Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Dyno Tuning (https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tuning.html)
-   -   Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN (https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tuning/156987-resoftare-ford-focus-rs-2-5-skn.html)

SKN Tuning 04-12-09 10:49

Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
2 Attachment(s)
SKN primeste in garajul sau primul Ford Focus RS din tara, acesta devenind primul Focus RS resoftat.

O data cu resoftarea, masina a primit un sistem complet de evacuare, incluzand un downpipe si un catalizator sport cu 100 de celule.
Fata de masina stock diferentele de putere si antrenare a turbinei sunt semnificative acestea fiind vizibile pe strada fara doar si poate.

In cifre masinia a ajuns la 370cp si 531nm



Pentru alte informatii va asteptam la sediul nostru din strada Nicloae Culea nr 23. sau pe site-ul http://www.skn-tuning.ro

pjo_dorin 08-12-09 17:46

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
e a lui Tache Razvan rs-u?

andreitentean 08-12-09 18:11

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
O firma care se respecta pastreaza confidentialitatea clientilor sai .

pjo_dorin 08-12-09 18:18

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
am inteles,sa traiti bine!

GTXR 09-12-09 15:11

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
daca e cum zici tu inseamna ca masina e din tg-jiu ,cum spui tu "SKN primeste in garajul sau primul Ford Focus RS din tara, acesta devenind primul Focus RS resoftat." La noi in oras este un focus rs posibil sa fie cel resoftat de voi

Eddie C. 09-12-09 17:14

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
masina e din bucuresti...

ezeQuel 09-12-09 18:17

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Dupa cum spune si proprietarul...
http://**********/stiri/ford-focus-r...mania-8636.htm

pHlow 09-12-09 20:27

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
masini . ro/stiri/ford-focus-rs-cu-371-cp-tunat-in-romania-8636.htm

[email protected] 12-12-09 10:48

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
impresionant rezultat!! a plecat cu harta aia? ? Congratulation!

Swat-Cat 12-12-09 18:30

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
frumos cuplu... foarte de jos si mare...

Catalyn 12-12-09 20:09

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Quote:

Originally Posted by pHlow (Post 2876713)
masini . ro/stiri/ford-focus-rs-cu-371-cp-tunat-in-romania-8636.htm

Nu imi plac barfele dar stiam ca masina a avut probleme cu fiabilitatea...pe linkul pus de tine sunt doua comentarii nu de bine la adresa softului...deci? care aste adevarul?

andreitentean 13-12-09 02:17

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Spui ca nu iti plac barfele dar tocmai asta faci.
Eu cred ca daca ar fi probleme de fiabilitate, noi am afla primii, nu?
Deci inseamna ca nu sunt.

alexGTI 17-12-09 14:05

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
daca ati afla de eventuale probleme de fiabilitate ... le-ati posta intr-un loc public ?

turb0 17-12-09 14:29

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Quote:

Originally Posted by alexGTI (Post 2899934)
daca ati afla de eventuale probleme de fiabilitate ... le-ati posta intr-un loc public ?

"O firma care se respecta pastreaza confidentialitatea legata de problemele de fiabilitate " ( asa ar suna ).
Nu vreau sa ma amestec precum toti aplaudacii...dar niciodata nu au fost postate eventuale softuri esuate, erori ci doar fise cu niste curbe cat mai line.
Succes.

andreitentean 17-12-09 18:23

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Quote:

Originally Posted by alexGTI (Post 2899934)
daca ati afla de eventuale probleme de fiabilitate ... le-ati posta intr-un loc public ?

Nu, le-am rezolva.

andreitentean 17-12-09 18:31

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Quote:

Originally Posted by turb0 (Post 2899998)
"O firma care se respecta pastreaza confidentialitatea legata de problemele de fiabilitate " ( asa ar suna ).
Nu vreau sa ma amestec precum toti aplaudacii...dar niciodata nu au fost postate eventuale softuri esuate, erori ci doar fise cu niste curbe cat mai line.
Succes.

Toate firmele pe care le cunosti pastreaza confidentialitatea legata de problemele de fiabilitate.
Fisa dyno din acest caz este oferita de catre un centru independent, dyno Exelixis.

