Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Subwoofere (https://forum.4tuning.ro/390-subwoofere.html)
-   -   intrebare incinta subwoofer (https://forum.4tuning.ro/390-subwoofere/16200-intrebare-incinta-subwoofer.html)

guest 20-04-06 16:02

intrebare incinta subwoofer
 
am doua difuzoare de sub. fisa tehnica recomanda cutii sealed de 4.8 - 5.3 litri pentru 1 difuzor.

eu as vrea sa bag 2 difuzoare intr-o cutie. am bagat datele lor in mai multe programe, si am primit rezultate care mai de care mai interesante. doua exemple doar, unul zice 5 litri pentru amindoua, altul zice 30 (vorbim tot de cutii sealed).

care o fi solutia corecta ? in documentatia lor scrie ca pentru mai multe intr-o cutie sa ma adresez producatorului, dar acesta n-are chef sa-mi raspunda.

sigur, am varianta sa fac o cutie de 10 litri si sa pun la mijloc un perete, practic rezultind doua cutii lipite, dar e mai complicat.

parametrii difuzoarelor sint:

Z=4
Fs=36700
Pe=75
Re=3.42
Xmax=0.0076
Qms=0.028
Qes=0.503
Qts=0.477
Sd=0.0135
Vas=9.68
Dia=0.143

ce parere aveti ? am rascolit netul de m-am plictisit, am fost si la 20 de firme care fac incinte, nu mi s-a parut nici unul ca ar sti exact ce face, toti lucreaza dupa ureche :(

decibels 20-04-06 17:04

Re: intrebare incinta subwoofer
 
Cred ca ar trebui sa respecti recomandarile de pe fisa producatorului. Daca vrei sa faci o cutie pt ambele difuzoare iti recomand sa faci un perete despartitor intre cele doua difuzoare, fiecare incinta sa respecte litrajul recomandat.

vpower16v 20-04-06 18:14

Re: intrebare incinta subwoofer
 
primul lucru.....c difuzoare sunt???? jl 6w0??? cumva?

saxo 20-04-06 19:29

Re: intrebare incinta subwoofer
 
Quote:

Originally Posted by vpower16v
primul lucru.....c difuzoare sunt???? jl 6w0??? cumva?

Cred ca l-ai "PRINS" !!:D

saxo 20-04-06 19:37

Re: intrebare incinta subwoofer
 
@guest
Cind ai nevoie de sprijin din partea producatorului, in primul rind trebuie sa contactezi importatorul oficial local.
L-ai contactat ?

vpower16v 20-04-06 20:35

Re: intrebare incinta subwoofer
 
mda..mie k l am prins :).....guest....renunta si tu la 4L si mergi cu doua incinte bass reflex 7,1Lx2 ....sunt difuzoare destul d periculoase , nu o sa regreti cei 4L in plus , ps: mergi p litrajul recomandat d producator ,nu este cel mai bun din punct d vedere acustic , dar este cel mai sigur ,nu orice "instalator" este calificat sa conceapa o incinta cum nu toate programele sunt bune ;)

ReLLaXX 21-04-06 11:21

Re: intrebare incinta subwoofer
 
Cred ca pana la urma cele mai bune incinte sunt facute dupa ureche, daca urechile sunt bune. :lol:

Ground Zero 21-04-06 13:23

Re: intrebare incinta subwoofer
 
Quote:

Originally Posted by guest
am doua difuzoare de sub. fisa tehnica recomanda cutii sealed de 4.8 - 5.3 litri pentru 1 difuzor.

eu as vrea sa bag 2 difuzoare intr-o cutie. am bagat datele lor in mai multe programe, si am primit rezultate care mai de care mai interesante. doua exemple doar, unul zice 5 litri pentru amindoua, altul zice 30 (vorbim tot de cutii sealed).

care o fi solutia corecta ? in documentatia lor scrie ca pentru mai multe intr-o cutie sa ma adresez producatorului, dar acesta n-are chef sa-mi raspunda.

sigur, am varianta sa fac o cutie de 10 litri si sa pun la mijloc un perete, practic rezultind doua cutii lipite, dar e mai complicat.

parametrii difuzoarelor sint:

