![]() |
TOT TiCO...
stiu ca e cam penibil...dar cati cai se pot scoate cel mai mult dintr-un motor de tico??
nu conteaza banii, mijloacele...sau ca nu o sa mai fie fiabil motorul... sunt curios...se poate ajunge la 100 de cai? dat-va si voi cu parerea...deci nu doar un filtru si o toba, ORICE! :twisted: :twisted: :twisted: |
Re: TOT TiCO...
sunt nebun...lasand la o parte ca e prea "handicapat" sasiul...sau ca o sa zboare de pe sosea...sau ca o sa se rastoane in curba...
merge pus vreun fel de turbo...sau supercharger??? :rolleyes2 |
Re: TOT TiCO...
eventual merge schimbat motorul ... pus ceva mai mare.. + turbo .... cred.
se pot face multe lucruri chiar si la motorul stock ... daca te gandesti ca motorul de 1.400 cmc de Dacie se poate ridica in 200 CP ... daca nu conteaza fiabilitatea... |
Re: TOT TiCO...
cu motorul stock ma intereseaza ce se poate face... :D
|
Re: TOT TiCO...
Quote:
nu se poate sa te gandesti doar ca ai un motor de 100 CP pe ticozaur DAR sa nu iti inchipui macar ca e necesar sa umbli si la stabilitate si siguranta (greu, dificil, destul de imposibil) hai sa incercam sa evoluam un pic de la discutii tampe si sa incercam sa tratam toate aspectele legate de tuning. stiu, traim in romanica, dar asta nu inseamna ca trebuie sa fim sadomasochisti, inculti, balcanici si aerieni. |
Re: TOT TiCO...
deci nu se poate stoarce atat de mult....
ok, am inteles! ;) eram doar curios... |
Re: TOT TiCO...
Se poate..dar vei schimba "motorul" odata cu uleiul. Poti incerca sa il mai comprimi sau i se poate pune o turbina...nu exista nu se poate...se paote dar pentrua cest lucru este necesara o suma destul de mare de bani si sa intelegi ca motorul ala nu te va mai tine.
|
Re: TOT TiCO...
Eu m-as combina cu un motor de motocicleta pe Tico.
Si treaba cu stabilitatea e relativa. Nu te trimite nimeni sa faci drifturi cu el sau sa ii dai talpa in curbe mai mici de 90. Daca motorul de 700 in 3cil de pe Smart se poate duce in 130Cp de ce nu s-ar duce si cel de pe Tico?Cu modificari bineinteles. |
Re: TOT TiCO...
Tico-ul nu este atat de instabil pe cat cred unii. Eu sunt posesor de o astfel de "bicileta" si ii stiu foarte bine limitele. Daca ii pui amortizoare tari nu e problema...intrebati-l pe pesteimputit ca a tras frana de mana la 100 la ora...dar avea niste amortizoare de fiesta...
|
Re: TOT TiCO...
aa...pai ii pun motor de smart in cazul asta :D
|
Re: TOT TiCO...
Quote:
Cred ca ai avea mai mult succes cu unul de motocicleta (si performante mai bune). |
Re: TOT TiCO...
sincer motorului de tico CRED ca i se poate adapta o turbina + carburator +intercooler + restu de acareturi de la un reno5 turbo.
eventual turbina ar merge inlocuita cu un garrett gt4 |
Re: TOT TiCO...
I se poate...dar cum ziceam va merge 10-20mii km si va trebuii sa schimbe motorul...vorbeste cu SGM si daca te hotarasti te ajuta el.
|
Re: TOT TiCO...
As face si eu un Tico cu 200Cp si sa mearga doar 1000Km.
Nu credeti ca si-ar scoate banii??? |
Re: TOT TiCO...
si mergi cu el doar la curse nu ? bati aproape orice pe 400 m ...
|
Re: TOT TiCO...
la tico merge motoru de daihatsu sirion , cel turbo , are 103 cai ..problema e daca o sa-l mai poti oprii....franele sunt slabute la tico ..
|
Re: TOT TiCO...
Quote:
Si pe bani. Cati nu ar face pariu ca bat un Tico??? |
Re: TOT TiCO...
Quote:
franele o sa le schimb daca e...:-) |
Re: TOT TiCO...
Cu ce? Mor de curiozitate...singurul lucru pe care il poti face este sa faci cum am facut eu si sa iti pui niste discuri ATE si placute ferodo.
|
Re: TOT TiCO...
niste poze ai? sa vad si eu...
sau vreun link...poate pun ca tine...;) |
Re: TOT TiCO...
Ce poze mann, la niste discuri si placute? Te duci la un magazin de piese auto care sa aiba marcile astea si le ceri...crede-ma e o diferenta enorma...
Eu le-am luat de la Pit Stop...singurul inconvenient este acela ca placutele le schimb odata cu uleiul sau la 2 schimburi (~10k km). |
Re: TOT TiCO...
de ce nu vb cu istvan din cluj, va poate da el mai multe detalii cum sa-l duce-ti pana-0n 80 de cai garantat
si el vrea sa-l urce...mai mult... de pe daihatsu cuore de 113 cai merge motoru la fix are 3cilindrii turbo etc etc eu n-as paria impotriva unui tico, sau dacii cand le-as vedea la liniute , eventual as porostii pe altii sa parieze impotriva lor, sa scot profit :P |
Re: TOT TiCO...
un sistem turbo pe motorul stock de tico a insemnat pt "unii" set nou ..... dupa doar 5 km ...... deci IDEE MOARTA. Lag'ul prea mare, compresie prea mica ..... etc. Variante ? transplant: Daihatsu cuore turbo, suzuki swift Gti. Nu inteleg de ce va ganditi la un motor de motocicleta, mareste puterea,e drept, dar cuplu 0 !! despre stabilitate, suntem in romania, se poate tzigani ... trantit serios de tot, suspensie pe gaz si puntile latite, garantez eu ca nu se rastoarna in curbe. Oricum ideea "atarna" din moment ce incep sa apara tot mai multe Tico cu GPL ......:rolleyes2
|
Re: TOT TiCO...
Quote:
|
Re: TOT TiCO...
|
Re: TOT TiCO...
|
Re: TOT TiCO...
incredibil nu ?
|
Re: TOT TiCO...
am vazut Smartul mai demult si da-mi voie sa-ti spun ceva : 1) Nu cred ca un om sanatos s-ar pune la drum lung cu motoru' ala langa ureche :lol: 2) Gandeste-te cum tii masina aia in linie dreapta, fie la o liniutza, fie pe sosea :D ......... iar pt Youtube .... https://www.youtube.com/watch?v=57170kI_5Z8 ce inseamna sa fii nebun :lol:
|
Re: TOT TiCO...
Quote:
omu' vrea sa isi puna mot de racheta pe masina. fiecare isi da cu parerea si il sfatuieste in consecinta. ce isi va pune si cat va mai trai dupa aceea este exclusiv problema lui. |
Re: TOT TiCO...
era de curand p 4 tuning un suzuki swift parca de 1000cmc turbo ...... cred k se preta la un transplant p tico motorul + cutia...........in rest suspensii frane nush ce sa zic........ s-a gandit cineva daca intra un motor de opel 1.2 sau ceva de genu? 1.2 16v ar avea 75 de caluti care ar putea fi inmultiti putin.
|
| All times are GMT +2. The time now is 18:12. |
- Copyright 2026 4Tuning