![]() |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Da, este corect ce spui, dar daca luam exact cazul dat de mine, cu un venit mediu, de profesor sa zicem, s-a dus naibii visul de a avea un Passat, un Golf6, un Bmw, o Vectra, o Octavia Tdi asa cum are vecinul adusa din Germania si care iti "ia" fatza. Ce masina adevarata iti iei de noua cu pana in 9-10.000E? si care sa iti ofere si prestanta unei marci germane chiar si Sh? Cumva un Peogeot 206, un Corsa, o Astra G satisfac aceste cerinte? E adevarat ca nici Loganul nu se ridica la acest nivel, dar macar e cea mai ieftina berlina din clasa ei.
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
Polemica asta tot timpul o sa existe dar repet, nu e vorba doar de Logan vs ceva SH ci de orice masina vs ceva sh, tot timpul SH-ul o sa fie aparent mai bun, mai dotat, etc, indiferent ca are 2 ani sau 8 dar unii prefera masina NOUA, chiar daca una de 2 ani si 20-40 000 km e in stare ok. Daca toti ar gandi asa ar exista numai masini SH dar oare cine le-ar cumpara noi prima data ? |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
@lord_wader : Dacă ești profesor în preuniversitar și nu ai alte surse de venit Dumnezeu fie cu tine . Am calificare necesara sa intru în învățământ și doar gândul asta ma îngrozește . Nu cred ca putem vorbi de un trai decent cu mașină cu tot în 1500 de RON lunar , pur și simplu nu cred ca ai avea bani de carburant , asigurare , itp , fluide , filtre și alte lucruri fără de care nu poți circula . Hai sa spunem ca faci pe dracu in patru si te sacrifici ca sa ai bani de ulei , filtre , acte , taxe etc. Dar tot rămână problema carburantului , ce faci iti iei mașină ca sa stai și sa te uiți la ea ? Ar trebui sa renunti la tot in afara de mâncare si facturi doar ca sa ai bani de carburant pentru 600 de km lunar . Iar dacă nu ai bani sa faci mai mult de 7000 de km anual atunci nu se merita sa-ți iei automobil .
@anaconda : Nu știu cât de mulțumiți sunt cu situația lor auto , mie mi se par mai degrabă resemnați . Dar nu putem cuantifica fericirea . Polemica asta va fi întradevăr eterna pentru ca nimănui nu-i place sa-i fie criticate deciziile . Si bineînțeles omul e liber sa aleagă . Oricum nu am avea de unde sa cumpăram SH dacă nu am cumpăra și mașini noi :lol: . |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
@Apocalypse nu e adevarat,cumpara nemtii de noi si le luam noi SH haha
cat despre 15 mil pe luna..e foarte adevarat...daca nu faci rost de bani din alte parti,mosteniri ceva e cam imposibil cu un salariu de ..sa zicem 7-8-10 milioane dupa reducerea de salarii sa iti cumperi ceva nou.. |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
Asa ca si cu 2000 de EUR cash avans poti aspira cu usurinta la un auto sh mai bun. |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Adevarul e ca am votat autohtona noua, si as face asta DACA as avea banii necesari. Sunt deja satul de banci si credite, rate, abea astept sa scap de ele.... Si probabil ca daca as avea 10.000 euro cash, m-as mai gandi sa mai pun 1000-2000 si sa ma indrept spre alta marca, evident tot noua. Dar tinand cont ca traim unde traim, si fiecare are un alt context social in care isi desfasoara viata, e greu de multe ori sa ai atatia bani strict pt o masina. Iar in cazul unuia care cu chiu cu vai strange 3000-4000 de euro pt un SH, sigur nu e dispus sa preia vreun leasing sau sa faca imprumut pt diferenta, ci e gata sa faca un compromis pt o masina SH.
Toate pleaca de la bani, si de la cat e dispus omu sa cheltuie cu achizitionarea unei masini, in functie de cat de mult merge, si ce pretentii are. Oricum, nu-i poate blama nimeni pe cei care aleg un Logan nou, chiar si in rate. PS: Logan 1.2 16v 75CP (prin programul remat): de la 3650 pana la 5570 (in functie de dotari). Nu e o oferta deloc de neglijat pt cei cu venituri reduse.... |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
In momentul de fata votez SH strain. Motivul insa e unul singur: Dacia sta prost la capitolul siguranta. Daca un Logan ar fi avut macar 4 stele atunci poate alta ar fi fost parerea. Daca siguranta ar fi aceeasi, feeling-ul de nou pentru mine ar conta mai mult.
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Am vazut azi "live" Loganul accidentat de pe Bd. Magheru al carui sofer a murit.
Vor aparea pozele si filmuletele si va rog sa le studiati sa vedeti daca este admisibil ca un sofer sa moara intr-o masina astfel accidentata, o masina care se fabrica in 2010. Este exact cel mai important motiv, cum a spus si cristixxxlog mai sus, pentru care sa-ti cumperi o masina SH straina. Am vazut soferi de masini din anii '90 care in accidente mai grave au scapat cu viata si uneori chiar fara vatamari corporale grave. |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
1 Attachment(s)
Azi am vazut in service un Logan Facelift si mi-a sarit in ochi o chestie.
Nu stiu daca toate logan-urile sunt asa dar asta avea o protectie de cauciuc, ca un fel de cheder la roata stanga spate. Chederul asta ros, e prins pe o bucata taioasa de metal si ar trebui sa protejeze furtunul ce duce la franele din spate. Se vede clar cum a inceput sa se roada si curand, omul va ramane fara frane :) Repet, nu stiu daca toate au improvizatia asta sau asta era mai special. |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
In afara de motorizari, si alea cu cel putin o generatie in urma, siguranta, finisarile si materialele sunt de foarta slaba calitate si toate astea vandute la un pret chiar exorbitant daca stam sa ne gandim la variantele mai bine motorizate si cu ceva echipare care trec de 10 k de EUR si nu ofera mai nimic in comparatie cu concurenta. |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Cam ai dreptate GTR, dar toate se reflecta in pret. Mereu am pus intrebarea: ce masina noua iti iei la 7.000E+3rable care sa fie la nivelul unui Vw, skoda, ford etc dar sa iti ofere si spatiu si serivice acceptabil, si un pic de fiabilitate etc? Tu de exemplu ti-ai da banii pe un fiat albea sau pe un accent? Sau ai alege un Lupo? ori o Corsa? Sunt curios ce ai alege tu efectiv de banii astia dar sa fie si nou si sa nu depaseasca bugetul ori sa implice leasing, schimburi, mega promotii etc.
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
"masina de 7000 euro" sa fie la nivelul lui VW hahahahaha asta e buna rau..nu e posibil :) poate noua Skoda Felicia sa miste ceva in front...
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
un link cu accidentul unde gasesc?
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Întradevăr nu era de așteptat ca șoferul Loganului sa moara . Nu este însa clar de ce a decedat. Poate ca nu purta centura și a suferit un traumatism craniu-cerebral când mașina s-a răsturnat .
Poate un sistem ESP probabil ar fi făcut diferența pentru șofer . |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
Quote:
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Am votat SH dintr-un motiv simplu: am condus loganuri, si in intamplare m-am urcat intr-o masina straina, in cazu de fata un vw passat. restu.. e istorie. :lol:
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
Am un verisor care si-a facut masina praf, un e46 (toata fata distrusa, motor intact), baie de ulei fisurata, trebuiau schimbate aripile, farurile, bara fata, reparata baia, revospite aripile/bara si multe alte prostii mici, total cost: 2200 lei. Cat costa sa repari un logan avariat in aceleasi conditii ? un simplu om care nu cunoaste nimic, probabil ajunge la peste 2200 lei. Personal mi se face rau cand vad cum unii posesori de masini nemtesti, dau sfaturi sa cumpere romanii Logan, ca-i mai ieftin si e nou, aberatia topicului cand vad cum se compara pretul unui far de logan cu passat, copii, se gasesc faruri de passat la 150-200 lei, acelasi pret cu farurile logan noi. Am citit doar primele pagini din topic, dar s-au ajuns la niste exagerari fara rost, probabil din asemenea topicuri, cu replici exagerate, s-a ajuns ca bmw/audi/mercedes sa fie vazuti cu ochi umflati cand vorbim de consum, cand adevarul pare sa fie fix pe dos, seria 3 are acelasi consum cu amaratul logan oferindu-ti dubla putere, pana si seria 5 consuma la fel cat un logan. 520d Fuel Consumption* : 4.7L / -L / 8.0L / 5.9L Dacia 1.6 16v Fuel Consumption* : 5.9L / -L / 9.2L / 7.1L Da, cea mai amarata motorizare de seria 5 (nu pomenesc de 3, ar fi rusinos), ofera dubla putere, dublu cuplu, dublu senzatii, triplu confort, consum redus si aproape acelasi impozit decat THE BEST LOGAN. Daca sti ce masina SH sa-ti iei, iti faci macar cateva saptamani temele, nu exista nici un motiv in Romania sa-ti cumperi un logan nou. Recunosc, in alte tari la facilitatile care-ti sunt oferite, merita achizitionarea unui Logan. P.S despre Duster mi-am format o parere foarte buna |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
copile fugi cu lopetica la nisip si lasa-ne cu consum de 8% urban la 520 diesel.
Toate argumentele din lume ar fi plauzibile dar sa vii sa spui ca un "bemveu " 5-ar cu minim 2000 cmc fie si diesel consuma mai putin decat un logan mai ai de rontait. Si inca ceva exemplul tau cu piesele ,or fi 2200 de lei cu piese Sh si probabil si vopsea tot sh ca daca te duci intr-un service vezi ca sare lejer de 7000 ron reparatia mentionata. Evident daca o faci pe genunchi in curte reusesti cu 2200 s-o carpesti si apoi cand o vezi o vezi in autovit " bmw 320 impecabil tinut in garaj neatins ". ps: si probabil tu ai dat exemplul cu Bmw ca e visul oricarui baietas sa-si ia o cotoarba de bmw si sa fie leu in cartier. Zi-mi si mie cam ce 5-ar iei tu cu 7000 de euro? Probabil un e39 cu 250.000 km sau un e60 rasturnat pe care il repari cu 2200 de ron ca mai mult nu cred sa coste. |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Eu cred ca un E39 din 2002 520d pe 0-100 kmh cred ca si 400 de metrii, isi ia de la un amarat de Logan 1.6 16v. :)
Iar pe 0-1000 de metrii,Bmw-ul e mai rapid cu 0.20 Stage1- si scuza-ma dar chiar nu-si permite,uita-te cati la % din oamenii ce au sh'uri aduse de dincolo,cauta si cumpara piese de prin dezmembrari. ;) Cred ca peste 40%..asta fara sa atac sau sa supar pe cineva. Si ce facilitati au cei de dincolo ? Sandero 1.2 16v chel la frantuzi e mai scump cu 500 de euro ca in Romania. La nemti Sandero 1.2 16v e cu 700 de euro mai scump ca in Romania,ce mai vrei ? Cel mai scump Sandero ajunge la 12.000,si culmea is unii oameni care dincolo dau 12.000 pe un Sandero,inloc sa cumpere un sh rulat la ei in tara,oare de ce ? |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
Doar pentru cultura generala, 520d (chiar daca-l consider un mare rahat), SCOATE daca vrei 8 in oras, n-am precizat niciunde felul in care conduci, dar nu-i cazul sa contrazici informatiile oficiale doar ca asa vrei tu. Si acum te intreb, ca-mi vorbesti asa sigur, ai mers cu e60 520d sau 525d printr-un oras cat de cat pus la punct sa vezi cat consuma ? ma eu am fost, recunosc, daca vrei sa simti ceva sportivitate trebuie calcata, trece de 10 consum, dar mers normal, nu ajunge la 9, se incadreaza la 8.x. Quote:
Quote:
@cavaliere, tu vrei sa spui defapt, ca nu merita sa-ti cumperi nici o masina la 7000 E decat logan, acum la modul foarte serios, pana si astra-i(model 2007-2008 ) infinit mai bun decat umilul logan. Daca chiar vrei exemple care-l scot pe logan din cursa fara sa clipim, ne putem raporta la opel/vw/renault/skoda/peugeot Quote:
Cealalta majoritate de oameni care-si cumpara masini noi, gandesc foarte simplu, primesc garantia deci n-au batai de cap cu banii, dupa ce exepira, isi pot vinde masina la un pret rezonabil si-si cumpra alta; de ce cumpara neamtu sandero ? crede-ma pe cuvant, si nemtii se intreaba... Nu toti gandesc la fel, si in germania exista saraci, si acolo foarte multi oameni o duc greu, piata SH este si acolo mare, chiar foarte mare. |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
REPET:
Dacia Logan 1.6 16V 105CP Laureate Pret DDP (€) 9.274 Kia Cee'd Fabricatie: 2008, 109 CP 21,200 km PRET: 8,300 EUR (pret negociabil) primul proprietar, fara accident, carte service Avantaje KIA: nenumarate GARANTIE COMPLETA INCA 4 ANI SI 9 LUNI ESP Climatronic AIRBAGURI FRONTALE, LATERALE SI TIP CORTINA (5* EURONCAP) RADIO+CD+MP3+USB+AUX COMENZI PE VOLAN FARURI CU XENON ETC. Finisari si fiabilitate net superioare, motor mai bun, o masina net superioara. Cum sa alegi un Logan in defavoarea unui asemenea exemplu !? |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
La fel cum si primul proprietar al Ceed-ului a ales masina noua in detrimentul unui 320d 177CP SH cu relativ putini km care de asemenea are finisari superioare, motor net superior, etc.
