Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Consiliere achizitie auto (https://forum.4tuning.ro/220-consiliere-achizitie-auto.html)
-   -   Achizitie Saab (https://forum.4tuning.ro/220-consiliere-achizitie-auto/141946-achizitie-saab.html)

Undying_Renault 07-09-09 17:52

Achizitie Saab
 
Salut! De ceva vreme(ani buni as putea zice) ma bate un gand sa imi un Saab 9-5 Aero(si nu am reusit sa bat gandul asta pana acum).. Acum am gasit o masina de care as fi interesat, insa, inainte sa merg mai departe, as vrea sa obtin de la voi niste pareri cu referire la acest model si la aceasta motorizare: chestiuni de fiabilitate, intretinere, satisfactie/pret etc. Am sa mai precizez inca o problema pentru a evita discutiile inutile: nu vreau comparatii cu alte modele pentru ca nu vad sensul(singurul comparabil cu Saab 9-5 Aero ar fi Volvo S60 T5, dar ca stil Saab-ul m-a cucerit).. Multumesc!

Car Lover 09-09-09 12:31

Re: Achizitie Saab
 
Era unul pe forum la vanzare 2.3 turbo din 2006...pretul nu-l mai retin.Oricum foarte tare masina.Mult success

Undying_Renault 09-09-09 12:53

Re: Achizitie Saab
 
Da... pai ala cam ar fi alegerea mea.. Insa, dat fiind ca service-uri de Saab sunt destul de putine in Romania nu stiu in materie de intretinere ce sa zic.. Si as vrea sa stiu ce ar trebui verificat la ea.. Daca exista anumite defecte ce ar trebui observate...

Frizz 10-09-09 00:53

Re: Achizitie Saab
 
Din mica mea experienta pe Saab iti pot spune ca este o masina f. buna,rezistenta,fiabila si comfortabila! Problema e ca la noi, sa spun mai pe romaneste, nu a fost inteleasa.
Ar trebui sa cauti pe cineva care se pricepe la Saab-uri, cum ar fi pe forum ionut_cluj din cate am inteles el se pricepe destul de bine.

P.S: ionute sper ca nu te-ai suparat ca te-am recomandat :D

Succes.

Undying_Renault 10-09-09 11:50

Re: Achizitie Saab
 
Multumesc mult pentru sfat... Am sa incerc sa iau legatura si cu el..

mobiles_de 12-09-09 03:55

Re: Achizitie Saab
 
Saab este acum pe un drum falimentar fiindca apartine de GM. Asa ca cel mai bine te mai gandesti :)

ionut_cluj 12-09-09 18:27

Re: Achizitie Saab
 
Quote:

Originally Posted by mobiles_de (Post 2632407)
Saab este acum pe un drum falimentar fiindca apartine de GM. Asa ca cel mai bine te mai gandesti :)

Saab apartine de Koenigsegg de vreo luna.

Undying: O sa-ti formulez mai pe seara un raspuns mai complex vis-a-vis de Saab.

Undying_Renault 12-09-09 23:48

Re: Achizitie Saab
 
Merci mult, chiar vroiam sa te abordez insa nu prea vroiam sa deranjez :D.

ionut_cluj 13-09-09 00:53

Re: Achizitie Saab
 
Nu e nicio problema, despre Saab, Lancia, Alfa, Fiat etc. ma poti deranja oricand:

Deci Saab...
Saab niciodata nu va face masini pentru tot poporul, niciodata nu va fi la moda printre cocalari, niciodata nu va fi campion la linii sau oferit ca premiu la emisiuni TV.
Saab inseamna altceva, e o relatie love or hate care o dezvolti cu masina. Trebuie sa fii constient ca ce-ti place tie multora nu place.

9-5 e o masina senzationala, extraordinar de "cu cap" facuta, fiabila, comoda, are niste scaune colosale (btw. pana acum e considerat designul perfect, dpdv al sigurantei), are o tinuta de drum impunatoare si sunetul motorului turbo *benzinar e ceva de vis. Motorul nu se chinuie, suna ca un viking nervos.
Uita-te de curiozitate sub capota, si pe sub masina daca ai ocazia. O sa vezi grija iritanta a suedezilor de a aranja totul in asa fel incat sa fie cat mai ferit posibil de uzura, accidente, etc.
Intretinerea masinii e undeva la nivelul lui audi, volvo, peugeot, deci nu e ceva pt ministri, te descurci cu ea. Piesele nu-s fantastic de scumpe, dar nici la nivelul loganului.
O sa te indragostesti de ea, o sa privesti soselele altfel, o sa ramai zambind blocat in trafic, jucandu-te cu butoanele, si-o sa mai stai 5 min in parcare inainte sa urci in casa, pur si simplu sa fii langa el.

In 9-5 Aero o sa uiti pur si simplu de audi, bmw, mercedes, etc, mai ales cand iti infunzi piciorul in acceleratie (sa tragi aer in piept inainte, ca altfel te sufoca) si vezi cum totul ramane in spate mic si neimportant, in oglinzile retrovizoare. E pur si simplu ALTCEVA.

Fiabilitatea masinii e ceva de vis, o sa faci cunostinta de mai multe ori cu mecanicul (daca ai inteles poanta...).
Multa bafta, si te asteptam sa devii Homo SAABiens:)


PS. Sa nu uit:
9-5 e imposibil de rasturnat pe drum drept.
9-5 Aero accelereaza de la 80 la 120 km/h mai repede ca Porsche 911 Turbo.

Nautilus 13-09-09 10:17

Re: Achizitie Saab
 
Quote:

Originally Posted by ionut_cluj (Post 2634326)
9-5 e o masina senzationala, extraordinar de "cu cap" facuta, fiabila, comoda, are niste scaune colosale (btw. pana acum e considerat designul perfect, dpdv al sigurantei), are o tinuta de drum impunatoare si sunetul motorului turbo *benzinar e ceva de vis. Motorul nu se chinuie, suna ca un viking nervos.
Uita-te de curiozitate sub capota, si pe sub masina daca ai ocazia. O sa vezi grija iritanta a suedezilor de a aranja totul in asa fel incat sa fie cat mai ferit posibil de uzura, accidente, etc.
Intretinerea masinii e undeva la nivelul lui audi, volvo, peugeot, deci nu e ceva pt ministri, te descurci cu ea. Piesele nu-s fantastic de scumpe, dar nici la nivelul loganului.
O sa te indragostesti de ea, o sa privesti soselele altfel, o sa ramai zambind blocat in trafic, jucandu-te cu butoanele, si-o sa mai stai 5 min in parcare inainte sa urci in casa, pur si simplu sa fii langa el.

Nişte "băieţi deştepţi" de prin Nord s-au gāndit că īn ţările scandinave achiziţia unui autoturism, indiferent care, e un lux, astfel īncāt maşina trebuia să aibă o durată de viaţă foarte lungă, sunt multe modele 99 si 900 din anii '70 care mai rulează īncă fără să fi fost restaurate, doar cu reparaţiile uzuale făcute la timp

Aceiaşi băieţi deştepţi au ajuns la o concluzie pe care fanii multor maşini sport moderne (majoritatea lor italieneşti şi roşii :) ) o ignoră: siguranţa īn conducere şi performanţele la drum īntins depind de confortul şoferului, căruia nimic nu trebuie să-i distragă atenţia de la drum... mai ales īn condiţii climatice proaste, care abundă īn Scandinavia. Din acest motiv designul interior e foarte bine conceput, izolarea termică şi fonică a maşinii foarte bună, scaunele şi bordul seamănă cu unele de avion privat.

Din punctul meu de vedere, marca este ceea ce ar fi trebuit să devină Mercedes-Benz după mijlocul anilor '90, numai că maeştrii germani ai automobilului şi-au dat īn petec, de parcă au prevăzut ce fel de cocalari vor deveni clienţii lor :p

~Nautilus

Undying_Renault 13-09-09 10:40

Re: Achizitie Saab
 
Quote:

Originally Posted by ionut_cluj (Post 2634326)
Nu e nicio problema, despre Saab, Lancia, Alfa, Fiat etc. ma poti deranja oricand:

Deci Saab...
Saab niciodata nu va face masini pentru tot poporul, niciodata nu va fi la moda printre cocalari, niciodata nu va fi campion la linii sau oferit ca premiu la emisiuni TV.
Saab inseamna altceva, e o relatie love or hate care o dezvolti cu masina. Trebuie sa fii constient ca ce-ti place tie multora nu place.

