Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masini tunate (https://forum.4tuning.ro/18-masini-tunate.html)
-   -   KTM X-Bow by MTM (https://forum.4tuning.ro/18-masini-tunate/101650-ktm-bow-by-mtm.html)

boy_wonder 19-12-08 15:29

KTM X-Bow by MTM
 
1 Attachment(s)
KTM X-Bow by MTM

https://forum.4tuning.ro/imagehosting...baf1b5de18.jpg

Dupa ce Motoren Technik Mayer (MTM) a tunat aproape orice model din ograda concernului VAG, faptul ca acesta s-a apucat acum sa modifice motorul 2.0 TFSI de pe KTM X-Bow nu ar trebui sa mai mire pe nimeni.

Proiectul germanilor nu a fost inca finalizat, insa tunerul a anuntat ca va mari puterea propulsorului 2.0 TFSI de la 237 la 380 cai putere. Cuplul motor ar trebui sa creasca si el, iar acceleratia de la 0 la 60 mph, care acum dureaza 3.9 secunde, ar trebui sa scada considerabil. Desigur, ne asteptam si la noi jante, o noua suspensie si frane imbunatatite.

spiri14 19-12-08 15:44

Re: KTM X-Bow by MTM
 
masina de senzatie...dar de ocazie ! adica daca nu ai destui bani sa mai ai si o masina de zi cu zi nu-i vad rostu sa iesi doar vara cu ea

RUDY20140TDI 19-12-08 17:04

Re: KTM X-Bow by MTM
 
La pretul de 85000 de euroi cat costa modelul full carbon (asta ca sa nu zic full option) nu prea merita investitia asa doar ca sa ai cu ce mere vara !
Doar daca nu ai ce face cu banii ?

Popescu Victor 19-12-08 17:05

Re: KTM X-Bow by MTM
 
Modelul stock are un sound de toata jena sa speram ca asta o sa sune mai bine, in rest masina e misto, totusi parca imi place mai mult Atom-ul...
Pe langa asta, masinile astea sunt doar pentru distractie duminica pe pista nu de circulat pe strada, chair daca pot fi inmatriculate, e ca si cum ai umbla pe strada cu un caterham.

jipianu 19-12-08 17:11

Re: KTM X-Bow by MTM
 
cu toate k e simpatik masina nu prea ii vad rostul.... asta sa o iei doar sa te dai cu ea... k altfell... lasa de dorit

steffan 19-12-08 17:27

Re: KTM X-Bow by MTM
 
asta e buna sa o folosesti pe circuit undeva:D

massacre88 19-12-08 17:35

Re: KTM X-Bow by MTM
 
au stors motoru' ala, nu gluma

IonutNFS 19-12-08 18:51

Re: KTM X-Bow by MTM
 
cat poate sa fie de superba :)

pyttbull 19-12-08 19:54

Re: KTM X-Bow by MTM
 
am vazuto si la tv :???: dar cum mai zicea cineva...nu merita banii :)

R0b3r71n0 19-12-08 20:00

Re: KTM X-Bow by MTM
 
I Love kTm ... Masina Mai reusita nu ma asteptam sa scoata ceva mai frumos

Evoluzione 19-12-08 21:20

Re: KTM X-Bow by MTM
 
Beton, astept sa vad ce va da modelul definitiv :D

Ottaviano_m 20-12-08 08:34

Re: KTM X-Bow by MTM
 
KTM- mare renume, 2.0 TFSI - unul din cele mai reusite motoare din categorie daca nu chiar "cel mai" -problema este cum ziceau multi ca astea- jucarii obiect de cult care ar si trebui sa coste ca jucariile-in jur de 20 de mii acolo, max, sa te poti bucura de ele, cred ac intr-un pret din asta ar amortiza mai repede si ei costurile de productie si ale proiectului ... Macar asta are o scoca in care sa stai nu "gardul" din ariel atom (la fel de frumos). Pe cand un versus intre KTM X-BOW by MTM - ARIEL ATOM (cu ceva upgrade) - LOTUS 2 ELEVEN?
Din cate stiu eu pana cuma ariel rupe pe amandoua mai ales din cauza ca intr-un test ce am vazut recent acceleratia declarata a KTM-ului ar fi de fapt de 4,4 sec., nu 3,9 :(

FreShhhy 20-12-08 10:11

Re: KTM X-Bow by MTM
 
masinuta aia iti zice : " I got the need for speed !!!" gas me ... !

allexutzzu 20-12-08 10:15

Re: KTM X-Bow by MTM
 
asta va concura cu ariel atom! :lol:

R0b3r71n0 20-12-08 23:43

Re: KTM X-Bow by MTM
 
e prea belea masinuta a fost dimineata la promotor ... la anu o puteti inmatricula si in romania ... sa speram ca o putem vedea si pe dorobanti .. ca va avea un pret de 80.000 E ..

BRAVO 22-12-08 10:11

Re: KTM X-Bow by MTM
 
din filme direct in realitate

molady11 29-12-08 16:31

Re: KTM X-Bow by MTM
 
de cat sa dau 80.000 E iau un motor de 1.4 turbo ii fac nijte tabla si fac si io caricatura dinasta

JohnnyX 29-12-08 22:37

Re: KTM X-Bow by MTM
 
Caterham R500 pare o alternativa mult mai buna chiar daca nu arata la fel de "cool". Sa speram ca le vom vedea pe cele doua la linia de start a unui circuit.

boy_wonder 02-04-09 11:53

Re: KTM X-Bow by MTM
 
4 Attachment(s)
MTM modifică KTM X-Bow

KTM X-Bow nu are nevoie de ajutor pentru a fi extrem. Pentru că aşa "s-a născut" el... Extrem.. Īnsă "nemulţumiţii" de la MTM nu sunt de acord nici de aceasta dată...

Dacă īn versiunea standard dezvoltă "doar" 240 cai putere, īn versiunea MTM KTM X-Bow dezvoltă mai puţin cu 7.. kw, adică 318 cai putere. De asemenea, şi cuplul maxim a crescut pānă la valoarea de 420 Nm. Astfel, viteza maximă este de 251 km/h. Probabil ca să nu mai ziceţi că 250 km/h este puţin.. Īnsă să revenim. Pe lāngă această creştere de putere, īn pachetul MTM vom mai găsi şi frāne Brembo, jante pe 18 inci şi pneuri Nokian Hakkapelliitta-4 245/40 ZR 18.

Şi odată ajunşi la final, să specificăm şi preţurile: 56.953 euro pentru versiunea standard şi 64.263 euro pentru versiunea MTM.

danelu 02-04-09 12:17

Re: KTM X-Bow by MTM
 
arata super bine si cred ac si merge bine:P

molady11 02-04-09 12:32

Re: KTM X-Bow by MTM
 
Ce nu as da sa am si eu o jucarie dinasta :XX:X oara sa imi fac eu ceva asemanator o fii scump ????

ICE_golf4 02-04-09 13:48

Re: KTM X-Bow by MTM
 
this is a real monster on wheels :)

lucian1985 02-04-09 14:50

Re: KTM X-Bow by MTM
 
Daca ai prea multi bani, merge si asa ceva de distractie.

dem_fuzl 02-04-09 15:04

Re: KTM X-Bow by MTM
 
mai misto asta a mea =)) ....
https://i301.photobucket.com/albums/n...h_ktmxgtmr.jpg

bogg 02-04-09 15:42

Re: KTM X-Bow by MTM
 
7310 euro pentru 78 de cai, 0,2 sec in minus(0-100), si + 31km/h(top speed) hmmmm ... NU. Hai ca 7300 mai inteleg.
Unde-i versiunea de 380 de cai? :???:

askhy 02-04-09 19:17

Re: KTM X-Bow by MTM
 
Mi se pare o jucarie foarte exclusivista, bravo lor pentru ce au facut

jipianu 02-04-09 20:59

Re: KTM X-Bow by MTM
 
Taree... cred ca isi ia zborul pana la urma

shu.lee 03-04-09 01:04

Re: KTM X-Bow by MTM
 
ce m-as mai da cu ea ! imi place cum se vede evacuarea si galeriile alea

marius3030 03-04-09 11:49

Re: KTM X-Bow by MTM
 
WTF?...asta-i masina fratilor?pfff


All times are GMT +2. The time now is 23:08.

- Copyright 2026 4Tuning