![]() |
In V , sau in linie
Dupa parerea voastra, care din aceste motoare sant mai performante, si care se preteaza mai usor tuning-ului????Este pe aici cineva care poate face o comparatie bazata pe experienta??
|
Inline zic eu. Vezi Skyline si Supra :wink:
|
motoarele in v la 180 grade sunt cele mai echilibrate.
|
Re:
Quote:
|
poate vroia sa zica la 90, ca la 180 de grade nici nu mai e in V.
|
Asa le mai zice la boxer-uri :wink:
Sau motoare in H. |
Corect, ma refeream la boxer, am zis V la 180 grade pentru cunoscatori. E un jargon...
|
Aha, deci ne testezi :D
|
in linie
tin cel mai mult cuzinetzi :lol: in v sau boxer se duc mai repejor |
Dupa ce logica ai tras concluzia asta? :?:
|
Eu stiam ca din contra , V-urile ar fi mai fiabile :roll:
|
Dupa ce logica ai tras concluzia asta? :?: aceeasi intrebare si pt tine
|
Pai nu din experienta, da am citit la aia de la GM ca cica motoarele lor in V pot face 500.000km fara reparatii.Ca de aia si eram curios sa vad si parerea altora mai priceputi ca mine.
|
un simplu exemplu:motorul in v are doar 4 cuzineti de palier,adica arborele motor sta numai pe 4 cuzinetzi,iar cel in linie are tot atatia cuzinetzi de palier pe cate pistoane are,deci cuzinetzi nu-s asa de expusi la uzura precum cel in V.
avantajul motorului in V e doar ca e mai compact |
e relativa treba, ideea e ca un motor de 4-6 litrii sau cat au un v6 v8 cu compresie mica cum sunt la americani
sunt facute pt asa ceva pt ca ei aveau distante mari de parcurs... asa la polul opus sunt motoarele facute de japonezi sau europeni cu capacitate mica compresie mai mare si clar care au nevoie de alta intretinere dar sunt facute pt drumuri relativ scurte. asta e o explicatie care mi-a dat-o si mie cineva si mi s-a parut destul de logica. |
de ex,la motorul meu dupa un cox indelungat,s-au distrus numai 2 cuzinetzi,adica exact cei din mijloc,pt ca fiecare cuzinet din mijloc face fata la cate 2 pistoane
nu stiu daca ma fac inteles la ora asta |
de intretinut si modificat e mai usor ptr. un motor in linie insa intervine avantajul cuplului la V-uri.....nu cred ca o masina de drag are un motor in linie si mai e vb. si de capacitate care la V-uri ajunge mult mai sus decat la orice motor in linie
|
masinile de drag au motoare in V datorate capacitatii cilindrice mari si faptului ca nu poti folosi de ex.8 cilindri in linie-ar avea motorul peste un metru
|
Re:
Quote:
V 4 life |
aleg 6L nu de alta dar altceva mai bun nu incape la mine ;)
si ca o curiozitate daca stie cineva la aceiasi capacitate si acelasi material de constructie, care motor e mai greu cel in linie sau cel in V W H ......... |
avantaj la motoarele in V ar fi numai daca ai avea V8 sau V12
la cele in 6 supraalimentate,mai indicate ar fi motoarele in linie am demontat motor de supra si de zx,si mai solid s-a parut cel de supra |
apropo pt 200 sx,gasisem un motor de supra 2,5 bi-turbo-280 cp
ala cred ca face ravagii |
eu am 4 in linie 1.4 (dacia), 5 in linie 2.4 (lancia) , V6 3.8 (ford - vandut) si acum in final V8 5.0 tot ford. dintre toate astea V8'ul care il detin acum mi se pare cel mai bun, si nu doar pentru ca e al meu, dar design-ul este fiabil si testat in cei peste 30 de ani de existenta, piese de performanta sunt garla, si intr-o zi ai dat jos tot de pe motor iar a doua zi ai pus la loc.
referitor la uzura mai mica sau mai mare, in momentul in care prepari un motor pentru curse daca nu te ocupi de toate sa instalezi piese care sa reziste la cox atunci degeaba te mai chinui. pentru uzul zilnic si domol am vazut v6-uri si v8-uri care au sarit de milionul de km, fara nici o piesa schimbata in motor. |
aici nu e vorba de piese instalate ci de rezistenta blocului motor
mai rezistente sunt cele in linie decat in V daca ai 6 cilindri pt uz zilnic nu e diferenta la uzura dintre cele 2 motoare dar la motoarele de putere mare,mai mult rezista arborele in linie decat in V.sta pe mai multi cuzinetzi si imparte constant socul primit de la biele,pe cand la V6 socul e luat de cei 2 cuzinetzi din centru si sunt sanse sa se strambe arborele cotit(mi s-a intamplat si mie de nu stiam de ce nu am presiune de ulei) |
300zxtt, tu vezi ca te duci in tangente, initial zici :
Quote:
Quote:
oricum, de acum ne ducem in off-topic, se discuta despre ce se preteaza mai bine la tuning, si raspunsul meu, bazat pe experienta care am avut-o si ce mi s-a spus de catre altii care au trecut prin multe, este ca nu poti sa bati un V8, fie el ford, chevy sau mopar. |
Nu sunt specialist dar am vazut un reportaj de specialitate unde sa demonstrat practic ca cele mai rezistente motoare sunt cele cu 8 pistoane in V iar la motoarele in linie cel mai rezistent a fost cel de 5 pistoane...parerea nu este partinitoare pt ca nu am nici 8v si nici 5 in linie'
|
Tu esti persoana care are pontiac???
|
.
Cel mai ECHILIBRATE motoare sunt cele de 5 in linie
V- urile rezista mai mult pentru ca lucreaza la turatii mai mici ( si la relanti si ca turatie maxima) eu zic ca pe un motor in V poti face un tuning mai \"adevarat\" pt ca scoti mai multi cai din el decat dintr-un motor de 4 in linie |
cele mai echilibrate motoare sunt V12.functioneaza de zici ca-s electrice
V6 nu ar avea aceasi rezistenta in timp ca un 6 in linie |
Pentru fiabilitate - 4 cilindri in linie (vezi firmele japoneze, Honda, Nissan, Toyota si Mazda in speta). Motivul ?? Pana si americanii de care zicea 200sx ca fac distante mari isi cumpara japoneze pt acest motiv.
Pentru tuning - racing - 6 cilindri in linie - drag - V8 Nu poti spune ca unul e mai bun ca altul. Depinde pt ce vrei. |
il sustin pe tipul care a spus ca cel mai stabil motor este cel 5L...
Iar oricuan eu as alege un v6 in dauna unui 6 in linie (exceptie facand doar masinile japoneze, pentru ca ar fi singurele de la care as lua un 6 in linie) Cele mai performante masini pentru uz stradal raman japonezele cu al lor mititel L4 din care se scot niste performante fantastice... Hondarul stie prea bine ce spun... nu de alta dar am avut un civic VTI 1.6 16v de 160caluti care m-a minunat total! Iar acum nu as da v6-le meu (pardon vr6-le meu) pentru nimic in lume, pentru a fi mai \"poet\" as putea spune ca e dragoste la prima cheie! |
sustin ce a spus hondarul mai inainte,urasc v6 dar ador 6 in linie
|
un V8 bine pus la punct va face de rusine orice motor in linie in materie de performanta, iar la fiabilitate, am spus si mai devreme, am vazut motoare care au trecut de milionul de km fara nici o piesa schimbata.
cat despre ce spune hondarul..daca la drag strip nu e tot tuning si racing, atunci ce e ? |
hai sa fim seriosi... cati km face o masina de drag ?? cati km face o supra bine modificata sau un skyline, intre 700 si 1000 de cp, asa cum sunt foarte multe... Dragul este un racing dus la extrem. Nici macar combustibilul nu mai este acelasi.
|
Persoanele care isi modifica masinile in felul asta nu le au drept daily drivers, si te provoc sa-mi gasesti supra care a facut suta de mii de km dupa ce a fost imbunatatit motorul, fara sa schimbe nici o piesa. Nu vei gasi asa ceva, pentru simplul motiv ca nu faci tuning ca sa mergi dupa aceea pe strada linistit.