Z=4
Fs=36700
Pe=75
Re=3.42
Xmax=0.0076
Qms=0.028
Qes=0.503
Qts=0.477
Sd=0.0135
Vas=9.68
Dia=0.143

ce parere aveti ? am rascolit netul de m-am plictisit, am fost si la 20 de firme care fac incinte, nu mi s-a parut nici unul ca ar sti exact ce face, toti lucreaza dupa ureche :(

Eu nu cred ca "nu are chef"... sa iti raspunda, ci doar sunt foarte ocupati avand in vedere ca suntem in Ajunul Pastelui.
Nu ne-ai spus despre ce subwoofer-e este vorba. Sunt mai multe care se incadreaza in aceste volume foarte mici...
Daca vrei sa folosesti doua, atunci contruiesti o incinta cu doua compartimente, fiecare compartiment avand acelasi litraj.
De obicei, cu cat maresti volumul incintei, depasind recomandarile producatorului, obtii o extensie pe sub-bas, dar pierzi din atac si per ansamblu din calitatea sunetului...
Oricum nu este bine sa exagerezi marind prea mult volumul.
Cel mai bine este, precum ti s-a recomandat sa apelezi la importator. Sunt sigur ca va avea un raspuns pentru tine.

Anumite lucruri, chiar daca par complicate, nu te lasa prada lenei sau superficialitatii... si mergi pana la capat cu gandul la rezultatul final.

Daca ne spui si ce brand/model ai ales, poate reusim sa iti dam o sugestie.

guest 21-04-06 14:18

Re: intrebare incinta subwoofer
 
da, este vorba de jl audio 6w0 (dupa cum scria pe celalalt topic :P)
cine este importatorul oficial ? cei de la wizards mi s-au parut, sincer, cei mai amatori dintre toti pe care i-am vazut. ei fac cutiile la ochi, ca sa se potriveasca pe masina, nu sa respecte volumul. i-am intrebat de citeva difuzoare care m-ar fi coafat mai bine de la JL si mi-au zis ca modelele respective NU EXISTA, desi eu aveam pdf-urile in brate cu specificatiile lor :)

nu asta conteaza, conteaza sa iasa incinta corespunzatoare. la ei ies frumoase, nimic de comentat, dar am vazut una chiar pentru 6w0 pe dinauntru... nici urma de material absorbant sau alte cele, o cutie goala de pal (nici macar MDF). mie nu mi-au inspirat incredere, poate erau intr-o zi proasta sau poate am nimerit eu cind era singurul amator din echipa la servici, nu stiu, cert este ca n-am incredere sa-mi construiasca ei cutia.

mai exista o varianta cu cutia din fibra, ca sa se muleze exact pe spatiul din masina. asta o fi o solutie buna ? fibra e elastica, nu vibreaza ? parca ideea incintei este sa absoarba cit mai bine vibratiile si sa lase doar membrana sa le genereze.

si inca o intrebare si gata: mi-au zis mai multi ca pentru 2 subwoofere cea mai interesanta varianta este sa le pun "cap in cap", adica in antifaza si sa bata unul in celalalt. ce fel de incinta se face in cazul asta, una cu doua porturi (unul in fiecare semi-incinta) sau cum ?

multumesc inca o data pentru pareri

vpower16v 21-04-06 14:49

Re: intrebare incinta subwoofer
 
fibra de sticla este fff rezistenta ,cel putin dak este facuta cum trebuie ,iar "parca ideea incintei este sa absoarba cit mai bine vibratiile si sa lase doar membrana sa le genereze"...da asa este ,tocmai din cauza asta incinte trebuie sa fie cat mai rigide posibil , "cap in cap" se cheama montaj isobaric ,si nu sunt puse in anti faza k sa bata unu in celalalt pt k s ar rupe ..nu?? din contra sunt in sistem push-pull , unu impinge altu trage adik se misca in acelasi sens , acest montaj este ff folosit pt k se injumatateste volumul necesar unei incinte pt un difuzor ,dar nu este atat d eficient in decibeli ..ele devin eficiente d la >4 difuri...

vpower16v 21-04-06 14:51

Re: intrebare incinta subwoofer
 
http://mobile.jlaudio.com/support_pages.php?page_id=152
http://mobile.jlaudio.com/support_pages.php?page_id=153

asa mai p scurt ;)

guest 21-04-06 15:12

Re: intrebare incinta subwoofer
 
Quote:

