Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   Autohtona Noua vs SH Strain (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/190217-autohtona-vs-sh-strain.html)

GTR 21-08-10 23:07

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by lord_wader (Post 3601011)
Totusi e diesel GTR, verifica la concurenta daca exista vreun diesel nou mai ieftin de 11.000E

Subiectul este autohton nou vs SH strain si la 11000 de EUR gasesti multe dieseluri foarte bine de maxim 3 ani vechime si pana in 75K de km.
exe. gasite: Mondeo, Lancer, Octavia, toate 2008, peste 130 cp toate si mult mai bine dotate.

ApocalypseXL 22-08-10 00:36

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by lord_wader (Post 3601011)
Totusi e diesel GTR, verifica la concurenta daca exista vreun diesel nou mai ieftin de 11.000E

Nu Dacia câștigă detașat împreună cu Renault la cele mai execrabile motoare europene .

Acuma serios vorbind . Știm cu toții ca testele NCAP sunt făcute la viteze mici în condiții controlate . Sa susții ca Dacia face mașini sigure pentru ca nu s-au făcut complet terci la 60km/h e o opinie trasa de par . Dragi posesori de Dacii , compania vostra iubita căreia ii închinați loialitatea voastră va baga pe gat frane pe spate pe tambur . Frâne destul bune pentru o mașina din anii 60 dar inacceptabila in anii 2010 . Bine măcar ca CE l-a bagat pe gat ABS-ul altfel era si mai rau .

Luați-va ce vreți oameni buni , dacă muriți o sa muriți fericiți ca v-ai luat o Dacie "noua si buna" nu un *** de cazan străin .

Aștept sa vad câte argumente trase de par o sa mai apară . Apărați Dacia parca v-ai apăra familia . Ironic , dat fiind faptul ca-i puneți în pericol în patriotica noastră marca de căruță .

_anaconda_ 22-08-10 02:23

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
1) Daca are tamburi pe spate nu inseamna ca franeaza prost, la viteze mici/medii franeaza chiar ok pentru banii astia.

2) Sunt masini de cateva ori mai scumpe si mai grele care au tamburi pe spate. So ?

3) Sunt alte masini care se fac terci si la 60 asa ca la banii astia se comporta decent, uita-te la concurenta (Aveo de ex) sa vezi dezastru. Sa mai amintesc de E60 care costa de 5 ori cat un Logan si este sedan din clasa mare premium aparut in 2004 care avea 4 stele la euro NCAP la 60 ora ?

4) Motoarele Renault chiar nu sunt execrabile, benzinarele de cilindree mica se comporta bine si sunt fiabile, motoarele de pe RS-uri sunt de top iar diesel-urile sunt bune atata timp cat nu bagi motorina la galeata.

Voi trebuie sa luati in calcul ca este o masina NOUA, destul de fiabila care costa si 6000 EURO, cum ai vrea sa se comporte si ce dotari ai vrea sa aiba ? Astept sa imi arati o masina NOUA, la fel de mare, cel putin la fel de fiabila si cu mai multe dotari la banii astia...astept.

Asa ma pot plange si eu de un 316i la 25 000 euro ca are dotari ioc, putere ioc si asa mai departe si ca la banii astia imi iau avion SH. Voi chiar nu va prindeti ca asta e valabil pe ORICE segment si nu doar la autohtona noua vs sh strain ? Unii prefera masini noi si uite ca multi sunt multumiti cu autohtonele astea si nu numai, Dacia a iesit pe #3 in JD Power si se vinde bine si dupa 6 ani de la aparitie, la fel si Duster. Bine ca sunt romanii destepti si cumpara toate cazanele sh din germania iar aia ne cumpara noua masinile.
]

lord_wader 22-08-10 09:27

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by ApocalypseXL (Post 3601135)
.Sa susții ca Dacia face mașini sigure pentru ca nu s-au făcut complet terci la 60km/h e o opinie trasa de par . Dragi posesori de Dacii , compania vostra iubita căreia ii închinați loialitatea voastră .

