Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Dyno Tuning (https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tuning.html)
-   -   Chiptuning cu UNICHIP si turbo hybrid pe Skoda Octavia 2 2.0TDI 140 cp (https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tuning/118229-chiptuning-unichip-turbo-hybrid-skoda-octavia-2-2-0tdi-140-cp.html)

MasterTuner 09-04-09 09:30

Chiptuning cu UNICHIP si turbo hybrid pe Skoda Octavia 2 2.0TDI 140 cp
 
10 Attachment(s)
Masina a venit la noi cu un soft TCM. Clientul a vrut sa scoata peste 200 cp asa ca i-am recomandat o turbina hybrid. Aceasta e facuta in UK plecand de la o turbina originala noua made in Romania by Garrett, careia i se inlocuiesc toate piesele in miscare, asa incat sa poata asugura un debit si o presiune mai mare de aer pe compresor, si respectiv un debit mai mare si o presiune mai mica pe partea de evacuare. Capacul de compresor e strunjita apoi pe o masina CNC asa incat sa acomodeze o elice compresor mai mare, elicea de pe evacuare fiind usurata si avand "cut-back", adica o pelucrare speciala a profilului palei asa incat sa creasca debitul de aer. Tot ansamblu e apoi echilibrat foarte exact asa incat aceasta turbina sa poata rezista pana la 2.2 bar de boost chiar la 5 000 rpm ale motorului. Turbina originala de exemplu e reglata la 1.3 bar. Am pastrat tot traseul stock de evacuare inclusiv catalizatorul si i-am montat UNICHIP, rezultatul fiind 219 cp si 444 Nm, adica 56% putere mai mare. Cuplul l-am tinut sub control intrucat puteam trece usor de 500 Nm, ceea ce ar insemna prea mult pentru volanta bimasica, ambreiaj si aderenta, clientul nostru fiind un om linistit. Inca odata, masina e 100% stock, doar turbina hybrid si UNICHIP.

Aveti mai jos graficele cu masina stock, 3 teste ca sa vedeti cam ce gen de repetabilitate are dyno-ul nostru, al doilea e cu inainte versus dupa interventia noastra, al treilea e cu doua teste facute dupa suprapuse.

Zyx 09-04-09 11:45

Re: Chiptuning cu UNICHIP si turbo hybrid pe Skoda Octavia 2 2.0TDI 140 cp
 
Chiar nu s-a putut face nimic cu acel overboost? De obicei se simte dar nu se vede pe dyno. Aici e invers, se vede pe dyno...

bogdan_wrc 10-04-09 07:39

Re: Chiptuning cu UNICHIP si turbo hybrid pe Skoda Octavia 2 2.0TDI 140 cp
 
si totusi back-pressure-ul pe evacuare nu e prea mare? chiar e ok cu evacuarea stock?

MasterTuner 10-04-09 14:54

Re: Chiptuning cu UNICHIP si turbo hybrid pe Skoda Octavia 2 2.0TDI 140 cp
 
What you see is what you get. Daca era nu se mai scoteau caii aia. La un SEAT Altea cu acelasi motoram scos 222 cp. I-am scos tot traseul de dupa turbina si am castigat un cal. Back pressure-ul de care vorbesti se poate si masura (culme, fiind o presiune se masoara cu... manometru), dai o gaura in evacuare imediat dupa turbina si masori, si daca ai 0.1 bar peste presiunea atmosferica incepi sa te sesizezi la o masina turbo, sau 0.05 la una aspirata. Ce e sub aceasta presiune sunt doar bani dati pentru brandul de evacuari, pentru sunet, pentru glorie, puntru tipsuri, pentru ce vreti voi, NU pentru putere. Dar asta nu opreste oamenii sa considere ca nu stiu ce brand de 1 500 E e OK, insa o turbina de aceeasi bani e scumpa, caci asta e marketingul si nivelul de cunostiinte. Oamenii ar fi oricand dispusi sa trimita bani pe un cont al unei firme cu un sit misto dintr-o tara si cu un nume de "rezonanta", iar daca nu iese apoi puterea inseamna ca dyno-ul nostru nu e bun...

