![]() |
Supernova
Hehe, nu mai e mult si imi iau carnet si masina. Problema e k tre ma ma apuc de acum sa lucrez la tata. Sa il indoctrinez :) Sa il coning ce masina sa imi ia. Bugetul meu in mod normal ar fi 5000 euro
|
Re: Supernova
Ma gandeam sa imi cumpar o supernova si cu 1200 euro cat imi mai ramane sa o modific. As vrea sa incep cu motorul si rotiile. Apoi cu so vopsea misto si sistem audio. Ce sugestii aveti? si.. dak imi dati link/poze si pretu ar fi super!
Scuze k fac 2 posturi, am apasat enter din greseala |
Re: Supernova
hmmm
am citit k ar fi o idee buna sa pun motor de 1.4 r5 GTT. Cam cat ar consuma? |
Re: Supernova
si supernova care vrei s'o iei cu 1200, vrei sa si mearga? sigur nu o sa gasesti supernova la pretu asta.
|
Re: Supernova
nu ma el zice ca daca scazii pretul supernovei din bugetul care il are ar trebuii sa ii ramana 1200 de euro bani care sa ii investeasca in masina care si-ar lua-o,Oricum vad ca din moment ce iti pui intrebarea cat va consuma masina daca schimbi motorul esti interesat sa iti faci o masina care sa mearga bine si tare dar sa consume putin ceea ce nu cred ca ai sanse.Gandeste-te ca oricum benzina nu o simti decat daca mergi cu ea foarte mult zilnic si in contextul in care consuma 15 la suta.Mai bine ramai la motorul care si asa il are :D
|
Re: Supernova
eu intreb de consum fiindca acesti 1200 de euro pe care ii am sa ii investeesc in ea sunt acum, de moment, dupa ce ii investesc nu o sa imi pot permite sa bag 40 de litrii de benzina in ea lunar. Si vreau sa stiu dak imi pot permite acest lucru. Stiu k o Supernova consuma 7-8%. Stiu k dak ii pun suspesii, filtre de aer si tobe sport, performante nu o sa primesc cai, poate cative, pareriile vad k sunt diferite pe forum. ECU stiu k ii va da 10% din herghelie, cu ECU as ridica-o la 82-83CP, fara sa ii modifice consumul.
Pe langa ce am enumerat, exista altele care ar trebui puse? Nu neaparat sa ii modifice puterea motorului, dar macar mobilitatea. Ceva cu bujii cu 2 electrozi? sau... nush, am citit forumul asta toata ziua si am vazut prea multe pareri contradictorii sa am o opinie solida in privinta multor lucruri. As vrea dak puteti sa imi spuneti cam cat m-ar costa fiecare componenta si dak se poate si de unde as putea sa o procur + ce face(eu nu ma prea pricep). Daca dupa tuningul motorului o sa mai am am bani, o sa ii investesc in un sistem audio misto sau o sa mai strang sa imi pot permite sa dau 300-400 euro pe el. Stiu k ar fi mai indicat sa iau niste jenti, am pus ochii pe niste barracuda de 15(oare astea ar merge?). Eu pun sunetu inaintea jantelor fiindca eu nu pot trai fara muzik :) |
Re: Supernova
i-ati mah o calibra..un bmw...sau un opel...plm la bmw te costa cam mult piesele....dar la opel..sunt destul de ieftine..si se pricepe multa lume la ele...