Loganul nu are nicio vina ca e mai scump ca alte masini sh mai "bune", asta se intampla la orice clasa la orice ora. De unde sa isi ia el 320d SH cand eventualul proprietar s-a gandit la randul lui ca mai misto ar fi un 530d SH, mai bun, mai dotat, mai performant. Problema e ca 530d-ul nu exista fiindca potentialul posesor si-a luat 760Li SH ca e mai bun...si tot asa ajungem la concluzia ca doar Maybach, RR sau Bentley trebuie luate noi, restul SH ca intra mai mult la aceeasi bani...ma intreb de unde o sa tot apara sh-urile daca nu se cumpara noi in primul rand. |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Stai linistit, intotdeauna vor fi categoriile care cumpara masini noi, unii merg pe rate, leasing, altii pe imprumuturi bancare, altii-si pun deoparte 1-2-3-4 ani banii, altii se folosesc de programe gen rabla, masinile noi isi vor gasi mereu noi proprietari, fara grija.
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
Si mai este o diferenta, mare intre autohtona si KIA sh vs KIA noua si BMW sh, BMW nu ofera o mare diferenta de securitate soferului si pasagerilor, aman2 au 5 ***** EURONCAP, aman2 au ESP, iar KIA chiar este o masina civilizata, fiabila, cu multe optiuni pe cand in cazul autohtonei nu tu siguranta, nu tu optiuni etc. Sa nu mai vorbim ca autohtonele mai ieftine nici ABS nu au. |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
@ GTR Nu te hazarda în afirmații . Kia C'eed-ul nu e tocmai cea mai fiabila mașină din lume. Dar fiind încă în garanție oalele se sparg în capul lor.
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
de prost ce e de daia ca la 20 000 isi lua VW tiguan si promova economia tarii lui da nu el ca prostu da 20 000 pe duster ca e ieftin |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
Eu cred ca pana si in ziua de azi mai exista marci auto celebre care nu ofera aceste sisteme de siguranta standard, vrei siguranta platesti. |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
loganul are 3 stele euroncap si mai nou 4 stele
stalpii isi fac chiar bine datoria , se comporta destul de bine la impacte acum depinde de norocul fiecaruia de ex acest domn a supravietuit , si a facut dauna totala doua loganuri , acum e la al 3-lea https://www.youtube.com/watch?v=ZQ2LnbMnib0 |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
http://www.business-forum.ro/busines...cond-hand.html |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Eu personal am o super nova,sincer nu mi-as lua masina autohtona pt nimic in lume(dar momentan nu am bani de altceva).
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
Sandero cu "safety pack" adica airbaguri fata,laterale tot 3 stele dar e mult mai imbunatatit. http://www.euroncap.com/tests/dacia_logan_2005/221.aspx http://www.euroncap.com/tests/dacia_..._2008/340.aspx http://www.euroncap.com/tests/dacia_...08/100340.aspx http://www.euroncap.com/tests/kia_cee%27d_2007/297.aspx Observa o chestie,la Cee'd are 5 stele,dar la protectia adultiilor are cu 3 puncte mai mult ca si Sandero acela cu Safety pack. In plus Sandero are 1 pct in plus la siguranta copiilor,singurul lucru asa de sigur la Kia Cee'd e siguranta pietoniilor. Iar Sandero 1.6 90 de cai cu air-baguri laterale e 10.000.ana la urma Sandero e tot o autohtona noua. Oricum se vede clar,Kia este mai solida. |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
Logan Adult 19 pct. Child 31 pct. Pieetoni 5 pct Sandero Adult 24 pct. Child 38 pct. Pieetoni 6 pct Sandero (With safety pack) Adult 31 pct. Child 38 pct. Pieetoni 6 pct Ceed Adult 34 pct. Child 37 pct. Pieetoni 11 pct. Si sa nu omiti faptul ca cel mai sarac Sandero (With safety pack) de 1.2 care nu aer nici aer conditionat, nici un casetofon amarat, nici un geam electric, nici o inchidere centralizata, doar niste airbag-uri in plus si ABS costa nu mai putin de 7564 de EUR. Iar varianta Sandero 1.5 dci 85CP asa zis full, care oricum nu a auzit de ESP, 10 Airbaguri, climatronic si are un amarat de mp3 de 4x15W cu niste saracii de boxe costa nu mai putin de 12700 EUR Bune preturi :))) |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
totusi 31 de puncte pt o Dacie este excelent..a depasit in sfarsit performanta lui Golf 4 hahahaha :P
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
|
| All times are GMT +2. The time now is 13:33. |
- Copyright 2026 4Tuning