Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   Prioritatea de dreapta vs. priotitatea de smecher (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/25557-prioritatea-dreapta-vs-priotitatea-smecher.html)

law53 08-06-08 18:45

Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
 
Quote:

Originally Posted by Nautilus (Post 1574274)
Asta e masina dobitocului de care vorbeam mai sus, poza va fi atasata reclamatiei pe care o voi face la Politie

~Nautilus

eu zic ca esti invidios pe el, mai ales pe achizitia lui! :))
invidiosule..:))...

eu vad topicul asta cu titlul: "prioritatea de dreapta vs prioritatea de dobitoc, infumurat, manelist..."si alte metafore!

GodfatherN 09-06-08 10:42

Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
 
mda..sunt de acord cu law53...Eu am inceput sa plang de invidie cand am vazut "bolidul" acela ...:-(((

UNLORD 18-06-08 18:05

Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
 
Quote:

Originally Posted by Nautilus (Post 1574274)
Asta e masina dobitocului de care vorbeam mai sus, poza va fi atasata reclamatiei pe care o voi face la Politie

~Nautilus

Mie mi se pare si un pic preparata domne masina! Capota neagra cred ca e carbon, ca sa echilibreze raportul maselor pe punti, iar paravanturile ale extrem de smekere, cu folie domne, sunt pt inbunatatirea aerodinamicii acestui BOLID. Cred ca tu de gandeai la spionaj industrial cand te-ai chiombit la avutia lui, iar baiatul s-a prins.

ArCaDa 18-07-08 03:20

Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
 
Cu toate ca nu am permis , sunt aproape zilnic pe locul din dreapta....si ce ma enerveaza cel mai rau e cand il lasi pe unu sa se bage..dupa linia de tranvai ( de exemplu) sa se bage in coloana...il lasi zici sa fi baiat bun, da un mersi, o mana pe geam,o avarie nu da...mor pe oamenii astia...parca zici ca ii doare mana...sa faca un gest sa iti multumeasca

mario75 19-07-08 09:35

Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
 
Pai nu, ca astia traiesc cu impresia ca te-au facut, ca ei sunt mai buni soferi decat tine, sau decat restul lumii, si te-au facut ca tu mergi incet, de-abia te moşcăi, nu are timp sa stea după tine. Doamne fereşte să mulţumească, că in timpul ala îi mai scade din prestigiul lui de şofer super tare, scade in ochii prietenei lui cea noua de pe scaunul din dreapta.
Mai sunt si genul celălalt, sătui sa tot fie "făcuţi" de şmecheri din-ăştia, în momentul in care vrei sa te bagi in fata lui ca, doamne fereşte, vine tiru din fata, sau se termina banda, sau trebuie sa eviti ceva, nu te lasa domnule, in momentul ala se trezesc ca trebuie sa accelereze sa-ti inchida tie unghiul. Parca am fi la raliu. Ne punem unii pe altii in niste situatii dificile pe strada, si ne mai intrebam de ce vedem atatea accidente la protv.
In Germania nu ai sa vezi asa ceva. Am ramas surprins sa vad cat de constienti erau de pericolul pe care il implica condusul unei masini. Deci la ei nu mori cu prioritatea in brate. La ei e alta mentalitate: Toata lumea să circule repede şi in siguranta, nu eu sa fiu primul cum e la noi. Acolo chiar daca unul are prioritate, nu ii cade mana sa reduca putin viteza ca să iti lase loc tie sa treci, si astfel si el ajunge repede la destinatie si tu la fel, si circulatia e mai fluida si nu se creează blocaje ca la noi. Dar asta e alta problema. Scuze de off-topic dar nu m-am putut abtine. Am incercat sa conduc la fel ca la ei cand m+am intors acasa, dar credeti ca am putut?
Cu dobitoci de genul celor de mai sus?
Mai bine ajung eu mai tarziu la destinatie si cu masina intreaga (sa nu spun viata), decat sa le arat la prosti ca masina mea e mai tare, sau eu sunt sofer mai bun ca ei! La ce mi-ar folosi?
Drive safe!

Cristy65 20-07-08 12:08

Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
 
Nu am de mult permis,dar am vazut la cat de inconstienti sunt unii si mai bine nu ma grabesc ca tot acolo sunt.Si mie imi place sa ii las sa treaca,daca sunt intr-o coloana si unul vrea sa iasa (DAR SA SEMNALIZEZE!) il las cu placere.Bineinteles ca astept si eu un mersi sau ceva,si in zona asta de cele mai multe ori si primesc acest lucru.
Veneam intr-o zi de la cluj (cu un Citroen C3 Pluriel :twisted:) si am oprit sa alimentam la iesire.Tot acolo era si un Ford Transit de masini.Am pornit deodata din peco.Pe drum el depasiri riscante,frane alea alea.eu lejer (nici nu puteam altcumva).In Zalau, dupa 90 de km,eram exact in spatele lui.Si pentru ce sa te risti?si mai am numeroase exemple de astea.

Numai bine!

Patrulei 21-07-08 00:37

Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
 
Eram in dreapta pe Paduchiosu ne tot dadea flassh`uri unu din spate cu un bmw l`am lasat sa treaca el crezandu`se la raliuri dupa la vreo 5km baiatu era infipt intr`un parapet:D.Asta e daca omului ii place adrenalina:Dbafta si numai bine;)

KillerINC 07-08-08 14:48

Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
 
daca la viata mea uneori nu ma gandesc (pentru ca altfel nu i-as da blana pe unde apuc, si nu as face cerculete prin parcari printre masini) .... dar viata celui din dreapta are intotdeauna prioritate ....

Reality Check 09-01-09 12:12

Cateva consideratii
 
Eheee...am citit cam tot ce s-a scris pe aici si ma bucur ca ideea generala este ca mai bine renunti la dreptul tau de dragul vietii, armoniei, masinii etc.

In peste 95% din situatii sunt un sofer amabil: desi am prioritate, ma opresc si las pe altii sa treaca (mai ales cand n-am pe nimeni in spate, sau am doar putine masini, iar in fata mea, pe contrasens, sunt mai multi care vor sa vireze la stanga), franez putin cand un alt sofer vrea sa ma depaseasca, tin faza lunga pana cand e in dreptul meu ca sa aiba vizibilitate mai mare cand vrea sa treaca de mine, semnalizez stanga atunci cand imi dau seama ca nu pot sa ma depaseasca, dreapta atunci cand acest lucru este posibili, multumesc celor care ma ajuta in trafic etc. (Atitudinea mea nu a variat in functie de masina condusa, a fost la fel cand am condus Dacia, Cobra, Fiesta, Golf V si BMW 320 xd)
Sunt insa si cazuri in care, nu stiu de ce, ma enervez aiurea cand altii fac pe nebunii (depasiri aiurea, astfel incat trebuie sa franez puternic ca sa nu intru in sant, cand nu acorda prioritate si alte situatii). Asta n-ar fi o problema, doar iritarea. Dar, uneori, iritarea se manifesta prin marirea vitezei mele de deplasare, depasirea celui care m-a suparat si predarea unei lectii: reduc viteza usor pana cand ajung la 30-40 de km/ora si, daca vrea sa depaseasca, accelerez. Dupa doua trei minute, imi vad de drum. Si, bineinteles, imi pare rau pentru ce am facut.

Cred ca ar trebui sa fim ceva mai toleranti, sa nu ne mai consideram stapanii soselelor (dupa ce ca sunt putine si, in general, proaste, ne mai si certam pe ele), sa ne gandim ca suntem asteptati acasa.

joe_infect 09-01-09 17:13

Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
 
Quote:

Originally Posted by Patrulei (Post 1655448)
Eram in dreapta pe Paduchiosu ne tot dadea flassh`uri unu din spate cu un bmw l`am lasat sa treaca el crezandu`se la raliuri dupa la vreo 5km baiatu era infipt intr`un parapet:D.Asta e daca omului ii place adrenalina:Dbafta si numai bine;)

:lol:yesss , bmve power .... cred ca si manele mai auzeai cantand din masina daca aveai geamurile lasate mai jos cand ai trecut langa masina :lol:

ulyse 13-01-09 13:53

Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
 
eu in general ii mai las sa treaca
da cateodata raman uimit cat de mare poate fi prostia unor participanti la trafic

vacaroz 15-01-09 13:28

Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
 
niciodata n`am inteles versusul asta...

ulyse 15-01-09 16:35

Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
 
cel mai mult merg prin bucuresti
nu stau dupa participantii la trfic imi place sa ma bag printre ei
mentalitatea mea de sofer "benzina cand se consuma trebuie sa fie consumata mergand cu masina nu stand pe loc "

xbrother 03-04-09 13:47

Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
 
Quote:

Originally Posted by KillerINC (Post 1684178)
daca la viata mea uneori nu ma gandesc (pentru ca altfel nu i-as da blana pe unde apuc, si nu as face cerculete prin parcari printre masini) .... dar viata celui din dreapta are intotdeauna prioritate ....

bine spus. eu de exemplu toate accidentele pe care le-am avut.. am fost singur in masina. Cand am pasageri nu fac niciodata accident, sau inca nu. :D

Cat despre prioritate ! Ce-i aia ? Nu trebuie sa fii smecher sau sa ai masina tare ptr a alerga prin bucuresti. Nu trebuie neaparat sa ai obrazul subtire ptr altele. E simplu. Ambulanta cu girofar si sirena pe Mihai Bravu, ora 22 sau mai mult, viteza 50km/h trecut toate semafoarele pe rosu. Eu, citroen C1, viteza 70km/h oprit in fiecare semafor si asteptat verde. Ambulanta trecea de fiecare data pe langa mine pe rosu, mie mi se facea verde plecam si o asteptam in semaforul urmator.
TRECI PE ROSU CA TE GRABESTI DAR MERGI CU 50 KM / H ? DE SMECHER SAU DE PROST ?

The_Mask 05-04-09 09:20

Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
 
Quote:

Originally Posted by xbrother (Post 2208887)
bine spus. eu de exemplu toate accidentele pe care le-am avut.. am fost singur in masina. Cand am pasageri nu fac niciodata accident, sau inca nu. :D

Cat despre prioritate ! Ce-i aia ? Nu trebuie sa fii smecher sau sa ai masina tare ptr a alerga prin bucuresti. Nu trebuie neaparat sa ai obrazul subtire ptr altele. E simplu. Ambulanta cu girofar si sirena pe Mihai Bravu, ora 22 sau mai mult, viteza 50km/h trecut toate semafoarele pe rosu. Eu, citroen C1, viteza 70km/h oprit in fiecare semafor si asteptat verde. Ambulanta trecea de fiecare data pe langa mine pe rosu, mie mi se facea verde plecam si o asteptam in semaforul urmator.
TRECI PE ROSU CA TE GRABESTI DAR MERGI CU 50 KM / H ? DE SMECHER SAU DE PROST ?

Ce fac astia cu ambulanta/politia este abuz. Mai mereu vad prin oras ambulante cu sirene/girofar mergand cu 50 km/h si trecand pe rosu.


All times are GMT +2. The time now is 19:53.

- Copyright 2026 4Tuning