P.S. daca nu te intereseaza consuma..i-ati un un bmw 850.:shock: ee..viss |
Re: Supernova
Quote:
Mai e si alta chestie...luand de bun consumul tau de 8 l/100 km,cu 40 litri faci 500 km,adica 6.000 km pe an.La atat de putin nu merita sa dai bani pe asigurari si impozite... |
Re: Supernova
[QUOTE=Sorin_whiskeykid]..., dupa ce ii investesc nu o sa imi pot permite sa bag 40 de litrii de benzina in ea lunar
QUOTE] asta este grav ce spui.Masina inseamna si altceva decit carburantul,adica tot ce inseamna intretinere.Si deoarece se pare ca nu te pricepi sau pina inveti,va trebui sa-ti faca altcineva lucrarile pe masina ,care va trebui platit. Nu am vazut nicaieri referire la manopera.Si aia costa nu gluma. 1200 euro nu-ti ajung pt. ce vrei tu nici macar de kitch-uri din piata. Audio :200 CD-player cu mp3 ,un 4X50W,fa un calcul de 80 euro pe boxa ,minim 4 bucati .Ar fi suficient ca sound 200W in Nova.Daca vrei mai mult va trebui ca cheltuiesti si pe antifonare pe linga statie ,2-300 euro,condesator (80-100 euro) ,subwoofer (min.200 euro) Vopsit "misto " :nici nu avem ce discuta sub 500 euro ,vopsea+manopera. Roti : 150 euro roata SH,peste 350 euro una noua.Inmultit cu patru ,depaseste bugetul alocat. Chiptuning : peste 200 euro,care totusi iti va creste consumul cu proportia cresterii de putere.;) Un motor de R5, minim 500 euro + minim 500 transplantul (cu adaptarile aferente) Filtru sport:daca nu este montat unde trebuie,face mai mult rau decit bine,in plus unul de calitate este cca 60 euro. Tobe sport:daca nu schimbi toata evacuarea cu teava majorata in diametru,toba finala nu face 2 bani in afara de sunet.Pt. estetica o teava finala cromata ajunge. Kit estetic :categoric peste 500 euro,la care mai adaugam si o manopera de 2-300 euro. |
Re: Supernova
cred k chiptunning va ajunge :P
|
Re: Supernova
super nova este o masina destul de usoara si cred ca cei ~ 80 de cai pe care ii are sunt destui pt un incepator....k n`are rost sa ai 200 de cai dak nu po` sa ii strunesti.....asa ca decat sa modifici ceva la motor mai bine ii dai o vopsea marfa sh` iei jante....sh`...gata...banii....bafta oricum....
|
Re: Supernova
Quote:
bani aruncati pe geam.Foloseste-i mai bine in estetica si sound. |
Re: Supernova
turbojack depinde ce vrei de la o masina.Presupunem ca masina nu are rugina (prea multa) ca sa necesite o reparatie destul de capitala si se comporta destul de binisor sa zic asa , in acest caz cred ca cel mai indicat lucru e sa ai o masina care sa mearga bine dpdv tehinc.Gandeste-te ca ai o masina care arata bine si suna muzica de nu poti sta langa ea si cand treci pe acolo sa o auzi cum incearca sa se taraie, sa paraie si sa trancane mai rau ca o caruta.Crezi ca in acel moment mai conteaza aspectul exterior?Eu unul zic ca nu.
Cat despre partea cu varsta si faza legata de consum sa sti ca si eu sunt de acceasi parere.Daca nu ai bani de benzina mai bine nu faci nimic in ea si o lasi asa.Pentru inceput pana te inveti si tu cu masina una alta las-o la motor asa cum e si fa putina estetica, dar de calitate la ea.Spor la lucru |
Re: Supernova
Hai sa-mi dau si eu cu parerea.Tu vrei o SupeRNova. OK!Trebuie sa te intrebi pt ce o vrei:pt mers in oras adica home-liceu,home-piata(eventual),home-disco sau club.Daca te incadrezi aici un tuning estetic ar fi mai indicat.Vezi k pe forum ai sa gasesti destule idei pt a realiza acest lucru.In ce ar consta acest tuning estetic? Poi se ia una bucata spoiler fata,spate si una bucata pereche de praguri( da nu GTI din piata) si se monteaza pe una bucata masina.Apoi, nijte jante mai klumea n-ar strica si odata cu jantele ai putea evaza aripile pt a-i da un aer de bolid din DTM.La capitolul eleron nuj ce sa-ti zic.El trebuie sa urmeze linia generala a caroseriei.La capitolul obligatorii ar mai fi geamurile fumurii sau ionizate,dar sa fie omologate RAR k sa nu ai probleme cu politia.La capitolul sunet cred k stii si tu ce vrei, nu trebuie sa-ti spun eu.AAA era sa uit o toba de esapament mai galagioasa e binevenita si o sa-ti dea impresia k masia fuge mai bine dar lumea de rand o sa zica de bine "wow ce masina!" sau "e raliu". Ar mai fi o vopsea mai nuj cum.Te las pe tine sa alegi.Acuma nuj daca tot ce ti-am spus eu se incadreaza in 1200 euro, dar ai putea sa faci chestia asta in mai multe etape:azi un spoile, maine un prag, poimaine vopseaua si tot asa. In acest timp ai putea sa mai reduci din cheltuieli oarecum inutile de genul mers la baut si prin cluburi( uita ultima propozitie ca nici eu nu ma cred ce spun).BAfta in continuare si sa auzim numai de bine!
|
Re: Supernova
gasesti destule jante bune pe 15 la 250 euro setul...dar in vestul tarii (oradea/sibiu), la garaje care le aduc de afara...bucuresti clar trebuie scos din calcul, sunt jerpelite...