Originally Posted by vpower16v
fibra de sticla este fff rezistenta ,cel putin dak este facuta cum trebuie ,iar "parca ideea incintei este sa absoarba cit mai bine vibratiile si sa lase doar membrana sa le genereze"...da asa este ,tocmai din cauza asta incinte trebuie sa fie cat mai rigide posibil , "cap in cap" se cheama montaj isobaric ,si nu sunt puse in anti faza k sa bata unu in celalalt pt k s ar rupe ..nu?? din contra sunt in sistem push-pull , unu impinge altu trage adik se misca in acelasi sens , acest montaj este ff folosit pt k se injumatateste volumul necesar unei incinte pt un difuzor ,dar nu este atat d eficient in decibeli ..ele devin eficiente d la >4 difuri...

da, asta vroiam sa zic si eu, stau cap in cap si unul impinge, celalalt trage :)

Ground Zero 21-04-06 15:12

Re: intrebare incinta subwoofer
 
Precum s-a mentionat anterior,
Cuplajul izobaric nu te avantajeaza absolut deloc. Sunt foarte mici pentru astfel de aplicatii in auto. Eu personal le-as incastra in portierele fata... :-)... la cat sunt de mici su avand in edere performantele lor, va suna grozav, sunt sigur!
Si sunt sigur ca la acesata intrebuintare s-au gandit si producatorii atunci cand le-au conceput!
Referitor la constructia incintei, se pot realiza la noi in Turnu Severin - Pro Vision. MDF de 18/22mm, imbinare prin frezare cu dibluri plate/aracet/suruburi confirmatoare, mocheta import Italia, conectori import Italia, cabluri 2 x 2,5 OFC Aurix - import Korea, material fonoabsorbant fie burete profilat fie sintetic sau chiar lana de oaie!
daca doresi imagini cu cateva incinte produse de noi, contacteaza-ma pe mp.
daca se realizeaza din fibra de sticla, dar este construita asa cum trebuie, este OK!

guest 21-04-06 15:24

Re: intrebare incinta subwoofer
 
adica nu le-am facut un bucuresti pe 1 milion bucata si o sa le fac tocmai la severin, fara sa pot sa stau linga voi si sa va bat la cap si sa platesc oricum mai mult ? :)

cit ma costa sa-mi spui o dimensiune pentru o cutie cu o singura camera pentru doua astfel de difuzoare ?

o cutie sint in stare sa construiesc si sa o incleiez + intaresc cum trebuie. daca nu gasesc ceva clar, o sa apelez la 2 cutii lipite sau 1 cutie mare cu un perete dublu la mijloc si gata... :(

guest 21-04-06 15:30

Re: intrebare incinta subwoofer
 
m-am gindit si la usi, dar din pacate usile mele sint prea subtiri, nu vreau sa le "umflu" pentru asta si nici sa trec (iarasi) prin calvarul trasului de fire prin burdufele de cauciuc dintre usi si stilpi. prefer ceva simplu si fara prea multe locuri pentru posibile erori/defectiuni. as fi vrut ceva in genul stealthbox de la jl audio, dar frumosii de la wizards mi-au zis ca nu exista difuzoare 8IB4 (infinite baffle) si ca de fapt stealthbox (care nu e cutie, ci doar o aparatoare) ar contine 8w0. pfff ! :) problema este ca cutiile paralelipipedice de 5l pentru 6w0 nu incap acolo... din cauza unor ranforsari la caroserie si a profilului mochetei. mai am o varianta cu o cutie lunga si putin inalta pe toata latimea placii de sub luneta. probabil o sa mai dureze o vreme pina aleg solutia... :)

saxo 21-04-06 16:09

Re: intrebare incinta subwoofer
 
Pun pariu pe un SUC ca ai un BMW seria 3 ....

guest 21-04-06 16:27

Re: intrebare incinta subwoofer
 
da, mare pariu, ca am dat destule detalii, mai ca n-am scris exact :P

acum probabil o sa primesc de la 10 persoane teoria ca "in bmw seria 3 nu ai cum sa se auda bine decit daca te duci la o firmaaaaa (de exemplu firma meaaaaaaa) si sa dai foaaaarte multi baaaaaaani" :) nu, multumesc, am auzit astea de prea multe ori si m-am distrat binisor :)

saxo 21-04-06 20:37

Re: intrebare incinta subwoofer
 
Quote:

