Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Dyno Tuning (https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tuning.html)
-   -   Honda Civic Type R (https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tuning/14092-honda-civic-type.html)

MasterTuner 07-03-06 22:58

Honda Civic Type R
 
1 Attachment(s)
Masina e campioana la clasa ei la cursele de acceleratie. Dupa UNICHIP urmeaza sa-i punem nitro. Cresterea de 7 % la fabricantul celor mai puternice aspirate de serie poate fi considerata un succes. O sa revin in cateva zile cu varianta supraalimentata chimic.

SEBASTIAN 08-03-06 05:45

Re: Honda Civic Type R
 
Gata cu joaca!
Ati cam belit ****!
Fiind fata tractiunea, pleaca putin mai greu, dar pusa in miscare, e o bomba cu efect putin intarziat.
Minuni face gazul asta mai ales unde are teren propice.

Morro 08-03-06 08:11

Re: Honda Civic Type R
 
la 6000 intra V-TEC-ul?

Achim 08-03-06 16:39

Re: Honda Civic Type R
 
da... si ala e momentul in care poti sa incepi sa te uiti in oglinzi :))

sunt foarte curios cat te ajuta un Unichip :D

BASU 08-03-06 17:54

Re: Honda Civic Type R
 
oh cum o fi sa conduci un avion cu rectie si sa schimbi vitezele pe la 8200rpm :twisted:
nitro :?:
danger !

MasterTuner 09-03-06 13:06

Re: Honda Civic Type R
 
1 Attachment(s)
PAZEA!!! Ca am montat butelia.

Achim 09-03-06 13:08

Re: Honda Civic Type R
 
omfg :shock: :shock: :shock:

bravo!

Morro 09-03-06 13:11

Re: Honda Civic Type R
 
Quote:

Originally Posted by zbuciumus
PAZEA!!! Ca am montat butelia.

auoleu ... zici c-a dat-o pe GPL

un dyno ceva?:D

Achim 09-03-06 13:17

Re: Honda Civic Type R
 
hmm... something's fishy... eu nu ma uitasem la poza mare si am luat-o de buna prima oara... dar... :help:

andreitentean 09-03-06 17:06

Re: Honda Civic Type R
 
voi credeti ca am luat-o razna ? sa pun nitro pe o masina care bate tot !? pt ce?

AudiPerformance 09-03-06 17:21

Re: Honda Civic Type R
 
pai si atunci explicane si noua ce e cu "GPL" ala in portbagaj... eu unul chiar nu inteleg!

Oricum felicitari Andrei si pentru Bijuteria asta!

SEBASTIAN 09-03-06 17:27

Re: Honda Civic Type R
 
Quote:

Originally Posted by zbuciumus
PAZEA!!! Ca am montat butelia.


Te roade marketingul!:lol:

SEBASTIAN 09-03-06 17:28

Re: Honda Civic Type R
 
Quote:

Originally Posted by andreitentean
voi credeti ca am luat-o razna ? sa pun nitro pe o masina care bate tot !? pt ce?

Modestule!

andreitentean 09-03-06 17:31

Re: Honda Civic Type R
 
nu am ce sa va explic pt ca nici eu nu stiu ce se intampla.
mastertuner are masina mea de 4 zile si sunt inchisi inauntru cu ea. nu-mi dau voie sa intru nu-mi raspund la telefoane. sunt putin speriat.

AudiPerformance 09-03-06 17:32

Re: Honda Civic Type R
 
cam nasol sa ai masina sechestrata :)

BASU 09-03-06 17:48

Re: Honda Civic Type R
 
Quote:

Originally Posted by zbuciumus
PAZEA!!! Ca am montat butelia.

butelia aia si cu sticker-ul NX o sa faca minuni :lol:

SEBASTIAN 10-03-06 00:28

Re: Honda Civic Type R
 
Quote:

Originally Posted by zbuciumus
PAZEA!!! Ca am montat butelia.

Da e un zvon ca uni monteaza pe instalatia de gaz ceva care va da un efect apropiat de nos fara riscuri majore si cu consumare ultrarapida a buteliei.

AlecsM 10-03-06 00:45

Re: Honda Civic Type R
 
suna frumos ce faceti din ctr ... felicitari
avedi cumva sau estimati ceva performante ?? :)

SEBASTIAN 10-03-06 08:36

Re: Honda Civic Type R
 
CE VREI DINTR-UN MOTOR ASPIRAT DE 2000?
ARE LIMITELE LUI MAI ALES CAND E DE SERIE.

the_mav 10-03-06 08:44

Re: Honda Civic Type R
 
Quote:

Originally Posted by andreitentean
nu am ce sa va explic pt ca nici eu nu stiu ce se intampla.
mastertuner are masina mea de 4 zile si sunt inchisi inauntru cu ea. nu-mi dau voie sa intru nu-mi raspund la telefoane. sunt putin speriat.

poate nu o mai recunosti cand te duci sa o ridici

lolek 10-03-06 21:34

Re: Honda Civic Type R
 
:) prea adeavrat ctr`u + modificari = atomic bomb :D bafta in continuare la modificari ;)

SEBASTIAN 11-03-06 01:01

Re: Honda Civic Type R
 
Quote:

Originally Posted by the_mav
poate nu o mai recunosti cand te duci sa o ridici

:arrow: nu trebuie sa se ridice e de tipul SOL-SOL:lol: :lol: :lol:

bunilla 11-03-06 14:00

Re: Honda Civic Type R
 
chiar pui NOS ??? sunt mirat ca se poate si in Romania... sa ne tii la curent cum evolueaza treburile (am auzit tot felul de povesti gen ED engine damage).