Noi , ca si SKN Romania, avem un parc auto propriu incomparabil cu alte fime autohtone, pe care ne permitem sa testam diferite setup-uri (Honda,Audi si diesel si benzina,Toyota si diesel si benzina, BMW, Subaru, Mitsubishi, Merc-Benz,Lancia) plus masinile de la SKN germania, iar problemele de fiabilitate de la aceste masini te poti astepta sa le vezi publice pentru ca atesta experienta.

alexGTI 17-12-09 22:57

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
am intrebat, pentru ca la fel ca mai multe persoane "am auzit" de ceva probleme la focusul RS din topicul asta. poate au fost doar zvonuri, barfe ... invidie :)

era mai mult o curiozitate a mea

andreitentean 18-12-09 01:45

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Tin sa contrazic barfele.
Graficul dyno atasat acestui topic este chiar al masinii prezentate.
Puterea finala a fost obtinuta in 3 sesiuni de resoftare, dar asta nu inseamna probleme, ci progres. Probleme de fiabilitate nu s-au intalnit.

alexGTI 18-12-09 11:20

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
ideea era ca daca s-ar intampla ceva cu masina ... exemplu : ii pica turbina, sau se duce un piston sau mai stiu eu ce ...

ati posta undeva treaba asta si solutionarea ? pentru a evita pe viitor sa li se intample si altor posesori ?

[email protected] 20-12-09 00:58

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Quote:

Originally Posted by alexGTI (Post 2902366)
ideea era ca daca s-ar intampla ceva cu masina ... exemplu : ii pica turbina, sau se duce un piston sau mai stiu eu ce ...

ati posta undeva treaba asta si solutionarea ? pentru a evita pe viitor sa li se intample si altor posesori ?

+1!

Corect ar fii sa postam si problemele..ca sa stim unde sa ne facem softul care e ff important..si cum sa rezolvam problemele !

Bineinteles cand facem tuning trebuie sa ne asteptam la orice fel d problema..e riskul nostru , eu sunt constient! Softul e destul de important dupa parerea mea...

andreitentean 20-12-09 02:12

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Softul este foarte important, corect, iar experienta este o parte majora a unui rezultat bun.

Resoftarea trebuie facuta pe riscul tunerului, nu pe riscul tau. Bineinteles ca configuratiile custom au niste exceptii dar tunerul tot are responsabilitati de asumat chiar si in acest caz.

DZ1 20-12-09 10:11

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Quote:

Originally Posted by alexGTI (Post 2902366)
ideea era ca daca s-ar intampla ceva cu masina ... exemplu : ii pica turbina, sau se duce un piston sau mai stiu eu ce ...

ati posta undeva treaba asta si solutionarea ? pentru a evita pe viitor sa li se intample si altor posesori ?

Faza este ca multe probleme intalnite pe parcurs de o firma de tuning nu se pot face oficial pe un forum unde intra toata lumea...
.
Adica oameni care investesc timp si bani pt afaceri, intalnesc destule obstacole pe drum, de ce ar trebui sa spuna pe degeaba la toata lumea ce poate apare dupa ore sau zile de munca?

Lasa-i si pe alti sa invete pe spatele lor, de ce sa ii facem noi destepti pe deamoaca??
Eu am facut asta de multe ori si la sfarsit altii dupa ce aflau informatiile pe degeaba se dadeau rotunzi pe spinarea mea...nici asta nu e o treaba...unui prieten poti sa ii mai spui anumite lucruri dar la toata lumea pt ce???

[email protected] 20-12-09 10:27

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Quote:

Originally Posted by andreitentean (Post 2907110)
Softul este foarte important, corect, iar experienta este o parte majora a unui rezultat bun.

Resoftarea trebuie facuta pe riscul tunerului, nu pe riscul tau. Bineinteles ca configuratiile custom au niste exceptii dar tunerul tot are responsabilitati de asumat chiar si in acest caz.

Interesant ceea ce zici ! adica toate problemele d fiabilitare care urmeaza dupa ce ai fauct mecanica si softul raspunzi de ele ? asta sa inteleg ? e un fel de garantie ?

DZ1 20-12-09 10:42

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Quote:

Originally Posted by [email protected] (Post 2907474)
Interesant ceea ce zici ! adica toate problemele d fiabilitare care urmeaza dupa ce ai fauct mecanica si softul raspunzi de ele ? asta sa inteleg ? e un fel de garantie ?

:))) sa imi arati si mie firme in Romania care garanteaza asta!!!
Firmele de tuning dupa putinul care il stiu eu garanteaza pt piesele montate sau pt soft, daca ai ghinionul sa nimeresti pe maine proaste asta e...
In Germania firme precum ABT lucreaza cu asigurari impreuna care prin asigurari iti garanteaza si restul pieselor, o firma de tuning nu isi poate permite asta....

bbm 20-12-09 16:41

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
virgil, tu zici bine ce zici doar ca aici in romania, daca costa mai mult de 100 euro este enorm !! iar pt 100 euro toti copiii de 20 de ani viseaza 150 de cai in plus din soft si garantie pe viata inclusiv la stergatoare; nu au vazut un piston in viata lor si vorbesc de parca sint experti in tot ce misca in industria auto

Kiki 26-12-09 11:23

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
am vazut masina am vazut cum se misca...sincer nu prea vad unde sunt acei 360+ cai...ma rog:|
am vazut masina comparata cu o cupra 310 cai...

pturbo23 26-12-09 12:53

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Ce putere avea stock?
Ce putere avea cu evacuare?
De ce are o pierdere de 70cp? Modelul este awd?

alexGTI 26-12-09 13:14

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
cine vorbeste de pierderi ?

masina are stoc 310 cp daca nu ma insel ...
evacuarea si softul, iti poate raspunde andrei.

am vazut si eu masina comparata tot cu cupra ... si nu a fost de bine :)

Kiki 26-12-09 13:15

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
stock are 310 parca, declarat de fabricant, este modelul FWD.
dupa parerea mea masina arata senzational dar nu trage de acei cai...la un raport de 4.0 cal/kg nu e prea are legatura...

pturbo23 26-12-09 13:24

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Prezentarea are atasata o imagine a unei fise dyno.
Fisa dyno contine pierderea de la motor la asfalt.
O pierdere de 70caluti citesc eu.
Fwd se asimileaza cu o pierdere de 10-15%.
Matematica, aritmetica sunt simple nu e greu sa contabilizezi puterea.
Presupunem 70=15%
X=100%
=> X = 70x100/15 = 466 caluti virtuosi :)
Pare o aberatie matematica.
Matematica nu e gresita. Gresit e altceva.
Daca calculati cu 10% o sa radeti si mai mult, chiar va rog.

Stock are 305 - 304 iar o masuratoare ne arata daca nu cumva vobim de un exemplar supraestimat.
Daca masura stock si => 350cp?

vladpvs 26-12-09 15:19

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Cine ne demonstreaza ca pierderile in transmisie la FWD sunt 10-15%?

pturbo23 26-12-09 16:11

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Cineva care scoate motorul il pune pe dyno si face proportia.
Asta nu se demonstreaza, se masoara, fapt pentru care trebuiesc interogati producatorii de dinamometre.
Calculul scris este o aproximare grosolana, pentru ca se poate discuta de 9% pierderi pana la 16% pierderi la o tractiune fata, din literatura de specialitate.
Algoritmul de citire la un dinamometru este simplu.
Dinamometrul la care pui masina pe roti, masoara doar CUPLUL la suprafata de rulare.
Avand cuplul la suprafata de rulare(role) si introducand turatia in formula fizica de calcul reiese si puterea.
Cei 70cp pierduti sunt trecuti in contabilitatea cailor de motor rezultand o mare aberatie.

andreitentean 27-12-09 14:37

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Quote:

Originally Posted by pturbo23 (Post 2923301)
Prezentarea are atasata o imagine a unei fise dyno.
Fisa dyno contine pierderea de la motor la asfalt.
O pierdere de 70caluti citesc eu.
Fwd se asimileaza cu o pierdere de 10-15%.
Matematica, aritmetica sunt simple nu e greu sa contabilizezi puterea.
Presupunem 70=15%
X=100%
=> X = 70x100/15 = 466 caluti virtuosi :)
Pare o aberatie matematica.
Matematica nu e gresita. Gresit e altceva.
Daca calculati cu 10% o sa radeti si mai mult, chiar va rog.

Stock are 305 - 304 iar o masuratoare ne arata daca nu cumva vobim de un exemplar supraestimat.
Daca masura stock si => 350cp?

Eu am citit postul tau de cateva ori si nu inteleg ce nu iti convine !!
Calculul tau este gresit, chiar stupid. Nu inteleg de ce trebuie sa pornesti de la pierdere ca sa aflii puterea, asta e stupid. Tu incerci sa incadrezi o masina particulara intr-o marja generala , cum zici tu intre 10-15%, mai ales ca graficul postat masoara efectiv pierderea in transmisie, deci nu trebuie aproximat nimic !!!

pturbo23 27-12-09 16:25

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Quote:

Originally Posted by andreitentean (Post 2925899)
Eu am citit postul tau de cateva ori si nu inteleg ce nu iti convine !!
Calculul tau este gresit, chiar stupid. Nu inteleg de ce trebuie sa pornesti de la pierdere ca sa aflii puterea, asta e stupid. Tu incerci sa incadrezi o masina particulara intr-o marja generala , cum zici tu intre 10-15%, mai ales ca graficul postat masoara efectiv pierderea in transmisie, deci nu trebuie aproximat nimic !!!

Nu trebuie sa te enervezi sa devi irascibil.
Ti-a tremurat degetul pe taste cand ai "tiparit" doi "i"? Stiu ca in general cu totii gresim, dar particular, in acest caz ma gandeam ca poate fi semn de nervozitate.
Daca consideri ca e necesar sa intelegi, citeste de mai multe ori postul.
Explica cum "graficul postat masoara efectiv pierderea in transmisie" !
Ce grafic inteligent care masoara el dragutul pierderile in transmisie.
Probil ca e un grafic marca casei?
Argumentele te pot salva de la stupiditatea cifrelor contabilizate in fisa.
Ai scuzele mele in avans daca explicatile tale sunt logice si plauzibile.

MasterTuner 27-12-09 17:36

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
pturbo23, apropo de gramatica cacofonia ta "marca casei" intareste zicala cu ciobu' si oala :-) Nu ca nu imi place ca va luati de concurentul meu Tentean, dar luati-va pe bune cu argumente. Oamenii au pus graficele cu inainte si dupa, pe un dyno care nu e al lor. Deci m-ar bucura sa ii gasiti cusur ca pe strada il bate unu cu una de 300 cp si greutate egala, ca scoate fum albastru, ca bate motoru', ca are toate becurile aprinse in bord, ca ii sare joja daca accelerezi motorul pe loc, nu ca are x sau y pierderi in transmisie. Fara falsa modestie, eu nu stiu cum au aparut toate aceste opinii avizate in dynouri si pierderi in transmisie, cand eu am avut nevoie de primul an din cei cinci de cand am dyno, iar celelalte dynouri au aparut in RO in ultimul an... Iar opiniile nu vin de la cei care le si deservesc... Gasitii frate cusur si ciuruiti-l, da nu ca nu are basc...

pturbo23 27-12-09 21:14

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Sa spunem ca am avut un tremurat in taste, insa nu mi-au scapat ghilimelele de rigoare. MasterTuner, cusur nu face parte din optiunea mea de cautari, nici cine concureaza nu e interesant, fiind indiferent la o infruntare cu alt autoturism.
Facand efortul citirii unor posturi scrise de tine inteleg ca nebuloasa e de rang inalt (https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tun...ml#post2888535) si ai maturitatea sa spui ca, arunci pierderile luand in considerare valoarea de la rola.
Specific ca nu ma intereseaza proprietarul de dyno.
Vad cifre aruncate, un grafic ireal neargumentat si cine le sustine sa explice.

bbm 27-12-09 22:54

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
florin, eu cred ca tu iti pierzi timpul, uita-te cind a aparut userul, cite posturi are si unde posteaza intens ca sa-ti dai seama cine este si unde bate

pturbo23 28-12-09 03:49

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Cine sunt si unde bat?

yoda 28-12-09 18:10

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Buna ziua
sunt un biet ignorant cu o prastie de masina de tot se strica.am fost catalogat drept cretin cand am crezut un dyno care imi arata puterea de 313 whp asa ca as fi foarte curios cum stau cu o masina de 370 hp(cai inteligenti nu cretini) cu tractiune fata, deci cu pierderi mai mici decat stricata mea.doritorul e rugat sa dea pm.multumesc si scuze de deranj.ultimul stinge lumina!

andreitentean 28-12-09 19:15

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Quote:

Originally Posted by pturbo23 (Post 2926297)
Nu trebuie sa te enervezi sa devi irascibil.
Ti-a tremurat degetul pe taste cand ai "tiparit" doi "i"? Stiu ca in general cu totii gresim, dar particular, in acest caz ma gandeam ca poate fi semn de nervozitate.
Daca consideri ca e necesar sa intelegi, citeste de mai multe ori postul.
Explica cum "graficul postat masoara efectiv pierderea in transmisie" !
Ce grafic inteligent care masoara el dragutul pierderile in transmisie.
Probil ca e un grafic marca casei?
Argumentele te pot salva de la stupiditatea cifrelor contabilizate in fisa.
Ai scuzele mele in avans daca explicatile tale sunt logice si plauzibile.

Man, eu nu am de ce sa devin irascibil, pentru ca spre deosebire de tine eu inteleg ce vand firmele de tuning electronic, si anume, o crestere de putere. Toate firmele de tuning electronic din lumea asta atat de draga si de rotunda vand un plus, o crestere de putere.

Exprimarea mea a fost saraca, recunosc, nu graficul masoara masoara pierderea in transmisie, si nici puterea autoturismului, graficul evidentiaza aceste lucruri, dyno-ul masoara iar o imprimanta tipareste un grafic interpretat de un soft. Sper ca aceasta explicatie sa-ti fie mai usor de inteles.

Ca si informatii suplimentare iti pot comunica ca prima masurare a autoturismului despre care vorbim ne arata 295 de cai, iar in urma dezvoltarii unor variante de soft am atins 305, 350 si final 370 de cai.

Concluzia este ca softul SKN stagiu 2 a adus o crestere de putere de la 295 de cai la 370.
Rezultatul este ajutat de o evacuare turbo-back fabricata de Blueflame adusa de Colina Motors : http://www.blueflameperformance.com/cars.php# .


All times are GMT +2. The time now is 00:05.

- Copyright 2026 4Tuning