Originally Posted by guest
da, mare pariu, ca am dat destule detalii, mai ca n-am scris exact :P

acum probabil o sa primesc de la 10 persoane teoria ca "in bmw seria 3 nu ai cum sa se auda bine decit daca te duci la o firmaaaaa (de exemplu firma meaaaaaaa) si sa dai foaaaarte multi baaaaaaani" :) nu, multumesc, am auzit astea de prea multe ori si m-am distrat binisor :)

Hai sa stabilim niste lucruri cit se poate de CLAR :

-Forumul 4tuning NU este chat !
-Nu cred ca va incerca cineva sa-ti raspunda, pentru simplul motiv ca nu meriti .
-Niste oameni si-au pierdut timp pretios incercind sa te ajute : GZ care e unul din cei mai buni fabricanti de incinte auto in Ro., Wizards care sunt importatori JL si ti-au explicat ca PDF-ul respectiv poti sa-l faci avion ca difuzoarele respective nu se mai vind decit in acea configuratie, vpower16v care e un foarte bun specialist in incinte, etc...
-Daca nu ai ce face, du-te mai baiatule si cumpara-ti MDF, pendular, o carte din care sa incerci sa pricepi cum se calculeaza o incinta si nu mai bate cimpii. Fa-ti singur "ieftin" ce ai nevoie si nu mai cere sfaturi pe care nu le apreciezi oricum.

Considera oricum ca ai primit un avertisment.

vpower16v 21-04-06 21:23

Re: intrebare incinta subwoofer
 
guest.....nu fii rautacios ...k lumea vrea sa ajute....stiu cum e la romani ,dar aici lumea doar vrea sa ajute...;) si acuma ...d pomana vrei tu sa iti faci singur anumite chestii dak nu stii sa le faci corect...d aia exista forumurile...

guest 25-04-06 08:25

Re: intrebare incinta subwoofer
 
@saxo

multumesc pentru avertisment si in special pentru ton, e foarte potrivit pentru un moderator.

eu am scris destul de CLAR ca nu vreau sa ma duc la firme sa-mi faca cutii, ci vreau niste informatii ca sa le fac singur. nu inteleg cu ce te-a deranjat atit de tare asta si de ce o iei atit de personal ? ce chat ? ce apreciere ? am multumit pentru raspunsuri, citeste mai bine.

wizards, o fi el importator (ramine de vazut cit de oficial, pentru ca nu exista in nici o lista oficiala), dar atita vreme cit eu am discutat cu producatorul si produsul pe care-l cautam eu exista pe stoc un USA iar wz pretind ca nici n-a existat vreodata un difuzor cu acel cod, sa ma scuzi, e o dovada foarte buna de seriozitate. . lucrezi cumva la wizards sau de ce te-ai atacat in halul asta ? parca in semnatura ta e trecuta o alta firma.

poate-mi recomanzi si mie o carte despre incinte, ca in definitiv despre asta vorbim pe topic.

multumesc inca o data celor care au raspuns

saxo 25-04-06 10:36

Re: intrebare incinta subwoofer
 
guest

Lipsa ta de consideratie vis-a-vis de importatori, dealeri, etc. te priveste personal si ai tot dreptul sa o ai. Ce nu ai, e dreptul de a vorbi despre ea pe un forum public.
Ai primit explicatii cu privire la acele difuzoare de la importator, si nici acum se pare ca nu ai inteles ca nu se vind ca atare, ci numai impreuna cu acele pseudo-incinte. In plus ii mai iei si peste picior ! Cu GZ la fel, etc..
Ce nu ai inteles, ( si va trebui sa intelegi daca vrei sa activezi pe acest forum ), e ca toti cei care discuta in aceasta sectiune sunt pasionati de car-audio, si rolul discutiilor e de a se ajuta intre ei. Ori pentru asta e nevoie de respect reciproc si de aprecierea efortului depus de fiecare in acest sens.
Ce nu intelegi iar, e ca un sfat il poti primi numai din partea cunoscatorilor, adica a profesionistilor !
Uita-te pe forumul de fata si vezi cit de mult ne ajutam intre noi, dar in mod civilizat !
Poti sa rizi in sinea ta de oricine, dar in cazul asta nu te astepta de la ajutor din partea lor.
De atacat, stai linistit ca nu ma atac. Atita doar ca nu voi permite acest stil de abordare a subiectelor.

guest 25-04-06 11:00

Re: intrebare incinta subwoofer
 
saxo,

ca sa fie clar ce-i cu stealthbox si wz, poate nu m-am exprimat corect prima oara: wz mi-a spus ca, citez: "stealthbox nu contine difuzoare 8IB4, nu exista difuzoare cu acest cod, nici n-au existat vreodata, de fapt in ele se afla difuzoare 8w0".

linkuri: http://mobile.jlaudio.com/pdfs/8-12IB4_BDS.pdf specificatii 8ib4
Quote:

The IB line of subwoofers have been designed to work in infinite baffle applications. They are also well suited for midbass applications
exclus montarea in incinte inchise sau semiinchise.

8W0 http://mobile.jlaudio.com/pdfs/9183.pdf , recomandat pentru incinta sealed de 10.6 litri sau ported de 21.2 litri, exclus pentru infinite baffle.

intr-adevar, 8ib4 nu se mai fabrica dar este pe stoc (atit ca difuzor separat cit si ca stealthbox) in USA, am pret si termen de livrare de la jl audio.


Quote:

Contains two 8IB4 subwoofers in a semi-enclosed infinite baffle setup.

acestea sint faptele, fara parerea mea personala. imi cer inca o data scuze daca am ofensat pe cineva prezentindu-le, dar asta e realitatea. sper ca acum lucrurile sint mai clare si nervii se mai calmeaza :)

nu stiu de ce apare cu font mai mare, cind editez apare normal :([/SIZE][/FONT]

saxo 25-04-06 11:23

Re: intrebare incinta subwoofer
 
Adu-ti aminte ca intr-un mail, chiar eu ti-am spus ca exista acele "incinte". E adevarat ca nu au fost aduse de cei de la wizards neavind comenzi.
Daca vrei o parere personala, nu cred ca o incinta facuta va suna mai bine decit acele http://mobile.jlaudio.com/products_s...l.php?fit_id=2 .
Chiar daca nu-i placut sa auzi, trebuie sa stii ca intr-adevar masina ta nu e deloc "prietenoasa" la capitolul audio. Varianta JL de mai sus e una din putinele care pot face ceva util fara sa modifici sau sa tai ceva prin masina.

O alta varianta ar mai fi, ( daca ai in spatele cotierei loc de schiuri ) un difuzor free-air, sau o cutie band-pass cu portul care sa iasa prin acel loc.

Lucrarea nu e complicata, poti s-o faci si singur. Importanta e alegerea solutiei si a componentelor, functie de ceea ce vrei sa obtii si de bugetul care-l ai.

Daca nu vrei sa risti in privinta incintei, asa cum spunea si vpower16v, mergi pe litrajele recomandate de producator.

p.s.
daca vrei, micsorez eu fonturile

guest 25-04-06 11:37

Re: intrebare incinta subwoofer
 
da, te-as ruga sa micsorezi fonturile, arata urit asa, multumesc.

pentru incinte m-am apucat sa fac teste. o sa incerc cei 5 litri recomandati de ei, apoi mai mult si mai putin. din ce am citit la ei pe site, nu ar conta foarte tare forma in sine a incintei, ma gindeam sa fac una inalta cam cit difuzorul dar intinsa ca suprafata.

si totusi... stie cineva care ar fi o regula cit de cit pentru construirea unei singure incinte pentru doua difuzoare ? macar ceva de genul "volum mai mic decit dublul volumului unei incinte simple" (sau mai mare).

din pacate n-am cotiera spate, dar cind o s-o am spatiu respectiv va fi ocupat de ski hatch.

am mai vazut o solutie care mi se pare interesanta. o cutie mica de inaltime, care merge pe toata latimea placii de sub luneta si include ambele difuzoare. si-a facut cineva asa ceva ? o fi o idee buna ?

guest 25-04-06 12:00

Re: intrebare incinta subwoofer
 
ma refer la asa ceva:

http://www.bavariansoundwerks.com/im..._trunk_lrg.jpg

link: http://www.bavariansoundwerks.com/pr...I=344/_cid=156

saxo 25-04-06 13:52

Re: intrebare incinta subwoofer
 
Cea mai buna solutie e sa incerci mai multe variante de volum, incepind de la 5 litri in sus ( vezi pdf-ul difuzoarelor pentru volume ). Ideea e buna, singura problema e ca incintele sunt foarte mici si va fi greu sa le unesti intre ele.
La urma urmei faci 2 incinte si gata.

blak 25-04-06 17:58

Re: intrebare incinta subwoofer
 
Acum sa iti zic pe fatza... cred k le pui degeaba in portbagaj.... nu vei simti diferentza....
La BMW iti trebuiesc difuzoare pe masura..acele difuzoare merg f bin in portiera.... sunt niste difuzoare de calitate.... dar depinde cum le folosesti....
Eu sincer cred k nu te ajuta..dekt dak le folosesti in portiera....