bogdan_wrc 13-04-09 08:22

Re: Chiptuning cu UNICHIP si turbo hybrid pe Skoda Octavia 2 2.0TDI 140 cp
 
nu am zis ca o avacuare da cai, ci ca una mai mare poate ajuta turbina mai mare...

bluey 13-04-09 14:34

Re: Chiptuning cu UNICHIP si turbo hybrid pe Skoda Octavia 2 2.0TDI 140 cp
 
Quote:

Originally Posted by MasterTuner (Post 2223925)
Tot ansamblu e apoi echilibrat foarte exact asa incat aceasta turbina sa poata rezista pana la 2.2 bar de boost chiar la 5 000 rpm ale motorului. Turbina originala de exemplu e reglata la 1.3 bar. .

Hibridul asta poate tine 2,2bar@5000Rpm adica poate furniza presiunea aia constant?

1.3 Bar pe turbina originala cu softul stock sau in varianta de 170cp la care ai pus tu graficul?

MasterTuner 13-04-09 17:46

Re: Chiptuning cu UNICHIP si turbo hybrid pe Skoda Octavia 2 2.0TDI 140 cp
 
Hybridul rezista la 2.2 bar pana in 4 500 rpm si 2 bar la 5 000 rpm.

1.3 e presiunea stock, nu am verificat cat facea pentru 173 cp asa cum ajunsese la noi. Pentru puterea pe care am facut-o noi presiunea e 1.85 bar 2 500-4 500 rpm si 1.7 la 5 000 rpm.

influxsg 23-06-09 10:33

Re: Chiptuning cu UNICHIP si turbo hybrid pe Skoda Octavia 2 2.0TDI 140 cp
 
MasterTuner ma intereseaza o operatiune ca aceasta, as vrea sa stiu de la ce furnizor achizitionati turbinele hibirde - Turbio dynamics sau turbo technics? Ce garantie are lucrarea is cat costa turbina + manopera la voi + soft.
De asemenea am inteles ca pe 2.0TDi se potriveste intercoolerul de S3 e destul de plug and play, ajuta la ceva daca se monteaza si un astf4el de intercooler? De asemenea motoarele de 2.0 nu au radiator pentru ulei aveti vre-o solutie in acest sens?

Multumesc

MasterTuner 24-06-09 10:57

Re: Chiptuning cu UNICHIP si turbo hybrid pe Skoda Octavia 2 2.0TDI 140 cp
 
Turbo Tehnics turbina costa 1 150 E si are garantie 1 an, merge la 2 bari pana la 5 000 rpm ale motorului fara probleme, in teste am facut si 2.5 bar, montajul e 400 RON, Unichip e 375 E cu selector si 3 harti, RACE, Street si ECO.

Noi putem sa-ti facem custom un radiator de ulei, ideea fiind foarte buna. Cu tot cu montaj, furtune, adaptoare filtru de ulei, eliminare racitor apa/ulei asa incat sa nu mai incalzeasca apa, te costa 400 E.

influxsg 24-06-09 11:00

Re: Chiptuning cu UNICHIP si turbo hybrid pe Skoda Octavia 2 2.0TDI 140 cp
 
MasterTuner multumesc de info, suna foarte bine oferta ta, as dorii sa stiu daca pentru un motor 2.0Tdi cu dsg 220cp cu turbina mentionata de tine este safe? Eu fac multi km cu masina si sincer nu ma intereseaza sa am un club maxim de peste 400NM asta se poate limita banuiesc ca din boost.

Multumesc.

catalliin 30-03-10 20:04

Re: Chiptuning cu UNICHIP si turbo hybrid pe Skoda Octavia 2 2.0TDI 140 cp
 
..Exact asta fac si eu la o turbosuflanta de ceva timp in atelierul propriu ,insa nu stiam ca se numeste Hibrid,ci doar Upgrade....in fine treaba la mine este putin mai complicata in sensul ca pe linga inlocuirea compresorului (melcul de aluminiu)cu unul mai mare cu tot cu ax si paleti eu mai adaug inca un rind de paleti suplimentari ,adica pe acelasi ax (care va fii in prealabil mai lungit si centrat) se va mai adauga inca o elicie mai micuta si inca o camera de presiune mai mica atasata la admisia 'melcului' rezultind un fel de admisie mai lunga cu 5cm ,practic va fi un compresor cu doua rinduri de paleti pe ax pentru a creea presiune dubla ,iar cu elicea de gaze intradevar am inlocuit-o si pe aia cu una cu diametru mai mare si cu mai multi paleti facindu-i strunjirea turbinei pt un locaş mai mare ,in rest la o prima vedere totul arata ok nimic deosebit .........si eu credeam ca sunt singurul ciudat care face astfel de modificari
:lol:

bluey 30-03-10 20:52

Re: Chiptuning cu UNICHIP si turbo hybrid pe Skoda Octavia 2 2.0TDI 140 cp
 
Quote:

Originally Posted by catalliin (Post 3233720)
..Exact asta fac si eu la o turbosuflanta de ceva timp in atelierul propriu ,insa nu stiam ca se numeste Hibrid,ci doar Upgrade....in fine treaba la mine este putin mai complicata in sensul ca pe linga inlocuirea compresorului (melcul de aluminiu)cu unul mai mare cu tot cu ax si paleti eu mai adaug inca un rind de paleti suplimentari ,adica pe acelasi ax (care va fii in prealabil mai lungit si centrat) se va mai adauga inca o elicie mai micuta si inca o camera de presiune mai mica atasata la admisia 'melcului' rezultind un fel de admisie mai lunga cu 5cm ,practic va fi un compresor cu doua rinduri de paleti pe ax pentru a creea presiune dubla ,iar cu elicea de gaze intradevar am inlocuit-o si pe aia cu una cu diametru mai mare si cu mai multi paleti facindu-i strunjirea turbinei pt un locaş mai mare ,in rest la o prima vedere totul arata ok nimic deosebit .........si eu credeam ca sunt singurul ciudat care face astfel de modificari
:lol:

Cum ziceai ca o echilibrezi ca nu am fost atent :D

catalliin 30-03-10 22:13

Re: Chiptuning cu UNICHIP si turbo hybrid pe Skoda Octavia 2 2.0TDI 140 cp
 
la un ministrung pt prelucrat/retusat piese de mecanica fina...multumit:-)

catalliin 30-03-10 23:11

Re: Chiptuning cu UNICHIP si turbo hybrid pe Skoda Octavia 2 2.0TDI 140 cp
 
Quote:

Originally Posted by catalliin (Post 3234278)
la un ministrung pt prelucrat/retusat piese de mecanica fina...multumit:-)

...pentru o mai buna lamurire am uitat sa mentionet faptul ca acel ministrung este unul folosit in ceasornicarie cu functi multiple printre care si cea de echilibrat axele pieselor tip 'balansoar' care necesita o mare precizie ...si probabil imi vei spune ca tot nu poate fii la fel de eficient precum cele moderne computerizate cu afisaje electrocine speciale pt echilibrat turbinele ...da! poate fi adevarat ..insa daca stau sa ma gindesc ca turbina respectiva datorita faptului ca va avea doua rinduri de paleti ce vor functiona sincron pe acelasi ax vor baga presiune cel putin dubla si chiar mai mult la acelasi debit si asta la jumatate sau mai putin din turatia necesara unei turbine normale cu doar o singura elice pe axul compresorului ...concluzia este ca nu va fi o problema asta ca nu poate fi echilibrata ULTRPERFECT ca una facuta de fabrica care pt realizarea unei presiuni sa zicem de 1 bar este necesar 100.000 rpm ,pe cind dracia pe care o am eu va baga aceeasi presiune la acelasi debit la doar 35-40.000rmp cu mentiunea ca acel compresor de care zic eu este mult mai mare decit cele folosite pt autoturime ,la care mai adaug si faptul ca la el se vor imvirti doua elicii sincron in loc de una singura;)

bluey 31-03-10 00:17

Re: Chiptuning cu UNICHIP si turbo hybrid pe Skoda Octavia 2 2.0TDI 140 cp
 
Ai uitat de tensiunile generate in ax de diferenta de greutate turbina/compresor.
Oricum 40.000rpm sunt un fleac :)
Stiu hibrizi mult mai "comuni" facuti la firme care din asta traiesc de prin Anglia si Sua care au picat in primii 2000km.

catalliin 31-03-10 11:24

Re: Chiptuning cu UNICHIP si turbo hybrid pe Skoda Octavia 2 2.0TDI 140 cp
 
referitor la tensiune pe care o va suporta axul, eu sper ca o va suporta intrucit este chiar axul de la compresorul pe care il voi pune in locul celui originar micut,altfel spus axul nou este unu cu mult mai gros ...ce am uitat sa mai spun este ca aceste compresor nou(melcul de aluminiu) pe care il voi monta in locul celui micut original este unul de utilaj are 17cm diametru cu elicea pe masura (7,5cm diametru)care are 18 paleti comparativ cu 12 cit are una obisnuita,acum singura treaba care ma nelinisteste pe mine este durabilitatea lagarelor (si acelea tot originale)care daca nu le voi sesiza la timp uzura vor incepe ca oricea turbina uzata sa frece cu paletii de compresorul din aluminiu stricind astfel frumusete de paleti ce in trecut putea comprima cu aer admisia unei fadrome ..(nu stiu exact de la ce fel de utilaj provine compresorul dar este unul ff mare) ...acum nu spun ca eu fac treaba mai buna decit Master Tuner dar vreau sa spun pe acelasi principiu fac si eu upgrade-ul acesta chiar mai radical(cu doua rinduri de paleti faţa de unul pe compresor) care va fii numai pt mine nu pt comercializare sau profit ...stiti voi dupa deviza 'fiecare se descurca cum poate'..in rest om traii si om vedea pe viitor cum va mai fi treaba

bluey 31-03-10 13:14

Re: Chiptuning cu UNICHIP si turbo hybrid pe Skoda Octavia 2 2.0TDI 140 cp
 
Nici Mastertuner nu face turbine pe genunchi.
In turbina se intampla mai multe chestii decat invartit elice si facut presiune.
Pe ce motor vrei sa o pui si de ce vrei sa faci un hibrid si nu pui un OEM mai mare?

WRT-SHARK 01-04-10 00:59

Re: Chiptuning cu UNICHIP si turbo hybrid pe Skoda Octavia 2 2.0TDI 140 cp
 
Quote:

Originally Posted by catalliin (Post 3235432)
referitor la tensiune pe care o va suporta axul, eu sper ca o va suporta intrucit este chiar axul de la compresorul pe care il voi pune in locul celui originar micut,altfel spus axul nou este unu cu mult mai gros ...ce am uitat sa mai spun este ca aceste compresor nou(melcul de aluminiu) pe care il voi monta in locul celui micut original este unul de utilaj are 17cm diametru cu elicea pe masura (7,5cm diametru)care are 18 paleti comparativ cu 12 cit are una obisnuita,acum singura treaba care ma nelinisteste pe mine este durabilitatea lagarelor (si acelea tot originale)care daca nu le voi sesiza la timp uzura vor incepe ca oricea turbina uzata sa frece cu paletii de compresorul din aluminiu stricind astfel frumusete de paleti ce in trecut putea comprima cu aer admisia unei fadrome ..(nu stiu exact de la ce fel de utilaj provine compresorul dar este unul ff mare) ...acum nu spun ca eu fac treaba mai buna decit Master Tuner dar vreau sa spun pe acelasi principiu fac si eu upgrade-ul acesta chiar mai radical(cu doua rinduri de paleti faţa de unul pe compresor) care va fii numai pt mine nu pt comercializare sau profit ...stiti voi dupa deviza 'fiecare se descurca cum poate'..in rest om traii si om vedea pe viitor cum va mai fi treaba

Pune un ax gros de planetara si 4 rinduri de europaleti, si motorul de fadroma sa il invirta daca tot vrei sa faci ceva grav, ce dracu te incurci cu jumatati de masura, te vad om serios...