Vezi ca mi-ai dat mie quote, la niste chestii pe care nu le-am spus eu.
Daca vrei sa iti exprimi parerile personale despre Dacia nu ma baga si pe mine in ecuatia asta. Eu nu sunt vreun mare fan ala Daciei (am in minte si in plan alte idei de genul cazane de 20-25de ani) nici nu o divinizez, imi place doar sa fiu corect asa cum e si colegul de mai sus, Anaconda care nu are nici un interes sa sustina masina asta. Pentru mine orice masina de pana in 120Cp de familie este un mijloc de deplasare si atat.

golf3diesel 22-08-10 10:00

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
@Apocalypse mai sunt destule masini cu tamburi pe spate:exemplu-Ford Fiesta generatia precedenta:dar franeaza in 41m de la 100 la 0 nu in 44-45 ca Loganul :D
@Lordwader subscriu..masinile pana in 100-120 cai sunt cam plictisitoare:D

Stage1 22-08-10 10:03

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Voi trebuie sa luati in calcul ca este o masina NOUA, destul de fiabila care costa si 6000 EURO, cum ai vrea sa se comporte si ce dotari ai vrea sa aiba ? Astept sa imi arati o masina NOUA, la fel de mare, cel putin la fel de fiabila si cu mai multe dotari la banii astia...astept.
Urcam putin pretul si ajungem la un renault symbol.
Quote:

Unii prefera masini noi si uite ca multi sunt multumiti cu autohtonele astea si nu numai, Dacia a iesit pe #3 in JD Power si se vinde bine si dupa 6 ani de la aparitie, la fel si Duster. Bine ca sunt romanii destepti si cumpara toate cazanele sh din germania iar aia ne cumpara noua masinile.
]
Vorbesti ca un patriot adevarat, e usor sa vorbesti asa, acum te intreb, ce masina ai ? sper sa-mi raspunzi logan/sandero/duster, ca altfel tot ce-ai spus mai sus e degeaba.
N-a spus nimeni ca nu-si merita Loganul banii de masina noua, mai ales cum majoritatea europenilor au nevoie doar de un vehicul pentru deplasare x la y.
Ca tot venii vorba de nemti, cam toti stiu senzatia unui bmw/mercedes/etc, fiind criza, fiecare familie se gandeste de 2 ori, concluzia fiind ca momentan nu stim ce va fi maine, renunta la confort/performanta pentru bani, la urma urmei, poate sa-si faca treaba si cu o dacie.

Romanii in general n-au fost obisnuiti cu bmw/mercedes/etc, in trecutul apropiat daca aveai mercedes ai fost cineva, cand am fost mic si veneam prin Romania, vedeam numai dacii si cateva vw/opel gen derby/kadett, foarte rar masini premium, acum pare sa fie invers, preturile pietei SH find destul de accesibile, romanii vor sa afle cum e, alta varianta nu au, decat asa, asta-i situatia...

ApocalypseXL 22-08-10 10:17

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by _anaconda_ (Post 3601238)
1) Daca are tamburi pe spate nu inseamna ca franeaza prost, la viteze mici/medii franeaza chiar ok pentru banii astia.

2) Sunt masini de cateva ori mai scumpe si mai grele care au tamburi pe spate. So ?

Nu frânele pe tambur sunt excelente numai distanta de frânare creste inexplicabil dacă le folosești , in definitiv copacul a fost mulțumit de noul lui Logan . De asta orice automobil care se respecta este echipat cu frâne pe disc . Faptul ca încă mai exista firme care iti ofera o moarte mai rapida nu înseamna ca ele produc mașini bune .

Quote:

Originally Posted by _anaconda_ (Post 3601238)
3) Sunt alte masini care se fac terci si la 60 asa ca la banii astia se comporta decent, uita-te la concurenta (Aveo de ex) sa vezi dezastru. Sa mai amintesc de E60 care costa de 5 ori cat un Logan si este sedan din clasa mare premium aparut in 2004 care avea 4 stele la euro NCAP la 60 ora ?

De acord sunt și alte gunoaie pe post de automobile . Te obliga cineva sa le cumperi . Ai ochi și internet , te poți informa înainte sa dai banul .

Quote:

Originally Posted by _anaconda_ (Post 3601238)
4) Motoarele Renault chiar nu sunt execrabile, benzinarele de cilindree mica se comporta bine si sunt fiabile, motoarele de pe RS-uri sunt de top iar diesel-urile sunt bune atata timp cat nu bagi motorina la galeata.

Da , locul 30 din 32 într-un top al fiabilității înseamnă ca sunt mașini bune . Doar ca misterios jumătate din ele se strica . :lol:

http://www.whatcar.com/car-news/what...renault/250839

Quote:

Originally Posted by _anaconda_ (Post 3601238)
Dacia a iesit pe #3 in JD Power si se vinde bine si dupa 6 ani de la aparitie, la fel si Duster. Bine ca sunt romanii destepti si cumpara toate cazanele sh din germania iar aia ne cumpara noua masinile.

Dacia a ieșit pe locul 3 în studiul făcut de JD pentru Auto Bild . Dacia a scos 83.6% nivelul de satisfacție pe care l-au exprimat proprietarii de Dacii noi .

Cu alte cuvinte 83.6 % dintre proprietarii de Dacii noi au fost mulțumiți de mașina lor . Auto Bild insista ca studiul nu reflecta calitatea mașinii ci mai degrabă cât de satisfăcuți au fost proprietarii fata de ceea se așteptau sa primească .

Cât despre J.D. Power ei nici măcar nu s-au sinchisit sa listeze marca Dacia pe website-ul lor .

Iată articolul în original :

http://www.autobild.de/artikel/j.d.-...=20&now=96#mmg

Si un link cu traducerea în engleza . (cea în romana e prea ciopârțită) :

http://translate.google.com/translat...html%26hl%3Den

adrian78bmw 22-08-10 11:15

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
am vazut azi Cruze oferta Remat de la 9500 de euro..

_anaconda_ 22-08-10 12:36

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
@ Apocalipse - eu m-am referit la motorizari nu la toata masina. Plus ca daca e sa ne luam dupa topul ala al tau, cam toate firmele sunt gunoaie. Nu de alta dar Mercedes are 28% per total iar S Klasse, varful de la MB are 48% din masini care au nevoie de reparatii. Brand de rahat, nu ?

Cat despre topul ala, bineinteles ca se refera la cat de multumiti sunt posesorii de masini, pana la urma asta e tot ce conteaza, sa fie el multumit nu cine stie ce cunoscator pe forumuri.

ApocalypseXL 22-08-10 13:11

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by _anaconda_ (Post 3601820)
@ Apocalipse - eu m-am referit la motorizari nu la toata masina. Plus ca daca e sa ne luam dupa topul ala al tau, cam toate firmele sunt gunoaie. Nu de alta dar Mercedes are 28% per total iar S Klasse, varful de la MB are 48% din masini care au nevoie de reparatii. Brand de rahat, nu ?

Cat despre topul ala, bineinteles ca se refera la cat de multumiti sunt posesorii de masini, pana la urma asta e tot ce conteaza, sa fie el multumit nu cine stie ce cunoscator pe forumuri.

Topul ala este facut de WhatCar una din cele mai vechi si respectate publicații auto . Si se bazează pe statisticile oficiale luate de la service-uri din UK . Un top făcut de Top Gear în 2005 pune Renault pe locul 34 din 35 .

_anaconda_ 22-08-10 13:20

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Noi aici vorbim de Dacia nu de Renault si doi la mana ti-am zis ca daca e sa te iei dupa tot felul de topuri, S Klass e un gunoi de masina cu 48% din exemplare cu defectiuni. Tu ai vrea sa ai o petarda de S ?

aleks 22-08-10 13:28

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by _anaconda_ (Post 3601896)
Noi aici vorbim de Dacia nu de Renault si doi la mana ti-am zis ca daca e sa te iei dupa tot felul de topuri, S Klass e un gunoi de masina cu 48% din exemplare cu defectiuni. Tu ai vrea sa ai o petarda de S ?

N-ai vrea să repari o cutie automată de S, şi le cam cad, din păcate...
Sigur, şi seria 7 a avut probleme cu asta, mai ales modelele până prin 2003, dacă nu mă înşel. Asta e, maşinile au trecut de perioada Mercedes Cobra, chiar dacă pare incredibil ca la clasa mare sa apară asemenea probleme...

ApocalypseXL 22-08-10 17:03

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by _anaconda_ (Post 3601896)
Noi aici vorbim de Dacia nu de Renault si doi la mana ti-am zis ca daca e sa te iei dupa tot felul de topuri, S Klass e un gunoi de masina cu 48% din exemplare cu defectiuni. Tu ai vrea sa ai o petarda de S ?

Sincer as prefera un C pe care sa-l modific cu mana mea . Sau un un RX-8 pe care sa-i instalez turbo sau eventual un motor custom made .

Topul e făcut cu datele din 2009 . Știu ca la noi Mercedes e considerat regele automobilelor dar adevărul este ca mașinile lor sunt produse tot de oameni nu de extratereștri .

Iar Dacia e comercializata de multe ori cu mențiunea "by Renault" , motoarele sunt concepute de Renault s.a.m.d. .

cangri 22-08-10 20:19

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by ApocalypseXL (Post 3598841)
Asta cu Dusterul de unde ai scos-o ? Ai și niște date care sa susțină ceea ce afirmi ? Sau ai folosit clasicul scos de date din burta ?

da am
:"Exact cu o zi înainte de publicarea test-drive-ului comparativ, o altă publicaţie germană, sueddeutsche.de, a publicat un material intitutlat "Dacia, cel mai bun SUV al Republicii".

Publicaţia remarcă faptul că dacă alegi o variantă standard, trebuie să faci multe lucrui manual, cum ar fi să-ţi reglezi oglinda sau să-ţi cobori geamul. cu toate acestea, la un preţ de 20.000 de euro o variantă full-option este mult mai ieftină decât o Skoda Yeti sau un VW Tiguan."

Gixer 22-08-10 21:38

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by aleks (Post 3601909)
N-ai vrea să repari o cutie automată de S, şi le cam cad, din păcate...
Sigur, şi seria 7 a avut probleme cu asta, mai ales modelele până prin 2003, dacă nu mă înşel. Asta e, maşinile au trecut de perioada Mercedes Cobra, chiar dacă pare incredibil ca la clasa mare sa apară asemenea probleme...

Problemele la automate sunt din cauza ca, nu li se schimba uleiul, si chestia cea mai alarmanta este ca, CONSTRUCTORUL NU RECOMANDA ASTA!!!!!
Pe cutiile automate mai noi de 2000 scrie: "Life time oil" si "no need for changeing oil" .....pt chestia asta mie sa-mi cada cutia la 200k eu i-as da in judecata!
Bine zici cu mercedes cobra......stiati ca s-a renuntat la modelul acesta tocmai pt ca era prea fiabil?! Si cand au vazut ca se pot face masini prea trainice, au decis sa ne minteasca cu norme de poluare, g/km de "codoi" si alte prostii de genul asta :x
Problema in general este de cand s-au apucat sa puna tot mai multe fire pe motor si calculatoare si electronica complicata, ca sa asigure serviceuri-lor de mentenanta si vanzatorilor de piese o pita buna, plus(in vest) ca sa te faca sa le vinzi la roman, ungur si bulgar ca se strica tot mai des si nu ti se mai merita sa le repari la cat e ora de manopera acolo!
Pe youtube am vazut tot felul de variante de motoare atat de simple, si cu consum comparabil, poate chiar mai mic decat la un 4T diesel chiar si commonrail d-asta nou, dar nu se implementeaza din diferite motive.....

GTR 23-08-10 02:15

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Asta cam asa este.

cavaliere 23-08-10 08:27

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Ai si nu prea ai dreptate. Ai macar idee cat e ora de manopera in vest?
Normele de poluare si toate tehnologiile din ultimii 20 de ani nu cred ca sunt un complot impotriva consumatorului de motor Diesel. Asculta o masina din 1990 diesel versus una contemporana si deja nu mai trebuie facute alte comentarii. "prostiile" alea cu "codoi" nu stiu cat de prostii sunt mai ales ca in lumea civilizata problema noxelor este una acuta in societatea de azi. In anii 80 probabil cobra nu suferea de tendinta de reducere a noxelor si pentru anii aia motoarele alea erau de top. Insa pentru progres si triplarea puterii comparativ cu un motor de acum 20 de ani este nevoie si de "firele alea pe motor" . Eu nu consider ca ne " mintesc " producatorii , chiar daca se acutizeaza fenomenul de bun de consum facut sa tina o perioada determinata .

GTR 23-08-10 08:52

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Problema asta cu poloarea EURO 2, Euro "nspe" este frectie la picior de lemn, marii poluatori gen fabrici, vapoare, avioane nu platesc tributul prostiei.

cavaliere 23-08-10 08:58

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Ai dreptate insa e mai greu sa implementezi norme de poluare la vapoare si avioane nu? In plus sunt interese mult prea mari ca sa poti macar sa te gandesti ca cineva ar lua in calcul cele doua domenii .
Asa ca e mai simplu sa te axezi pe produsele destinate consumului si nu industriei.

GTR 23-08-10 09:31

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by cavaliere (Post 3603492)
Ai dreptate insa e mai greu sa implementezi norme de poluare la vapoare si avioane nu? In plus sunt interese mult prea mari ca sa poti macar sa te gandesti ca cineva ar lua in calcul cele doua domenii .
Asa ca e mai simplu sa te axezi pe produsele destinate consumului si nu industriei.

Pe vapoare si la fabrici este cam la fel de usor sa implementeze norme de poluare, doar ca aia sunt uniti si shmecheri, noi suntem carne de tun.

cavaliere 23-08-10 09:41

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Pai la asta m-am referit ca este greu sa implementeze , pentru ca acolo sunt niste organizatii sindicale puternice . Consumatorul e pielea pwlii si nu da nimeni doi lei pe parerea lui. Cu atat mai mult nu exista foruri care sa sustina acest lucru .

Gixer 23-08-10 13:05

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by cavaliere (Post 3603435)
Ai si nu prea ai dreptate. Ai macar idee cat e ora de manopera in vest?
Normele de poluare si toate tehnologiile din ultimii 20 de ani nu cred ca sunt un complot impotriva consumatorului de motor Diesel. Asculta o masina din 1990 diesel versus una contemporana si deja nu mai trebuie facute alte comentarii. "prostiile" alea cu "codoi" nu stiu cat de prostii sunt mai ales ca in lumea civilizata problema noxelor este una acuta in societatea de azi. In anii 80 probabil cobra nu suferea de tendinta de reducere a noxelor si pentru anii aia motoarele alea erau de top. Insa pentru progres si triplarea puterii comparativ cu un motor de acum 20 de ani este nevoie si de "firele alea pe motor" . Eu nu consider ca ne " mintesc " producatorii , chiar daca se acutizeaza fenomenul de bun de consum facut sa tina o perioada determinata .

Ti s-a explicat si mai bine mai sus. Exista taxe de poluare si pt marii poluatori, dar pe acestia nu-i afecteaza cum il afecteaza pe Dorel cu dacia, pt ca ei pot sa le treaca pe firma la cheltuieli in primul rand, plus ca, nu platesc nici pe departe proportional cu cantitatea de CO2 eliminata in aer relativ la o masina!!! Tu crezi ca un BMW E36 320i euro2 polueaza mai mult decat un E46 320i cu euro 3 daca ambele motoare sunt in parametrii? Iti garantez eu ca nici nu se simte diferenta! Pt ca ambele consuma in medie 10% Eu am avut chiar motor 2T pe Aprilia de 125 care vara pornea fara sa scoata gram de fum mai repede decat orice masina(la o singura rotire de arbore) si macar ii puneam mai mult ulei ca sa fiu sigur ca nu se duce setul.
Consideri f gresit daca nu iti dai seama ca ne mint pe fatza, dar pana la urma urmei asta e maketingul....tziganeala si furt prin vorbe dulci!

cavaliere 23-08-10 16:23

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Dar tu ai impresia ca doar fumul e "poluare"? Sau hai sa te intreb altfel. De unde stii tu cat polueaza o masina ? Ce metoda de masura ai?

a3ds 23-08-10 17:27

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by GTR (Post 3603579)
Pe vapoare si la fabrici este cam la fel de usor sa implementeze norme de poluare, doar ca aia sunt uniti si shmecheri, noi suntem carne de tun.

Mai e si stabilita cretin norma aia de poluare, dupa emisiile de CO2, sa fim seriosi, de cand e bioxidul de carbon poluant? :) Au ajuns cu tampenia sa zica ca e mai putin poluant un diesel decat un benzinar pentru ca are misii mai mici de co2, e de lol faza dar bizonii pun botu' .

ApocalypseXL 23-08-10 19:13

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by a3ds (Post 3604648)
Mai e si stabilita cretin norma aia de poluare, dupa emisiile de CO2, sa fim seriosi, de cand e bioxidul de carbon poluant? :) Au ajuns cu tampenia sa zica ca e mai putin poluant un diesel decat un benzinar pentru ca are misii mai mici de co2, e de lol faza dar bizonii pun botu' .

CO2 e poluant de cand cu incalzirea asta globala .

lord_wader 23-08-10 19:31

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Aveti dreptate cu poluarea, cand vad cate o raba din 1970 care lasa nor de fum in urma sa ma intreb cam cate masini mici puse cap la cap ar polua cat polueaza o masina de aia.:D

Gixer 23-08-10 19:41

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by cavaliere (Post 3604527)
Dar tu ai impresia ca doar fumul e "poluare"? Sau hai sa te intreb altfel. De unde stii tu cat polueaza o masina ? Ce metoda de masura ai?

Nimic mai simplu, la un motor care nu scoate fum(ca am avut si motor de 70cc in 2T care iarna in primii 2-3km facea ceatza in spate desi consuma sub 3%) urmaresti consumul. Si ca sa urmaresti si celelalte componente ale poluarii, il compari cu cel dat de fabrica, si daca iese cu peste 10-15% mai mare la un anumit regim, deja ii cam bai...

ApocalypseXL 23-08-10 22:40

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by lord_wader (Post 3604943)
Aveti dreptate cu poluarea, cand vad cate o raba din 1970 care lasa nor de fum in urma sa ma intreb cam cate masini mici puse cap la cap ar polua cat polueaza o masina de aia.:D

Nu prea mult în ceea ce privește CO2 , în definitiv poluează cât consuma . Dar arunca NOx și SOx cât vreo 15 automobile cu euro 3 .

aleks 24-08-10 01:33

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by ApocalypseXL (Post 3604897)
CO2 e poluant de cand cu incalzirea asta globala .

Care se petrece indiferent dacă noi am exista sau nu pe planetă, e o treabă ciclică pe care noi o influenţăm prea puţin. Răul pe care-l facem noi e în alte părţi, nu neapărat în cantitatea de codoi emisă de autoturisme...
Praf în ochii fraierului de cetăţean cu drepturi unice: plăţi de taxe şi impozite.

ApocalypseXL 24-08-10 03:17

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by aleks (Post 3605771)
Care se petrece indiferent dacă noi am exista sau nu pe planetă, e o treabă ciclică pe care noi o influenţăm prea puţin. Răul pe care-l facem noi e în alte părţi, nu neapărat în cantitatea de codoi emisă de autoturisme...
Praf în ochii fraierului de cetăţean cu drepturi unice: plăţi de taxe şi impozite.

Urăsc sa ma pun in gura cu lumea pe subiectul asta dar încălzirea globala exista si este a dracu de reala . Partea nasolă este ca noi am provocat-o . As vrea sa spun ca e de la natura si trece dar nu pot . Din nefericire la facultatea pe care o fac am studiat timp de jumate de an chiar climatologia . Deși pare incredibil ca o mica dereglare a nivelelor unor gaze poate provoca asa ceva e o realitate cruda . Una știuta încă din la începutul anilor 70 si ținută frumos sub preș .

Culmea e ca obligatoriile catalizatoare au accelerat încălzirea globala . :lol::lol::lol:

Si bineînțeles autoritățiile din toata lumea au un nou motiv sa te jupoaie de viu : pentru binele planetei :evil:

a3ds 24-08-10 03:21

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Ia si studiaza si documentarul asta: https://video.google.com/videoplay?do...0191369613647# + https://video.google.com/videoplay?do...10462407994295

Scuze de off.

Stage1 24-08-10 10:49

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Studiul ce se face in facultati = cu 0, sunt la Politehnica si tehnologia pusa la dispozitie in comparatie cu viata reala, este in urma cu ani buni, pe scurt, invatam ce nu mai foloseste, invatam ce s-a uitat demult, invatarea bazei intr-un domeniu este una si invatarea esecurilor este alta, nu-ti foloseste la nimic. Documentarul pus de a3ds arata foarte frumos, cum lumea nu mai tine cont de ,,fundatie" ci continua pe baze eronate sa-si distruga propria existanta, asta doar pentru bani, cine s-ar fi gandit in trecut, mult in trecut, cata suferinta vor aduce banii pe glob.
La fel intr-un simplu topic pe 4tuning, daca nu-s controlati, oamenii s-ar duce pana-n panzele albe, s-ar manca de vii pana sa-si dea seama defapt ,,pentru ce ?" diferinti indivizi vad lumea diferit, in mare parte, diferenta o face ca au sau nu BANI.
Din punctul meu de vedere, n-ar trebuii sa existe diferite puncte de vedere intr-un adevar, competitia-i facuta sa evoluam, din pacate, in ultima vreme, evolutia pare sa fie slaba, foarte slaba, din cauza disputelor fara sens.
Autohtona Noua vs SH Strain
Ambele variante sunt bune, atata timp cat ai destui BANI.
Nu exista avantaje si dezavantaje daca dispui de resurse, cel putin in momentul de fata.
P.S compatimesc romanii care-l invinovatesc pe Basescu pentru esecurile lor in viata, mare om Basescu asta, daca-i capabil sa-i controleze viata a milioane de oameni, din nou, toata drama din cauza banilor, trist...

Gixer 24-08-10 23:27

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by ApocalypseXL (Post 3605448)
Nu prea mult în ceea ce privește CO2 , în definitiv poluează cât consuma . Dar arunca NOx și SOx cât vreo 15 automobile cu euro 3 .

Si tocmai asta e principala problema la diesel(mai ales la cele vechi din cauza compresiei mari, dar si la cele noi cu presiune f mare de inj)....de aceea la americani nu prea vezi diesel-uri la masini....mi se pare logic, pt ca NOx si SOx nu sunt atat de poluante pt planeta din cauza ca si cel mai poluant diesel arunca in aer cantitati mici din aceste substante, dar pt ca sunt mai grele decat aerul raman jos, facand foarte nociv aerul din orase......ganditi-va la o aglomeratie gen Manhatten sa trebuiasca sa dirijezi traficul sau sa vinzi ziare din intersectie....

aleks 25-08-10 00:57

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Cum ziceau băieţii ăia de la Top Gear: producerea unei maşini noi "eco"' poluează planeta mai mult decât ai polua tu dacă ai merge cu o maşină non-euro până la sfârşitul zilelor tale.

a3ds 25-08-10 01:10

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by aleks (Post 3608095)
Cum ziceau băieţii ăia de la Top Gear: producerea unei maşini noi "eco"' poluează planeta mai mult decât ai polua tu dacă ai merge cu o maşină non-euro până la sfârşitul zilelor tale.

Si ne zic noua, astora cu cazane second hand ca poluam...bastards :)

aleks 25-08-10 01:15

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by a3ds (Post 3608109)
Si ne zic noua, astora cu cazane second hand ca poluam...bastards :)

Nu-mi permit de nouă maşina pe care o visez, aşa că îi iau surata mai bătrână cu câţiva ani, şi asta e, nu vreau o puştoaică de 18, da' proastă si anostă, vreau o FEMEIE de 34 cu experienţă şi aplomb :)
Dacă am greşit, să-mi fie scuzată comparaţia, dar rămâne valabilă :lol:

22VIN 25-08-10 11:19

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by aleks (Post 3608111)
Nu-mi permit de nouă maşina pe care o visez, aşa că îi iau surata mai bătrână cu câţiva ani, şi asta e, nu vreau o puştoaică de 18, da' proastă si anostă, vreau o FEMEIE de 34 cu experienţă şi aplomb :)
Dacă am greşit, să-mi fie scuzată comparaţia, dar rămâne valabilă :lol:

Da, dar unii le iau deja curve:lol:

ionut_cluj 25-08-10 21:03

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by aleks (Post 3605771)
Care se petrece indiferent dacă noi am exista sau nu pe planetă, e o treabă ciclică pe care noi o influenţăm prea puţin. Răul pe care-l facem noi e în alte părţi, nu neapărat în cantitatea de codoi emisă de autoturisme...
Praf în ochii fraierului de cetăţean cu drepturi unice: plăţi de taxe şi impozite.

Vorba lui Carlin, D-zeu sa-l ierte: Nu va faceti griji pentru planeta, planeta e bine mersi! Noi suntem aia f*tuti! :D

KAY_ 08-12-12 12:10

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Ce caterinca :-)

https://www.youtube.com/watch?v=OkWvmwM9aNM

aleks 09-12-12 20:53

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by KAY_ (Post 5277773)

Nu se asteptau sa fie ruda lui 1300?:lol:


All times are GMT +2. The time now is 17:40.

- Copyright 2026 4Tuning