Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Tu cum gandesti?
Ii tai fata cu tupeu!tre sa opreasca fraierul! 87 18.63%
Il las sa treaca pe "grabit".Viata mea are prioritate! 380 81.37%
Voters: 467. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 19-10-06, 22:23   #1
br01tim

Stage 4
 
br01tim's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 245
Exclamation Prioritatea de dreapta vs. priotitatea de smecher

bai fratilor bucuresteni explicati-mi si mie cam cum sta treaba asta cu condusul prin Bucuresti!eu sunt de loc de prin Braila,dap Braila aia de care auzic in fiecare zi la stiri dar tot sunt nelamurit cu traficul asta de prin Buc!parca in Bucuresti e valabil alt cod rutier!am si eu un an de cand conduc prin Bucuresti dar in ultimul timp deja ma gandesc sa ma las de condus!acum cateva zile intru intr-o intersectie(eu eram in dreapta)si unu trebuia sa ne acorde prioritate insa ne taie fata ca si cum nu am fi existat.la semafor las geamul si il intreb:"bai frate cum e cu priritatea de dreapta?"la care el:"ce bah eu am prioritate de smecher!"sa inteleg k ala care e mai tare in claxon are si prioritatein trafic?poate nici io nu sunt sfant pe sosea daca dc vad rosu la semafor ma opresc nu ca altii care "ciupesc" rosu si dau peste tine care treci pe verde!probabil sunt eu doar taran din provincie si poate peste inca vreo 6 luni totul o sa mi se para si mie normal!asa ca astept lectii de sofat smechereste de la tovarasii din Bucuresti!
acum serios ce le facem astora oameni buni?cum sa ii cumintim ca Doamne Fereste sa dai peste un prost ca asta!am mai vazut pe la TV si tot ei scapa fara nimic.
voi ce parere aveti?conducem agresiv sau ne respectam intre noi in trafic?
br01tim is offline   Reply With Quote
Old 19-10-06, 22:58   #2
Cosmin255

Stage 5
 
Cosmin255's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,951
Member of:
[Moderators]
[AUDI]
Default Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher

Il las sa treaca pe "grabit".Viata mea are prioritate!...sau mai bine zis , masina mea nu trebuie sa sufere datorita unui dobitoc....
Cosmin255 is offline   Reply With Quote
Old 19-10-06, 23:14   #3
Race

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 878
Default Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher

De un an in Bucuresti ar trebui sa stii ca prioritatea de dreapta nu exista,la fel cum in provincie nu exista oglinda laterala dreapta pentru asigurare.Daca nu vrei sa umbli pe la asigurari,te asiguri si din stanga.

Solutii ai destule.Cea mai buna e sa nu disperi pentru cele 5 secunde pe care le pierzi,sa realizezi ca ala e doar un idiot si sa-ti vezi de treaba.Alternativa ar fi sa te certi cu toti dobitocii,sa te iei si la bataie cu unii (pe astia ar trebui sa-i alegi in functie de inaltime,greutate si muschi ),si sa nu rezolvi absolut nimic.In cazul in care aplici ultima metoda,vezi ca amenda pentru provocare/participare la scandal e 2-10 milioane,iar plimbarea la sectie nu e prea placuta.In cazul in care nu te simti confortabil cu violenta fizica,poti achizitiona un pistol cu gaze/bile pentru suma modica de 8-16 milioane ROL.Alta solutie ar fi sa treci cand ai prioritate indiferent de consecinte,dar asta inseamna ca o sa tot umbli prin service-uri ca sa-ti repari masina (fiind in oras nu se pune problema ca risti sa te accidentezi).

Faza cu "eu am prioritate de smecher" a fost sa te intimideze si sa-ti inchida gura.Ceea ce pare sa fi reusit din ce spui tu.

Cea mai buna solutie e sa te asiguri si din stanga,sa-l lasi pe idiot sa treaca daca vezi ca e hotarat,si sa treci mai departe cu 10 secunde mai tarziu decat era normal.
Race is offline   Reply With Quote
Old 19-10-06, 23:52   #4
steaua23
Opel Driver

Stage 5
 
steaua23's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 6,269
Member of:
[Opel]
[Colectionar Machete]
Default Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher

pai ... de multe ori in bucuresti ... galbenu e verde ... si rosu galben =)) ...

@race: ai perfecta dreptate ... in provincie nu prea se asigura la depasiri si altele ... si nici nu merg cu farurile aprinse (aia cu dacia) pe timp de noapte ... ca deh .. comsuma bateria =))
__________________
steaua23 is offline   Reply With Quote
Old 19-10-06, 23:53   #5
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher

Daca aveai prioritate puteai sa mergi pe drumul tau si sa intri direct in el, era vina lui ca nu ti-a acordat-o. Asta a fost motivul pentru care el a fost smecher aici, ca te-a facut sa renunti la dreptul tau

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 20-10-06, 00:20   #6
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Exclamation Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher

"Mori cu prioritatea in brate" o veche vorba din batrani..

ideea e ca nimeni nu are chef sa umble cu masina prin service si pe la asigurari chit ca prioritatea e de partea lui dar fiecare se grabeste la treba lui asa ca ... fiecare se descurca cum poate.



PS: recomand o cautare dupa stilul de condus din China... bucurestenii sunt mici copii
200SX is offline   Reply With Quote
Old 20-10-06, 09:56   #7
br01tim

Stage 4
 
br01tim's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 245
Default Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher

Quote:
Originally Posted by Race View Post
Faza cu "eu am prioritate de smecher" a fost sa te intimideze si sa-ti inchida gura.Ceea ce pare sa fi reusit din ce spui tu.
de intimidat nu m-a intimidat dar am ramas socat de usurinta cu care a spus asta!ma asteptam sa-mi zica k se grabeste,ca avea viteza si s-a bagat repede,ca n-a vazut semnul sau alte scuze.m-a socat tupeul maxim,adik cum de mi-am permis eu sa merg pe aceeasi strada cu el ) lumea e plina de imbecili!ms ptr sfaturi.nu sunt incuiat la cap,ii las pe unii sa treaca prin fata mea,le fac semne chiar eu,ii ghidez,puii mei ne intelegem intre noi,ca doar n-ai muri daca franez putin si-l las si pe unu sa treaca DAR in cazul asta aveam viteza prea mare si aveam si prioritate deci nu aveam motiv sa cred k diliul ala o sa se bage!ne faceam masinile praf dar el era relaxat ma rog mai am multe de invatat!ms pt sfaturi
br01tim is offline   Reply With Quote
Old 20-10-06, 10:02   #8
Morro

Stage 5
 
Morro's Avatar
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 1,078
Default Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher

aveam pana de curand placerea sa trec zilinic printr-o astfel de intersectie nesemnalizata, unde, nu stiu de ce, cei care veneau pe una dintre strazi aveau impresia ca au prioritate ... si de fiecare data intram cu piciorul pe frana si viteza redusa acolo .... mai de curand au pus cedeaza trecerea pentru exact strada aia pe care exista impresia ca e prioritate .... si eu intru exact la fel in acea intersectie ... am vazut deja accident acolo ... nu va bazati pe prioritatea de dreapta ... nu va bazati pe nici o prioritate in unele locuri ...
__________________


... masina de familie in 5 usi ...
Morro is offline   Reply With Quote
Old 21-10-06, 06:07   #9
RaZv

Stage 5
 
RaZv's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 348
Cool Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher

Quote:
Originally Posted by obrazNICK View Post
Il las sa treaca pe "grabit".Viata mea are prioritate!...sau mai bine zis , masina mea nu trebuie sa sufere datorita unui dobitoc....
Si eu sunt prudent in trafic, sau macar incerc sa fiu cat de poate de atent astfel incat sa pot evita anumite imprudente ale celorlalti participanti la trafic.
Obraznick...frumoasa imaginatie mai ai! Tu tii la autobuz, nu gluma!
__________________

R-Power
RaZv is offline   Reply With Quote
Old 08-11-06, 23:49   #10
Carbon

Stock
 
Carbon's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 8
Default Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher

Quote:
Originally Posted by obrazNICK View Post
Il las sa treaca pe "grabit".Viata mea are prioritate!...sau mai bine zis , masina mea nu trebuie sa sufere datorita unui dobitoc....
ai dreptate viata are prioritate asa e !
Carbon is offline   Reply With Quote
Old 09-11-06, 01:18   #11
teddy

Stage 5
 
teddy's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,804
Default Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher

normal ca acord prioritate. dar sunt cateva locuri foarte prost semnalizate sau foarte inselatoare...
de exemplu cati dintre voi (cei din Bucuresti) stiu ca strada ce leaga baba novac de delea veche are prioritate fatza de BD. DECEBAL??? probabil putini, de fiecare data cand nu merg semafoarele acolo se face covor de cioburi. e doar un exemplu, dar mi se pare destul de concludent.
sa nu mai vorbim de zeci de stradute unde semnele de prioritate sunt dupa copaci, inclinate sau intoarse. aiurea!
teddy is offline   Reply With Quote
Old 09-11-06, 02:21   #12
B.v.L

Stage 5
 
B.v.L's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 863
Member of:
[Fiat]
[MERCEDES]
Default Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher

odata am fost prin bucuresti si am promis ca alta data nu mai intru in calitate de sofer .. credeti`ma ca nu va invidiez deloc .. la circulatia de acolo
B.v.L is offline   Reply With Quote
Old 09-11-06, 02:27   #13
Ryan

Stage 3
 
Ryan's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 118
Default Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher

Frate pt toti astia am zis ca o sa imi cumpar un ARO si sa il ranforsez de jur imprejur cu tzeava de otel de 2 toli.. si sa ies la "agatat prin oras" dastia care au prioritate de jmeker.. Chiar cred ca ar fi distractiv sa vezi moaca la un jmeker din asta, care are impresia ca tu o sa opresti ca esti mai fraier, atunci cand intri in el si ii sifonezi un pic masina..

Ca acum tre sa ma feresc de toti dobitocii prin trafic
Ryan is offline   Reply With Quote
Old 19-12-06, 10:56   #14
Fi@tz3l
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
Fi@tz3l's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 355
Member of:
[Fiat]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Smile Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher

asai Ryan....un ditamai bullbar..pe un ditamai hummer sau ma rog aro!in mod normal ar trebui sa ne respectam in traffic.. ceea ce nu se intampla!oricum viata are prioritate....chiar daca ai numa a julitura pe aripa da la pol tot tresa te duci(cica mai nou la asigurari)..mai bine il las pe "grabitu" ala
Fi@tz3l is offline   Reply With Quote
Old 25-12-06, 08:37   #15
dexter_20

Stage 5
 
dexter_20's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 2,117
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[4Rally]
Default Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher

Fiecare dintre noi a avut macar o data parte de un asa ceva. Ce fac:franez (ca doar nu o sa -mi indoi tabla pt un dobitoc) si incerc pe cat posibil sa il urmaresc. Daca pot sa il depasesc...ok dupa care pun frana brusc in fata lui. Asa ... ca sa vada ca roata se intoarce. Ar mai si ..."the finger" sau pur si simplu indiferenta totala. Pacat ca nu sunt politist ca altfel notam nr de inmatriculare si cand ne intalneam in alte circumstante cautam nod in papura ca sa uite el de "prioritatea de smecher"
__________________
I rise and u FALL!!!
dexter_20 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -