Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Dyno Tuning (https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tuning.html)
-   -   Golf V GTI cu soft TCM (https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tuning/15742-golf-gti-soft-tcm.html)

voinea 11-04-06 17:59

Golf V GTI cu soft TCM
 
2 Attachment(s)
Cum in aceasta arie prezentam dyno-uri cu original si tunat . Dealerul TCM din anglia a facut saptamana trecuta un GTI cu sistem de evacuare complet de la Miltek (ei sunt si dealeri Miltek. La noi in Romania firmele PitStop Tuning si Nick Racing aduc aceste produse Miltek dar cativa le aveti deja pe masini).

Priviti rezultatele (stiu ca soava, fuscobal, speeder32 sunt foarte interesati de astfel de rezultate).

Uimitor este cat de mica este puerea la roata vs puterea la motor la acest 2.0TFSI :(

fuscobal 12-04-06 01:17

Re: Golf V GTI cu soft TCM
 
Hmm, cand am vazut topicul m-am entuziasmat instant. Credeam ca ai facut tu vreun GTI. Graficele astea parca erau de ceva vreme pe site la Milltek. Eu sunt curios sa vad cat iese pe banc aici la Master. Ce se mai aude cu Can-Bus ? Lucreaza hackerii aia sau freaka menta ? :)

Giany 15-04-06 20:06

Re: Golf V GTI cu soft TCM
 
HA !!
Deci din cei 200 armasari vigurosi raman 150 de ponei pricajiti la roata?! Unde dispare o intreaga herghelie? E de tot rahatu

SOAVA 15-04-06 20:50

Re: Golf V GTI cu soft TCM
 
DAAA!!! sigur ca da...
ai noroc ca n-ai si tu un G V GTI
ai tai stau inchisi in motor,nu?
probabil nici nu mai ajung la roata!!!

SpeedeR 16-04-06 04:47

Re: Golf V GTI cu soft TCM
 
ma rog.... tot timpul mai gasesti niste 'smecherasi' p forum :)
tre lasati in prostia lor...

@voinea...credeam k ai resoftat un gti :) chiar...cam pe cand?! :p

SpeedeR 16-04-06 04:49

Re: Golf V GTI cu soft TCM
 
a da...si dk puterea la roata era de 140 sau cat naiba zic ei, atunci dc un civic type r, mai usor cu 300 kg dkt a mea, imi da doar o masina?! asta in conditiile in care Ctr are cam 190 pe dyno la roata?! hmmmmmm?! :D

Aki 16-04-06 11:45

Re: Golf V GTI cu soft TCM
 
Quote:

Originally Posted by SpeedeR
a da...si dk puterea la roata era de 140 sau cat naiba zic ei, atunci dc un civic type r, mai usor cu 300 kg dkt a mea, imi da doar o masina?! asta in conditiile in care Ctr are cam 190 pe dyno la roata?! hmmmmmm?! :D

Lasa ca o sa ajunga si un GTI pe dyno si vedem noi atunci ce si cum...
Cert este ca TYPE-R-ul are 1227 iar GTI-ul 1336, daca ma insel, corecteaza-ma :P

cioli17 16-04-06 11:45

Re: Golf V GTI cu soft TCM
 
Quote:

Originally Posted by SpeedeR
a da...si dk puterea la roata era de 140 sau cat naiba zic ei, atunci dc un civic type r, mai usor cu 300 kg dkt a mea, imi da doar o masina?! asta in conditiile in care Ctr are cam 190 pe dyno la roata?! hmmmmmm?! :D


ce prostii spui acuma :lol:

SpeedeR 16-04-06 18:10

Re: Golf V GTI cu soft TCM
 
Quote:

Originally Posted by Aki
Lasa ca o sa ajunga si un GTI pe dyno si vedem noi atunci ce si cum...
Cert este ca TYPE-R-ul are 1227 iar GTI-ul 1336, daca ma insel, corecteaza-ma :P

1480 ,arat talonul....eu am 4 usi :)
sau 190 la motor testat p dyno...era dvreme :P

MasterTuner 17-04-06 07:53

Re: Golf V GTI cu soft TCM
 
Baieti, uitati-va la topicul cu Skoda Octavia 2 RS ca are exact acelasi motor.

SOAVA 18-04-06 20:05

Re: Golf V GTI cu soft TCM
 
m-am uitat la topicul cu O2RS
poate n-am fost atent...
care este puterea la roata la masina stock? pe testul facut la tine

MasterTuner 21-04-06 13:31

Re: Golf V GTI cu soft TCM
 
Scazi puterea pierduta in transmisie care e curba exponentiala cea mai de jos din puterea la volanta si ai puterea la roata.

TM-84-DMX 26-04-06 18:34

Re: Golf V GTI cu soft TCM
 
Civic are 192 la roata ,dar ma mir k iti da numa o masina!Ar fi interesant sa te dai cu un Astra GSi si o Tigra,sa vedem cum stai ... cred ca ti-ai skimba putin parerea;k sa nu vb de Civic cu care nu vad GTi'u sincer.

SpeedeR 26-04-06 21:47

Re: Golf V GTI cu soft TCM
 
o astra 2.0sfi ... 2 masini :)
tigra...looooooooooooooool... hai mey... mai bine ziceai calibra, desi nici aia nu e cine stie ce :D :D totusi...tigra?! cel mai mare motor de kat e?! 1.6?! :)
altceva ce mai doriti?! :)

B39738 26-04-06 23:57

Re: Golf V GTI cu soft TCM
 
un renault 5?

SpeedeR 27-04-06 00:01

Re: Golf V GTI cu soft TCM
 
nu mam dat dar sunt deschis la orice propunere :)

fuscobal 27-04-06 00:11

Re: Golf V GTI cu soft TCM
 
Ce raport Greutate/CP are R5-ul tau ? :)

B39738 27-04-06 16:02

Re: Golf V GTI cu soft TCM
 
835/115=7.26 kg/CP...standard

interesant ar fi de aruncat ochii pe timpii (Baneasa) GTI-urilor si de comparat cu R5-urile.

fuscobal 28-04-06 00:30

Re: Golf V GTI cu soft TCM
 
Hmm, GTI are 7.43 ! Destul de apropiat. Eu zic ca pana pe la 140Kmh ar fi apropiate masinile si de-abia dupa aia ar lua-o GTI in fata !

B39738 28-04-06 08:13

Re: Golf V GTI cu soft TCM
 
pana pe la 140km/h sau pe aproape se termina cei 400 metri...

SpeedeR 28-04-06 11:19

Re: Golf V GTI cu soft TCM
 
dk e sa ne vedem pe undeva, ne dam :D
hai k suntem off

Ford_V6 30-04-06 12:46

Re: Golf V GTI cu soft TCM
 
citeam intr-o revista auto acum ceva timp ca scria de O2 RS . . .o masina ce se lauda cu 200 cp dar care nu vrea sa ii arate . . . .sa fie oare asa ???? sa fie motorul asta o mica gafa gen V5 ......

eu sincer sunt curios unde este evolutia de 15 ani cand in 90 vectra avea 2.0 turbo de 204 cai si acum in 2006 marele GTI are 2000 cmc si 200 cp . . . .si mai costa si o mica avere.

TM-84-DMX 01-05-06 16:02

Re: Golf V GTI cu soft TCM
 
Quote:

Originally Posted by SpeedeR
o astra 2.0sfi ... 2 masini :)
tigra...looooooooooooooool... hai mey... mai bine ziceai calibra, desi nici aia nu e cine stie ce :D :D totusi...tigra?! cel mai mare motor de kat e?! 1.6?! :)
altceva ce mai doriti?! :)


Pardon am uitat sa precizez ASTRA GSi golita toata si 150cp + si Tigra GSi 900kg/150+ inka o herghelie, te risti?! Nu te vad bine:))

andreitentean 02-05-06 13:33

Re: Golf V GTI cu soft TCM
 
dragi profesionisti:
CTR are max 172 de cai la roata ! cine nu stie sa taca din gura ca induce lumea in eroare.
diferenta dintre CTR si GTI nu trebuie facuta comparand greutatea ci cuplul. Avand in vedere ca GTI este conceptie 2005 si turbo, este ce trebuie sa atarne cel mai mult in comparatia voastra.

cioli17 02-05-06 15:13

Re: Golf V GTI cu soft TCM
 
Quote:

Originally Posted by Ford_V6
citeam intr-o revista auto acum ceva timp ca scria de O2 RS . . .o masina ce se lauda cu 200 cp dar care nu vrea sa ii arate . . . .sa fie oare asa ???? sa fie motorul asta o mica gafa gen V5 ......

eu sincer sunt curios unde este evolutia de 15 ani cand in 90 vectra avea 2.0 turbo de 204 cai si acum in 2006 marele GTI are 2000 cmc si 200 cp . . . .si mai costa si o mica avere.

Vw - evolutie
mda :lol:

Giany 02-05-06 15:31

Re: Golf V GTI cu soft TCM
 
Eu nu inteleg ce a vrut sa zica Tentean cu puterea la roata. Deci are max 172 la roata cu puterea declarata mincinos de 200 la motor sau dupa unichip cand are cat se declara in talon?
PS
Speeder tata raman dator

Giany 02-05-06 15:41

Re: Golf V GTI cu soft TCM
 
Speeder tata ma faci pe mine prost ca intreb ca omu unde dispar 50 cai? Adica nu inteleg care era problema ta cu intrebarea mea. Deci eu intreb si tu ai adica ai cumparat deci eu zic ca tu esti prost. Daca intrebai inainte poate nu cumparai da riscai sa te faca unu prost asa cum am patzit eu cu tine. Noroc ca te stiu la fatza si nu po sa ma supar pe tine ca esti haios

Race 02-05-06 20:24

Re: Golf V GTI cu soft TCM
 
Quote:

unde este evolutia de 15 ani cand in 90 vectra avea 2.0 turbo de 204 cai si acum in 2006 marele GTI are 2000 cmc si 200 cp
Quote:

Vw - evolutie
mda
Cum se stie ca singura metoda eficienta de a evalua un motor e puterea litrica :rolleyes2 ,hai alt exemplu:Honda Integra 1.6 RSI din '89 avea 1,6 litri/160 CP.Unde e imbunatatirea fata de 2l/200 CP ? Si mai ales fata de 1,8 litri/140 CP de pe noul model ? 17 ani au trecut degeaba pe langa ei.
Cat imi place logica orezareasca...

Nautilus 02-05-06 20:28

Re: Golf V GTI cu soft TCM
 
Quote:

Originally Posted by Giany
Eu nu inteleg ce a vrut sa zica Tentean cu puterea la roata. Deci are max 172 la roata cu puterea declarata mincinos de 200 la motor sau dupa unichip cand are cat se declara in talon?

Traducerea in romana: ineficienta transmisiei - toate masinile pierd ceva putere prin transmisie(la un 1.8T se pierd cam 20%). Singura transmisie apropiata de ideal e cea electrica, asa cum se foloseste la locomotive, de aia masinile hibride au performante superioare si consum redus

~Nautilus

Giany 02-05-06 20:40

Re: Golf V GTI cu soft TCM
 
Cre ca nu am fost eu clar:
Uite aici care e treaba:
https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tuning/14092-honda-civic-type.html
In original honda are de fapt 187cp in loc de 200. Cu unichip au ajuns la 201 cat ziceau de fapt ca are da nu avea. Deci cand are 172 la roata stock sau cu unichip asta intrebam eu
Nautilus tu ai chip tuning sau nu ca team vazut la Saturn si nu stiu ce za zic.

MasterTuner 03-05-06 09:24

Re: Golf V GTI cu soft TCM
 
Cu Unichip masina scoate putere maxima la roata sub 150 cp la 7 000 de ture. Ca sa aflati puterea la roata(de fapt la asfalt, nu la axul rotii cum ar intelege multi, deci dupa transmisie si pneu!!!) scadeti din graficul puterii la volanta puterea pierduta, adica curba exponentiala cea mai de jos. Ce vedeti pe graficele noastre este puterea la volanta, fiind si cea mai importanta de fapt, cea la roata(asfalt) depinzand de pneuri.

cosmin_meme 03-05-06 17:17

Re: Golf V GTI cu soft TCM
 
nu cred ca seat-ul 1.8T ,FR-u lui ~NAUTILIUS avea chip tuning..avand in vedere ca si-a luat-o de la CRY.unde e evolutia?un bmw din <88 ii da 1 masina distananta(eram la finish)la un seat probabil 200,proprietate VW...deci evolutie?sa nu vorbim ca ursu avea 174cp STOCK si 1.8t se lauda cu 180...cu turbo...parerea mea:nu motoarele 1.8T si 2.0TFSi lasa de dorit..ci TRANSMISIA,careia VW se vede ca nu i-a acordat mare importanta...

Nautilus 03-05-06 19:55

Re: Golf V GTI cu soft TCM
 
Quote:

Originally Posted by cosmin_meme
nu cred ca seat-ul 1.8T ,FR-u lui ~NAUTILIUS avea chip tuning..avand in vedere ca si-a luat-o de la CRY.unde e evolutia?un bmw din <88 ii da 1 masina distananta(eram la finish)la un seat probabil 200,proprietate VW...deci evolutie?sa nu vorbim ca ursu avea 174cp STOCK si 1.8t se lauda cu 180...cu turbo...parerea mea:nu motoarele 1.8T si 2.0TFSi lasa de dorit..ci TRANSMISIA,careia VW se vede ca nu i-a acordat mare importanta...

1. De luat mi-am luat-o fiindca am dus motorul la 7000rpm si mi-a taiat alimentarea, motiv pentru care CRY era deja in goana cand am plecat eu :(

2. Chiptuning n-am (inca)

~Nautilus


All times are GMT +2. The time now is 03:19.

- Copyright 2026 4Tuning