GYM 25-04-06 22:38

Re: intrebare incinta subwoofer
 
Si eu sunt de aceiasi parere, intr-un BMW iti tre' putere sa sune cat de cat...nu te joci cu difuri de 6"

vpower16v 26-04-06 01:42

Re: intrebare incinta subwoofer
 
nu cunosc usile d la bmw sau configuratia sistemului audio frontal...si aici ma refer 2,3cai?...dar si eu as face aceelasi lucru le as pune in usa ....in acest fel o sa vina tot sunetul din fata si cred k o sa ai un sound stage bun

guest 26-04-06 08:12

Re: intrebare incinta subwoofer
 
sint mai multe configuratii, eu am 1 "woofer" la picioare (in stilp, nu in usa, adica e ca si inexistent) si 1 tweeter pe usa. mai exista unele cu acelasi woofer la picioare, dar pe usa cu 1 tweeter si 1 midrange. din pacate usa e prea subtire pentru a monta subwoofer fara a o "umfla" cumva spre interior, treaba pe care nu pot s-o fac.

cred ca ar mai merge in usile din spate, daca renunt la toata cursa geamului. o sa le demontez sa vad cit de adinci sint. oricum nu fac nimic iremediabil pina nu termin documentarea si testele, asa ca orice alte idei sint binevenite.

de ce am ales difuzoare atit de mici ? repet, din cauza spatiului. n-ar fi fost o problema sa arunc o cutie cu 2 oale de 30 cm si sa rup basii in doua, dar spatiul este critic in acest caz. daca as fi gasit, as fi luat de 10 cm diametru, ca sa le pun exact in incintele de fabrica si sa nu ma doara deloc capul. nu imi doresc de la aceasta masina sa cistig vreo competitie sau sa am putere exagerata, doar ceva mai multa calitate. sistemul de fabrica face fata acceptabil la muzica normala, dar cind frecventele coboara putin deja se simte nevoia unui sub.

saxo 26-04-06 08:43

Re: intrebare incinta subwoofer
 
Numai pentru completarea "gaurii" din spectru si tinind cont de faptul ca difuzoarele fata nu sunt amplificate, varianta cu 2 dif de 16 in incinte pe polita spate cred totusi ca e foarte potrivita si suficienta.
E o parere personala...

blak 26-04-06 10:28

Re: intrebare incinta subwoofer
 
Vrei sa sune..nu vrei sa umflii usa spre interior..nu vrei spatiu ocupat..... geamurile vrei sa se deschida.... schimba masina....
Deja knd vrei subwooer in masina .... trebuie sa acorzi un spatiu..etc...
Dak nu foloseste pur si simplu sistemul masinii ....
Eu te asigur k nu vei simti vreo diferentza dak le pui in portbagaj....

dog 29-04-06 18:22

Re: intrebare incinta subwoofer
 
ma nu stiu ce sa zic ,dar acu mai noi cei de la wizards au montat pe un S600,un super sistem.Cand am vazut masina pe strada am zis k sare in aer.super tare facuta.Si faza cu palu nu-mi vine sa cred.Am un prieten care si-a facut acolo incintele si i le-au facut din MDF ,rasinate intarite mochetate tot tacamul si se aude super bine.
In concluzie fa-ti niste bass reflex ca la cat de mici sunt incinta de presiune nu prea merge.ma rog vezi tu.
Dar cu wizards te contrazic..........Stiu cum lucreaza oameni ,sunt meseriasi parerea mea.

blak 30-04-06 10:39

Re: intrebare incinta subwoofer
 
Incinta de presiune???? cum se face k tipul asta de incinta nu il cunosc ..... face presiune mare? db multi???

