Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii VW (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw.html)
-   -   golf 3 / opel astra / fiat bravo (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw/140121-golf-3-opel-astra-fiat-bravo.html)

geo_mycar 26-08-09 21:57

golf 3 / opel astra / fiat bravo
 
buna, sunt nou p aici.....
luna viitoare aj vrea sami iau masina si nu ma pot hotara.
dupa cate am obs kutand oferte am de ales intre golf 3, opel astra sau vectra si fiat bravo sau brava.
Sincer cel my mult imi plac opel astra si fiat bravo dar nush kre ar fi my indikta ... raport calitate pret ...
Dupa c o sa o iau am d gand sa o personalizez putin deci nu as vrea sa am surprize neplacute, k in loc sa o imbunatatesc eu tre sa fac reparatii majore.
Va astept cu comentariile , parerile voastre.
multumesc pentru ajutor.

40km/h 26-08-09 22:14

Re: golf 3 / opel astra / fiat bravo
 
Sincer, am condus opel astra si golf 3 doar, iar mie mi se pare ca stai mai comod in golf3. Posibilitatile de tuning fiind f multe la amandoua marcile. Oricum, eu nu mi-as lua fiat, nici brava nici bravo :).
Dar asta e doar parerea mea tu stii.
Saptamana asta, cu voia lui Dumnezeu, sper sa-mi iau si eu golf 3 :D.
Numai bine.

geo_mycar 27-08-09 07:23

Re: golf 3 / opel astra / fiat bravo
 
ms pt sfat
bafta l achizitionare
dak iti iei t rog sa imi spui s mie cat ai dat ...din c an ....

Mirciuk 27-08-09 07:45

Re: golf 3 / opel astra / fiat bravo
 
Pai depinde de gusturile fiecaruia,si eu am avut de ales intre mai multe modele,pana la urma am ramas la un golf 3 benzinar(1800-90cp),recunosc ca a cantarit foarte mult faptul ca are clima manuala,vara.....Sunt f multumit de el,nu am avut deloc probleme cu partea mecanica si se pot aduce multe modificari la aspectul exterior si interior.

geo_mycar 27-08-09 09:00

Re: golf 3 / opel astra / fiat bravo
 
s km c consum ai l 1.8 ul tau? cat te a costat? din c an?

ge0rge 27-08-09 09:22

Re: golf 3 / opel astra / fiat bravo
 
pot sa zic ca am condus golf 3 1.4 60cp, 1.8 90cp, 1.9td 75cp, 1.9tdi 90cp(al meu.. am topic daca vrei sa il vezi) si opel astra 1.4 60cp si 1.6 75cp si fiat punto(1.2 cred ca era), bravo nu am condus.. parerea mea ar fi sa iti iei golf.. pt ca se conduc usor, is comode si au motoare bune! chiar daca sunt cu miile la noi in tzara.. daca prinzi unu tzipla.. cu dotarii multe, eu zic ca vei fi foarte multumit de el. ca intretinere e ieftin, consum la mine 5L in orash.. 4L afara.. si cu bani putini poti scoate masina frumoasa din el ! opel.. is ele bunicele dar cam prost facute(parerea mea) tablarie si motor, iar la fiat nu zic nimic pt ca nu cunosc marca.. dar nu prea am auzit cuvinte de lauda pt modelele mai vechi. acuma depind de tine ce buget ai pt masina.. cati bani ai de intretinere.. si nu in ultimul rand ce iti place tie(degeaba iti zicem noi sa iei x say y.. pt ca gusturile nu se discuta) bafta!

geo_mycar 27-08-09 09:31

Re: golf 3 / opel astra / fiat bravo
 
c e my usor d intretinut astra f sau golf 3? c consum au motoarele 1.6 s 1.8 l golf?

ge0rge 27-08-09 09:46

Re: golf 3 / opel astra / fiat bravo
 
acuma sincer la astra nu stiu sa iti zic exact preturile pt ca nu am avut! dar daca mergi in dezmembrari golfu gasesti en-gro dar opel numa putine(cel putin asa e in oradea). 1.6`le unui prieten ii consuma 9-10 in orash iar 1.8`ul unui alt prieten 10-11 in orash.. este cand mai mult, depinde cat apasa acceleratia de tare.. am mers afara din orash cu masina oradea-galati(circa 800km) cu consum de 7.5-7.8L la cu 3 persoane in masina fara bagaje. parerea mea.. mai bine un diesel :D

geo_mycar 27-08-09 14:52

Re: golf 3 / opel astra / fiat bravo
 
aha
ms
my ajtept s p altii sa mi spuna c parere au .......

zizou 27-08-09 15:03

Re: golf 3 / opel astra / fiat bravo
 
opel sau vw, sfatul meu este sa renunti la fiat :(
mare grija daca te orientezi la opel, pentru ca generatiile de pana in 96-98 au cam avut probleme cu tabla si in special pasajele de pe spate, in rest totul tine de buget si de preferintele tale.
foarte important este sa te gandesti ce-ti permiti sice poti intretine mai usor si atunci vezi catre ce optiuni, dotari marca si motorizare te indrepti ;)

eu personal am un golf 2 gti si un astra f sport ambele cu motoare de 1,8 si oricand la orice ora as alege golful, dar, inca odata, asta tine foarte mult de gust si d eposibilitatile financiare...

multa bafta cu masina!

geo_mycar 27-08-09 16:56

Re: golf 3 / opel astra / fiat bravo
 
ms zizou, deci sa inteleg k golgurile sunt my greu d intretinut? motoarele d 1.4 cum sunt l golfuri pt k am auzit k l astra f sunt km mici pt greutatea masinii. kre jtiti va rog informatima s p mn. ms

zizou 27-08-09 20:22

Re: golf 3 / opel astra / fiat bravo
 
salut, incearca sa scrii coret si fara prescurtari si astfel o sa urmareasca mai multa lume ceea ce scri, si mai usor in acelasi timp...

dimpotriva, golfurile sunt mai usor de intretinut(asta e parerea mea, vreau sa specific ;))

geo_mycar 06-10-09 15:31

Re: golf 3 / opel astra / fiat bravo
 
va rog, dak stiti ajutati ma si pe mine sa aflu unde e scris codul vopselei la golf 3. va rog ..... am nevoie urgent ....

skyllo 06-10-09 17:31

Re: golf 3 / opel astra / fiat bravo
 
vand golf 3 1.6 75 cp 1993 cu tuning unicat
bogdan_okshop

Cheliuta 06-10-09 17:55

Re: golf 3 / opel astra / fiat bravo
 
Quote:

Originally Posted by geo_mycar (Post 2697555)
va rog, dak stiti ajutati ma si pe mine sa aflu unde e scris codul vopselei la golf 3. va rog ..... am nevoie urgent ....

off topic in portbagaj sub mocheta in partea dreapta cred este un stiker lipit pe caroserie si ai acolo paint nr sau color nr format din 4 caractere fie litere fie cifre

on topic
eu am un golf3 1.6 101cp sunt foarte multumit de masina singurul dezavantaj la motorul asta este consumul mai crescut in oras(12-13%) in rest este chiar buna si usor de intretinut
cum au spus si altii alege intre vw si opel fiat nu prea
bafta

scorpio GL 06-10-09 18:46

Re: golf 3 / opel astra / fiat bravo
 
invata sa scrii romaneste fara limbaj de mirc.daca insisti sa patrezi limbajul, nu lua te rog golf, ca ne faci de ras pe astia care avem deja ;)

geo_mycar 06-10-09 21:02

Re: golf 3 / opel astra / fiat bravo
 
ms mult pt sfat, sper sal gasesc maine pt k tre sami vopsesc capota. cu faza k eram confuz c sami iau sa rezolvat am ales si numi pare rau. mi am luat un golf 3 din 95, 1.6 75 cai. ms ink odata. drumuri bune, bafta

geo_mycar 06-10-09 21:06

Re: golf 3 / opel astra / fiat bravo
 
scuze dak nu prea intelegeti ce scriu dau din obisnuinta ... apropo scorpio e romaneste doar k sunt cateva prescurtari. nu toata lumea e ca tine sa nu inteleaga.

GJ 64 GAB 06-10-09 21:06

Re: golf 3 / opel astra / fiat bravo
 
Ia-ţi un Opel Astra H sau un F!
Depinde de buget acum!

geo_mycar 06-10-09 21:10

Re: golf 3 / opel astra / fiat bravo
 
mersi pentru sfat gab dar mi am luat un golf si deocamdata sunt multumit.

GJ 64 GAB 06-10-09 21:12

Re: golf 3 / opel astra / fiat bravo
 
E bun şi golful, dar şi un Opel era perfect!... Felicitări pentru alegere şi să-l stăpāneşti sănătos!...

geo_mycar 06-10-09 21:15

Re: golf 3 / opel astra / fiat bravo
 
mersi mersi

costyna 07-10-09 08:01

Re: golf 3 / opel astra / fiat bravo
 
Quote:

Originally Posted by geo_mycar (Post 2698535)
ms mult pt sfat, sper sal gasesc maine pt k tre sami vopsesc capota. cu faza k eram confuz c sami iau sa rezolvat am ales si numi pare rau. mi am luat un golf 3 din 95, 1.6 75 cai. ms ink odata. drumuri bune, bafta

nu trbuie sa-ti iei vopseaua dupa codul din portbagaj pt ca se vede dupa aia diferenta de culoare!voapseaua ta e arsa de soare,matuita!Te duci undeva si ti-o face pe calculator exact cum e acum pe masina!

Picinell 07-10-09 20:45

Re: golf 3 / opel astra / fiat bravo
 
eu am golf 3 1.6 de 75 cai, masina este super, se intretine usor, preturi fff mici, consum oras 10% ( bucuresti - aglomeratie - semafoare ) ... in afara pe la 120-130 imi ia undeva la 7% ... daca merg cu 90 imi ia 5%

skyllo 10-10-09 10:34

Re: golf 3 / opel astra / fiat bravo
 
unde iti ia 5 prietene nu are cum poate 6-7 dar 5 sigur nu

Picinell 10-10-09 10:37

Re: golf 3 / opel astra / fiat bravo
 
6-7 imi ia pe la 120-130 ( 3000 ture ) ... la 160 vreo 9-10 ( 4000 ture )
si la 80-90 am 2000 ture si un consum de 5

Gogutza29 12-10-09 02:25

Re: golf 3 / opel astra / fiat bravo
 
Stai linistit ca nu iti consuma cat iti arata pe MFA, la 160 km/h nu are cum sa iti i-a doar 10, probabil 13-14.In fine suntem cam offtopic.

geo_mycar 19-10-09 18:33

Re: golf 3 / opel astra / fiat bravo
 
salutari din nou ...
mai am nevoie de nijte sfaturi daca ma poate ajuta cineva ...
in primul rand as vrea sa schimb uleiul si nu stiu care ar fi mai bun pt motorul meu 1.6 55kw ?
multumesc anticipat

geo_mycar 19-10-09 18:38

Re: golf 3 / opel astra / fiat bravo
 
aaa vreau sa mai intreb ceva pe posesorii de golfuri ... dupa ce l am luat am observat ca la mers in marsalier se aude un sunet ciudat park freaca ceva ... nu stiu cum sa explic , pare sa se auda de la cutie. a mai avut cineva aceasta problema ? stiti cumva ce poate fii?

costyna 23-10-09 21:04

Re: golf 3 / opel astra / fiat bravo
 
Quote:

Originally Posted by geo_mycar (Post 2733030)
salutari din nou ...
mai am nevoie de nijte sfaturi daca ma poate ajuta cineva ...
in primul rand as vrea sa schimb uleiul si nu stiu care ar fi mai bun pt motorul meu 1.6 55kw ?
multumesc anticipat

baga ARAL Bluetronic 10w40(ieftin si bun).in jur de 90 lei-4Litri;)

costyna 23-10-09 21:06

Re: golf 3 / opel astra / fiat bravo
 
Quote:

Originally Posted by geo_mycar (Post 2733048)
aaa vreau sa mai intreb ceva pe posesorii de golfuri ... dupa ce l am luat am observat ca la mers in marsalier se aude un sunet ciudat park freaca ceva ... nu stiu cum sa explic , pare sa se auda de la cutie. a mai avut cineva aceasta problema ? stiti cumva ce poate fii?

stai linistit.asa se aude mansarierul pt ca nu-i sincronizat.asa se aude la toate masinile:lol:

geo_mycar 27-10-09 15:28

Re: golf 3 / opel astra / fiat bravo
 
chiar asa se aude l toate?mie mi se pare enervant my ales dak merg cu viteza mai mare .... am fost la un mecanic si mi -a schimbat rulmentul din dreapta fata si mi -a mai zis sa cumpar ulei pt cutie , el credea ca nu mai am dar s-a inselat. am schimbat rulmentul care dupa mine mai mergea , nu era decat f putin uzat iar zgomotele sunt aceleasi.

geo_mycar 27-10-09 15:30

Re: golf 3 / opel astra / fiat bravo
 
mersi pt sfat costyna dar l am schimbat deja, am bagat varvoline.


All times are GMT +2. The time now is 06:09.

- Copyright 2026 4Tuning