catalliin 04-04-10 11:07

Re: Chiptuning cu UNICHIP si turbo hybrid pe Skoda Octavia 2 2.0TDI 140 cp
 
ce sa-i faci daca am doua maini pe care stiu sa le mai si folosesc si nu sunt asa precum majoritatea 'intelectualilore' cu doua maini stingi si alea frinte ca sa dau repede fuga si sa arunc cu banii pe la toti smecherii care fac tuninng si upgrade-uri si hibride si alte balarii dinacelea care le plac naivilor sa auda inainte sa caşte buzunarul,ca doar deh !..'tonţi sunt aia care dau nu cei care cer'..:lol:nu?

bluey 04-04-10 11:24

Re: Chiptuning cu UNICHIP si turbo hybrid pe Skoda Octavia 2 2.0TDI 140 cp
 
Eh.
Turbina e una din piesele care trebuie gandita si calculata de un om cu pregatire.
Si nici aluia nu prea ii iese intotdeauna :D
Sa nu uiti sa faci un film cand o pornesti !

MaxX_82 04-04-10 18:39

Re: Chiptuning cu UNICHIP si turbo hybrid pe Skoda Octavia 2 2.0TDI 140 cp
 
Quote:

Originally Posted by catalliin (Post 3234505)
...pentru o mai buna lamurire am uitat sa mentionet faptul ca acel ministrung este unul folosit in ceasornicarie cu functi multiple printre care si cea de echilibrat axele pieselor tip 'balansoar' care necesita o mare precizie ...si probabil imi vei spune ca tot nu poate fii la fel de eficient precum cele moderne computerizate cu afisaje electrocine speciale pt echilibrat turbinele ...da! poate fi adevarat ..insa daca stau sa ma gindesc ca turbina respectiva datorita faptului ca va avea doua rinduri de paleti ce vor functiona sincron pe acelasi ax vor baga presiune cel putin dubla si chiar mai mult la acelasi debit si asta la jumatate sau mai putin din turatia necesara unei turbine normale cu doar o singura elice pe axul compresorului ...concluzia este ca nu va fi o problema asta ca nu poate fi echilibrata ULTRPERFECT ca una facuta de fabrica care pt realizarea unei presiuni sa zicem de 1 bar este necesar 100.000 rpm ,pe cind dracia pe care o am eu va baga aceeasi presiune la acelasi debit la doar 35-40.000rmp cu mentiunea ca acel compresor de care zic eu este mult mai mare decit cele folosite pt autoturime ,la care mai adaug si faptul ca la el se vor imvirti doua elicii sincron in loc de una singura;)

Oare cum ai ajuns tu la concluzia ca baga presiune mai mare, nu prea inteleg... Poate volumu de aer va fi mai mare...oricum tot sistemu se ingreuneaza si va urca mai greu in ture (forta de frecare, masele...) asta presupunand ca reusesti sa faci "lipiturile" pe care vrei...

Avionu 04-04-10 19:23

Re: Chiptuning cu UNICHIP si turbo hybrid pe Skoda Octavia 2 2.0TDI 140 cp
 
Fara suparare dar ce incerci tu sa faci mie unu mi se pare mestesugarie. Nu cred ca te va tine nici macar 100 km turbina si sa-ti explic de ce. Masele in miscare pe care le implica proiectul tau sunt prea mari. Felul cum vrei tu sa lipesti cele 2 randuri de paleti este dubios si nu cred ca o sa reziste. Parerea mea e ca fie o sa rupi axul fie nu-ti tin lagarele si o sa o dai repede pe ulei. Si nu in ultimul rand, daca proiecul ar fii unul rentabil nu crezi ca ar fii fost adoptat de mai mult timp de companii consacrate? Pe ce masina vrei sa montezi turbo? Chiar fa-i un film la pornire

catalliin 04-04-10 22:41

Re: Chiptuning cu UNICHIP si turbo hybrid pe Skoda Octavia 2 2.0TDI 140 cp
 
referitor la nedumerirea lui @MaxX_82 ...pai treaba cu doua rinduri de elicii de presiune pe ax (fiecare in compartimente separate) chiar creeaza presiune mai mare 'aproape dubla'la aceeasi turatie chestiune de fizica aerodinamica imagineza-ti ca un singur compresor (melcul de aluminiu)cu acelasi diametru pe evacuare dar cu doua elemente de presiune in loc de una ,sau exemplu mai poate fi turbinele de avion cu mai multe rinduri de elicii pe acelasi ax care functioneaz sincron(in acelasi timp) sau chiar turbina de la aspirator in care vei vedea ca,contine(aproape la toate aspiratoarele)cite 2 rinduri de elicii ,incearca sa scoti una din ele afara si vei vedea ca baga mai putina presiune .... si spuneam ca poate baga 'aproape dublu'presiune pt ca in realitate se mai pierde totusi si acolo din potential prin consumarea unei energii in plus la turbina pt greutatea suplimentara de citeva grame a celei de-a doua elicii ,plus frecarea cu aerul a acesteia, astfel ca va creea o presiune 'aproape dubla' excluzind binenteles minusul de ...sa spune un sfert din potentialul unei singure elicii pe compresor....iar referitor la uzura lagarelor practi se va reduce la jumatate tinind cont ca turatia va fi aproape injumatatita pe turbina cu doua elicii pe compresor necesare scoaterii aceleiasi presiuni pe care o scotea inainte cu o singura elicie dar la turatie dubla deci tinem cont totusi de teoria *mai putina frecare mai putina uzura* la care mai completez si faptul ca lagarele vor fi mai mari cu suprafete de frecare mai mare comparativ cu cele originare...iar noii paleti de pe turbina de gaze faţa de cei vechi sunt totusi ceva mai mari si mai multi ca numar binenteles facindu-se largirea locasului in prealabil pe turbina de gaze pt a intra perfect ,folosidu-se astfel mult mai eficient potentialul de energie al gazelor ce pun in miscare turbina .... acum daca vreti o 'comfesiune' pot spune ca totusi m-am consultat si eu inainte cu citiva ingineri ce lucreaza in domeniul turbomecanicii

julaikos 05-04-10 11:52

Re: Chiptuning cu UNICHIP si turbo hybrid pe Skoda Octavia 2 2.0TDI 140 cp
 
inginerii aia din domeniul turbomecanicii au uitat sa te invete exact cum lucreaza treptele unui compresor de la un motor de avion(turbo-propulsor sau reactor)

va rog nu-l suparati pe catalin,la inceput facea turbine electrice
"https://img149.imageshack.us/img149/1...reme017.th.jpghttps://img155.imageshack.us/img155/5...reme001.th.jpghttps://img44.imageshack.us/img44/60/pictureme002.th.jpg
https://img517.imageshack.us/img517/6...reme003.th.jpghttps://img526.imageshack.us/img526/7...reme004.th.jpghttps://img518.imageshack.us/img518/8...reme006.th.jpg
https://img155.imageshack.us/img155/5...reme008.th.jpghttps://img504.imageshack.us/img504/7...reme009.th.jpghttps://img518.imageshack.us/img518/6...reme010.th.jpg

terminai si treaba cu turbina electrica si m-am comvins de un lucru ....alea de se gasesc de cumparat in magazin sunt ''varza'' abea ajunge turbina asta pe care am facuto eu sa clinteasca acul de la barometru pe la 0.1 bar asta daca este bateria destul de incarcata in rest ce-mi place la ea este volumul de aier pe care-l scoate daca stai cu faţa pe la juma de metru de ea in timp ce functioneaza iti fîlfîie falcile si in scurt timp ajunge sa te usture ochii rau de tot iar de restrictionat aerul nici vorba...insa ceea ce spunea cineva ca aceale care se gasec in comert (feon)cu un motoras asa micut si o turbina prapadita pe care o are sa scoata atit de mult chiar nu are cum ,eu as fi curios sa aud pe cineva ca le-a probat sa vada ce presiune scoae cu un ceas barometru ,eu pot dovedii oricind ,dar feonurile acelea le-a verificat cineva presiunea?...nu spun ca n-o baga si alea aier sau o ajuta cumva la admisia de aier dar cit?... si mai ales nu cumva restrictioneaza aierul in admisie la o turatie mai mare? ,am inteles ca alea ar scoate max 9-10 caluti in plus la masina ....pai daca este asa a mea inseamna ca scoate de 20 ori mai mult .... "
daca doreste cineva pot da linkul de pe alt forum pe privat,ca sa nu se considere ca vreau sa fac reclama forumului...

eu zic sa nu va bateti capul,degeaba incercati sa-i explicati concret ce si cum,el stie una si buna,si avand in spate o idee doua de teorie vede lucrurile exact cum vrea el

nu zic nu,felicitari pentru ca are chef si timp de hibridizat turbinici,dar pana la a iesi o turbina superioara celei(sau celor) din care a fost "facuta" este o cale foarte lunga...

MaxX_82 05-04-10 14:08

Re: Chiptuning cu UNICHIP si turbo hybrid pe Skoda Octavia 2 2.0TDI 140 cp
 
Quote:

Originally Posted by catalliin (Post 3247682)
referitor la nedumerirea lui @MaxX_82 ...pai treaba cu doua rinduri de elicii de presiune pe ax (fiecare in compartimente separate) chiar creeaza presiune mai mare 'aproape dubla'la aceeasi turatie chestiune de fizica aerodinamica imagineza-ti ca un singur compresor (melcul de aluminiu)cu acelasi diametru pe evacuare dar cu doua elemente de presiune in loc de una ,sau exemplu mai poate fi turbinele de avion cu mai multe rinduri de elicii pe acelasi ax care functioneaz sincron(in acelasi timp) sau chiar turbina de la aspirator in care vei vedea ca,contine(aproape la toate aspiratoarele)cite 2 rinduri de elicii ,incearca sa scoti una din ele afara si vei vedea ca baga mai putina presiune .... si spuneam ca poate baga 'aproape dublu'presiune pt ca in realitate se mai pierde totusi si acolo din potential prin consumarea unei energii in plus la turbina pt greutatea suplimentara de citeva grame a celei de-a doua elicii ,plus frecarea cu aerul a acesteia, astfel ca va creea o presiune 'aproape dubla' excluzind binenteles minusul de ...sa spune un sfert din potentialul unei singure elicii pe compresor....iar referitor la uzura lagarelor practi se va reduce la jumatate tinind cont ca turatia va fi aproape injumatatita pe turbina cu doua elicii pe compresor necesare scoaterii aceleiasi presiuni pe care o scotea inainte cu o singura elicie dar la turatie dubla deci tinem cont totusi de teoria *mai putina frecare mai putina uzura* la care mai completez si faptul ca lagarele vor fi mai mari cu suprafete de frecare mai mare comparativ cu cele originare...iar noii paleti de pe turbina de gaze faţa de cei vechi sunt totusi ceva mai mari si mai multi ca numar binenteles facindu-se largirea locasului in prealabil pe turbina de gaze pt a intra perfect ,folosidu-se astfel mult mai eficient potentialul de energie al gazelor ce pun in miscare turbina .... acum daca vreti o 'comfesiune' pot spune ca totusi m-am consultat si eu inainte cu citiva ingineri ce lucreaza in domeniul turbomecanicii

Turbinele folosite la avioane sunt in asa fel construite incat sa comprime aerul (asta se face prin mai multe sa le zicem elici aflate pe axul principal, mai multi melci cum ar veni, directia in care patrunde aerul este alta fata de cea folosita la turbinele de la automobile), se injecteaza combustibilul, datorita temperaturii ridicate rezultate din procesul de ardere are loc un proces de expansiune, volumul creste si gazele ajung sa fie comprimate iar, si evacuate printr-o duza cu diametru reglabil, diametru care este oricum mai mic decat diametrul prin care intra aerul, asa se obtine o presiune mai mare (sper sa se inteleaga ce am vrut eu sa zic). Comparatia pe care ai facuto nu cred ca e cea mai fericita.

