoit sa cumpere autohton, chiar daca gandul ii va fi la golf gti.

Acem 24-05-10 21:24

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
SH strain 100% in cazul meu.
Am luat una noua,desi nu autohtona,si nu as mai face asta prea curand.

MihaiCsl 25-05-10 19:55

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Merg si eu pe SH strain, pentru ca fata de cele noi,ai mai multe optiuni pentru o suma mica de bani. :)

KAY_ 25-05-10 20:18

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by Acem (Post 3386780)
SH strain 100% in cazul meu.
Am luat una noua,desi nu autohtona,si nu as mai face asta prea curand.

Quote:

Originally Posted by MihaiCsl (Post 3389310)
Merg si eu pe SH strain, pentru ca fata de cele noi,ai mai multe optiuni pentru o suma mica de bani. :)

Intrebarea este cati au cunostiintele necesare sa aleaga un SH bun .Sunt atatea cazuri cu masini second in juru la 7-8000 E si la scurt timp pica cate ceva si costa o avere sa le repare sau lovite si devizu de reparatie e peste bugetu lor .De aici si multe masini cu fel si fel de improvizatii care circula pe strazi .Riscu sa ajungi in situatia asta e mai mic cu o Dacie noua .

Votez pentru masinile care le intalnesc in trafic zi de zi si pentru industria auto romaneasca care inca nu ofera o gama larga de variante ,dar speram la un viitor mai bun :)

RIcKO 25-05-10 20:46

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
SH ,.....clar ....daca dacia ar oferii ceva cat de cat apropiat de SH - urile de afara as alege autohtona , insa deocamdata aleg masinile de afara

RideTheRiddle 25-05-10 20:54

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
decat duster as lua nou, dar la banii cu care cumperi un duster cu optiuni de bun simt iti iei un super suv cu mai multe dotari si cel mai probabil mai performant ( logan si sandero chiar nu ma atrag de nici un fel asa ca le-am scos din discutie). asa ca pentru mine sh oricand, poate doar cand dacia nu va mai pune pe lista de optiuni stergatoarele de parbriz cu trei viteze, atunci ma voi gandi la ceva autohton nou.

22VIN 25-05-10 21:01

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by KAY_ (Post 3389385)
Votez pentru masinile care le intalnesc in trafic zi de zi si pentru industria auto romaneasca care inca nu ofera o gama larga de variante ,dar speram la un viitor mai bun :)

Si mai ales pentru faptul ca ma simt mai in siguranta cu masini noi in jurul meu.
De ce? Pai ar fi cateva motive:
- omul are altfel de mentalitate cand are masina noua; o intretine cum trebuie, o duce la revizii la timp (fiind motivati si de garantie), automat placutele de frana se schimba la timp si se observa daca alte elemente de articulatie si integritate a masinii sunt in stare buna sau nu.
- o masina noua are mult mai putine sanse sa se defecteze decat o masina straina veche de minim 5 ani, orice productie ar fi.
- multi oameni gasesc cate un jaf lovit pe toate partile si carpit, dar plin de optiuni, cu o motorizare puternica (dar nu intreaga) date spre vanzare la un pret mic, si o cumpara fiind fericiti ca ai facut afacere, ca au luat masina "buna" (cunosc cazuri destule)
- am observat tendinta oamenilor ca atunci cand detin o masina cumparata SH, veche de ~ 5 ani si cu peste 100000km sa traga, din zgarcenie (evident, a dat 6000euro pe un VW dar nu-si permite sa intretina cum trebuie unul), tragand de toate consumabilele si anumite componente importante ce necesita schimbare pana, chiar si peste limita maxima de uzura. Ori e nasol sa circule cu mandretea lui de VW fara placute de frana, cu caseta de directie praf, cu amortizoare terminate, cu elemente mancate de rugina si e si mai nasol cand ii vezi mergand cu masina in starea aia precara vitejeste cu 160-200km/h pe autostrada, ca de domne, "masina poate".

SAX1987 25-05-10 21:28

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Un logan cu toate dotarile ajunge la 10.000 e? Cu banii aia poti lua orice de la Passat la seria 5 (E39 dar si E60 sunt destule la banii aia)care nu se pot compara niciodata cu loganul care chiar daca e full e mai slab dotat decat un BMW care vine fara optiuni!

Nu as lua logan pentru nimic in lume!

KAY_ 25-05-10 21:50

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by SAX1987 (Post 3389625)
Un logan cu toate dotarile ajunge la 10.000 e? Cu banii aia poti lua orice de la Passat la seria 5 (E39 dar si E60 sunt destule la banii aia)care nu se pot compara niciodata cu loganul care chiar daca e full e mai slab dotat decat un BMW care vine fara optiuni!

Nu as lua logan pentru nimic in lume!

Din punct de vedere al optiunilor ai dreptate dotarile unei Dacii la ora actuala sunt la nivelu unei masini decente , dar se pune problema si de km parcusi/consum/costuri de intretinere (impozit,asigurare,service,piese etc) si asta cred ca atarna mai mult in alegerea unei masini , e drept nu e valabil pentru toti.

SAX1987 25-05-10 21:56

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Parerea mea e ca piesele de dacia sunt scumpe . Merita sa platesti putin mai mult pentru o masina de 100 de ori mai buna. Ai de unde alege masini bune, nu toate sunt omorate. Cauti una cu motor de max 2000 daca nu vrei sa platesti taxe mari.
Eu nici nu as lua in considerare varianta logan:D mai bine merg pe jos.

_anaconda_ 25-05-10 21:58

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Bine ca nu toti au mentalitate de bo$$ ... Cat despre piesele de Dacie sunt scumpe...scumpe raportat la ce ? La piese de Dacia 1310 ? E una din cele mai ieftine masini de intretinut de pe piata...totusi e scumpa. Tare asta. Bine ca ne cumpara nemtii masinile noastre in timp ce noi importam toate jegurile de cazane full fara piele/trapa/navi ca deh, suntem prea jm3n sa mergem in Logan cu toate ca suntem mult mai saraci ca tara.

PS - intretinere nu inseamna numai piese, inseamna si asigurare (Casco), ia uita-te cat e casco la Logan si cat e la un Passat. Sau nu iti faci casco la un passat iar cand iti bubuie cineva masina sau ti-o bubui tu stai si plangi langa ea ca nu ai bani nici de becuri OEM originale :lol:.

22VIN 25-05-10 22:02

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by SAX1987 (Post 3389735)
Parerea mea e ca piesele de dacia sunt scumpe . Merita sa platesti putin mai mult pentru o masina de 100 de ori mai buna. Ai de unde alege masini bune, nu toate sunt omorate. Cauti una cu motor de max 2000 daca nu vrei sa platesti taxe mari.
Eu nici nu as lua in considerare varianta logan:D mai bine merg pe jos.

Masina buna dom'le
De fapt... ce-s 600mii km in Germania? Un nimic... Cat 50km la noi.
Astea-s minunatele e60 pe care le gasesti la 10000eur. Pe cat pariu ca acest minunat exemplar se autodezmembreaza inainte ca un Logan de banii aia sa-si termine rodajul?

SAX1987 25-05-10 22:04

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by _anaconda_ (Post 3389740)
Bine ca nu toti au mentalitate de bo$$ ... Cat despre piesele de Dacie sunt scumpe...scumpe raportat la ce ? La piese de Dacia 1310 ? E una din cele mai ieftine masini de intretinut de pe piata...totusi e scumpa. Tare asta. Bine ca ne cumpara nemtii masinile noastre in timp ce noi importam toate jegurile de cazane full fara piele/trapa/navi ca deh, suntem prea jm3n sa mergem in Logan cu toate ca suntem mult mai saraci ca tara.

PS - intretinere nu inseamna numai piese, inseamna si asigurare (Casco), ia uita-te cat e casco la Logan si cat e la un Passat. Sau nu iti faci casco la un passat iar cand iti bubuie cineva masina sau ti-o bubui tu stai si plangi langa ea ca nu ai bani nici de becuri OEM originale :lol:.

Esti cam agitat observ:D

Nu stiu ca vrei defapt dar te anunt ca eu imi permit masina mea si putem sa-mi iau logan nou dar cum am mai zis, mai bine pe jos.

Casco nu ma intereseaza personal.

SAX1987 25-05-10 22:05

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by amphetamine (Post 3389756)
Masina buna dom'le
De fapt... ce-s 600mii km in Germania? Un nimic... Cat 50km la noi.
Astea-s minunatele e60 pe care le gasesti la 10000eur. Pe cat pariu ca acest minunat exemplar se autodezmembreaza inainte ca un Logan de banii aia sa-si termine rodajul?

Ai dreptate , am exagerat cu E60:shock: Dar un E39 facelift intretinut iei sigur la banii astia. Pe la 5000-6000 se invart rupturile.

22VIN 25-05-10 22:07

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by SAX1987 (Post 3389763)
Casco nu ma intereseaza personal.

Asa zic toti pana cand isi gasesc masina bubuita intr-o parcare, de nu stiu de unde sa scoata bani de aripa si portiera. La Logan o rezolvi, la BMW mai cumperi un Logan SH de banii aia.
Asta in cazul in care toti cei care se lauda ca n-au nevoie de Casco chiar sunt soferi buni.

adrian78bmw 25-05-10 22:20

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
O dacie noua se depreciaza mai repede decat un SH..prefer sa dau cateva sute de euro in plus la intretinere pentru confortul si siguranta mea

SAX1987 25-05-10 22:26

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by amphetamine (Post 3389768)
Asa zic toti pana cand isi gasesc masina bubuita intr-o parcare, de nu stiu de unde sa scoata bani de aripa si portiera. La Logan o rezolvi, la BMW mai cumperi un Logan SH de banii aia.
Asta in cazul in care toti cei care se lauda ca n-au nevoie de Casco chiar sunt soferi buni.

Eu n-am zis sa cumperi BMW !! Asa ca sa stii si tu majoritatea loganurlor sunt cumparate in leasing si te obliga sa ai casco.
Pentru masina mea se gasesc piese destul de iefine, de exemplu am cautat sa cumpar discuri frana fata si cea mai buna oferta am gasit-o cu 130 lei bucata zimmerman. Cat costa la Logan? O aripa fata de BMW de producator e in jurul lui 200-300 lei. Pe placute fata am dat 120 lei OEM !!

Sunt masini gen Astra H 2007 la preturi excelente , nu trebuie sa iei BMW.