Eu m-am exprimat cat se poate de clar, motoarele V stock sunt capabile sa treaca de milionul de km fara probleme, iar cele modificate au performante foarte bune. Daca tu le amesteci si vrei drag racer cu care sa te duci la cumparaturi, asta e problema ta. |
Re:
Quote:
COMPARATIE: model masina: 3000GT VS SUPRA capacitate 3L ambele arhitectura motor: V6 L6 putere: 280CP ambele cuplu: 407Nm 451Nm nr valve: 24 valve ambele DOHC COMPARATIE: model masina: RX7 VS SKYLINE capacitate 2.6L ambele arhitectura motor: ROTATIV L6 putere: 280CP ambele cuplu: 310Nm 390Nm fabricatie: 1998 ambele comparati si voi motoare de aceiasi capacitate si aceiasi putere , cu acelasi numar de valve la care sa difere doar arhitectura si apoi sa spuneti ca tipul X de arhitectura e mai bun, si din ce punct de veder e mai bun , fiabil, consum mai mic sau ce vreti voi, o afirmatie nesustinuta de un exemplu concret o vad ca o afirmatie gratuita - un post in plus pt a creste nuamarul lor fara nici o valoare Unii compara motoare V12 de 8.0L si 200CP cu motoare L4 de 2.0L si 200CP si zic ca motorul V e mai fiabil, are un cuplu mai mare , poate fi modificat mai usor si mai stiu eu ce mai zic ei acolo. in acest caz compartia mi se pare aberanta. mai cautati si voi ca se gasesc exmple de motoare V6 de 2.0 si motoare L6 de 2.0L, de motore H si motoate L4 sau va ganditi voi la combinatii sa faceti comparatie si sa vedeti care varianta e mai buna, mai fiabila consuma mai putin, are cuplu mai mare...... singurul avantaj care il vad la motorul V este acela ca poate atinge capacitati mult mai mari in rest nu vad alt avantaj evident al lui |
un V8 bine pus la punct va face de rusine orice motor in linie in materie de performanta, iar la fiabilitate, am spus si mai devreme, am vazut motoare care au trecut de milionul de km fara nici o piesa schimbata.
pacat ca nu exista si L8 ca sa avem ce compara V8. nu putem pune una langa alta un V8 cu un L4,iar multe motoare L6 ajung la performantele unui V8.ai spus mai devreme de motoare V8 ce au trecut de milion km,posibil motoare de camion sau eventual V8 americane ce au zona rosie la 5.000 si sunt de turatie redusa precum un diesel. te laudai ca ai vazut atatea motoare in V.ai numarat cate paliere are un V6?exact 4,indiferent de modelul de masina. si stii cate are un L4?exact 5. acelasi lucru e valabil si intre V8 si L6. avantajul motoarelor cu mai multe paliere?distribuie mai eficient pe cuzineti socul primit de la biele si fiecare biela avand propiul palier,astfel posibilitatea de a avea cuzinetii distrusi e mai redusa,plus faptul ca se stramba arborele cotit si blocul motor la manetoane. am in garaj un motor rover V8 si un bmw 4,4 cu simtomele astea. la opel calibra sau vectra de ex e mult mai fiabil L4 150cp decat V6 170cp.exact din acelasi principiu.mai intereseaza-te |
200sx, si V-urile pot fi modificate pentru street performance, ca si mult indragitele tale japoneze, depinde cat de hard-core vrei sa fii. referitor la economia de combustibil, asta e o problema mai ales la motoarele pe carburatie, cele pe injectie fiind mai avantajate.
cat despre capacitatea cilindrica, inca nu am vazut motoare in alte configuratii decat in V care sa treaca de 4 litri, asta nu inseamna ca nu pot exista. 300zxtt, nu este nimic care sa impiedice un motor in V sa treaca de 7000 de turatii, depinde de axa cu came, sistemul de aprindere folosit. Intr-adevar, motoarele care le-am vazut eu trecute de milion erau de generatie mai veche, dar erau de automobil. Insa nici de la un motor in linie nu te poti astepta sa treaca de aceasta cifra daca il duci la redline zilnic, asa ca nu cred ca unul care atinge asemenea performante va vedea prea des jumatatea de sus a tachometrului. Cat despre problemele cu cuzinetii, aici intervine si calitatea pieselor folosite, nu te poti astepta ca cele din fabrica sa duca forja indelungata. Ce spui tu despre socurile primite din biele ar fi adevarat daca nu ar exista contragreutatile pe arbore, care au exact rolul de a elimina vibratiile din motor, si care functioneaza tocmai pentru ca motorul este in V la 90 de grade. A mentionat cineva ca un V12 este cel mai echilibrat, si asta intr-adevar asa e, de-abia astept sa vad unul din asta. |
e super un V12 .functioneaza de zici ca e electric.i-am scos fisa centrala de la 6 cilindri si motorul functiona la fel ca si cum ar fi avut in functiune toti 12 cilindri.
raman la convingerea ca cea mai buna alegere din punct de vedere al performantelor si consumului de combustibil ramane un L6 DOHC 24V |
| All times are GMT +2. The time now is 14:03. |
- Copyright 2026 4Tuning