9-5 e o masina senzationala, extraordinar de "cu cap" facuta, fiabila, comoda, are niste scaune colosale (btw. pana acum e considerat designul perfect, dpdv al sigurantei), are o tinuta de drum impunatoare si sunetul motorului turbo *benzinar e ceva de vis. Motorul nu se chinuie, suna ca un viking nervos.
Uita-te de curiozitate sub capota, si pe sub masina daca ai ocazia. O sa vezi grija iritanta a suedezilor de a aranja totul in asa fel incat sa fie cat mai ferit posibil de uzura, accidente, etc.
Intretinerea masinii e undeva la nivelul lui audi, volvo, peugeot, deci nu e ceva pt ministri, te descurci cu ea. Piesele nu-s fantastic de scumpe, dar nici la nivelul loganului.
O sa te indragostesti de ea, o sa privesti soselele altfel, o sa ramai zambind blocat in trafic, jucandu-te cu butoanele, si-o sa mai stai 5 min in parcare inainte sa urci in casa, pur si simplu sa fii langa el.

In 9-5 Aero o sa uiti pur si simplu de audi, bmw, mercedes, etc, mai ales cand iti infunzi piciorul in acceleratie (sa tragi aer in piept inainte, ca altfel te sufoca) si vezi cum totul ramane in spate mic si neimportant, in oglinzile retrovizoare. E pur si simplu ALTCEVA.

Fiabilitatea masinii e ceva de vis, o sa faci cunostinta de mai multe ori cu mecanicul (daca ai inteles poanta...).
Multa bafta, si te asteptam sa devii Homo SAABiens:)


PS. Sa nu uit:
9-5 e imposibil de rasturnat pe drum drept.
9-5 Aero accelereaza de la 80 la 120 km/h mai repede ca Porsche 911 Turbo.

Faza cu Saab Aero o stiam of course :D.. Iar despre perfectiunea masinii nu cred ca trebuie vorbit(din punctul meu de vedere are un design super).. Cu alte cuvinte nu exista puncte slabe de studiat atunci cand o achizitionez doar ma duc cu banii in mana si cu un zambet cat casa de mare... Apropo, la modelul 9-5 pe care il ai tu contactul(aflat intre scaune) blocheaza cursa schimbatorului de viteze in marsarier?(am citit ca asta fusese motivul principal pentru care au introdus aceasta solutie)..

Ca sa raspund la daca sunt sigur(lui mobiles_de): am vazut prima data un Saab 99(model vechi) in Revista Autoturism de prin anii '70.. Si mi-a placut modul cum iesea in evidenta fata de celelalte... Si asta face si acum un Saab.. Nu e masina care cerseste respect cu stickere tobe galagioase sau alte chestii... il impune prin prezenta(pentru mine cel putin)... Iar motorul Aero.. Ei.. Pentru el momentan se merita sa muncesc :D..

Va multumesc mult pentru feedback-uri :D :mrhappy:

ionut_cluj 13-09-09 12:00

Re: Achizitie Saab
 
puncte slabe:
- butoanele de la controlul scaunelor mi-au cazut de 2 ori de la scaunul soferului.
- presiunea in roti trebuie sa fie EXACT cum cere producatorul, altfel suna deranjant.
- unele piese sunt greu de gasit.
- consumul instant afisat uneori te baga in depresii, dar nu e infernal. La Aero e undeva la 11 mixt.


Toate Saab-urile de generatie noua au contactul intre scaune, exceptand 9000-ul. Pozitionarea acestuia a fost facuta din mai multe considerente: pentru ca acolo e si la avioane; pentru ca, in caz de accident, nu ai un bloc greu metalic de care sa dai cu genunchiul; etc.
Al meu are cutie automata, deci nu blocheaza nimic.