un set de jante si niste suspensii reglate sunt deajuns pt un comportament sportiv. din auzite pot spune ca supernova are un renume bun la acceleratii contra altor masini cu mai multi cp. cum nici nu ai carnet lasa visele cu tuningul ca o bagi in primul stalp. mai intai struneste supernova standard si apoi gandeste-te la sf-uri. poate masi strangi si niste bani in timpul asta... ;) |
Re: Supernova
Jante noi pe 15 sunt 290E setul,+ gume Pirelli P5000 (1700000/bucata) + echilibrare si geometrie = ~ 18.000.000. Am un amic care tocmai si-a pus asa ceva. Nu mi se pare foarte scump tinand cont ca jantele sunt noi, cauciucurile la fel... Magazinul respectiv se afla in zona depoului Dudesti, si asigura si montajul, ...se ofera si garantie... eu zic ca merita.
|
Re: Supernova
1.400.000 pe luna ti se pare mult????pai ce ai zice cand o sa inceapa sa cada cate ceva de pe ea????hmmmmmm....ia`ti bicicleta!!!!!!!!!
|
Re: Supernova
Deci eu nu vreau masina k sa merg in oras cu ea liceu-casa-piata etc.
O vreau k sa pot merge in drumetii cu ea in weekend, si cand intru pe drum lung si liber sa o vad la 150 si sa o simt cum tipa k vrea mai mult. Cred k o supernova poate asta fiindk o GTI din 99-00(a lui tata) poate 135. Asta am vazut k a bagat al batran maxim, poate mai mult... nush. Deci hai sa zicem k nu o sa fac eu mai mult de 200Km pe luma... deci... un consum de 11% ar fi maximul. Cat despre ce sa fac? Io zic chip, sa modifice ECU. Asta din cate am inteles ar costa 300euro cu manopera? Mai raman 900, Sa zicem caucicuri+jenti+ manopera=500? Mai ramane 400. De astia cred k un sistem sonor modest :) ce ziceti? |
Re: Supernova
aaaaa deci u iti iei masina k sa fii "sofer de duminica" sa inteleg......cred k stii ce inseamna.....in fine...
|
Re: Supernova
as putea sa trag o concluzie, care e cea mai eficienta pt bugetul tau. in weeked mai ceri masina parintilor. iar cand vei avea un venit lunar capabil sa iti acopere unele cheltuieli, abia atunci sa iti cumperi masina ta, nici nu mai vorbesc de tuning.
nu vreau sa interpretezi gresit in rau vorbele mele, dar sincer arunci pe fereastra niste bani daca vei cumpara o masina pe care sa nu o poti intretine, si vei rula cativa zeci de km pe luna. mai pui si devalorizarea masinii respective. mai intai inmulteste cumva banii pe care ii ai, si apoi sa vezi ce fericit o sa fii. |
Re: Supernova
:)
Poi in principiu, pt drumetii in weekend, poate o liniuta(dak reusesc sa mai inrautatesc motoru) cu prietenii, in timpul saptamanii nu cine stie cat. Nu are rost sa merg cu ea la liceu k pe jos fac 15 min :P La club.. neah... k e clar k am intentia sa beau :) Poate cand merg in parc(?) sau alte locuri. Da ma indoiesc k si asa as merge mai mult de 300Km-400Km pe luna :) Totusi, am cerut sfaturi ce pot sa fac la masina... Ar fi mai buna o Solenza? |
Re: Supernova
ar fi mai buna masina lu taica`tu'...serios....las`!!!!!!!!
mai bine ia`ti o pereche de role si o bicicleta si ai rezolvat!!!!!!!!!!!!! |
Re: Supernova
ms mult pt comentariile constructive imi sunt de mare folos!