Tu gandesti exact ca bunica mea , ohhhhhh nu se gasesc piese!!!!!!! Incredibil

Sunt piese la toate colturile.

StreetStyle22 25-05-10 22:29

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Desii nu prea cred ca v-a conta parerea tot o exprim aici.
Autohtona noua -
spatiu mare
pret mic
garda la sol inalta
intretinere acceptabila
taxe mici

Sh strain-
confort
siguranta
viteza
stabilitate
taxe mai mari
intretinere mai scumpa (depinde de caz la caz).
adrian78bmw - ce masina nu se depreciaza,ca se depreciaza mai repede,asta pentru ca el costa mai putin decat E39 cand era nou.
SAX1987 - ce placute ? Trw ?
Pentru un Logan placutele se invart de la 40 de lei setul pana la 120..depinde acum de producator.Si sunt exact ca si la Megane,Clio.
Pt Logan o aripa fata e 185 de ron.

Si o intrebare off-topic,daca Bmw tau e asa frumos si tare(si este,mie unu imi place),de ce ii pui gaz ? E pacat de motor,masina.
Eu as alege una autohtona,nu e masina de alergat,iar cine alearga cu asa ceva cauta senzatii.

SAX1987 25-05-10 22:36

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by StreetStyle22 (Post 3389824)
Desii nu prea cred ca v-a conta parerea tot o exprim aici.
Autohtona noua -
spatiu mare
pret mic
garda la sol inalta
intretinere acceptabila
taxe mici

Sh strain-
confort
siguranta
viteza
stabilitate
taxe mai mari
intretinere mai scumpa (depinde de caz la caz).
adrian78bmw - ce masina nu se depreciaza,ca se depreciaza mai repede,asta pentru ca el costa mai putin decat E39 cand era nou.
SAX1987 - ce placute ? Trw ?
Pentru un Logan placutele se invart de la 40 de lei setul pana la 120..depinde acum de producator.Si sunt exact ca si la Megane,Clio.
Pt Logan o aripa fata e 185 de ron.

Si o intrebare off-topic,daca Bmw tau e asa frumos si tare,de ce ii pui gaz ? E pacat de motor,masina.

De ce zici taxe mai mari? Daca cumperi un motor mic platesti taxe mici.

Am luat placute TEXTAR , erau si ATE dar erau 220 ron. Dar eu am cumparat discuri ATE power cu 250 ron bucata.
Nu stiu exact cat costa o aripa noua dar ma interesez imediat:shock:

Mi-ai citit topicul:D

Nu am pus inca gaz, inca ma gandesc cat de mult voi circula cand revin in tara. Iarna asta am mers 10.000 km in aprox. 3 luni. As fi cumparat diesel dar pica mai multe piese care chiar costa bani grei ( ma refer la masini mai vechi ca si a mea).

Eu nu am nimic inpotriva cu cei care pun GPL pe BMW sau oricare alta marca. Daca merge la fel si costa mai putin e perfect.

StreetStyle22 25-05-10 22:49

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
E pacat sa pui gaz pe ea,costa mai putin,daca vrei consum mic,exista diesel.Sau macar daca are gaz sa fie din fabrica,ma gandesc ca alea is mai echilibrate,au facut ei teste pe motoarele alea daca suporta bine gaz sau nu.

Eu am votat autohtona noua (poate din cauza ca,tatal meu are una la taxi,are 200.000 de km,probleme dupa 200.000 de km prin Timisoara,ar fii asa,greierasi,directia obosita,trebuie schimbat capeti de bara,nu i-a schimbat deloc pana acum,nu s-au rupt,n-a avut probleme cu ei,schimbat planetare,au inceput sa bata la 190.000 km,verificat caseta de directie,rulmentii i'a schimbat de cateva ori pe fata dreapta.Acum fiecare ce cauta,el a vrut ceva ieftin si bun la taxi si ca si masina personala,e multumit de ea si urmatoarea tot Logan v-a fii,investitie minima/profit maxim,are consum de 7~8 litri intr-un oras ca Timisoara,regim taxi,motor 1.4 8v mpi,la logan problema e vopseaua,nu motoarele,motoarele sunt reusite,zic eu. Un ambreiaj pt Logan 1.4 costa 4 milioane de uzina,pentru un Aveo am auzit ca ar fii 11 milioane,asa a zis un coleg de taxi tatalui meu,acum nu stiu.11 milioane mi se pare prea mult. :|

SAX1987 25-05-10 22:49

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Ca sa complectez la treaba cu GPL . Instalatile secventiale ( au injector separat pentru fiecare cilindru) sunt foarte performante si nu mai au niciunul din dezavantajele instalatilor clasice. Masina trege la fel si nu se simte nici o diferenta. Porneste pe benzina si trece pe gaz cand apa e la o anumita temperatura . Problema e ca costa 800-1000 e pentru un moror cu 6 cilindrii si ma gandesc daca amortizez investitia . http://www.agrom.ro/montaje.htm

Eu mi-am luat 520i pantru mers civilizat pe sosea, nu fac raliu( am motocicleta pentru nebunii) si motorul e putin cam mic pentru greutatea unui E39 dar nu se face de rusine. Sunt foarte mutumit de alegere , mi-ar fi placut un 3.0 d dar mult mai scump de intretinut si motorul e complicat pentru mine.

