![]() |
Motor C20XE pe cielo
Salutare lume.
De curand am achizitionat si eu un Cielo, 1.5, 8v, stare bunicica, dar foarte puturos :lol: ...puturos si cu un consum enorm. Am stat si m-am framantat o perioada referitor la ce sa fac, asa ca am decis sa fac un swap cu un c20xe (aka SFI). Ma pricep cat de cat la mecanica dar am cateva nelamuriri referitoare la operatia aceasta. Stiu ca sunteti pe forum care ati facut swap'uri pe cielo, nu fiti secretosi, am cautat pe forum dar nu am gasit nimic, indrumatine si pe noi astia mai "mici" :oops: Cateva nelamuriri ce am eu: - Ce motor sa cumpar? am vazut ca este varianta cu delcou si fara, conteaza ce tip de motor iau ? - Ce mai am nevoie pe langa motor? din ce stiu eu, trebuie sa mai cumpar urmatoarele: cutie, calculator, instalatia electrica de la calculator la motor, planetare, fuzete, 3 suporti motor si cam atat. mai este nevoie de ceva ? - Este dificil de facut partea electrica a motorului ? am auzit pe cineva ca trebuie refacuta toata cablaraia chiar daca iau instalatia electrica de pe masina donatoare :?: Cam atat imi vine in minte acum, credeti ca am sa ma descurc sa pun motorul sus pe masina ? intentionez sa fac acest lucru in luna aprilie ac. Ca sa platesc pe cineva sa'mi faca acest lucru nu prea imi convine, am vb. cu cineva si imi ia cam 1500 lei doar sa'mi puna motorul pe masina, cam mult zic eu. Scuze pentru postul lung. Bafta. |
Re: Motor C20XE pe cielo
Daca reusesti sa pui motorul singur, poti lasa doar instalatia electrica pe mana cuiva. Stiu 2 serviceuri care pot face treaba buna la electrica. unul la kaufland, cum iesi din parcare prin spate (nu inspre lapusneanu, ci in partea opusa,unde vezi un magazin de piese auto) sau pe str. salcamilor pe la nr.2. O sa te coste, dar baietii lucreaza pro. Despre SFI...ce sa zic, un motor demn de toat lauda dar cred ca dupa ce il iei, revizie capitala si deabia dupa il pui pe masina, deci o sa mai coste ceva... Atat am stiut, atat am raspuns... restul las pe cei priceputi...
|
Re: Motor C20XE pe cielo
Pai pe langa cele mentionate mai sus, iti mai trebuie , printre altele, urmatoarele: upgrade sistem franare nou , suspensie schimbata , upgrade evacuare , sunt multe...practic , daca vrei sa iasa ceva pro, pastrezi caroseria , si restul => upgrade. Sunt f multi bani de bagat, dar rezultatul e pe masura!
Totusi, daca tot schimbi motorul, de ce nu te-ai orientat catre un c20let, o provocare muuult mai mare? Vezi ca e GNT din CT care ne da tuturor exemplu. |
Re: Motor C20XE pe cielo
Quote:
nu pun let pentru ca nu vreau o "provocare" mult mai mare :D ...si nici bani de let nu am. |
Re: Motor C20XE pe cielo
Dar cand ai luat masina asta te gandeai ca e vreun avion??? asa merge ea, mai incet, iar daca consuma mult inseamna ca motorul nu e in toate mintile lui....
Cati bani vrei sa investesti ca sa faci treaba asta??? |
Re: Motor C20XE pe cielo
Pai din start doar faptul ca vrei sa schimbi motorul cu un sfi sa zicem...atrage dupa sine modificari la sistemul de franere, suspensie si evacuare...Sunt mai multe dar nu imi vin in cap... Deci practic, lucrurile astea trebuie sa le iei in calcul din start.
Apropo, vezi ca exista aici threaduri speciale, unde sunt explicate mai multe...Citeste si te lamuresti singur ;) |
Re: Motor C20XE pe cielo
....nu ma asteptam sa fie vreun avion masina dar... nici sa consume 13% in oras si sa traga precum o dacie din 82 :D ...poate are motorul meu ceva, nu este in mintile lui dar mai am cativa prieteni cu cielo si au si ei aceeasi problema, in fine, nu vreau sa investesc in motorul asta nici un leu, vreau sa il schimb si atat. Am disponibili cam 4000 lei pentru operatia asta, dar cred ca ma pot incadra in mai putin.
Oricum suntem off topic, rog pe cei ce au facut aceasta operatie, stiu ca sunt destui pe forum, chiar nu vor sa dea si ei o mana de ajutor ? suntem sau nu o comunitate ?:-) bafta all. |
Re: Motor C20XE pe cielo
Pai ce ai vrea sa ti se spuna? Ai spus destul de bine in primul post... motor + cutie + planetare + ecu + instalatie electrica care trebuie modificata/adaptata pe Cielo + modificare la suportii motorului. Nu modifica suportii de pe sasiu, vei avea nevoie de ei la itp, sa pui la loc motorul original. Probabil ca ar fi bine sa iei si sistemul de racire de opel...
Cu ocazia asta vei pierde AC-ul sau, daca ai rabdare f multa, sa-i modific pozitia ca sa-l mai poti monta. Vei mai avea nevoie de o alta evacuare. La electrica nu ma pricep, deci nu-ti pot da nici un sfat... Oricum, motorul nu se merita doar sa-l "arunci" direct pe masina, trebuie desfacut si refacut. Sunt motoare vechi si uzate. Nu o sa-ti spuna nimeni punct cu punct ce ai de facut, sa tai in locul x, sa sudezi in y... :lol: Cei care au pus pe masini motorul asta, au facut-o la/cu ajutorul unui mecanic. |
Re: Motor C20XE pe cielo
Mie tare mi-e frica ca nu o sa iti ajunga bugetul.... masina asta o sa devina sac fara fund:)))))))
|
Re: Motor C20XE pe cielo
Eu zic sa-l vinzi din start sa mai pui ce bani ai si-ti cumperi ceva ca lumea.
Nu merita investitia ca peste 1-2 ani sa-l dai pe nimic. Si-ti spun din experienta.:crazy: |
Re: Motor C20XE pe cielo
Cea mai buna alegere... deaia am si intrebat cat vrei sa bagi in ea. Poate cu diferenta aia gasesti altceva mult mai bun!
|
Re: Motor C20XE pe cielo
Quote:
Vad ca sti mai multe despre swap, asa ca te mai deranjez putin :-) Daca se schimba planetarele nu este nevoie sa schimb si fuzete, discuri, etrieri ? Modificari la suportii motorului zici ? eu stiam ca se pun suporti de kadet de 1.8 si pica la fix, fara nici o modificare. De dat jos motorul ptr ITP nu il dau, se trece itp'ul ca in "romania" cu o spaga modica. Ca si buget cred ca ma incadrez deoarece nu am de gand sa desfac motorul si sa'l refac, daca gasesc un motor bun, consider ca o sa ma tina asa cum este 1 an 2 fara problema, masina nu o fac pentru curse sau ceva de genu, este masina de mers cu ea la munca, piatza s.a.m.d. doar ca.... vreau sa ia putin "testosteron" :-) De ce zici ca "probabil" trebuie sa iau si sistemul de racire de la opel. Am nevoie de el neaparat sau nu ? Merci ptr. timpul acordat. |
Re: Motor C20XE pe cielo
PS. Nu ma mai sfatuiti sa iau alta masina deoarece:
Chiar imi place asta. Am de gand sa o tin minim 2 ani fie ca am pe a 20xe sau amaratul de 8v Am cumparat'o luna trecuta :-) |
Re: Motor C20XE pe cielo
Nu trebuie sa modifici suportii, iti trebuie (cred ca unul singur) de espero (cred ca este identic cu cel de kadet dar posibil sa ma insel). AC-ul nu o sa mai poti sa-l montezi, trebuiesc facute modificari.
|
Re: Motor C20XE pe cielo
Quote:
Din ce surse ai aflat de suportul de espero de 1.8 ? ...hai ca incepem sa facem progrese :-) ...pacat ca nu ne ajuta cineva care chiar a pus 20xe pe cielo :x |
Re: Motor C20XE pe cielo
Daca de consumul de 13% te plangi... atunci cu sfi-ul ce o sa mai faci, cu minim 14%? :D
Daca vrei un consum mai mic, mai curand cauti un 1.6 16v ecotec, generatii mai noi. Sincer, nu stiu daca TREBUIE sa schimbi si fuzete, discuri, etriere etc... dar, mai ales la modelul tau de Cielo, ar fi necesar sa faci franele. Cand am zis sistem de racire, am scris in graba... pompa de apa oricum o iei cu motorul, la fel si alte anexe... mai curand la radiator ma refeream, in cazul in care e mai mare. Nu prea cred sa te ajute... nu sunt atat de multi pe cat ai crede si nici nu prea intra pe forum. |
Re: Motor C20XE pe cielo
Tu macar ai citit pe aici pe forum , sau ai cautat sa vezi daca sunt deschise deja threaduri pe tema asta? Zici ca nimeni nu vrea sa te ajute, insa sunt pe forum fff multe informatii...
Din cate stiu eu, trebuie sa schimbi si discurile cu etrieri...Sa le faci upgrade.. Ia legatura cu ktl, daca binevoieste sa te ajute...el le are mai mult ca noi cu astea ;) |
Re: Motor C20XE pe cielo
Quote:
Eu stiu ca am contul asta facut de curand dar nu sunt chiar nou pe forum, mai am conturi ( SeCeSe, Catalin_BMW....), asa ca am sa te rog sa nu ma tratezi ca pe un "incepator" , stiu sa folosesc functia search, dar informatiile care le caut eu nu le'am gasit. Si acum ca sa revenim si ca sa nu ma mai intrebe lumea ptr ce am facut acest thread... dece vreau eu informatiile astea ? Pentru ca urmeaza sa trantesc un sfi pe masina, pentru asta am nevoie sa cumpar anumite piese, ca sa cumpar piesele am nevoie sa stiu exact ce sa cumpar :oops: Deaia am intrebat "veteranii" ....cumpar fuzete, etrieri, discuri ? cumpar suport motor de espero 1.8 ? cumpar compresor ac ? ce *** mai cumpar o data cu motorul ? multumesc ptr eventualele info. |
Re: Motor C20XE pe cielo
Nu te tratez ca pe un incepator, insa s-a vorbit destul aici de transplant de motor.Poti sa iei de la fiecare cate o informatie si daca le pui cap la cap iti iese ceva. Nu stiu daca o sa gasesti pers sa iti spuna exact tot ce ai de facut, decat cei care au facut lucrul asta (si cum spune si Geo nu sunt multi si nici nu prea intra pe forum). In Bucuresti stiu pe cineva care se ocupa cu asa ceva, dar iti dau datele pe pm.
|
Re: Motor C20XE pe cielo
Quote:
|
Re: Motor C20XE pe cielo
8 Attachment(s)
OK, deci se pare ca nu trebuie modificat nimic la suportii motor sau ceva de genu, trebuie doar un suport de motor de espero 1.8 sau kadet 1.8 (cred) inca nu stiu sigur de pe ce masina/motorizare este suportul din poza.
Am mai aflat si ca nu este neaparat necesar (desii este recomandat) sa schimb cutia, planetare, fuzete s.a.m.d. ...se poate pastra cutia de cielo in cazul meu F16CR. Asta inseamna ca se simplifica putin lucrurile, mai sapam... vedem ce iese. |
Re: Motor C20XE pe cielo
PS. Pozele de mai sus sunt gasite pe internet, sunt informative, nu sunt poze facute de mine.
|
Re: Motor C20XE pe cielo
geo zga nu stiu de unde ai scos u 14 consum ....sincer ....eu am mers 2 ani pe sfi si cand m-a suparam pe consum mergeam si cu 10.....dar in mod normal imi iesea 11,5 si cu cel mai mare jar nu sare de 25 da asta inseamna omorat si la drum lung pana in 130 am mers ct-b cu 7 si asta nu 1. Daca e pus la punct nu are de ce sa consume
|
Re: Motor C20XE pe cielo
Multumesc pentru ponturi si sfaturi in special ERD .
Deci... pentru cine mai are nevoie de informatii, le postez aici. Am primit confirmare ca NU trebuie nimic modificat la sasiul (lonjeroane, caroserie s.a.m.d.) masinii pentru a pune motorul c20xe. Motorul poate fi schimbat si pastrata cutia de fabrica cu care a venit cielo, F16CR si F16WR (asta din urma nu stiu sigur daca s'a pus pe cielo). Aceasta solutie nu este chiar optima deoarece cutia/planetarele nu rezista in timp la abuzuri :lol: ...dar, daca nu exista buget suficient si daca se doreste "simplificarea" transplantului, puteti opta pentru varianta aceasta. Motorul vine la fix pe cutie. Referitor la suporti... se pastreaza toti suportii si toate tampoanele de la cutie/motor cu care a venit masina din fabrica, este necesara schimbarea suportului de motor (bratul metalic) din partea distributiei. Acesta se inlocuieste cu un suport de motor de espero 1.8 :!: Daca se doreste si schimbarea cutiei, suportii se schimba cum am zis mai sus, dar este necesara si schimbarea planetarelor, fuzete, etrieri, discuri. OK, ca am rezolvat partea asta... hai sa mergem mai departe, poate cea mai complicata etapa este instalatia electrica... incepe cineva sa ne impartaseasca din experienta :?: :idea: |
Re: Motor C20XE pe cielo
4000 lei n-o sa-ti ajunga NICEODATA. ti s-a mai spus .Ca sa schimbi motorul nu-ti trebuie decat suportul de motor de espero de 1.8. Chiar daca schimbi si cutia, suporti merg cei pe care ii ai si trebuie schimbata si timoneria de la cutie .
eu am model din 2005 si la instalatia electrica sa mucit 2 zile + multi nervi( instalatia e diferita fata de modelele mai vechi). AC nu mai ai loc sa-l pui. PS. eu am schimbat tot ce se putea schimba in afara de puntea spate cu discuri, SI NEAVAND FRANE( adica deloc) ma costat foarte scump - TOTUL( masina + toata investitia) - |
Re: Motor C20XE pe cielo
Cel mai bine cred ca e sa cumperi cu totul un astra GSI (nu stiu daca s-a pus motorul asta) sau un kadet gsi. Si iei de pe el tot: motor, cutie, instalatie electrica, arcuri, amortizoare, jante (daca are) ce mai ai nevoie, bord lcd, scaune recaro, bancheta cu aceeasi tapiterie, punte spate discuri si mai gasesti... ce iti ramane, daca nu ai ce face, le mai dai sa mai scoti din bani... cam 1000 - 1500 euro cel mult ar trebui sa te ajunga o masina de genul asta, adusa de pe afara, neinmatriculata. Cam asa am vazut eu preturile, dar cred ca in motoare mai trebuie bagati banuti...
|
Re: Motor C20XE pe cielo
Multumim pentru "interventie" YELLOW :-) ...vad ca esti din Eforie, poate ne intalnim si noi intr'un weekend sa'ti vad si eu masina ...asta daca ai cielo 20xe cum deduc din ceea ce ai postat.
Ma bucur sa vad ca apar interventii de la oameni care au trecut prin "cosmarul" discutat aici. De ce zici tu ca nu ajung banii astia ? uite, eu fac un calcul jos si corecteazama daca gresesc :oops: Motor complet + curie + planetare = 500 Euro Timonerie CV. (eu stiam ca se poate pastra timoneria de la vechea cutie... da nu'i problema, o schimbam) = 30 Euro Adus motorul in CT (sa zicem ca'l gasesc la buc.) = 100 Euro Suport motor espero = 50 Euro Modificari evacuare = 80 Euro Schimbat consumabile motor (ulei filtre... ) = 150 euro Un total aproximativ = 3776 lei :-) ...nu stiu ce sa zic, stiu ca e o operatie costisitoare, nu am decat 4000 lei, pot pune la bataie si 8000 lei dar eu zic ca ma pot incadra in 40. mil. AC'ul este ceva de munca la el dar asta nu inseamna ca nu mai poate fi pus pe masina, vezi ERD. |
Re: Motor C20XE pe cielo
Quote:
|
Re: Motor C20XE pe cielo
Gasesti calibre si mai ieftine.... dar sa stii ca sunt masini alergate rau si tot odata nici motorul nu e tocmai in regula... Eu te-as sfatuii inainte sa il arunci pe masina sa il desfaci si sa vezi tu ce e in el, nu sa te iei dupa unu si altu....
E o parere! |
Re: Motor C20XE pe cielo
Cand iei informatii si te uiti pe net..totul pare usor...crede-ma..dar cand icnepi sa o desfaci...crezi ca e noua?nu mai e totul la fel,apar tot felul de probleme,de chitibusuri care iti incurca enorm treaba...tu ai facut calculul doar la piese,insa manopera?sa si vrei si singur nu te descurci..Eu am stat 2 zile sa mut motor de 16v 1.5 de pe nexia pe cielo...nu era nevoie de suporti de nimic modificat...decat evacuarea a trebuit modificata,si sistemul de racire putin..nu mai veneau niste conducte de apa la fel...depinde de la masina la masina si de la om la om...ai grija ce faci,eu iti doresc bafta si chiar sa faci ceva,nu doar sa ramana vorbe si un thread uitat pe aici !
|
Re: Motor C20XE pe cielo
1 Attachment(s)
Nu ma astept sa fie o treaba usoara, stiu ca o sa am ceva de furca... dar... hei, nu sunt nici primul nici singurul care face treaba asta, o scot la capat cumva. Un lucru este cert, nu va ramane 1.5 8v pe masina asta ! Am montat jantele si suspensia ieri, dau belea pe masina :-P ...abia astept sa urc motorul.
Asteptam inca sfaturi pentru instalatia electrica. Atasez o poza :-) |
Re: Motor C20XE pe cielo
Foarte frumoasa masina. Un xenon ar merge bine de tot...
Pana acolo...sa stii ca ai putea face ceea ce a spus Banzay mai sus...iei o masina donatoare si iti faci tu cum vrei masinuta ta, iar restul ce ramane mai recuperezi din investitie...Nu ai fi primul care face asta! |
Re: Motor C20XE pe cielo
Multumesc pentru laude :D ...cand am facut poza, masina nu avea suspensia montata, acum este ceva mai joasa, nu mai am nici nr. ala de inmatriculare, ghici ce nr. am :-P
in fine... ca suntem la capitolu "instalatia electrica" am stat si m'am gandit io asha :lol: ...de ce nu pot folosii instalatia electrica a masinii cu calculatorul care il are acum ? ...exact, ai inteles bine, de ce nu pot folosii calculatorul si instalatia electrica de la motorul 1.5 8v ? Princicpiul de finctionare este asemanator fara diferente majore (la o prima privire), avem tot ICV, VSS... s.a.m.d. , avem 90% aceeasi senzori pe ambele motoare, tot 90% din ei, primesc si trimit aceleasi valori calculatorului. Pur si simplu calculatorul nu va sti ca a fost schimbat motorul, el va functiona ca si cum ar avea motorul de 1.5. Trimite acelasi semnal la ICV, trimite acelasi semnal la injectoare, timpul de deschidere al lor este acelasi dar cantitatea de benzina injectata o sa fie mai mare deoarece injectorul are capacitate mai mare... in fine... ce ziceti ? se poate ? de ce da si de ce nu ? :lol: Bafta all. |
Re: Motor C20XE pe cielo
Nu stiu cat se 'pupa' ECM de 1.5 cu senzorii, motorul de 1.5. Sunt diferente dintre ECM 1.5 8v si 16v (am impresia)... La fel, ecm pt masini cu cutie automata si manuala, zic unii ca ar fi diferite... Dar de la 2.0 opel vs 1.5 daewoo.
Offtopic: Hai fa-ti si tu un thread la "masina mea" si pune niste poze si cu interiorul sa vedem :) |
Re: Motor C20XE pe cielo
banzay....la mine cand am pus 16 v pe celo..nu am schimbat la instalatie electrica absolut nimic...totul a venit la fel..dar asta intre cele de 1.5 ...de pe opel pe cielo..sigur se muta instalatia
|
Re: Motor C20XE pe cielo
Iti spun eu sigur ca nu va merge cu instalatia electrica si ECM-ul de 1.5. Nu a mers (din sursa sigura) ECM de 1.8 8v cu motor de 2.0 tot 8v. Sunt cateva fire in plus la SFI, se pastreaza din electrica de 1.5 (cum ai spus si tu) dar se adauga cateva fire.
PS: nu ma intreba care pentru ca asta chiar nu stiu. |
Re: Motor C20XE pe cielo
Bugetul de 4000 RON cu siguranta nu iti va ajunge! Iti spun din experienta! Cutia de Cielo merge daca nu vrei sa abuzezi prea mult de putere! Evacuarea trebuie sa o schimbi (trebuie cel putin 50 mm diametru), franele la fel, deci cu siguranta nu te incadrezi la banii aia!Cat despre electrica nici sa nu te gandesti sa folosesti instalatia de motor de daewoo si sa stii ca sunt foarte diferite motoarele (MAF,Knock sensor, RPM sensor, Hall sensor,etc). Cat despre consum ..... ma indoiesc ca vei scoate sub 13% mai ales ca nu vrei sa refaci motorul si vrei sa folosesti cutia de cielo ........
Parerea mea este ca daca vrei sa folosesti masina zi de zi si vrei sa investesti f putin iti recomand sa vinzi cielo si sa te orientezi catre Calibra care e o masina cu mult peste Cielo(cel putin mie mi-a parut rau de ea ca am stricat-o pt cielo) si investitia e minima! Bafta! |
Re: Motor C20XE pe cielo
...am inteles referitor la instalatia electrica, difera destul de mult, cred ca este posibil sa pornesti motorul si sa'l faci sa mearga dar va merge nasol... in fine, ramanem la inlocuirea instalatiei electrice si a calculatorului.
mad max ...eu tot am sa incerc sa ma incadrez in buget, repet, bani am, am mai mult de 4000 lei nu este problema, dar incerc sa ma incadrez in astia 4000. Evacuarea nu este un MUST , nu este obligatoriu sa am evacuare cap coada inox la borla de 50 mm, sa fim seriosi, merge si aia stoc de pe cielo, ca nu va scoate motorul maximum de putere cu evacuarea asta este alta poveste, dar merge, cel putin provizoriu. La frane... cu 300 lei am luat deja etrieri, placute si discuri de astra (256mm) este suficient. |
Re: Motor C20XE pe cielo
Evacuarea standard de pe SFI este de 50 mm! Cu 45 e cam nasol .... intr-un final tot va trebui sa faci si pasul asta! Piesele de SFI nu mai sunt la fel de ieftine ca cele de G15MF, ci dublu,chiar triplu uneori! Cand pui motorul trebuie macar sa ii schimbi distributia (daca se rupe iti indoaie toate cele 16 supape rezulta o cheltuiala de aprox 300e) si ambreiajul ... ceea ce inseamna aprox 6mil distributia si 7 mil ambreiajul, deci 13 mil. Mai pune manopera la mecanica, manopera la electrica,costurile de deplasare dintr-un service in altul cu masina pe platforma ..... plus ca nu stii ce probleme mai apar ... si o sa intelegi ca socotela de acasa nu se potriveste cu cea din targ! Asa am inceput si eu cu 60 mil in mana si am ajuns la costuri mult mai mari ....
Imi mentin afirmatia conform careia te sfatuiesc sa te orientezi catre o calibra. Numai bine! |
Re: Motor C20XE pe cielo
Am gasit un post interesant pe opel club... pentru el trebuie sa ii multumim user-ului Muad'Dib:
"Cum sa schimbi motorul din C16NZ in C20NE" In primul rand, lista cu ce trebuie achizitionat: - ... motorul C20NE (daah!) - Cutia de viteze. Regardless de ce mai spun unii (vezi polemica de pe forum autoshow sau de pe carweb), cutia F13 care e pe C14/16NZ NU merge pe motorul de 2 litri. Small block versus Big Block. Ca duce sau nu duce cuplul marit, e de discutat, insa NU SE POTRIVESHTE in veci. - Daca iei cutia, ia si planetarele; - Daca iei planetarele; ia si fuzetele (cu tot cu arcuri, ca magaoaia e mai grea; beton ar fi sa schimbi si amortizoarele); planetarele de F16 sunt mai groase si nu intra in fuzetele de Vectra 1,6i. - Alternatorul (aici, motivul de incompatibilitate este fulia. C16NZ foloseshte curea cu canale, C20NE foloseshte trapezoidala. Daca esti un pic de mini-tehnicus, pui o fulie de dacie. Eu l-am schimbat cu totul.) - Instalatia electrica A MOTORULUI + ECU. Aici dezvolt un pic, ca unul din motivele pentru care lucrarea mea a durat 2 saptamani a fost faptul ca am muncit k disperatul sa schimb toata instalatia electrica a mashinii. NU TREBUIA SA FAC ASTA! Eu am facut-o, pentru ca meseriashii (si ma refer aici si la cei de renume, de genul AdCiel Zarneshti) mi-au spus ca trebuie schimbata. Ei bine, ceea ce trebuie schimbat este doar electrica motorului, de la mufa mare rotunda de langa baterie pana la ECU, situat in habitaclu zona pasagerului din dreapta. - Cutia de relee de deasupra pompei de frana. C16NZ nu o are, si e nevoie de ea pt. a adaposti releul de pornire. Care trebuie luat si el. - Debimetrul de aer - Pompa de servodirectie. Cand o cumparatzi atentie la suportzi (sunt mai multre forme) shi la bucshile de prindere (sa fie ... prezente) - Vasule de expansiune. Cel