Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Cum facem rost de mai multi cai putere ? (https://forum.4tuning.ro/19-facem-rost-cai-putere.html)
-   -   In V , sau in linie (https://forum.4tuning.ro/19-facem-rost-cai-putere/11239-linie.html)

scorpio GL 28-12-05 10:30

In V , sau in linie
 
Dupa parerea voastra, care din aceste motoare sant mai performante, si care se preteaza mai usor tuning-ului????Este pe aici cineva care poate face o comparatie bazata pe experienta??

buricu 28-12-05 16:05

Inline zic eu. Vezi Skyline si Supra :wink:

UniculSGM 28-12-05 16:32

motoarele in v la 180 grade sunt cele mai echilibrate.

scorpio GL 28-12-05 17:08

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"B-34-SGM\"
motoarele in v la 180 grade sunt cele mai echilibrate.

Cum ma in V la 180de grade???Ala nu e boxer???

Evil Yuri 28-12-05 21:01

poate vroia sa zica la 90, ca la 180 de grade nici nu mai e in V.

buricu 29-12-05 03:00

Asa le mai zice la boxer-uri :wink:
Sau motoare in H.

UniculSGM 29-12-05 11:07

Corect, ma refeream la boxer, am zis V la 180 grade pentru cunoscatori. E un jargon...

scorpio GL 29-12-05 13:24

Aha, deci ne testezi :D

300zxtt 29-12-05 18:54

in linie
tin cel mai mult cuzinetzi :lol:
in v sau boxer se duc mai repejor

UniculSGM 29-12-05 18:56

Dupa ce logica ai tras concluzia asta? :?:

scorpio GL 29-12-05 19:39

Eu stiam ca din contra , V-urile ar fi mai fiabile :roll:

UniculSGM 29-12-05 19:54

Dupa ce logica ai tras concluzia asta? :?: aceeasi intrebare si pt tine

scorpio GL 29-12-05 19:56

Pai nu din experienta, da am citit la aia de la GM ca cica motoarele lor in V pot face 500.000km fara reparatii.Ca de aia si eram curios sa vad si parerea altora mai priceputi ca mine.

300zxtt 29-12-05 21:28

un simplu exemplu:motorul in v are doar 4 cuzineti de palier,adica arborele motor sta numai pe 4 cuzinetzi,iar cel in linie are tot atatia cuzinetzi de palier pe cate pistoane are,deci cuzinetzi nu-s asa de expusi la uzura precum cel in V.
avantajul motorului in V e doar ca e mai compact

200SX 29-12-05 21:29

e relativa treba, ideea e ca un motor de 4-6 litrii sau cat au un v6 v8 cu compresie mica cum sunt la americani
sunt facute pt asa ceva pt ca ei aveau distante mari de parcurs...

asa la polul opus sunt motoarele facute de japonezi sau europeni cu capacitate mica compresie mai mare si clar care au nevoie de alta intretinere dar sunt facute pt drumuri relativ scurte. asta e o explicatie care mi-a dat-o si mie cineva si mi s-a parut destul de logica.


All times are GMT +2. The time now is 21:02.

- Copyright 2026 4Tuning