La turbina ta melcul nou, ma gandesc ca il vei adauga in paralel cu cel deja existent. Presupunand ca rezolvi problema cu ungerea, carcasa si unirea canalelor de aer, gandeste-te la fluxul de aer care rezulta...daca nu cumva la un moment dat o va lua in sens invers (surge parca ii zice)...
Daca totusi am inteles eu gresit si vrei sa lipesti la propriu paletele respective (ma intreb prin ce procedeu?) gandeste te ca dispunerea si profilul fiecarei palete este calculat si studiat aerodinamic, nu se aplica regula mai multe palete presiune mai mare. Nu cred ca vrei sa compari un aspirator cu o turbina de genu asta...

julaikos 05-04-10 14:43

Re: Chiptuning cu UNICHIP si turbo hybrid pe Skoda Octavia 2 2.0TDI 140 cp
 
sa nu spuneti ca nu v-am avertizat :D

catalliin 05-04-10 14:49

Re: Chiptuning cu UNICHIP si turbo hybrid pe Skoda Octavia 2 2.0TDI 140 cp
 
stiu Max ai dreptate cu turbinele de avion la felul lor constructiv si felul cum functioneaza insa ma refeream per ansamblu la ele ,ca nivel general si anume ca si alea au sa le zice 'elicii' mai multe la numar ce functioneaza sincron pt o eficacitate mai mare si tot de acelasi lucru (mai multe elicii pe ax) se folosesc si aspiratoarele la turbinele lor mentionind binenteles faptul ca sunt totusi diferit ca si constructie si au scopuri tot diferite ...desi eu sunt comvins 90% ca proiectul asta ar da roade ramine totusi la terminare ca practica sa comfirme teoria ,eu nu vroiam sa comving pe nimeni de randamentul acestui tip de modificare a turbinei ,ci plecasem initial de la simpla remarca ca nu stiam ca mai sunt si firme care fac asemenea modificari/hibridizari (nu neaparat ca in cazul meu) .......iar tu Iulika mare drac esti tot hienuta parsiva ai ramas cum spune unu care nu-ti comvine ceva hap ai si sarit la muscat:-)....crezi cumva ca un om in putinul lui timp liber pe care il are daca mai experimenteaza cite ceva pt a se comvinge de unele lucruri este chiar atit de tragic????....

julaikos 05-04-10 15:56

Re: Chiptuning cu UNICHIP si turbo hybrid pe Skoda Octavia 2 2.0TDI 140 cp
 
Doamne fereste n-am spus ca e ceva tragic in asta,dureros este faptul ca nu intelegi ca ce ai facut tu este o strutocamila cu 2 picioare

ce n-ai inteles tu din hibridizarea turbinelor este faptul ca nu se pun doua elici de compresor una peste alta ca sa faci presiune de lucru la jumatate din turatia "nominala" sa-i spunem...fiindca nu ai cum,chit ca pui 3 compresoare unu langa celalalt,si asta pentru masa lor adunata o sa fie prea mare ca sarcina pentru partea de actionare(turbina de gaze) si n-o sa o invarta suficient de repede ca sa faca presiune ,intelegi?
da un google si vezi ce inseamna o turbina hibrid care sa aiba si avantaje,si mai ales care sunt avanjatele ei

Avionu 05-04-10 18:58

Re: Chiptuning cu UNICHIP si turbo hybrid pe Skoda Octavia 2 2.0TDI 140 cp
 
Eu zic ca degeaba pui 2 elici pe compresor. In primul rand tre sa modifici carcasa compresorului, adica melcul, in al doilea rand randamentul va fii poate chiar mai mic si asta pt ca elicea de deasupra o va anula pe cea de dedesupt, v-a ingreuna si dezechilibra tot ansamblu. Respect pt ambitia de a face ceva dar mai analizeaza teoria si (in cazul turbinelor auto) mai ales practica. Iar principiul si felul cum comprima aerul o turbina de avion este altul fata de cea de motor.
Iulica te salut si te astept pe la cabinet sa-mi povestesti cu turbinele electrice. Tare mult ma distrau cei care sperau ca fac ceva cu ele si care mai ales dadeau bani pe ele.

julaikos 06-04-10 12:07

Re: Chiptuning cu UNICHIP si turbo hybrid pe Skoda Octavia 2 2.0TDI 140 cp
 
Vorbim la cabinet,abia m-am facut bine :D

propun ca pentru lamurirea situatiei,si daca nu e secret de stat sa ne prezinte catalin poze cu hibridul facut de el


All times are GMT +2. The time now is 20:17.

- Copyright 2026 4Tuning