PS: poate dam una mica dupa ce te-nvetzi cu NOSu... :D

SEBASTIAN 11-03-06 15:23

Re: Honda Civic Type R
 
Quote:

Originally Posted by bunilla
chiar pui NOS ??? sunt mirat ca se poate si in Romania... sa ne tii la curent cum evolueaza treburile (am auzit tot felul de povesti gen ED engine damage).

PS: poate dam una mica dupa ce te-nvetzi cu NOSu... :D

Vrei sa-ti declini identitatea!

bunilla 11-03-06 15:31

Re: Honda Civic Type R
 
sunt nou pe aici... https://forum.4tuning.ro/643-masina-mea-bmw-seria-3/14109-bmw-seria-3-a.html

ma gandeam ca cu ajutorul NOS treci la divizia A... ;)

MasterTuner 11-03-06 15:33

Re: Honda Civic Type R
 
1 Attachment(s)
Andrei, vezi ca n-a vrut vrut sa scoata mai mult de 300 de cp cu nitro, asa ca o sa-ti punem si kompresor. Si daca n-ai banii acum nu-i problema, o tinem noi pentru teste...

BASU 11-03-06 16:21

Re: Honda Civic Type R
 
:shock: sa ne atasezi si un dynotest cand o terminati :twisted:

SEBASTIAN 12-03-06 07:47

Re: Honda Civic Type R
 
Quote:

Originally Posted by zbuciumus
Andrei, vezi ca n-a vrut vrut sa scoata mai mult de 300 de cp cu nitro, asa ca o sa-ti punem si kompresor. Si daca n-ai banii acum nu-i problema, o tinem noi pentru teste...

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

lolek 12-03-06 10:04

Re: Honda Civic Type R
 
o sa fie cea mai tare la 2000cc????

Achim 12-03-06 12:08

Re: Honda Civic Type R
 
Quote:

Originally Posted by lolek
o sa fie cea mai tare la 2000cc????

da... o sa bata tot... kiar si Subaru'ul lui :weee:

lolek 12-03-06 18:56

Re: Honda Civic Type R
 
eh da:) nici chiar ... vdm la sfarsit ce iese :D cu sigurantza ceva rau

lolek 12-03-06 18:57

Re: Honda Civic Type R
 
:) eh nici chiar mai are pana la subaru lui ... oricum o sa fie rea masina

zetemte 13-03-06 13:04

Re: Honda Civic Type R
 
Quote:

Originally Posted by zbuciumus
Masina e campioana la clasa ei la cursele de acceleratie. Dupa UNICHIP urmeaza sa-i punem nitro. Cresterea de 7 % la fabricantul celor mai puternice aspirate de serie poate fi considerata un succes. O sa revin in cateva zile cu varianta supraalimentata chimic.

Am o intrebare in legatura cu VTEC. Se poate face ca sa intra putin mai devreme? De exemplu la 5000 RPM? Sau macar 5500?

Oricum, rezultat frumos. :)

andreitentean 13-03-06 14:22

Re: Honda Civic Type R
 
pragul de activare al iVtec se poate modifica, avand in vedere ca este controlat electronic, cu siguranta cu ajutorul Hondata si posibil cu Unichip.

zetemte 14-03-06 12:42

Re: Honda Civic Type R
 
2 Attachment(s)
Da, am auzit pareri foarte bune despre Hondata. Este un dealer in Polonia, care face CTR's ...

Uite aici, un Civic stock cu Hondata si un Civic cu intake, exhaust si Hondata, facute in Polonia. Au Vtec putin mai jos.
Mai sunt si alte. Este si unu cu 244 CP, dar are mai multe modificari. Avem si unu cu Turbo si 600 CP :)

Oricum, bafta la modificari, sunt foarte curious cum va merge cu NX si cati CP o sa aiba.

MasterTuner 20-03-06 12:18

Re: Honda Civic Type R
 
1 Attachment(s)
Asa arata puterea si cuplu cu nitro cu jeturi de 75 cp.

the_mav 20-03-06 12:49

Re: Honda Civic Type R
 
foarte frumos graficul...si frumos, si curat
andrei, sa o stapanesti sanatos ;)

Achim 20-03-06 13:38

Re: Honda Civic Type R
 
:giggle: :hug: :eyebrow:

shadowro 20-03-06 16:12

Re: Honda Civic Type R
 
am si eu o itnrebare pentru posesorul type r-ului facut de zbuciumus.
si sper sa nu fie luata mai mult decat este , adica o intrebare.
cum se face ca o asemenea masina cu modificarile suferite are dificultati in a bate un urs 325 ( w/a nos )
mie mi se pare ilogica treaba.
ar trebui sa te urci peste el fara drept de apel.

Achim 20-03-06 18:01

Re: Honda Civic Type R
 
Si cam ce urs e acela, te referi la NHT!? daca da, ia intreaba-l pe Emil ce s-a intamplat in treapta a treia cand Andrei a dat NOS ;) si mai intreaba-l si de un TypeR negru, mai stock el asa


All times are GMT +2. The time now is 18:18.

- Copyright 2026 4Tuning