![]() |
Help : Sistem audio Dacia Nova
Subiect : Dacia Nova GTI, head unit Sony CDX S2000 .
Probleme : 1.boxe fatza 2.amplificator 3.woofer Keep it simple and cheap ! Multzumesc anticipat pt idei shi sfaturi ! |
1 Attachment(s)
Boxe in usi pe fata sau spate nu poti sa bagi la Nova !
Asta multumita romanului care s-a apucat sa faca masini ! Nu s-a gandit sa conceapa niste spatii si pt difuzoare ! Statii si difuzoare de bass gasesti pe toate drumurile si la toate preturile ! Nu stiu de ce iti faci probleme ? Eu am sistemul din imagine si m-a costat cam asa: 1) CD Player JVC: 4500000 ! (nou) 2) 2 difuzoare Sony Explod: 3200000 ! (noi) 3) Statie ROCKFORD FOSGALE 400W (rms) 3500000 !(la mana a doua) 4) Subwofer 2500000 ! (la mana a doua) Eu cred ca am un sistem mediu ! Dar in acelasi timp destul de satisfacator la un pret foarte acceptabil ! In total: 13700000 ! Mai putin de atat nu cred ca merita ! Nu te speria de pretul total, cumparale separat la intervale de timp si o sa fie totul OK ! |
Ba se pot pune difuzoare pe SuperNova cu modificarile de rigoare. Pentru cine nu crede, se poate asculta supernova celor de la Oma Alarm de pe BD Expozitiei care este dotata in portiere cu DLS Iridium de vreo 7-800E perechea !!! Masina suna destul de bine !
|
difuzoare pe Nova intra daca faci modificari la treaba aia mare neagra de plastic unde este grilajul din usi...se face un mic adaptor si intra difuzoare de 13cm fara probleme...in rest ai de unde alege...bafta
|
Re:
Quote:
|
DJ e-Jay, pe spate, unde ai cele 2 boxe, presupun ca ai pus o tija ceva sa nu se indoaie cartonu ala sau ce e, dar alta intrebare am, nu itzi scartzie cumva la drum ? Mie DA ! :(
|
Are o bara metalica(yo l-am ajutat sa o puna :P )ca altfel se indoia placa.
Ce zici ca iti scartzie? |
pai din cate mi-am dat eu seama, scartzaie placa aia, sau cauciucul ala din capat se freaca de plastic...pana mea..
|
si mie mi s-a parut atunci cand mergeam cu el cu masina..nu cred ca ai ce-i face.Orcum nu este pre` deranjant,daca mai ai si muzica pornita,nici ca se aude.
|
Re: Help : Sistem audio Dacia Nova
Quote:
io unu am pus o tija de inox rezistenta...si tot s-a indoit acel carton ma gandeam s ii fac ceva din lemn ceva mai subtzire dar mai rigid...imbracat in ceva mocheta k sa nu zbarnaie...si cred k ar rezolva problema...voi ce zicetzi>? |
Re: Help : Sistem audio Dacia Nova
iti dau si eu nishte sfaturi, ca posesor de dacia sn, si eu am avut aceeasi problema cu cartonul ala de pe spate, in prima instanta am pus o bara ca sa-mi stea dreapta, dar dupaia am descoperit alta chestie, mi-am facut eu din 1bucata pal, alta placa, dupa cum a vrut mushchiu meu am decupato si arata chiar f bine
|
Re: Help : Sistem audio Dacia Nova
si pt sistemul audio...depinde pe ce vrei sa te axezi....daca vrei sa bubuie sa se uite toti dupa tine sau sa se auda muzica asa pt sufletul tau ....
daca vrei calitate la muzica, recomand un amplif pe doua canale, destul de slabutz ... vreo 250 w (cca 80-100 rms) si un woofer mai rezonabil, peste 2mil...2mil jumate, incinta inchisa. daca vrei muzica sa urle, automat iti tb mai multi banuti, o statie mai de doamne ajuta, un dif mai tare , incinta cu bass reflex daca nu ti la claritatea muzicii si condensator (daca ti la masina si nu vrei sa ai blitzuri in loc de faruri seara) ;) |
Re: Help : Sistem audio Dacia Nova
Bigu am si eu o intrebare pentru tine:
Calitatea sunetului ce intelegi tu? Eu unul prin calitatea sunetului inteleg niste scule pe masura.... sculele pentru a detine un sistem SQ sunt destul de scumpe... si nu orice amplificator reuseste sa se ridice la cerintele de SQ ! Un amplificator pentru SQ nu cred k gasesti la 3-4milioane.... |
Re: Help : Sistem audio Dacia Nova
Quote:
|
Re: Help : Sistem audio Dacia Nova
te asigur ca un sistem SQ sare lejer de 1000e
|
| All times are GMT +2. The time now is 18:33. |
- Copyright 2026 4Tuning