bad_boy2k 30-04-06 13:08

Re: intrebare incinta subwoofer
 
io kre k face pufff... stii tu... ca blow-off-urile :))

blak 03-05-06 17:34

Re: intrebare incinta subwoofer
 
Eu ink sunt curios cum e cu incinta asta de presiune :)... db multi?

bad_boy2k 03-05-06 17:46

Re: intrebare incinta subwoofer
 
offffff.....si tu mei....chiar nimik nu stii???
iti explic io....are o gaura mica mica in spate...si in loc sa fie reflexul acolooo....e un furtun cu un compresor care baga aer compresat acolo...stii tu...din ala de umflat rotile.
asa...prin acest efeeect....iese multe decibele...numai ca se aude asa...Pufff...Pufff...Pufff....
sper ca acum ai inteles si ca nu trebuie sa ma repet!


:D :D :D :) :) :)

guest 06-05-06 09:42

Re: intrebare incinta subwoofer
 
si o intrebare serioasa: pe ce latura a unei incinte "sealed" trebuie sa montez conectorul electric, avind in vedere ca si el necesita o gaura marisoara ?
este suficient sa-l izolez cu silicon, sau trebuie astupata gaura cu ceva mai sofisticat ?

la prima incercare l-am montat pe unul din peretii laterali (cel mai mic al paralelipipedului), l-am izolat cu silicon iar restul de spatiu l-am umplut cu "plastic gun". urechile mele nu simt nimic rau, dar asta nu e o garantie ca am facut bine. prin documentatii n-am gasit nimic legat de pozitionarea si izolarea conectorului electric.

multumesc pentru orice sugestii constructive :rolleyes2

saxo 06-05-06 13:29

Re: intrebare incinta subwoofer
 
Ai facut foarte bine. Conectorul poti sa-l pui oriunde ( mai putin pe difuzor.......).
Numai siliconul era suficient, fara alte complicatii.

guest 07-05-06 19:03

Re: intrebare incinta subwoofer
 
am descoperit inca o intebare.

povestea:

am construit doua cutii identice (acelasi material, aceleasi dimensiuni, aceeasi metoda de asamblare etc). intr-una din ele am montat un difuzor astfel incit incinta sa fie 100% sealed. asta inseamna ca abia pot sa apas pe membrana difuzorului (da, stiu ca nu e bine, dar trebuia sa fac testul), aerul comprimindu-se si impingind-o inapoi. treaba asta am reusit-o dupa mai multe incercari, pentru ca erau diverse puncte prin care sufla. bun... deci una bucata cutie perfect sigilata. cutia nu este mochetata, este doar mdf-ul.

a doua cutie am mochetat-o, folosind prenadez pentru lipire. dupa cum am citit pe net, n-am decupat mocheta in dreptul gaurii pentru difuzor, ci i-am facut cu cutterul niste "raze", astfel ca au ramas citeva triunghiuri de mocheta care se pot impinge in cutie. acolo am infipt difuzorul, l-am prins cu suruburi, toate bune si frumoase. daca apas pe membrana, se duce destul de usor in jos. treaba asta mi se pare absolut normala, atita timp cit difuzorul este montat PESTE mocheta (n-am gasit nicaieri scris ca ar trebui sa decupez mocheta dupa diametrul exterior al difuzorului si sa-l montez pe cutie, iar mocheta sa fie imprejur).

rezultatul este ca, dupa urechea mea, cutia mochetata se aude mult mai bine decit cealalta. nu stiu cum sa explic si nici cum sa masor, dar cea fara mocheta dar sigilata mi se pare ca produce un sunet infundat, iar cea cu mocheta dar care nu e sigilata perfect se aude exact cum m-as fi asteptat din partea unui subwoofer.

intrebari:

- difuzorul se monteaza peste mocheta ? daca da, cum se poate asigura etanseitatea incintei ? la conectorul electric e simplu, fiind cilindric se poate izola cu silicon gaura. difuzorul find conic si nesuportind nici apropierea siliconului neintarit... nu vad o solutie de a-l pune peste mocheta si a pastra etanseitatea incintei

- e normal ca o cutie nemochetata sa se auda prost ? mocheta sau chiar prenadezul au un rol atit de important in dinamica sunetului ?

multumesc


All times are GMT +2. The time now is 19:08.

- Copyright 2026 4Tuning