SAX1987 25-05-10 22:55

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by StreetStyle22 (Post 3389890)
E pacat sa pui gaz pe ea,costa mai putin,daca vrei consum mic,exista diesel.Sau macar daca are gaz sa fie din fabrica,ma gandesc ca alea is mai echilibrate,au facut ei teste pe motoarele alea daca suporta bine gaz sau nu.

Eu am votat autohtona noua (poate din cauza ca,tatal meu are una la taxi,are 200.000 de km,probleme dupa 200.000 de km prin Timisoara,ar fii asa,greierasi,directia obosita,trebuie schimbat capeti de bara,nu i-a schimbat deloc pana acum,nu s-au rupt,n-a avut probleme cu ei,schimbat planetare,au inceput sa bata la 190.000 km,verificat caseta de directie,rulmentii i'a schimbat de cateva ori pe fata dreapta.Acum fiecare ce cauta,el a vrut ceva ieftin si bun la taxi si ca si masina personala,e multumit de ea si urmatoarea tot Logan v-a fii,investitie minima/profit maxim,are consum de 7~8 litri intr-un oras ca Timisoara,regim taxi,motor 1.4 8v mpi,la logan problema e vopseaua,nu motoarele,motoarele sunt reusite,zic eu. Un ambreiaj pt Logan 1.4 costa 4 milioane de uzina,pentru un Aveo am auzit ca ar fii 11 milioane,asa a zis un coleg de taxi tatalui meu,acum nu stiu.11 milioane mi se pare prea mult. :|

Masina mea are 270.000 in bord si e din 96 dar te asigur ca nu troncane si nu se aude nimic suspect inauntru:shock:. Cand am cumparat-o (am dat 4900 e)am dat mai mult decat trebuia dar am ales una cat de cat intretinuta. Puteam sa dau si 3500 pe un E39 nonfacelift dar rupt tot.

Am mai schimbat bratele inferioare si am dat 135 ron pe bucata (producator) , OEM sunt dublu si la drumurile noastre si rotile mele pe 18 nu cred ca merita.

Eu nu zic la nimeni sa isi cumpere BMW sunt alte marci mai ieftin de intretinut si de cumparat . Ca o curiozitate , aveti idee cat costa piesele de Renault!! Sa te fereasca dumnezeu ..........

GTR 26-05-10 00:07

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by amphetamine (Post 3389756)
Masina buna dom'le
De fapt... ce-s 600mii km in Germania? Un nimic... Cat 50km la noi.
Astea-s minunatele e60 pe care le gasesti la 10000eur. Pe cat pariu ca acest minunat exemplar se autodezmembreaza inainte ca un Logan de banii aia sa-si termine rodajul?

Decat sa exagerezi prosteste mai bine ia de aici:

Mazda 3 1.6 CD Sport DPF Active
http://cautare.mobile.ro/vehicule/sh...5&pageNumber=1

Suzuki SX4 1.9 DDiS DPF Streetline 4x2 Club
http://cautare.mobile.ro/vehicule/sh...1&pageNumber=1

Toyota Corolla 2.0 D-4D Sol
http://cautare.mobile.ro/vehicule/sh...7&pageNumber=1

Toate sunt Germania, toate sunt diesel, au peste 100 CP, Climatronic, incalzire in scaune, ESP, dupa 2006, sub 80 k de km.

Si tu crezi ca e mai bun Logan sau Sandero full, care nu au nici diesel decent, nici climatronic, nici incalzire in scaune, sa nu mai vorbim de ESP-ul foarte important si nici acelasi nr. de Airbag-uri si de stele EURONCAP???

Toate cele 3 de mai sus au o intretinere mai mult decat decenta, toate 3 sunt in topurile fiabilitatii, toate trei au tren de rulare, materiale mai bune, motoare net superioare, etc.

Cum "bip bip" sa aleg Sandero sau Logan in defavoarea astora?!

KAY_ 26-05-10 00:57

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by GTR (Post 3390068)
Decat sa exagerezi prosteste mai bine ia de aici:

Mazda 3 1.6 CD Sport DPF Active
http://cautare.mobile.ro/vehicule/sh...5&pageNumber=1

Suzuki SX4 1.9 DDiS DPF Streetline 4x2 Club
http://cautare.mobile.ro/vehicule/sh...1&pageNumber=1

Toyota Corolla 2.0 D-4D Sol
http://cautare.mobile.ro/vehicule/sh...7&pageNumber=1

Toate sunt Germania, toate sunt diesel, au peste 100 CP, Climatronic, incalzire in scaune, ESP, dupa 2006, sub 80 k de km.

Si tu crezi ca e mai bun Logan sau Sandero full, care nu au nici diesel decent, nici climatronic, nici incalzire in scaune, sa nu mai vorbim de ESP-ul foarte important si nici acelasi nr. de Airbag-uri si de stele EURONCAP???

Toate cele 3 de mai sus au o intretinere mai mult decat decenta, toate 3 sunt in topurile fiabilitatii, toate trei au tren de rulare, materiale mai bune, motoare net superioare, etc.

Cum "bip bip" sa aleg Sandero sau Logan in defavoarea astora?!



GTR , cred ca poti face un minim de efort sa ti exprimi cunostiintele intr o maniera mai fina, sa ti reflecte cel putin varsta afisata la profil ,asa ca idee doar.