vechi si cel nou sunt identice k forma, insa la motorul de 2 litri sunt 2 furtune de retur; eu am rezolvat provizoriu treaba montand un "T"-eu, si cumuland cele 2 retururi intr-un singur furtun. Totushi, nu stiu care sunt debitele de apa calda si daca solutia asta e prea buna, deci va trebui sa schimb si vasul. A nu se gauri vasul vechi pentru a i se monta un nou "shtiutz"; instalatia de racire e sub presiune, si crapa draq modificarea. - Bobina de inductie; C20NE cu Motronic 1.5 are nevoie de ambele mufe conectoare ale bobinei; daca pe vechiul C16NZ bobina avea deja 2 mufe dar folosea doar una singura (celalalta fiind acoperita cu un capac de plastic), suntetzi norocoshi: nu trebuie schimbata. La fel, daca luatzi un C20NE modelul vechi, el va folosi o singura mufa deci bobina veche e iar ok. - Galeria de evacuare + saxofon + sonda Lambda. Pozitia si tipul sondei difera de la C16NZ la C20NE. Alta mancare de peshte. - Pompa de benzina. O pompa de C20NE trebuie sa dea un minim de 2 litri/minut. Aia veche de C16NZ da in jur de 1,5 litri/minut. In viteza de evolutie a lucrurilor, am uitat sa cumpar si pompa asta mai puternica. Astfel incat, am realizat in momentul in care am pornit motorul ca merg inca cu pompa veche. Interesant este faptul ca motorul urca BINE in ture, nu are nici un fel de lag sau alte simptome de "malnutritie". Dar de schimbat tot o sa o schimb, k nu vreau surprize cand mi-e lumea mai draga si am am nevoie de FORTZA Acum observatiile: - ELECTRICA: Instalatia electrica a motorului se leaga de instalatia electrica a mashinii in 2 locuri: mufa rotunda de langa baterie si 3 mufe mici situate in mashina, pe stalpul fatza dreapta (langa ECU). 1) - Mufa rotunda: Daca mufa rotunda a instalatiei motorului C20NE nu se potriveste cu cea a mashinii (cazul meu), nu e probleme. La dezvelirea firelor in ambele partzi vetzi vedea ca sunt in acelashi numar si de culori combatibile; Daca mufele se potrivesc k forma dar nu la pini schimbati pozitia pinilor; daca nu se potriveste k forma (cazul meu, motorul C20NE provenind de la o Calibra si mufa aia rotunda avand muuuulti mai multi pini, chiar daca neocupati), luati mufa de la vechiul motor C16NZ, pistolul de lipit, tup termoretractabil si ... spor la treaba. Mare lucru nu e, sunt 5 sau 6 fire. 2) - Cele trei mufe din interiorul mahsinii. Aici e un pic tricky. Cand le-am aliniat, am constatat cu stupoare ca si pe instalatia mashinii si pe instalatia noului motor mufele sunt de tip "mama". Bineneteles, am pus cleshtele pe vechea instalatie de motor si am schimbat mufele mama cu cele vechi dupa acelashi principiu pin-la-pin (sau culoare-la-culoare Smile ) Restul nebuniei mele cu schimbatul intregii instalatii electrice a fost un vax inutil. Singura chestie buna care am obtinut-o a fost faptul ca la noua instalatie mufa CD-playerului era intreaga, spre deosebire de ce aveam inainte (cel de la care cumparasem mahsina lasase doar fire aiurea acolo, taind mufa). Chestie care ma oftica este ca nici pe noua instalatie nu am mufa de computer de bord. Tot cu DID-ul voi defila. ... ce mai era... A! FIRUL DE MASA Greu mi-a picat k, in momentul primei chei de pornire, sa se intample ... NIMIC. Din masuratori totul era ok, insa electromotorul nu vroia sa invarta volanta de nici un fel. L-am dat jos, i-am pus firele, am dat cheie si ... mergea (in gol). Pus la loc in motor, iar nimic. Beleaua este urmatoarea: la C16NZ, firul ala gros de la borna '-' duce direct la electromotor; la C20NE nu e decat un fir scurt ce duce de la baterie la caroserie. Astfel, deshi aparatul de masura indica tensiune, fara firul de masa ala gros ce se prinde pe cutia de viteze electromotorul nu pleaca, therefor motorul nu mishca. |
| All times are GMT +2. The time now is 10:46. |
- Copyright 2026 4Tuning