Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 07-09-09, 17:52   #1
Undying_Renault
Renault Driver

Stage 4
 
Undying_Renault's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 202
Member of:
[RENAULT]
Default Achizitie Saab

Salut! De ceva vreme(ani buni as putea zice) ma bate un gand sa imi un Saab 9-5 Aero(si nu am reusit sa bat gandul asta pana acum).. Acum am gasit o masina de care as fi interesat, insa, inainte sa merg mai departe, as vrea sa obtin de la voi niste pareri cu referire la acest model si la aceasta motorizare: chestiuni de fiabilitate, intretinere, satisfactie/pret etc. Am sa mai precizez inca o problema pentru a evita discutiile inutile: nu vreau comparatii cu alte modele pentru ca nu vad sensul(singurul comparabil cu Saab 9-5 Aero ar fi Volvo S60 T5, dar ca stil Saab-ul m-a cucerit).. Multumesc!
__________________
Life's just a blast... Movin' really fast..
Undying_Renault is offline   Reply With Quote
Old 09-09-09, 12:31   #2
Car Lover

Stage 4
 
Car Lover's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 185
Member of:
[Opel]
Default Re: Achizitie Saab

Era unul pe forum la vanzare 2.3 turbo din 2006...pretul nu-l mai retin.Oricum foarte tare masina.Mult success
Car Lover is offline   Reply With Quote
Old 09-09-09, 12:53   #3
Undying_Renault
Renault Driver

Stage 4
 
Undying_Renault's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 202
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Achizitie Saab

Da... pai ala cam ar fi alegerea mea.. Insa, dat fiind ca service-uri de Saab sunt destul de putine in Romania nu stiu in materie de intretinere ce sa zic.. Si as vrea sa stiu ce ar trebui verificat la ea.. Daca exista anumite defecte ce ar trebui observate...
Undying_Renault is offline   Reply With Quote
Old 10-09-09, 00:53   #4
Frizz

Stage 3
 
Frizz's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 139
Default Re: Achizitie Saab

Din mica mea experienta pe Saab iti pot spune ca este o masina f. buna,rezistenta,fiabila si comfortabila! Problema e ca la noi, sa spun mai pe romaneste, nu a fost inteleasa.
Ar trebui sa cauti pe cineva care se pricepe la Saab-uri, cum ar fi pe forum ionut_cluj din cate am inteles el se pricepe destul de bine.

P.S: ionute sper ca nu te-ai suparat ca te-am recomandat

Succes.
Frizz is offline   Reply With Quote
Old 10-09-09, 11:50   #5
Undying_Renault
Renault Driver

Stage 4
 
Undying_Renault's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 202
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Achizitie Saab

Multumesc mult pentru sfat... Am sa incerc sa iau legatura si cu el..
Undying_Renault is offline   Reply With Quote
Old 12-09-09, 03:55   #6
mobiles_de

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 424
Default Re: Achizitie Saab

Saab este acum pe un drum falimentar fiindca apartine de GM. Asa ca cel mai bine te mai gandesti
mobiles_de is offline   Reply With Quote
Old 12-09-09, 18:27   #7
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Achizitie Saab

Quote:
Originally Posted by mobiles_de View Post
Saab este acum pe un drum falimentar fiindca apartine de GM. Asa ca cel mai bine te mai gandesti
Saab apartine de Koenigsegg de vreo luna.

Undying: O sa-ti formulez mai pe seara un raspuns mai complex vis-a-vis de Saab.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 12-09-09, 23:48   #8
Undying_Renault
Renault Driver

Stage 4
 
Undying_Renault's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 202
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Achizitie Saab

Merci mult, chiar vroiam sa te abordez insa nu prea vroiam sa deranjez .
Undying_Renault is offline   Reply With Quote
Old 13-09-09, 00:53   #9
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Achizitie Saab

Nu e nicio problema, despre Saab, Lancia, Alfa, Fiat etc. ma poti deranja oricand:

Deci Saab...
Saab niciodata nu va face masini pentru tot poporul, niciodata nu va fi la moda printre cocalari, niciodata nu va fi campion la linii sau oferit ca premiu la emisiuni TV.
Saab inseamna altceva, e o relatie love or hate care o dezvolti cu masina. Trebuie sa fii constient ca ce-ti place tie multora nu place.

9-5 e o masina senzationala, extraordinar de "cu cap" facuta, fiabila, comoda, are niste scaune colosale (btw. pana acum e considerat designul perfect, dpdv al sigurantei), are o tinuta de drum impunatoare si sunetul motorului turbo *benzinar e ceva de vis. Motorul nu se chinuie, suna ca un viking nervos.
Uita-te de curiozitate sub capota, si pe sub masina daca ai ocazia. O sa vezi grija iritanta a suedezilor de a aranja totul in asa fel incat sa fie cat mai ferit posibil de uzura, accidente, etc.
Intretinerea masinii e undeva la nivelul lui audi, volvo, peugeot, deci nu e ceva pt ministri, te descurci cu ea. Piesele nu-s fantastic de scumpe, dar nici la nivelul loganului.
O sa te indragostesti de ea, o sa privesti soselele altfel, o sa ramai zambind blocat in trafic, jucandu-te cu butoanele, si-o sa mai stai 5 min in parcare inainte sa urci in casa, pur si simplu sa fii langa el.

In 9-5 Aero o sa uiti pur si simplu de audi, bmw, mercedes, etc, mai ales cand iti infunzi piciorul in acceleratie (sa tragi aer in piept inainte, ca altfel te sufoca) si vezi cum totul ramane in spate mic si neimportant, in oglinzile retrovizoare. E pur si simplu ALTCEVA.

Fiabilitatea masinii e ceva de vis, o sa faci cunostinta de mai multe ori cu mecanicul (daca ai inteles poanta...).
Multa bafta, si te asteptam sa devii Homo SAABiens


PS. Sa nu uit:
9-5 e imposibil de rasturnat pe drum drept.
9-5 Aero accelereaza de la 80 la 120 km/h mai repede ca Porsche 911 Turbo.
__________________

Official Porsche hater.

Last edited by ionut_cluj; 13-09-09 at 00:57.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 13-09-09, 10:17   #10
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Achizitie Saab

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
9-5 e o masina senzationala, extraordinar de "cu cap" facuta, fiabila, comoda, are niste scaune colosale (btw. pana acum e considerat designul perfect, dpdv al sigurantei), are o tinuta de drum impunatoare si sunetul motorului turbo *benzinar e ceva de vis. Motorul nu se chinuie, suna ca un viking nervos.
Uita-te de curiozitate sub capota, si pe sub masina daca ai ocazia. O sa vezi grija iritanta a suedezilor de a aranja totul in asa fel incat sa fie cat mai ferit posibil de uzura, accidente, etc.
Intretinerea masinii e undeva la nivelul lui audi, volvo, peugeot, deci nu e ceva pt ministri, te descurci cu ea. Piesele nu-s fantastic de scumpe, dar nici la nivelul loganului.
O sa te indragostesti de ea, o sa privesti soselele altfel, o sa ramai zambind blocat in trafic, jucandu-te cu butoanele, si-o sa mai stai 5 min in parcare inainte sa urci in casa, pur si simplu sa fii langa el.
Nişte "băieţi deştepţi" de prin Nord s-au gāndit că īn ţările scandinave achiziţia unui autoturism, indiferent care, e un lux, astfel īncāt maşina trebuia să aibă o durată de viaţă foarte lungă, sunt multe modele 99 si 900 din anii '70 care mai rulează īncă fără să fi fost restaurate, doar cu reparaţiile uzuale făcute la timp

Aceiaşi băieţi deştepţi au ajuns la o concluzie pe care fanii multor maşini sport moderne (majoritatea lor italieneşti şi roşii ) o ignoră: siguranţa īn conducere şi performanţele la drum īntins depind de confortul şoferului, căruia nimic nu trebuie să-i distragă atenţia de la drum... mai ales īn condiţii climatice proaste, care abundă īn Scandinavia. Din acest motiv designul interior e foarte bine conceput, izolarea termică şi fonică a maşinii foarte bună, scaunele şi bordul seamănă cu unele de avion privat.

Din punctul meu de vedere, marca este ceea ce ar fi trebuit să devină Mercedes-Benz după mijlocul anilor '90, numai că maeştrii germani ai automobilului şi-au dat īn petec, de parcă au prevăzut ce fel de cocalari vor deveni clienţii lor

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 13-09-09, 10:40   #11
Undying_Renault
Renault Driver

Stage 4
 
Undying_Renault's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 202
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Achizitie Saab

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Nu e nicio problema, despre Saab, Lancia, Alfa, Fiat etc. ma poti deranja oricand:

Deci Saab...
Saab niciodata nu va face masini pentru tot poporul, niciodata nu va fi la moda printre cocalari, niciodata nu va fi campion la linii sau oferit ca premiu la emisiuni TV.
Saab inseamna altceva, e o relatie love or hate care o dezvolti cu masina. Trebuie sa fii constient ca ce-ti place tie multora nu place.

9-5 e o masina senzationala, extraordinar de "cu cap" facuta, fiabila, comoda, are niste scaune colosale (btw. pana acum e considerat designul perfect, dpdv al sigurantei), are o tinuta de drum impunatoare si sunetul motorului turbo *benzinar e ceva de vis. Motorul nu se chinuie, suna ca un viking nervos.
Uita-te de curiozitate sub capota, si pe sub masina daca ai ocazia. O sa vezi grija iritanta a suedezilor de a aranja totul in asa fel incat sa fie cat mai ferit posibil de uzura, accidente, etc.
Intretinerea masinii e undeva la nivelul lui audi, volvo, peugeot, deci nu e ceva pt ministri, te descurci cu ea. Piesele nu-s fantastic de scumpe, dar nici la nivelul loganului.
O sa te indragostesti de ea, o sa privesti soselele altfel, o sa ramai zambind blocat in trafic, jucandu-te cu butoanele, si-o sa mai stai 5 min in parcare inainte sa urci in casa, pur si simplu sa fii langa el.

In 9-5 Aero o sa uiti pur si simplu de audi, bmw, mercedes, etc, mai ales cand iti infunzi piciorul in acceleratie (sa tragi aer in piept inainte, ca altfel te sufoca) si vezi cum totul ramane in spate mic si neimportant, in oglinzile retrovizoare. E pur si simplu ALTCEVA.

Fiabilitatea masinii e ceva de vis, o sa faci cunostinta de mai multe ori cu mecanicul (daca ai inteles poanta...).
Multa bafta, si te asteptam sa devii Homo SAABiens


PS. Sa nu uit:
9-5 e imposibil de rasturnat pe drum drept.
9-5 Aero accelereaza de la 80 la 120 km/h mai repede ca Porsche 911 Turbo.
Faza cu Saab Aero o stiam of course .. Iar despre perfectiunea masinii nu cred ca trebuie vorbit(din punctul meu de vedere are un design super).. Cu alte cuvinte nu exista puncte slabe de studiat atunci cand o achizitionez doar ma duc cu banii in mana si cu un zambet cat casa de mare... Apropo, la modelul 9-5 pe care il ai tu contactul(aflat intre scaune) blocheaza cursa schimbatorului de viteze in marsarier?(am citit ca asta fusese motivul principal pentru care au introdus aceasta solutie)..

Ca sa raspund la daca sunt sigur(lui mobiles_de): am vazut prima data un Saab 99(model vechi) in Revista Autoturism de prin anii '70.. Si mi-a placut modul cum iesea in evidenta fata de celelalte... Si asta face si acum un Saab.. Nu e masina care cerseste respect cu stickere tobe galagioase sau alte chestii... il impune prin prezenta(pentru mine cel putin)... Iar motorul Aero.. Ei.. Pentru el momentan se merita sa muncesc ..

Va multumesc mult pentru feedback-uri
Undying_Renault is offline   Reply With Quote
Old 13-09-09, 12:00   #12
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Achizitie Saab

puncte slabe:
- butoanele de la controlul scaunelor mi-au cazut de 2 ori de la scaunul soferului.
- presiunea in roti trebuie sa fie EXACT cum cere producatorul, altfel suna deranjant.
- unele piese sunt greu de gasit.
- consumul instant afisat uneori te baga in depresii, dar nu e infernal. La Aero e undeva la 11 mixt.


Toate Saab-urile de generatie noua au contactul intre scaune, exceptand 9000-ul. Pozitionarea acestuia a fost facuta din mai multe considerente: pentru ca acolo e si la avioane; pentru ca, in caz de accident, nu ai un bloc greu metalic de care sa dai cu genunchiul; etc.
Al meu are cutie automata, deci nu blocheaza nimic.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 13-09-09, 13:07   #13
Undying_Renault
Renault Driver

Stage 4
 
Undying_Renault's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 202
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Achizitie Saab

Multumesc mult.. Cam astea sunt chestiile care le-am citit peste tot. Fiabilitate super, Performante super, Consum ok(pentru ceea ce ofera) samd.. Iti multumesc pentru o analiza comme-il-faut pentru masina. :d

LE: Ai idee de service-urile de la Saab(Augusta Motors in particular)? Din cate am citit eu pe alte forumuri o revizie pentru un 9-3 2004 2.2TID cu tot cumparat de la ei s-ar fi dus pe la 1000 RON.. Ma gandesc daca sare cu mult de asa ceva pentru un Aero
Undying_Renault is offline   Reply With Quote
Old 13-09-09, 13:23   #14
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Achizitie Saab

Nu, cam tot acolo e, la mine a fost 1300
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 13-09-09, 19:43   #15
Frizz

Stage 3
 
Frizz's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 139
Default Re: Achizitie Saab

@Nautilus - Deci faza cu clienti cocalari e bestiala

Revenind la subiect, astazi m-am intalnit cu un prieten care tocmai si-a achizitionat un 9-5 2.3 Turbo Aero Hirsch l-am testat un pic si sincer cred ca o sa imi cumpar si eu una. E forte din toate punctele de vedere... geniala!

Succes!
Frizz is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -