Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/40166-viteza-maxima-reala-vs-viteza-maxima-constructiva.html)

lord_wader 19-03-10 23:31

Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
 
Quote:

Originally Posted by vn-08-nen (Post 3200549)
Poate atinge ! Are un amic si s-a dus cu 190 la ora . Depinde de motor , cum e intretinut ( foarte mult ) . Nu mai stiu din ce an o are dar am mers de cateva ori cu el si uneori dupa el si cu 160km/h si cu 190km/h . Informeaza-te mai bine si ai sa vezi ca unele chiar pot .

!

Ce sa ma mai informez... ca deja m-am informat destul :D In talonul masinii scrie clar 155/h ori de aici si pana la 190 e cale lunga, foarte lunga mai ales la un diesel de generatie veche care se stie ca "nu fuge prea tare". Ia cazuri similare de diesel fara turbo sa vezi ca in general nu prea trec de 165-170 in talon. Acum normal ca o fi existand si posibilitatea sa treaca de 155 real, dar cat domle' cat? totusi e vorba de 63Cp chiar daca cilindreea e de 1900cmc.
Nu ti se pare cam ciudat ca multe masini de generatie mai noua cu mai multi CP, chiar si benzina au in talon viteze mult mai mici de 190?
Pai tu comparai cu masina ta....vw de 1.9, probabil TDi, pai acolo e vorba de 1900cmc+turbo, de soft, etc mi se pare normal ca aia sa atinga 190, sunt si 27Cp in +
Am observat o chestie, cei mai mult posesori de solenze diesel raporteaza topspeed-uri astronomice, in timp ce aia cu solenze 1.4mpi care au si cu 12Cp in plus se limiteaza la 170-180. Cum vine asta? cumva 63Cp scosi din 1900cmc sunt mai multi decat 75Cp scosi din 1400? Cred ca o fi aia 500cmc in + de vina :D

22VIN 19-03-10 23:38

Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
 
Quote:

Originally Posted by lord_wader (Post 3201952)
Am observat o chestie, cei mai mult posesori de solenze diesel raporteaza topspeed-uri astronomice

E pă 1.9 domne. Motor mare, fuge, masina poate.

Al3xPuma 20-03-10 07:06

Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
 
Lord_wader asta are o problema cu solenza Diesel se pare :)) esti un rasist ba :P glumesc... ma nu stiu de 190 ... dar uite , in viteaza a5-a schimb la 100 sa zicem ... de la 100 km/h pana la 120-130 km/h masina accelereaza foarte bine .. apoi dupa acest barem masina merge din ce in cet mai greu ceea ce e normal pt ca e masina generatie veche fara turbo cum amintea bunul nostru amic rasist lord_wader.
Dar fiind motor mai mare si disel,cu toti stim ca diesel e masina de drum lung corect ? Defapt Lord_wader nu stie asta el e de parere ca :

Quote:

Originally Posted by Lord_wader
Am observat o chestie, cei mai mult posesori de solenze diesel raporteaza topspeed-uri astronomice, in timp ce aia cu solenze 1.4mpi care au si cu 12Cp in plus se limiteaza la 170-180. Cum vine asta? cumva 63Cp scosi din 1900cmc sunt mai multi decat 75Cp scosi din 1400? Cred ca o fi aia 500cmc in + de vina

Imi pare rau amice dar cel putin din cunostintele mele la un motor diesel nu conteaza asa mult Cai Putere se bazeaza pe altceva daca sti te rog sa-mi zici :D si zici u aici ca solenza 1.4MPI se limiteaza la 170-180 .. poate ca Solenza 1.9D a scos 190 km/h pe un drum in panta ... te-ai gandit la asta ? Ai avut vro` masina Diesel vro`data? Ce masina ai tu ?

S-au tu ai fost angajat de cineva sa ti topicurile " in viata " ??

Plus ca masinile astea de generatie noua producatori mai restrictioneaza anumite viteze(limitator) pentru consum si o buna pastrare a motorului dar solenza mea numai are limitator :)
1.a fost masina de politist si au scos limitatoru.
2. am sa merg cu Grizzy pe autostrada (cum am mai facut-o de altfel si am prins 170-180 ) cu un GPS si o camera video si poate asa o scoatem la capat.

Pana atunci bafta toate cele bune ..
Apropo topicu asta nu era mort ?

PS:

Quote:

Originally Posted by JunKer_hP
pai la golf mkv 1.4 80cp 168km/h in talon , dar am scos 190-195km/h pe drum drept si 210-215 in panta

Nea frate aici numai comentezi nimic ma refer la LORD_WADER sau nu ai ce pentru ca e masina Nemteasca ? 1.4 injectie la 190 km/h ?
Sign, Al3xPuma

dks_ 20-03-10 07:09

Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
 
in 2010 si solnitele ajung la 190km/h ... vant la pupa capitane!

PS : veronica micle nu a avut treaba cu poezia!

URA!

_anaconda_ 20-03-10 08:32

Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
 
@ Alex

1) Nu, nu stim cu totii ca "motorina e de drum lung". De unde si pana unde asemenea afirmatii, ce argumente aduci si mai exact ce intelegi tu prin asta?

2) Diesel nu se bazeaza pe cai putere ? :lol: Asta a fost punctul culminant. Dar pe ce se bazeaza ? Scoate performante din piatra seaca ? Daca vroiai sa spui cuplu, ai gresit. Cuplul nu te ajuta in situatia asta (top speed) deloc, mai ales ca inclusiv la capitolul cuplu, diesel pierde in fata benzinei, contrar opiniei majoritatii, majoritate plina de "cunoscatori".

Motorul 1.9d de pe SLZ are 1900 cmc si 120NM. Asta este cuplu de motor 1.4 pe benzina, deci pe ce ziceai ca se bazeaza dieselul ?

3) Intr-adevar, la unele masini de generatie noua viteza maxima este limitata, in cele mai multe cazuri la 250 km/h, in altele la 280, 300, etc. Problema apare la Solenza, de cand o masina cu tehnologie din al doilea razboi mondial, masina conceputa acum muuuulti ani, este de tehnologie noua ? Ca sa nu mai spun ca nici nu se pune problema de limitare electronica la masini de genu', cu cei 60cp ai sai nu este in situatia de a atinge cine stie ce viteza maxima periculoasa astfel incat limitarea top speed-ului sa fie necesara.

Crezi ca ai vreun S 500 sa fie nevoie de limitare la 250 km/h ? :rolleyes2

4) Devine din ce in ce mai interesant, 1.9d 60CP @ 190 km/h si 1.4 80CP @ 215 km/h. Nici nu ma gandesc ce ar face un Golf 2.0 FSI, 300 km/h ?

5) Obisnuiti-va cu ideea ca ce spune producatorul aia este, +/- 5 km/h in conditii ideale. Cand tu ai 160 km/h, viteza maxima declarata de el, din cauza erorii de kilometraj o sa iti arate 180-185 km/h, nu te gandi ca ai depasit tu viteza maxima declarata de ei, de fapt fix cu aia te deplasezi doar ca nu esti constient de eroarea de pe ceas.

L3on 20-03-10 09:56

Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
 
Bai fratilor mai terminati cu aberatiile astea cu solente de 1.9 care ating 190...am avut 12 bucati de asemenea masini la firma luate de noi si nici una nu a trecut de 170 pe ceas...asa ca nu mai aberati ...luati un gps sau daca nu aveti ma ofer eu sa vin cu unul si vedeti viteza reala !!!

bikks 20-03-10 10:06

Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
 
Evo are in certificat 250 viteza maxima(sau 240 nu mai retin exact) stock am putut sa ii dau maxim 270(atat are si pe bord, adica acul atat indica maxim)...dar cand am pus gps ul--- ca sa vezi, la 270 defapt era 255-260. Deci in cazul meu, acul a mintit.

DaBotta 20-03-10 10:07

Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
 
Apai daca solnita prindea 190 , atunci motorul meu de pe calibra era varza rau. 2.0 8V si prindea 200 205. Pai cat sa prinda daca de pe usa fabricii a iesit cu 205 viteza maxima , hai sa fim realisti. Poate si solenza o prins 190 dar i-a trebuit un drum drept de 200 km. Hai sa nu mai aberam. Si matizul merge cu 280 si mai are juma` de pedala ;)))

22VIN 20-03-10 10:54

Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
 
Quote:

Originally Posted by Al3xPuma (Post 3202273)
1.4 injectie la 190 km/h ?

Ti se pare ceva anormal? Daca ne referim la 190km/h pe ceas, iti arat eu videoclip in a mea.

Al3xPuma 20-03-10 16:03

Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
 
Quote:

Originally Posted by amphetamine (Post 3202693)
Ti se pare ceva anormal? Daca ne referim la 190km/h pe ceas, iti arat eu videoclip in a mea.

Pai vezi ... si de ce prinde 190km/h reali .. ca este masina neamteasca ? :)
Pai si eu iti arat videoclip cu solenza mea la 180km/h dar fii atent ...a explicat anaconda mai bine :) sus ...

@ _anaconda_

Asa da :-) explicatie ... argumente reale ... si teorie adevarata...

Jos palaria pentru tine ... dar prefer sa spun chestii mai excentrice sa vad daca are anumite cunostinte in cauza ... mi se pare aiurea sa pui niste afirmatii cand tu nu ai nici cea mai vaga idee despre masina :) si ma refeream la Lord_wader ... acum fara suparare ... nu ca as fi mare fan dacia :) dar tre sa se faca dreptate :D:D:lol:

Quote:

Originally Posted by _anaconda_
4) Devine din ce in ce mai interesant, 1.9d 60CP @ 190 km/h si 1.4 80CP @ 215 km/h. Nici nu ma gandesc ce ar face un Golf 2.0 FSI, 300 km/h ?

Bine spus ...

Quote:

Originally Posted by _anaconda_
5) Obisnuiti-va cu ideea ca ce spune producatorul aia este, +/- 5 km/h in conditii ideale. Cand tu ai 160 km/h, viteza maxima declarata de el, din cauza erorii de kilometraj o sa iti arate 180-185 km/h, nu te gandi ca ai depasit tu viteza maxima declarata de ei, de fapt fix cu aia te deplasezi doar ca nu esti constient de eroarea de pe ceas.

Ai zis +/- 5 km/h de la viteza declarata de producatori ... deci eu sa zicem ca merg pe autostrada cu o viteza de 160 de km/h reali ( logyc ca nu merg pentru ca vit. max admisa este 130 km/h :lol::lol:) .. tot ce depaseste este o eroare de pe ceas ... daca am eroare de ceas de 20-25 km/h de ce nu am aceelasi lucru cand merg cu 60km/h :) ? Teoretic ceasul e stricat ...

Sign,
Al3xPuma

AnduGTR 20-03-10 16:22

Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
 
De obicei eroarea acului de la vitezometru creste odata cu viteza (nu spun ca este batut in cuie). La 60km/h sa zicem ca am 57-58 km/h reali, dar la 160km/h nu mai am 157-158km/h reali, probabil am 150-151 km/h reali, poate chiar 148 km/h reali (am dat un exemplu).
Eu cu a mea (Golf MkIII, 101cp, benzina, vit. constr. 188km/h) prind 188-190 km/h daca e sa ma iau dupa vitezometru, dar probabil ca in realitate eu merg cu vreo 170-175 km/h (n-am facut proba cu GPS sau alte chestii). Probabil in tineretea ei si in perioada ei de glorie prin 1998 lua 200 km/h pe bord si chiar avea 188km/h in realitate.

Tracto 20-03-10 17:20

Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
 
am votat viteza maxima din talon desi nu intotdeauna este asa. Sunt multi factori care pot influenta acest lucru cu +km/h sau -km/h : starea masinii, conditiile meteo,conditiile de drum (vale,panta s.a.m.d.), dimensiunea jantelor , acuratetea vitezomerului.

_anaconda_ 20-03-10 17:48

Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
 
Quote:

Originally Posted by Al3xPuma (Post 3203304)
...

La majoritatea masinilor eroarea este procentuala, deci X% din 50 km/h o = 2 km/h eroare sa zicem in timp ce acelasi X% din 100 km/h o sa fie 4 km/h eroare si asa mai departe. De aia eroarea creste o data cu viteza. Ceasul nu este stricat, ~ toate au eroare, asa vor producatorii.

beck 20-03-10 19:00

Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
 
Quote:

Originally Posted by _anaconda_ (Post 3203542)
La majoritatea masinilor eroarea este procentuala, deci X% din 50 km/h o = 2 km/h eroare sa zicem in timp ce acelasi X% din 100 km/h o sa fie 4 km/h eroare si asa mai departe. De aia eroarea creste o data cu viteza. Ceasul nu este stricat, ~ toate au eroare, asa vor producatorii.

eroarea asta m-a scapat azi de o amenda de ~50 euro :)

cat despre solenza 1.9d sa prinda 190 km/h, se poate, scoasa din viteza si la vale :)

o masina de ~1 tona are nevoie de ~100 cp pt a prinde viteza aia.

Singura masina cu care am mers mai repede decat scrie in talon (pe GPS), Peugeot partner 1,6 hdi 75cp, LA VALE in Germania cu motorina aditivata Aral + 10 km/h. Masina avea 5 k km .

lord_wader 21-03-10 09:49

Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
 
Quote:

Originally Posted by Al3xPuma (Post 3202273)
Lord_wader asta are o problema cu solenza Diesel se pare :)) esti un rasist ba :P glumesc... .... de la 100 km/h pana la 120-130 km/h masina accelereaza foarte bine .. apoi dupa acest barem masina merge din ce in cet mai greu ceea ce e normal pt ca e masina generatie veche fara turbo cum amintea bunul nostru amic rasist lord_wader.
Dar fiind motor mai mare si disel,cu toti stim ca diesel e masina de drum lung corect ?.

Nu am nici o problema cu solenza D, doar ca ca unii posesori cred ca au sub capota cine stie ce monstru daca in talon scrie 1870cmc....apropo cat e RCA-ul pe an? :D
Vad ca incurci termenii, habar nu ai la ce iti foloseste cuplul masinii, ala "imens" de 120Nm, crezi gresit ca ala te ajuta sa atingi tu viteza mare si mai vii cu "dume" la mine si imi pui "intrebari capcana". I-am lasat pe ceilalti colegi sa te corecteze, ceea ce a scris anaconda puteam scrie si eu, pt ca eu spre deosebire de tine chiar stiu ca numarul de Cp te duc spre topspeed.
Tu de ce crezi ca dupa 120-130, cum zici si tu nu mai ai "suflu" ? ia zi-mi care e explicatia ta? dar nu aia de mai sus cu
Quote:

Originally Posted by Al3xPuma (Post 3202273)
apoi dupa acest barem masina merge din ce in cet mai greu ceea ce e normal pt ca e masina generatie veche fara turbo

ca asta nu ma "multumeste".
Crezi ca la celelalte de generatie noua cu turbo nu e tot asa? O sa iti dau un exemplu dar numai dupa ce imi explici tu ce te am rugat .



Quote:

Originally Posted by Al3xPuma (Post 3202273)
Nea frate aici numai comentezi nimic ma refer la LORD_WADER sau nu ai ce pentru ca e masina Nemteasca ? 1.4 injectie la 190 km/h ?
Sign, Al3xPuma

Sa stii ca nu cred faza asta cu 190/h din 1.4 la vw, asta nu inseamna ca trebuia sa fac un post special in care sa-i zic omului ca nu are cum

GTR 21-03-10 11:06

Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
 
Quote:

Originally Posted by beck (Post 3203743)
o masina de ~1 tona are nevoie de ~100 cp pt a prinde viteza aia.
.

Nu prea are legatura greutatea cu V-Maxima.

beck 21-03-10 13:19

Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
 
Quote:

Originally Posted by GTR (Post 3205316)
Nu prea are legatura greutatea cu V-Maxima.

stiu, in spatiu, si in fizica de clasa a 6-a.

Al3xPuma 21-03-10 13:56

Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
 
@ lord_wader

Asta e bine ca stiai ... pentru ca mi se parea foarte aiurea sa faci niste afirmati puse asa la intamplare, nush de celelalte posturi dar de cand am scris eu incoace nu ai zis nimic concret de ce nu poate sa ajunga la o asa viteza doar ai umilit si ai facut glume pe seama celor implicati in posturile acelea :)

Si dap ... am dat " dume " pentru ca vroiam sa aud de la tine niste raspunsuri concrete in legatura cu solenza 1.9D si viteza de 190km/h :lol: :lol: fara suparare ...

Raspunsul la intrebarea ta este simpla .. nu am CP :) ca sa numai aducem alte idei si opinii sa incepm alta "cearta " :D

PS : Data viitoare adu argumente si afirmatii simple si la obiect gen anaconda ... oricum,acum sa o luam logic solenza 1.9D si 190km/h era o problema care se putea rezolva si matematic :)

Bafta !

p_vio46 21-03-10 15:09

Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
 
Quote:

Originally Posted by Al3xPuma (Post 3202273)
Lord_wader asta are o problema cu solenza Diesel se pare :)) esti un rasist ba :P glumesc... ma nu stiu de 190 ... dar uite , in viteaza a5-a schimb la 100 sa zicem ... de la 100 km/h pana la 120-130 km/h masina accelereaza foarte bine .. apoi dupa acest barem masina merge din ce in cet mai greu ceea ce e normal pt ca e masina generatie veche fara turbo cum amintea bunul nostru amic rasist lord_wader.
Dar fiind motor mai mare si disel,cu toti stim ca diesel e masina de drum lung corect ? Defapt Lord_wader nu stie asta el e de parere ca :



Imi pare rau amice dar cel putin din cunostintele mele la un motor diesel nu conteaza asa mult Cai Putere se bazeaza pe altceva daca sti te rog sa-mi zici :D si zici u aici ca solenza 1.4MPI se limiteaza la 170-180 .. poate ca Solenza 1.9D a scos 190 km/h pe un drum in panta ... te-ai gandit la asta ? Ai avut vro` masina Diesel vro`data? Ce masina ai tu ?

S-au tu ai fost angajat de cineva sa ti topicurile " in viata " ??

Plus ca masinile astea de generatie noua producatori mai restrictioneaza anumite viteze(limitator) pentru consum si o buna pastrare a motorului dar solenza mea numai are limitator :)
1.a fost masina de politist si au scos limitatoru.
2. am sa merg cu Grizzy pe autostrada (cum am mai facut-o de altfel si am prins 170-180 ) cu un GPS si o camera video si poate asa o scoatem la capat.

Pana atunci bafta toate cele bune ..


Sign, Al3xPuma

Să fiu puţin īn ton cu tine
1. maşina asta de care zici tu, solenza , e posibil să fie de poliţist dar nu avea limitator, dacia nu a mai făcut de mult timp maşini speciale pentru poliţie ;) , deci stai liniştit că nu avea ce limitator să scoată de pe solenza(e posibil insă să fi făcut mre un soft ceva)(vezi acelaşi caz şi motorul sdi pus de grupul vag)
2. Mă ofer să te ajut cu filmarea si cu tehnica de măsurare dar din altă maşină să nu zici că te influenţez :) .daca obtii viteza spusa de tine iti dau si motorina consumata
3. pentru top speed ai nevoie de două lucruri cai putere si rapoarte in cutia de viteze adegvata pentru viteză maximă, cuplu te ajută la sprint, depăşiri, tractare .... mai e un lucru cuplu fără cai putere nu prea o să ai deci aitomat cai putere mai mulţi cuplu mai mare....
Motorul mare nu inseamnă īntotdeauna şi performanţe bune... vezi cazurile de la maşinile americane.....(să zicem ca exemplu motor de 5L si 210 cp) Diesel ul este considerată maşină de "drum lung"? Este considerata asa pentru ca acolo isi arata calitatile ma refer la fiabilitate la un numar mare de km si randament bun la consum....
4. In panta nu scoti niciodata top speed ,poate in vale....
5. Intelege ca nu ai avion , un 1,4 te bate la toate capitolele , am avut si eu asa ca stiu ce vorbesc....1,4 duce pe bord ~175-178(un pic peste semn... in realitate testat nu duce decat 160~161 ...oscila intre aceste doua valori.... 162 e viteza data de producator.... in cazul 1,9 ... producatorul da 155 sa zicem cu indulgenta 160 ...dar ce e mai mult e doar eroare....

lord_wader 21-03-10 21:20

Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
 
Exact cum spune si vio, fa testul cu gps, pune o poza o filmare si gata. Desigur acum ca si o dacie iti poate arata 170 pe ceas asa cum si la tine pe ceas s-o fi dus la 190, dar fara testul GPS ceasul ala nu are nici o valoare, mai mult te induce pe tine in eroare si creaza controverse pe forum :D
Eu asa cred, ca real nu treci de 155-160 si spun asta avand in vedere 2 exemple: 1*dacia 1.4mpi care la 75CP, benzina, are in cartea tehnica 165 iar pe bord le arata la baieti 170-180 maxim deci culmea le arata mai putin decat tie desi au ceva putere mai mare si 2*loganul de 85CP care are in cartea tehnica 167.
Deci observi, "matematic" vorbind :D masinile care au mai multi CP decat a ta au topspeed un pic mai mare si exemple ar fi destule. Nu poti sa vii si sa spui ca o masina cu 63CP prinde 190 din moment ce nici masini cu putere un pic mai mare decat a ta nu ating aceasta valoare, nici macar pe ceas

Evil Yuri 22-03-10 09:53

Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
 
1 Attachment(s)
Mai baieti, ceea ce ar trebui sa stiti este faptul ca producatorii fac INTENTIONAT kilometrajele sa arate mai mult decat viteza reala, pentru a te face sa mergi mai incet. Daca sunt si alte motive asta nu mai stiu, insa asta e motivul principal.

De altfel, e inutila comparatia cu alte masini, intrucat de la Dacia pana la Audi sau Mercedes, toate au aceste deviatii, ce pot fi mai mari sau mai mici.

Va atasez si un scan dintr-o revista, ce prezinta deviatiile vitezometrului fata de realitate, la noul Opel Astra 1.6 turbo.
Chiar si masina asta care are o viteza maxima declarata de 220 km/h are o deviatie de 10 km/h la o viteza de 160km/h. Insa nu este regula, poate fi mai mare sau mai mica la alta masina.

GTR 22-03-10 10:21

Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
 
Quote:

Originally Posted by beck (Post 3205635)
o masina de ~1 tona are nevoie de ~100 cp pt a prinde viteza aia..

Quote:

Originally Posted by GTR (Post 3205316)
Nu prea are legatura greutatea cu V-Maxima.

Quote:

Originally Posted by beck (Post 3205635)
stiu, in spatiu, si in fizica de clasa a 6-a.

1. Incerca sa ai raspunsuri argumentate nu sarcastice si fara rost.

2. Regula in cazul de fata este aceeasi si in spatiu si pe pamant.

3. In mare parte este fizica de calasa a 8-a nu a 6-a.

Prin cresterea greutatii masinii (vb chiar de aceeasi masina) poate chiar sa creasca viteza maxima in anumite cazuri.

Viteza maxima este influentata in primul rand de forta de frecare cu aerul iar pentru cresterea vitezei ai nevoie de o crestere exponentiala (asemanatoare cu cea a scarii Richter) a puterii.

Prin cresterea greutatii cresc doar fortele de frecare in rulmentii masinii (cu valori mici) si a fortelor exercitate de cuciuc la rulaj (si astea destul de putin) si sunt cazuri in care prin cresterea greutatii se micsoreaza uniform garda la sol micsorand astfel fortele de frecare cu aerul si putand anula sau chiar depasii fortele suplimentare amintite mai sus.

beck 22-03-10 10:37

Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
 
sper ca ma lasi sa te citez, esti un clasic in viata.

GTR 22-03-10 10:59

Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
 
Quote:

Originally Posted by beck (Post 3208199)
sper ca ma lasi sa te citez, esti un clasic in viata.

Nu stiu daca intelegi tu prea bine semnificatia "clasic in viata'' dar e bine realizezi diferenta de cultura dintre noi, asa ca de acum inainte vorbeste-mi cu dumneavoastra :P

Daca ai fi invatat ceva fizica si ai fi citit tot poate ai fi si inteles ceva si da, sunt "cazuri particulare" in care prin cresterea greutatii V-maxima poate creste, micsorarea garzii la sol cu un 5 cm poate aduce un plus de viteza de cativa km (vb de >5 km/h) pentru ca fortele de frecare cu aerul sunt reduse intr-un coeficient mai mare decat fortele suplimentare din rulmenti si rulaj al cauciucului.

Cazurile particulare pot fi masini cu putere mica si arcuri moi, unde diferentele pot fi sesizabile.

XtreZz 22-03-10 14:17

Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
 
1 Attachment(s)
mie mi-au gresit astia talonu` :D nu prinde cazanu meu atat niciodata
70 cai...2068cmc diesel non turbo

vasilevasile1000 22-03-10 14:27

Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
 
audi a6 talon 195, bord 225 mers constant cam 10 minute (fierbea apa), navigator 215 km/h

b-41-ras 22-03-10 15:18

Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
 
Toyota Celica T23 In talon 218 ( parca ) viteza maxina pe sosea 240 si vreau sa verific si pe o navigatie chiar sunt curios

lord_wader 23-03-10 10:09

Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
 
Quote:

Originally Posted by vasilevasile1000 (Post 3208767)
audi a6 talon 195, bord 225 mers constant cam 10 minute (fierbea apa), navigator 215 km/h

:lol::lol: adica antigelul? pai e naspa, ala fierbe mult peste 100grade

CYBERBOB 23-03-10 14:54

Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
 
1 Attachment(s)
Am votat viteza maxima din talon. Motivul: dacia supernova cu 3 persoane aproape 170km/h @5000rpm...eram blana puterea maxima parca e la 5250 dar asta nu conteaza. Deci daca iau in calcul eroarea ceasului viteza reala e undeva in jurul de 160km/h adica atat cat scrie in talon.

lord_wader 23-03-10 17:11

Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
 
Quote:

Originally Posted by CYBERBOB (Post 3212053)
Am votat viteza maxima din talon. Motivul: dacia supernova cu 3 persoane aproape 170km/h @5000rpm...eram blana puterea maxima parca e la 5250 dar asta nu conteaza. Deci daca iau in calcul eroarea ceasului viteza reala e undeva in jurul de 160km/h adica atat cat scrie in talon.

probabil te mai duceai vreo 5km asta daca iti arata bine turometrul si motorul e in stare buna

Dadutu 06-06-10 12:18

Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
 
dacia solenza 1.4 mpi , in talon scrie 165 km/h si eu i-am dat 190...care este explicatia..?

_anaconda_ 06-06-10 12:53

Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
 
Explicatia o gasesti daca citesti paginile scrise. Sa iti fac un rezumat - toate masinile au eroare de kilometraj, in general este proportionala cu viteza = > viteza mare, eroare mare.