|
Re: Supernova
poti sa iti iei unul diesel sau un opel astra cu motor de 1.6 care are in jur de 90 caluti si nu consuma mult in jur de 7% la o viteza de 120km/h.....si sunt in jur la 3500 euro, dar poti sa ai norocul sa gasesti si mai ieftin si bun, sau un ford escort din '95 cu motor de 1.6 16v de 90ph si are inchidere centralizata geamuri electrice, ABS, servodirectie care e in jur la 3500euro poate chiar mai ieftine......dupa care poti sa ii pui jante si sistem audio pt inceput lasa motorul ca doar ai zis ca esti incepator si e mai bine sa ai pe masina un motor stock decat unul tunatarit.....dak tot ai zis k nu poti sta fara muzica.......oricum ai ce alege pt ca poti sa gasesti la bani putini masini bune.......dar tre sa cauti unpic........si un sfat: nu te arunca sa cumperi prima masina pe care iti sare in ochi...cerceteaza piata vezi ce masini mai sunt poate gasesti ceva mai bun sau poate reusesti sa mai scoti un pret mai bun.....(pui preteni sa sune pesoana care are masina si sa impuna un anumit pret si sa imi zica k atat merge pretul si mai ai un ban in plus akolo un 100-150euro nu strica pot fi bani pt boxe sau pt MP3) sa ca ai mare grija ce iti iei.......bafta la cumparat sa pui in cos ceva bun.....
|
Re: Supernova
daca te intereseaza, am o supernova de vanzare, un pic deja modificata: geamuri electrice fata, filtru aer simota, breather pentru ulei simota, evacuare borla, mp3 player alpine modelul 2005 4x45w, aplificator JBL gto 75.2, subwoofer JBL, aerografiere exterioara Paintjob. Pretul e negociabil. Accept orice verificare tehnica. ITP la zi. Nr tel: 0745189377 Radu. Scuze pentru off topic.
|
Re: Supernova
pune si u niste poze sa vedem si noi :D
|
Re: Supernova
lasa-i pe ai tai sa isi cumpere ce masina vor ei, eventual tu baga ceva bani in muzica, nu prea cred ca o sa iti dea masina sa iti faci de cap cu ea.
alege altceva mai bun decat SuperNova, eventual un Vectra B sau ceva de genu ... mai bine arati in Opel ca in Dacia. :) |
Re: Supernova
in contextul in care iti pui probleme de genul "nu bag 40 litri de benzina pe luna" cred ca arunci 5000 de euro la toaleta..masina este mai mult decat o fitza ...pt majoritatea este o necesitate cotidiana..una e sa mergi 40 tkm pe an si alta 6000.cred ca nu justifica invesititia decat daca nu ai ce face cu banii sau vrei doar sa zici ca ai masina..:| cu 6000 de euro te plimbi 2 3 ani cu taxiu in fiecare zi..:))))
Masina nu presupune doar benzina..presupune asigurare impozit rovignieta consumabile revizii + Riscul unei eventuale defectiuni.. Gandeste-te in perspectiva/// Numai bine ciao :peace: |
Re: Supernova
salut ,tot ce pui pe masina trebuie sa fie in concordanta cu felul masinii si cu ce poate ea...din ce stiu eu ,daca pui un alt motor pe ea...trebuie ca masina s ail suporte sa fie testata iar daca tu ink nu ai carnet de liniutze nu poate fi vorba,mai ales pe drumuri publice,am facut o groaza de liniute si mai mereu aparea cate ceva ce trebuia ocolit sau trebuia accelerata masina pentru al evita,acest lucru il poti face numai daca ai experienta,sa o infrumusetezi la exterior nui problema dar parerea mea e ca motoru mai lasal,pana iti cunosti supernova(asta in caz ca o sa iti iei una,si nu alta masina).toata lumea vede un tokyo drift sau torque si iese cu masina la liniute,nu e chiar asa.parerea mea e ca tre sa iti iei carnetu...sa mergi cu masina mult ,nu 300 km pe luna si dupa ce stii sa mergi si crezi ca te descurci la intreceri atunci iti faci motoru,toate cele bune
|
Re: Supernova
Quote:
Bun e adevarat dar cu bani si cu stil poti frapa mult mai bine decat intrun vectra,cand iei o masina "najpa" si faci din ea o frumusete iti garantez ca va avea un impact mult mai mare decat un opel vectra...iar de opel vectra nu poate fi vorba la el deoarece la banii astia...ma indoiesc ca ar putea sa o intretine si sa iti iei masina si la prima defectiune sa stai cu ea pe dreapta nu mi se pare logic,tuningul este o pasiune foarte costisitoare,TREBUIE SA ITI PERMITI,altfel te duci si privesti si continui sa visezi |
Re: Supernova
eu ati recomand sa iti cumperi mai bine o SOLENZA si apoi stringi bani ai pus muzica si ceva genti si cam atit ca nu se merita mai mult si este destul de fiabila mai ales pt tine deci gindestete bine este mai noua si merita totusi ...............
iauo un considerare deci lasa supernova ca este mai bine legata SOLENZA !! |
| All times are GMT +2. The time now is 18:31. |
- Copyright 2026 4Tuning