Revenind , intretinerea aia decenta nu cred ca se compara cu un Logan/Sandero in primu rand ca sunt japoneze si fiind vorba de tara noastra ca aici traim , pe nedrept preturile la intretinere sunt mai mari .Am si eu un Nissan si m am lovit de aceasta problema .Plus ca un anunt de vanzare chiar si din germania ascunde multe . Puteti veni cu orice fel d exemple si linkuri ca la intretinere/costuri/fiabilitate nici o masina straina nu o sa bata Dacia .

Cel mai bine te pui in pielea cumparatorului care nu e nici mecanic , care nu a schimbat masini ca pe sosete si vede masina ca pe un mijloc de transport .Adica omu ala normal care e pe cale de disparitie pe plaiu mioritic . Pe aici toti suntem cel putin o clasa superioara mai sus .Lasand la o parte detaliile tehnice eu zic sa mai lucram un pic la fenomenu social ca ne cam plimbam cu pantofii plini de noroi pe mocheta pufoasa alba .

GTR 26-05-10 01:45

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by KAY_ (Post 3390132)
GTR , cred ca poti face un minim de efort sa ti exprimi cunostiintele intr o maniera mai fina, sa ti reflecte cel putin varsta afisata la profil ,asa ca idee doar.

Revenind , intretinerea aia decenta nu cred ca se compara cu un Logan/Sandero in primu rand ca sunt japoneze si fiind vorba de tara noastra ca aici traim , pe nedrept preturile la intretinere sunt mai mari .Am si eu un Nissan si m am lovit de aceasta problema .Plus ca un anunt de vanzare chiar si din germania ascunde multe . Puteti veni cu orice fel d exemple si linkuri ca la intretinere/costuri/fiabilitate nici o masina straina nu o sa bata Dacia .

Cel mai bine te pui in pielea cumparatorului care nu e nici mecanic , care nu a schimbat masini ca pe sosete si vede masina ca pe un mijloc de transport .Adica omu ala normal care e pe cale de disparitie pe plaiu mioritic . Pe aici toti suntem cel putin o clasa superioara mai sus .Lasand la o parte detaliile tehnice eu zic sa mai lucram un pic la fenomenu social ca ne cam plimbam cu pantofii plini de noroi pe mocheta pufoasa alba .

Maniera fina?? Suntem domnisoare??
Este o abordare corecta la aberatia de masina care a indicat-o el.

Tu ai Nissan, eu am prezentat 1 Mazda, 1 Suzuki, si 1 Toyota, nu inseamna ca tot ce este japoneza se compara, revizia la un Lexus IS 220d, Toyota Land Cruiser D-4D, Mazda 6 sunt mai ieftine decat la un Fiat Doblo 1.9 JTD sau Renault Clio.
Asa cum preturile pieselor si conditile in service-urile oficiale Mazda in Bucuresti sunt complet diferite Arian Motors Vest vs BDT, asta tine de un minim de informare inainte sau dupa cr-ti cumperi o masina.

Idei preconcepute precum BMW seria 5 cu 600 mii de km si masini japoneze cu piese scumpe sunt in mintea celor care chiar nu au treaba cu lumea auto.

Nu am prezentat niste masini de figuri, am prezentat niste masini normale, deosebit de apreciate si cu avantaje net superioare, siguranta, confort, fiabilitate, palcere.

Rezumandu-ne la preturile de intretinere diferentele sunt insesizabile in raport cu avantajele oferite.

Facand un calcul al unui utilizator normal rezulta ~30 k de km, 2 sau 3 revizii, un Casco de aproximativ aceeasi valoare, diferenta totala fiind de maxim 200 EUR/an in conditiile unei masini net superioare.
Eu am luat cam 15 masini din Germania, iar la masinile de gen ai istoric, uneori si garantie iar starea masinilor de cele mai multe ori este absolut impecabila.

M-am pus in pielea cumparatorului de mult mai multe ori decat iti poti imagina, defapt asta este e una din sursele de venit, iar alegerile facute au fost intodeauna un succes si recunosc ca au fost cazuri in care am recomandat Logan pentru ca in cazurile repective era alegerea cea mai eficienta.

Pentru buget redus care necesita Leasing, deci vorbim despre firme, Dacia este o optiune exceptionala, avantajele leasingului cu dobanzi mici, garantia si fiabilitatea aduc de multe ori un avantaj clar.

O zi buna!

sageata 26-05-10 08:31

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
kay-ule ai punctat bine. ma saturasem de comparatii gen logan vs golf 3 vs opel astra vs... nimic nu e mai bun ca loganul. stii parerea mea despre ele.
logan - masina de "tras de ea" si apoi aruncata la remat.
am una de 3 ani. se termina leasing-ul la ea dar si ea e terminata. nu are decat 160.000km.

optez tot pt un sh.
nu contest faptul ca sunt noi si in garantie si bla bla bla dar cand vor fi si mai de calitate atunci poate ma mai gandesc.

MihaiCsl 26-05-10 08:54

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by KAY_ (Post 3389385)
Intrebarea este cati au cunostiintele necesare sa aleaga un SH bun .Sunt atatea cazuri cu masini second in juru la 7-8000 E si la scurt timp pica cate ceva si costa o avere sa le repare sau lovite si devizu de reparatie e peste bugetu lor .De aici si multe masini cu fel si fel de improvizatii care circula pe strazi .Riscu sa ajungi in situatia asta e mai mic cu o Dacie noua .

Votez pentru masinile care le intalnesc in trafic zi de zi si pentru industria auto romaneasca care inca nu ofera o gama larga de variante ,dar speram la un viitor mai bun :)

Daca nu stii, te apuci sa citesti asa ceva http://www.buhnici.ro/2008/01/21/cum...mania-partea3/ .
amphetamine, parca ziceai mai sus ca te aptii, nici tu nu stii ce doresti :)

KAY_ 26-05-10 11:27

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by GTR (Post 3390159)
Maniera fina?? Suntem domnisoare??
Este o abordare corecta la aberatia de masina care a indicat-o el.

Tu ai Nissan, eu am prezentat 1 Mazda, 1 Suzuki, si 1 Toyota, nu inseamna ca tot ce este japoneza se compara, revizia la un Lexus IS 220d, Toyota Land Cruiser D-4D, Mazda 6 sunt mai ieftine decat la un Fiat Doblo 1.9 JTD sau Renault Clio.
Asa cum preturile pieselor si conditile in service-urile oficiale Mazda in Bucuresti sunt complet diferite Arian Motors Vest vs BDT, asta tine de un minim de informare inainte sau dupa cr-ti cumperi o masina.

Idei preconcepute precum BMW seria 5 cu 600 mii de km si masini japoneze cu piese scumpe sunt in mintea celor care chiar nu au treaba cu lumea auto.

Nu am prezentat niste masini de figuri, am prezentat niste masini normale, deosebit de apreciate si cu avantaje net superioare, siguranta, confort, fiabilitate, palcere.

Rezumandu-ne la preturile de intretinere diferentele sunt insesizabile in raport cu avantajele oferite.

Facand un calcul al unui utilizator normal rezulta ~30 k de km, 2 sau 3 revizii, un Casco de aproximativ aceeasi valoare, diferenta totala fiind de maxim 200 EUR/an in conditiile unei masini net superioare.
Eu am luat cam 15 masini din Germania, iar la masinile de gen ai istoric, uneori si garantie iar starea masinilor de cele mai multe ori este absolut impecabila.

M-am pus in pielea cumparatorului de mult mai multe ori decat iti poti imagina, defapt asta este e una din sursele de venit, iar alegerile facute au fost intodeauna un succes si recunosc ca au fost cazuri in care am recomandat Logan pentru ca in cazurile repective era alegerea cea mai eficienta.

Pentru buget redus care necesita Leasing, deci vorbim despre firme, Dacia este o optiune exceptionala, avantajele leasingului cu dobanzi mici, garantia si fiabilitatea aduc de multe ori un avantaj clar.

O zi buna!

Deja exagerezi pe cuvant cu Lexus , Land Cruiser etc...

Legat de Mazda , Suzuki doar diferenta de casco e de 300/an intre fata de Logan . Pe parte de optiuni si confort ai dreptate dar pt asta platesti in plus , si nu 200 e/an , suma reala e mai mare .

Quote:

Originally Posted by sageata (Post 3390383)
kay-ule ai punctat bine. ma saturasem de comparatii gen logan vs golf 3 vs opel astra vs... nimic nu e mai bun ca loganul. stii parerea mea despre ele.
logan - masina de "tras de ea" si apoi aruncata la remat.
am una de 3 ani. se termina leasing-ul la ea dar si ea e terminata. nu are decat 160.000km.

optez tot pt un sh.
nu contest faptul ca sunt noi si in garantie si bla bla bla dar cand vor fi si mai de calitate atunci poate ma mai gandesc.

Dupa 3 ani si mie mi s a luat de 407 .Te cam saturi de orice masina dupa o perioada de timp .Da mi o mie dupa ce termini leasingu nu o duce la remat :D

Quote:

Originally Posted by MihaiCsl (Post 3390455)
Daca nu stii, te apuci sa citesti asa ceva http://www.buhnici.ro/2008/01/21/cum...mania-partea3/ .
amphetamine, parca ziceai mai sus ca te aptii, nici tu nu stii ce doresti :)

Mersi mult de link , imi este de mare ajutor , sa mi zici unde stai sa ti trimit un tir plin cu bere fix sufragerie :-)

sageata 26-05-10 11:35

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by KAY_ (Post 3390789)
Dupa 3 ani si mie mi s a luat de 407 .Te cam saturi de orice masina dupa o perioada de timp .Da mi o mie dupa ce termini leasingu nu o duce la remat :lol:


acum? dupa ce i-am schimbat injectoarele? dupa ce i-am schimbat turbosuflanta? dupa ce i-am schimbat chiloasa? sau astea sunt consumabile?:lol::lol::lol:
apropo, mai am de schimbat telescoapele. bucsele le-am schimbat si pe ele.
am rezolvat vesnica lor problema cu stopul din spate care se aprindea in toate felurile. daca imi mai raman bani o sa schimb si contactul.
restul n-are rost sa le mai mentionez.:lol::lol:

22VIN 26-05-10 15:57

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by GTR (Post 3390159)
Maniera fina?? Suntem domnisoare??
Este o abordare corecta la aberatia de masina care a indicat-o el.

