Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Subwoofere

Reply
 
Thread Tools
Old 20-04-06, 17:02   #1
guest

Stage 4
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 292
Default intrebare incinta subwoofer

am doua difuzoare de sub. fisa tehnica recomanda cutii sealed de 4.8 - 5.3 litri pentru 1 difuzor.

eu as vrea sa bag 2 difuzoare intr-o cutie. am bagat datele lor in mai multe programe, si am primit rezultate care mai de care mai interesante. doua exemple doar, unul zice 5 litri pentru amindoua, altul zice 30 (vorbim tot de cutii sealed).

care o fi solutia corecta ? in documentatia lor scrie ca pentru mai multe intr-o cutie sa ma adresez producatorului, dar acesta n-are chef sa-mi raspunda.

sigur, am varianta sa fac o cutie de 10 litri si sa pun la mijloc un perete, practic rezultind doua cutii lipite, dar e mai complicat.

parametrii difuzoarelor sint:

Z=4
Fs=36700
Pe=75
Re=3.42
Xmax=0.0076
Qms=0.028
Qes=0.503
Qts=0.477
Sd=0.0135
Vas=9.68
Dia=0.143

ce parere aveti ? am rascolit netul de m-am plictisit, am fost si la 20 de firme care fac incinte, nu mi s-a parut nici unul ca ar sti exact ce face, toti lucreaza dupa ureche
__________________
A physics truck just turned over outside! There’s physics everywhere!
guest is offline   Reply With Quote
Old 20-04-06, 18:04   #2
decibels

Stage 3
 
decibels's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 109
Default Re: intrebare incinta subwoofer

Cred ca ar trebui sa respecti recomandarile de pe fisa producatorului. Daca vrei sa faci o cutie pt ambele difuzoare iti recomand sa faci un perete despartitor intre cele doua difuzoare, fiecare incinta sa respecte litrajul recomandat.
decibels is offline   Reply With Quote
Old 20-04-06, 19:14   #3
vpower16v

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 757
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: intrebare incinta subwoofer

primul lucru.....c difuzoare sunt???? jl 6w0??? cumva?
vpower16v is offline   Reply With Quote
Old 20-04-06, 20:29   #4
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: intrebare incinta subwoofer

Quote:
Originally Posted by vpower16v
primul lucru.....c difuzoare sunt???? jl 6w0??? cumva?
Cred ca l-ai "PRINS" !!
saxo is offline   Reply With Quote
Old 20-04-06, 20:37   #5
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: intrebare incinta subwoofer

@guest
Cind ai nevoie de sprijin din partea producatorului, in primul rind trebuie sa contactezi importatorul oficial local.
L-ai contactat ?
saxo is offline   Reply With Quote
Old 20-04-06, 21:35   #6
vpower16v

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 757
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: intrebare incinta subwoofer

mda..mie k l am prins .....guest....renunta si tu la 4L si mergi cu doua incinte bass reflex 7,1Lx2 ....sunt difuzoare destul d periculoase , nu o sa regreti cei 4L in plus , ps: mergi p litrajul recomandat d producator ,nu este cel mai bun din punct d vedere acustic , dar este cel mai sigur ,nu orice "instalator" este calificat sa conceapa o incinta cum nu toate programele sunt bune
__________________
ps: Cumpar vinyl-uri audiofile in stare buna, fara zgarieturi, rog seriozitate !

gen muzical cautat : manele
vpower16v is offline   Reply With Quote
Old 21-04-06, 12:21   #7
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: intrebare incinta subwoofer

Cred ca pana la urma cele mai bune incinte sunt facute dupa ureche, daca urechile sunt bune.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 21-04-06, 14:23   #8
Ground Zero
Guest

Stage 4
 
Ground Zero's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 291
Default Re: intrebare incinta subwoofer

Quote:
Originally Posted by guest
am doua difuzoare de sub. fisa tehnica recomanda cutii sealed de 4.8 - 5.3 litri pentru 1 difuzor.

eu as vrea sa bag 2 difuzoare intr-o cutie. am bagat datele lor in mai multe programe, si am primit rezultate care mai de care mai interesante. doua exemple doar, unul zice 5 litri pentru amindoua, altul zice 30 (vorbim tot de cutii sealed).

care o fi solutia corecta ? in documentatia lor scrie ca pentru mai multe intr-o cutie sa ma adresez producatorului, dar acesta n-are chef sa-mi raspunda.

sigur, am varianta sa fac o cutie de 10 litri si sa pun la mijloc un perete, practic rezultind doua cutii lipite, dar e mai complicat.

parametrii difuzoarelor sint:

Z=4
Fs=36700
Pe=75
Re=3.42
Xmax=0.0076
Qms=0.028
Qes=0.503
Qts=0.477
Sd=0.0135
Vas=9.68
Dia=0.143

ce parere aveti ? am rascolit netul de m-am plictisit, am fost si la 20 de firme care fac incinte, nu mi s-a parut nici unul ca ar sti exact ce face, toti lucreaza dupa ureche
Eu nu cred ca "nu are chef"... sa iti raspunda, ci doar sunt foarte ocupati avand in vedere ca suntem in Ajunul Pastelui.
Nu ne-ai spus despre ce subwoofer-e este vorba. Sunt mai multe care se incadreaza in aceste volume foarte mici...
Daca vrei sa folosesti doua, atunci contruiesti o incinta cu doua compartimente, fiecare compartiment avand acelasi litraj.
De obicei, cu cat maresti volumul incintei, depasind recomandarile producatorului, obtii o extensie pe sub-bas, dar pierzi din atac si per ansamblu din calitatea sunetului...
Oricum nu este bine sa exagerezi marind prea mult volumul.
Cel mai bine este, precum ti s-a recomandat sa apelezi la importator. Sunt sigur ca va avea un raspuns pentru tine.

Anumite lucruri, chiar daca par complicate, nu te lasa prada lenei sau superficialitatii... si mergi pana la capat cu gandul la rezultatul final.

Daca ne spui si ce brand/model ai ales, poate reusim sa iti dam o sugestie.
Ground Zero is offline   Reply With Quote
Old 21-04-06, 15:18   #9
guest

Stage 4
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 292
Default Re: intrebare incinta subwoofer

da, este vorba de jl audio 6w0 (dupa cum scria pe celalalt topic :P)
cine este importatorul oficial ? cei de la wizards mi s-au parut, sincer, cei mai amatori dintre toti pe care i-am vazut. ei fac cutiile la ochi, ca sa se potriveasca pe masina, nu sa respecte volumul. i-am intrebat de citeva difuzoare care m-ar fi coafat mai bine de la JL si mi-au zis ca modelele respective NU EXISTA, desi eu aveam pdf-urile in brate cu specificatiile lor

nu asta conteaza, conteaza sa iasa incinta corespunzatoare. la ei ies frumoase, nimic de comentat, dar am vazut una chiar pentru 6w0 pe dinauntru... nici urma de material absorbant sau alte cele, o cutie goala de pal (nici macar MDF). mie nu mi-au inspirat incredere, poate erau intr-o zi proasta sau poate am nimerit eu cind era singurul amator din echipa la servici, nu stiu, cert este ca n-am incredere sa-mi construiasca ei cutia.

mai exista o varianta cu cutia din fibra, ca sa se muleze exact pe spatiul din masina. asta o fi o solutie buna ? fibra e elastica, nu vibreaza ? parca ideea incintei este sa absoarba cit mai bine vibratiile si sa lase doar membrana sa le genereze.

si inca o intrebare si gata: mi-au zis mai multi ca pentru 2 subwoofere cea mai interesanta varianta este sa le pun "cap in cap", adica in antifaza si sa bata unul in celalalt. ce fel de incinta se face in cazul asta, una cu doua porturi (unul in fiecare semi-incinta) sau cum ?

multumesc inca o data pentru pareri
guest is offline   Reply With Quote
Old 21-04-06, 15:49   #10
vpower16v

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 757
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: intrebare incinta subwoofer

fibra de sticla este fff rezistenta ,cel putin dak este facuta cum trebuie ,iar "parca ideea incintei este sa absoarba cit mai bine vibratiile si sa lase doar membrana sa le genereze"...da asa este ,tocmai din cauza asta incinte trebuie sa fie cat mai rigide posibil , "cap in cap" se cheama montaj isobaric ,si nu sunt puse in anti faza k sa bata unu in celalalt pt k s ar rupe ..nu?? din contra sunt in sistem push-pull , unu impinge altu trage adik se misca in acelasi sens , acest montaj este ff folosit pt k se injumatateste volumul necesar unei incinte pt un difuzor ,dar nu este atat d eficient in decibeli ..ele devin eficiente d la >4 difuri...
vpower16v is offline   Reply With Quote
Old 21-04-06, 15:51   #11
vpower16v

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 757
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: intrebare incinta subwoofer

http://mobile.jlaudio.com/support_pages.php?page_id=152
http://mobile.jlaudio.com/support_pages.php?page_id=153

asa mai p scurt
vpower16v is offline   Reply With Quote
Old 21-04-06, 16:12   #12
guest

Stage 4
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 292
Default Re: intrebare incinta subwoofer

Quote:
Originally Posted by vpower16v
fibra de sticla este fff rezistenta ,cel putin dak este facuta cum trebuie ,iar "parca ideea incintei este sa absoarba cit mai bine vibratiile si sa lase doar membrana sa le genereze"...da asa este ,tocmai din cauza asta incinte trebuie sa fie cat mai rigide posibil , "cap in cap" se cheama montaj isobaric ,si nu sunt puse in anti faza k sa bata unu in celalalt pt k s ar rupe ..nu?? din contra sunt in sistem push-pull , unu impinge altu trage adik se misca in acelasi sens , acest montaj este ff folosit pt k se injumatateste volumul necesar unei incinte pt un difuzor ,dar nu este atat d eficient in decibeli ..ele devin eficiente d la >4 difuri...
da, asta vroiam sa zic si eu, stau cap in cap si unul impinge, celalalt trage
guest is offline   Reply With Quote
Old 21-04-06, 16:12   #13
Ground Zero
Guest

Stage 4
 
Ground Zero's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 291
Default Re: intrebare incinta subwoofer

Precum s-a mentionat anterior,
Cuplajul izobaric nu te avantajeaza absolut deloc. Sunt foarte mici pentru astfel de aplicatii in auto. Eu personal le-as incastra in portierele fata... ... la cat sunt de mici su avand in edere performantele lor, va suna grozav, sunt sigur!
Si sunt sigur ca la acesata intrebuintare s-au gandit si producatorii atunci cand le-au conceput!
Referitor la constructia incintei, se pot realiza la noi in Turnu Severin - Pro Vision. MDF de 18/22mm, imbinare prin frezare cu dibluri plate/aracet/suruburi confirmatoare, mocheta import Italia, conectori import Italia, cabluri 2 x 2,5 OFC Aurix - import Korea, material fonoabsorbant fie burete profilat fie sintetic sau chiar lana de oaie!
daca doresi imagini cu cateva incinte produse de noi, contacteaza-ma pe mp.
daca se realizeaza din fibra de sticla, dar este construita asa cum trebuie, este OK!
Ground Zero is offline   Reply With Quote
Old 21-04-06, 16:24   #14
guest

Stage 4
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 292
Default Re: intrebare incinta subwoofer

adica nu le-am facut un bucuresti pe 1 milion bucata si o sa le fac tocmai la severin, fara sa pot sa stau linga voi si sa va bat la cap si sa platesc oricum mai mult ?

cit ma costa sa-mi spui o dimensiune pentru o cutie cu o singura camera pentru doua astfel de difuzoare ?

o cutie sint in stare sa construiesc si sa o incleiez + intaresc cum trebuie. daca nu gasesc ceva clar, o sa apelez la 2 cutii lipite sau 1 cutie mare cu un perete dublu la mijloc si gata...
guest is offline   Reply With Quote
Old 21-04-06, 16:30   #15
guest

Stage 4
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 292
Default Re: intrebare incinta subwoofer

m-am gindit si la usi, dar din pacate usile mele sint prea subtiri, nu vreau sa le "umflu" pentru asta si nici sa trec (iarasi) prin calvarul trasului de fire prin burdufele de cauciuc dintre usi si stilpi. prefer ceva simplu si fara prea multe locuri pentru posibile erori/defectiuni. as fi vrut ceva in genul stealthbox de la jl audio, dar frumosii de la wizards mi-au zis ca nu exista difuzoare 8IB4 (infinite baffle) si ca de fapt stealthbox (care nu e cutie, ci doar o aparatoare) ar contine 8w0. pfff ! problema este ca cutiile paralelipipedice de 5l pentru 6w0 nu incap acolo... din cauza unor ranforsari la caroserie si a profilului mochetei. mai am o varianta cu o cutie lunga si putin inalta pe toata latimea placii de sub luneta. probabil o sa mai dureze o vreme pina aleg solutia...
guest is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -