Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   Autohtona Noua vs SH Strain (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/190217-autohtona-vs-sh-strain.html)

MariusMKV 02-06-10 19:34

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Scuze dar nu stiu rusa :D
Golfu a inceput sa se faca din 1998 iar loganul din 2005 (?)

_anaconda_ 02-06-10 21:11

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
2004, iar Loganul ala e chel (pentru Europa), versiunile alea se testeaza. Daca era full (4 airbag-uri) scotea minim 0.5 stele in plus, puncta sensibil mai mult la impactul lateral (2 airbag-uri care lipseau pe varianta aia).

Herbas 02-06-10 22:49

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Toate masinile sunt testate la siguranta pentru modelul chel (de baza). Sunt suficiente care au scos 4 stele doar cu airbag-uri fata.

MihaiCsl 03-06-10 08:53

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by _anaconda_ (Post 3411324)
2004, iar Loganul ala e chel (pentru Europa), versiunile alea se testeaza. Daca era full (4 airbag-uri) scotea minim 0.5 stele in plus, puncta sensibil mai mult la impactul lateral (2 airbag-uri care lipseau pe varianta aia).

Nici golful nu avea laterale.
Pana si golf 3 are 3 stele la siguranta si vorba aia, e antic si dedemult.
Nu zic ca mk4 e unul dintre cele mai sigure, dar cu siguranta e mai sigur decat logan-ul.

Xtremer 03-06-10 14:15

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by KAY_ (Post 3410865)
Nu stiu tu in mod special cat te ai gandit la siguranta inainte sa ti cumperi Golfu dar in fine comparatia nu e prea nimerita pt ca diferente mari intre Logan si Golf IV la crash test nu sunt . Golfu are 4 si Loganu 3 pt ca i au lipsit cateva optiuni ca ESP ,airbaguri laterale etc .

Ce treaba are ESP cu siguranta? Scuzati-ma daca spun prostii dar ESP nu e Electronic Stability Program? Din ce stiu asta te impiedica sa scapi masina de sub control. Odata ce-ai intrat cu ea in zid sau altceva...mai ajuta?

nicholas 03-06-10 14:18

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Singura metoda prin care as lua o masina romaneasca ar fi daca as gasi-o la maxim 1000-1500 de euro, indiferent daca e Logan, Sandero sau Duster. Mai mult nu dau pe ceva romanesc. Nu se merita. Platesti degeaba. Aleg Sh strain.

SAX1987 03-06-10 14:33

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by nicholas (Post 3413019)
Singura metoda prin care as lua o masina romaneasca ar fi daca as gasi-o la maxim 1000-1500 de euro, indiferent daca e Logan, Sandero sau Duster. Mai mult nu dau pe ceva romanesc. Nu se merita. Platesti degeaba. Aleg Sh strain.

Exact asa zic si eu, maxim 2000 (varianta full:shock:) Ar trebui sa fi putin dus cu pluta sa dai 10.000 pe logan "full":D

_anaconda_ 03-06-10 14:42

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by nicholas (Post 3413019)
Singura metoda prin care as lua o masina romaneasca ar fi daca as gasi-o la maxim 1000-1500 de euro, indiferent daca e Logan, Sandero sau Duster. Mai mult nu dau pe ceva romanesc. Nu se merita. Platesti degeaba. Aleg Sh strain.

Serios ? Eu zic 500 euro pentru un Duster full...si asa e mult.

Ai dreptate, nu se merita. Stii de ce ? Fiindca verbul "a merita" nu este reflexiv deci "SE" merita este GRESIT, eventual nu merita.

KAY_ 03-06-10 16:30

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by Xtremer (Post 3413013)
Ce treaba are ESP cu siguranta? Scuzati-ma daca spun prostii dar ESP nu e Electronic Stability Program? Din ce stiu asta te impiedica sa scapi masina de sub control. Odata ce-ai intrat cu ea in zid sau altceva...mai ajuta?

Da, te ajuta ESP ul dupa ce ai intrat in zid .Iti aprinde automat o lumanare inainte sa dai in primire .Mai multe nu stiu exact sa ti spun, Sageata se pricepe mai bine,il las pe el sa ti explice :D

MihaiCsl 03-06-10 18:01

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by SAX1987 (Post 3413052)
Exact asa zic si eu, maxim 2000 (varianta full:shock:) Ar trebui sa fi putin dus cu pluta sa dai 10.000 pe logan "full":D

Pentru 10.000 prefer sa-mi iau un i30,a abtinut 5 stele la testele ncap.
@Are dreptate KAY, se ia in considerare si ESP-ul.

Acem 03-06-10 19:05

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by RIcKO (Post 3413700)
ca sunt unii care vad doar BMW ....


Sau Dacia :lol:

MihaiCsl 03-06-10 19:07

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by marian92 (Post 3413689)
Pai spune-mi si mie ce am scris eu mai sus gresit? Vrei sa spui ca la o masina noua cad piesele ?

Logan 30.000 ambreiaj dus
Logan undeva peste 50.000 maxim 60.000, 3 injectoare duse.
Astra H 110.000 kilometri 2 injectoare duse.
si lista poate continua...
Spre deosebire de tine,eu nu vorbesc din auzite ci din vazute si tot spre deosebire de tine,am condus Logan si pot face comparatie intre Opelul familei,luat la mana a 2-a.

zorro6299 03-06-10 19:12

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
BMW , BMW ,BMW ..... tot o sa auzi si o sa vezi multe BMW-uri...pt ca aceasta minunata tara se transforma incet incet, dar sigur , intr-o tara plina de cocalari....si cum NU esti un cocalar adevarat daca n-ai un BMW - tunat si full cu cd-uri cu manele....n-ai facut impresie.

Obisnuieste-te cu ideea !

Desigur sunt si mici exceptii ( poate maxim 1% din posesorii de BMW, isi merită locul in acel avion,numit BMW , si mai trist e ca , nici 1% nu-s in stare sa-l stapaneasca...si mor imprastiati pe drum, nu ca-r fi o mare pierdere, dar mai implica si pe altii nevinovati. ) Daca nu eram in ro, poate aveam pretentii de la autoritati, sa nu permita la incepatori, masini peste 75 cai sau cu motoare peste 1,4., asa cum e in tarile emancipate, se intelege si de ce,..in rest... sper sa nu-mi umple cu "carne", frigiderul,prea multi posesori de BMW, tre" sa recunosc ca sunt vegetarian...si in plus, am recunoscut ca sunt 1% care se exclud din tot ceea ce s-a inteles din acest mesaj.... si toti cei care-l vor citi, si au si BMW, desigur se pot include in cei exclusi!

asta e doar părerea mea,nu trebuie sa fiti deacord cu mine ! dar e dovedit statistic ! :lol:

http://www.**************/stiri/bmw-...-kmh-7171.html

https://www.youtube.com/watch?v=fw-QxhwQwew

https://www.youtube.com/watch?v=9ro-y_Q049g

https://www.youtube.com/watch?v=d5IDA_ETRvA



Viteza Ucide !!! Nu uitati , dragi BMW -uşti !!!


Apropo de cocalari :

https://www.youtube.com/watch?v=iV3tZAcjruw

lord_wader 03-06-10 19:13

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by MihaiCsl (Post 3413676)
Cum si,vorbesti din auzite 8-|

Si tu la 18 ani (daca e varsta reala) probabil ai permis categoria B+E, C+E, etc si sute de mii de km....


Iar pt. cei ce sustin ca ar da maxim 2000E pe o masina romaneasca ii intreb de ce oare fratii, parintii, verii, prietenii, vecinii lor au cumparat sute de mii de loganuri (care au invadat strazile patriei) sau de ce multi dintre ei au dat la un moment dat 5.000E pe solenza si supernova. Atunci erau "tari" aceste masini nu? Pai sa fi avut acu 8 ani supernova eram miezul din ..... chiar daca la banii aia un astra era mult mai dotat si performant.

MihaiCsl 03-06-10 19:22

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by lord_wader (Post 3413752)
Si tu la 18 ani (daca e varsta reala) probabil ai permis categoria B+E, C+E, etc si sute de mii de km....

Ce,vrei sa-ti fac si poza la permis ? =))
Pentru restul iti dau PM,nu-mi place sa ma laud.


All times are GMT +2. The time now is 18:55.

- Copyright 2026 4Tuning