Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Alte discutii VW

Reply
 
Thread Tools
Old 26-08-09, 21:57   #1
geo_mycar

Stage 2
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 33
Smile golf 3 / opel astra / fiat bravo

buna, sunt nou p aici.....
luna viitoare aj vrea sami iau masina si nu ma pot hotara.
dupa cate am obs kutand oferte am de ales intre golf 3, opel astra sau vectra si fiat bravo sau brava.
Sincer cel my mult imi plac opel astra si fiat bravo dar nush kre ar fi my indikta ... raport calitate pret ...
Dupa c o sa o iau am d gand sa o personalizez putin deci nu as vrea sa am surprize neplacute, k in loc sa o imbunatatesc eu tre sa fac reparatii majore.
Va astept cu comentariile , parerile voastre.
multumesc pentru ajutor.
geo_mycar is offline   Reply With Quote
Old 26-08-09, 22:14   #2
40km/h

Stock
 
40km/h's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 4
Default Re: golf 3 / opel astra / fiat bravo

Sincer, am condus opel astra si golf 3 doar, iar mie mi se pare ca stai mai comod in golf3. Posibilitatile de tuning fiind f multe la amandoua marcile. Oricum, eu nu mi-as lua fiat, nici brava nici bravo .
Dar asta e doar parerea mea tu stii.
Saptamana asta, cu voia lui Dumnezeu, sper sa-mi iau si eu golf 3 .
Numai bine.
40km/h is offline   Reply With Quote
Old 27-08-09, 07:23   #3
geo_mycar

Stage 2
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 33
Default Re: golf 3 / opel astra / fiat bravo

ms pt sfat
bafta l achizitionare
dak iti iei t rog sa imi spui s mie cat ai dat ...din c an ....
geo_mycar is offline   Reply With Quote
Old 27-08-09, 07:45   #4
Mirciuk
VW Driver

Stage 5
 
Mirciuk's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 467
Member of:
[VW]
Default Re: golf 3 / opel astra / fiat bravo

Pai depinde de gusturile fiecaruia,si eu am avut de ales intre mai multe modele,pana la urma am ramas la un golf 3 benzinar(1800-90cp),recunosc ca a cantarit foarte mult faptul ca are clima manuala,vara.....Sunt f multumit de el,nu am avut deloc probleme cu partea mecanica si se pot aduce multe modificari la aspectul exterior si interior.
Mirciuk is offline   Reply With Quote
Old 27-08-09, 09:00   #5
geo_mycar

Stage 2
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 33
Default Re: golf 3 / opel astra / fiat bravo

s km c consum ai l 1.8 ul tau? cat te a costat? din c an?
geo_mycar is offline   Reply With Quote
Old 27-08-09, 09:22   #6
ge0rge

Stage 5
 
ge0rge's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 873
Member of:
[2 Roti]
[VW]
[AUDI]
Default Re: golf 3 / opel astra / fiat bravo

pot sa zic ca am condus golf 3 1.4 60cp, 1.8 90cp, 1.9td 75cp, 1.9tdi 90cp(al meu.. am topic daca vrei sa il vezi) si opel astra 1.4 60cp si 1.6 75cp si fiat punto(1.2 cred ca era), bravo nu am condus.. parerea mea ar fi sa iti iei golf.. pt ca se conduc usor, is comode si au motoare bune! chiar daca sunt cu miile la noi in tzara.. daca prinzi unu tzipla.. cu dotarii multe, eu zic ca vei fi foarte multumit de el. ca intretinere e ieftin, consum la mine 5L in orash.. 4L afara.. si cu bani putini poti scoate masina frumoasa din el ! opel.. is ele bunicele dar cam prost facute(parerea mea) tablarie si motor, iar la fiat nu zic nimic pt ca nu cunosc marca.. dar nu prea am auzit cuvinte de lauda pt modelele mai vechi. acuma depind de tine ce buget ai pt masina.. cati bani ai de intretinere.. si nu in ultimul rand ce iti place tie(degeaba iti zicem noi sa iei x say y.. pt ca gusturile nu se discuta) bafta!

Last edited by ge0rge; 27-08-09 at 09:25.
ge0rge is offline   Reply With Quote
Old 27-08-09, 09:31   #7
geo_mycar

Stage 2
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 33
Default Re: golf 3 / opel astra / fiat bravo

c e my usor d intretinut astra f sau golf 3? c consum au motoarele 1.6 s 1.8 l golf?
geo_mycar is offline   Reply With Quote
Old 27-08-09, 09:46   #8
ge0rge

Stage 5
 
ge0rge's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 873
Member of:
[2 Roti]
[VW]
[AUDI]
Default Re: golf 3 / opel astra / fiat bravo

acuma sincer la astra nu stiu sa iti zic exact preturile pt ca nu am avut! dar daca mergi in dezmembrari golfu gasesti en-gro dar opel numa putine(cel putin asa e in oradea). 1.6`le unui prieten ii consuma 9-10 in orash iar 1.8`ul unui alt prieten 10-11 in orash.. este cand mai mult, depinde cat apasa acceleratia de tare.. am mers afara din orash cu masina oradea-galati(circa 800km) cu consum de 7.5-7.8L la cu 3 persoane in masina fara bagaje. parerea mea.. mai bine un diesel
ge0rge is offline   Reply With Quote
Old 27-08-09, 14:52   #9
geo_mycar

Stage 2
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 33
Default Re: golf 3 / opel astra / fiat bravo

aha
ms
my ajtept s p altii sa mi spuna c parere au .......
geo_mycar is offline   Reply With Quote
Old 27-08-09, 15:03   #10
zizou

Stage 2
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 37
Default Re: golf 3 / opel astra / fiat bravo

opel sau vw, sfatul meu este sa renunti la fiat
mare grija daca te orientezi la opel, pentru ca generatiile de pana in 96-98 au cam avut probleme cu tabla si in special pasajele de pe spate, in rest totul tine de buget si de preferintele tale.
foarte important este sa te gandesti ce-ti permiti sice poti intretine mai usor si atunci vezi catre ce optiuni, dotari marca si motorizare te indrepti

eu personal am un golf 2 gti si un astra f sport ambele cu motoare de 1,8 si oricand la orice ora as alege golful, dar, inca odata, asta tine foarte mult de gust si d eposibilitatile financiare...

multa bafta cu masina!
zizou is offline   Reply With Quote
Old 27-08-09, 16:56   #11
geo_mycar

Stage 2
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 33
Default Re: golf 3 / opel astra / fiat bravo

ms zizou, deci sa inteleg k golgurile sunt my greu d intretinut? motoarele d 1.4 cum sunt l golfuri pt k am auzit k l astra f sunt km mici pt greutatea masinii. kre jtiti va rog informatima s p mn. ms
geo_mycar is offline   Reply With Quote
Old 27-08-09, 20:22   #12
zizou

Stage 2
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 37
Default Re: golf 3 / opel astra / fiat bravo

salut, incearca sa scrii coret si fara prescurtari si astfel o sa urmareasca mai multa lume ceea ce scri, si mai usor in acelasi timp...

dimpotriva, golfurile sunt mai usor de intretinut(asta e parerea mea, vreau sa specific )
zizou is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 15:31   #13
geo_mycar

Stage 2
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 33
Default Re: golf 3 / opel astra / fiat bravo

va rog, dak stiti ajutati ma si pe mine sa aflu unde e scris codul vopselei la golf 3. va rog ..... am nevoie urgent ....
geo_mycar is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 17:31   #14
skyllo
VW Driver

Stage 3
 
skyllo's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 163
Member of:
[VW]
Default Re: golf 3 / opel astra / fiat bravo

vand golf 3 1.6 75 cp 1993 cu tuning unicat
bogdan_okshop
skyllo is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 17:55   #15
Cheliuta

Stage 5
 
Cheliuta's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 745
Member of:
[VW]
Default Re: golf 3 / opel astra / fiat bravo

Quote:
Originally Posted by geo_mycar View Post
va rog, dak stiti ajutati ma si pe mine sa aflu unde e scris codul vopselei la golf 3. va rog ..... am nevoie urgent ....
off topic in portbagaj sub mocheta in partea dreapta cred este un stiker lipit pe caroserie si ai acolo paint nr sau color nr format din 4 caractere fie litere fie cifre

on topic
eu am un golf3 1.6 101cp sunt foarte multumit de masina singurul dezavantaj la motorul asta este consumul mai crescut in oras(12-13%) in rest este chiar buna si usor de intretinut
cum au spus si altii alege intre vw si opel fiat nu prea
bafta
Cheliuta is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -