![]() |
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
Quote:
Nu ti se pare cam ciudat ca multe masini de generatie mai noua cu mai multi CP, chiar si benzina au in talon viteze mult mai mici de 190? Pai tu comparai cu masina ta....vw de 1.9, probabil TDi, pai acolo e vorba de 1900cmc+turbo, de soft, etc mi se pare normal ca aia sa atinga 190, sunt si 27Cp in + Am observat o chestie, cei mai mult posesori de solenze diesel raporteaza topspeed-uri astronomice, in timp ce aia cu solenze 1.4mpi care au si cu 12Cp in plus se limiteaza la 170-180. Cum vine asta? cumva 63Cp scosi din 1900cmc sunt mai multi decat 75Cp scosi din 1400? Cred ca o fi aia 500cmc in + de vina :D |
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
Quote:
|
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
Lord_wader asta are o problema cu solenza Diesel se pare :)) esti un rasist ba :P glumesc... ma nu stiu de 190 ... dar uite , in viteaza a5-a schimb la 100 sa zicem ... de la 100 km/h pana la 120-130 km/h masina accelereaza foarte bine .. apoi dupa acest barem masina merge din ce in cet mai greu ceea ce e normal pt ca e masina generatie veche fara turbo cum amintea bunul nostru amic rasist lord_wader.
Dar fiind motor mai mare si disel,cu toti stim ca diesel e masina de drum lung corect ? Defapt Lord_wader nu stie asta el e de parere ca : Quote:
S-au tu ai fost angajat de cineva sa ti topicurile " in viata " ?? Plus ca masinile astea de generatie noua producatori mai restrictioneaza anumite viteze(limitator) pentru consum si o buna pastrare a motorului dar solenza mea numai are limitator :) 1.a fost masina de politist si au scos limitatoru. 2. am sa merg cu Grizzy pe autostrada (cum am mai facut-o de altfel si am prins 170-180 ) cu un GPS si o camera video si poate asa o scoatem la capat. Pana atunci bafta toate cele bune .. Apropo topicu asta nu era mort ? PS: Quote:
Sign, Al3xPuma |
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
in 2010 si solnitele ajung la 190km/h ... vant la pupa capitane!
PS : veronica micle nu a avut treaba cu poezia! URA! |
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
@ Alex
1) Nu, nu stim cu totii ca "motorina e de drum lung". De unde si pana unde asemenea afirmatii, ce argumente aduci si mai exact ce intelegi tu prin asta? 2) Diesel nu se bazeaza pe cai putere ? :lol: Asta a fost punctul culminant. Dar pe ce se bazeaza ? Scoate performante din piatra seaca ? Daca vroiai sa spui cuplu, ai gresit. Cuplul nu te ajuta in situatia asta (top speed) deloc, mai ales ca inclusiv la capitolul cuplu, diesel pierde in fata benzinei, contrar opiniei majoritatii, majoritate plina de "cunoscatori". Motorul 1.9d de pe SLZ are 1900 cmc si 120NM. Asta este cuplu de motor 1.4 pe benzina, deci pe ce ziceai ca se bazeaza dieselul ? 3) Intr-adevar, la unele masini de generatie noua viteza maxima este limitata, in cele mai multe cazuri la 250 km/h, in altele la 280, 300, etc. Problema apare la Solenza, de cand o masina cu tehnologie din al doilea razboi mondial, masina conceputa acum muuuulti ani, este de tehnologie noua ? Ca sa nu mai spun ca nici nu se pune problema de limitare electronica la masini de genu', cu cei 60cp ai sai nu este in situatia de a atinge cine stie ce viteza maxima periculoasa astfel incat limitarea top speed-ului sa fie necesara. Crezi ca ai vreun S 500 sa fie nevoie de limitare la 250 km/h ? :rolleyes2 4) Devine din ce in ce mai interesant, 1.9d 60CP @ 190 km/h si 1.4 80CP @ 215 km/h. Nici nu ma gandesc ce ar face un Golf 2.0 FSI, 300 km/h ? 5) Obisnuiti-va cu ideea ca ce spune producatorul aia este, +/- 5 km/h in conditii ideale. Cand tu ai 160 km/h, viteza maxima declarata de el, din cauza erorii de kilometraj o sa iti arate 180-185 km/h, nu te gandi ca ai depasit tu viteza maxima declarata de ei, de fapt fix cu aia te deplasezi doar ca nu esti constient de eroarea de pe ceas. |
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
Bai fratilor mai terminati cu aberatiile astea cu solente de 1.9 care ating 190...am avut 12 bucati de asemenea masini la firma luate de noi si nici una nu a trecut de 170 pe ceas...asa ca nu mai aberati ...luati un gps sau daca nu aveti ma ofer eu sa vin cu unul si vedeti viteza reala !!!
|
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
Evo are in certificat 250 viteza maxima(sau 240 nu mai retin exact) stock am putut sa ii dau maxim 270(atat are si pe bord, adica acul atat indica maxim)...dar cand am pus gps ul--- ca sa vezi, la 270 defapt era 255-260. Deci in cazul meu, acul a mintit.
|
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
Apai daca solnita prindea 190 , atunci motorul meu de pe calibra era varza rau. 2.0 8V si prindea 200 205. Pai cat sa prinda daca de pe usa fabricii a iesit cu 205 viteza maxima , hai sa fim realisti. Poate si solenza o prins 190 dar i-a trebuit un drum drept de 200 km. Hai sa nu mai aberam. Si matizul merge cu 280 si mai are juma` de pedala ;)))
|
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
Quote:
|
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
Quote:
Pai si eu iti arat videoclip cu solenza mea la 180km/h dar fii atent ...a explicat anaconda mai bine :) sus ... @ _anaconda_ Asa da :-) explicatie ... argumente reale ... si teorie adevarata... Jos palaria pentru tine ... dar prefer sa spun chestii mai excentrice sa vad daca are anumite cunostinte in cauza ... mi se pare aiurea sa pui niste afirmatii cand tu nu ai nici cea mai vaga idee despre masina :) si ma refeream la Lord_wader ... acum fara suparare ... nu ca as fi mare fan dacia :) dar tre sa se faca dreptate :D:D:lol: Quote:
Quote:
Sign, Al3xPuma |
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
De obicei eroarea acului de la vitezometru creste odata cu viteza (nu spun ca este batut in cuie). La 60km/h sa zicem ca am 57-58 km/h reali, dar la 160km/h nu mai am 157-158km/h reali, probabil am 150-151 km/h reali, poate chiar 148 km/h reali (am dat un exemplu).
Eu cu a mea (Golf MkIII, 101cp, benzina, vit. constr. 188km/h) prind 188-190 km/h daca e sa ma iau dupa vitezometru, dar probabil ca in realitate eu merg cu vreo 170-175 km/h (n-am facut proba cu GPS sau alte chestii). Probabil in tineretea ei si in perioada ei de glorie prin 1998 lua 200 km/h pe bord si chiar avea 188km/h in realitate. |
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
am votat viteza maxima din talon desi nu intotdeauna este asa. Sunt multi factori care pot influenta acest lucru cu +km/h sau -km/h : starea masinii, conditiile meteo,conditiile de drum (vale,panta s.a.m.d.), dimensiunea jantelor , acuratetea vitezomerului.
|
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
Quote:
|
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
Quote:
cat despre solenza 1.9d sa prinda 190 km/h, se poate, scoasa din viteza si la vale :) o masina de ~1 tona are nevoie de ~100 cp pt a prinde viteza aia. Singura masina cu care am mers mai repede decat scrie in talon (pe GPS), Peugeot partner 1,6 hdi 75cp, LA VALE in Germania cu motorina aditivata Aral + 10 km/h. Masina avea 5 k km . |
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
Quote:
Vad ca incurci termenii, habar nu ai la ce iti foloseste cuplul masinii, ala "imens" de 120Nm, crezi gresit ca ala te ajuta sa atingi tu viteza mare si mai vii cu "dume" la mine si imi pui "intrebari capcana". I-am lasat pe ceilalti colegi sa te corecteze, ceea ce a scris anaconda puteam scrie si eu, pt ca eu spre deosebire de tine chiar stiu ca numarul de Cp te duc spre topspeed. Tu de ce crezi ca dupa 120-130, cum zici si tu nu mai ai "suflu" ? ia zi-mi care e explicatia ta? dar nu aia de mai sus cu Quote:
Crezi ca la celelalte de generatie noua cu turbo nu e tot asa? O sa iti dau un exemplu dar numai dupa ce imi explici tu ce te am rugat . Quote:
|
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
Quote:
|
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
Quote:
|
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
@ lord_wader
Asta e bine ca stiai ... pentru ca mi se parea foarte aiurea sa faci niste afirmati puse asa la intamplare, nush de celelalte posturi dar de cand am scris eu incoace nu ai zis nimic concret de ce nu poate sa ajunga la o asa viteza doar ai umilit si ai facut glume pe seama celor implicati in posturile acelea :) Si dap ... am dat " dume " pentru ca vroiam sa aud de la tine niste raspunsuri concrete in legatura cu solenza 1.9D si viteza de 190km/h :lol: :lol: fara suparare ... Raspunsul la intrebarea ta este simpla .. nu am CP :) ca sa numai aducem alte idei si opinii sa incepm alta "cearta " :D PS : Data viitoare adu argumente si afirmatii simple si la obiect gen anaconda ... oricum,acum sa o luam logic solenza 1.9D si 190km/h era o problema care se putea rezolva si matematic :) Bafta ! |
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
Quote:
1. maşina asta de care zici tu, solenza , e posibil să fie de poliţist dar nu avea limitator, dacia nu a mai făcut de mult timp maşini speciale pentru poliţie ;) , deci stai liniştit că nu avea ce limitator să scoată de pe solenza(e posibil insă să fi făcut mre un soft ceva)(vezi acelaşi caz şi motorul sdi pus de grupul vag) 2. Mă ofer să te ajut cu filmarea si cu tehnica de măsurare dar din altă maşină să nu zici că te influenţez :) .daca obtii viteza spusa de tine iti dau si motorina consumata 3. pentru top speed ai nevoie de două lucruri cai putere si rapoarte in cutia de viteze adegvata pentru viteză maximă, cuplu te ajută la sprint, depăşiri, tractare .... mai e un lucru cuplu fără cai putere nu prea o să ai deci aitomat cai putere mai mulţi cuplu mai mare.... Motorul mare nu inseamnă īntotdeauna şi performanţe bune... vezi cazurile de la maşinile americane.....(să zicem ca exemplu motor de 5L si 210 cp) Diesel ul este considerată maşină de "drum lung"? Este considerata asa pentru ca acolo isi arata calitatile ma refer la fiabilitate la un numar mare de km si randament bun la consum.... 4. In panta nu scoti niciodata top speed ,poate in vale.... 5. Intelege ca nu ai avion , un 1,4 te bate la toate capitolele , am avut si eu asa ca stiu ce vorbesc....1,4 duce pe bord ~175-178(un pic peste semn... in realitate testat nu duce decat 160~161 ...oscila intre aceste doua valori.... 162 e viteza data de producator.... in cazul 1,9 ... producatorul da 155 sa zicem cu indulgenta 160 ...dar ce e mai mult e doar eroare.... |
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
Exact cum spune si vio, fa testul cu gps, pune o poza o filmare si gata. Desigur acum ca si o dacie iti poate arata 170 pe ceas asa cum si la tine pe ceas s-o fi dus la 190, dar fara testul GPS ceasul ala nu are nici o valoare, mai mult te induce pe tine in eroare si creaza controverse pe forum :D
Eu asa cred, ca real nu treci de 155-160 si spun asta avand in vedere 2 exemple: 1*dacia 1.4mpi care la 75CP, benzina, are in cartea tehnica 165 iar pe bord le arata la baieti 170-180 maxim deci culmea le arata mai putin decat tie desi au ceva putere mai mare si 2*loganul de 85CP care are in cartea tehnica 167. Deci observi, "matematic" vorbind :D masinile care au mai multi CP decat a ta au topspeed un pic mai mare si exemple ar fi destule. Nu poti sa vii si sa spui ca o masina cu 63CP prinde 190 din moment ce nici masini cu putere un pic mai mare decat a ta nu ating aceasta valoare, nici macar pe ceas |
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
1 Attachment(s)
Mai baieti, ceea ce ar trebui sa stiti este faptul ca producatorii fac INTENTIONAT kilometrajele sa arate mai mult decat viteza reala, pentru a te face sa mergi mai incet. Daca sunt si alte motive asta nu mai stiu, insa asta e motivul principal.
