![]() |
schimbarea fiselor si bujiilor
salut
am de gand sa imi schimb fisele si bujiile standard cu fise si bujii de competitie. vreau sa va intreb ... se va simti o diferenta ??? |
nu
|
dc nu ? toata lumea zice ca da. explica-te
|
se simte dar cum.... daca o dai co o mashina cu care eshti la egalitate pe 1000 m dupa schimbarea asta o sa ai un usor avantaj 2-2,5 m in fata....la plecare de pe loc nu ai sa simt nimik
|
poate am formulat eu gresit intrebarea.
va fi o diferenta dom'le sgm ? ps: ms nickule |
Bujiile si fisele de competitie sunt facute pentru a fii folosite impreuna cu aprinderi de competitie pentru ca fisele si bujiile stock nu mai fac fata . . daca tu ai aprindere stock nu ai ce face cu fise si bujii de competitie.
|
@Ford V6: aprinderea constand in ce?
Mersi mult. PS: shadowro: zi si mie de unde planuiesti sa iti iei bujii si fise, ce marca, preturi. 10x...merry xmas! |
Eu mi-am pus in locul bujiilor originale, bujii cu iridium si se SIMTE diferenta, creste in turatii mult mai repede!!!
|
nu stiu inca ce \"marca\" de fise sau bujii am sa imi iau.
cert e ca am cam 2 milioane pentru ambele si parerea mea e ca o sa se simta o diferenta. evident nu o sa castig nici 1 nici 2 nici 10 nici 20 cai dar tot o sa fie ceva in +. deci fise cam 1.5 mil si bujii 500 mii |
Zi si mie shadow de unde le-ai luat si cam cat te-au costat. Vad ca ai acelasi motor ca si mine (doar ca eu am Nubira).
|
Eu mi-am pus bujii cu plutoniu, si electrod de adamantium. Urca foarte repede in ture, parca e alta masina. :lol: :lol: :lol: PLACEBO MA BAIETI !!!
Singurul avantaj al unei bujii de competitie ar fi fiabilitatea, si rezisteanta electrodului la detonatii !!! Ceea ce nu e cazul la motoarele voastre de serie, care va merge la fel cu o bujie de serie. Dar atentie, daca bujia nu este compatibila cu motorul (trebuie luata din catalog, cu acelasi coef termic),va merge prost dupa un timp. Si aici sunt doua varinate : 1 se topeste electrodul si 2 se ancreseaza bujia, pentru ca nu se mai poate auto-curatii. Nu va jucati cu chestii pe care nu le cunoasteti, ca pe urma va ve-ti intreba de ce nu mai merge bine motorul. Ca marca de bujii recomand NGK (cele mai fiabile mi s-au parut) apoi Champion, Denso, Equiem. Eu personal nu recomand Bosch... Le luati din catalog , pentru motorul vostru, nu \"dupa ureche\", ca vedeti voi ca se potrivesc la filet. De aia am zis NU, acum am si explicat, in mare. Ar mai fii multe, dar sigur vorbesc prostii pe care nu le inteleg multi. |
Beru am inteles ca sunt la acelasi nivel cu Champion. Bujiile in 4 electrozi ajuta la ceva?
|
Nu exista bujii cu 4 electrozi ! Electrodul este ala din centru, si este unul singur :wink: . Bujiile de care zici tu teoretic ajuta, scazand numarul de scantei ratate. Dar practic, nu stiu.
|
vreau sa clarific o treaba.
topicul acesta l-am facut pentru ca masina mea se comporta ciudat, in sensul urmator. Daca apas acceleratia rapid pana la fund si la fel de repede iau piciorul de pe ea ( adica dau sprituri ) indicatorul de la turometru abia se misca .... adica masina aproape nu reactioneaza :( un amic mi-a zis ca e posibil sa fie din cauza fiselor si / sau a bujiilor de accea am ( avut ) de gand sa mi se schimb. acum am fost la service la seat si cei de acolo au zis ca treaba asta sigur nu se intampla din cauza fiselor sau a bujiilor. acum nu mai stiu ce sa cred. poate ma ajuti tu SGM ca vad ca le mai nimeresti din cand in cand :lol: merry xmas all |
Din ce zici tu, clar nu e din fise si bujii. Reactia la acceleratie e legata de alimentarea cu benzina si aer. Cand ii dai gaz maxim, din relanti, nici o masina nu o sa reactioneze instant, pt ca vine o cantitate mare de aer, si benzina vine mai tarziu. Intarzierea e destul de mica. Daca la tine e mai mare decat la o masina normala, ai o problema legata de alimentare.
|
tinand cont ca nu e o masina sportiva tind sa cred , din ce in ce mai mult , ca asa ceva e normal la o asa masina.
multumesc pentru timpul acordat :) |
SMG....parca nu se simtea nici o dif...te'ai razgandit???? :?
|
La fel de bine cum ai citit nick-ul meu, asa ai citit si ce am scris :lol: :lol: :lol: .
Am zis eu ca se simte diferenta? citeste mai bine te rog, de doua ori. |
K!!!
Cum zici tu!!! Eu am pe masina in momentul asta NGK - nr nu-l mai stiu chiar acum, luate din catalog pt Nexia de fapt....si iti zic sigur ca se simte....dar probabil ca stii mai bine.....si mie mi se pare!!! :roll: |
Probabil faci parte din grupul Zapp, care crede ca filtrele conice \"dau cai\" :D
Daca aveai bujiile vechi terminate (peste 5000 - 10.000km, la care producatorul recomanda sa le schimbi), si iti mergea prost,normal ca dupa ce ai pus bujii bune, motorul a mers cum trebuie, la parametrii NORMALI. Inlocuieste tu un set de 4 bujii BUNE, cu oricare alt tip de bujii, puterea va fi acceasi. |
am renuntat la schimbarea bujiilor si am montat un filtru conic in schimb.
se aude frumos ... performantele stiu practic ca sunt imbunatatite pentru ca am facut teste. masinea mea era restrictionata tare de .. atentie nu 1 ci 2 fitre de aer iar daca va arat teava ( tevusca mai bine zis ) pe care tragea motorul aer va prapaditi de ras :lol: |
Am mai auzit de treaba cu 2 filtre... credeam ca e vrajeala, dar uite cum circula vestile :)
|
| All times are GMT +2. The time now is 23:25. |
- Copyright 2026 4Tuning