Asadar cand tu aveai 165 km/h cat scrie in talon, viteza reala, ceasul iti arata 185-190. Mai mult de 170 km/h (real) sigur nu aveai, asta in conditii ideale de temperatura, consumabile schimbate recent, combustibil bun, fara panta, fara vant sau sa ai vant din spate, etc.

Draagos 15-06-10 09:02

Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
 
Daewoo Cielo cu 182 pe GPS,In bord arata 190 > in talon 170 :rolleyes2

nicholas 15-06-10 09:06

Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
 
Quote:

Originally Posted by Dadutu (Post 3419938)
dacia solenza 1.4 mpi , in talon scrie 165 km/h si eu i-am dat 190...care este explicatia..?

Cum de ai mers tu cu o solenza cu 190 km/h? Si cu motor de 1.4 mpi. Nu crezi ca e cam exagerat?

XtreZz 15-06-10 14:00

Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
 
isneamna ca daca eu am in talon 190 prind bordu:)) 220....
de unde ca mai mult de 160 nu m-am incumaetat sa ii dau...

lord_wader 17-06-10 19:19

Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
 
Quote:

Originally Posted by nicholas (Post 3441996)
Cum de ai mers tu cu o solenza cu 190 km/h? Si cu motor de 1.4 mpi. Nu crezi ca e cam exagerat?

Se pare ca in ultimul timp sunt destui care au atins aceasta viteza cu solenza mpi, unii chiar si cu 1.9D, lucru cel putin ciudat ca masina odata inaintand in "varsta" sa ruleze cu viteze din ce in ce mai mari. Probabil explicatia e una singura aia data de colegul Anaconda, ii sustin parerea nu cred ca poate trece de 170real

GTR 17-06-10 19:35

Re: Viteza Maxima Reala VS Viteza Maxima Constructiva
 
Quote:

Originally Posted by jaku (Post 882475)
la Renault ( si nu numai !) eroarea tahografului nu este intamplatoare , acea eroare este unul dintre criteriile (ascunse probabil publicului larg) de acordare a acelor ''stele'' de siguranta

Ha ha ha ha, crezi ca aia fac testele dupa tahometrul masinii? :))))))))
Ce minte iscoditoare:)))

manu07 21-08-10 20:24

Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
 
am un passat 1.9 tdi, 110 cai.viteza maxima in talon e 190 iar pe autostrada am mers cu 200 maxim 210 constant aproximativ 15, 20 minute fara sa fiarba apa :lol: sunete sau incidente neplacute :)

lord_wader 21-08-10 22:52

Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
 
La diesel mai greu sa fiarba antigelul, care oricum duce peste 150grade din cate am auzit. Si chiar daca fierbe oricum nu ai timp sa vezi asta, ca pana deschizi capota deja se stabilizeaza totul, ventilatorul ala porneste din an in pasti

Gixer 26-08-10 21:17

Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
 
Quote:

Originally Posted by _anaconda_ (Post 3420013)
Explicatia o gasesti daca citesti paginile scrise. Sa iti fac un rezumat - toate masinile au eroare de kilometraj, in general este proportionala cu viteza = > viteza mare, eroare mare.

Asadar cand tu aveai 165 km/h cat scrie in talon, viteza reala, ceasul iti arata 185-190. Mai mult de 170 km/h (real) sigur nu aveai, asta in conditii ideale de temperatura, consumabile schimbate recent, combustibil bun, fara panta, fara vant sau sa ai vant din spate, etc.

Daca ai ceva vant din spate si ultima treapta e mai de fuga, atunci daca vantu bate cu 20kmph din spate, tie un 10kmph in plus sigur iti da......asa se explica cum de cu o vectra de 100Cai s-a prins pe ceas 200 "si mai avea inca pedala bineinteles" sau fazele cu dacioarele(1310, solenza de mai sus, logan).

Eu am 221kmph in talon, dar ceasu in 5-a imi arata 240, ceea ce corespunde cu eroarea de km data de fabrica.


All times are GMT +2. The time now is 02:11.

- Copyright 2026 4Tuning