De altfel, e inutila comparatia cu alte masini, intrucat de la Dacia pana la Audi sau Mercedes, toate au aceste deviatii, ce pot fi mai mari sau mai mici. Va atasez si un scan dintr-o revista, ce prezinta deviatiile vitezometrului fata de realitate, la noul Opel Astra 1.6 turbo. Chiar si masina asta care are o viteza maxima declarata de 220 km/h are o deviatie de 10 km/h la o viteza de 160km/h. Insa nu este regula, poate fi mai mare sau mai mica la alta masina. |
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
Quote:
Quote:
Quote:
2. Regula in cazul de fata este aceeasi si in spatiu si pe pamant. 3. In mare parte este fizica de calasa a 8-a nu a 6-a. Prin cresterea greutatii masinii (vb chiar de aceeasi masina) poate chiar sa creasca viteza maxima in anumite cazuri. Viteza maxima este influentata in primul rand de forta de frecare cu aerul iar pentru cresterea vitezei ai nevoie de o crestere exponentiala (asemanatoare cu cea a scarii Richter) a puterii. Prin cresterea greutatii cresc doar fortele de frecare in rulmentii masinii (cu valori mici) si a fortelor exercitate de cuciuc la rulaj (si astea destul de putin) si sunt cazuri in care prin cresterea greutatii se micsoreaza uniform garda la sol micsorand astfel fortele de frecare cu aerul si putand anula sau chiar depasii fortele suplimentare amintite mai sus. |
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
sper ca ma lasi sa te citez, esti un clasic in viata.
|
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
Quote:
Daca ai fi invatat ceva fizica si ai fi citit tot poate ai fi si inteles ceva si da, sunt "cazuri particulare" in care prin cresterea greutatii V-maxima poate creste, micsorarea garzii la sol cu un 5 cm poate aduce un plus de viteza de cativa km (vb de >5 km/h) pentru ca fortele de frecare cu aerul sunt reduse intr-un coeficient mai mare decat fortele suplimentare din rulmenti si rulaj al cauciucului. Cazurile particulare pot fi masini cu putere mica si arcuri moi, unde diferentele pot fi sesizabile. |
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
1 Attachment(s)
mie mi-au gresit astia talonu` :D nu prinde cazanu meu atat niciodata
70 cai...2068cmc diesel non turbo |
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
audi a6 talon 195, bord 225 mers constant cam 10 minute (fierbea apa), navigator 215 km/h
|
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
Toyota Celica T23 In talon 218 ( parca ) viteza maxina pe sosea 240 si vreau sa verific si pe o navigatie chiar sunt curios
|
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
Quote:
|
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
1 Attachment(s)
Am votat viteza maxima din talon. Motivul: dacia supernova cu 3 persoane aproape 170km/h @5000rpm...eram blana puterea maxima parca e la 5250 dar asta nu conteaza. Deci daca iau in calcul eroarea ceasului viteza reala e undeva in jurul de 160km/h adica atat cat scrie in talon.
|
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
Quote:
|
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
dacia solenza 1.4 mpi , in talon scrie 165 km/h si eu i-am dat 190...care este explicatia..?
|
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
Explicatia o gasesti daca citesti paginile scrise. Sa iti fac un rezumat - toate masinile au eroare de kilometraj, in general este proportionala cu viteza = > viteza mare, eroare mare.
Asadar cand tu aveai 165 km/h cat scrie in talon, viteza reala, ceasul iti arata 185-190. Mai mult de 170 km/h (real) sigur nu aveai, asta in conditii ideale de temperatura, consumabile schimbate recent, combustibil bun, fara panta, fara vant sau sa ai vant din spate, etc. |
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
Daewoo Cielo cu 182 pe GPS,In bord arata 190 > in talon 170 :rolleyes2
|
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
Quote:
|
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
isneamna ca daca eu am in talon 190 prind bordu:)) 220....
de unde ca mai mult de 160 nu m-am incumaetat sa ii dau... |
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
Quote:
|
Re: Viteza Maxima Reala VS Viteza Maxima Constructiva
Quote:
Ce minte iscoditoare:))) |
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
am un passat 1.9 tdi, 110 cai.viteza maxima in talon e 190 iar pe autostrada am mers cu 200 maxim 210 constant aproximativ 15, 20 minute fara sa fiarba apa :lol: sunete sau incidente neplacute :)
|
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
La diesel mai greu sa fiarba antigelul, care oricum duce peste 150grade din cate am auzit. Si chiar daca fierbe oricum nu ai timp sa vezi asta, ca pana deschizi capota deja se stabilizeaza totul, ventilatorul ala porneste din an in pasti
|
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
Quote:
Eu am 221kmph in talon, dar ceasu in 5-a imi arata 240, ceea ce corespunde cu eroarea de km data de fabrica. |
| All times are GMT +2. The time now is 02:11. |
- Copyright 2026 4Tuning