Era vorba de e60 in 10000euro. De fapt, ar trebui sa-ti explic si eu intr-o maniera "fina" sa citesti mai bine ce s-a scris inainte de postul meu. Ca pot sa gasesc masini cu pret de achizitie pana in 15000euro cu 20000km la bord la 8-9000SH stiu, dar dupa cum am mai spus, numai faptul ca e posibil ca rodajul sa nu fie facut bine, si masina sa fi vazut linia rosie inca de la primul km ma sperie. Ca la 20000km nu are nimic, dar mai incolo va avea. Nu orice om e grijuliu ca noi cu masina lui, mai ales mult iubitii vostri nemti, care privesc masina ca pe un obiect normal de folosinta, o iau, o exploreaza la maxim si o dau unui roman care-o va bibili ca si cum ar fi noua.
Ca tot zicea si sageata de Logan: asa gandesc si nemtii despre masinile pe care le cumpara, numai ca se schimba partea cu rematul:
VW\Opel\ce-o fi nou -> tras de ea 3 ani si apoi aruncata la romani

Daca si ei ar mai gandi cum gandesc romanii, atunci sa vad de unde ati mai lua SH-uri, s-ar circula cu Ford T-uri vandute si revandute...

cavaliere 26-05-10 16:14

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
De fapt e tocmai invers.Nemtii au un cult pt automobil si il bibilesc , de aceea cand vezi o masina de 10 ani din Germania arata mai bine ca una de 1 an de la noi.
In schimb romanul e obisnuit sa mearga cu masina pana pica, pentru el fiind un mijloc de transport , o troaca pe care nu se sinchiseste sa o curete sau sa o duca regulat la service.
ps: daca nici nemtii nu ingrijesc masinile inseamna ca tu traiesti in alta dimensiune stargate sg1. Sunt masini din 1997 1998 care arata mai bine decat un Logan calarit 1 an pe plaiurile mioritice pline de gropi, poluare si aglomeratii.

le: ai dreptate nemtii "exploateaza" masina pentru ca la ei este o necesitate nu o fita cum este vazuta la noi. Si explicatia faptului ca dupa 3 ani o vand este ca neamtul se foloseste de ea in cei 3 ani , dupa care isi ia una noua pentru ca prefera sa evite costurile enorme de dupa ce expira perioada de garantie.
In schimb romanul este fudul ( dar si datorita faptului ca nu isi permite) si atunci isi ia ceva sh si isi asuma riscurile eventualelor costuri pe care le va suporta din buzunar. Dar totusi ideea este ca masina o iei tocmai ca sa o folosesti . Pe cand la noi sunt multi care desi merg 4000 km pe an ingroapa banii intr-o masina si prefera sa aglomereze orasele .( sa nu uitam si de cei foarte multi care isi iau masini mult peste posibilitatile lor si apoi nu au bani de benzina de exemplu).

22VIN 26-05-10 17:44

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by cavaliere (Post 3391578)
Sunt masini din 1997 1998 care arata mai bine decat un Logan calarit 1 an pe plaiurile mioritice pline de gropi, poluare si aglomeratii

Si mai pune la socoteala si absenta pietricelelor si prafului care strica vopseaua si parbirzul.
De fapt, asta e motivul pentru care arata bine, nu faptul ca ei le bibilesc. Am cunoscut prea multi oameni straini, de toate natiile, ca sa fac speculatii aiurea despre mentalitatile lor. Nu traiesc in alte dimensiuni, traiesc in lumea reala pe care am vazut-o si am cunoscut-o indeajuns cat sa-mi fac idei clare.

Ce incerc eu sa compar: neamtul de rand, om cu familie si cu o slujba decenta si echivalentul lui roman (desigur, nu cu acelasi venit, ci cu aceeasi meserie). Ambii oameni normali, la 40 ani, ce utilizeaza masina zilnic pentru deplasarile la serviciu, cumparaturi, vacante etc.
Nu iau in considerare meltenii, taranii parveniti si alte exemplare.
Neamtul isi cumpara o masina si o trateaza fix ca pe un obiect ca oricare altul, stie ca trebuie sa ajunga la data x la service pentru revizie si atat; mai stie faptul ca in masina te sui, invarti cheia si ai pornit. Daca i se spun la service informatii in plus bine, daca nu nu. Nu-l intereseaza, a luat-o s-o foloseasca, stie ca o tine pana cand ar trebui sa inceapa sa se defecteze, apoi o da la schimb pe alta noua. Practic drumurile si conditiile de acolo protejeaza masina si n-o fac sa para prea invechita.
Romanul isi cumpara o masina dupa ce a studiat cateva luni bune piata, fiecare showroom, fiecare discount oricat de mic ar fi, ca deh, bugetul nostru ne impinge catre astfel de lucruri. Stie clar ca nu trebuie sa mearga 3000km cu viteza mare sau cu turatii mari. E mandru de ea, pentru el masina e o achizitie importanta, nu-si permite s-o schimbe ca un neamt, a cumparat-o deci stie ca ramane cu ea pana cand si-o permite alta (lucru cel mai des nedeterminat). Stie ca daca se strica e nasol, trebuie sa sape adanc in buzunare. Astfel, se mai informeaza pe internet si pe la service-uri despre intretinere, despre cum nu trebuie s-o accelerezi prea mult cand e rece, cum nu trebuie sa faca x y si z. (neamtului daca nu i se aprinde in bord becul, sanatate). Romanul de rand e obisnuit de la Dacia 1310 ca masina trebuie verificata atent, ca altfel te poti trezi in mijlocul campului cu masina moarta. N-are ce face, ii sar pietre de la tir-uri, ii mai lovesc vopseaua, ii mai crapa parbrizul, mai trece cocalarul de rand prin parcare cu cheia, mai parcheaza bossu q7-le fix in aripa lui, mai f*t copiii de la bloc 2-3 mingi in usile lui si tot asa. O vinde

Prin asta am vrut sa subliniez diferenta intre neamtul de rand si romanul de rand. Dupa cum am zis, nu includ celelalte specimene speciale.

GTR 26-05-10 18:10

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by amphetamine (Post 3391726)
Si mai pune la socoteala si absenta pietricelelor si prafului care strica vopseaua si parbirzul.
De fapt, asta e motivul pentru care arata bine, nu faptul ca ei le bibilesc. Am cunoscut prea multi oameni straini, de toate natiile, ca sa fac speculatii aiurea despre mentalitatile lor. Nu traiesc in alte dimensiuni, traiesc in lumea reala pe care am vazut-o si am cunoscut-o indeajuns cat sa-mi fac idei clare.

Ce incerc eu sa compar: neamtul de rand, om cu familie si cu o slujba decenta si echivalentul lui roman (desigur, nu cu acelasi venit, ci cu aceeasi meserie). Ambii oameni normali, la 40 ani, ce utilizeaza masina zilnic pentru deplasarile la serviciu, cumparaturi, vacante etc.
Nu iau in considerare meltenii, taranii parveniti si alte exemplare.
Neamtul isi cumpara o masina si o trateaza fix ca pe un obiect ca oricare altul, stie ca trebuie sa ajunga la data x la service pentru revizie si atat; mai stie faptul ca in masina te sui, invarti cheia si ai pornit. Daca i se spun la service informatii in plus bine, daca nu nu. Nu-l intereseaza, a luat-o s-o foloseasca, stie ca o tine pana cand ar trebui sa inceapa sa se defecteze, apoi o da la schimb pe alta noua. Practic drumurile si conditiile de acolo protejeaza masina si n-o fac sa para prea invechita.
Romanul isi cumpara o masina dupa ce a studiat cateva luni bune piata, fiecare showroom, fiecare discount oricat de mic ar fi, ca deh, bugetul nostru ne impinge catre astfel de lucruri. Stie clar ca nu trebuie sa mearga 3000km cu viteza mare sau cu turatii mari. E mandru de ea, pentru el masina e o achizitie importanta, nu-si permite s-o schimbe ca un neamt, a cumparat-o deci stie ca ramane cu ea pana cand si-o permite alta (lucru cel mai des nedeterminat). Stie ca daca se strica e nasol, trebuie sa sape adanc in buzunare. Astfel, se mai informeaza pe internet si pe la service-uri despre intretinere, despre cum nu trebuie s-o accelerezi prea mult cand e rece, cum nu trebuie sa faca x y si z. (neamtului daca nu i se aprinde in bord becul, sanatate). Romanul de rand e obisnuit de la Dacia 1310 ca masina trebuie verificata atent, ca altfel te poti trezi in mijlocul campului cu masina moarta. N-are ce face, ii sar pietre de la tir-uri, ii mai lovesc vopseaua, ii mai crapa parbrizul, mai trece cocalarul de rand prin parcare cu cheia, mai parcheaza bossu q7-le fix in aripa lui, mai f*t copiii de la bloc 2-3 mingi in usile lui si tot asa. O vinde

Prin asta am vrut sa subliniez diferenta intre neamtul de rand si romanul de rand. Dupa cum am zis, nu includ celelalte specimene speciale.

Se vede ca in viata ta nu ai cumparat o masina de la un neamt, numai aberatii si presupuneri de ROMAN.

1. In proportie de peste 70% masinile cumparate din Germania mai ales de samsari provin de la turci si arabi care au 80% din parcurile auto din Germania si care sunt mai rau ca romanii cand vorbim de intretinerea unei masini.

2. La neamt masina este aproape un cult, au atat de mult in sange valoarea banului ca banii aia dati pe masina sunt o mare investitie de care au mare grija.

3. Nemtii nu vand masinile dupa 3 ani sau 100 k ca se strica, ca are vre-o problema sau ca sunt proaste, le vand pentru pt. ca neamtului trebuie sa-i miroasa a nou, sa plateasca impozit mai mic si pentru ca-si permite sa schimbe masina fara efort datorita atat venitului cat si ofertele de leasing deosebit de avantajoase in cazul firmelor.

Quote:

Originally Posted by cavaliere (Post 3391578)
ai dreptate nemtii "exploateaza" masina pentru ca la ei este o necesitate nu o fita cum este vazuta la noi. Si explicatia faptului ca dupa 3 ani o vand este ca neamtul se foloseste de ea in cei 3 ani , dupa care isi ia una noua pentru ca prefera sa evite costurile enorme de dupa ce expira perioada de garantie.

Alta aberatie, costurile de service in Germania sunt mai mici decat cele din Romania iar serviciile si la service-uurile nemtesti (nu arab sau turcesc) din colt in Germania sunt peste orice reprezentanta din Romania.


All times are GMT +2. The time now is 22:27.

- Copyright 2026 4Tuning