Undying_Renault 13-09-09 13:07

Re: Achizitie Saab
 
Multumesc mult.. Cam astea sunt chestiile care le-am citit peste tot. Fiabilitate super, Performante super, Consum ok(pentru ceea ce ofera) samd.. Iti multumesc pentru o analiza comme-il-faut pentru masina. :d

LE: Ai idee de service-urile de la Saab(Augusta Motors in particular)? Din cate am citit eu pe alte forumuri o revizie pentru un 9-3 2004 2.2TID cu tot cumparat de la ei s-ar fi dus pe la 1000 RON.. Ma gandesc daca sare cu mult de asa ceva pentru un Aero

ionut_cluj 13-09-09 13:23

Re: Achizitie Saab
 
Nu, cam tot acolo e, la mine a fost 1300

Frizz 13-09-09 19:43

Re: Achizitie Saab
 
@Nautilus - Deci faza cu clienti cocalari e bestiala :lol:

Revenind la subiect, astazi m-am intalnit cu un prieten care tocmai si-a achizitionat un 9-5 2.3 Turbo Aero Hirsch :D l-am testat un pic si sincer cred ca o sa imi cumpar si eu una. E forte din toate punctele de vedere... geniala!

Succes!

Nautilus 13-09-09 19:59

Re: Achizitie Saab
 
Uite un exemplu: dintre Mercedes-Benz 260E/300E Sportline (1990) şi E320 Elegance (2001), care crezi că e mai stabilă, manevrabilă, uşoară, insonorizată şi solidă? Diferenţa e la fel de vizibilă ca īntre un Saab 9-5 Aero şi un Audi A6 :D

~Nautilus

Undying_Renault 13-09-09 21:36

Re: Achizitie Saab
 
Nu compara Saab-ul cu A6... Mai ales cand vine vorba de clienti si de feeling.. Asta e un motiv(foarte important) pentru care eu imi doresc Saab si nu Audi/BMW/Merc.. sunt masini foarte bune dar nu au acel "je ne sais quois" pe care Saab sau Volvo il au.. Si da poate as face o afacere mai buna cu un A6 sau seria 5 sau E-Klasse.. Dar Saab e ceva care fie iti place fie iti este total indiferent... Iar la intrebarea ta as zice 300E Sportline din 1991 :D

Nautilus 13-09-09 21:52

Re: Achizitie Saab
 
Asta am vrut să aud :) eu aş fi ales oricānd 9-5 īnaintea lui A6, şi Mertzul 260E/300E (W124) īnaintea lui E320 (W210). Şi Saab 900 Aero īnaintea Ursuleţului, for the matter... probabil de aici se īnţelege care e diferenţa...

~Nautilus

Undying_Renault 13-09-09 21:56

Re: Achizitie Saab
 
Saab-ul nu e o masina sa epateze si asta imi place mie sincer.. Nu e masina care sare sa arate ce poate sa faca(poate nici nu face ceva incredibil).. Dar face lucrurile cum trebuie si daca stii sa o apreciezi este o masina ideala.. Si asta o auzi de la un om care a avut pe mana (mai multi km) numai Renault-uri :D.. Povestea mea cu Saab Aero a inceput prin 2000 cand am vazut un test cu Saab 9-5 printr-un "Gente Motori".. mi-a luat privirea design-ul si mai ales mi-a placut la nebunie gandirea pozitionarii contactului(as funny as it seems).. Si de atunci visez pe ascuns la masina asta(Bine asta si Renault 5 GT Turbo dar pentru ala nu as avea timpul necesar pentru a o face sa mearga cum trebuie).. Si sper sa reusesc sa imi indeplinesc visul acum :D

Multumesc mult pentru feedback-uri..

xxdadixx 13-09-09 22:23

Re: Achizitie Saab
 
Inainte sa-mi iau masina am luat in considerare un 9-3. Era singura masina pe care as fi luat-o din Romania in caz ca nu gaseam ceva in Germania. Citisem mai multe la vremea aia si per total sunt foarte ok, le prefer oricand in fata la Audi sau alte masini cu tractiune fata cand vine vorba de masini premium.

mobiles_de 24-11-09 22:33

Re: Achizitie Saab
 
Quote:

Originally Posted by mobiles_de (Post 2632407)
Saab este acum pe un drum falimentar fiindca apartine de GM. Asa ca cel mai bine te mai gandesti :)

Quote:

Originally Posted by ionut_cluj (Post 2633611)
Saab apartine de Koenigsegg de vreo luna

Esti chiar asa sigur ca apartine de Koenigseeg ? :D

ionut_cluj 24-11-09 22:52

Re: Achizitie Saab
 
Da, au si anuntat 3 modele noi, au primit un imprumut de 600 de milioane de euro de la guvernul suedez, etc.

dan_stage28 24-11-09 22:57

Re: Achizitie Saab
 
However, on 24 November 2009, Koenigsegg released a statement, saying that they had come to the painful and difficult conclusion that it could no longer carry out the acquisition.[21] According to the statement by Koenigsegg Group the reason for the abrupt end to the acquisition process was because of timing issues; the original time table established in the summer of 2009 was no longer valid and this removed Koenigsegg's ability to complete the purchase.asta scrie pe wikipedia

mobiles_de 24-11-09 23:42

Re: Achizitie Saab
 
@ Ionut inca sigur ? :D
Insa la tema...e meseria mea si sunt de acord ca saab sunt masini bune...din pacate nu tot ce este bun poate rezista pe piata mondiala :sad:
Insa poate se baga altul in afacere...ca ar fi pacat de marca saab :cry::cry:

ionut_cluj 25-11-09 00:02

Re: Achizitie Saab
 
No f*tui! Asta nu stiam. Pacat...

Mai raman chinezii de la BAIC, care au ramas pe pozitie si sunt interesati in continuare, mai exista posibilitatea sa ramana la GM, sa treaca sub tutela Fiat sau sa dispara total... cine stie...

adi01 30-11-09 14:56

Re: Achizitie Saab
 
Ionut .. cum naiba ti-au picat butoanele la scaune ?:)) ca nu pricep faza asta... ca sunt fixate ff bine din cate am vazut ...

ionut_cluj 30-11-09 15:36

Re: Achizitie Saab
 
butonul care regleaza spatarul a cazut.

Cristiansen09 01-02-10 19:03

Re: Achizitie Saab 9.5, se merita oare
 
:DSalut, parerea mea e sa nu mai stai pe ganduri. Ia-o! La pret este foarte bun, dar se poate si mai bine. Si pe mine ma bate gandul sa ma bag la cel negru care se afla pe acest forum. Ca tinuta de drum foarte buna, daca deschideai putin geamul si o duceai cu a 2 a la 90-100km/h, se auzea ca si cum ai fi avut nitro:-). Per total am fost multumit de masina si nu as ezita sa mi mai iau un saab. Ca minus pretul foarte mic, chiar supermic la revanzare si numarul service urilor din Ro.[/QUOTE]

Undying_Renault 12-02-10 18:19

Re: Achizitie Saab
 
Salut.. Da.. Daca voi face rost de banii necesari vom fi competitori :lol: pentru ca am testat masina si.. that's something.. Momentan incerc sa strang banii necesari pentru a o putea achizitiona si nu numai(nu e un trofeu la care sa ma uit ulterior).. Sper sa fie finalul fericit oricum.. Multumesc inca o data pentru feedback-uri !

Cristiansen09 13-02-10 07:30

Re: Achizitie Saab
 
Bafta atunci! Daca il iei tu pe asta, eu o sa ma bag la cel de pe autovit:D

ionut_cluj 13-02-10 12:44

Re: Achizitie Saab
 
Daca va incalzeste cu ceva, in principiu vreau sa-l vand si eu pe al meu: 9-5 din 2001, 180.000 km, 2.3 Turbo SE 185 cp.
Daca ma hotarasc sa-l vand, o sa fie prin aprilie, cand apare cel nou, pentru ca-s din ce in ce mai pornit sa bag leasing la unul nou.

Cristiansen09 13-02-10 13:45

Re: Achizitie Saab
 
A aparut unul break pe auto... 4650 fara taxa, cica 770 e, are motor 2.3 si 250 cp asa spune anuntul. Ideea este Ionut ca, depinde de pretul cerut de tine. Parerea mea este ca depinde de pretul pe care l vei dori pe ea. Banuiesc ca esti constient ca vei lua foarte putini bani pe ea, asa ca nu stiu daca merita sa o vinzi.

ionut_cluj 13-02-10 15:01

Re: Achizitie Saab
 
Sunt constient. Eu am iesit in 10.000 cu toate taxele si umblatul, in septembrie 2008, deci probabil ca pretul cerut va fi in jur de 6.000-6.500.

Edit: Cristiansen: e grosolan de redusa taxa aia:) Cu siguranta e mult mai mare.

Undying_Renault 13-02-10 15:20

Re: Achizitie Saab
 
BTW Ionut vezi ca e un 9-3 Aero la Cluj de vanzare(neinmatriculat).. E la vreo 8-9.000 dar e ceva ciudat la el.. are exterior european si kilometraj in mile.. cred ca e adus din uk si schimbat bordul.. ca kitul exterior de us e diferit oricum.. vezi-l si pe ala.. you never know..\

L.E.: Ala din Bucuresti(9-5 Aero SW) nu are cum sa fie Euro 4.. si la Euro 3 e vreo 2000 de Euro taxa.. Oricum nu e exagerat pretul final..

_anaconda_ 13-02-10 15:25

Re: Achizitie Saab
 
Quote:

Originally Posted by ionut_cluj (Post 3081140)
Daca va incalzeste cu ceva, in principiu vreau sa-l vand si eu pe al meu: 9-5 din 2001, 180.000 km, 2.3 Turbo SE 185 cp.
Daca ma hotarasc sa-l vand, o sa fie prin aprilie, cand apare cel nou, pentru ca-s din ce in ce mai pornit sa bag leasing la unul nou.

Daca iti cumperi noul 9-5 astept sa ma iei si pe mine la o tura :D.

ionut_cluj 13-02-10 15:28

Re: Achizitie Saab
 
Quote:

Originally Posted by Undying_Renault (Post 3081674)
BTW Ionut vezi ca e un 9-3 Aero la Cluj de vanzare(neinmatriculat).. E la vreo 8-9.000 dar e ceva ciudat la el.. are exterior european si kilometraj in mile.. cred ca e adus din uk si schimbat bordul.. ca kitul exterior de us e diferit oricum.. vezi-l si pe ala.. you never know..\

L.E.: Ala din Bucuresti(9-5 Aero SW) nu are cum sa fie Euro 4.. si la Euro 3 e vreo 2000 de Euro taxa.. Oricum nu e exagerat pretul final..


9-3 Nu ma intereseaza momentan, pentru ca am avut si stiu cum e. 9-5-ul e euro 4 din 2003, parca. M-ar atrage 9-3 turboX, e drept, dar nu stiu ce sa zic...

Quote:

Originally Posted by _anaconda_ (Post 3081684)
Daca iti cumperi noul 9-5 astept sa ma iei si pe mine la o tura :D.

Eu sper sa nu am probleme cu banca si sa imi permit ratele, nici macar preturi oficiale nu sunt inca disponibile. Daca imi iau, te plimb, nu-i stres:)

Undying_Renault 13-02-10 15:32

Re: Achizitie Saab
 
Lasa.. you'll manage.. iti iei tu acolo 9-5 .. noi in bucuresti 9-5.. ne vedem la sibiu si vedem ce si cum :lol:.. Sa ajungem si in ziua aia :lol:

Cristiansen09 03-04-10 15:02

Re: Achizitie Saab
 
9.3 ul din Cluj a scazut la 7500. Daca mai scade poate ma bag.
9.5 ul negru s-a vandut:cry:

ionut_cluj 03-04-10 15:16

Re: Achizitie Saab
 
Preturile la 9-5 incep pe la 26.000. Varianta care o vreau eu, 2.0 turbo 210 cp cu ceva dotari e pe la 33.500... sa vedem...


All times are GMT +2. The time now is 05:12.

- Copyright 2026 4Tuning